Προβληματισμός με εκπαίδευση με πνίχτη


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για το τι πρέπει να κάνω μετά την διόρθωση προς το παρόν .Μέχρι την επόμενη συνάντηση κ βλέπουμε .
Καλύτερα να συζητήσεις πρώτα με τον εκπαιδευτή σου και μετά να εφαρμόσεις το ο,τιδήποτε!
Εμείς δεν γνωρίζουμε τον δικό σου σκύλο. Απαντούμε απλώς βάσει της γενικής ψυχολογίας ενός σκύλου.

ο άπειρος είναι ο ekpaideuths.an δεν το καταλαβαίνεις,είναι δικό σου thema.o ιδιοκτητης,αν και άπειρος,έχοντας τον κοινό νου και λογική, προβληματίζεται και νιώθει ότι κάτι δεν πάει καλά. το κακό είναι ότι εδώ μέσα γραφουν και δίνουν συμβουλές αρκετοί ημιμαθείς και περνούν κόσμο στον λαιμό τους.
Δεκτό!

Η γνώμη σου ποια είναι παρ'αυτά?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
ο άπειρος είναι ο ekpaideuths.an δεν το καταλαβαίνεις,είναι δικό σου thema.o ιδιοκτητης,αν και άπειρος,έχοντας τον κοινό νου και λογική, προβληματίζεται και νιώθει ότι κάτι δεν πάει καλά. το κακό είναι ότι εδώ μέσα γραφουν και δίνουν συμβουλές αρκετοί ημιμαθείς και περνούν κόσμο στον λαιμό τους.
Πάντως ας κρατήσουμε σαν δεδομένο ότι ο εκπαιδευτής δεν είναι άπειρος . Δεν αναφέρω το όνομα του διότι δεν γνωρίζω αν το επιθυμεί . Αλλά πραγματικά δεν είναι άπειρος . Έχει εκπαιδεύσει μεγάλο αριθμο σκύλων . Κ ασχολείται κ πιο επίσημα με την εκπαίδευση σε δημόσιο τομέα .

Αυτό που σκέφτομαι είναι είτε ότι επειδή εγώ είμαι άπειρη τα κάνω όλα λάθος κα είτε ότι έχει μια πιο απόλυτη μέθοδο που στον δικό μου σκύλο δεν ταιριάζει ... ή τι να πω ρε παιδιά . Είτε δεν έχει προλάβει ακόμα
να μου δείξει κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρω ...

Αλλά αυτό με τα μούτρα δεν μπορώ να το εξηγήσω ...
Καλύτερα να συζητήσεις πρώτα με τον εκπαιδευτή σου και μετά να εφαρμόσεις το ο,τιδήποτε!
Εμείς δεν γνωρίζουμε τον δικό σου σκύλο. Απαντούμε απλώς βάσει της γενικής ψυχολογίας ενός σκύλου.



Δεκτό!

Η γνώμη σου ποια είναι παρ'αυτά?
Το κομμάτι με τα μούτρα το έχω συζητήσει τηλεφωνικά σήμερα κ μου είπε ότι αυτό πρέπει να κάνω . Ξεκάθαρα . κ να τον αφήνω να έρχεται εκείνος να με αναζητήσει . Αν δεν γίνει αυτό μετά από λίγα λεπτά να πηγαίνω εγώ σαν να μην συμβαίνει τπτ κ να ξεκινάω χάδια / παιχνίδι ...
 


gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
Πολύ ωραία!
Με την φράση "θα βγουν πολλοί και θα πουν ότι έχουν πετύχει, ε εσύ είσαι από αυτούς που όντας άπειρη έχεις και έναν σκύλο ευαίσθητο(θα τον πω εγώ)" που είπα πιο πάνω εννοώ ότι προσωπικά δεν είμαι υπερ των μαθημάτων εκπαίδευσης όταν ο ιδιοκτήτης είναι άπειρος.
Είμαι υπέρ της παραμονής του σκύλου στον εκπαιδευτή για κάποιο διάστημα και έπειτα διδαχή στον ιδιοκτήτη για να καταλάβει τι χειρισμούς πρέπει να κάνει στην καθημερινότητα του.
Αντιθέτως, θα ήμουν υπέρ των μαθημάτων αν γνώριζες 5-10 πράγματα και αν βοηθούσες και εσύ το έργο του εκπαιδευτή στην καθημερινότητα σου.

