Μορφολογία και εργασία


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Να σημειώσω εδώ πως στην πρώτη πρώτη έκθεση μορφολογίας που διεξήχθη το 1859 στο Newcastle μετείχαν μόνο ποιντερ και σετερ.
η πρωτη εκθεση που ειναι γνωστη εγινε το 1834 στην pub The Elephant and Castle, ιδιοκτησιας του Charley Aistrop στην οποια πηραν μερος μικροσωμα (nine pound) spaniels.

δες κι εδω: Then & There: The Dawn of Dog – Middleburg Life
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike από περιέργεια ποια είναι η δουλειά του αμσταφ;
Από όσα έχω διαβάσει είναι κυνηγόσκυλα. Εκτιμώ ότι κάποια βγάζουν και σωματοφυλακή, αλλά θεωρώ ότι αυτό βγαίνει από το μεγάλο δέσιμο που έχουν με τον ιδιοκτήτη τους.
Θα μου πεις είσαι κυνηγός;
Όχι.
Αυτό που με εντυπωσιάζει σε αυτή την ράτσα είναι ο χαρακτήρας τους το δέσιμο με τον ιδιοκτήτη τους και η ενέργειά τους .
Μπορεί κάποιος να μου πει ότι τα περισσότερα σκυλιά το έχουν. Συμφωνώ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα "γούστου" και επιλογής, μιας και δεν το παίρνεις καθαρά για συγκεκριμένη "εργασία".
Αυτό όμως με το "πρότυπο" και το να τον έχω στον καναπε να μην λερωθεί για να τον τραβολογάω στις εκθέσεις απέχει πολύ.
Και για να μην είμαι άδικος με τον @Yorkaddict οι εκθέσεις παίζουν τον ρόλο τους, αλλά για τους εκτροφείς ή τέλος πάντων για όσους έχουν αυτή την κάψα.
Για τον απλό λαό, για μένα, το αν είναι 2 πόντους ψηλότερος ή κοντύτερος ή αν τα αυτιά του δεν ειναι δεμένα αλλά ελεύθερα ή ουρά του μακρύτερη, δεν παίζει κανένα ρόλο. Σημαντικό είναι η ζωή μου μαζί του και αυτό έχει να κάνει με όλα τα υπόλοιπα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και ρωτάω εγώ ο άσχετος. Η κουρτίνα παίζει κάποιο ρόλο στην εργασία της συγκεκριμένης ράτσας η μόνο για εκθεσιακούς λόγους υπάρχει;
Ειλικρινά ρωτάω, δεν γνωρίζω.
Σαν άσχετος κι εγώ και με την φυλή αλλά και με την εργασία που κάνει, απαντώ πως δεν έχω την παραμικρή ιδέα.
Από περιέργεια και μόνο, ανέτρεξα στο παρελθόν να δω πως ήταν, τι ζητούσαν τότε, τι ζητάνε τώρα και πως εξελίχθηκε.
Αυτά που βρήκα τα μοιράστηκα μαζί σας, ώστε να βγάλετε μόνοι σας τα συμπεράσματά σας.

Αυτό που ξέρω όμως είναι πως ο μητρικός όμιλος κάθε φυλής είναι αυτός που κάνει παιχνίδι και δίνει οδηγίες.
Μην παραβλεπουμε πως από αυτούς τους ομίλους ξεκίνησαν όλα.
Χωρις αυτούς τους ομίλους και το Kennel club μαζί, δεν θα είχαμε φυλές σήμερα που μιλάμε.
Θα είχαμε κάποιους τύπους σκύλων.


Αυτή τη στιγμή λοιπόν έχουμε μια φυλή που ο όμιλός της ξεκίνησε με ένα πρότυπο. Και τότε λοιπόν, αλλά και σήμερα έχουν την ίδια περιγραφή για το τρίχωμα και το μάκρος του.

1886
On the head, front of legs, and tips of ears, should be short and fine, but on all other parts of the body and legs it ought to be of moderate length, flat, and as free as possible from curl or wave.

2001
On head, front of legs, and tips of ears, short and fine; on other
parts of body and legs moderate length, flat and as free as possible from curl or wave.

Το ίδιο πράγμα ακριβώς.
Γιατί το ήθελαν τότε και αν εξυπηρετούσε κάτι, δεν έχω ιδέα.

Αυτή όμως είναι η φυλή όπως την οραματιστηκαν οι ιδρυτές του ομίλου της.
Με βάση λοιπόν αυτό που ζητείται από το πρότυπο, ο 3ος σκύλος της φωτογραφίας είναι λάθος στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Και σε πολλά άλλα από ότι διακρίνω.

Αν πραγματικά σας ενδιαφέρει το θέμα, διαβάστε το πρότυπο (έστω του τότε) και δείτε αν ο σκύλος στην 3η φώτο πλησιάζει σε αυτό που περιγράφεται.
 
  • Like
Reactions: manolo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με βάση λοιπόν αυτό που ζητείται από το πρότυπο, ο 3ος σκύλος της φωτογραφίας είναι λάθος στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
Επίσης μπορεί να είναι μικρό σε ηλικία και να μακρύνουν στην πορεία.
 
  • Like
Reactions: mareco


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@manolo συγγνώμη δεν βλέπεις διαφορά στο κεφάλι; Στα πίσω πόδια; Θα μας τρελάνεις;
Αν επιτρέπεται με ποια φυλή έχεις ασχοληθεί;

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ ο τρίτος σκύλος έχει πάρει βραβείο μορφολογίας;
Για τον τέταρτο δεν μπορώ να πω τίποτα είναι και καθιστός είναι και σετερ που δεν έχω ιδέα.

@Yorkaddict να σου πω την αλήθεια δεν πρόλαβα να διαβάσω αυτά που έβαλες για τα γιορκι αλλά είχα την εντύπωση πως κυνηγούσαν ποντίκια; Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει υπάρξει σκύλος πριν το 2000 μόνο για το φαίνεσθαι.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@vasilis_mike δεν ξέρω αν με δουλεύεις ή αν μου το λες στα αλήθεια.
Πάντως ισχύει πως είναι από τις φυλές που με χαρά και ευκολία θα πέθαιναν για να ικανοποιήσουν τον άνθρωπο τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
είχα την εντύπωση πως κυνηγούσαν ποντίκια; Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει υπάρξει σκύλος πριν το 2000 μόνο για το φαίνεσθαι.
Είχαν την ικανότητα (και ακόμα την έχουν) γιατί κυλάει στο αίμα τους, το έχουν στα γονίδια τους.
Δεν υπάρχει όμως κανένα ιστορικό στοιχείο που να αναφέρει πως τα εξεθρεφαν για αυτόν τον σκοπό.
Αντιθέτως όλα συνηγορούν πως τα γιορκι ήταν (και είναι) "παιδιά" των εκθέσεων.
Το πρότυπό τους δε, από την αρχή "δημιουργίας" τους, μέχρι σήμερα που μιλάμε, παραμένει το ίδιο, με εξαίρεση το χρώμα, τα αυτιά και το βάρος (και την ουρά που άλλαξε πρόσφατα).
 
  • Wow
Reactions: ΒασιλικηΖ


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike δεν ξέρω αν με δουλεύεις ή αν μου το λες στα αλήθεια.
Πάντως ισχύει πως είναι από τις φυλές που με χαρά και ευκολία θα πέθαιναν για να ικανοποιήσουν τον άνθρωπο τους.
Κατ' αρχήν χρόνια πολλά σε όλους. ϊσως έκανα λάθος διατύπωση, δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν σε δουλεύω. Αν θες και όταν μπορέσεις μου απαντάς, πιο σημείο σε ενόχλησε.
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κόπηκε το μήνυμα, έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση.

Όχι δεν δεν ασχοληθεί. Παρέθεσα 4 φωτογραφίες.

Τα μόνα που ξέρω γ' αυτά είναι ότι διαβάζω σε Ελληνικούς ιστότοπους πχ, πχ από ανθρώπους που ασχολούνται με το κυνήγι. Λένε είναι πως είναι εξαιρετικό στο κυνήγι, ιδιαίτερα της μπεκάτσας. Αυτό που επίσης λένε, όχι μόνο στην Ελλάδα, "είναι πολύ απίθανο να βρεις σκύλο κατάλληλο γ' αυτή την εργασία αν ψαχτείς μόνο στις εκθέσεις μορφολογίας".

κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση, θα επανέλθω

setter.jpg
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
είναι πολύ απίθανο να βρεις σκύλο κατάλληλο γ' αυτή την εργασία αν ψαχτείς μόνο στις εκθέσεις μορφολογίας
Εννοείται αυτό.
Εάν ένας εκτροφεας τέτοιας φυλής αρκείται μόνο στις εκθέσεις, χωρίς ταυτόχρονα να δουλεύει τα σκυλιά του, να ξέρει δηλαδή τι πουλιά πιάνουν (κυριολεκτικά) βλάπτει την φυλή.

Το ίδιο όμως κάνει και αυτός που εκτρέφει σετερ και τον νοιάζει μόνο η ικανότητα, αδιαφοροντας για όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που προσδιοριζουν την φυλή και καθορίζουν τον τύπο της.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για να μην το κουράζω επειδή θέλω να τονίσω αυτά που αναφέρεις στο #42 παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο του 1903 το οποίο αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις στην συλλογή σου. Έχει και φωτογραφία στην σελίδα 289 αλλά δεν βγαίνει σωστά με copy-paste.

Οι κυνέμποροι που συμμετέχουν στο Irish Setter Club of America το 1975 πίεσαν το AKC να μην δέχεται εγραφές για σκυλιά Irish Red Setter τα οποία έχουν γραφτεί στο Field Dog Stud Book. Γιατί ; Γιατί στις εξετάσεις εργασίας που έχει θεσπίσει το AKC τα εργασιακά σκυλιά σάρωναν τα βραβεία ( να το πω απλά ). Αυτά διαβάζω απ' όσους ασχολούνται με το άθλημα.

"The writer above quoted does not attempt any description of the Setter in use in Ireland in his sporting days, nor does he well on the dog's points, after the manner of our modern dog-show critics; but, instead, he gives briefly the fact that the dog selected by Irish sportsmen was one especially adapted to the circumstances of the country and climate in which he had to work a most important fact which dog-show promoters, judges, and others cannot have too often brought under their notice, for there is undoubtedly an evil tendency in our dog-show system to forget the fitness of the dog for his work which should exist, and indeed should be made a sine qua non, and to exalt far above their legitimate value points of beauty and arbitrary standards of perfection, giving undue weight to matters of comparatively little moment, such as the existence of a few dozen white hairs more or less, the colour of the eye, and the precise carriage of the tail to a line minutely described and insisted upon.

Most unquestionably, beauty and utility may be combined, and it is this combination all true sportsmen and lovers of the breed should strive for, as, unfortunately, the tendency of the day is to attach more importance to bench winnings than to field performances."


British dogs, their points, selection, and show preparation by Drury, William D., 1857-1928
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά.
Ο συνδυασμός και των 2 ήταν και πρέπει να εξακολουθεί να είναι ο στόχος, εάν θέλουμε να μιλάμε για μία φυλή.
Με έμφαση και στο "μία", αλλά και στο "φυλή".
Αλλιώς καταλήγουμε να βλέπουμε τους διαχωρισμούς και στο τέλος θα βλέπουμε σκύλους που δεν θα θυμίζουν σε τίποτα, αυτό που είχαν στο μυαλό τους αυτοί που την εμπνεύστηκαν.

Αν κοιτάς μόνο εμφάνιση, χάνεις χαρακτήρα, εάν κοιτάς μόνο χαρακτήρα και ικανότητες, χάνεις τύπο.

Γιατί μη μου πεις πως ο 3ος σκύλος της φωτογραφίας θυμίζει σέτερ.
Εμένα τουλάχιστον, όχι.

Και αυτή είναι η ουσία αυτού που λέμε "τύπου".
Να είναι μια φυλή αναγνωρίσιμη.
Εάν χαθεί ο τύπος μιας φυλής, χάνεται η ίδια η φυλή.

Αυτά που έβαλες με bold για τις τρίχες ή τα μάτια ή την θέση της ουράς, κρίνονται συνυπολογιζοντας πάντα το σύνολο.
Κανένας σκύλος δεν είναι τέλειος.

Από τη στιγμή όμως που κάποιοι πιο σχετικοί από εμάς εδώ, συνέταξαν το πρότυπο της φυλής τους, με αυτά τα χαρακτηριστικά, προφανώς κάτι παραπάνω ξέρουν και έχουν την σημασία τους. Μην υποβαθμιζουμε δηλαδή χαρακτηριστικά που ζητούνται στα πρότυπα και ενδεχομένως δεν καταλαβαίνουμε τη σημασία τους.

Απο κει και πέρα, το ότι πολλοί επιλέγουν τον εύκολο δρόμο, ήταν και εξακολουθεί να είναι, ένα λυπηρό και υπαρκτό φαινόμενο.
Το θέμα είναι εμείς με την στάση μας, τι προαγουμε και ποιους επικροτουμε.
Αυτούς τους λίγους που κυνηγάνε το άπιαστο όνειρο ενός υγιούς ολοκληρωμένου και τυπικού δείγματος της φυλής τους ή αυτούς που επιλέγουν τον συντομο και εύκολο δρόμο της μονόπλευρης προσέγγισης;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ο "πατέρας" του δικού μου :

GR SH CH - J GR CH - J GR WINNER 13 M.C. OF PALMHILL A.R. CALVIN KLEIN
QUALIFIED FOR CRUFTS 2016

Αν και δεν με ενδιέφερε τότε να ρωτήσω αν τύχει και βρεθώ με την κυνοτρόφο του δικού μου θα την ρωτήσω για τον πατέρα. Έχει τίτλο εργασίας ή απλά επειδή πήρε 6 C.A.C κέρδισε τον τίτλο χωρίς εξετάσεις ; Μάλλον δεν έχει.

FCI-CLASSIFICATION:
Group 8 Retrievers, Flushing dogs, Water dogs.
Section 1 Retrievers. With working trial.

It was in field trialling that the Labrador found early fame, having been originally introduced to these shores in the late 1800s by Col Peter Hawker and the Earl of Malmesbury.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Γιατί μη μου πεις πως ο 3ος σκύλος της φωτογραφίας θυμίζει σέτερ.
Εμένα τουλάχιστον, όχι.
Όχι, ούτε σ' εμένα θυμίζει.
Αν ο σκύλος της τέταρτης φωτογραφίας ( Working Line Irish Setter from Ireland ) ήταν στημένος αλλιώς πιστεύω αυτός θα πλησίαζε το πρότυπο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχει τίτλο εργασίας ή απλά επειδή πήρε 6 C.A.C κέρδισε τον τίτλο χωρίς εξετάσεις ; Μάλλον δεν έχει.
Ομολογώ πως το χάνω έτσι όπως το λέει ο κοε.

"Πρωταθλητής Εκθέσεων Ελλάδος (GR.SH.CH.)

Ο τίτλος αυτός αφορά σκύλους για τους οποίους η F.C.I. ορίζει ότι πρέπει να έχουν Τίτλο Εργασίας προκειμένου να αναδειχθούν ∆ιεθνείς Πρωταθλητές και μπορεί να αποκτηθεί εφόσον έχουν απονεμηθεί έξι (6) C.A.C., χωρίς να απαιτείται Τίτλος Εργασίας."


Ειδικά αυτό το τελευταίο που γράφει με μπερδεύει.
Ο δικός μου έχει καμία 20αρια cac/cacib.
Δεν έχει τέτοιο τίτλο.
Είναι grand champion.
Εμείς δεν έχουμε working trial.

Από αυτό πιθανολογώ πως αφορά μόνο σκύλους φυλών ΜΕ working trial.
Αν υπάρχει τέτοιο παραθυράκι και γίνεσαι CH με 6 cac, είναι για πολλές μουτζες.
Αντισταθμιζουν δηλαδή το working trial με 3 παραπάνω cac;;
Τι να πω;;
Λυπηρό (αν ισχύει).
Και εξοργιστικο... :mad:

Όσο διαβάζω αυτό αλλά και το πιο πάνω με το grand champion, τόσο ενισχύεται αυτό που λες εσύ, και αυτό που φοβάμαι εγώ.

Οσοι ξέρετε πείτε
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το θέμα είναι εμείς με την στάση μας, τι προαγουμε και ποιους επικροτουμε.
Αυτούς τους λίγους που κυνηγάνε το άπιαστο όνειρο ενός υγιούς ολοκληρωμένου και τυπικού δείγματος της φυλής τους ή αυτούς που επιλέγουν τον συντομο και εύκολο δρόμο της μονόπλευρης προσέγγισης;
Εδώ είναι όλο και το μοναδικό ζουμί. Για να φτάσει όμως κάποιος να το καταλάβει θέλει κόπο, χρόνο, διάβασμα, ψάξιμο.

Τι να προτείνω στον συμφορουμίτη ο οποίος αναζητά το ντομπ αλλά δεν θέλει να ψάξει ποιες εξετάσεις πρέπει να έχει η φυλή και το περιμένει έτοιμο, έβαλα ένα ιστότοπο που έχει εκτροφεία απ' όλη την Ευρώπη και όχι μόνο, πρόσφατες εκθέσεις, φωτογραφίες από πλήθος σκυλιών, συνεντεύξεις από γνώστες της φυλής, ιστορικές αναδρομές, γραμμές ντομπ κλπ. ΤΙ ΑΛΛΟ ; Στην τελική είμαι άσχετος με την φυλή.

Στο δε θέμα της εργασίας όταν βγαίνει κάποιος όπως ο @tasos malinoua ο οποίος έχει εκπαιδεύσει δεκάδες σκυλιά για φύλαξη και καταθέτει την γνώμη του λόγω εμπειρίας οφείλω αν όχι να την σεβαστώ τουλάχιστον να προβληματιστώ. Θα τον ξέσκιζα στις ερωτήσεις.

Άνθρωποι όπως ο @vasilis_mike θέλουν ένα υγιή σκύλο με τουλάχιστον τυπική συμπεριφορά για την φυλή και δεν τους νοιάζει αν είναι δυο πόντους εκτός προτύπου για να μην πω πως τους αφήνει αδιάφορους ο τίτλος GR.SH. Παρ' όλα αυτά ο πατέρας του κούταβου πέρασε εξετάσεις συμπεριφοράς και είμαι σίγουρος πως δεν τον άφησαν αδιάφορο, κάθε άλλο.

Εγώ αν ήθελα σήμερα σκύλο θα εξέταζα πόσο κοντά σ' όλα θα έβρισκα κάποιον. Αν γινόμουν λάτρης κάποιας φυλής, γιατί κακά τα ψέματα δεν είμαι, δεν ξέρω τι θα έψαχνα και αν οι αποφάσεις μου θα με δικαίωναν. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως θα προσπαθούσα να επιλέξω από κυνοντρόφο και όχι κυνέμπορο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ομολογώ πως το χάνω έτσι όπως το λέει ο κοε.

"Πρωταθλητής Εκθέσεων Ελλάδος (GR.SH.CH.)

Ο τίτλος αυτός αφορά σκύλους για τους οποίους η F.C.I. ορίζει ότι πρέπει να έχουν Τίτλο Εργασίας προκειμένου να αναδειχθούν ∆ιεθνείς Πρωταθλητές και μπορεί να αποκτηθεί εφόσον έχουν απονεμηθεί έξι (6) C.A.C., χωρίς να απαιτείται Τίτλος Εργασίας."


Ειδικά αυτό το τελευταίο που γράφει με μπερδεύει.
Ο δικός μου έχει καμία 20αρια cac/cacib.
Δεν έχει τέτοιο τίτλο.
Είναι grand champion.
Εμείς δεν έχουμε working trial.

Από αυτό πιθανολογώ πως αφορά μόνο σκύλους φυλών ΜΕ working trial.
Αν υπάρχει τέτοιο παραθυράκι και γίνεσαι CH με 6 cac, είναι για πολλές μουτζες.
Αντισταθμιζουν δηλαδή το working trial με 3 παραπάνω cac;;
Τι να πω;;
Λυπηρό (αν ισχύει).
Και εξοργιστικο... :mad:

Όσο διαβάζω αυτό αλλά και το πιο πάνω με το grand champion, τόσο ενισχύεται αυτό που λες εσύ, και αυτό που φοβάμαι εγώ.

Οσοι ξέρετε πείτε
Οι σκύλοι που ανήκουν σε φυλές με υποχρεωτικό Working trial προκειμένου να αποκτήσουν το CIB (Certificat International de Beaute) πρέπει να έχουν τα ακόλουθα:

I.2.1. Specifications for breeds of GROUPS 1, 2, 3 (Utility, Tracking, Mondioring,
Rescue work) subject to a working test according to the FCI Breeds Nomenclature The tests organised according to the:

FCI Regulations for International Tests for Utility Dogs and for the International Test for Tracking Dogs (IPO and IPO-FH)
International Rules for Mondioring competition (IPO-MR)
FCI and IRO Regulations for International Tests for Rescue Dogs (IPO-R)are the only tests valid for the title of C.I.B.
1) IPO (utility): the dog must have obtained, in class 1, at least 70% of the points in each discipline, i.e. tracking (IPO-A), obedience (IPO-B) and defence (IPO-C). The IPO-preliminary trial (IPO-VO) is not a valid test.
2) IPO-FH (tracking): the dog must have obtained at least 70% of the points on the two tracks.
3) IPO-NS (Nordic Style)
4) IPO-MR (mondioring): the dog must have obtained, in level 1, at least 80 % of the points.
5) IPO-R (rescue): the dog must have obtained at least 70% of the points in class A in every discipline (2): Scent work (Tracking, Area, Rubble, Avalanche or Water) and Obedience and Dexterity

I.2.2. Specifications for breeds of GROUPS 1, 2, 5 (Herding work) subject to a working test according to the FCI Breeds Nomenclature
The following tests are the only tests valid for the title of C.I.B.:
 FCI-HWT (Traditional or Collecting style)
 International Sheepdog Trials (Traditional or Collecting style)
1) FCI-HWT (Traditional or Collecting style): the dog must have obtained at least 60% of the points. 2) International Sheepdog Trial (Traditional or Collecting style): the dog must have obtained at least 70% of the points in class 1.

Οι προυποθεσεις για να γίνει ένας σκυλος Champion σε μια χώρα καθορίζονται από τον Κυνολογικο όμιλο της κάθε χώρας.

Στην Ελλάδα ο σκυλος που ανήκει σε φυλές με υποχρεωτικό το Working Trial για να γίνει Champion Ελλάδας πρέπει να έχει τρία CAC και μια από τις παραπάνω εξετασεις εργασίας που βάζει η FCI ως προϋπόθεση για την απόκτηση του CIB ή την εθνική εξέταση ικανότητας πρωταθλητής ΕΕΙΠ.
Σε περίπτωση που ο σκυλος δεν έχει καμία από τις παραπάνω εξετασεις μπορεί με 6 CAC να γίνει GR SH CH ( Greek Show Champion) και εφόσων έχει τις προϋποθέσεις που θέτει η FCI μπορεί να αποκτήσει τον τίτλο CIE (Certificate International de Exposition).

Επισης σκυλος GR SH CH δεν μπορεί να γίνει ποτε Grand Champion (όσα CAC και να πάρει ).

Η τροποποίηση του εσωτερικού κανονισμού περί των προϋποθέσεων για την απόκτηση των τίτλων GR CH και GR SH CH έγινε κατόπιν των οδηγιών της FCI από την συνέλευση του ΚΟΕ το 2016.

Όλες οι προϋποθέσεις βρίσκονται εδώ
http://www.fci.be/medias/FCI-REG-TIT-en-4677.pdf
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Επιτρέψτε μου επίσης μιας και το θέμα αφορά την σχέση της σωστής μορφολογίας με την εργασία, να σας παραθέσω το υλικό από ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο που διοργάνωσε ο Κυνοφιλικος Όμιλος Βελγικών Ποιμενικών Ελλάδας τον Δεκέμβριο του 2019 με εισηγητή τον κ. Λυκούργο Ζουμπουλίδη.
 

Attachments