Κόψιμο των αυτιών;


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@promitheas

To βημα ''μπροστα'' στα Amstaff για τα οποια μιλαμε με την milva θα ειναι να γλυτωσουν τα σκυλια το κοψιμο των αυτιων που ετσι κι αλλιως αρχισε για συγκεκριμενο λογο(οχι υγειας) και εγινε μοδα και ''αποψη'', και να γυρισουν τα σκυλια στο αρχικο προτυπο.

Και για αυτο εγραψα οτι ισως δεν θα επρεπε να μιλαμε για απαγορευση, αλλα για ''επαναφορα''-''αποκατασταση''...

Και δεν συμφωνω με το σκεπτικο: Δεν δεχομαι κανεναν νομο απο κανεναν νομοθετη(ακομα και οταν ειναι σωστος) με την δικαιολογια οτι αυτος ο νομοθετης(υποθετικα απο εμενα) θα βγαλει ενα λαθος νομο στο μελλον. Αν βγαλει λοιπον λαθος νομο δεν θα συμφωνησω. Οταν ομως βγαζει σωστο συμφωνω. Ακυρωση καθε ειδους νομοθετησης με ειναι ουτοπικη και μηδενιστικη προσεγγιση.
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
promitheas...

τι ειναι η δκη σας πραγματικοτητα .. απεχει προφανως πολυ απο την δικια μου...

καμια αποφυγη - απαντηθηκαν προ πολλου και παραπανω.. παρολαυτα
μιλαμε για ενα συγκεκριμενο θεμα και αντι να απαντησετε επι του συγκεκριμενου μου αναφερετε στειρωσεις.. ψευδονυχα.. και δεν ξερω εγω τι αλλο θα σκαρφιστειτε για να δικαιολογηστε τα αδικιολογητα.... ενω το θεμα ειναι η κοπη αυτιων..
αυτο που προβλιματιζει περισσοτερο ειλικρινα .. ειναι οτι εθελοτυφλειτε..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
αυτο που προβλιματιζει περισσοτερο ειλικρινα .. ειναι οτι εθελοτυφλειτε..
Στην αρχη δεν εκοβε κανενας αυτια. Μετα τα εκοβαν οσοι τα βαζανε σε μαχες. Μετα αρχισαν να τα κοβουν και οσοι δεν τα βαζανε σε μαχες(να πουμε το λογο????) άστο...Και σημερα καποιοι λιγοι απο αυτους αντιδρουν, γιατι ετσι εμαθαν ετσι τους αρεσει.
Εγω το κατανοω, εινα θεμα αισθητικης και γουστου. Τουλαχιστον ας το πουν καθαρα και εγω θα τους πω και μπραβο. Ολα τα άλλα ειναι, ''μ΄αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε''...

edit: Και η ειρωνια: Τα ASBT θελουν να τους κοβουν τα αυτια, ενω τα SBT οχι !!!....(λογω Α) ??? Αστείο...
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
post 137,144 Κάντε εναν κόπο να το διαβάσετε για τα άμσταφ συγκεκριμένα και όχι μόνο...
Η ειρωνία δεν είναι η σωστή απάντηση..ούτε επειδή κάτι δε συμφωνεί με την δική μας ηθική είναι λάθος...Το οτι θέλετε να βάλετε λόγια στο στόμα μου που δεν ισχύουν με εκνευρίζει πολύ,δε συζητώ για ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ νομίζω!Είχα σκυλί με σοβαρό πρόβλημα(που για εσάς που δε το περάσατε μάλλον δεν είναι τόσο σημαντικό) και δεν πρόκειτε να περάσει και το επόμενο τα ίδια για να το παίζω ηθική...προτιμώ να διαβάζω τα συμπεράσματα των επιστημόνων και να κρίνω ανάλογα...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μιλβα, μην νευριαζεις.. κανεις δεν σε κατηγορησε προσωπικα.. τα εχουμε διαβασει..
εσυ εχεις ενα βιωμα με τον σκυλακο σου.. λογικο ειναι να φοβασαι για το επομενο.

ομως τι παει να πει αυτο? οτι αν διαλεγες για επομενο συντροφο ενα λαμπ. θα του εκοβες τα αυτια γιατι περασε ο προηγουμενος ωτιτδες???

Με το χερι στην καρδια.. οσους εχω ρωτησει "γιατι τα εκοψες?" δεν μου εχει απαντησει ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ για να προλαβω ωτιτιδα.. ΟΛΟΙ - μηδενος εξαιρουμενου απαντανε "γιατι ετσι κανουν σε αυτα τα σκυλια" αυτο συζηταμε..
και ακομα και ισχυει αυτο που υποστηριζεις.. το δεχομαι ας πουμε, δεν τα κοβουν για αυτο το λογο .. και αυτο συζηταμε εδω.
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@ICE
Το νήμα δεν περιορίζεται στην περίπτωση της milva και των AST (και όχι ASBT όπως έγραψες), αλλά στην κοπή των αυτιών και της ουράς όλων ανεξαρτήτως των σκύλων. Ο νομοθέτης φίλε ICE οφείλει να εξετάζει με επιστημονικά κριτήρια και όχι με ψηφοθηρικά και επικοινωνιακά. Το "δεν δέχομαι κανέναν νόμο από κανέναν νομοθέτη" βγήκε από το δικό σου μυαλό και απ' το δικό σου πληκτρολόγιο και όχι από το δικό μου. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μην με ερμηνεύεις διότι πιστεύω πως είμαι επαρκώς κατανοητός στις τοποθετήσεις μου και δεν χρειάζομαι βοήθεια.
Αν λοιπόν ένα Μπόξερ προβεί σε υποχρεωτικό ακρωτηριασμό της ουράς του στους 16 μήνες της ζωής του - πράγμα διόλου σπάνιο - δεν θα μπορεί να παίξει σε έκθεση. Αν ένας ποδοσφαιριστής χάσει τα δάχτυλά του σε ένα ατύχημα δεν θα μπορεί να ξαναπαίξει ποδόσφαιρο!

@kasi
Υπάρχουν δύο οπτικές, αλλά μόνο μία πραγματηκότητα. Αν οι γιατροί σου σου μετέφεραν (πράγμα που δεν πιστεύω) πως ένα άνοιχτό αυτί δεν αερίζεται καλύτερα από ένα κλειστό και πως ένα ανοιχτό αυτί δεν αποβάλλει την υγρασία πιο γρήγορα από ένα κλειστό, τότε θα σου συνιστούσα να αλλάξεις κτηνιάτρους και μάλιστα σύντομα.
Το νήμα αφορά στους ακρωτηριασμούς. Με βάση τους ακρωτηριαμούς λοιπόν έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα και θα ήθελα να τα απαντήσετε. Η στείρωση για πρόληψη πυομήτρας σε οποιονδήποτε σκύλο θα έπρεπε να σου φαντάζει σαν δικαιολογία πιο αστεία απ' ότι σου φαίνεται η κοπή της ουράς για προληπτικούς λόγους σε φυλές με προδιάθεση στον τραυματιμσό της.
Αν δεν το παραδέχεσαι, τότε είναι προφανές πως υποκρίνεσαι!

Περιμένω ακόμα τοποθέτηση στα ερωτήματα! Ευχαριστώ!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@milva

Δηλαδη ρε Αργυρω, δεν θεωρεις ειρωνια να πρεπει να κοβονται τα αυτια του ASBT και οχι του SBT ?

Το οτι το προηγουμενο σκυλι σου ειχε ωτιτιδες δεν σημαινει οτι οποιο σκυλι παρεις απο εδω και στο εξης θα εχει ωτιτιδες και οτι αν του κοψεις τα αυτια δεν θα εχει ωτιτιδες...Ξερεις ποσα σκυλια με κομμενα αυτια υποφερουν, και ποσα με άκοπα δεν εχουν κανενα προβλημα...?

Τα αδεσποτα τους κοβει κανεις τα αυτια? Και να σου πω και κατι για να το ξερεις στο μελλον: Τα μπανια, τα σαμπουαν, τα σαπουνια, τα νερα βρυσης κλπ, ειναι αυτα που δημιουργουν ωτιτιδες σε πολλα σκυλια και οχι τα αυτακια τους...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
promithea υπαινισσεσαι οτι τι? λεω ψεματα? ή αλλα μου λενε και δεν καταλαβαινω.. δεν εχω αλλο κανενα λογο να συζηταω μαζι σου.. δεν πειραζει
αν οι δικοι σου γιατροι υποστηριζουν οτι ενα κομενο αυτι προστατευται καλυτερα απο απο ενα ακοπο.. τοτε αλλαξε και εσυ κτηνιατρους, γιατι ειναι χρηματος σκυλοι...

παρακαλω...
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
promithea υπαινισσεσαι οτι τι? λεω ψεματα?.. δεν εχω αλλο κανενα λογο να συζηταω μαζι σου.. παρακαλω.

αν οι δικοι σου γιατροι υποστηριζουν οτι ενα κομενο αυτι προστατευται καλυτερα απο απο ενα ακοπο.. τοτε αλλαξε και εσυ κτηνιατρους, γιατι ειναι χρηματος σκυλοι...
Αγαπητή μου, εδώ και αρκετές αναρτήσεις έχω γράψει πολλές φορές πως δεν ισχυρίζεται κανείς πως το κομμένο αυτί προφυλλάσεται καλύτερα, αλλά πως επουλώνει πιο γρήγορα!
Άρα δεν υπαινίσσομαι πως λες ψέμματα, θεωρώ πως δεν έχεις καταλάβει!

Θα σε παρακαλούσα να τοποθετηθείς στα ερωτήματά μου!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@ICE
Το νήμα δεν περιορίζεται στην περίπτωση της milva και των AST (και όχι ASBT όπως έγραψες), αλλά στην κοπή των αυτιών και της ουράς όλων ανεξαρτήτως των σκύλων. Ο νομοθέτης φίλε ICE οφείλει να εξετάζει με επιστημονικά κριτήρια και όχι με ψηφοθηρικά και επικοινωνιακά. Το "δεν δέχομαι κανέναν νόμο από κανέναν νομοθέτη" βγήκε από το δικό σου μυαλό και απ' το δικό σου πληκτρολόγιο και όχι από το δικό μου. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μην με ερμηνεύεις διότι πιστεύω πως είμαι επαρκώς κατανοητός στις τοποθετήσεις μου και δεν χρειάζομαι βοήθεια.
Αν λοιπόν ένα Μπόξερ προβεί σε υποχρεωτικό ακρωτηριασμό της ουράς του στους 16 μήνες της ζωής του - πράγμα διόλου σπάνιο - δεν θα μπορεί να παίξει σε έκθεση. Αν ένας ποδοσφαιριστής χάσει τα δάχτυλά του σε ένα ατύχημα δεν θα μπορεί να ξαναπαίξει ποδόσφαιρο!
Ο νομοθετης και βεβαια πρεπει να εξεταζει επιστημονικα κριτηρια! Αληθεια αυτος που αποφασε πριν πολλα χρονια την κοπη, το εκανε με επιστημονικα κριτηρια ?

Kαι τι κανει ο ποδοσφαιριστης, παει στο χειρουργειο και κοβει τα δαχτυλα του προκαταβολικα για να μην τυχον τα σπασει και δεν μπορει ξαναπαιξει...? Ή μηπως τον παει ''σηκωτό'' καποιος ιδιοτητης στον χειρουργο για την κοπη... ?
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Kαλό θα είναι να χαλαρώσουμε όλοι μας!
Δεν χρειάζονται ούτε νεύρα, ούτε χαρακτηρισμοί κι από τις δύο πλευρές!
Πάμε στο προκείμενο!

milva, δυστυχώς ούτε η μια ούτε η άλλη παράθεση μπορεί χωρίς κάποιο περεταίρω συμπέρασμα από εμάς, δηλαδή, αν τα κόψουμε, αποσείρουμε έναν αρνητικό παράγοντα, δεν μπορεί να θεωρηθεί απόδειξη!
Επιπλέον και στις δύο λίστες περιλαμβάνονται σχεδόν όλοι οι σκύλοι, με εξαίρεση κάποιους ορθοωτους, χωρίς να δίνεται κάποια επιπλέον βαρύτητα σε φυλές που κόβονταν παλαιότερα και τώρα όχι τα αυτιά!
Κάτι που προσωπικά θα θεωρούσα χρήσιμο ήταν αν υπήρχε κάποια έρευνα που να έλεγε...τόσα πχ ντόπερμαν με κομμένα αυτιά εμφάνισαν ωτίτδα, τόσα με άκοπα, σε αυτά πέρασε μέσα σε τόσες μέρες, σε αυτά μέσα σε περισσότερες!
Αυτό για εμένα θα ήταν ένα σημαντικό δεδομένο!
Για τις ουρές δεν μπορώ βέβαια να περιμένω κάτι αντίστοιχο αφού είναι δεδομένο ότι μια κομμένη ουρά δεν πρόκειται να τραυματιστεί η άκρη της, αφού αυτή βρίσκεται πολύ κοντά στο σώμα!

Τέλος να τονίσω ότι συμφωνώ απεριόριστα με τον Promitheas σε αυτό που λέει για τις απαγορεύσεις!
Θεωρώ ότι τέτοιου τύπου γεγονότα μόνο με φόβο μπορούν να μας γεμίσουν για το μέλλον τον φυλών που αγαπάμε!
Το ζήτημα για εμένα είναι ο λόγος που θα κάνει κάποιος μια τέτοια επιλογή, να κόψει ή να μην κόψει, αν δεν κόψει αυτό να γίνει επειδή επέλεξε κάτι για τον σκύλο του, κι όχι επειδή κάποιος, μπορεί κι άσχετος, του το απαγόρευσε!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
οκ ..πασο.. η παρεξηγηση στην λετομερεια.. παρολαυτα.. θα προτιμουσα την προληψη απο την θεραπεια.. αν καταλαβαινεις πως το εννοω.. δλδ δεν κοβω, προφυλασω.
συνεχιζουμε την κουβεντα.. :)

σχετικα με τις απαγορευσεις, πραγμα που θελω να διασταυρωσω αυριο..
μηπως ειχε παραγινει το "κακο" και οι πολλες καταγγελιες αναγκασαν να ελθει η απαγορευση?

επανερχομαι .. παω να μπανιαρω τα σκυλια απο την θαλλασσα.
θα απαντησω pro. αν και συμφωνω μe tomsitsas..
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
foibos απόδειξη όχι αλλά σημαντικές πληροφορίες...για συγκεκριμένη μελέτη δε γνωρίζω αν υπάρχει...θα ήθελα και εγώ πάρα πάρα πολύ να υπήρχε,θα ξεκαθάριζαν πολλά...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ο νομοθετης και βεβαια πρεπει να εξεταζει επιστημονικα κριτηρια! Αληθεια αυτος που αποφασε πριν πολλα χρονια την κοπη, το εκανε με επιστημονικα κριτηρια ?

Kαι τι κανει ο ποδοσφαιριστης, παει στο χειρουργειο και κοβει τα δαχτυλα του προκαταβολικα για να μην τυχον τα σπασει και δεν ξαναπαιξει...?
Προφανώς και αυτός που αποφάσισε την κοπή κάτι είδε για να την αποφασίσει! Κάτι πολύ περα απ' το αισθητικό!

Ελπίζω πως εκεμμένα αποφέυγεις την ουσία, βάζω όμως το μικρό ενδεχόμενο να μην κατάλαβες τι έγραψα!
Ένα μποξερ που θα προβεί σε υποχρεωτικό ακρωτηριασμό δεν θα ξαναπαίκξει σε έκθεση!
Ένας ποδοσφαιριστείς που θα χάσει τα δάχτυλα του χεριού του ή και το χέρι του από τον καρπό, αλλά είναι σε θέση να παίξει ποδόσφαιρο, θα μπορεί βάσει νόμου να το κάνει?

