Μόκα, ο γλυκός μας άγγελος!


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
καιρο εχουμε να γραψουμε στο θεμα μας :)
Λοιπον..η θεραπεια της Μοκας παει πολυ καλα. Εχουν αρχισει και φευγουν τα σημαδια στα αυτια της και οι μαστοι της απο τοτε που ξεκινησαμε μιλτεφοραν εχουν μπει αποτομα προς τα μεσα. Οποτε λογικα εχει παθει υπερτροφια λογω καλαζαρ(μακαρι)! Τα ματια της ειναι ακομα θολα, αλλα ελπιζω να φυγει και αυτο.

Εχουμε ξεκινησει και εκπαιδευση! Πηγαινει αρκετα καλα, βεβαια εχουμε παρα πολυ δρομο μπροστα μας, η μικρη δεν μας παρακολουθει στο περπατημα, ομως εχει κανει πολυ μεγαλη βελτιωση. Γρυλισματα εχουμε ακομα αλλα οι εκπαιδευτες μας μας ειπαν οτι ειναι απολυτα λογικο γιατι δεν ξεραμε την ιστορια του σκυλιου και ηταν και αδεσποτη. Πλεον ομως μπορουμε να παρουμε το πιατο οποτε θελουμε και αν πιασει κατι στη βολτα απο κατω(συνηθως κορες που πετανε για τα περιστερια) ανοιγω στομα και δεν μιλαει καθολου. Εχω τα ματια μου 14 φυσικα, στη βολτα περπαταει διπλα και δεν μυριζει οπου θελει, αλλα το βραδυ στα free μας οσο και να κοιταξω κατι θα μου ξεφυγει. Ευτυχως τα περιστατικα ειναι μονο 3, γενικα πλεον δεν δειχνει τοσο ενδιαφερον για να φαει απο κατω οπως στην αρχη.

Τελος απο χθες εχουμε στο σπιτι και 4 λαχταριστα μεζεδακια, 4 γατακια 8 περιπου ημερων! Επειδη δεν εχω εμπειρια απο σκυλια και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτες οι κινησεις που κανει με τα μωρα ειμαι πολυ επιφυλακτικη και προσεκτικη! Οποιος εχει παραπανω εμπειρια απο εμενα(εστω και στις κινησεις που κανει μπας και βοηθηθω) και θελει μπορω να αναλυσω τη συμπεριφορα της να μου πειτε καμια γνωμη.

και 2 φωτογραφιες, η μια στη βολτα μας προχθες και η αλλη με τα μεζεδακια!


 
  • Like
Reactions: Pepev50


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλημερα, εχει και ωραιο ηλιο σημερα :cool:
Χαιρομαι τοσο πολυ που η Μοκα τα παει καλυτερα. Ειναι πραγματικα τυχερη που σας βρηκε κι εσεις τυχεροι που αποφασισατε να την κρατησετε τελικα. Οσο παει ομορφαινει ακομα και περισσοτερο, φαινεται η ευτυχια στα ματια της.
Καλε, τα μεζεδακια τα περασα για ποντικακια στην φωτο χαχαχαχα :p
Δεν ξερω να σου πω γιατι τα κοιταει επιφυλακτικη. Βασικα πως ακριβως το εννοεις?
Μηπως απλα επειδη καταλαβαινει οτι ειναι μωρακια δεν κανει "κατσικες" μαζι τους και ειναι πιο ηρεμη στις κινησεις της??
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
δεν διαφερουν και πολυ απο ποντικακια :p
Η Μοκα οταν τα εχω στα χερια μου και της το παω κοντα το μυριζει και φευγει η γυρναει το κεφαλι της απο την αλλη. Οταν τα βαζω ολα κατω στο πατωμα και αυτα κουνιουνται εχει κανει 1-2 φορες τη χαρακτηριστικη κινηση που κανουν τα σκυλια οταν χαιρονται (εμας το κανει οταν θα βγει βολτα) που ειναι σαν βουτια η σαν βαθεια υποκλιση. εκει παει και χωνει πιο πολυ τη μουρη της κι εκει ειναι που τη μαζευω γιατι δεν ξερω τι εχει σκοπο να κανει. Πως σας φαινεται αυτο? απλα το θεμα μου ειναι οτι αυτα σε 15 μερες θα αρχισουν τα παιχνιδια και ακομα και μεσα στο crate(εχω ενα για γατες υφασματινο) θα δυσανασχετουν και θα θελουν να βγουν. Εκει φοβαμαι μη γινει καμια στραβη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Πολύ χαίρομαι που πάει καλά το κορίτσι! Φτου της, να είναι κάθε μέρα όλο και καλύτερα!

Κι εμένα σαν ποντικάκια μου φαίνονται τα γατάκια! Καλά πάνε αυτά? Πολύ μωρά είναι τα καημένα. Κάνε λίγο με βάρδιες τα παιχνίδια εκτός crate όσο είναι τόσο μικρά. Για τη συμπεριφορά της δεν ξέρω να σου πω, τόσο μωρά γατιά εγώ δεν έχω πετύχει. Νομίζω ο πατέρας μου που του έχει τύχει κάτι ανάλογο τα είχε εντελώς χωριστά τα σκυλιά για 1-2 μήνες, δεν παίρνω κι όρκο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αν χρειαστείς μεγαλύτερο box, crate ή πάρκο, για τα γατάκια, μέχρι να σιγουρείς για την Μόκα σου [που κι εγώ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα], πες μου.
 


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
Ηλιάννα....τι θαύμα έχεις κάνει....κούκλα είναι η Μόκα!! μπράβο σου!!! μην φοβάσαι με τα γατάκια....έχει ενδιαφέρον για εκείνη να τα μυρίσει κι όταν αργότερα μεγαλώσουν δεν πιστεύω ότι θα τους κάνει κακό....θα παίζει μαζί τους!! έτσι έκανε κι ο Ιντεφίξ και τα δέχτηκε γιατί απλά τα είδε σταδιακά να μεγαλώνουν μέσα στο σπίτι...οπότε θα έρθει το όλο θέμα φυσικά!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν χρειαστείς μεγαλύτερο box, crate ή πάρκο, για τα γατάκια, μέχρι να σιγουρείς για την Μόκα σου [που κι εγώ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα], πες μου.
Το πάρκο για τα γατάκια δεν είναι λύση...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν η Μόκα ήθελε να κάνει ζημιά, νομίζω, θα την είχε κάνει πριν προλάβετε να πείτε κύμινο. Μια χαρά τη βρίσκω με τα μωρά, μόνο η αποστροφή του κεφαλιού με προβληματίζει που δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να την κάνει..

Πάντως, μπράβο σου, έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά με τα σκυλόγατα!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καλά...σχέση με γάτες, όντως ούτε γι'αστείο. Αλλά μια κοινή λογική, μου την αμφισβητείς; :p

Αυτό ας πούμε δεν θα έκανε; Και πολύ αργότερα, κλειστό από πάνω;
Γιατί σ'αυτή τους την ηλικία, ούτε το 1/4 του δεν μπορούν να διανύσουν. Θα κουράζονται :D


19012.jpg
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κλειστό από πάνω κάτι γίνεται αλλά το υφασμάτινο δεν ξέρω κατα πόσο αντέχει τ νυχάκια... Είναι ξυραφάκια...


όντως δεν έχεις σχεση... Γατιά, να κουράζονται να σκαρφαλώσουν;;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Δεν είναι τόσο ευαίσθητο.
Και σίγουρα, αποκλείεται να πάθει το παραμικρό, από τα "ποντίκια" της Ηλιάννας.
Θα αργήσουν μάλλον ακόμη, να του καταφέρουν ζημιά.
Αργότερα, όταν θα έχουν τσουπώσει, βλέπουμε :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Θα αργήσουν μάλλον ακόμη, να του καταφέρουν ζημιά.
Πάντως για να σκαρφαλώσουν τώρα μπορεί και όχι αλλά σε ένα μήνα το πολύ.. σκούρα τα πράγματα!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
για πες για κινήσεις??? μεγάλη εμπειρία με μωρά γατιά δεν έχω...
αλλα τον τελευταίο γάτο τον βάλλαμε σπίτι περίπου 2 μηνών...

τώρα είδα ότι είχες ξαναγράψει...από ότι φαίνεται το μονο κακό που μπορεί να κάνει είναι να τα πατήσει η "πλακωσει" με καμια ατσούμπαλη κίνηση...δεν βλέπω κάτι άλλο.

το ότι γυρνα το κεφάλι νομίζω δεν είμαι σίγουρη πως δείχνει μια επιφυλακτικότητα ακόμα για το άγνωστα αυτά πραματάκια που κουνιούνται και μυρίζουν και περίεργα...
ο μονος λόγος που ντιέ θα τα αφήνω μαζί βασικά tah ήταν ο παραπάνω να μην γίνει καμια atsoumpalia...
επίσης αν γίνεται πολύ αδιάκριτη τύπου τα μυρίζει έντονα τα σπρώχνει με την μύτη μπορείς να την συνετίζεις όχι να την μαλώνεις αλλα να της λες κάτι τύπου ήρεμα...

εύχομαι όλα να πάνε καλά και μόλις "ξεπεταχτουνα" η βρούνε οικογένειες ίσως και από εδώ μέσα
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν θα ήταν άσχημα. Μια φορά, τα συγκεκριμένα γατια θα είναι κοινωνικοποιημένα ΚΑΙ με σκύλο (συν γατιά κι ανθρώπους). Ισως να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην αγγελία τους, αργότερα, αυτό.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Για τα γατάκια δε έχω ιδέα:rolleyes:
Εύχομαι η Μόκα να γίνει εντελός καλά...φαίνεται η διαφορά με πριν μπράβο σας :)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
καταρχην ευχαριστουμε πολυ ολους για τα καλα σας λογια! Η Μοκα παει καλυτερα και φαινεται και στη διαθεση της αυτο!

Καλά...σχέση με γάτες, όντως ούτε γι'αστείο. Αλλά μια κοινή λογική, μου την αμφισβητείς; :p

Αυτό ας πούμε δεν θα έκανε; Και πολύ αργότερα, κλειστό από πάνω;
Γιατί σ'αυτή τους την ηλικία, ούτε το 1/4 του δεν μπορούν να διανύσουν. Θα κουράζονται :D


View attachment 44468
Mareco αν αργοτερα χρειαστει κατι τετοιο κι εχεις αυτο το ανοιχτο παρκο θα με διευκολυνε παρα πολυ! θα το δουμε ομως! Ετσι κι αλλιως τα παιχνιδια τα κανονικα ξεκινανε γυρω στις 40 μερες και λογικα(αν μπορεσω να τα αποχωριστω) θα τα δωσω πισω στη κοπελα που τα βρηκε!


Πολύ χαίρομαι που πάει καλά το κορίτσι! Φτου της, να είναι κάθε μέρα όλο και καλύτερα!

Κι εμένα σαν ποντικάκια μου φαίνονται τα γατάκια! Καλά πάνε αυτά? Πολύ μωρά είναι τα καημένα. Κάνε λίγο με βάρδιες τα παιχνίδια εκτός crate όσο είναι τόσο μικρά. Για τη συμπεριφορά της δεν ξέρω να σου πω, τόσο μωρά γατιά εγώ δεν έχω πετύχει. Νομίζω ο πατέρας μου που του έχει τύχει κάτι ανάλογο τα είχε εντελώς χωριστά τα σκυλιά για 1-2 μήνες, δεν παίρνω κι όρκο.
ποντικακια αυτα?αυτα ειναι ολοκληρα γατια :p δες τη Ροζα μου 7 ημερων και την ειχα ηδη 3 μερες!


αυτα καλα πανε δεν αγχωνομαι. Αλλωστε το χω κανει πολλες φορες! η Kritikopoula ξερει :p

Λοιπον σε αυτο το ταισμα της βαλαμε ενα πανω στο τραπεζι και γυρναγε το κεφαλι της απο την αλλη. Μετα το πηρα και το εβαλα κατω, το μυρισε εντονα και αρχισε να το γλυφει απο πανω μεχρι κατω. Ετσι το εκανε να κατουρησει κι ολας(εκτος κι αν ηταν τα σαλια της και δεν το καταλαβα). Το εκανε ομως πολυ ατσουμπαλα κι εκει της ελεγα μη(αυτο ξερει ως εντολη προς το παρων), αλλα της το ελεγα πολυ ηρεμα οχι σαν μαλωμα! Μετα ομως το εβαλε αναμεσα στα ποδια της και οταν πηγα να το παρω το προστατευε οπως τα μπαλακια της(δεν γρυλισε ομως) κι εκει το πηρα για να μην γινει τιποτα περιεργο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Ανοιχτό κατά βούληση. Κλείνει ερμητικά και πάνω και κάτω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95