Μορφολογία και εργασία


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοείς "εκτός προτυπου";
Πόσο "εκτός" δηλαδή;;;

Τι είναι "εντός προτύπου";;;
Πόσο "εντός";;




Να μην δυσχεραίνει;;;
Όχι να διευκολύνει, όχι να είναι η ιδανική για την εργασία;

Αν το πάμε έτσι μόνο παράλυτοι ή εντελώς διαφορετικού τύπου σκύλοι έχουν μορφολογία που δυσχαιρενει την εργασία τους.
Μιχάλη, έχεις (προσωπική μου άποψη) κολλήσει στην μορφολογία και στις εκθέσεις και θα στο επαναλάβω. Άλλο να διαλέγεις σκύλο για το σαλόνι και άλλο για χαρακτήρα και εργασία.

Αν πεις πχ σε τσομπάνη, σε κυνηγό, σε άνθρωπο τις αστυνομίας, τελωνείων, στρατού κλπ για μορφολογία πρότυπα κλπ το λιγότερο που θα κάνουν είναι να σε κοιτάνε σαν την αγελάδα που κοιτάζει το τρένο.
Σε προσωπικό παράδειγμα διαλέγω πιτ-αμσταφ για τον χαρακτήρα τους, την δύναμη και αντοχή τους. Ούτε για το χρώμα, ούτε για την ουρά ή το αυτί. Εγώ ήθελα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά χαρακτήρα σε σκύλο και το τελευταίο που κοίταξα και θα κοιτάξω είναι το πρότυπο στις εκθέσεις.
Μπορεί εσυ να ενδιαφέρεσαι και να νοιάζεσαι για αυτό, το 90% του ανθρώπινου πληθυσμού που ενδιαφέρεται για σκυλί ράτσα αυτό κοιτάζει και όχι αν ο κάθε κριτής στις εκθέσεις το κρίνει όμορφο ή όχι.

ΑΝ μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε το "κλαμπ" των εκθέσεων και τι πραγματικά είναι ο σκύλος και τι ζητάμε από αυτόν ίσως πάμε λίγο παρακάτω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επαναλαμβάνω διαρκώς πως και ο χαρακτήρας και η μορφολογία είναι εξίσου σημαντικά.
Όχι ή το ένα ή το άλλο.
Και τα 2 ΜΑΖΙ.

Πως λοιπόν βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω "κολλήσει στην μορφολογία και στις εκθέσεις";

Από που προκύπτει αυτό;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γνώμη μου είναι πως για εργασιακές φυλές δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν σε εκθέσεις μορφολογίας. Μόνο σε εξετάσεις εργασίας.
Σε βάθος χρόνου μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχουν για τις εργασιακές φυλές οι εκθέσεις.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Γνώμη μου είναι πως για εργασιακές φυλές δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν σε εκθέσεις μορφολογίας. Μόνο σε εξετάσεις εργασίας.
Σε βάθος χρόνου μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχουν για τις εργασιακές φυλές οι εκθέσεις.
δεν θα επρεπε να μπαινουν σε αναπαραγωγη λογω αποτελεσματων εκθεσεων και μονο
νομιζω ετσι ειναι καλυτερα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εσείς που ακούτε "μορφολογία" ή "εκθέσεις" και βγάζετε σπυριά ή όσοι λέτε πως δεν κοιτάτε το "πρότυπο στις εκθέσεις" και κοιτάτε τον "χαρακτήρα, την δύναμη, την αντοχή"...
Εχετε ρίξει μια ματιά σε αυτό το τρισκαταραρατο ξου ξου έξω από δω πρότυπο να δείτε τι λέει;;

Πως θα έχει αντοχή βρε Βασίλη ή δύναμη εάν δεν έχει τα κατάλληλα ανατομικά χαρακτηριστικά;;

Τελικά βλέπω πως η διαφορά μας είναι πως εγώ θεωρώ ιδανικό τον συνδυασμό και των 2, ενώ εσείς ενδιαφέρεστε μόνο για το ένα.

Ξέρετε φαντάζομαι πως εαν ψάχνετε αυτόν τον αόριστο χαρακτήρα που λέτε και με ένα πολυαιμο σκύλο μπορείτε να κάνετε την δουλειά σας.
Γιατί ψάχνετε στις φυλές;;

Αν μου πείτε για τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά, θα πηδηχτω απο το παράθυρο
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εσείς που ακούτε "μορφολογία" ή "εκθέσεις" και βγάζετε σπυριά ή όσοι λέτε πως δεν κοιτάτε το "πρότυπο στις εκθέσεις" και κοιτάτε τον "χαρακτήρα, την δύναμη, την αντοχή"...
Εχετε ρίξει μια ματιά σε αυτό το τρισκαταραρατο ξου ξου έξω από δω πρότυπο να δείτε τι λέει;;
Μιχάλη εγώ που είμαι κατά των εκθέσεων για εργασιακές φυλές (και μόνο για εργασιακές. Για μαλτεζακια, γαλλικά μπουλντογκ και λοιπές καναπεδορατσες μια χαρά είναι οι εκθεσεις) η πράξη έχει δείξει ότι οι εκθέσεις καταστρέφουν τις εργασιακές φυλές. Χωρίς καμία εξαιρεση.
Και οι καλύτερες προθέσεις να υπάρχουν δυστυχώς οι εκθέσεις δημιουργούν μόδες, τασεις, ζήτηση και αυτά με την σειρά τους φέρνουν χρήμα και το χρημα είτε το θέλουμε είτε όχι κάνει κουμάντο. Αποτέλεσμα οι εργασιακές φυλές να καταλήγουν καναπεδοσκυλα.

Αυτό που περιγράφεις είναι το ιδανικό αλλά δυστυχώς μόνο στην θεωρία και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι, έτσι είναι.

Για μένα όπως είναι η κατάσταση οι εργασιακές Ράτσες για να παραμείνουν ως έχουν ( ή και να βελτιώνονται με την πάροδο του χρόνου) δεν πρέπει να συμμετέχουν σε εκθέσεις, και σκυλιά που είναι εντός προτύπου ( και δεν χρειαζονται οι εκθέσεις για να δούμε αν ένας σκύλος είναι εντός προτύπου) να κρίνονται στην εργασία τους και μόνο εκεί. Αλλιώς μεταμορφώνονται σε γλυκούλια καναπεδοσκυλα που πουλιούνται σαν ζεστό ψωμάκι.
Στον στίβο φαίνεται αν ένας σκύλος είναι άξιος και όχι μετρώντας τον με μοιρογνωμονια.

Τελικά βλέπω πως η διαφορά μας είναι πως εγώ θεωρώ ιδανικό τον συνδυασμό και των 2, ενώ εσείς ενδιαφέρεστε μόνο για το ένα.
Αυτό είναι το ιδανικό αλλά είναι μόνο θεωρία. Στην πράξη δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ. Μακάρι να γίνει πράξη αλλά μέχρι να γίνει καταστρέφονται φυλές.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό είναι το ιδανικό αλλά είναι μόνο θεωρία. Στην πράξη δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ
Και ο σκύλος στην προηγούμενη σελίδα που έβαλε η @Hlianna τι είναι;;
Σκύλοι πρωταθλητές σε φυλές με working trial τι ειναι;;;;

Το working trial που γράφει στα κωλοπροτυπα αυτή την έννοια έχει.
Η θεωρία που λες αποτυπώνεται στο ίδιο το πρότυπο. Ώστε να διασφαλιστεί πως ο σκυλος θα έχει ΚΑΙ τον χαρακτήρα για την φυλή του.

Όσο καλός και να είναι ένας σκύλος μορφολογικα, εάν δεν έχει περάσει αυτό το μαμημενο working trial, δεν γίνεται πρωταθλητής.

Άρα τι συζητάμε;;;

Για περιπτώσεις εκτροφεων εργασιακών φυλών που αναπαράγουν σκύλους με διακρίσεις σε εκθέσεις χωρίς να έχουν περάσει working trial;

Ας απαντήσει κάποιος ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε αυτό που ρωτάω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και ο σκύλος στην προηγούμενη σελίδα που έβαλε η @Hlianna τι είναι;;
Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Δηλαδή Αυτό που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Διαβάζοντας τον διάλογο σου με την Ηλιάνα στην προηγούμενη σελίδα, βλέπω ότι η Ηλιάνα αναφέρεται σε διαχωρισμό της φυλής (ότι συμβαίνει Δηλαδή στις περισσότερες εργασιακές φυλές, αποτέλεσμα των εκθέσεων), λέει για σκυλιά των μεν που δεν τα προτιμούν οι δε και το αντίστροφο, για κάποια λιγα σκυλιά που προσπαθούν να έχουν και τα 2 και στην ουσία μένουν στην αφάνεια και εσύ να απορείς γιατί συμβαίνει αυτό.


Άρα τι συζητάμε;;;
Έλα ντε;
Για πες;
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Με μπερδεύεις.
Από την μία μου λες πως ο συγκεκριμένος παρόλο που έχει ελαφρύ σκελετό και μικρό κεφάλι είναι "εντός προτύπου" και παράλληλα πως οι "εκθεσιακηδες" προτιμούν βαρύ σκελετό, μεγαλύτερα κεφάλια και πιο μεγαλόσωμα γενικώς...

Το πρότυπο τι λέει;
Εσύ τι λες που ασχολείσαι με την φυλή;
Θεωρείς πως το πρότυπο περιγράφει έναν βαρύ και δισκινητο σκύλο με μεγάλο κεφάλι;
Έχει υποστεί αλλαγές και αν ναι πότε και γιατί;
Ποιο ήταν το όραμα των εμπνευστων της φυλής, τι δουλειά έκαναν και πως το κορμί τους επέτρεπε να κάνουν αυτή τη δουλειά;


Και κάτι ακομα

Γράφεις πιο πάνω


Γιατί τέτοιοι σκύλοι δεν αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση για όλους (εκτροφεις, κριτές, λάτρεις της φυλής);
Αφού αποτελούν τρανταχτη απόδειξη πως και τα 2 μπορούν να συνυπάρξουν.
Το πρότυπο λεει τα παρακατω
Screenshot_20201220_202934.jpgScreenshot_20201220_203103.jpg

Οπως βλεπεις ενας σκύλος αρσενικός 61cm στο ακρωμιο ειναι μικρος αλλα εντος προτυπου (λογικα καπου τοσο παιζει και ο σκύλος που εβαλα πιο πάνω) κι αν δεις στο ιδιο ακρωμιο παιζει και μια ιδανικη σκυλα. Γι' αυτο δεν θα δεις κανεναν που δεν ασχολείται με εργασια να προτιμα εναν τέτοιο αρσενικο.

Oι προτιμησεις φαινεται να ξεκινουν να αλλάζουν γυρω στο 2000 οταν στην εκτροφή μπηκε ο Mambo von der Crossener Ranch που για εκεινη την εποχη ειχε extreme χαρακτηριστικά κυριως όσον αφορά το κεφαλι.
Screenshot_20201220_203959.jpg
Απο κει και πέρα ξεκίνησε η μοδα με το πιο κοντό ρύγχος.
Νομίζω οτι η προτίμηση στον πιο βαρυ σκελετό ηρθε με τη νικη του Astor (το παραδειγμα του εκθεσιακου σκυλου που εβαλα στο 1ο μου ποστ) το 2010. Απο κει και πέρα δεν νομιζω να εχει υπάρξει world show champion με διαφορετικο σκελετο απο τον δικο του.
Ένας εκτροφεας βεβαια ή καποιος που έχει μελετησει καλυτερα την αλλαγη της φυλης με τα χρόνια μπορει να τα πει καλυτερα ή ίσως εχει διαφορετικη γνωμη.

Εγω, αφου με ρωτας, ειμαι καπου στη μεση και προτιμώ το παντρεμα των δυο. Δεν θα ηθελα σαν προσωπικό σκυλο εναν αρσενικο που να μοιαζει σαν θηλυκο, ομως οταν ειδα τον συγκεκριμένο σκυλο να δουλεύει σε προπονηση μου κοπηκε η ανασα και ειναι κατι που δεν θα ξεχασω ποτε. Αν σαν εκτροφεας ειχα το κατάλληλο θηλυκο (με πιο βαρυ σκελετο, δυνατο κεφαλι κλπ), θα ζευγαρωνα μαζι του μονο και μονο για τον χαρακτήρα που εχει.

Τωρα γιατι ενας σκύλος που συνδιαζει και τα δυο δεν αποτελει πραδειγμα προς μιμηση αυτο δεν ξερω να στο απαντησω. Η γνωμη μου ειναι οτι με εναν τετοιο σκυλο εχεις ενα ολοκληρωμενο ροτβαιλερ με το οποιο ομως ειναι δυσκολο να ανεβεις βαθρο ειτε στην εργασια ειτε στην μορφολογια και τα λεφτα ειναι πολλα Αρη
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η γνωμη μου ειναι οτι με εναν τετοιο σκυλο εχεις ενα ολοκληρωμενο ροτβαιλερ με το οποιο ομως ειναι δυσκολο να ανεβεις βαθρο ειτε στην εργασια ειτε στην μορφολογια και τα λεφτα ειναι πολλα Αρη
Πως εξηγείς να έχεις ένα ολοκληρωμένο ροτ αλλά να μην μπορεί να διακριθεί ούτε στο ένα ούτε στο άλλο;

Μετά γραφεις
προτίμηση στον πιο βαρυ σκελετό

δεν νομιζω να εχει υπάρξει world show champion με διαφορετικο σκελετο απο τον δικο του.
Στο πρότυπο των ροτ στο general appearance βλέπω πως περιγράφει έναν σκύλο μεταξύ άλλων
neither heavy nor light.

Στα ελαττώματα μεταξύ άλλων
Light in bone and muscle .

Και στα ΣΟΒΑΡΑ ελαττώματα μεταξύ άλλων : Too molossoid type and heavy general appearance.
Τούτο δω μπήκε το 2018

Από όλα αυτά εγώ σαν απλός παρατηρητής της φυλής, καταλαβαίνω πως ζητείται η μέση οδός. Ούτε το ένα άκρο, ούτε όμως και το άλλο.
Μήπως η τελευταία προσθήκη μπήκε ακριβώς επειδή είδαν πως υπήρχε παρανόηση;

Μετά μου λες

αρσενικο που να μοιαζει σαν θηλυκο,
Στα ελαττώματα αποκλεισμού αναφέρει μεταξυ άλλων
Distinct reversal of sexual type

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΎ ξαναλέω.

Πως εξηγείς τότε αυτό
Έχει όμως περάσει ZTP (τεστ καταλληλότητας αναπαραγωγής) που σημαίνει ότι είναι εντός προτύπου.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Hlianna ητριτη φωτογραφία που έβαλες έχει σωστές πίσω γωνίες ο σκύλος ή είναι πολύ ανοιχτές; Επίσης η ουρά είναι σωστή πάνω;

@Yorkaddict δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι με την συγκεκριμένη φυλή. Δεν έχεις παρατηρήσει αλλαγές στην εμφάνιση και στον χαρακτήρα της;
Επίσης τα γιορκι για τι δουλειά φτιάχτηκαν; Αυτά που εξακολουθούν να δουλεύουν πόσο μοιάζουν με το δικό σου

Επίσης νομίζω πως και στις εκθέσεις και στις εξετάσεις εργασίας έχει από επαρκής έως άριστος. Ένας επαρκής δεν είναι εκτός προτύπου.
Γενική απορία: όταν πήγαινα εγώ σε εκθέσεις είχε κατηγορία πρωταθλητών και κατηγορία εργασίας χωριστά. Έχει αλλάξει κάτι από το 12?

Επίσης να σου πω για τον βελγικό ποιμενικό που στους 3 τύπους υποτίθεται διαφέρει απλά η γούνα.
Ο όμορφος ο γκρενενταλ δουλεύει πολύ λιγότερο από τον εργατικό τον μαλινουα παρόλο που μορφολογικά έχει λιγότερα λάθη.
Αν ψάχνεις για βαθμολογίες που στα 100 το 1 ψάχνουμε για ψύλλους και άρα υπάρχει πολύ ας το πούμε εξειδίκευση.

@vasilis_mike από περιέργεια ποια είναι η δουλειά του αμσταφ;


Αφήστε και το άλλο... εκτός του ότι όσο πάει μας ενδιαφέρει η εμφάνιση και όχι ο χαρακτήρας στις υπάρχουσες φυλές, πολλές καινούριες βγαίνουν με κριτήρια εμφάνισης μόνο χωρίς καμία δουλειά.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@Yorkaddict απο τη στιγμη που το προτυπο λεει οτι ενας αρσενικος στα 61 ακρωμιο ειναι μικρός μεν αλλα εντός προτύπου δεν γινεται να τον αποκλεισουν. Για μενα ο σκύλος σε μέγεθος ειναι σαν θηλυκός (κατέθεσα το προσωπικό μου γουστο) , σε εμφάνιση ναι μεν δεν λες α να ενα τέρας αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες α να ενα κοριτσακι, οποτε φανταζομαι γι αυτο δεν υπήρξε κι αποκλεισμός. Νομιζω οτι το προτυπο αφηνει αρκετά παραθυρακια :unsure:
Η τελευταία προταση στο πρότυπο δεν μπηκε απλα επειδη υπήρξε παρανόηση, εχουν καταστρέψει το ροτβαιλερ κι εχουν ξεχάσει τι παει να πει Εργασιακος σκυλος. Και παρόλο που υπαρχει αυτη η προσθήκη τιποτα δεν εχει αλλαξει ουσιαστικά. Ακομα και τωρα τα σκυλιά που προτιμούνται για εκθέσεις ειναι με βαρυ σκελετο και πολυ μεγαλο κεφαλι και το the bigger the better πρωταγωνιστει.
Επισης μην ειμαστε σίγουροι οτι εκτροφεις που εκτρεφουν ροτ με πολυ ηπιο χαρακτήρα μπορουν να κουμανταρουν ενα ροτ με τον τυπικο χαρακτηρα που πρεπει να εχει.
Απο την αλλη εχεις τους εργασιακους που σου λενε οτι οι εκθεσεις και τα βαλκανια εχουν καταστρεψει το ροτ και προσπαθούν να φερουν πισω το ροτ των 80's.
Οταν εχεις εναν σκύλο με παντρεμα των 2 δεν θα κανεις πρωταθλητισμο στις εκθεσεις γιατι ο σκυλος έχει παρει και απο απο τις εργασιακες γραμμες (πιο ελαφρυ σκελετο, μικροτερο κεφαλι, ελαττωματα που δεν νοιαζει τους εργασιακους οπως ροζ ουλα ας πουμε) και δεν θα κανεις πρωτάθλητισμο στην εργασια γιατι ο σκύλος εχει παρει κι απο τις άλλες γραμμες (πιο μεγαλος, χωρις μεγαλη ταχύτητα, πιο ηπιος σκυλος κλπ). Βέβαια αυτό αποτελει δικη μου γνωμη και μπορει να είναι λαθος.

@ΒασιλικηΖ οι γωνιωσεις του ειναι μια χαρα η ουρα του οχι ειναι τοποθετημενη λαθος και έχει ελαττωμα (οχι ομως ελαττωμα αποκλεισμου).
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα στο κομμάτι μορφολογικό-εργασιακό και κουραφέξαλα.
Είναι πολύ βολικό για τους εκτροφείς όλο αυτό και εξηγούμαι.
Ο εκτροφέας που προωθεί μόνο τη μορφολογία δεν λαμβάνει υπόψη του τον χαρακτήρα.
Ο εκτροφέας που προωθεί μόνο την εργασία δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη του την μορφολογία (εξού και τα τόσα παραδείγματα με τους τσοπάνηδες, τους κυνηγούς κλπ)
Άρα και οι 2 κατηγορίες εκτροφέων βρίσκουν πολύ εύκολα σκυλιά για ζευγάρωμα καθώς έχουν πολύ λιγότερα κριτήρια και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

Αν δεν κάνω λάθος ο Γαλλικός κυνολογικός όμιλος το έχει λύσει με το εξής :
Για να ζευγαρώσουν 2 σκυλιά και να δηλωθεί η γέννα θα πρέπει και τα 2 να φέρουν τον τίτλο του κατάλληλος για αναπαραγωγή.
Πως παίρνει ένα σκυλί αυτο τον τίτλο?
Πρέπει να έχει περάσει επιτυχώς τις εξετάσεις εργασίας της κάθε φυλής
Πρέπει να έχει συμμετάσχει για 2 ή 3 φορές φορές σε έκθεση της φυλής και να χει πάρει κρίση πολύ καλώς κ πάνω.
Να έχει κάνει τις επίσημες εξετάσεις που απαιτούνται για την φυλή.
Να έχει δώσει αίμα επίσημα ώστε να καταχωρηθεί το dna στα αρχεία.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η ρίζα του προβλήματος είναι οι εύκολες λύσεις που οδήγησαν στα άκρα και στους διαχωρισμούς.
Εκτρεφουμε εργασιακά σκυλιά και γράφουμε στα @ μας όλα τα άλλα θεμελιώδη στοιχεία της φυλής, αφού μαμει στα κυναθληματα.

Εκτρεφουμε μορφολογικα σκυλιά και γράφουμε στα @ μας όλα τα άλλα θεμελιώδη στοιχεία της φυλής, αφού μαμει στις εκθέσεις.

Τι εύκολο, τι βολικό....

Και από πίσω όλοι οι "θαυμαστές" της μιας ή της άλλης λανθασμένης λογικής, που κατηγορούν τους άλλους.
Φταίνε οι εργασιακοί
Φταίνε οι μορφολογικοι

Ε λοιπόν κανένας από τα 2 στρατόπεδα δεν νοιάζεται για την φυλή.
Κι αυτό πρέπει να το επικοινωνούν οι λάτρεις της φυλής, σαν θεματοφυλακες της φυλής που αγαπάνε, όχι εγώ.


@ΒασιλικηΖ
Τα γιορκι δεν φτιάχτηκαν για καμιά δουλειά. Αν θες μπορείς να διαβάσεις εδώ και εδω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ πάντως, έχω αρχίσει να μην καταλαβαίνω, πως συνδέεται η γονιδιακή ικανότητα του σκύλου για πραγματική εργασία, γι' αυτό δηλαδή που δημιουργήθηκε κάποτε η φυλή και που ήταν το όνειρο του δημιουργού της, αποκλειστικά και μόνο, με την ικανότητα για κάποιο κυνάθλημα. Νομίζω ότι μόνο τα κυνηγόσκυλα και τα τσοπάνια των βοσκών, κάνουν πραγματικά αυτό, για το οποίο δημιουργήθηκαν.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομιζω οτι το προτυπο αφηνει αρκετά παραθυρακια
Τα ελαττώματα αποκλεισμού έχω την εντύπωση πως δεν πρέπει να βασίζονται αποκλειστικά στην υποκειμενική κρίση του κριτή. Υπό αυτή την έννοια και ακριβώς επειδή στο πρότυπο των ροτ αναφέρονται μεγέθη στα αρσενικά και στα θηλυκά, έχεις δίκιο σε αυτό που λες με τα 61 εκατοστά..
Να είναι κάτι μετρήσιμο δηλαδή και ξεκάθαρο (εξου και το distinct).

Το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό, δεν με έχει απασχολήσει το θέμα να το ψάξω σε βάθος στην δικιά μου φυλή.
Αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω στο συγκεκριμένο θέμα, ας μας διαφωτίσει.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
πως συνδέεται η γονιδιακή ικανότητα του σκύλου για πραγματική εργασία, γι' αυτό δηλαδή που δημιουργήθηκε κάποτε η φυλή και που ήταν το όνειρο του δημιουργού της, αποκλειστικά και μόνο, με την ικανότητα για κάποιο κυνάθλημα.
Πολυ εύλογο ερώτημα.
Υπάρχει κάποια εξειδίκευση στις εξετάσεις εργασίας ανάλογα την φυλή ή όλοι οι σκύλοι ανεξαρτήτως χρησιμότητας τεσταρονται στο ίδιο;

Επίσης ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει τι ρόλο παίζουν στην πράξη τα working trials;

Πως γίνεται CH ένας σκύλος φυλής με υποχρεωτικό working trial εάν δεν το έχει περάσει και ταυτόχρονα δεν έχει τα απαιτούμενα cac;;;

Δεν έχουν CH αυτές οι φυλές;;;;


Και αν έχουν CH, αυτοί οι σκύλοι δεν είναι αυτό που ΘΈΛΟΥΜΕ για την φυλή μας;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf