Οικονομική τροφή αλλά ασφαλής;


Status
Κλειδωμένο θέμα

d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
γιατι τοτε δινετε ωμες κυριοι και κυριες?
Κοιτα ο λυκος τρωει και ψοφιμια, αρα παλι καλα να λες που δεν ταιζουν μερικοι πτώματα.

Για να το ληξουμε κουκλιτσα μου, ταισε οτι θες και οσο θες, δικαιωμα σου και σε γενικες γραμμες εχεις επιλεξει και μια πολυ καλη ποιοτικα ξηρη τροφη και μπραβο σου.

Αλλα θα σε παρακαλουσα, να μην συνεχιζεις να προσπαθεις να δειξεις οτι εχεις γνωσεις επι του θεματος περαν των βασικων (που οι περισσοτεροι κατοχοι σκυλων δεν εχουν ουτε αυτες). Εδω ο χωρος που μας φιλοξενει εχει απειρη γνωση, γνωμες και δημοσιευμενες ερευνες επι παντος θεματος που επαφύεται στον σκυλο. Εκμεταλλευσου το και αυξησε τις γνωσεις σου, μονο καλο μπορεις να κανεις και σε εσενα και στα σκυλια σου.

Αλλα παλι, καλο θα ηταν να μην συνεχισεις στο μοτιβο απαντησεων αυτο που ακολουθεις μεχρι τωρα, δεν θα κερδισεις κατι εκτος απο χλέυη.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Κανένα ζώο δεν ειναι αποκλειστικά σαρκοφάγο .
Το φίδι τρώει ολόκληρο τον αρουραίο (με το στομάχι και το περιεχόμενο του σπόρους , καρπούς, χόρτα κλπ) και το χωνεύει.
Το ίδιο και ο λύκος τίγρη τρώνε το στομάχι και τα έντερα.
Έχουν βιταμίνες όπως η C που δεν έχει μόνο του το καθαρό κρέας και δεν μπορούν να τις συνθέσουν.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Κοιτα ο λυκος τρωει και ψοφιμια, αρα παλι καλα να λες που δεν ταιζουν μερικοι πτώματα.

Για να το ληξουμε κουκλιτσα μου, ταισε οτι θες και οσο θες, δικαιωμα σου και σε γενικες γραμμες εχεις επιλεξει και μια πολυ καλη ποιοτικα ξηρη τροφη και μπραβο σου.

Αλλα θα σε παρακαλουσα, να μην συνεχιζεις να προσπαθεις να δειξεις οτι εχεις γνωσεις επι του θεματος περαν των βασικων (που οι περισσοτεροι κατοχοι σκυλων δεν εχουν ουτε αυτες). Εδω ο χωρος που μας φιλοξενει εχει απειρη γνωση, γνωμες και δημοσιευμενες ερευνες επι παντος θεματος που επαφύεται στον σκυλο. Εκμεταλλευσου το και αυξησε τις γνωσεις σου, μονο καλο μπορεις να κανεις και σε εσενα και στα σκυλια σου.

Αλλα παλι, καλο θα ηταν να μην συνεχισεις στο μοτιβο απαντησεων αυτο που ακολουθεις μεχρι τωρα, δεν θα κερδισεις κατι εκτος απο χλέυη.
αλοιμονο φωστηρα μου εγω να εχω γνωσεις???ΜΟΝΟ ΕΣΥ.
εδω το φορουμ λεει ''σκυλοκουβεντες'' αγαπητη.
δεν λεει ειδικοι κτηνιατροι ,ειδικοι διατροφολογοι, ειδικοι χημικοι αναλυτες τροφων σας ενημερωνουν.
μερικοι οπως εσυ εχετε καβαλισει ενα καλαμι και το παιζετε επιστημονες εδω μεσα και λετε να αυξησουμε και τις γνωσεις μας με σας....χαχαχαχαχαχα
γελασα ειλικρινα..
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Κανένα ζώο δεν ειναι αποκλειστικά σαρκοφάγο .
Και ομως στην ζωολογια, η ταξινόμηση γινεται σε

Αποκλειστικα σαρκοφάγα (πχ γατα)
Μη αποκλειστικα σαρκοφάγα (πχ σκυλος)
Παμφαγα (πχ άνθρωπος)
Μη αποκλειστικα φυτοφάγα (πχ πιθηκοι)
Αποκλειστικα φυτοφάγα (πχ πρόβατα)
 
  • Like
Reactions: noni_papa and Eroe


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Κανένα ζώο δεν ειναι αποκλειστικά σαρκοφάγο .
Το φίδι τρώει ολόκληρο τον αρουραίο (με το στομάχι και το περιεχόμενο του σπόρους , καρπούς, χόρτα κλπ) και το χωνεύει.
Το ίδιο και ο λύκος τίγρη τρώνε το στομάχι και τα έντερα.
Έχουν βιταμίνες όπως η C που δεν έχει μόνο του το καθαρό κρέας και δεν μπορούν να τις συνθέσουν.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το βρω κάπου στα ελληνικά τον ορισμό του αποκλειστικά σαρκοφάγου.
An obligate carnivore ( or true carnivore) is an animal that must eat meat in order to thrive (Syufy 2008). They may eat other foods, such as fruits, honey, grains, and so forth, but meat must be included in their diet. True carnivores lack the physiology required for the efficient digestion of vegetable matter, and, in fact, some carnivorous mammals eat vegetation specifically as an emetic. The domestic cat is a prime example of an obligate carnivore, as are all of the other felids (Pierson 2008).

Και

Some carnivores, particularly cats (family Felidae), are obligate carnivores, meaning they cannot obtain all the nutrients that they need from the plant kingdom and bacteria. In particular, obligate carnivores lack the enzyme needed to split carotene, obtained from plants, into vitamin A. Instead, these animals obtain vitamin A from the liver of their prey. Obligate carnivores are similarly unable to synthesize some essential very-long-chain, highly unsaturated fatty acids that other animals can make from shorter fatty acids found in plants.

Ουσιαστικά, και εν πολύ συντομία, για όποιον δεν ξέρει αγγλικά τα αποκλειστικά σαρκοφάγα δεν είναι ότι πρέπει να τρώνε ΜΟΝΟ κρέας, αλλά η διαφοροποίηση είναι στα ένζυμα μεταβολισμού. Η γάτα δεν μπορεί να μεταβολίσει το καροτένιο (από λαχανικά) σε βιταμίνη Α. Αντίθετα ο σκύλος μπορεί.
 




Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Πίνκουιν
Στο λέγαμε ότι ο σκύλος δεν είναι αποκλειστικό σαρκοφάγο (όπως τα φύδια, οι γάτες κτλπ), είναι taxonomy αυτό και έχει να κάνει με τις ικανότητες μεταβολισμού του σκύλου. Ναι, δέχομαι ότι αυτό το έλεγα με απολυτότητα. Ας το αλλάξω λοιπόν. Σύμφωνα με έρευνες, μια εκ των οποίων παρέθεσα, θεωρώ ότι ο σκύλος δεν είναι αποκλειστικό σαρκοφάγο αλλά ανάμεσα σε σαρκοφάγο και παμφάγο. Παμφάγο με την έννοια ότι χρειάζεται και άλλες βιταμίνες να επιβιώσει που δεν τις βρίσκει από το κρέας, σαρκοφάγο με την έννοια ότι πρέπει ως επι το πλείστον να τρώει κρέας. Ως επι το πλείστον όμως, όχι αποκλειστικά. Γνώμη μου βασισμένη σε έρευνες.
Μην αναιρείς οτι γράφεις πιο πάνω.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ο σύγχρονος σκύλος ταξονομείται ως σαρκοφάγο με τάσεις παμφάγου πάντως. πες το και "μη αποκλειστικό" σαρκοφάγο αν θέλεις. Ναι μεν η ζωϊκή πρωτεϊνη εξακολουθεί να είναι πιο σημαντική από τη φυτική, κι όμως...

 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Πίνκουιν
Στο λέγαμε ότι ο σκύλος δεν είναι αποκλειστικό σαρκοφάγο (όπως τα φύδια, οι γάτες κτλπ), είναι taxonomy αυτό και έχει να κάνει με τις ικανότητες μεταβολισμού του σκύλου. Ναι, δέχομαι ότι αυτό το έλεγα με απολυτότητα. Ας το αλλάξω λοιπόν. Σύμφωνα με έρευνες, μια εκ των οποίων παρέθεσα, θεωρώ ότι ο σκύλος δεν είναι αποκλειστικό σαρκοφάγο αλλά ανάμεσα σε σαρκοφάγο και παμφάγο. Παμφάγο με την έννοια ότι χρειάζεται και άλλες βιταμίνες να επιβιώσει που δεν τις βρίσκει από το κρέας, σαρκοφάγο με την έννοια ότι πρέπει ως επι το πλείστον να τρώει κρέας. Ως επι το πλείστον όμως, όχι αποκλειστικά. Γνώμη μου βασισμένη σε έρευνες.
Μην αναιρείς οτι γράφεις πιο πάνω.

Καλά ρε συ Κόνμαν, σόρρυ, πονοκεφάλιασα και έγραψα και εγώ μια ασάφεια. Συγνώμη.
 
  • Like
Reactions: Konmac




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
μην κρινεις για να μην κριθεις
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κριθώ και να παραδεκτώ το γεγονός ότι έχω γράψει κάποια ανακρίβεια όταν μου επισημένεται και να ζητήσω και συγνώμη. Πόσο μάλλον όταν γράφω χαζομάρες λόγο κούρασης.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ουσιαστικά, και εν πολύ συντομία, για όποιον δεν ξέρει αγγλικά τα αποκλειστικά σαρκοφάγα δεν είναι ότι πρέπει να τρώνε ΜΟΝΟ κρέας, αλλά η διαφοροποίηση είναι στα ένζυμα μεταβολισμού. Η γάτα δεν μπορεί να μεταβολίσει το καροτένιο (από λαχανικά) σε βιταμίνη Α. Αντίθετα ο σκύλος μπορεί.
Για να το φερουμε σε (παραλληλους) ανθρώπινους ορους, οι ανθρωποι δεν μπορουν να συνθεσουν 9 απο τα 20 αμινοξεα, τα οποια ειναι απαραίτητο να τα παρουν αυτουσια απο την διατροφη τους. Τα φυτοφαγα απο την αλλη χρειάζονται να συνθέσουν λιγοτερα.
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@Eroe δεν θα τον πηγαινα προς το παμφαγο το σκυλο. Μιλάμε παντα για βελτιστη διατροφη και οχι επιβιωσης. Για να επιβιωσει θα μπορουσε να γινει παμφαγος αλλα για να ειναι σε ακμάζουσα κατάσταση θα πρεπει να τρωει κατα βαση ζωικες πρωτεϊνες και λιπος με μικρες ποσοτητες μη φυλλώδη υδατανθρακα. Η αμυλάση δεν υπαρχει στο σαλιο του σκυλου αλλα μονο στο πεπτικο του συστημα σε αντιθεση με εμας τους ανθρωπους που την εχουμε και στο σάλιο μας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αλοιμονο φωστηρα μου εγω να εχω γνωσεις???ΜΟΝΟ ΕΣΥ.
εδω το φορουμ λεει ''σκυλοκουβεντες'' αγαπητη.
δεν λεει ειδικοι κτηνιατροι ,ειδικοι διατροφολογοι, ειδικοι χημικοι αναλυτες τροφων σας ενημερωνουν.
μερικοι οπως εσυ εχετε καβαλισει ενα καλαμι και το παιζετε επιστημονες εδω μεσα και λετε να αυξησουμε και τις γνωσεις μας με σας....χαχαχαχαχαχα
γελασα ειλικρινα..
ευτυχως ηρθες εσυ να μας ανοιξεις τα ματια
τι μακακια καναμε τοσο καιρο θεε μου,τι.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
ευτυχως ηρθες εσυ να μας ανοιξεις τα ματια
τι μακακια καναμε τοσο καιρο θεε μου,τι.
εγω ηρθα να συζητησω και οχι να διαπληκτισθω ουτε να το παιξω επιστημονας οπως μερικοι οπως εσυ που θελετε να μαθουμε απο σας να μας δωσεις και τα φωτα σας...
με τον konmac δεν ειδα να διαφωνησετε ομως στην σελιδα 12 που μιλησε παρα πολυ σωστα.
την απαντηση του την αφησατε να περασει σαν να μην την ειδατε.........
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εγω ηρθα να συζητησω και οχι να διαπληκτισθω ουτε να το παιξω επιστημονας οπως μερικοι οπως εσυ που θελετε να μαθουμε απο σας να μας δωσεις και τα φωτα σας...
με τον konmac δεν ειδα να διαφωνησετε ομως στην σελιδα 12 που μιλησε παρα πολυ σωστα.
την απαντηση του την αφησατε να περασει σαν να μην την ειδατε.........
ουνα μομεντο πορφαβορ
εγω δεν εχω αναφερθει ποτε σε τροφες γιατι δεν εχω ιδεα και δεν πολυασχολουμε
απλα πιο πριν σε ρωτησα και δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω την ασχετη με το ερωτημα μου απαντηση σου
απο ροχτες που μπηκες εχεις λυσσαξει με 90+ ποστ για τις τροφες και εισαι απολυτοτατη/ος οποτε αν δεν εισαι οντως επιστημονας............................κρατα μια πισινη αδερφε μετα
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
ουνα μομεντο πορφαβορ
εγω δεν εχω αναφερθει ποτε σε τροφες γιατι δεν εχω ιδεα και δεν πολυασχολουμε
απλα πιο πριν σε ρωτησα και δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω την ασχετη με το ερωτημα μου απαντηση σου
απο ροχτες που μπηκες εχεις λυσσαξει με 90+ ποστ για τις τροφες και εισαι απολυτοτατη/ος οποτε αν δεν εισαι οντως επιστημονας............................κρατα μια πισινη αδερφε μετα
γι αυτο μπαινουμε να συζηταμε.τα μετρησες τα ποστ μου?να και ενας θαυμαστης χαχαχαχαχα
τι ακριβως θελεις?να μου απευθυνεστε εσεις και γω να μην απαντω?
για να απαντω καποιοι μιλησαν.αν εκανα 90 ποστ αλλα τοσα κανατε και σεις.
σας ζωντανεψα θες να πεις.ειχατε πεσει σε χειμερια ναρκη μαλλον και σου χαλασα τον υπνο?
εαν δεν θυμασαι οπως λες το ασχετο ερωτημα σου αστο μην κουραζεσαι τωρα που να ψαχνεις και συ.... ξανακοιμησου
 
  • Like
Reactions: Konmac


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@d3ac0n συμφωνώ αλλά κανένα είδος δεν τρέφεται βάσει του τι είναι το βέλτιστο, όλα επιβιώνουν. π.χ. και στον άνθρωπο ο οποίος όντας κυνηγός-συλλέκτης εξαρχης τρεφόταν με κρέας, ψάρι και καρπούς, η γεωργία και η ανακάλυψη του ψωμιού ΔΕΝ προσέφερε τη βέλτιστη διατροφή (υπάρχουν έρευνες γι'αυτο) απλά του έδωσε τη δυνατότητα να παράγει κάποιες τροφές μόνος του.
Αυτή η έρευνα (θα βρω τώρα τον τίτλο) απλά εξηγεί πως άλλαξε η διατροφή του σκύλου χάρη στην συμβίωση με τον άνθρωπο και πως από σαρκοφάγο-σαρκοφάγο έγινε σαρκοφάγο-παμφάγο
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95