Μόκα, ο γλυκός μας άγγελος!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εσύ μια χαρά πράττεις ότι σου λέει ο γιατρός κάνεις, εγώ απλώς δεν το γνώριζα, προφανώς ισχύει για υψηλούς τίτλους ! Καλή επιτυχία ξανά.
 




kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
Ηλιάννα η μικρή είναι υπέροχη!!! Δόξα τω Θεό που βρεθήκατε μπροστά της!!!
Από την εμπειρία μου να σας πω (λόγω Ιντεφίξ) ότι οι ενέσεις αυτές σε πρόσφατο συνέδριο όπως με ενημέρωσε η κτηνίατρός μας, έδειξε τελικά ότι δεν βοηθούν στην ερλίχεια.... Δεν ξέρω αν σε συνδυασμό με το καλαζάρ....αλλά ρώτησε τον κτηνίατρό σας και ανέφερέ το αυτό που σου μεταφέρω...ίσως δεν πρέπει να τις κάνει!!!
Εύχομαι όλα τα καλά για τη σκυλίτσα....το Μόκα είναι υπέροχο όπως και η ίδια!!!
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Να σου ζησει!!!

Ολο ψαρωνω και γεματος χαρα νομιζω οτι κουνιεται το θεμα του Κασπερ!!!!*agapoylas*
ευχαριστουμε πολυ!!
εσας σας ξερουμε αλλα θα σας κανουμε εκπληξη στη πιτα :p
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
:confused: :-k:-k:-k:confused:

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Σημερα που πηγαμε τη Μοκα στο γιατρο ειδαμε και λιγο καλυτερα το θεμα του ποδιου..
ο γιατρος εκανε ψηλαφιση και δεν φαινεται ρηξη χιαστου αλλα παλιο καταγμα..στην ακτινογραφια που καναμε στην αρχη καναμε μονο το ποδι κατω οποτε οταν θα στειρωθει που θα ναρκωθει ετσι κι αλλιως θα κανουμε και σωστες ακτινογραφιες να δουμε τι γινεται..επισης στο μπροστινο δεξι ποδι και πανω απο τα νυχια παρατηρησα πριν λιγες μερες ενα "καρουμπαλο" που στο αλλο ποδι δεν ειχε..αυτο ειναι σπασιμο που δεν εδεσε σωστα :(..ο γιατρος πιστευει οτι ή εχει χτυπηθει καπως απο την δεξια πλευρα ή την εχει χτυπησει αμαξι και επεσε απο δεξια γιατι και το ποδι το πισω και το μπροστα εχουν θεμα..δεν ξερω ποσο πονο μπορει να εχει νιωσει αυτο το σκυλι..
καναμε και υπερηχο να δουμε μηπως ειναι εγκυος αλλα ακομα δεν φαινεται κατι το υποπτο..θα ξανακανουμε σε 1 μηνα περιπου να σιγουρευτουμε..
 
Last edited:




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Σημασία όμως έχει ότι είναι περασμένα και ανεπίστρεπτα. Ηλιάννα μου να τη χαίρεστε, που θα τη χαίρεστε, το βλέπω ;)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ετεροχρονισμένο καλωσόρισμα! Πολλά μπράβο, τυχερή η κούκλα! Πάντα γερή και τόσο τυχερή να είναι που θα είναι εφόσον την βρήκατε και σας βρήκε!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ευχαριστουμε πολυ!! τουλαχιστον πλεον οτι και να γινει η Μοκα θα ειναι μεσα στα χαδια και τις βολτες(που τις αρεσουν πολυ)!

Μου εχει κατσει εμενα τωρα οτι μπορει να ειναι εγκυος και πως θα μπορεσουμε να κανουμε τη στειρωση που η ερλιχια προκαλει αιμοραγιες..ελπιζω να μην μας τυχει ΚΑΙ αυτο τωρα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ότι σου έχει κάτσει δε σημαίνει ότι ντε και καλά πρέπει να αληθεύει... Άντε σε κανένα εικοσαήμερο-μήνα(όποτε σας είπε ο γιατρός) κάνετε ξανά υπέρηχο και τότε βλέπετε. Ένα πρόβλημα τη φορά. Τουλάχιστον ο γιατρός ξέρει για την ερλίχια και θα μπορει να κάνει το πλάνο του ώστε να φέρει την εκτρώση/στείρωση σε πέρας χωρίς επιπτώσεις για την υγεία της Μόκας. Ή να βρεί κάποια άλλη λύση. Άσε που μπορει να μην είναι κι έγκυος και να αγχώνεσαι τζάμπα και βερεσε
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ειμαστε αρκετα ατυχοι μεχρι τωρα γι αυτο μου εχει κατσει :p

τουλαχιστον ΑΝ ειναι ελπιζω να γινει η στειρωση χωρις επιπλοκες!!
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλησπερα!!
χθες η Μοκα τελειωσε τη θεραπεια για την ερλιχια, καναμε και τη δευτερη Imizol και καναμε και υπερηχο..μωρακια δεν ειδαμε αλλα για να ειμαστε 1000% σιγουροι θα παμε σε 10-15 μερες να ξανακανουμε..στον πρωτο υπερηχο που εκανε η κυστη της ηταν χαλια, μεσα στις πετρες(την ειχα μονο 15 μερες)..χθες η κυστη της ηταν σαφως πιο καθαρη αλλα με πετρες ακομα μεσα..μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο δεν εχει προλαβει να γινει απο το zylapour αρα φταιει το νερο που επινε και το φαι φυσικα..μας προτεινε cranberry και εμφιαλωμενο νερο μεχρι να καθαρισει γιατι μπορει να φραξει η ουριθρα.. απο εβδομαδα θα παρουμε και το μιλτεφοραν και θα αρχισουμε..
η Μοκα εχει αρχισει και "ξυπναει" μας κανει πολλες χαρες και εχει αρχισει και παιζει πολυ περισσοτερο..

Εχω παρατηρησει καποια πραγματα και θα ηθελα τη γνωμη σας..
η Μοκα οταν παιζει με τα παιχνιδια της και της λεμε αστο κατευθειαν χωρις δευτερη σκεψη το αφηνει! το μπαλακι της ομως ποτε!! παει το πιανει το γυρναει αλλα δεν το δινει..το βαζει μπροστα της κι αν παμε να της το παρουμε γρυλιζει κι χθες εκανε κινηση να με αρπαξει! το ιδιο γινεται και με το κοκκαλο της χωρις ομως να εχει κανει ποτε κινηση να αρπαξει! αυτο εμενα δεν μου αρεσει καθολου και ειδικα που χθες εκανε αυτη τη κινηση!! αν εγω κρινω οτι πρεπει να παρω το μπαλακι ή το κοκκαλο της θελω να το παιρνω..εχω αδικο σε αυτο ή ετσι κανουν ολα τα σκυλια? κι αν εχω δικιο πως κοβεται? μηπως ειναι αρκετα νωρις(1.5 μηνα την εχουμε) για να καταλαβει οτι εμεις κανουμε αυτο που θελουμε και οχι αυτη? με το φαι δεν ξερω τι γινεται γιατι δεν εχω προσπαθησει ποτε να της το παρω..
Τελος οταν θελει να της δωσουμε προσοχη παιρνει ενα αδιαφορο υφος και μας δινει το ποδι της..αυτο ειναι κακο?πρεπει να κοπει?(γιατι η αληθεια ειναι οτι γινεται πολυ χαριτωμενη οταν το κανει αυτο)

καθε συμβουλη δεκτη :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Άντε και σε ακόμα καλύτερα ιατρικά νέα!

το βαζει μπροστα της κι αν παμε να της το παρουμε γρυλιζει κι χθες εκανε κινηση να με αρπαξει! το ιδιο γινεται και με το κοκκαλο της χωρις ομως να εχει κανει ποτε κινηση να αρπαξει!
Να αρπάξει εσένα μόνο καθαρά ή το μπαλάκι την ώρα που το πήγες να το πιάσεις και κατ'επέκταση το χέρι σου? Γιατί το 2ο δεν έχω δει ανεκπαίδευτο σκυλί να μην το κάνει. Πολύ συχνά δε και εκπαιδευμένο.

Και φυσικά θα πρέπει να παίρνεις το μπαλάκι και το κόκκαλο και οτιδήποτε άλλο θέλεις από το στόμα της και όχι δεν είναι καθόλου νωρίς, ίσα ίσα αυτές τις βάσεις από την αρχή τις θέτεις.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Άντε και σε ακόμα καλύτερα ιατρικά νέα!



Να αρπάξει εσένα μόνο καθαρά ή το μπαλάκι την ώρα που το πήγες να το πιάσεις και κατ'επέκταση το χέρι σου? Γιατί το 2ο δεν έχω δει ανεκπαίδευτο σκυλί να μην το κάνει. Πολύ συχνά δε και εκπαιδευμένο.

Και φυσικά θα πρέπει να παίρνεις το μπαλάκι και το κόκκαλο και οτιδήποτε άλλο θέλεις από το στόμα της και όχι δεν είναι καθόλου νωρίς, ίσα ίσα αυτές τις βάσεις από την αρχή τις θέτεις.
πηγε να αρπαξει εμενα το μπαλακι το ειχε μπροστα της..ηταν στιγμιαιο και παρολο που δεν τραβηχτηκα δεν εκανε τιποτα παραπανω περα απο τη κινηση και φυσικα τη κατσαδιασα με εντονο υφος και φανηκε να καταλαβε..το εκανα συνεχεια απο κει και περα στη βολτα και στο τελος απλα εβαζε το κεφαλι της πανω χωρις να γρυλιζει..παντως με το μπαλακι αντιδραει χειροτερα αποτι με το κοκκαλο της..

θα προσπαθησουμε να δουμε οσο πιο γρηγορα γινεται εναν εκπαιδευτη να μας μιλησει γιατι κι εμεις ασχετοι ειμαστε και πολλες φορες δεν ξερουμε πως να φερθουμε..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Hliana πολύ καλά κάνεις και δεν σου αρέσει. Και δεν το λέω εγωϊστικά , αλλά αύριο μεθαύριο θα καθαρίζεις θα θέλεις να πάρεις το μπαλάκι της και αφηρημένη θα το κάνεις και ίσως σε δαγκώσει. Και δεν το θέλεις αυτό. Γενικά είμαι της λογικής ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι απειλή ο σκύλος μας.
Όταν γρυλίζει δεν θα επιμείνεις για να τις δείξεις ότι θα το πάρω έτσι κι αλλιώς γιατί είμαι ο αρχηγός γιατί είναι σαν να αγνοείς την προειδοποίηση της. Και μπορεί να σε δαγκώσει.
Η κτητικότητα σε φαγητό είναι κάτι που έχω ακούσει τεχνικές από εκπαιδευτή πως να την αντιμετωπίσεις αλλά για αντικείμενα δεν γνωρίζω. Θα σου έλεγα να πάρεις την γνώμη του εκπαιδευτή που ούτως ή άλλως σκοπεύεις γρήγορα ώστε να μην κάνετε λάθη ή αγνοείτε συμπεριφορές που θα παγιωθούν.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Hliana πολύ καλά κάνεις και δεν σου αρέσει. Και δεν το λέω εγωϊστικά , αλλά αύριο μεθαύριο θα καθαρίζεις θα θέλεις να πάρεις το μπαλάκι της και αφηρημένη θα το κάνεις και ίσως σε δαγκώσει. Και δεν το θέλεις αυτό. Γενικά είμαι της λογικής ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι απειλή ο σκύλος μας.
Όταν γρυλίζει δεν θα επιμείνεις για να τις δείξεις ότι θα το πάρω έτσι κι αλλιώς γιατί είμαι ο αρχηγός γιατί είναι σαν να αγνοείς την προειδοποίηση της. Και μπορεί να σε δαγκώσει.
Η κτητικότητα σε φαγητό είναι κάτι που έχω ακούσει τεχνικές από εκπαιδευτή πως να την αντιμετωπίσεις αλλά για αντικείμενα δεν γνωρίζω. Θα σου έλεγα να πάρεις την γνώμη του εκπαιδευτή που ούτως ή άλλως σκοπεύεις γρήγορα ώστε να μην κάνετε λάθη ή αγνοείτε συμπεριφορές που θα παγιωθούν.
Aρα θα παιζουμε με 2 μπαλακια για να καταφερνουμε οντως να παιζουμε γιατι αλλιως δεν μας το δινει με τιποτα μεχρι να μιλησουμε με εκπαιδευτη..

αυτο με το ποδι ειναι θεμιτο ή οχι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ηλιάννα, έχεις απ'ότι θυμάμαι, στα χέρια σου ένα μαγικό χαρτάκι.
Χρησιμοποίησέ το, το συντομότερο :)