Κανονισμοί Κ.Ο.Ε. και συμμετοχή σε έκθεση


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Κατερίνα είπα πουθενα τίποτα τέτοιο, αν ειπα συγνωμη αλλα και σε παρακαλώ να μου το δείξεις για να ζητήσω 2 φορες συγνώμη
Εγω απλα αναφερα οτι οι προσκλήσεις στέλνονται στα μελη, που το χαλασμα της συζήτησης? Σε παρακλω και σε προκαλω να μου το πεις.
Και πιος χαλάει τη συζήτηση, εγω ή οι κανοντες χρήση της εκφράσεως ΜΟΥΧΑΧΑ
Αναμένω.

Οσο αφορα το double hundling το οποίο δεν απαγορευεται απο τη FCI ,αλλα πρότασή της είναι να μη γίνεται, εγω ως κριτής το απαγορεύω όταν κρίνω και είναι δικαίωμα μου, ως κριτου.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Σου απάντησα, εγώ έχω να πάρω πρόσκληση από χρόνια και είμαι μέλος Περσι έγινα αρωγό γιατί ε΄χασα δύο συνελέυσεις Η πρόκληση ποια είναι ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μετα μεγάλης λύπης και σε συνεχεια των αναφερομένων σου υπενθυμίζω ότι πάντα στέλνοναται επιστολές στα τακτικα και στα αρωγά μέλη. Αρα πρό οποιονδήποτε εκφράσεων τύπου -ΜΟΥΧΑΧΑ- να υπάρχει σκεψη. Αλήθεια εσύ είσαι μέλος και ουδέποτε έλαβες πρόσκληση πρίν τη γενική συνέλευση , η εαν εισαι ουλαχιστον δεν είδες αναγκελεία της στο site του ΚΟΕ? Τουλαχιστον τα τελευταία χρόνια?
ΣΕ προκαλώ για απάντηση
Απάντησε ήδη η katerin k. Το ίδιο παρεμπιπτόντως το έχω ακούσει και από άλλο άτομο. Όχι δεν είμαι μέλος διότι δεν διευκολύνει η διαδικασία. Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, τα ταχυδρομεία, με κουράζουν απίστευτα όπως και τα ΙΚΑ και οι εφορίες.

Εν πάση περιπτώσει και επειδή το θέμα είναι "κανονισμοί εκθέσεων", θεωρώ κι εγώ όπως και η Frenchiefan, ότι αφού θέλει μία έκθεση να χαρακτηρίζεται ως έκθεση αναπαραγωγής, ας πράξει και τα δέοντα προς την κατεύθυνση αυτή και ας βάλει και θέματα καταλληλότητας αναπαραγωγής. Βέβαια εκεί θα έχουμε άλλο "μεγάλο θέμα" μετά, γιατί θα πρέπει εξαφανιστούν από το στίβο οι μισοί εκτροφείς. Όπως είναι η έκθεση τώρα, και δεδομένου ότι συμβαίνουν και τα οξύμωρα που αναφέρθηκαν παραπάνω (βετεράνοι και πως αυτοί συμβάλλουν στην αναπαραγωγή!), το να μιλάμε για έκθεση αναπαραγωγής μάλλον δεν στέκει.

Ας πράξουν τα δέοντα, ας βάλουν στο παιχνίδι και την καταλληλότητα αναπαραγωγής, ας κάνουν κι ένα ξεσκαρτάρισμα στους ομίλους για να είναι και αυτοί καθαροί και να προάγουν τη σωστή αναπαραγωγή και την κυνοφιλία και μετά να είστε σίγουροι ότι η "νομιμότητα" θα είναι και η δική μου παντιέρα όπως και άλλων.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Νίκο, αν είναι να μπεις και να μας χαλάσεις τη συζήτηση, άστο καλύτερα ,είναι κρίμα
Συμφωνώ ότι όλοι οι κανονισμοί είναι για να αλλάζονται,όταν υπάρχει ανάγκη η εξέλιξη η οτιδήποτε
Συμφωνώ ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΑΤΗ να κατεβάζει τον σκύλο σου όταν έχει κάνει οποιαδήποτε διορθωτική επέβαση, βαφή και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο
Διαφωνώ ότι οι εκθέσει θα έπρεπε να είναι περισσότερο ανοιχτές για τους ιδώτες, αλλά επειδή οι εκτροφείς είναι αυτοί που ασχολούνται περισσότερο και ΟΛΗ τη μέρα με τα σκυλιά τους, άσχετα αν έχουν το ΤΟΠ σκυλί μέσα σε ένα στοίβο τη συγκεκριμένη μέρα, σίγουρα θα κερδίσουν πόντους επειδή ξέρουν πως να παρουσιάσουν τα σκυλιά τους καλύτερα, από ότι οι περισσότεροι ιδιώτες

Το οποίο εμένα με θυμώνει καμιά φορά γιατί μπορεί εγώ να έχω σκιστεί για να δουλέψω με τον σκύλο μου για να μάθει να στήνεται και να τρέχει, μπορεί να έχω περάσει δύο μέρες για να του φτιάξω το τρίχωμα και να τον γκρουμάρω και έρχεται ο κάθε ιδιώτης οποίος φέρνει ένα σκύλο ακούρευτο, που περπατάει άλλα αντί άλλων και μετά γκρινιάζει που έχασε η αρχίζει και βρίζει και κατηγορεί τις εκθέσεις

Τι άλλο? Α,ναι Για τις γενικές συνελέυσεις, πάντως εγώ έχω να πάρω επιστολή κάτι χρόνια οπότε μπήκα στα αρωγά μέλη πάλι
όσο για το double handling είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ, ιδίως όταν προσπαθείς να δείξεις σκύλο στον διπλανό στοίβο η όταν προσπαθείς να παρακολουθήσεις σαν θεατής και σε σπρώχνουν διάφοροι ουρλιάζοντας και κουνώντας μαντήλια, μπάλες,παιχνίδια, σφυρίχτρες
Μέχρι και γάτα είχε φέρει κάποιος γνωστός εκροφέας στο παρελθόν για να στηθεί ο σκύλος!!!!!!!!!!!
Για το ότι δεν έχεις πάρει επιστολή όσον αφορά γενικη συνέλευση του ΚΟΕ λυπάμαι αλλα η διευθυνση που έχει ο ΚΟΕ ελιναι απο την εποχη που δουλευες στον Αντενα, λυπαμαι αλλα και εγώ που σε ξερω χρόνια -δεν εχουμε ποτε τίποτα παραπάνω απο απλα κυνοφιλικα-δεν ξερω που μένεις

Για το ότι δεν έχεις πάρει επιστολή όσον αφορά γενικη συνέλευση του ΚΟΕ λυπάμαι αλλα η διευθυνση που έχει ο ΚΟΕ ελιναι απο την εποχη που δουλευες στον Αντενα, λυπαμαι αλλα και εγώ που σε ξερω χρόνια -δεν εχουμε ποτε τίποτα παραπάνω απο απλα κυνοφιλικα-δεν ξερω που μένεις
Εγω δεν ηλθα να χαλασω τη κουβεντα κανενος
Και δεν είμαι oftopic γιατι απλα απαντω επώνυμα
Δεν ανέφερα τίποτα για βαφες και λοιπα που αναφέρεις
Για το double hundling η fci λέει οτι δεν το επικροτεί, προσωπικα το απαγορεω όταν κρίνω και δεχομαι όποιες κατηγόριες για αυτό.
Καί όσο αφορά τους εκτροφείς αλήθεια ποιούς ενοείς.Κατα την FCI έχω επωνυμία εκτροφείου, αλλα κατά το ΄Κράτος δεν είμαι τίποτα. Εχω 13 σκυλια στο σπίτι μου, μην βιαστήτε για να μου κάνετε καταγκελεια, μένω σε μονοκτοικία και δεν με αφοαρα η νομοθεσία περι σκύλων ανα διαμερισμα, και επιπρορόσθετα για να απαιτείται αδεια εκτροφείου πρέπει να έχεις πάνω απο 2 θυλικές που γεννανε ανα χρόνο. Εγω στα χρόνια αυτά εχω κανει περί τα 10 κουτάβια και απο αυτά εχω κερδίσει και αυτά που γνωρίζεις διεθνώς για να μη κάνω διαφήμηση και ειμαι out of forum
Αρα γιατι μιλας?
Τιποτα αλλο Κατερίνα? Πως σας χαλάω τη συζήτηση? αν δεν σου αρέσουν οι αλήθειες πες το ευθέως.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για τίποτε από αυτά που εσύ αναφέρεις πιο πάνω Μη κουρδίζεσαι μόνος σου Αλλά όταν μπάινεις και "προκαλείς " κάποιον , είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο άλλος θα απαντήσει οπότε ?
Αυτό είπα
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Οποιος δεν μπορει Κατερινα μου δεν απαντα, εσυ με προκαλείς, η κα Κατερίνα ****************** ρωτα και λαμβάνει τη δέουσα απάντηση

___________________________
Αφαιρέθηκαν τα στοιχεία του μέλους Katerina K. Aπαγορεύεται απο τους κανονισμούς η δημοσίευση προωσπικών στοιχείων άλλου μέλους, χωρίς τη συγκατάθεση του.
 
Last edited by a moderator:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
theogoniakennel αν αναφέρεσαι σχετικά με το "εκτροφείς" σε αυτό:

Βέβαια εκεί θα έχουμε άλλο "μεγάλο θέμα" μετά, γιατί θα πρέπει εξαφανιστούν από το στίβο οι μισοί εκτροφείς.
AΥτό που διευκρίνησα είναι ότι αν θέλουμε έκθεση αναπαραγωγής, τότε να την κάνουμε και με πραγματικά κριτήρια αναπαραγωγής δηλαδή τις σχετικές εξετάσεις καταλληλότητας. Όλοι οι εκτροφείς που συμμετέχουν έχουν ασχοληθεί με εξετάσεις καταλληλότητας αναπαραγωγής?

Ανακοινώνει κάποιος ονόματα/στοιχεία άλλων χρηστών χωρίς τη συγκατάθεσή τους? Αν κάνω λάθος διορθώστε με...
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πιος είναι ο υπρτυπισμός?
Ενας σκύλος που σύμφωνα με τους κανόνισμούς εκθέσεων λαμβάνει ενα χαρακτιρισμό μπορεί να λαβει και ενα cac και ενα cacib. οχι το αντίθετο
Περί ποίου υπερτυπισμού αναφερόμαστε?
Εγω ιδια εχω δει περιπτοση, οπου ο σκυλος, ρατσας γαλλικου μπουλντογκ, ηταν ολη μερα ξαπλομενος σε παγοκυστες- στα 5 λεπτα που ηταν στον στιβο ειχε λαχανιασει και ρουθουνιζε απιστευτα δυνατα- σε βαθμο που εγω πρωσωπικα αν ηταν δικος μου- θα ειχα ανησηχησει μην μου λυποθημησει- και πηρε οχι μονο το CAC/CACIB- αλλα εγινε και ΒΟΒ!


Επισης εχω δει και κριτες που δεν ξερουν καν τι κρινουν και εχουν δωσει CAC/CACIB σε σκυλο που στην καλυτερη περιπτοση εχει παρει στο παρεθον "πολυ καλος" (και πολυ του ηταν, γιατι εχει πολλα- πολυ εμφανες ελατοματα)-!! (και ηταν και ελληνας κτριτης!!)

Οσω εγω καλουμαι να σεβαστω τους κανονισμους- τοσο περιμενω οστοσο να με σεβαστουν και απο τους εκαστοτε ομιλους και να μου παρεχουν κριτες διαβασμενους! Το να πληρονο 35-40 ευρω συμμετοχη για να με κρινει ασχετος απο την φυλη μου (που ξερω παρα πολυ καλα!) το βρισκω- αν μη τι αλλο- ασεβεια προς το ατομο μου!
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@vrmode
Οι βετεράνοι (7 ετών και άνω) μπορούν να είναι σε ηλικία στην οποία ακόμα επιτρέπεται η χρησιμοποίησή τους για την εκτροφή!

@theogoniakennel
θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις τι γράφω πριν αναφερθείς σε δική μου ανάρτηση! Ευχαριστώ!
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Οι βετεράνοι , εκτός από τα σκυλιά από 8 χρονών που θα μπορούσαν να ζευγαρώσουν, είναι και μία τιμητική κατηγορία για σκυλιά που έχουν πχ διακριθεί στο παρελθόν η για σκυλιά που έχουν προσφέρει πολλά στη φυλή.
Για μένα είναι πολύ συγκινητικό να βλέπω σκυλιά γνωστά που κάποτε διέπρεψαν στους στοίβους να είναι τώρα "περήφανα γηρατειά" με όλη τη σημασία της λέξης..
Α, και να προσθέσω ότι το CACIB μπορεί να το πάρει ΚΑΙ βετεράνος. Στο Ζάγκρεμπ, το 2008, στο Πανευρωπαικό, τη φυλή στα Golden κέρδισε ένα σκυλί καταπληκτικό από τη κατηγορία των βετεράνων...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για μένα είναι πολύ συγκινητικό να βλέπω σκυλιά γνωστά που κάποτε διέπρεψαν στους στοίβους να είναι τώρα "περήφανα γηρατειά" με όλη τη σημασία της λέξης..
Και για μένα. Για να κατέβει ο σκύλςο στους βετεράνους πρέπει να χει μαζέψει cacib πριν?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Α, και να προσθέσω ότι το CACIB μπορεί να το πάρει ΚΑΙ βετεράνος. Στο Ζάγκρεμπ, το 2008, στο Πανευρωπαικό, τη φυλή στα Golden κέρδισε ένα σκυλί καταπληκτικό από τη κατηγορία των βετεράνων...
CACIB δεν γινεται να παρει!
CACIB μπορουν να παρουν μονο σκυλοι απο εφηβων. ανοιχτη, πρωταθλητων και εργασιας.
Αλλα ο καλυτερος βετερανος παιζει και για το ΒΟΒ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τελοσπάντων, αν η έκθεση είναι για αναπαραγωγή δεν βλέπω το λόγο να κατεβάινουν οι υπερήλικες βετεράνοι.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Τελοσπάντων, αν η έκθεση είναι για αναπαραγωγή δεν βλέπω το λόγο να κατεβάινουν οι υπερήλικες βετεράνοι.
Σε αυτή τη περίπτωση έχεις πολλά ακόμα να ζήσεις και να μάθεις όσον αφορά τους βετεράνους, τις εκθέσεις κλπ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ένας βετερανος 8 ετων παραδειγμα μολοσσος είναι εγγύηση για τον εκτροφεα, τα κουταβια του κλπ... μακροζωιας και ευζωιας........
;)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μια μολοσσίνα 10+ ετών (ή η Ούδα (Νέας Γης) που πάει στα 11.....:)) ακόμα περισσότερο.....!!!!

όλοι οι θηλυκοί σκύλοι άνω των 10 και οι αρσενικοί άνω των 12 βγαίνουν απο την αναπαραγωγή.
ΕΥΤΥΧΩΣ :rolleyes:που οι κανονισμοί επιτρέπουν τα σκυλιά αυτά να κατεβαίνουν στις εκθέσεις μορφολογίας!!!

...για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερε ο GRDANE και συμφωνώ αλλά και γιατί οι εκθέσεις μορφολογίας που διοργανώνει ο ΚΟΕ είναι :

''Eκθέσεις μορφολογίας καθαρόαιμων σκύλων''

και όχι

''Εκθέσεις επιλογής των καλύτερων δειγμάτων καθαρόαιμων σκύλων προς αναπαραγωγή''.

αφήστε που οι βετεράνες μπορεί να είναι απο καιρό στειρωμένες..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf