Μορφολογία και εργασία


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πολυ εύλογο ερώτημα.
Υπάρχει κάποια εξειδίκευση στις εξετάσεις εργασίας ανάλογα την φυλή ή όλοι οι σκύλοι ανεξαρτήτως χρησιμότητας τεσταρονται στο ίδιο;
Προφανώς διαφέρουν τα ζητούμενα αναλόγως της φυλής. Και η εργασία αναλόγως της φυλής έχει κάποια όρια. Απλά κάποιοι έχουν μπερδέψει λίγο τα όρια, το απόλυτο top με το standard, και ξεχνούν ότι και τα δύο είναι αποδεκτά. Ξεχνούν ότι υπάρχει η λέξη «εύρος».

Πως γίνεται CH ένας σκύλος φυλής με υποχρεωτικό working trial εάν δεν το έχει περάσει και ταυτόχρονα δεν έχει τα απαιτούμενα cac;;;
Γίνεται, με αποδεικτικό στοιχείο ένα βίντεο στα 4k 60 fps και να υποστηρίζει HDR για το youtube.

Δεν έχουν CH αυτές οι φυλές;;;;
Έχουν. Απλά πρέπει να φέρουν και αποδεικτικό στοιχείο ένα βίντεο 4k 30fps και να υποστηρίζει HDR για το youtube.

Και αν έχουν CH, αυτοί οι σκύλοι δεν είναι αυτό που ΘΈΛΟΥΜΕ για την φυλή μας;;;
Όχι, σάματις ξέρουμε τι θέλουμε...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αποδεικτικό στοιχείο ένα βίντεο στα 4k 60 fps και να υποστηρίζει HDR για το youtube.
Αυτή είναι η απάντηση δηλαδή;;


Από ΚΟΕ

"Από 01/08/1999 για τις φυλές που η F.C.I. ορίζει ότι πρέπει να έχουν Τίτλο Εργασίας για να γίνουν ∆ιεθνείς Πρωταθλητές, οι σκύλοι αυτών των φυλών για να γίνουν Πρωταθλητές
Ελλάδος πρέπει να πληρούν και αυτή την προϋπόθεση.

Η προϋπόθεση για σκύλους κυνηγετικών φυλών είναι η Εξέταση Φυσικών Προσόντων (Ε.Φ.Υ.Π.), ενώ για σκύλους
Φυλών Εργασίας, η Εξέταση Εργασιακής Ικανότητος Πρωταθλητή (Ε.Ε.I.Π.)."



Αυτό αγαπητοί μου συμφορουμητες, αφορά φυλές που στο πρότυπό τους αναγράφεται with working trial.
Αυτοί είναι οι κανονισμοί της FCI και κατεπεκταση του ΚΟΕ που είναι μέλος της,

Με πιο απλά λόγια.
Για να γίνει σκύλος τέτοιων φυλών πρωταθλητής Ελλάδας (GRCH), χρειάζεται διάκρισεις και σε εκθέσεις μορφολογίας και σε εξετάσεις εργασίας.
Όχι ή στο ένα ή στο άλλο.
Και στα 2 ΜΑΖΙ.

Αρα τι λέει το δικό μου το φτωχό μυαλό;
Εάν ψάχνω σκύλο τέτοιας φυλής απευθύνομαι σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται να διασφαλίσουν (όσο μπορούν) πως οι σκύλοι που αναπαράγουν ανταποκρινονται σε αυτές τις προδιαγραφές, μαζί και με την υγεία.

Είναι εύκολο;;;
Και βέβαια όχι.
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη, που λέει και η @Hlianna ;;;
Και βέβαια είναι.

Είναι όμως αυτό που οφείλει να κάνει οποίος θέλει να είναι ένας σοβαρός εκτροφεας και ενδιαφέρεται για την φυλή που εκτρέφει.

Το τι κάνει ο κάθε τυχαρπαστος κατσαπλιας εις βάρος της φυλής που υποτίθεται εκτρέφει, είναι γνωστό.
Είτε από την μία είτε από την άλλη πλευρά.

Γιατί όμως δεν το βλέπουμε και ταυτόχρονα το επιβραβευουμε με την στάση μας και τον τρόπο που το αντιλαμβανομαστε και το επικοινωνούμε προς τα έξω;
Και αναφέρομαι φυσικά και για εδώ μέσα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@st3li0s μου μισό, γιατί μπορεί εμείς εδώ μέσα στον μικρόκοσμό μας, να καταλαβαίνουμε το πνεύμα όσων γράφεις, αν κάποιος όμως, παραπέρα από εμάς το διαβάσει αυτό, δεν θα βγάλει σωστό συμπέρασμα.

