Κόψιμο των αυτιών;


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
μη κανοντας στειρωση σε δεσποζομενο ζωο το οποιο καλως η κακως δεν προοριζεται για αναπαραγωγη κινδυνευεις να χασεις το ζωντανο σου.. η Ζαιρα δεν προοριζοταν για στειρωση.. ημουν της αποψης οτι, την προσεχω - δεν θα ζευγαρωσει με κανεναν.... και αν χρειαστει ποτε θα γινει.. τλικα εγινε γιατι φιλιξενουσαμε αδεσποτα και η Ζαιρα ειχε περιοδους... και ευτυχως.. το σκυλι ειχε ξεκινησει να κανει ηδη πυομητρα ο γιατρος τρομαξε.. δεν ειχε παρουσιασει κανε συμπτωμα... θα την χαναμε ξαφνικα χωρις να ξεραμε καλα καλα το λογο...

κοβοντας τα αυτια δεν κινδυνευει η ζωη του ζωου απο ωτιτιδα... ωστε να το κανεις προοληπτικα.
Η Ζαίρα σώθηκε απο τη στείρωση αλλά εγώ γνωρίζω πολλά σκυλάκια που πέθαναν κατά τη διάρκεια της επέμβασης...τι σημαίνει αυτό?!Δε μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...
Και πάλι όμως κάνετε οτι δε βλέπετε ή δε καταλαβαίνετε αυτό που είπα πολλές φορές..οτι όλες οι επεμβάσεις είναι δική μας επιλογή(αν δε συντρέχει λόγος υγείας) και όχι του σκύλου και είναι ΟΛΕΣ το ίδιο επικίνδυνες και επίπονες!
Το συμπέρασμα είναι πώς εμείς αποφασίζουμε για τα σκυλιά μας και ΜΟΝΟ για τα πάντα..είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι και το θέμα των αυτιών ή της ουράς μας πειράζει περισσότερο γιατί είναι θέμα αντίληψης της ηθικής απο τον καθένα μας.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν διαφωνω κατα το περισσοτερο..
επιμενω ομως οτι απο πυομητρα πεθαινουν ενω απο ωτιτιδα οχι..
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δεν διαφωνω κατα το περισσοτερο..
επιμενω ομως οτι απο πυομητρα πεθαινουν ενω απο ωτιτιδα οχι..
Έχεις δίκιο δε πεθαίνουν..αλλά πονάνε φριχτά για όλη τους τη ζωή...(δεν υποννοώ οτι με το κόψιμο του αυτιού δε θα πάθει ωτίτιδα το σκυλί!) Απλά παίζουμε με πιθανότητες Κάσι μου..αυτό και μόνο λέω και πως καλό είναι να έχουμε το δικαίωμα της επιλογής...τώρα το αν θα κάνουμε το σωστό ή όχι αυτό ας το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά βάση της δικής του ηθικής ;)
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
..αλλά πονάνε φριχτά για όλη τους τη ζωή...(δεν υποννοώ οτι με το κόψιμο του αυτιού δε θα πάθει ωτίτιδα το σκυλί!) Απλά παίζουμε με πιθανότητες .........
Ποτε εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες να εμφανιστει η ωτιτιδα ?
με κομενο (= εκτεθιμενο) το αυτι
η
φυσιολογικα "πεσμενο" ( =προστατευμενο)...?
ποιος παιζει με τις πιθανοτητες λοιπον στην περιπτωση της ωτιτιδας ...?
Σκεφτηκατε ποτε οτι το εσωτερικο των αυτιων , αυτων των φυλων , δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτος "προστασια" απο το περιβαλλον ?
Η φυση εχει προνοησει στα ζωα με φυσιολογικα ορθια αυτια ,καποιο ειδος βασικης προστασιας το οποιο σε αυτα ανυπαρκτο !!!!

Υπο φυσιολογικες συνθηκες ,σε ολα τα σκυλια ,οι πιθανοτητες να τραυματιστει η ουρα ειναι ιδια και η περιπτωση να τραυματιστει η ουρα σε οποιοδηποτε σκυλο ειναι η ιδια με το να τραυματιστει οποιοδηποτε αλλο σημειο του σωματος....
οι φυλες στις οποιες "κοβονται" σε τι διαφερουν απο ολες τις υπολοιπες ?
ποια ειναι εκεινα τα στοιχεια που κανουν αυτες τις φυλες πιο "ευαισθητες" στην ουρα και θελουν "κοψιμο"
(υπο φυσιολογικες συνθηκες ....?
μην μου πειτε τραυματισμο στην "ΜΑΧΗ" με αλλα σκυλια γιατι θα μου δωσετε τροφη να σας αποκαλεσω #$#$%$$%%%)
Μια πιστευτη δικαιολογια εχετε ?

Καντε οτι σας αρεσει και οτι επιθυμειτε ,
απλως μην χρησιμοποιειται περιεργες " ιατρικες " αποψεις ως δικαιολογια , αν μη τι αλλο ... σας αδικουν
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καταρχάς καλό είναι να προσέχουμε το υφάκι μας..νομίζω οτι κάνουμε συζήτηση...και δεν προσβάλουμε κανέναν ουτε μειώνουμε καμία άποψη!Δικαιολογίες δε νομίζω οτι έγραψε κανείς..δεν υπάρχει λόγος εξάλλου.Θα μιλήσω για μένα λοιπόν..όπως ξαναείπα ΕΙΧΑ ημίαιμο με φοβερό πρόβλημα ωτίτιδας η οποία όσο και αν προσπαθήσαμε δεν θεραπεύτηκε ποτέ!Το σκυλάκι μου αν το δείτε και στο άλμπουμ είχε μισοκατεβασμένα αυτιά..και υπέφερε για πολλά χρόνια απο πόνους και ταλαιπωρήθηκε.Είπα λοιπόν πως αν υπήρχε τρόπος να το αποφύγει όλο αυτό θα έκανα τα πάντα!Απο εκεί και πέρα επειδή τραβήξαμε πολλά και μίλησα με γιατρούς οι περισσότεροι μου έλεγαν για ευαισθησία στα χαμηλωμένα αυτιά και για κακό αερισμό κλπ . Αυτά μου τα έλεγαν για δικαιολογία??Δε νομίζω... Απο εκεί και πέρα δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι γιατρός ή ο φωτεινός παντογνώστης...!Απλά συζητώ το ενδεχόμενο να μην είναι όλα έτσι όπως νομίζουμε και οτι δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι,οτι κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια με άλλη και ότι καλό είναι να επιλέγουμε μόνοι μας οτι πιστεύουμε πώς είναι καλό για το ζώο μας..
Να τονίσω λοιπόν πως δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι δικαιολογίες ούτε οι εντυπωσιασμοί...συζήτηση κάνω όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι ώστε να ακούσω και άλλες προσωπικές απόψεις...Το να είναι κανείς απόλυτος δε τον βοήθησε ποτέ σας το εγγυάμαι...
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Καταρχάς καλό είναι να προσέχουμε το υφάκι μας..νομίζω οτι κάνουμε συζήτηση...
Δεν νομιζω οτι υπαρχει απο μερους μου καμια κακη διαθεση ουτε καποιο περιεργο υφος ,
θα βοηθουσε αν μπορουσες να μου επισημανεις αυτο που εγραψα και σου δωθηκε αυτη η λανθασμενη εντυπωση

Αν προσεξεις τα οσα γραφω θα διαπιστωσεις οτι μονο το πρωτο κοματι ειναι παραπομπη στα δικα σου γραφομενα,
στην συνεχεια μιλαω σε ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ (...Σκευτηκατε...) και αναφερομαι σε ολους οσους μπορουν να απαντησουν
(δεν ειχα καμια προθεση ....συγνωμη αν δεν ηταν τοσο ξεκαθαρο οσο θα επρεπε.)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Tα Bold δίνουν έμφαση και κάποιες φορές δηλώνουν επιθετικό ύφος..δε χρειάζονται συγνώμες!!Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και τα γραφόμενα ως γνωστόν παρεξηγούνται πανεύκολα..απλά ήθελα να ακουστεί και μια άποψη που δε στηρίζεται στην εμφάνιση αλλά σε αυτά που τραβήξαμε ο σκύλος και εγώ και ίσως να μπορούσαν να αποφευχθούν...;) Δεν είμαι σαδίστρια φυσικά και δε μου αρέσει να βλέπω κανέναν και ειδικά ζώα να παιδεύονται,απλά επιμένω στο οτι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δε πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε με απόλυτο τρόπο.Καταλαβαίνω το σκεπτικό όλων και απλά να πώ πως οι "μάτσο" ή οι "σαδιστές" που τα κόβουν έτσι απλά αν απαγορευτεί θα τα κόβουν κρυφά,πράγμα πολύ χειρότερο μιας και δε θα μιλάμε για νάρκωση κλπ και θα κάνουν χειρότερα..να σταματήσουν δεν υπάρχει περίπτωση.Αυτοί που θέλουν το σκύλο για επέκταση του "εγω" τους θα συνεχίσουν να τον έχουν έτσι και να συμπεριφέρονται ανάλογα.Γι'αυτό ίσως είμαι περισσότερο υπέρμαχος στο δικαίωμα της επιλογής και όχι της απαγόρευσης μιας και πάλι τα σκυλιά θα την πληρώσουν!
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Πιστευω οτι το μεγαλυτερο προβλημα των σκυλων
που οι κατοχοι τους ειναι "ματσο" και "εχουν τον σκυλο σαν προεκταση του εαυτου τους "
δεν ειναι ο πονος απο το κοψιμο αυτιων και ουρας (που καποια στιγμη θα σταματησει)
, αλλα τα ψυχολογικα καθημερινα τραυματα της συμπεριφορας αυτων των ιδιοκτητων
Οπως εχω γραψει και σε προηγουμενα post ο καθενας κανει αυτο που θελει και πιστευει σωστο , ηθικο και ομορφο
Οσο δεν με επιρεαζει καποια ενεργεια επι του σκυλου δεν μπορω να το εμποδισω , μπορω ομως να εχω αποψη και να την λεω ελευθερα.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
ρε παιδια....δεν γινεται για λογους υγειας στις περισσοτερες των περιπτωσεων, μη κοροιδευομαστε....:(
Μια καθολική απαγόρευση τσουβαλιάζει όμως! Δεν νομίζεις?


προσωπικη εμεπιρια , ναι αμε.. ντομπερμαν.. μετα απο βροχη ή μπανιο στην θαλλασα τρεχαμε σε γιατρους..
πιτ, πολυ καλης φιλης.. μετα την επεμβαση οι σταγονες στο τσεπακι
Αν έκανε το Ντόμπερμαν μπάνιο με άκοπο αυτί δεν θα τρέχατε σε γιατρό?


Ακρωτηριασμός (Amputation) είναι η τραυματική ή η ιατρογενής (χειρουργική) αποκοπή ενός μέλους ή τμήματος του μέλους του σώματος από το υπόλοιπο σώμα.
H στείρωση? Ειδικά σε αρσενικό?
Η αφαίρεση των ψευδόνυχων?

nasouk νομιζω η Milva αναφερεται στα δεσποζομενα σκυλια που υποβαλλονται στη στειρωση....σιγουρα ολοι θα συμφωνουμε οτι τα αδεσποτα πρεπει να στειρωνονται...

προσωπικα θα στειρωνα τη σκυλα μου περιπου στα 2 χρονια για να αποφυγω τον αυξημενο κινδυνο πυομητρας.
Θα στειρωνα και τον σκυλο μου αν ειχα, στην ιδια περιπου ηλικια γιατι πραγματικα εχω ζησει με αστειρωτο σκυλο και ταλαιπωρειται πολυ απο τα αναπαραγωγικα του ενστικτα....
Ζωα που δεν προοριζονται για αναπαραγωγη κατα τη γνωμη μου, μετα απο καποια χρονια πρεπει να στειρωνονται...

οπως και να εχει, στειρωση και ακρωτηριασμος αυτιων και ουρας ειναι δυο μεταξυ τους εντελως διαφορετικα πραγματα....
Ποιας τεχνολογίας ζυγαριά μέτρησε τον μετεγχειρητικό πόνο και σε έπεισε να το διαχωρίσεις?

Για να διευκρινίσουμε δύο πραγματάκια:
1. Δεν είδα καμία πρόταση στην αντιμετωπιση των περιστατικών που παρέθεσε ο GeorgeK σε φωτογραφίες! Πρόταση με απόλυτα μετρήσιμη φιλόζωη προσέγγιση!
2. 3 στα 4 άκοπα μπόξερ ακρωτηριάζονται υποχρεωτικά σε μεγάλη ηλικία! Και περισσότερα από 1 στα 2 Ντόμπερμαν. Πρόταση με απόλυτα μετρήσιμη φιλόζωη προσέγγιση!
3. Η κοπή των αυτιών ΔΕΝ προλαμβάνει καμία ωτίτιδα! Επιταχύνει την επούλωσή της. Και ναι, υπάρχουν φυλές με έντονη εμφάνιση ωτίτιδας.
4. Το ξαναγράφω: Η φύση δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δημιουργία των φυλών των σκύλων!

@tomsitas
Δεν υπάρχουν περίεργες ιατρικές απόψεις. Μόνο επιστημονικά τεκμηριωμένες (και μη τεκμηριωμένες) απόψεις!
 
Last edited:


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Promitheas ...
γιατι 3 στα 4 μποξερ
και
1 στα 2 ντοπερμαν ακρωτηριαζονται σε μεγαλη ηλικια ?
(ιατρικα εννοω )
 
Last edited:






Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
συγνωμη δεν κατεχω την εκφραση ("Μην δινεσαι")
Προφανώς δεν κατέχεις και το νήμα!
Το "μην δίνεσαι" (μην προδίδεσαι μόνος σου) σημαίνει πως από το ερώτημά σου "1 στα 2 ντοπερμαν ακρωτηριαζονται σε μεγαλη ηλικια ?" προκύπτει πως δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το νήμα πριν αναρτήσεις σε αυτό!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Για την milva αποκλειστικα που ξερει ποσο την εκτιμω: Αργυρω επειδη ξερω την αγαπη σου για τα Amstaff δες εδω http://members.chello.nl/~o.verhorevoort/blanco%20pagina/news%202005.htm και αναρωτησου: Στην Ολλανδια-Δανια-Γερμανια-Λουχεμβουργο-Βελγιο, κρινουν ''άλλοι'' κριτες τα Amstaff ?

Και επισης, ολα αυτα τα εκτροφικα σκυλια εχουν ιδιοκτητες που δεν ενδιαφερονται και τα εχουν ''καταδικασμενα'' να υποφερουν απο ωτιτιδες και σπασμενες ουρες...? Μηπως ειναι εκτροφεις ?

Τους εχεις για ασχετους αυτους...? :)
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Γιάννη δεν είπα κανέναν άσχετο..απλά δε γνωρίζω τι γίνεται με τις ωτιτίδες στη συγκεκριμένη φυλή...θα το ψάξω αν και ελπίζω να έχεις δίκιο!;)
Λίγο που το κοίταξα όμως είδα οτι τα περισσότερα έχουν πρόβλημα με τα αυτιά μιας και δεν είναι όπως θα έπρεπε βάση προτύπου και ψάχνουν οι ιδιοκτήτες λύσεις σε μεγαλούτσικη ηλικία με κολλήματα αυτιών κλπ. Προφανώς δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα η φυλή με άκοπα αυτιά μιας και τόσα χρόνια ηταν όλα τα σκυλιά με κομμένα...πράγμα απαράδεκτο...και κακό για τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες που ενδιαφέρονται και για εκθέσεις
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το οτι ειχε η milva σου ωτιτιδες, μπορει να συνεβη για ενα σωρο λογους. Δεν σημαινει οτι ολα τα σκυλια σου αν εχουν άκοπα αυτια θα εχουν ωτιτιδες, ουτε οτι αν κοψεις τα αυτια δεν θα εχουν ωτιτιδες...;)

Το ιδιο εχει συμβει και στην Αυστραλια με τα Amstaff. Και εκει μεχρι πριν λιγα χρονια ηταν τα πιο πολλα κομμενα. Δεν μπορει ξαφνικα ολοι αυτοι να επαψαν να ενδιαφερονται για το καλο και το μελλον της φυλης, και για τα ιδια σκυλια τους...;)
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Για να μη λέω απλά οτι μου κατέβει...http://www.amstaffuniverse.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=41&view=previous ελπίζω να ξέρετε αγγλικά...Παραθέτω το πρώτο κομμάτι και κατ εμε το σημαντικότερο:
Otitis externa, commonly referred to as an "ear infection", is an ear condition characterized by inflammation of the external ear canal. It is particularly prevalent in dogs with long, floppy ears. Ear infections represent one of the top 10 reasons dogs present to veterinarians and may affect up to 20 percent of dogs.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μα δεν θα υπηρχε περιπτωση να μην υπαρχει και η αλλη αποψη...Νομιζω ομως οτι ειδικα το Amstaff εχει τετοια κατασκευη αυτιου που δεν θα επρεπε να συζηταμε Αργυρω...:)

Σκεψου τα Ντογκο και τα Λαμπραντορ(και τοσα άλλα) ποσο κατω και ''κλειστα'' εχουν τα αυτια σε σχεση με τα Amstaff...;)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το νομίζω όμως απο το τι ισχύει Γιάννη μου απέχει αρκετά..απ'ότι διαβάζω έχουν πρόβλημα και ας μην έχουν την κακή κατασκευή αυτιού κατα τη γνώμη μας...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και ολοι αυτοι που αποφασισαν να μην τα κοβουν εκτροφεις και μη(που μεχρι προτεινος τα εκοβαν), δεν εχουν αυτη τη γνωση...:(
Τι αλλο να πουμε? Ειναι θεμα προσωπικης επιλογης στην τελικη. Απλα οποιος το κανει να ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του και τους αλλους οσον αφορα γιατι το κανει...