Το ότι του αρέσει το μπαλάκι και η επαναφορά είναι ένας πολύ ωραίος συνδυασμός-διακόπτης για να αλλάζεις στιγμιαία την ψυχολογία του σκύλου ώστε να μην κάνει κτήμα του την κακή ψυχολογία έπειτα από μία διόρθωση.

Διόρθωση προς εσένα εννοώ αυτό που κατάλαβες. Να έρθει κάποια στιγμή στο μέλλον εφόσον έχει αφεθεί σε καταστάσεις και κακές ψυχολογίες και να διορθώσει ο έφηβος πλέον σκύλος σου που ψάχνεται εκείνη την στιγμή να πιαστεί συμπεριφορικά για να κατασταλλάξει ως χαρακτήρας. Και όταν εννοώ διόρθωση, εννοώ δάγκωμα, επιθετικό ή διορθωτικό!

Όπως και να 'χει, θα πρέπει να βρεις κάτι που θα ανεβάζει την ψυχολογία του στιγμαία.

Αν εμπιστεύεσαι τον εκπαιδευτή σου έστω με αυτήν την απειρία σου συζήτα το μαζί του.



Προσωπικά περιμένω αιτιολογία σου...όχι μόνο αυτό το ξερό αποτρεπτικό post...

ο άπειρος είναι ο ekpaideuths.an δεν το καταλαβαίνεις,είναι δικό σου thema.o ιδιοκτητης,αν και άπειρος,έχοντας τον κοινό νου και λογική, προβληματίζεται και νιώθει ότι κάτι δεν πάει καλά. το κακό είναι ότι εδώ μέσα γραφουν και δίνουν συμβουλές αρκετοί ημιμαθείς και περνούν κόσμο στον λαιμό τους.
Καλύτερα να συζητήσεις πρώτα με τον εκπαιδευτή σου και μετά να εφαρμόσεις το ο,τιδήποτε!
Εμείς δεν γνωρίζουμε τον δικό σου σκύλο. Απαντούμε απλώς βάσει της γενικής ψυχολογίας ενός σκύλου.



Δεκτό!

Η γνώμη σου ποια είναι παρ'αυτά?
η γνώμη μου είναι ότι η "εκπαίδευση"είναι καλή μπίζνα.
 
  • Like
Reactions: Kouros


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βγάζει κάποια δείγματα , πως να το πω , τύπου επιθετικότητας , πιο πολύ θα το έλεγα , απειθαρχίας .
Επίσης φοβάται όντως ! Αλλά παλεύει να δαγκώσει γενικά κ είναι τσαμπουκαλης , να το πω έτσι .
Aυτα ειναι εν μερη ανασφαλεια κ δεδομενης της ηλικιας ελειψη κοινωνικοποιησης. Ενα κουταβι 4.5 μηνων πρεπει να εξερευνα κ να γνωριζει τον κοσμο. Οχι να δεχεται υπερμετρες διορθωσεις κ να βρισκει αδιεξοδα που δεν μπορει να διαχειριστει......

Η αισθηση μου ειναι οτι η ο εκπαιδευτης δεν εχει ψυχολογησει καθολου καλα το σκυλο, η οτι εσυ δεν μας μεταφερεις καλα αυτο που βλεπεις.......
 
Last edited:


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Πως θα μπορούσα να το μεταφέρω πιο σωστά όμως ;

Ο εκπαιδευτής μου είπε ότι βγάζει δείγματα επιθετικότητας κ ότι εγώ δεν το έχω καταλάβει ... Ότι τα δαγκώματα στο παιχνίδι απαγορεύονται κ ο μόνος τρόπος να μάθει το Μη είναι αυτός ...

Έλλειψη κοινωνικοποιήσης ; Δεν παμε σε πάρκα η αλήθεια είναι . Δεν μου αρέσει αυτό .. Αλλά πάμε 2 βόλτες την ημέρα . Πρωί βράδυ . Έρχονται φίλοι στο σπιτι . Έχουμε στην ίδια πολυκατοικία κ άλλο σκυλάκι αρκετά μικρόσωμο κ τα πηγαίνουν μια χαρά . Παίζουν 2-3 φορές την εβδομάδα μαζί ... Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ;! Παίζουμε αρκετη ώρα την ημέρα κ εμείς μαζί του ... Γενικά φαίνεται να εκτονώνεται !

edit . sorry τώρα είδα το δεδομένης της ηλικίας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το θέμα ξεκινάει από την πρώτη στιγμή . Ο Μαξ την πρώτη φορά που τον τραβάει ο εκπαιδευτής από τον πνιχτη , στην λάθος συμπεριφορά , φοβήθηκε τόσο που πήγε κ κρύφτηκε .
ο Μαξ έχει αλλάξει συμπεριφορά . Όταν κάνει την λάθος κίνηση κ πάω να του το τραβήξω είτε μου γρυλίζει είτε τρέχει να φύγει και κρύβεται
Τέλος , κάποιες φορές , όταν πάω να τον χαϊδέψω ατσούμπαλα να κάνουμε αγκαλίτσες
κτλ όπως πριν μαζεύεται κ κουλουριαζεται ... .
αν κατσεις και τα σκεφτεις ολα αυτα ηρεμα δεν ειναι λογικα;
πως θα σου φαινοταν αν ετρωγες μια φαπα χωρις να ξερεις γιατι την εφαγες;
ακριβως το ιδιο κανετε τωρα στο κουταβι,του ριχνετε φαπα ενω δεν ξερει τι του ζητατε.
οπνιχτης δεν ειναι κακος
ο πνιχτης ειναι κακος οταν χρησιμοποιειτε λαθος και εσεις (μαζι με τον εκπαιδευτη) το κανετε αυτο...για εσενα δεν ειναι κακο,γιαυτον ειναι κακο ομως.

ο πνιχτης χρησιμοποιειτε οταν ηδη ξερει ο σκυλος τι ζηταμε απο αυτον και οχι για να τον μαθουμε εντολες..



η αν εχεις κανα γαμωσκυλο που θελει να φαει του παντες.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ναι λογικό μου φαίνεται !!! Το ζήτημα είναι ότι με οποίο τρόπο ,θετικής εκπαίδευσης έχω δοκιμάσει για να κατανοήσει τι πρέπει κ τι δεν πρέπει να κάνει , δεν το έχω καταφέρει . Εκτός αν αυτο που θελεις να μου πεις είναι ότι θέλει περισσότερο χρόνο ...

Πως θα μπορούσα να το καταφέρω αυτό ;; Τι έχεις κατά νου ;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δυστυχώς το "ΜΗ" που κατά τη γνώμη μου είναι βασική εντολή, δεν μπορεί να το μάθει κάποιος σκύλος με θετική εκπαίδευση

Το "ΜΗ" ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να συνδυαστεί με κάτι αρνητικό για το σκυλί για να το μάθει..
γιατι δεν μπορει;;
ας δουμε ενα σκεπτικο
εχω ενα κουταβι και εχω αποφασισει να στρωσω κωλο να δουλεψω
οποτε ξεκιναω (με οσα κοροιδευουν καποιοι) να δινω ολη την τροφη του απο το χερι μου,ετσι μπορω να ξεκινησω να υτο καθοδηγω στο τι θελω να κανει και τι οχι.προσεξε με,δεν μιλαω να βαλω εντολες η να το μαθω το κατσε.
μεγαλονωντας και αφου εχει περασει κανα διμηνο ας πουμε παμε στα πιο δυσκολα αφου λογικα εχουμε φτιαξει μια βαση.πρεπει να κανει κατι που θελουμε για να φαει αλλιως δεν θα φαει,κανει το λαθος,λεμε μη και απλα δεν τρωει.
συνεχιζοντας αυτο για καμποσο καιρο ακομα με μια λογικη συνεχεια που θα μας δειξει το ιδιο το σκλι υπαρχει πιθανοτητα να μαθει το μη η οχι;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κατ αρχάς μανούλα μου, είναι πολύ μικρό το σκυλί για να κουμπώσει εντολές και να μην κάνει τρέλες. Δηλαδή εσύ 5 χρονών ήσουν υπάκουο? Δεν είχες απόσπαση προσοχής? Δεν δοκίμαζες καινούριες βλακείες? Δεν έκλεβες γλυκά απ το βάζο ενώ ήξερες ότι είναι "κακό"? Όταν σου έλεγαν "όχι!" τράβαγες χειρόφρενο σαν λοβοτομημένο?
Δεν είστε σε ηλικία απόλυτης υπακοής. Το σκυλί τώρα πρέπει να μάθει τι σημαίνουν οι εντολές κι εσύ να φροντίσεις να μην του τις καις εκθέτοντάς το σε καταστάσεις που η υπακοή θα πάει περίπατο. Επίσης, μιας και δεν είναι το σκυλί που θέλει να φάει κόσμο (πχ εμείς είχαμε παίξει δυο φορές ξύλο σε αυτή την ηλικία γιατί μου την έχωσε με αίμα, όχι "στο παιχνίδι"), πρέπει να δουλέψεις περισσότερο την απόσπαση της προσοχής με λιχουδιά μπαλάκι ή κάτι άλλο, παρά να το ευνουχίσεις πριν ακόμα ανθίσει.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
γιατι δεν μπορει;;
ας δουμε ενα σκεπτικο
εχω ενα κουταβι και εχω αποφασισει να στρωσω κωλο να δουλεψω
οποτε ξεκιναω (με οσα κοροιδευουν καποιοι) να δινω ολη την τροφη του απο το χερι μου,ετσι μπορω να ξεκινησω να υτο καθοδηγω στο τι θελω να κανει και τι οχι.προσεξε με,δεν μιλαω να βαλω εντολες η να το μαθω το κατσε.
μεγαλονωντας και αφου εχει περασει κανα διμηνο ας πουμε παμε στα πιο δυσκολα αφου λογικα εχουμε φτιαξει μια βαση.πρεπει να κανει κατι που θελουμε για να φαει αλλιως δεν θα φαει,κανει το λαθος,λεμε μη και απλα δεν τρωει.
συνεχιζοντας αυτο για καμποσο καιρο ακομα με μια λογικη συνεχεια που θα μας δειξει το ιδιο το σκλι υπαρχει πιθανοτητα να μαθει το μη η οχι;

Δεν το είπα ως θέσφατο.Περισσότερο ρώτησα κι εγω για να προχωράμε την συζήτηση και να μαθαίνω ακόμα περισσότερα.

Αυτό που λες πάντως, περισσότερο ως θετική ενίσχυση για να κάνει κάτι που θέλουμε, μου κάνει με το οποίο συμφωνώ.

Το ερώτημα είναι το εξής.
Εστω οτι κάποια στιγμή, παρόλη την εκπαίδευση με τον τρόπο που λές, το σκυλί εκτίθεται σε ερέθισμα το οποίο δεν είχε στο παρελθόν και δεν έχει εκπαιδευτεί να αντιμετωπίζει.
Για χάριν απλότητας ας πούμε οτι πετάγεται γάτα και πάει να την κυνηγήσει ενω εσυ δεν του έχεις διδάξει με τον τρόπο που λες, επειδή δεν το προέβλεψες π.χ
Εαν δεν έχει διδαχθεί το "ΜΗ" με την αρνητική του έννοια, πως του το λές ωστε να μην το κάνει ?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτό σου εξηγεί.
Αρνητική ενέργεια είναι αυτή που περιέγραψε. Ως άρνηση κωδικοποιείται στον σκύλο
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το ερώτημα είναι το εξής.
Εστω οτι κάποια στιγμή, παρόλη την εκπαίδευση με τον τρόπο που λές, το σκυλί εκτίθεται σε ερέθισμα το οποίο δεν είχε στο παρελθόν και δεν έχει εκπαιδευτεί να αντιμετωπίζει.
Για χάριν απλότητας ας πούμε οτι πετάγεται γάτα και πάει να την κυνηγήσει ενω εσυ δεν του έχεις διδάξει με τον τρόπο που λες, επειδή δεν το προέβλεψες π.χ
Εαν δεν έχει διδαχθεί το "ΜΗ" με την αρνητική του έννοια, πως του το λές ωστε να μην το κάνει ?
αν ιδανικα εχεις οοοοοολη αυτη την υπομονη να ακολουθησεις ενα τετοιο προγραμμα,πρακτικα θα εχεις δουλεψει διαφορα (οχι εντυολες) παντου.αρα αφου δεν σε ενδιεφεραν να μαθεις τα κατσε κλπ εχεις φτιαξει μια βαση σχεσης που στον σκυλο περναει οτι κανω περνω,δεν κανω χανω.
μιλωντας για εναν νορμαλ σκυλο θα προτιμησει να κατσει μαζι σου παρα να παει στην γατα γιατι τοσο καιρο του μαθαινεις αυτο ακριβως,οτι μονο απο εσενα κερδιζει κατι
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταρχήν ο πνιχτης δεν είναι κακος...
και δεν είναι αυτό που φαντάζονται όλοι όταν ακουνε το ονομα του...
από την άλλη για να λειτουργησει σωστά πρέπει να ξερεις να το δουλέψεις σωστά και το πρωτο βήμα είναι να το απενεχοποιήσεις στο μυαλό σου ,
κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν συμβαίνει

από αυτό ορμώμενος δεν μπορώ να στηριχθώ και να βγάλω άποψη και για τα όσα ο εκπαιδευτής, σου λέει μια και δεν έχω πλήρη εικόνα του πως εσύ συμπεριφέρεσαι στο σκύλο....

χαίρομαι που βλεπω συμφορουμίτες που ήταν φανατικοί της σφαλιάρας να τονίζουν ότι πρώτα μαθαίνουμε και έπειτα απaιτούμε και διορθώνουμε...

γιατι στην αρχή εμπαιναν μεσα και συνεχεια μοιραζαν σφαλιαρες για να μαθει ο σκυλος... να ακουει ... να μην τρωει απο κατω στη βολτα κλπ...

κατά τα άλλα διάβασε ξανα το μύνημα του @tasos malinoua 27, 29 και του @sea-mol 30

δεν συνηθιζω να ακυρωνω κανενα εκπαιδευτη από αυτά που μεταφέρουν οι μαθητές του.... πολλες φορές τα καταλαβαινουν λαθος, τα κανουν λάθος, τα αναπαραγουν λαθος.....
στο σκυλο δεν υπαρχει ασπρο - μαυρο...
στο συνδιασμο σκυλος και ιδιοκτητης υπαρχουν πολλα περισσοτερα... αν προσθεσουμε τον εκπαιδευτη στην εξισωση.... τοτε χρειαζομαστε γνωσεις απο ολοκληρωματα..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
οτι μονο απο εσενα κερδιζει κατι
Υπαρχει ξερεις κατι που λεγεται αυτοικανοποιηση στο σκυλο.

