Κόψιμο των αυτιών;


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
E καλά, δεν θα πάθει και τίποτα με το φίμωτρο για 5 λεπτά, απλά επειδή κι εγώ το ίδιο τράβηξα, κατέληξα ότι πιο πολύ με ενοχλούσε η κίνηση του κεφαλιού παρά αν γυρνούσε να δαγκώσει, γι'αυτό σε ρωτάω.
Και ρε παιδί μου μετά από αυτή την ωτίτιδα και τον άθλο να τον πείσω να μ'αφήσει ήταν γενικά πιο δεκτικός στα πάντα. Το ήξερα ότι έτσι θα γινόταν και από πρότερη εμπειρία και από ζώα που ένα φίμωτρο δεν πιάνει μία, ήθελες full face full body στολή (kitties ftw).
Νομίζω φταίει και το υγρό που μου έδωσε ο Κτηνίατρος, μυρίζει πολύ και πρέπει να το αφήσω υγρό μέσα στο αυτί για 5-10 λεπτά να του κάνω μασάζ τα αυτία στην βάση και μετά να τον σπουπήσω με το βαμβάκι.
¨Οπως ξέρεις το υγρό μέσα στα αυτία δεν αρέσει σε κανένα σκύλο. Θα πάω να πάρω άλλο ύγρο τώρα που το σκέφτομαι και μαζί φίμωτρο και θα δω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Νομίζω φταίει και το υγρό που μου έδωσε ο Κτηνίατρος, μυρίζει πολύ και πρέπει να το αφήσω υγρό μέσα στο αυτί για 5-10 λεπτά να του κάνω μασάζ τα αυτία στην βάση και μετά να τον σπουπήσω με το βαμβάκι.
¨Οπως ξέρεις το υγρό μέσα στα αυτία δεν αρέσει σε κανένα σκύλο. Θα πάω να πάρω άλλο ύγρο τώρα που το σκέφτομαι και μαζί φίμωτρο και θα δω
Κι εμένα μύριζε, όχι τρομακτικά. Μου είχε πει αν δεν κάθεται να του βάζω μια μεγάλη κομμάτα βαμβάκι (πατημένο) μετά το υγρό για να μένει και να του κάνω έτσι το μασάζ, για να μην το τινάζει κιόλας το υγρό. Δεν την εμπιστεύομαι και τρομερά αυτή την κτηνίατρο, την άλλαξα εν τέλει, αλλά νομίζω το βαμβάκι βοήθησε να κάθεται πιο ήσυχος γιατί δεν ένοιωθε το υγρό κατευθείαν μες στο αυτί του μιας που το απορροφούσε λίγο. Ρώτα αν κάνει να το κάνεις έτσι και δες μήπως σε βοηθήσει.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κι εμένα μύριζε, όχι τρομακτικά. Μου είχε πει αν δεν κάθεται να του βάζω μια μεγάλη κομμάτα βαμβάκι (πατημένο) μετά το υγρό για να μένει και να του κάνω έτσι το μασάζ, για να μην το τινάζει κιόλας το υγρό. Δεν την εμπιστεύομαι και τρομερά αυτή την κτηνίατρο, την άλλαξα εν τέλει, αλλά νομίζω το βαμβάκι βοήθησε να κάθεται πιο ήσυχος γιατί δεν ένοιωθε το υγρό κατευθείαν μες στο αυτί του μιας που το απορροφούσε λίγο. Ρώτα αν κάνει να το κάνεις έτσι και δες μήπως σε βοηθήσει.
Θα το δοκιμάσω ο δίαολος δεν ξέρω τι θα πει
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Θα το δοκιμάσω ο δίαολος δεν ξέρω τι θα πει
Κάνε μια ερώτηση στον κτηνίατρό σου πάντως γιατί εγώ δεν ένιωθα άνετα να του χω πολύ ώρα το βαμβάκι μες στο αυτί και να κάνω μασάζ κιόλας για να μη μείνουν υπολείμματα από το βαμβάκι μέσα, οπότε προσπαθούσα να μην είναι καθόλου fluffy και δεν το έβαζα και πολύ μέσα - μέσα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι άντε..αυτιά-ωτίτιδα. Ουρά; Ουρίτιδα; Ή για να μη γκρεμίζει τα βάζα στο σαλόνι; aaaAaaAArrrRRGggHhhhhQ$#$!#!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Για να μην κλείσει καμιά ουρά σε καμιά πόρτα ή να μην του πατήσεις την ουρά βρε κουτό. Ξέρεις τι επικίνδυνο που είναι???
 






Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Κι άντε..αυτιά-ωτίτιδα. Ουρά; Ουρίτιδα; Ή για να μη γκρεμίζει τα βάζα στο σαλόνι; aaaAaaAArrrRRGggHhhhhQ$#$!#!
Η ουρά σε κάποιες φυλές κόβεται λόγω εγγενών δυσμορφιών.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αυτές οι δυσμορφίες φαίνονται στην κουταβίσια ηλικία; Είναι κληρονομικές; Και πόσο κακό μπορεί να κάνουν αν δεν κοπούν;
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Άρα οι εκτροφείς το ξέρουν, άρα και δεν αναπαραγάγουν σκυλιά μ' αυτό το πρόβλημα. Οπότε δεν κόβεις ουρά σε εκτροφικό σκυλί γι' αυτό το λόγο.

Στα υπόλοιπα μάλλον δεν ξέρεις να μου απαντήσεις..
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Άρα οι εκτροφείς το ξέρουν, άρα και δεν αναπαραγάγουν σκυλιά μ' αυτό το πρόβλημα. Οπότε δεν κόβεις ουρά σε εκτροφικό σκυλί γι' αυτό το λόγο.

Στα υπόλοιπα μάλλον δεν ξέρεις να μου απαντήσεις..
Κάποιοι εκτροφείς αλλά και κτηνίατροι έχουν αντίθετη άποψη, καλώς ή κακώς. Δες για παράδειγμα ένα άρθρο από κτηνίατρο. Μέσα στο site αυτό έχει κι άλλες πληροφορίες.

tail docking the Boxer dog
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να το διαβάσω (θα το κάνω κάποτε). Αν όμως λέει ότι πρέπει να κόβονται για μπλαμπλαμπλα λόγους, εκτροφείς είναι, ας βρουν τον τρόπο είτε να εξαλείψουν το πρόβλημα είτε να δημιουργήσουν μπόξερ με κοντές ουρές.
 




Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να το διαβάσω (θα το κάνω κάποτε). Αν όμως λέει ότι πρέπει να κόβονται για μπλαμπλαμπλα λόγους, εκτροφείς είναι, ας βρουν τον τρόπο είτε να εξαλείψουν το πρόβλημα είτε να δημιουργήσουν μπόξερ με κοντές ουρές.
Το δεύτερο έχει γίνει. Το πρώτο μάλλον είναι δύσκολο.

Boxberry Boxers
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Παιδια τι κανουμε σε περιπτωση που καποιος κτηνιατρος μαθουμε πως κοβει αυτια??
Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακουλουθησουμε??
Πρεπει να ειμαστε αυτοπτες μαρτυρες? Η αρκει να μας πει καποιος οτι δεχτηκε ο συγκεκριμενος γιατρος να του τα κοψει???
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
θα πρέπει να πιαστεί επί το έργο για να υπάρχει αυτόφορη διαδικασία , διαφορετικά θα πρέπει να καταγγελθεί ο ιδιοκτήτης .
Αναγκαστικά ο ιδιοκτήτης για να αποφύγει την επιπλέον κατηγορία ότι έθεσε τη ζωή του κουταβιού σε κίνδυνο , θα αναγκαστεί να πει ότι έγινε στον ''τάδε'' κτηνίατρο.
 
Last edited:


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Εκτος και αν ενα κουταβι η ενηλικο ερθει απο εξωτερικο και εχει δηλωμενα τα αυτια του στ χαρτια του.Εκει κανεις δεν μπορει να κανει σε κανεναν τιποτε:D
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
κοιτα να δεις τι εγινε για να καταλαβεις....
Ειχα παει χθες ομορφα κ ωραια στην γιατρο μου για το εμβολιακι μας και εκει που καθομαστε και τα λεμε, ερχεται ενα παλικαρι, και της λεει : '' σε ποια ηλικια να του κοψω τα αυτια??" (εχει παρει ενα πιτμπουλ αυτος)
εκεινη του λεει ''μη με μπλεκεις εμενα με αυτια...εγω δε του τα κοβω" (μια περηφανια ξεχειλησε απο μεσα μου για την επιλογη της κτνηνιατρου μου)
και λεει παλι αυτος "οχι νταξει, εχω βρει που θα τα κοψω, στον ταδε απλα θελω να μου πεις σε ποια ηλικια κοβονται"
Το να προσπαθησει να τον πεισει η γιατρος να μη το κανει ητο ματαιο μιας και ο τυπος ελεγε πως το σκυλι του ειναι ασχημο με τα αυτια του (τζιζους κραιστ)
οπως καταλαβαινεις δεν ξερω καν το ονομα του ιδιοκτητη απλα ακουσα σε ποιον γιατρο θα το κανει.
Μπορω να κανω κατι??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki