Ν. 4039/2012: Ζώα συντροφιάς: προστασία από την εκμετάλλευση,υποχρεώσεις ιδιοκτητών κλπ


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Για να θυμωσω...
πρεπει να δινω εστω μιση δεκαρα...
Την οποια,σορυ,δε την δινω!

Εγω παλι δε λεω τι μου θυμιζεις...
τα κραταω τα μπανακια μου για κατι πιο σοβαρό!

Εεελλλαααα...σσωωππαααα....
κανει ολα αυτα ρε παιδι?
εε μα να του στησουμε αγαλμα τοτενες!
Εγω νομιζα ότι αυτα ειναι αυτοννοητα...
προφανώς ομως πρόκειται για επιτεύγματα...
μιλαμε για τρομερη αυτοθυσια...
οχι οχι,ςςςςςςςςςς,
δε θελω κουβέντα,
εχεις δικιο σε ολα!

Όποιον τον νοιαζει κ έχει μισο δραμι μυαλό (οχι παραπανω),φτιαχνει μια επιτροπη,μαζευει υπογραφες,συσπειρωνει πολιτες,κ πανε στο ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!
Δε πανε στους μπατσους να τους ζητανε τα ρέστα επειδη κανανε τη δουλεια τους κ μετα να τους απειλουν κ απο πανω!
Αυτο ειναι ηλιθιοτητα
Αλλά ακομη μεγαλυτερη ηλιθιοτητα ειναι να υπαρχουν ενήλικες που νομιζουν οτι έπραξε σωστα κ δικαια (γιατι γι'αυτόν επιφυλάσσομαι κ λιγο,αυτος την δουλεια του κανει)!

Ξερεις κατι...
Παραιτούμαι!
Πραγματικα!
Δε μπορω αλλο...
το εξηγώ ετσι το εξηγω γιουβέτσι...τιποτα,
δεν υπάρχει ελπίδα ρε γμτ!
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος!
Αντι να εστιασουμε και να συζητησουμε στο αν εχει δικιο η οχι (σε αυτα που φαινονται τουλαχιστον οτι διαμαρτυρεται και διεκδικει), τα απορριπτουμε και λεμε καλα να παθει, γιατι «το παιζει διασημοτητα», γιατι δεν το κανει εκει που πρεπει, δεν το κανει οπως πρεπει, δεν το εκανε όταν επρεπε, εχει τατουαζ, ξυριζει το κεφαλι, εχει πρασσινο οδηγο στο σκυλι του, το εχει μαθει με εντολες στα Ισπανικα, φοραει μπλε παπουτσια και πινει βοτκα με λεμονι.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εμένα θα μου εξηγήσει κανένας τι σημαίνει το δάκρυ, ή ν' αρχίσω να γράφω πάλι ό,τι να 'ναι :LOL:
1)σημαίνει πως το άτομο που το έχει έχει σκοτώσει κάποιον
2)ειναι πρωην φυλακισμενος (επισης για συμπαρασταση στους φυλακισμενους αντρες τους συνηθιζαν να κανουν δακρυ κ οι γυναικες τους)
3)έχει βιαστεί κατά τη φυλάκισή του
4)συμβολίζει την απώλεια συγγενή άλλου μέλος συμμορίας,καποιου πολυ αγαπημενου προσωπου.

Γενικά ειναι ενα τατουαζ με το οποιο δειχνεις εντονα την αγωνια/θλιψη/πονο σου για κατι σοβαρο που συνεβη στη ζωη σου.
Οσα πιο πολλα δακρυα εχεις τοσο πιο "χαροκαμενος" εισαι.

Είθισται πάντως κυριως οταν το βλεπεις να θεωρεις οτι αυτος που το εχει ειναι πρώην φυλακοβιος
(οπως ηταν τα παλια τα χρόνια γενικά τα τατουαζ,τα εβλεπες μονο σε πρωην φυλακισμενους κ ναυτικους,ηταν ενα brand,κ σημαινε κατι...-το ιδιο ισχυει κ για το πιρσινγκ,πχ,στα δικα μου τα χρονια ας πουμε,αμα έβλεπες αντρα με σκουλαρίκι στο αριστερο ηταν σα να δηλωνει γκέη-μη βλεπεις τωρα που κ η κουτση Μαρία εχει βαρεσει τραΐμπαλ)


Να το θεσω αλλιώς...
Ας πουμε ότι εχουμε ενα παιδί το οποιο πχ δε τα παιρνει τα γραμματα
Ερχεται ενας καινουριος δασκαλος,ο οποιος ειναι συμπαθής απο ολους,τον βλεπεις κ πραγματικά το "εχει",φερνει τα παιδια μπροστά,κ τα κανει να γουσταρουν...αναμεσα τους κ το δικο σας!
Αλλα αυτος ο δασκαλος εχει εναν δικο του,ανορθοδοξο τροπο,να μεταλαμπαδευει γνωση.
Ας πουμε οτι για να αισθανθουν ανετα τα αγορια μαθητες,οτι ειναι ενας "δικος" τους κ αυτος, τους μιλαει για γκομενες,τους πασάρει κ καμια τσοντα,κανα τσιγαρο,κανα τσιγαριλικι κ παει λεγοντας.
Κ με τις μαθητριες ανταλλαζει τ/φ,κανονιζουν βγαινουν για καφεδακι (φερνει κ κανα φιλο του) πανε κανα κλαμπακι,τις ποτιζει κανα ποτακι κλπ κλπ κλλ
Οι επιδοσεις του παιδιου σας παραμενουν παρολαυτα στα υψη,εντωμεταξύ ομως εσεις εχετε πληροφορηθεί τα παραπάνω.
Τι κανετε?τουμπεκιαζετε για το καλο του παιδιού σας που επιτελους μπορει κ να αποφοιτησει?
Ή στελνετε τον δασκαλακο στον διαολο κ απαιτειτε να παραπεμφθει για ανάρμοστη συμπεριφορά κοκ?
 
  • Like
Reactions: Grifos


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
1)σημαίνει πως το άτομο που το έχει έχει σκοτώσει κάποιον
2)ειναι πρωην φυλακισμενος (επισης για συμπαρασταση στους φυλακισμενους αντρες τους συνηθιζαν να κανουν δακρυ κ οι γυναικες τους)
3)έχει βιαστεί κατά τη φυλάκισή του
4)συμβολίζει την απώλεια συγγενή άλλου μέλος συμμορίας,καποιου πολυ αγαπημενου προσωπου.
Όλα αυτά μαζί; Γιατί τότε συμβολίζει επίσης και ότι είναι απίστευτα γκαντέμης..
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν θα πάρω θέση για το συγκεκριμένο συμβάν για τη διαμαρτυρία στο Δημαρχείο (άλλωστε δεν έχω καταφέρει να δω το video), αλλά θα σχολιάσω επί των σχολίων για το συγκεκριμένο άτομο και τις πράξεις του ή τα τατού του ή το τι κάνει και πως το κάνει. Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι δεν ανήκω στην ομάδα του.

Έχει αποδειχτεί πολλάκις εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ ότι σε ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ επίπεδο είμαστε ...λάδι πολύ και τηγανίτες τίποτα. Σε πράγματα πολύ πιο απλά από το να κατέβουμε με πανό σε διαμαρτυρίες.

Όποιον τον νοιαζει κ έχει μισο δραμι μυαλό (οχι παραπανω),φτιαχνει μια επιτροπη,μαζευει υπογραφες,συσπειρωνει πολιτες,κ πανε στο ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!
Αναμένω εναγωνίως οποιοδήποτε έγγραφο διαδικασίας/επιτροπής που θα οργανώσεις προς συλλογή υπογραφών προς οποιοδήποτε όφελος του σκύλου και του σκυλοιδιοκτήτη στην Ελλάδα. Με ενημερώνεις σε pm για να σου στείλω το email μου και τα περεταίρω.
 
  • Like
Reactions: mechsilk


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Επι του συνολου μιας και ο τυπας ως περσονα λιγο με απασχολει.

Το δεν υπαρχουν δημοσια μερη που να μπορουμε νομιμα να παμε να λυσουμε τα σκυλια μας και γι'αυτο ζηταμε να προβλεψει η πολιτεια και μεχρι να προβλεψει ζηταμε να μπορουμε να χρησιμοποιουμε ηδη υπαρχουσες υποδομες (κλειστα μπασκετακια, παιδικες χαρες κτλ) με τροπο που δεν επιβαρυνουμε τους συμπολιτες μας (μονο οταν ειναι αδεια, αν καποιος αλλος θελει να τα χρησιμοποιησει οσο ειμαστε εκει φευγουμε, φροντιζουμε να μην λερωνουν τα σκυλια μας εντος τους κτλ), εμενα μια χαρα μου φαινεται ως αιτημα.

Το παρεμβαινουμε σε ολους τους εμπλεκομενους φορεις ειναι μια σωστη στρατηγικη. Και η αστυνομια καλως η κακως ειναι ενας απο τους εμπλεκομενους φορεις οποτε και εκει μπορεις να κανεις παρεμβαση. Αν μεινεις μονο εκει το εχεις χασει το παιχνιδι.

Για τους ανθρωπους που πορευτηκαν μαζι του, δεν το βρισκω προβληματικο να συμμαχεις με ανθρωπους που εχετε κοινο στοχο και συμφερον ασχετα με το αν τους συμπαθεις η εγκρινεις τη σταση ζωης τους η το στιλ τους σε συνολο. Δεν τους πιανεις γαμπρους, συμπορευεσαι για ενα συγκεκριμενο θεμα.

Κι ενα παραδειγμα απο αλλο πεδιο απενατι στη λογικη οτι οκ, υπαρκτο το προβλημα που λες, αλλα ο νομος λεει αυτο κι αφου επελεξες να τον παραβεις τωρα κατσε σκασε. Δυο τρια χρονια οι ανεργοι ζητουσαν να μην πληρωνουν στα μεσα μεταφορας η να πληρωνουν μειωμενο εισητηριο. Για την επιτευξη αυτου του στοχου ενα απο τα διαφορα μεσα (οχι το μονο) που χρησιμοποιησαν ηταν να μαζευονται ανα διαστηματα ανεργοι με προστιμα και να πηγαινουν ολοι μαζι στα γραφεια του οασα ζητωντας τη διαγραφη των προστιμων. Αρκετες φορες το πετυχαν. Και μετα απο καποιο καιρο ανελαβε το κρατος με νομο να καλυπτει τα εξοδα μετακινησης τους και να κυκλοφορουν δωρεαν. Αν ελεγαν οκ παρανομισα και θα το βουλωσω σιγα μην συγκινουνταν κανεις να τους εξασφαλισει δωρεαν μετακινησεις.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αναμένω εναγωνίως οποιοδήποτε έγγραφο διαδικασίας/επιτροπής που θα οργανώσεις προς συλλογή υπογραφών προς οποιοδήποτε όφελος του σκύλου και του σκυλοιδιοκτήτη στην Ελλάδα. Με ενημερώνεις σε pm για να σου στείλω το email μου και τα περεταίρω.
Το νησί που ζω έχει ένα απ' τα χειρότερα νοσοκομεία πανελλαδικά, σε θέμα υποδομών, εξοπλισμού και προσωπικού. Πριν από 2 χρόνια εκτύπωσαν από μόνοι τους διάφοροι καταστηματάρχες λίστες για να υπογράφουν όλοι οι πελάτες τους για να γίνει επίσημα μία καταγγελία. Σε κάποια καταστήματα ακόμη παραμένουν κιτρινισμένα τα χαρτιά.
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να...σαυτο διαφωνώ...
μα οι υπαρχουσες υποδομες προορίζονται κ εχουν προδιαγραφες για τους ανθρωπους...
το "αμα δω κανεναν να ερχεται θα φύγω" δε μου λεει τιποτα,
ο αλλος μπορει να φοβαται,να ντρέπεται,να σιχαινεται,1002..
αυτον λοιπον τον μαμας για να σαι εσυ αραχτος κ να "εκτονωνεις" το σκυλι σου ή οχι?
Κ πεσμου ποσα αποσα λες (να μην λερωνουν τα σκυλια μέσα,να μην ενοχλουν κλπ) θεωρείς ειλικρινα πως θα τα τηρουν ευλαβικά ολοι?
Να σου πω εγω...
ενας στους δεκα...κ στο τελος κ αυτος ο ενας θα αισθανθεί μαλακας (γιατι μας αρεσει να αφομοιωνομαστε κ να μην ξεχωριζουμε) κ θα γινει το δεκα το καλο κ αυτος!

Κ υστερα θα περναω εγω λοιπον,εξω,απαυτο το γηπεδακι (μιας κ εμενα πουθενα δε μου φαίνεται χρήσιμο-στην Νίκαια ξερω οτι υπάρχει σκυλοπαρκο κ παλι δεν εχω πατήσει το ποδι μου ποτε) κ θα με στραβοκοιτανε ολες οι γριες κ θα μου φωναζουν "παρε το κοπρόσκυλο σου που μας εχει καταχεσει τον τοπο" κ ας ετυχε απλα να περναω...

Η αστυνομια δε βλεπω που κολλαει,διαταγες ακολουθούν,δλδ τι να πουν?ναι ρε παιδια δε θα σας γραφουμε γιατι εχετε ωραια ματια?
Για τα σκυλοπαρκα ο Δημος ειναι υπεύθυνος,αυτος θα διαθεσει τον χωρο οποτε εκει πρεπει εξαρχης καποιος να απευθυνθει,πραγμα που δε συνεβη σαυτη την περίπτωση οπως λανθασμένα αναφερθηκε παραπάνω,
πηγαν στο Α.Τ. Γαλατσίου κ προανήγγειλαν οτι θα πανε κ εξω απτην ΓΑΔΑ...γιατι επαναλαμβανω,για 1000η φορα,το προβλημα δεν ηταν η έλλειψη σκυλοπαρκων,το προβλημα ηταν οτι επρεπε να ξηλωθει (τι?μαλακας ειναι?σαν ολους τους υπολοιπους εμας...αφεντικα κ δουλοι σκατα γιναμε ουλοι?)
Τα σκυλοπαρκα ειναι το καρότο
4acf8e3cd0deb8722eab138d6c5878cd.jpg
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το νησί που ζω έχει ένα απ' τα χειρότερα νοσοκομεία πανελλαδικά, σε θέμα υποδομών, εξοπλισμού και προσωπικού. Πριν από 2 χρόνια εκτύπωσαν από μόνοι τους διάφοροι καταστηματάρχες λίστες για να υπογράφουν όλοι οι πελάτες τους για να γίνει επίσημα μία καταγγελία. Σε κάποια καταστήματα ακόμη παραμένουν κιτρινισμένα τα χαρτιά.
Τστστσ... Υπερβολες. Αν δεν κανω λαθος ηρθε πριν κατι μηνες ο Πολακης και ειπε πως ολα ειναι ok.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Μαρια&Ηρα εισαι λιγο προκατειλημμενη. Το θεμα δεν ειναι να πληρωσει. Αλλα οτι αφου δεν εχει αλλη επιλογη θα ξαναπληρωσει και ξαναπληρωσει κλπ κλπ.
Και νομιζω οτι τον αδικεις, γιατι απλως τυχαινει αυτη τη φορα να ειναι αυτος ο 'πρωταγωνιστης'. Φανταζομαι οτι το ιδιο θα εκανε αν ηταν αλλουνου το προστιμο.

Αυτο με τα αιματα μαλακια, δε λεω, αλλα ο τυπος ειναι ντραμα-κουιν. Δεν εχω ακουσει να χρησιμοποιει βια ή να τραμπουκιζει ή να ενοχλει.

(Για το δακρυ, ειχα ακουσει μονο τη βερσιον με το 'πεφτει το σαπουνι στο ντους'. Ολα τ αλλα ηταν νεες πληροφοριες!!)
 
  • Like
Reactions: mechsilk


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
μα οι υπαρχουσες υποδομες προορίζονται κ εχουν προδιαγραφες για τους ανθρωπους...
το "αμα δω κανεναν να ερχεται θα φύγω" δε μου λεει τιποτα,
ο αλλος μπορει να φοβαται,να ντρέπεται,να σιχαινεται,1002..
αυτον λοιπον τον μαμας για να σαι εσυ αραχτος κ να "εκτονωνεις" το σκυλι σου ή οχι?
Ολες οι αστικες υποδομες για τους ανθρωπους προοριζονται, και οι δρομοι και τα παρκα που περπαταν και κατουραν οι σκυλοι μας, τιποτα δεν φτιαχτηκε γι'αυτους, ολα για μας εγιναν.
Στη θαλασσα παντως γινεται ακριβως αυτο που λεω δια νομου. Οσο δεν υπαρχει αλλος λουομενος μπορει να κολυμπα ο σκυλος, οταν ερθει κι αλλος πρεπει να βγει απ'το νερο. Κι εκει μπορει καποιος να ντρεπεται, να φοβαται, να σιχαινεται. Ακριβως γι'αυτο το τι ειναι νομιμο μια δεδομενη χρονικη στιγμη (γιατι οι νομοι αλλαζουν δεν ειναι μαθηματικες εξισωσεις) δεν ταυτιζεται παντα με το τι μπορει να ειναι λειτουργικο και να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παλι ερωτησεις
γιατι ενας σκυλος πρεπει να λυθει για να εκτονωθει;
δεν μπορουμε να τον εκτονωσουμε αν ειναι δεμμενος πχ;;

τωρα με το δεν ενοχλω στο γηπεδακι
φυσικα και δεν ενοχλω εφοσον παω αργα,δεν υπαρχουν ανθρωποι ωστε να το χρησιμοποιουν εκεινη την ωρα και ειμαι απολυτα μονος και καθαριζω και τις βρωμιες.
τωρα αν ο γειτονας ακουει 2 σκλια να παιζουν γαυγιζοντας μεταξυ τους,εμενα να φωναζω στο σκλι μπαρβο επειδη μου εφερε το μπαλακι και αλλα τετοια στα τετοια μου.
ας βγει να κανει παραπονο και εγω αυριο μια καταγγελια οτι απειλησε οτι θα πεταξει φολες και να δουμε ποιος ειναι πιο μαγκας.

καλα και ωραια τα σκυλοπαρκα και εδω αν ειχαμε ενα καλα θα ηταν
βεβαια εγω δεν τα πολυσυμπαθω και μαλλον δεν θα πηγαινα ποτε κανενα σκλι μου σε τετοιο παρκο.
αλλα βρε παιδια οχι οτι αν δεν εχουμε σκυλοπαρκο δεν εκτονωνουμε τα σκλια μας.τωρα τι κανετε δηλαδη;;
τα εκτονωνετε η νομιζετε οτι τα εκτονωνετε;
μολις φτιαχτουν τα σκυλοπαρκα (σιγα μην φτιαχτουν) ουτε το 1/3 απο αυτους που τα ζηταει τωρα δεν θα παει.
 
  • Like
Reactions: Vania


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Το νησί που ζω έχει ένα απ' τα χειρότερα νοσοκομεία πανελλαδικά, σε θέμα υποδομών, εξοπλισμού και προσωπικού.
Καλέ η Κομοτήνη δεν είναι νησί...

υ.γ. έτσι για το στόρυ, η Ξάνθη έχει δημόσιο σκυλόπαρκο
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Τι να σου πω βρε Τασο, ουτε εγω την πηγαινω τη σκυλα μου σε τετοια μερη να την αμολησω, ακομα και το μπαλακι στο σπιτι το παιζουμε. Αλλα ζω σε ενα ανετο σπιτι κι εχω ενα μικρο σκυλι που σημαινει οτι μπορει να το κυνηγησει 10 μετρα.
Το γεγονος οτι υπαρχουν ανθρωποι και σκυλοι που ουτε μπαλακι δεν μπορουν να παιξουν νομιμα χωρις να πρεπει να πληρωνουν καθε φορα εμενα μου φαινεται φαουλ. Και προφανως δεν τα χρειαζονται ολοι τετοια μερη ουτε τα προτιμουν αλλα καλο ειναι να υπαρχουν.
Τουλαχιστον ο κοσμος που τρεχει τωρα στα μπασκετακια 4 η ωρα τη νυχτα και τελικα καταληγει και στο τμημα θα τα χρησιμοποιουσε πιστευω, δεν πανε εκει για σπασιμο, απο αναγκη πανε και αν υπηρχε αλλη επιλογη μια χαρα θα εκαναν χρηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3