Σε όσες φυλές, απαιτούνται εξειδικευμένες εξετάσεις εργασίας, αυτές γίνονται. Όχι μέσω video. Live.
Ξέρω να σου πω για τα cane corso, για τα βέλγικα, για τα golden. Δεν ξέρω αν γίνονται Ελλάδα. Ιταλία και Γαλλία όμως, γίνονται όπως προβλέπει ο όμιλος της φυλής τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
καταλαβαίνουμε το πνεύμα όσων γράφεις, αν κάποιος όμως, παραπέρα από εμάς το διαβάσει αυτό, δεν θα βγάλει σωστό συμπέρασμα.
Μα ακριβώς αυτή η αίσθηση λαμογιας και αναξιοκρατίας βγαίνει από δεκάδες τέτοια μηνύματα.
Δεν λέω πως δεν συναταντας και τέτοια.

Έτσι όμως δεν προαγουμε το σωστό, το ηθικό και αυτό που πρέπει να γίνεται για την φυλή ΜΑΣ.
Να μάθουν τουλάχιστον και όσοι δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Όποτε συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις μόνιμα ακούω "αυτά είναι ιδανικά και δεν γίνονται" και μόνιμα ψάχνουμε να βρούμε τα λάθη και τις λαμογιες, αντί να βρούμε το σωστό και να αναδείξουμε το σωστό.

Είναι και αυτός ξέρετε ένας παράγοντας που κάνει πολλούς να μην θέλουν να ασχοληθούν καν με το αντικείμενο.
" που να τρέχω τώρα, δεν βλέπεις τι γίνεται..."
Ή το κλασσικό "όλοι λαμογια είναι"...

Πριν καν μπουν, φεύγουν τρέχοντας με αυτά που ακούνε.

Και αν θέλετε να το πάω και στο προσωπικό. Κι εγώ όλα αυτά άκουγα και διάβαζα...
Διστασα είναι η αλήθεια.
Αλλά μπήκα σε αυτόν τον κόσμο, άγνωστος μεταξύ αγνώστων, και είδα εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που επικοινωνουνταν δεξιά και αριστερά.
Σαφέστατα συνάντησα και λαμογια και άσχετους και και και.
Ποτέ δεν τα έχω αναφέρει, ούτε πρόκειται ποτέ.
Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν ΜΟΝΟ αυτά.

Αυτά....
Piece :)
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το θέμα είναι τι θέλουμε να κοιτάξουμε...και για τι να προσπαθούμε!

@Yorkaddict προφανώς δεν είναι αυτή η απάντηση μου. Είπα να κάνω πλάκα γιατί οι εργασιακοί σε όλες τις φυλές ζητούν από τους εκθεσιακούς ως αποδεικτικό στοιχείο της εργασίας του σκύλου ένα βίντεο που να βλέπουν πως εκτελεί ο σκύλος κατά την διάρκεια της εξέτασης. Ειδάλλως αμφισβητούν την ικανότητα του σκύλου για εργασία.

Ναι το ξέρουμε ότι υπάρχουν και παγαποντιές, αλλά όπως λέω και παραπάνω είναι το τι θέλουμε να κοιτάξουμε ή όπως είπες και 'συ πριν:

Και αν θέλετε να το πάω και στο προσωπικό. Κι εγώ όλα αυτά άκουγα και διάβαζα...
Διστασα είναι η αλήθεια.
Αλλά μπήκα σε αυτόν τον κόσμο, άγνωστος μεταξύ αγνώστων, και είδα εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που επικοινωνουνταν δεξιά και αριστερά.
Σαφέστατα συνάντησα και λαμογια και άσχετους και και και.
Ποτέ δεν τα έχω αναφέρει, ούτε πρόκειται ποτέ.
Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν ΜΟΝΟ αυτά.
@mareco θα παραξενευτούν από μένα και όχι από αφορισμούς του τύπου δεν χρειάζονται τα εργασιακά σκυλιά μορφολογικά κριτήρια. Λες και το κρέας που λέγεται σκύλος που κινείται δίπλα του και εκτελεί το fus χτίστηκε μόνο από μυαλό και όχι από μορφολογίες.

Υπάρχει ασέβεια προς το πρότυπο και παρερμηνεία του κατά πως μας συμφέρει.
Άλλο να μιλάς πάνω στο πρότυπο και να διορθώνεις τις λαμογιές με διορθώσεις πάνω στο πρότυπο και άλλο οι αφορισμοί. Είναι τραγικό που και οι δύο μεριές δεν νοούν πως πρέπει να υπάρχουν και τα δύο.
Για τους καινούργιους που σε ενδιαφέρει @mareco θα τους πω ότι πριν μπουν σε αυτές τις συζητήσεις που κάνουμε αν έχουν συνδρομή ας βάλουν να δουν κανα National Geographic Wild :cool::p να γουστάρουν και να μετά να μας πουν αν μπορούν να σπάσουν οι έννοιες μορφολογία-εργασία. Πιο απλά λυπάμαι δεν μπορώ να μιλήσω.
 
Last edited:




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Αυτο είναι ένα από τα κυριότερα Θέματα συζήτησης και διαφωνίας πού έχω τα Τελευταία χρονιά με εκτροφείς και εκπαιδευτές.
Πλέον όλο και περισσότεροι εκτροφείς έχουν αναγνωρίσει την αλλοίωση στο χαρακτήρα που έχουν υποστεί αρκετές εργασιακές φυλές (εκτός από τα boxer έχω μιλήσει και με εκτροφείς bullmastif, Doberman κτλ) Κάποιοι από αυτούς έχουν ήδη ξεκινήσει να βρουν από το εξωτερικό συνήθως, πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής ( όσο αφορά το χαρακτήρα ) και να κάνουν επόμενες γέννες με κουτάβια που θα είναι πιο κοντά στο πρότυπό του χαρακτήρα της φυλής.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για όποιον ενδιαφέρεται, βάζω εδώ κάποια λινκς από το φόρουμ μας για να γίνει όσο γίνεται αντιληπτή η σχέση ανάμεσα στα μορφολογικα χαρακτηριστικά και πόσο αυτά επηρεάζουν όχι μόνο την εργασία, αλλά και την ευζωία ενός σκύλου γενικότερα.
(όχι μόνο καθαροαιμων)

Η μορφολογία στους σκύλους εργασίας

Η σημασία της σωστής ανατομίας (soundness)

DOG STEPS της Rachel Page Elliott - Κίνηση Σκύλων
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν νομίζω ότι κάποιος αμφισβητεί πως τα μορφολογικά χαρακτηριστικά παίζουν ρόλο και επηρεάζουν την ευζωία και την ικανότητα στην εργασία ενός σκύλου. Τουλάχιστον όχι εγώ.
Εγώ λέω πως οι εκθέσεις μορφολογίας με τον τρόπο που έχουν εξελιχθεί, έχουν δώσει βαρύτητα σε μορφολογικά χαρακτηριστικά που όχι μόνο δεν βοηθάνε την ευζωία και την ικανότητα ενός σκύλου αλλά την δυσχεραίνουν. Αυτό γίνεται για την μόδα. Για να πουλιούνται τα κουτάβια ευκολότερα. Για να υπάρχει υπερτυπισμος σε χαρακτηριστικά με σκοπό τα παραπάνω. Οι εκθέσεις με τον τρόπο που έχουν εξελιχθεί δίνουν βάση κατά κύριο λόγο στην εμφάνιση βάζοντας σε δεύτερη μοίρα (για να μην πω Τρίτη η τέταρτη) την εργασία ώστε να έχουμε πιο εύκολα σκυλιά και να μπορεί να τα διαχειριστεί ο κάθε ένας με σκοπό τις πωλήσεις.
Σε εργασιακές φυλές αντί λοιπόν να δίνεται βάση στην εργασία, έχουμε καταλήξει κατά συντριπτική πλειοψηφία να δίνεται βάση στην εικόνα, συχνά με έμφαση σε χαρακτηριστικά που δεν βοηθούν την εργασία του σκύλου και την ευζωία του γενικότερα.
Αποτέλεσμα, ο διαχωρισμός των φυλών αυτών και στην συνέχεια η καταστροφή τους.

Ωραία όλα αυτά τα θεωρητικά, ωραία και χρήσιμα τα λινκ που παραθέτεις Μιχάλη αλλά η πράξη αλλά δείχνει.
Ναι μεν η μορφολογία παίζει σημαντικό ρόλο αλλά οι εκθέσεις με τον τρόπο που γίνονται, με το αποτέλεσμα που παράγουν, αντί να βελτιώνουν τις φυλές, τις καταστρέφουν γιατί προάγουν την κονόμα και όχι την βελτίωση των φυλών.

Μήπως λοιπόν αντί να συζητάμε για το αν παίζει ρόλο η μορφολογία (τα αυτονόητα Δηλαδή) να συζητάμε πως μπορούν να διορθωθούν τα κακώς κείμενα;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μάνο, οι εκθέσεις είναι ένας θεσμός της οργανωμένης κυνοφιλιας που από την αρχή είχε έναν συγκεκριμένο σκοπό.
Δεν έχει αλλάξει αυτός ο σκοπός.

Αυτό που αλλάζει είναι οι άνθρωποι και τα σκυλιά που μετέχουν, όπως βέβαια και οι άνθρωποι που κρίνουν.

Το σημαντικότερο όλων όμως είναι πως τα πρώτα χρόνια των εκθέσεων εκτροφεις αλλά και κριτές, γνώριζαν εμπειρικά τη σημασία και λειτουργία των μορφολογικών χαρακτηριστικών που απαιτούνταν, προκειμένου ένας σκύλος να είναι λειτουργικός στην εργασία που προοριζόταν.

Οι καιροί άλλαξαν, οι σκύλοι ήδη από τότε είχαν σταματήσει στην πλειοψηφία τους να είναι χρήσιμοι στην εργασία.
Και ο άνθρωπος απομακρυνθηκε από την φύση και σταδιακά άρχισε να φθίνει η γνώση για την αξία της σωστής και λειτουργικής μορφολογίας.

Όπως λες και συ, το χρήμα, σε συνδυασμό με την όλο και μειουμενη γνώση αυτών των χαρακτηριστικών, οδήγησε σε εύκολες λύσεις.
Διάβαζαν πρότυπα και όρους που δεν ήξεραν τι σημαίνουν και ουδέποτε ενδιαφέρθηκαν να μάθουν.
Εκτροφεις και μετέπειτα κριτές.

Τι πιο εύκολο από το να δεις "τι παίζει" και "τι κερδίζει" και να το μιμηθείς.
Αδιαφορώντας αν αυτό είναι σωστο ή λάθος.
Και από την άλλη πλευρά, τι πιο εύκολο από το να δεις "τι έπαιξε" και "τι κέρδισε" από το να επαναλάβεις το ίδιο λάθος. (για να το βγάλει αυτός BIS κάτι έχει ο σκυλος).

Τραγικά λάθη και από τις 2 πλευρές.
Κριτές και εκτροφεις.

Όσον αφορά τους "άλλους", ακολουθούν πολύ πιο εύκολο δρόμο αλλά εξίσου επιβλαβή για την φυλή υποτίθεται που εκτρέφουν.
Χαρακτήρας...
Μόνο.

Τι πιο εύκολο;;
Ούτε μορφολογικοι όροι ούτε πρότυπα ούτε τίποτα.
"Αφού είναι πριόνι δεν έχει ανάγκη..."
Χύμα στο κύμα.

Εδώ κρύβεται η παγίδα στο όνομα του "χαρακτήρα" να θες σκύλους με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα από τον τυπικό, αυτόν που πρέπει να έχει ένα τυπικό δείγμα για την φυλή του.
Δεν υπάρχουν όρια.

Για να μην κουράζω...
Κοινός παρονομαστής όλων αυτών είναι η ανθρώπινη ΜΑΛΑΚΙΑ, η άγνοια και ακόμα χειρότερα, η ημιμάθεια για το αντικείμενο και το εύκολο κέρδος.

Κακοί, κάκιστοι εκτροφεις και κακοί κριτές

Συνεπώς δεν ευθύνεται ο θεσμός ή εντελώς αόριστα η "μορφολογία".
Φταίει το ξερό κεφάλι κάποιων ανιδεων που περνιουνται για εκτροφεις και κριτές.
Και φυσικά το περίφημο "κοινό" στο οποίο απευθύνονται.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και κάτι ακόμα που νομίζω είναι παρεξηγημένο

Οι εκθέσεις με τον τρόπο που έχουν εξελιχθεί δίνουν βάση κατά κύριο λόγο στην εμφάνιση βάζοντας σε δεύτερη μοίρα (για να μην πω Τρίτη η τέταρτη) την εργασία
Στις εκθέσεις μορφολογίας δεν κρίνεται ο χαρακτήρας του σκύλου.
Πολύ επιδερμικά απλά παίρνει μια ιδέα ο κριτής τα λίγα λεπτά που τον έχει στον στίβο του.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Η μορφολογία κρίνεται στις εκθέσεις μορφολογίας (για αυτό λέγονται κι έτσι).
Κατά πόσο δηλαδή ο σκυλος που έχει μπροστά του ο κριτής πλησιάζει στον ιδεατό σκύλο που περιγράφει το πρότυπο.


Ο χαρακτήρας κρίνεται στις εξετάσεις εργασίας, μόνο σε φυλές που το πρότυπό τους αναφέρει with working trial.

Από τον κάθε εκτροφεα εξαρτάται εάν θα μετάσχει σε αυτα τα 2. Δεν τον υποχρεώνει κανένας να το κάνει για να ζευγαρωσει ο σκύλος του.
Όπως δεν τον υποχρεώνει να κάνει εξετάσεις υγείας.
Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Όλα είναι στην κρίση του κάθε εκτροφεα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and TARA


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιχάλη δεν διαφωνώ σε κάτι. Πολύ ωραία τα γράφεις.
Αλλά θα επικεντρωθώ στην τελευταία σου παράγραφο


Από τον κάθε εκτροφεα εξαρτάται εάν θα μετάσχει σε αυτα τα 2. Δεν τον υποχρεώνει κανένας να το κάνει για να ζευγαρωσει ο σκύλος του.
Όπως δεν τον υποχρεώνει να κάνει εξετάσεις υγείας.
Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Όλα είναι στην κρίση του κάθε εκτροφεα.
Δεν υπάρχει σωτηρία.

Και μια απορία

Η μορφολογία κρίνεται στις εκθέσεις μορφολογίας (για αυτό λέγονται κι έτσι).
Κατά πόσο δηλαδή ο σκυλος που έχει μπροστά του ο κριτής πλησιάζει στον ιδεατό σκύλο που περιγράφει το πρότυπο.
Το πρότυπο δεν περιγράφει μόνο την μορφολογία μιας φυλής. Περιγράφει και και αλλά όπως τον χαρακτήρα, το ίδιο σημαντικά με την μορφολογία.
Άρα οι εκθέσεις μορφολογίας εξετάζουν μόνο μια από τις πολλές παραμέτρους που περιγράφει το πρότυπο.
Γιατι λοιπόν οι εκθέσεις μορφολογίας δημιουργούν τάσεις, μόδες, βγάζουν πρωταθλητές διαμορφώνουν τις φυλές στο πέρασμα του χρόνου;
Μήπως δίνουμε στις εκθέσεις μεγαλύτερη αξία - βαρύτητα από Αυτό που τους πρέπει και βάζουμε στην άκρη τα υπόλοιπα;
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πρότυπο δεν περιγράφει μόνο την μορφολογία μιας φυλής. Περιγράφει και και αλλά όπως τον χαρακτήρα, το ίδιο σημαντικά με την μορφολογία.
Στο πρότυπο υπάρχει μια σύντομη επισκόπηση της ιστορίας, μια περιγραφή για τον χαρακτήρα και μια πιο μακροσκελής περιγραφή όσων ζητούνται και όσων θέλουμε να αποφεύγονται.

Πίσω από κάθε φυλή όμως, υπάρχει η ιστορία της, πάνω στην οποία κουμπώνουν όλα τα χαρακτηριστικά που περιγράφονται στα πρότυπα, συμπεριλαμβανομένου του χαρακτήρα. Κάθε τι που ζητείται έχει την σημασία του.

Γιατι λοιπόν οι εκθέσεις μορφολογίας δημιουργούν τάσεις, μόδες, βγάζουν πρωταθλητές διαμορφώνουν τις φυλές στο πέρασμα του χρόνου;

Μήπως δίνουμε στις εκθέσεις μεγαλύτερη αξία - βαρύτητα από Αυτό που τους πρέπει και βάζουμε στην άκρη τα υπόλοιπα;
Όλα αυτά αφορούν αυτούς που τα δέχονται τα ασπάζονται και προσαρμόζουν την εκτροφή τους στα θέλω της απαιδευτης μάζας.
Αντίθετα ένας εκτροφεας που είναι αφοσιωμένος στην φυλή του, ξέρει ποιο είναι το σωστό και δεν θα παρασυρθεί από νίκες, κύπελλα και φιόγκους, αν δεν συνοδεύουν έναν πραγματικά αξιόλογο σκύλο.
Αυτός λοιπόν ο εκτροφεας έχει πλήρη συναίσθηση της ευθύνης που έχει και θα δώσει στις εκθέσεις μορφολογίας την ίδια αξία που θα δώσει και στις εξετάσεις εργασίας (εάν το ορίζει η φυλή του).

Βλέπεις λοιπόν ότι πίσω από όλα αυτά είναι ο άνθρωπος (όχι οι θεσμοί) και (πάλι) οι αδυναμίες του. Ποιος αντιστέκεται σε σειρήνες που φωνάζουν χρήμα, δόξα και δημοφιλια.


Άσχετο - σχετικό με το θέμα...
Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον ο καθένας στην φυλή του, να κάνει μια ιστορική αναδρομή στις αλλαγές που έχει υποστεί το πρότυπο και τους λόγους που οδήγησαν στις όποιες αλλαγές.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ένα το πρότυπο για το Irish Red Setter, όλα τα παρακάτω με βραβεία. Ποιοι κριτές και με ποιο πρότυπο τα έκριναν ; Εκτός αν μόνο σ' εμένα οι σκύλοι φαίνονται διαφορετικοί, αν είναι έτσι μπαίνω στην τρούπα μου και τουμπεκί.

Αντίστοιχα σε Labrador, Golden κλπ
setter-01.jpg
setter-02.jpg
setter-03.jpg
setter-04.jpg
 
  • Like
Reactions: manolo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για τι ακριβώς πράγμα βραβεύτηκαν αυτοι οι σκύλοι και κάτω από πιο πρότυπο; (fci, akc, kc, ckc)
Έχεις ασχοληθεί με τα σετερ και αν ναι, γνωρίζεις τις αλλαγές που έχει υποστεί το πρότυπο από την αρχή δημιουργίας του μητρικού ομίλου της φυλής, μέχρι τις μέρες μας;
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
*ποιο πρότυπο


Εψαξα λίγο τα αρχεία μου και μεταξύ άλλων έχει ενδιαφέρον το κεφάλαιο αφιερωμένο στα ιρλανδικά σετερ, στο βιβλίο του R. B. Lee, του 1893
A history and description of the modern dogs of Great Britain and Ireland. Sporting division

Εκεί υπάρχει και το πρώτο πρότυπο της φυλής που συνέταξε το Irish Setter Club το 1886.
Εκεί θα διαβασετε και για τα Field Trials και πως από τότε προωθούσαν και την εργασιακή ικανότητα, αλλά και την μορφολογία της φυλής.

Να σημειώσω εδώ πως στην πρώτη πρώτη έκθεση μορφολογίας που διεξήχθη το 1859 στο Newcastle μετείχαν μόνο ποιντερ και σετερ.

Το ίδιο συνέβη και στο πρώτο field trial που διεξήχθη το 1865 στο Southill

Εδώ είναι το τωρινό πρότυπο της fci για να κάνετε συγκρίσεις.

Παραθέτω και μια απεικόνιση ενός irish setter από το πιο πάνω βιβλίο του 1893.

IMG_20201224_202746.jpg
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμένα ίδιοι μου φαίνονται.
Απλά οι 2 πρώτοι έχουν ένα ριχτάρι πάνω τους.
Δεν βλέπεις διαφορά ανάμεσα στα 2 πρώτα και στο 3ο στο σώμα τους;
Διαβάζοντας το πρότυπο της φυλής (είτε της fci είτε το πρώτο του 1886) θεωρείς πως είναι κοντά σε αυτό που περιγράφει;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιχάλη θα σου απαντήσω με κάθε ειλικρίνεια.
Δεν έχω ιδέα από σετερ. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να διαβάσω το πρότυπο. Δεν με ενδιαφέρει σαν ράτσα. Δεν έχω το μεράκι το δικό σου να ψάχνομαι γενικότερα.
Πιο πολύ χαβαλετζιδικα απάντησα.
Εγώ βλέποντας τις φωτογραφίες είδα κάποια σκυλιά και κάποια σκυλιά με κουρτίνα στα πλάγια.
Και ρωτάω εγώ ο άσχετος. Η κουρτίνα παίζει κάποιο ρόλο στην εργασία της συγκεκριμένης ράτσας η μόνο για εκθεσιακούς λόγους υπάρχει;
Ειλικρινά ρωτάω, δεν γνωρίζω.
 
  • Like
Reactions: DORIS


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf