Ξηρή τροφή για yorkshire.


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Καλημέρα! Θα ήθελα πρόταση ξηρής τροφής για Yorkshire. Τριών μηνών είναι τώρα και τρώει purina pro plan αλλά τελειώνει. Να του πάρω την ίδια ή έχετε να προτείνεται κάτι άλλο καλύτερο ισως?
Ευχαριστώ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θεωρητικά υπάρχουν πολλές και καλύτερες επιλογές.

Το ερώτημα είναι αν η χ,ψ τροφή που θα σου προτείνουμε θα "κάτσει" καλά στον δικό σου σκύλο και θα την τρώει με όρεξη.

Εαν ο/η τον εκτροφέας του έδινε αυτή την τροφή, την τρώει με όρεξη και του κάθεται καλά (δεν κάνει διάρροιες πχ ή δεν έχει άλλα θέματα) συνέχισε την ίδια.

Να έχεις υπόψιν σου πως τα γιόρκι μπορεί να σε δυσκολέψουν με το φαγητό τους εαν τους δώσεις πολλές εναλλακτικές.
Ειδικά σε αυτή την ηλικία δεν θα ρίσκαρα να αλλάξω σε κάτι καλύτερο μεν αλλά που μπορεί να μην το γουστάρει και να μένει νηστικό.
 
  • Like
Reactions: markito


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Θεωρητικά υπάρχουν πολλές και καλύτερες επιλογές.

Το ερώτημα είναι αν η χ,ψ τροφή που θα σου προτείνουμε θα "κάτσει" καλά στον δικό σου σκύλο και θα την τρώει με όρεξη.

Εαν ο/η τον εκτροφέας του έδινε αυτή την τροφή, την τρώει με όρεξη και του κάθεται καλά (δεν κάνει διάρροιες πχ ή δεν έχει άλλα θέματα) συνέχισε την ίδια.

Να έχεις υπόψιν σου πως τα γιόρκι μπορεί να σε δυσκολέψουν με το φαγητό τους εαν τους δώσεις πολλές εναλλακτικές.
Ειδικά σε αυτή την ηλικία δεν θα ρίσκαρα να αλλάξω σε κάτι καλύτερο μεν αλλά που μπορεί να μην το γουστάρει και να μένει νηστικό.
Ναι μια χαρά την τρώει όλη στα τρία γεύματα που του κάνω και τα κακά του είναι στέρεα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά (επειδή έχω καεί κιόλας) θα το άφηνα για αργότερα, να μεγαλώσει λίγο (8-9 μηνών+).
Ακόμα και όταν αποφασίσεις να αλλάξεις, σιγουρέψου πως είναι φαγανός και δεν είναι μίζερος με το φαγητό του.
 
  • Like
Reactions: markito


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Προσωπικά (επειδή έχω καεί κιόλας) θα το άφηνα για αργότερα, να μεγαλώσει λίγο (8-9 μηνών+).
Ακόμα και όταν αποφασίσεις να αλλάξεις, σιγουρέψου πως είναι φαγανός και δεν είναι μίζερος με το φαγητό του.
Ευχαριστώ πολύ! Θα παραμείνω στην ίδια τότε μην κάνω πειράματα από τώρα.
Μετά τους 9-10 μήνες ποια θα προτείνατε ως ποιο ποιοτική για την υγεία και την τρίχα του ?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εκεί θέλει ψάξιμο, δυστυχώς έγω δεν μπορώ να βοηθήσω, παρά μόνο να σου πω ποιές έχω δοκιμάσει εγώ στα σκυλιά μου και τι εμπειρίες έχω.

Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ για τα συστατικά των ξηρών τροφών, και κάποια που θα σε κάνουν να προβληματιστείς και να το ψάξεις περισσότερο.




Οσον αφορά το τρίχωμα που ανέφερες και ειδικότερο όσον αφορά τα γιόρκι, πρωταρχικό ρόλο παίζουν τα γονίδια. Μην έχεις ελπίδες πως με μια τροφή (χψ ποιότητας) θα βελτιωθεί η γενετική προδιάθεση.
 
  • Like
Reactions: markito


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η τροφή θέλει σίγουρα δοκιμή και σωστή μετάβαση από τη μια στην άλλη...
Για μικρόσωμες φυλές πολύ καλή είναι και η brit...
Μετά μπορείς να δοκιμάσεις belcando, essential ή n&d...
Τώρα το τρίχωμα έχει να κάνει πρώτα με το γενετικό κομμάτι όπως είπε και το μέλος Yorkaddict.
Μετά έχει να κάνει με την τροφή...
Κάτι που βοηθάει επίσης είναι και το λάδι σολομού...μιας καλής εταιρείας..πχ grizzly, essential, fish4dogs, canvit...
 
  • Like
Reactions: markito


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
καλησπερα εχω ενα yiorkie 10μηνων ξεκινησα με acana small breed και την σταματησα γιατι διαβασα διαφορα περι θεματων υγειας (μην μπουμε σε αυτη την διαδικασια να αναλυσουμε τι???) πηγα σε AATU PUPPY μετα την τριτη συσκευασια μου την εκοψε μαχαιρι...... πηγα σε barking head puppy δεν την ετρωγε με τιποτα σου μιλαω να μην τρωει για 2 μερες να φευγει οταν την βαζεις στο μπολ, ετσι την ταισα στα αδεσποτακια (δεν εχω δωσει κατι αλλο εκτος απο κροκετα). Tην γυρισα σε essential puppy και ειναι η μονη που μπορω να πω οτι την τρωει καπως αλλα δεν τρελενεται.
Σιγα σιγα ομως πρεπει να παω σε adult...... δεν εχω ιδεα σε ποια.
Πιστευω οτι τις βαριουνται τις κροκετες ισως να παιζουμε με τις γευσεις.
Οσο αφορα τωρα που εχει ζεστη και της τελειωσε και η περιοδος..... οι ποσοτητα μειωθηκε παρα πολυ.
Αυτη παντως που φανηκε να της αρεσει περισσοτερο και επεφτε με τα μουτρα και αδειαζε το μπολ ηταν η acana, ισως δεν επρεπε να της την σταματησω οσο ηταν κουταβι
 
Last edited:


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
καλησπερα εχω ενα yiorkie 10μηνων ξεκινησα με acana small breed και την σταματησα γιατι διαβασα διαφορα περι θεματων υγειας (μην μπουμε σε αυτη την διαδικασια να αναλυσουμε τι???) πηγα σε AATU PUPPY μετα την τριτη συσκευασια μου την εκοψε μαχαιρι...... πηγα σε barking head puppy δεν την ετρωγε με τιποτα σου μιλαω να μην τρωει για 2 μερες να φευγει οταν την βαζεις στο μπολ, ετσι την ταισα στα αδεσποτακια (δεν εχω δωσει κατι αλλο εκτος απο κροκετα). Tην γυρισα σε essential puppy και ειναι η μονη που μπορω να πω οτι την τρωει καπως αλλα δεν τρελενεται.
Σιγα σιγα ομως πρεπει να παω σε adult...... δεν εχω ιδεα σε ποια.
Πιστευω οτι τις βαριουνται τις κροκετες ισως να παιζουμε με τις γευσεις.
Οσο αφορα τωρα που εχει ζεστη και της τελειωσε και η περιοδος..... οι ποσοτητα μειωθηκε παρα πολυ.
Αυτη παντως που φανηκε να της αρεσει περισσοτερο και επεφτε με τα μουτρα και αδειαζε το μπολ ηταν η acana, ισως δεν επρεπε να της την σταματησω οσο ηταν κουταβι
Οι μικρόσωμες φυλές είναι πιο δύσκολες στο φαΐ σε σχέση με τις μεγαλόσωμες, αυτό ίσως έχει να κάνει με την λιγότερη ανάγκη που έχει το σώμα-οργανισμός τους για πρωτεΐνες και λιπαρά...βέβαια όλα είναι σχετικά.
Μετά από μελέτη, για την acana έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου, όσον αφορά την ποιότητα....
Η essential και η barking head είναι πολύ καλές εταιρείες....δελέασε το βάζοντας στο φαΐ λίγο λάδι σολομού ή κάποιο ζωμό τύπου nature's food.
Καλό είναι να μην μπεις στο τρυπάκι της κονσέρβας, υπάρχουν πολύ καλύτερα ενισχυτικά γεύσης όπως τα παραπάνω που έγραψα... Καλά για τις μεγαλόσωμες φυλές δεν το συζητώ, αλλά και στη δική σου περίπτωση η κονσέρβα θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση.
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Για το yorkie καλύτερα να πάω σε σολομό, αρνί ή κοτόπουλο?
Ή δεν έχει σημασία?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Για το yorkie καλύτερα να πάω σε σολομό, αρνί ή κοτόπουλο?
Ή δεν έχει σημασία?
Αν δεν είναι δύσκολο στο φαΐ δεν έχει σημασία.
Από 'κει και πέρα οι τροφές με σολομό και άλλα ψάρια βοηθάνε πιο πολύ στο τρίχωμα.
 
  • Like
Reactions: markito


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Οι μικρόσωμες φυλές είναι πιο δύσκολες στο φαΐ σε σχέση με τις μεγαλόσωμες, αυτό ίσως έχει να κάνει με την λιγότερη ανάγκη που έχει το σώμα-οργανισμός τους για πρωτεΐνες και λιπαρά...βέβαια όλα είναι σχετικά.
Μετά από μελέτη, για την acana έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου, όσον αφορά την ποιότητα....
Η essential και η barking head είναι πολύ καλές εταιρείες....δελέασε το βάζοντας στο φαΐ λίγο λάδι σολομού ή κάποιο ζωμό τύπου nature's food.
Καλό είναι να μην μπεις στο τρυπάκι της κονσέρβας, υπάρχουν πολύ καλύτερα ενισχυτικά γεύσης όπως τα παραπάνω που έγραψα... Καλά για τις μεγαλόσωμες φυλές δεν το συζητώ, αλλά και στη δική σου περίπτωση η κονσέρβα θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση.
Προς το παρόν με λίγο ελαιόλαδο στο φαγητό τρώει μια χαρά την essential οπότε μένω εδώ χαχαχα
Τώρα τι θα κάνω σε λίγο καιρό που θα αλλάξω από puppy σε adult είναι άλλο θεμα.... Αγνωστο
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Προς το παρόν με λίγο ελαιόλαδο στο φαγητό τρώει μια χαρά την essential οπότε μένω εδώ χαχαχα
Τώρα τι θα κάνω σε λίγο καιρό που θα αλλάξω από puppy σε adult είναι άλλο θεμα.... Αγνωστο
Αν πας στην essential superior living που είναι η ίδια συνταγή δεν θα έχεις θέμα...
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Παρόλο που δεν έχω μικρόσωμα σκυλιά, το ένα από αυτά είναι πολύ δύστροπο με το φαΐ το ένα της ξενίζει το άλλο της βρωμάει. Της δοκίμασα ότι τροφη υπήρχε από τις πιο καλές ποιοτικά μέχρι τις μέτριες δεν ετρωγε καμία. Αφού την πήγα στον γιατρό για να βεβαιωθώ ότι δεν έχει κάτι το παθολογικο, άρχισα άλλη τακτική. Την εβαζα κανονικά την τροφή στο πιάτο, δεν έτρωγε; δεν πειράζει ξανά την επόμενη μερα(μόνο το βράδυ τα ταΐζω έτσι και αλλιως). Μια δυο τρεις ξεκίνησε να τρώει κάποια στιγμή. Σιγά μην κάτσω να σκάσω. Αυτό έχεις αυτό θα φας. Όποιος πεινάει τρώει. Δεν χρειάζεται να σκατε τοσο, από την στιγμη που δεν είναι άρρωστα, όταν τα πιάσει λορδα θα φανε.
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Έτσι και εμένα στις αρχές έτρωγε 3-4 γραμμάρια. Όμως την τροφή την έπαιρνα μετά από 20 λεπτά και ξανά την έδινα στο επόμενο προγραματισμενο γεύμα. Μια ..δυο ..τρεις τώρα όποτε είναι η ώρα να φάει με κυνηγάει και σε λίγα λεπτά την εξαφανίζει
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Αν πας στην essential superior living που είναι η ίδια συνταγή δεν θα έχεις θέμα...
Σκέφτομαι όντως να μείνω στην essential και να δίνω nautical και superior. Μακάρι να ειχε και μικρότερη συσκευασία για τα δικά μας που τρώνε λίγο, μόνο έτσι πραγματικά θα διατηρήταν πιο φρέσκια η ξηρα τροφή τους.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
..Αφού την πήγα στον γιατρό για να βεβαιωθώ ότι δεν έχει κάτι το παθολογικο, άρχισα άλλη τακτική. Την εβαζα κανονικά την τροφή στο πιάτο, δεν έτρωγε; δεν πειράζει ξανά την επόμενη μερα(μόνο το βράδυ τα ταΐζω έτσι και αλλιως). Μια δυο τρεις ξεκίνησε να τρώει κάποια στιγμή. Σιγά μην κάτσω να σκάσω. Αυτό έχεις αυτό θα φας. Όποιος πεινάει τρώει. Δεν χρειάζεται να σκατε τοσο, από την στιγμη που δεν είναι άρρωστα, όταν τα πιάσει λορδα θα φανε.
Αυτό εφαρμόζα και εφαρμόζω στα σκυλιά μου. Δεν ήξερα, και έμαθα σχετικά πρόσφατα ότι τα μικρόσωμα σκυλιά (και μέχρι κάποια ηλικία και τα κουτάβια) είναι πιο επιρρεπή σε υπογλυκαιμικό σοκ λόγω σχετικά υψηλού μεταβολισμού / αυξημένων αναγκών σε ενέργεια, και σχετικά μικρές αποθήκες ενέργειας στο σώμα τους (όλα αυτά σε σχέση με το μέγεθός τους και σε σύγκριση με μεγαλύτερα σκυλιά. Δε σημαίνει ότι αν δε φάνε μια φορά ή αν τρώνε το μισό φαγητό τους ότι κινδυνεύουν άμεσα, ή ότι πρέπει να υποχωρούμε σε κάθε πείσμα προκειμένου να φάνε.
Επίσης αν και λογική η σκέψη ότι αν πεινάσουν θα φάνε, μπορώ να σκεφτώ αρκετά σκυλιά που το πείσμα τους αψηφά τη λογική - ή τελοσπάντων, όταν θα σώμα τους θα καταλάβει το λάθος, ίσως χρειάζεται ανθρώπινη παρέμβαση για να το διορθώσουν.

Οπότε όσοι έχουν μικρόσωμο ή κουτάβι, ας κάνουν μια κουβέντα με τον γιατρό τους, κι ενίοτε και καμιά υποχώρηση στο φαγητό :)
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Κανένα πρόβλημα, αφού κινδυνεύουν από υπογλυκαιμικο σοκ μπορούν να τους βάζουν λιγο μέλι στο στομα(προληπτικά).

ΥΓ: μιας ξάδελφης το σκυλακι-ημιαιμο πεκινουα-παρολο που ετρωγε κανονικά χωρις να εχει πρόβλημα με το φαΐ του έπαθε υπογλυκαιμικο σοκ, με λίγο μέλι στο στομα αναστήθηκε.
 
  • Like
Reactions: markito




markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Εκεί θέλει ψάξιμο, δυστυχώς έγω δεν μπορώ να βοηθήσω, παρά μόνο να σου πω ποιές έχω δοκιμάσει εγώ στα σκυλιά μου και τι εμπειρίες έχω.
Αυτό θα ήθελα, ποιες έχετε δοκιμάσει και τις εμπειρίες σας
 
  • Like
Reactions: angelosyorkie


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3