Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Κι εμένα με λυπεί που μεγάλο μέρος της κυνοφιλικής κοινότητας δίνει δίκιο στους ανεύθυνους τσοπάνηδες. Αντί να τους βάλουμε χέρι τους υποστηρίζουμε κιόλας, τι να πω! Στο τέλος είτε θα την πληρώσουν τα σκυλιά είτε οι περαστικοί και κανένα εκ των δύο δεν είναι αποτέλεσμα που με εκφράζει. Γιαυτό έχω κάνει σήριαλ το θέμα.
Κάποια πράγματα μας ξεπερνούν γιατί προυπάρχουν της παρουσίας μας σε αυτό τον κόσμο.

Εμείς οφείλουμε να προσαρμοστούμε στα δεδομένα που έχουμε και να προσέχουμε τον εαυτό μας
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τα κοπάδια και τα τσοπανόσκυλα προυπήρχαν όλων μας στο βουνό. Εμείς βγαίνουμε για το χόμπι και την αναψυχή μας σε τόπους που αυτοί εργάζονται. Οφείλουμε να το σεβαστούμε._
Συμφωνώ απολύτως!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Και για να ξεκολήσεις από το αρχικό βίντεο, δες ένα διαφορετικό.

Τρίτο οδοιπορικό σε βουνά και κοπάδια -2 - YouTube
Ντάξει τι μου δείχνεις τώρα; Εγώ που νομίζεις ότι μεγάλωσα; Στην Αθήνα μες στο Mall; Ποιος νομίζεις πήγαινε κοντά στον παππού του όταν φυλούσε τα πρόβατα να του πάει κρύο νερό και να φάει; Ποιος γύριζε τα πρόβατα όταν του έφευγαν (όχι τα τσοπανόσκυλά μας δεν έκαναν herding); Τι νομίζεις αντικρύζω όταν βγαίνω από το σπίτι;
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Εμείς βγαίνουμε για το χόμπι και την αναψυχή μας σε τόπους που αυτοί εργάζονται. Οφείλουμε να το σεβαστούμε._
Και αυτός που πάει με το ποδήλατο στη δουλειά του και η στάνη είναι πάνω στον κεντρικό που ενώνει το χωριό του με την πόλη δεν δικαιούται σεβασμό και χώρο πάνω στο δρόμο για τον οποίο φορολογείται; Πρέπει να φτάνει με την ψυχή στην κούλουρη από το κυνηγητό κάθε πρωί;

Τα τσοπανόσκυλα δεν προϋπήρχαν κανενός. Εμείς τα βάλαμε εκεί. Εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τους άλλους από αυτά.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στην Εκάλη, βλέπω, μένεις!!!:D

...Τα τσοπανόσκυλα δεν προϋπήρχαν κανενός. Εμείς τα βάλαμε εκεί. Εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τους άλλους από αυτά.
Ναι... "εμείς" τα βάλαμε εκεί... περίπου 140.000 χρόνια πριν... ή, πολύ κοντά στο διάστημα αυτό...
Το θέμα είναι: Ποιοί "εμείς"???:cool:
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ναι... "εμείς" τα βάλαμε εκεί... περίπου 140.000 χρόνια πριν... ή, πολύ κοντά στο διάστημα αυτό...
Το θέμα είναι: Ποιοί "εμείς"???:cool:
Κοίταξε να δεις... Έχω την εντύπωση πως όταν αναφέρω τη λέξη τσοπανόσκυλα σ'αυτό το thread οι μισοί καταλαβαίνουν τους τσιπαρισμένους Ορεινούς Ποιμενικούς που έχουν υπό την προστασία τους και οι άλλοι μισοί αγριόσκυλα που δεν υπακούν σε κανέναν νόμο και δουλεύουν σκληρά σε αρμονία με αγριοκάτσικα στο βουνό τα οποία πρέπει να αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι. Εγώ μιλώ για τα σκυλιά που μεγαλώνουν ιδιώτες και τα αφήνουν σε μια κατάσταση ημι-αδέσποτων. Όταν τους συμφέρει λένε ότι τα έχουν για να τους φυλάνε τη στάνη/το κοπάδι/χασισοφυτείες/δεν ξέρω κι εγώ τι. Αν γίνει μια στραβή, κρύβονται και δεν ξέρουν κανένα από αυτά, λένε πως είναι αδέσποτα.

Αυτοί είμαστε οι "εμείς" που τα αφήνουμε χωρίς κανέναν περιορισμό, χωρίς καμία εκπαίδευση, χωρίς να μας νοιάζει για τους άλλους. Οι ίδιοι "εμείς" που έχουμε το σκύλο τόσα χρόνια κοντά μας και τον φροντίζουμε και τον αγαπάμε και τον προστατεύουμε. Απλά ένα κομμάτι από αυτό το "εμείς" έχει αρχίσει να γράφει πολλά πράγματα στα παπάρια του εδώ και κάμποσα χρόνια. Τα υπόλοιπα κομμάτια από το "εμείς" πρέπει να το συνετίσουν λίγο. Αλλιώς είτε θα τρωγώμαστε μεταξύ μας είτε θα τραβολογιόμαστε στα δικαστήρια είτε θα φολιάζονται τέτοιου είδους σκυλιά.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κοίταξε να δεις... Έχω την εντύπωση πως όταν αναφέρω τη λέξη τσοπανόσκυλα σ'αυτό το thread οι μισοί καταλαβαίνουν τους τσιπαρισμένους Ορεινούς Ποιμενικούς που έχουν υπό την προστασία τους και οι άλλοι μισοί αγριόσκυλα που δεν υπακούν σε κανέναν νόμο και δουλεύουν σκληρά σε αρμονία με αγριοκάτσικα στο βουνό τα οποία πρέπει να αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι. Εγώ μιλώ για τα σκυλιά που μεγαλώνουν ιδιώτες και τα αφήνουν σε μια κατάσταση ημι-αδέσποτων. Όταν τους συμφέρει λένε ότι τα έχουν για να τους φυλάνε τη στάνη/το κοπάδι/χασισοφυτείες/δεν ξέρω κι εγώ τι. Αν γίνει μια στραβή, κρύβονται και δεν ξέρουν κανένα από αυτά, λένε πως είναι αδέσποτα.

Αυτοί είμαστε οι "εμείς" που τα αφήνουμε χωρίς κανέναν περιορισμό, χωρίς καμία εκπαίδευση, χωρίς να μας νοιάζει για τους άλλους. Οι ίδιοι "εμείς" που έχουμε το σκύλο τόσα χρόνια κοντά μας και τον φροντίζουμε και τον αγαπάμε και τον προστατεύουμε. Απλά ένα κομμάτι από αυτό το "εμείς" έχει αρχίσει να γράφει πολλά πράγματα στα παπάρια του εδώ και κάμποσα χρόνια. Τα υπόλοιπα κομμάτια από το "εμείς" πρέπει να το συνετίσουν λίγο. Αλλιώς είτε θα τρωγώμαστε μεταξύ μας είτε θα τραβολογιόμαστε στα δικαστήρια είτε θα φολιάζονται τέτοιου είδους σκυλιά.
Και πάλι οι χαρακτηρισμοί σου για τους τσοπάνηδες σε εργασία τους είναι υπερβολικοί. Δεν είναι αγριόσκυλα. Είναι τσοπανόσκυλα που εκτελούν σκληρή εργασία. Εργασία από την οποία ζουν οικογένειες στην ευρύτερη ορεινή περιοχή. Και δε φυλάνε αγριοκάτσικα αλλά κοπάδια που προσφέρουν το τυρί, το γάλα, το κρέας σε σένα και σε μένα και όπως είπα ΖΟΥΝ ολόκληρες οικογένειες.

Εφόσον εννοείς κάτι άλλο από αυτό θα σε παρακαλέσω να μη τα συγχέεις. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κοίταξε Doom...
Προφανώς δεν έχουν όλοι την ικανότητα να εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους να μαζεύουν το κοπάδι και να έχουν βασική υπακοή..
Μην κοιτάς το πόσο καλά τα κουμάνταρε ο παππούς σου...
Κι εμένα ας πούμε ο θείος μου ο Μάκης είναι εξαιρετικός χειριστής, αλλά δεν έχω πάρει τις ικανότητές του...
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κράτος!
Να δίνεις εξετάσεις πριν πάρεις τσοπανόσκυλο....και να ξέρουμε ότι το ελέγχεις...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συμφωνώ με τον ptf και τον Τάκη απόλυτα....και να πω...ας αφήσουμε τα ελληνικά βουνά να είναι αυτά τουλάχιστον όπως ήταν χρόνια τώρα!!! Ας προσπαθήσουμε να προσαρμοστούμε εμείς και όχι να τα προσαρμόσουμε και αυτά στο τρόπο ζωή μας!
Ναι Κώστα προφανώς δεν έχουν όλοι την ικανότητα αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να βλέπω κάποιον τσοπάνη πάνω στα βουνά...να εκτελεί άψογα βασική υπακοή. Έχω λάθος???
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Έχεις λάθος....
Το τσοπανόσκυλο πρέπει να περνάει το πρόβατο από την τρύπα της βελόνας...
Και να δουλεύει όταν είναι μαζί ο τσοπάνης...
Θα μου πεις "θα έρθει ο Λύκος όταν είναι μαζί ο τσοπάνης"?
Minor detail my dear Watson....

Ο καλός ποιμήν...

funny-dog-pictures-jesus-shepherd.jpg
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κάποια πράγματα μας ξεπερνούν γιατί προυπάρχουν της παρουσίας μας σε αυτό τον κόσμο.

Εμείς οφείλουμε να προσαρμοστούμε στα δεδομένα που έχουμε και να προσέχουμε τον εαυτό μας
+1000
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Και πάλι οι χαρακτηρισμοί σου για τους τσοπάνηδες σε εργασία τους είναι υπερβολικοί. Δεν είναι αγριόσκυλα. Είναι τσοπανόσκυλα που εκτελούν σκληρή εργασία. Εργασία από την οποία ζουν οικογένειες στην ευρύτερη ορεινή περιοχή. Και δε φυλάνε αγριοκάτσικα αλλά κοπάδια που προσφέρουν το τυρί, το γάλα, το κρέας σε σένα και σε μένα και όπως είπα ΖΟΥΝ ολόκληρες οικογένειες.

Εφόσον εννοείς κάτι άλλο από αυτό θα σε παρακαλέσω να μη τα συγχέεις. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις aliki_s. Δε φταίω εγώ. Προσπαθείς να θιχτείς από λέξεις μέσα στα κείμενά μου χωρίς να καταλαβαίνεις που αναφέρονται.

Κοίταξε Doom...
Προφανώς δεν έχουν όλοι την ικανότητα να εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους να μαζεύουν το κοπάδι και να έχουν βασική υπακοή..
Μην κοιτάς το πόσο καλά τα κουμάνταρε ο παππούς σου...
Κι εμένα ας πούμε ο θείος μου ο Μάκης είναι εξαιρετικός χειριστής, αλλά δεν έχω πάρει τις ικανότητές του...
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κράτος!
Να δίνεις εξετάσεις πριν πάρεις τσοπανόσκυλο....και να ξέρουμε ότι το ελέγχεις...
Προφανώς και δεν έχουν όλοι την ικανότητα να εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους, έχεις απόλυτο δίκιο. Εδώ δεν μπορώ εγώ να κάνω καλά ένα σκυλί συντροφιάς. Αλλά όλοι οι τσοπάνηδες μπορούν να περιορίσουν την ακτίνα δράσης των σκυλιών τους. Αντί να είναι ο δρόμος, να είναι το μαντρί. Όλοι μπορούμε να περιορίσουμε το χώρο των σκυλιών μας νομίζω.

Ο παππούς μου δεν τα κουμάνταρε καθόλου καλά δυστυχώς. Γιαυτό και τα φόλιασαν.

Πάντως μ'αρέσει που συζητάμε κάτι το οποίο είναι παράνομο ούτως ή άλλως. Αυτά τα σκυλιά πρέπει να περιοριστούν γιατί το ζητάει ο νόμος. Όταν θα προκαλέσουν ζημιά, θα είναι αργά. Όταν θα τα σκοτώσουν οι άλλοι πάλι θα είναι αργά.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ποια "αυτά" ζητάει ο νόμος να περιοριστούν?
Γιατί όταν τα σκυλιά είναι κοντά στα πρόβατα, θεωρούνται ότι δουλεύουν, άρα...είναι εκτός λουριού και ελέγχου
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Παιδια μπερδευομαστε χωρις λογο και πολλες φορες αδυνατουμε να δουμε σφαιρικα ενα θεμα.

Ο νομος λεει οτι καποιες ιδιαιτερες περιπτωσεις εξαιρουνται αλλα δεν σημαινει αυτο οτι αν ενας σκυλος κανει κακο σε ανθρωπο(υπο τις συγκεκριμενες συνθηκες) απαλασσεται. Δεν γινεται αυτο. Ειχα λυτα τα σκυλια μου να φυλανε το κοπαδι, και φαγανε και εναν περαστικο που εκανε το λαθος να περασει την ''περιμετρο'' τους. Που ειχα ομως το κοπαδι μου; Πως οριοθετουνταν η περιμετρος του; Μηπως ολα αυτε ειναι ''νοητά'';

Τα τσομπανοσκυλα ΔΕΝ βρισκονται ΟΛΑ σε απροσιτες-απομακρυσμενες-δυσβατες περιοχες καπου ψηλα στα ''βουνα'' και επιτελουν την αρχεγονη εργασια τους...

Το εγραψα και στην αρχη του θεματος, πηγαινοντας για Σαμαρινα ηταν διπλα(στο 1 μετρο) απο την ασφαλτο του δημοσιου ασφαλτοστρωμενου δρομου που πηγαινουν οι παντες στο χωριο. ΑΠΕΙΡΕΣ αλλες περιπτωσεις σε ολη τη χωρα πο εγω εχω δει με τα ματια μου που τα σκυλια βρισκονται πανω ή πολυ κοντα σε δημοσιους δρομους με κινηση. Στην εισοδο ή την εξοδο ενος χωριου. Κατα την επιστροφη απο καποιο βοσκοτοπι, αμετρητες φορες μεσα στον ιδιο το δρομο...

Οχι, δεν ειναι τα σκυλια που βαλαμε ''εμεις'' εκει πριν 140.000 χρονια(εκεινα εχουν πεθανει προ πολλου), δεν ειμαστε ''εμεις'' αυτοι(και ''εκεινοι'' επισης απεβιωσαν), δεν ζουμε πριν 140.000 χρονια, και τιποτα δεν ειναι ιδιο με πριν 140.000 χρονια...

Αρα: ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ και μην πιανετε τα ακρα, εαν εγω περναω με το μηχανακι ή το ποδηλατο απο εναν δημοσιο δρομο που συνδεει χωρια και πολεις και ενας σκυλος ή μια αγελη τσαμπουκαλευτει με την εικονα ή τον θορυβο, ή νιωσει οτι πρεπει να προστατεψει την περιοχη του και μου την πεσει, δεν φταιω εγω ουτε σημαινει οτι δεν θα παω στο Χ χωριο, απο τον Χ δημοσιο δρομο επειδη ''εκείθαι'' εχει ενα μαντρι κοντα στο δρομο και περιπολουν καμια 10ρια σκυλια την περιοχη.

Τα σκυλια αυτα οπως πολυ σωστα αναφερθηκε σε καποιον ανηκουν και πρεπει αυτος ο καποιος να εχει και την ευθυνη και τον ελεγχο. ΑΝ, συμβει καποιο παρατραγουδο...Φανταζεστε να μην ηταν ο βοσκος εκει στο βιντεο του πρωτου ποστ; Δεν θα ειχαμε το βιντεο τωρα, μονο το ποδηλατο...

Οταν καταλαβουμε ο καθενας τα ορια του(και του αλλου) τοτε ισως γινουμε αντικειμενικοι...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οχι, δεν ειναι τα σκυλια που βαλαμε ''εμεις'' εκει πριν 140.000 χρονια(εκεινα εχουν πεθανει προ πολλου), δεν ειμαστε ''εμεις'' αυτοι(και ''εκεινοι'' επισης απεβιωσαν), δεν ζουμε πριν 140.000 χρονια, και τιποτα δεν ειναι ιδιο με πριν 140.000 χρονια...

Αρα: ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...
Γιάννη,

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου... απλά, να γράψω και δυό πράγματα, "υπερασπιζόμενος" αυτά τα 140.000 χρόνια, στην εξελικτική πορεία των συγκεκριμένων φυλών...
Χωρίς, βέβαια, να θέλω να μπούμε (σ' αυτό το θέμα) στα ζητήματα της επιλεκτικής εκτροφής...

Από πολύ παλιά, οι τσοπάνηδες κρατούσαν τα σκυλιά (αρσενικά και θηλυκά) που ήταν "δερβέναγάδες" στο βουνό... έτσι, είχαν ένα pool (στα αρχαιοελληνικά) από αποτελεσματικά τσοπανόσκυλα... τι γινόταν με τα υπόλοιπα, δεν θέλουμε να ξέρουμε...

Κάποτε, όμως, τη χειμερινή περίοδο, τα κοπάδια έπρεπε να κατέβουν κοντά στα χωριά... μαζί με τα (αποτελεσματικά) τσοπανόσκυλα... εκεί, σε πολλές Ορεινές Ποιμενικές φυλές, γινόταν άλλο ένα "ξεσκαρτάρισμα": Οσα σκυλιά ήταν επιθετικά (από ορισμένα πλαίσια και πέρα) σε γυναίκες και παιδιά, τα θανάτωναν πάραυτα... έτσι, τα "αίματα", σταδιακά, άρχιζαν να ξέρουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να δαγκώνουν...

Ετσι, οι σωστοί "προστάτες των κοπαδιών" (που ανήκαν στους έμπειρους τσοπάνηδες) απέκτησαν ένα modus operandi... τέτοιους βλέπεις ακόμα και μέχρι σήμερα... και οι συγκεκριμένοι τσοπάνηδες έχουν τον έλεγχο (πάντα, μέσα σε ορισμένα πλαίσια)...

Τώρα, για να πάρουμε παράδειγμα από το συγκεκριμένο βίντεο, υπάρχουν και τσοπάνηδες που δεν είναι "παραδοσιακοί"... και που, όντως, μπορεί να ταΐζουν κάποιε ημι-δεσποζόμενες αγέλες σκύλων, για να βρίσκονται "εδώε παραπέρα" και να κάνουν "νταβατζηλίκι" σε περαστικούς, δικαίους και αδίκους...
Εκεί, πραγματικά, υπάρχει πρόβλημα...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Κε Μόκα σας βλέπω ενημερωμένο για τα περί ποιμενικών!
Έχετε κάποια σχέση με τους κάτωθι;)
 

Attachments



ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Γιαννη,

Συμφωνουμε, μιλαμε για την απευκταια περιπτωση και για την ''θολή'' μερικες φορες εικονα που δημιουργειται. Δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι ουτε στο υπερ, ουτε στο κατα. Η καθε πριπτωση ειναι διαφορετικη. Ειναι αλλο το κοπαδι μεσα στο ρουμανι και στο λογκο και αλλο το κοπαδι μεσα στον ασφαλτο. Αλλος ο ενας τσομπανης, αλλος ο αλλος και ουτω καθ εξης.

Δεν ειναι αντικειμενικο να δικαιολογουμε τους παντες και τα παντα οταν εμπλεκονται σκυλοι γιατι απλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Θα πρεπει να μπορουμε να ''δουμε'' ο ενας τα ορια του αλλου και να βαζουμε το μυαλο μας να δουλευει εχοντας(πρωτα) κατα νου την αλλη πλευρα.

Ολα αυτα ειναι οπως και τα σκυλια στο παρκο, και τα λυτα που θελουν να ''παιξουν'' κατα τις διαβεβαιωσεις των ιδιοκτητων και που ομως συχνα πυκνα συμβαινουν παρατραγουδα. Η τελευταια σου παραγραφος υπογραμμιζει αυτην ακριβως την πολυπλοκοτητα απο μια συγκεκριμενη αποψη(των τσομπανηδων) και δειχνει οτι δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι εκ πεποιθησεως αλλα σε καθε περιπτωση ξεχωριστα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμενα παντως πριν 2 χρονια 4 τσοπανοσκυλα (εμοιαζαν με ελληνικους ποιμενικους) απομακρυνθηκαν περιπου 100 μετρα απο τη στανη και μου κατεβασαν τον προφυλακτηρα απο το αυτοκινητο....
Απο τοτε ακουω κουδουνες και εξαφανιζομαι....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981