Και βεβαίως περιμένω και από εσένα απάντηση στα ερωτήματά μου!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
foibos απόδειξη όχι αλλά σημαντικές πληροφορίες...για συγκεκριμένη μελέτη δε γνωρίζω αν υπάρχει...θα ήθελα και εγώ πάρα πάρα πολύ να υπήρχε,θα ξεκαθάριζαν πολλά...
Απλά το ζήτημα είναι, όπως έγραψα, ότι σε αυτή την κατηγοριοποίηση μπαίνουν πάρα πολλές φυλές, κάποιες που κόβονται και κάποιες που δεν κόβονται!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απλά το ζήτημα είναι, όπως έγραψα, ότι σε αυτή την κατηγοριοποίηση μπαίνουν πάρα πολλές φυλές, κάποιες που κόβονται και κάποιες που δεν κόβονται!
Το οτι δε κόβονται όμως δε σημαίνει πως τα προβλήματα δεν υπάρχουν...και όπως είπε και ο Προμηθέας τα κομμένα επουλώνονται απλά γρηγορότερα...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@promitheas

Καθολου προφανως νομιζω. Δεν αποφευγω ποτε την ουσια. Αυτο που ειναι για μενα ουσια, δεν ειναι για σενα και το αντιστροφο. Για μενα ουσια ειναι η ηθικη πλευρα. Απαντηση στα ποδοσφαιρικα δεν θα παρεις απο μενα προφανως(δεν ασχολουμαι καθολου, μα καθολου με το ποδοσφαιρο)...:)
Για τα σκυλια τωρα: Αν για σενα εχει λογικη το κοβω για να μην σπασει, ειναι κατι που δεν με αφορα και αφορα μονο εσενα, τον κτηνιατρο σου και τον σκυλο σου.

Τελος για τις επιστημονικες μελετες και τις ''επιστημονικες'' ομαδες που κατα καιρους δημοσιευουν διαφορα καλο ειναι να θυμομαστε και καποιες άλλες πραγματικοτητες: Πριν απο 15-20 χρονια καποιες ''ξεφτισμένες'' επιστημονικες μελετες εκαναν την εμφανιση τους οσον αφορα τις επιπτωσεις του τσιγαρου στον ανθρωπο, και ελεγαν οτι το τσιγαρο λειτουργει σε πολλες περιπτωσεις και ευεργετικα και μαλιστα προλαμβανει και καποιες ασθενειες και ως εκ τουτου ειναι καλο να καπνιζει καποιος και να μην τρομοκρατειται! Μετα απο λιγα χρονια βγηκε στη φορα οτι επαιρναν κατι εκατομμυριακια απο την Φιλιπ Μορις και δικαστηκαν και καθαιρεθηκαν... Βεβαια σημερα κανενας δεν τολμαει να γελειοποιηθει κανοντας κατι αναλογο στο συγκεκριμενο θεμα...''Μελετες'', και ''μελετες'' ενθεν και ενθεν...Ευχαριστω! Εγω δεν θα παρω...
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Απλά, για εμάς, τους αντίπερα, όμως το ότι είναι πλειοψηφια οι φυλές που ενώ έχουν πρόβλημα ωτίτιδας δεν κόβονται τα αυτιά μπορεί να πει ότι με την απαραίτητη φροντίδα η επούλωση είναι εξίσου άμεση κι επιτυχής!
Όπως βλέπεις είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να το διαβάσει κατά βούληση!;)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Συμφωνώ μαζί σου..ο καθένας αντιλαμβάνεται κάτι όπως επιθυμεί..τώρα το πιο είναι σωστό και πιο είναι λάθος είναι άλλο θέμα...
ICE μου ζητήθηκαν μελέτες που να λένε οτι ισχύει οτι οι φυλές με πεσμένα αυτιά είναι πιο επιρρεπείς και τις βρήκα..τώρα αν εσύ τις θεωρείς "φτιαχτές" δικαίωμα σου...
Εξάλλου το ξεκαθάρισες για εσένα το ζήτημα είναι καθαρά ηθικό...το σέβομαι!Για εμένα είναι πολύπλευρο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95