Του καρφωνεται μια μαλακια σε (μην παρεις το β ενικο προσωπικα) γραφει εκει που δεν πιανει μελανι κανει την μαλακια κ ικανοποιειται εξ ισου με το οτι καταφερε κ την εκανε.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Υπαρχει ξερεις κατι που λεγεται αυτοικανοποιηση στο σκυλο.

Του καρφωνεται μια μαλακια σε (μην παρεις το β ενικο προσωπικα) γραφει εκει που δεν πιανει μελανι κανει την μαλακια κ ικανοποιειται εξ ισου με το οτι καταφερε κ την εκανε.
εμ εκει ειναι η μαγκια
να μαθεις τον σκυλο να ικανοποιειτε με τα θελω σου και οχι με το μυαλο του
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
χαίρομαι που βλεπω συμφορουμίτες που ήταν φανατικοί της σφαλιάρας να τονίζουν ότι πρώτα μαθαίνουμε και έπειτα απaιτούμε και διορθώνουμε...

γιατι στην αρχή εμπαιναν μεσα και συνεχεια μοιραζαν σφαλιαρες για να μαθει ο σκυλος... να ακουει ... να μην τρωει απο κατω στη βολτα κλπ...
.
χαχαχαχχα ακομα ριχνω σφαλιαρες οπως τοτε
απλα οπως εγραψα και προχτες καποιος μου ανοιξε τα ματια,πιστευω.

απλα (για να μεινω και στο μη) το μη της υπομονης το εχεις για παντα,το μη του πνιχτη το εχεις για οσο βασταν τα χερια σου.
επιλεγω το πρωτο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τεσπα για να μην μπλεξουμε ξανα σε ατερμονες συζητησεις γιατι οι παραμετροι ειναι πολλες, θα προσπαθησω να μεινω στο θεμα:

Γραφεις
Τα προβλήματα που έχω κ αποφάσισα να πάω σε εκπαιδευτή , είναι ότι το Μη το ακούει όποτε θέλει . .. ότι δαγκώνει κ γρυλίζει ασταμάτητα κ γενικά κάνει σαν τρελό ώρες ώρες ...
Αυτες τις ωρες ωρες ο σκυλος ειναι εκτονωμενος η απλα εχει ξαναφορτισει απο τον υπνακο, βαριεται την ζωη του κ εισαι το μονο ζωντανο ον με το οποιο μπορει να αλληλεπιδρασει;
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Τεσπα για να μην μπλεξουμε ξανα σε ατερμονες συζητησεις γιατι οι παραμετροι ειναι πολλες, θα προσπαθησω να μεινω στο θεμα:

Γραφεις


Αυτες τις ωρες ωρες ο σκυλος ειναι εκτονωμενος η απλα εχει ξαναφορτισει απο τον υπνακο, βαριεται την ζωη του κ εισαι το μονο ζωντανο ον με το οποιο μπορει να αλληλεπιδρασει;
Θα μπορούσα να πω ότι είναι κ τέτοιες στιγμές ! Αν κ είμαι πολύ τυπική στις βόλτες του κ στα παιχνίδια του ! Συνήθως όταν καθόμαστε σπιτι είναι κουρασμένος ...
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
στην ηλικια που ειναι μπορει ανετα να ξεκινησει βασικη χωρις αλυσιδακι, υπαρχουν πολλοι τροποι να ενοχλησεις ενα κουταβι για λανθανουσες συμπεριφορες μεσα στο σπιτι ή και εξω, φυσικα χρειαζεται υπομονη και γνωση του τι ακριβως συμβαινει και πως το εκλαμβανει το κουταβι..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν έχω καταλάβει καλά έχεις ένα κουτάβι 4,5 μηνών που γενικά ειναι συνεργάσιμο και ακούει αρκετές εντολές και κάποιες στιγμές το πιάνει η τρέλα του και εκεί δεν ακούει ψιλογρυλιζει και κάνει του κεφαλιού του ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf