Προβληματισμός με εκπαίδευση με πνίχτη


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, πρέπει να θέσεις κανόνες, να μην είναι ρέμπελο. Αλλά έχοντας πάντα υπόψιν ότι είναι μικρό ακόμα. Τώρα ανακαλύπτει τον κόσμο, εσένα, το σπίτι σου, το σώμα του, τι επιτρέπεται και τι όχι. Τώρα μπορείς να του δείξεις, με όμορφο τρόπο τι σου αρέσει, και γυρνόντας πλάτη (πχ όταν σου δαγκώνει τα χέρια) τι δεν σου αρέσει. Ή μπορείς να φύγεις από το δωμάτιο όταν σου δαγκώνει τα μπατζάκια. Είναι πολύ μικρό για διορθώσεις έντονες (κι ο πνίχτης είναι μια αρκετά έντονη διόρθωση). Σκέψου ότι τώρα αλλάζει δόντια. Αναλογίσου σε τι ηλικία αλλάζει δόντια ο άνθρωπος και θα δεις πόσο παράλογες είναι οι απαιτήσεις που έχεις από αυτό. (Ο παραλληλισμός της ηλικίας είναι μόνο για να καταλάβεις την αντιστοιχία ηλικίας. Σε καμία περίπτωση δεν εξανθρωπίζουμε τον σκύλο γιατί με την ανθρωποίηση δημιουργούμε αλλά προβλήματα και σε αυτόν, και σε εμάς)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα κι απο εμενα..
η βολτα σε γενικα πλαισια πρεπει να κραταει χρονικα περιπου 5 λεπτα για καθε μηνα ζωης του ...
δηλαδη 5 μηνων κουταβι 25 λεπτα
7 μηνων κουταβι 35 λεπτα κλπ
αυτος βεβαια ειναι ενας γενικος κανονας και επειδη οπως ξερουμε ασπρο μαυρο δεν υπαρχει στα σκυλια... πρεπει να ειμαστε αυστηροι οσο μιλαμε για βαριες φυλες και περισσοτερο ελαστικοι οσο μιλαμε για ελαφρυτερα σκυλια...
χωρις ομως να φτανουμε στην υπερβολη...

τωρα σχετικα με την καθημερινοτητα σας
εχετε ενα ευχαριστημενο κουταβι γιατι το εκτονωνετε αρκετα
εκτος απο τις ασκησεις βασικης υπακοης
χρειαζονται και μερικες ασκησεις εμπιστοσυνης..
δηλαδη
εχετε το χρονο που αφιερωνετε στο παιχνιδι
εχετε το χρονο που αφιερωνετε στην βασικη υπακοη
δωστε και λιγο χρονο να ειστε μαζι σε ηρεμη φαση...
καθιστε στο πατωμα παρτε το σκυλο διπλα σας κι αφηστε τον να ξαπλωσει και ν ηρεμησει μολις το καταφερετε αυτο αρχιστε ηρεμα να τον ψηλαφειτε ετσι ωστε ν απαραμενει χαλαρος κι ακινητος...
χαιδεψτε τον γι αρχη και μετα ψηλαφιστε επιφανειακα δαχτυλα , ουρα ματια αυτια....
εξωτερικα γι αρχη...
αφου αρχισει να τα δεχεται τα συγκεκριμενα αρχιστε να το ψαχνετε περισσοτερο
στα αυτια στα δαχτυλα στα ματια..
σιγα σιγα.... ο σκυλος θα σας δειχνει την καθημερινη σας προοδο, ωστε να παραμενει συνεχεια ηρεμος στα χερια και τα χαδια σας κι οχι να εξιταρεται...
στο τελος θα φτασετε να βαζετε το δαχτυλο σας στο αυτι του, να πιανετε τα δαχτυλα του ενα ενα και να ψηλαφιζετε ενδιαμεσα κι ο σκυλος θα σας αφηνει...
θελει υπομονη πολυ χρονο αλλα εχει αποτελεσμα....
υπαρχει κι αλλος τροπος να σας αφηνει να καθαριζετε τα αυτια του αλλα δεν τον προτεινω...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ απο την πρωτη μερα που βαζουμε το κουταβι στο σπιτι μας
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
καλησπερα κι απο εμενα..
η βολτα σε γενικα πλαισια πρεπει να κραταει χρονικα περιπου 5 λεπτα για καθε μηνα ζωης του ...
δηλαδη 5 μηνων κουταβι 25 λεπτα
7 μηνων κουταβι 35 λεπτα κλπ
αυτος βεβαια ειναι ενας γενικος κανονας και επειδη οπως ξερουμε ασπρο μαυρο δεν υπαρχει στα σκυλια... πρεπει να ειμαστε αυστηροι οσο μιλαμε για βαριες φυλες και περισσοτερο ελαστικοι οσο μιλαμε για ελαφρυτερα σκυλια...
χωρις ομως να φτανουμε στην υπερβολη...

τωρα σχετικα με την καθημερινοτητα σας
εχετε ενα ευχαριστημενο κουταβι γιατι το εκτονωνετε αρκετα
εκτος απο τις ασκησεις βασικης υπακοης
χρειαζονται και μερικες ασκησεις εμπιστοσυνης..
δηλαδη
εχετε το χρονο που αφιερωνετε στο παιχνιδι
εχετε το χρονο που αφιερωνετε στην βασικη υπακοη
δωστε και λιγο χρονο να ειστε μαζι σε ηρεμη φαση...
καθιστε στο πατωμα παρτε το σκυλο διπλα σας κι αφηστε τον να ξαπλωσει και ν ηρεμησει μολις το καταφερετε αυτο αρχιστε ηρεμα να τον ψηλαφειτε ετσι ωστε ν απαραμενει χαλαρος κι ακινητος...
χαιδεψτε τον γι αρχη και μετα ψηλαφιστε επιφανειακα δαχτυλα , ουρα ματια αυτια....
εξωτερικα γι αρχη...
αφου αρχισει να τα δεχεται τα συγκεκριμενα αρχιστε να το ψαχνετε περισσοτερο
στα αυτια στα δαχτυλα στα ματια..
σιγα σιγα.... ο σκυλος θα σας δειχνει την καθημερινη σας προοδο, ωστε να παραμενει συνεχεια ηρεμος στα χερια και τα χαδια σας κι οχι να εξιταρεται...
στο τελος θα φτασετε να βαζετε το δαχτυλο σας στο αυτι του, να πιανετε τα δαχτυλα του ενα ενα και να ψηλαφιζετε ενδιαμεσα κι ο σκυλος θα σας αφηνει...
θελει υπομονη πολυ χρονο αλλα εχει αποτελεσμα....
υπαρχει κι αλλος τροπος να σας αφηνει να καθαριζετε τα αυτια του αλλα δεν τον προτεινω...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ απο την πρωτη μερα που βαζουμε το κουταβι στο σπιτι μας
Το είχα διαβάσει αυτό με τα 5λεπτα αλλά δεν έδωσα τόσο μεγάλη βαρύτητα . Άρα ένα 30λεπτο λογικά είναι καλό . Μιλάμε για την κάθε βόλτα . κ όχι στο σύνολο της ημέρας έτσι ; Βέβαια ο μικρός επειδή δεν έχει συνηθίσει απόλυτα να τα κάνει στην βόλτα, του παίρνει αρκετή ώρα όποτε δεν ξέρω αν σε αυτόν τον χρόνο έχουμε επιτυχία σε αυτό το κομμάτι !!!!

Αυτό με τα χαϊδέματα μου άρεσε παρά πολύ ! Θα το κάνω ! Η αλήθεια είναι πως αυτές οι στιγμές μέσα στην ημέρα είναι ελάχιστες κ μόνο όταν κουράζεται ή όταν έχει ώρα να με δει ! Αλλιώς του αρέσει μόνο να παίζει ! Κ όντως αυτό που λες συμβαίνει . Αν τον πασπατεψω εξετάρεται κ αρχίζει τα χαζο δαγκώματα που αλήθεια επείγει να κοπούν μαχαίρι . Τα χέρια μου δεν αντέχουν άλλο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Λοιπόν , ξυπνάω γύρω στις 7μιση με 8 (καλή ώρα !!) , τον βγάζω από το πάρκο του , κάνουμε μερικές αγαπούλες που ενώ μου τρίβεται αυτός , πάλι προσπαθεί να με χαζοδαγκωσει!!! , βάζουμε λουρί κ πάμε
βολτίτσα . Ανάλογα το χρόνο που έχω μισή ώρα με 45 λεπτά . Γυρίζουμε σπιτι , παίζουμε στην αυλή με τα μπαλάκια ,ενώ πίνω καφέ , το πολύ ακόμα 1 ώρα , του βάζω φαγητό , περιμένω περιπου ένα μισάωρο να κάνει την τουαλέτα του ,κ μετά φεύγω για την δουλειά . Τον βάζω στο πάρκο του με κάποια παιχνίδια κ κάποια μασουλητήρια , εκεί μένει για 7-8 ώρες . Είναι ηρεμοτατος . Κοιμάται ή μασουλάει ,κυρίως κοιμάται . Έχω βάλει κάμερα κ τον βλέπω . Γυρίζω λοιπόν σπιτι , πάμε βόλτα , εδώ δεν βάζω χρόνο , από 40 λεπτά μέχρι κ 1.5 ώρα έχει τύχει . Γυρίζουμε σπιτι του βάζω φαγητό . Τρώμε κ εμείς . Μετά μπορεί να παίξουμε κ οι 3 με το μπαλάκι ( απίστευτο γέλιο ) ! Στο τέλος κουράζεται κ έρχεται κ κουρνιάζει στον καναπέ πάνω μου κ κοιμάται ! Όταν πάμε για ύπνο, τον βάζω στο πάρκο του και τα ξαναλέμε το πρωί !! Αυτά !

Να σε ρωτήσω κάτι ; Μου λες από ότι καταλαβαίνω ,ότι οι αντιδράσεις που βγάζει τώρα με την διόρθωση , η τσαντίλα κ η επιθετικότητα , είναι επειδή του γίνεται αυτή η διόρθωση με αυτόν τον τρόπο ;;;
Γιατί ο εκπαιδευτής που τον ρώτησα (παίζει σε 2 μέρες να τον έχω πάρει 4 τηλέφωνα ) μου είπε , ότι είναι επιθετικότητα που προϋπήρχε μέσα του κ έτσι τώρα με την διόρθωση , που δεν είχε πριν , εκφράζεται ...
Κ δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει ξανά , μου είπε ότι βλέπει τάσεις επιθετικότητας στον Μαξ , από την πρώτη γνωριμία που κάναμε , που εγώ δεν τις βλέπω . Κ γι αυτό αποφάσισε να πάμε με πνιχτη κ όχι με άλλο τρόπο . Κ ότι αυτό που βγάζει τώρα είναι τσαμπουκάς κ με αυτό τον τρόπο να του τον βγάλουμε .

** δεν έχει μάθει τις εντολές ακόμα ,σωστά το θέτεις , τις μαθαίνει ... Ας πούμε στην βόλτα ή όταν έχει ποοολλα αλλά ερεθίσματα μπορεί κ να μην με ακούσει καν . Αλλά εκεί κ εγώ προσπαθώ να μην τον "πιέζω" πολύ, με πολλές εντολές , δλδ στην βόλτα αυτό που δουλεύουμε είναι το δίπλα κ το κάτσε, προς το παρόν ... Δεν το έχουμε καταφέρει να γίνεται πάντα ... ακόμα ...!
Ωραία ποιότητας προγράμματος! Μπράβο! Διατήρησε το! Ελάττωσε λίγο τις ώρες που ασκείται, αν και προσωπικά δεν κοίταξα πόση ώρα είμαι έξω ανεξαρτήτως τι σκύλο είχα. Μπορεί να τύχει μία Κυριακή να είμαστε στο κτήμα και να είναι όλη μέρα έξω σουλατσάροντας πέρα δώθε. Μπορεί πάλι να μην τον έχω βγάλει όση ώρα απαιτείται για εκτόνωση και να boostάρει άσχημα και να βγάλει όλη την ενέργεια σε λίγο διάστημα. Δεν υπάρχει συνταγή, κρίση χρειάζεται.

Αν ο εκπαιδευτής έχει δει στοιχεία επιθετικότητας στον χαρακτήρα δεν μπορούμε να το ξέρουμε όπως καταλαβαίνεις και να μην μας ακούς γιατί στερούμαστε οπτικής των πραγμάτων. Βάσει όμως της συμπεριφοράς που μας εξηγείς πιο πολύ για κουταβίσια συμπεριφορά μοιάζει, μπορεί λίγο παραπάνω του συνηθισμένου.

Σε αυτήν την ηλικία οι χειρισμοί "μιλούν". Γενικά να προχωράς με την φιλοσοφία "ότι κατάστασεις θέλεις να αποφύγεις να μην τις δημιουργείς".
Αν θέλεις να σε ακούει θα πρέπει να μην του εμφανίζεις ερεθίσματα, τουλάχιστον για τις στιγμές που θέλεις να σε ακούσει.
Δεν χρειάζονται εντολές ακόμα, κουμπώνεις λιχουδιές στις επιθυμητές συμπεριφορές απλά.

Βλέπεις ότι σε ακολουθεί?
Τσακ-λουκανικάκι, χωρίς μπράβο κτλ.
Βλέπεις ότι ενώ έχει ερεθίσματα τριγύρω θα έρθει την μία και μοναδική φορά δίπλα σου? Τσααααακ λουκανικάκι.
Χωρίς μιλιά.

Αν βλέπεις ότι δεν σε ακούει λόγω ερεθισμάτων δεν χρειάζεται να καις ούτε εντολές, ούτε τίποτα. Απλά δεν είναι η στιγμή που μπορεί να διαχειριστεί και να εκτελέσει.
Δεν χρειάζεται εδώ ένταση στον πνίχτη για να υπενθυμίσεις στο κουτάβι εκείνη την ώρα να εκτελέσει.
Χρειάζεται διάβασμα καταστάσεων.
 


Alpol9

Member
4 Ιανουαρίου 2017
18
19
38
Καλησπέρα και απο εμενα. Καταρχήν θα ηθελα να σου πω ενα μεγαλο μπράβο που αποφάσισες να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου. Σαν συμβουλή θα ηθελα να σου πω πως θα πρεπει ο εκπαιδευτής σου πριν αρχίσει την εκπαίδευση σε εσενα και τον σκύλο σου θα πρεπει να σου δώσει ενα προγραμμα μεσα απο το οποίο ο σκύλος θα καλύπτει όλες τις βασικές του ανάγκες ώστε να μπορει μετα να εκπαιδευτεί σωστά και απο εκει και πέρα και ο ίδιος θα μπορει να διαπίστωση αν ο σκύλος εχει κάποια προβληματική συμπεριφορά. Πχ επιθετικότητα. Επίσης θα ηθελα να σου πω πως δεν υπάρχει σωστός τρόπος εκπαίδευσης (θετική, αρνητική η όπως αλλιώς θες πες την) αλλα ο εκπαιδευτής θα πρεπει να μπορει να διαβάσει στοιχεία σε εσενα και στον σκύλο ώστε να προσαρμόσει στα μέτρα σας τον τροπο εκπαίδευσης. Αν υπήρχε ο ένας και μοναδικός τρόπος τοτε όλοι οι σκύλοι θα εκπαιδευνταν με τον ιδιο τροπο. Οι έντολες δεν ειναι εκπαίδευση αλλα μέρος της εκπαίδευσης και ο εκπαιδευτής θα πρεπει πριν αρχίσει να δίνει εντολές να φτιάξει και να γεφυρώσει σχέσεις ανάμεσα σε εσενα και τον σκύλο. Επίσης το να αφήσεις τον σκύλο για εκπαίδευση κάπου και να τον πάρεις "εκπαιδευμενο" μάλλον δεν ειναι σωστό γιατι πολυ απλά μετα θα χάλασες τον σκύλο καθώς δεν θα ξερεις να τον χειριστείς σωστά και σίγουρα οι σχέσεις σας δεν θα "γεφυρωμενες" πχ αν το παιδι σου το έδινες στον καλύτερο δάσκαλο του κόσμου και το έπαιρνες πισω 18 χρόνων σπουδαγμένο γιατρό μπορει να ήταν ο καλύτερος γιατρός αλλα δεν νομιζω να σε αισθανόταν σαν γονιό του. Ελπίζω να σε βοήθησα και συγνώμη αν κούρασα. Ελπίζω για το καλύτερο και ειμαςτε εδω για να βοηθήσουμε
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα και απο εμενα. Καταρχήν θα ηθελα να σου πω ενα μεγαλο μπράβο που αποφάσισες να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου. Σαν συμβουλή θα ηθελα να σου πω πως θα πρεπει ο εκπαιδευτής σου πριν αρχίσει την εκπαίδευση σε εσενα και τον σκύλο σου θα πρεπει να σου δώσει ενα προγραμμα μεσα απο το οποίο ο σκύλος θα καλύπτει όλες τις βασικές του ανάγκες ώστε να μπορει μετα να εκπαιδευτεί σωστά και απο εκει και πέρα και ο ίδιος θα μπορει να διαπίστωση αν ο σκύλος εχει κάποια προβληματική συμπεριφορά. Πχ επιθετικότητα. Επίσης θα ηθελα να σου πω πως δεν υπάρχει σωστός τρόπος εκπαίδευσης (θετική, αρνητική η όπως αλλιώς θες πες την) αλλα ο εκπαιδευτής θα πρεπει να μπορει να διαβάσει στοιχεία σε εσενα και στον σκύλο ώστε να προσαρμόσει στα μέτρα σας τον τροπο εκπαίδευσης. Αν υπήρχε ο ένας και μοναδικός τρόπος τοτε όλοι οι σκύλοι θα εκπαιδευνταν με τον ιδιο τροπο. Οι έντολες δεν ειναι εκπαίδευση αλλα μέρος της εκπαίδευσης και ο εκπαιδευτής θα πρεπει πριν αρχίσει να δίνει εντολές να φτιάξει και να γεφυρώσει σχέσεις ανάμεσα σε εσενα και τον σκύλο. Επίσης το να αφήσεις τον σκύλο για εκπαίδευση κάπου και να τον πάρεις "εκπαιδευμενο" μάλλον δεν ειναι σωστό γιατι πολυ απλά μετα θα χάλασες τον σκύλο καθώς δεν θα ξερεις να τον χειριστείς σωστά και σίγουρα οι σχέσεις σας δεν θα "γεφυρωμενες" πχ αν το παιδι σου το έδινες στον καλύτερο δάσκαλο του κόσμου και το έπαιρνες πισω 18 χρόνων σπουδαγμένο γιατρό μπορει να ήταν ο καλύτερος γιατρός αλλα δεν νομιζω να σε αισθανόταν σαν γονιό του. Ελπίζω να σε βοήθησα και συγνώμη αν κούρασα. Ελπίζω για το καλύτερο και ειμαςτε εδω για να βοηθήσουμε
Καταρχήν καλησπέρα κ καλή χρόνια !!!!
Πρώτο σου ποστ στο φόρουμ και αυτό στο θέμα μου ;;!! Σε ευχαριστώ πολύ κ γι αυτό κ για τις συμβουλές σου !!

Να πω καταρχήν ότι με το πέρασμα των ημερών κ την τριβή που έχουμε με τον εκπαιδευτή .. Τις συμβουλές και την καθοδήγηση του , ο Μαξ έχει γίνει πραγματικά άλλο σκυλί ! Μερικές φορές νομίζω ότι μάλλον μου έφερε άλλο κουταβι που είναι πανομοιότυπο !!
Να πω ότι πέρα από τα της εκπαίδευσης που δεν έχει κ ιδιαίτερο νόημα να αναλύσω , έχει αλλάξει κ η συμπεριφορά του . Έχει γίνει χαδιάρης , που πριν για να τον χαϊδέψω έπρεπε να παλέψω με τα δόντια του . Με κοιτάει στα μάτια κ πολλές φορές νιώθω λες κ μου " μιλάει " . Η σχέση μας πραγματικά έχει γίνει πιο ουσιαστική. Πάμε βόλτα κ με ακολουθεί δίπλα δίπλα . Προσέχει εκείνος που θα πάω εγώ , όχι το αντίθετο ,που πριν με τραβολογαγε πέρα δώθε . Όλα αυτά βοηθούν κ εμένα , γιατί δεν μου βγαίνει η ψυχή να τον κυνηγάω όλη μέρα , έχω περισσότερη ενέργεια να κάνουμε πράγματα μαζί , να πηγαίνουμε βόλτες , όχι μονο σε πάρκα κ στην γειτονιά . Σε παραλίες , βουνά . Να εκτονώνεται κ εκείνος κ εμείς κ γενικά να περνάμε καλά . Τέλος να πω ότι οποία αμφισβήτηση είχα αρχικά για τον πνιχτη , έχει φύγει ! Σίγουρα δεν είναι πανάκεια για ότι κακό με είχε βρει , αλλά μια αρχή για να καταλάβει τα όρια , τα οποία δεν είχα βάλει πριν . Ελπίζω να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε κ άλλο κ να συμβιώνουμε όσο αρμονικά γίνεται !! Ο εκπαιδευτής μου είπε ότι δεν είναι μια ευθεία γραμμή το " χτίσιμο " της σχέσης που έχουμε ξεκινήσει κ κάνουμε, θα έχει σκαμπανεβάσματα , κ ότι πρέπει πάντα να είμαι προετοιμασμένη γι'αυτο !
 
  • Like
Reactions: alexxela


Alpol9

Member
4 Ιανουαρίου 2017
18
19
38
Καλή χρονια πραγματικα ενώ διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ διαβάζοντας το θεμα σου θα ηθελα να βοηθήσω. Νομιζω ειναι σημαντικό να βοηθάμε ανθρώπους οι οποίοι κάνουν προσπάθεια για να επιτύχουν μια αρμονική συμβίωση με τα σκυλιά. Μακάρι στην Ελλάδα όλοι να είχαν τις ίδιες ανησυχίες με σενα και να κάνανε την ιδια προσπάθεια θα ειχαμε πολυ λιγότερα σκυλιά στους δρόμους και ακομη πιο πολλα ευτυχισμένα. Συνέχισε την προσπάθεια η υπομονή ειναι αρετή να το θυμάσαι
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα . Έχει μερικές μέρες τώρα που ο μικρός έχει αρχίσει να χάνει αρκετά δόντια ! Του έχουν φύγει σίγουρα 2 μπροστινά που βλέπω τις τρύπες κ μερικές φορές είναι λίγο ματωμένα τα χείλια του . Φαίνεται τα τον πονούν κ τα αυτιά του γιατί κάνει χουφτιτσες τα χέρια κ τα τρίβει . Πήγαμε στην κτηνίατρο , τον τσέκαρε κ δεν έχει κάτι. Μου είπε ότι μπορεί να είναι από τα δόντια ο πόνος .
Γενικά βλέπω κ εγώ στην συμπεριφορά του ότι ενώ είναι χαρωπός κ παιχνιδιαρης , ζητάει να απομονώνεται λίγο παραπάνω από πριν . Το πρόβλημα μου είναι , ότι ενώ 4 μέρες πριν μπορεί να κοιμόμασταν μαζί στον καναπέ , όλο το βράδυ κ να τον ακουμπούσα ή χάιδευα . Ξαφνικά , όταν κοιμάται, ακόμα κ όχι βαθιά , δλδ μπορεί να κάθεται κ να έχει ανοίξει τα μάτια , κ πάω να τον χαϊδέψω μου γρυλίζει ... Φανταστείτε ότι μπορεί να κάθεται από μόνος του στα πόδια μου πάνω ή δίπλα , κ πάλι αν πάω να τον χαϊδέψω να γρυλίζει . Αν επιμείνω άλλοτε σταματάει το γρύλισμα κ κάθεται, άλλοτε πάει να με δαγκώσει , βέβαια σταματάει στον αέρα .
Ο εκπαιδευτής μου είπε ότι όταν κοιμάται να τον αφήνω ήσυχο . Αυτό βέβαια δεν γίνεται όταν κάθεται κ κοιμάται στα πόδια μου .Τις άλλες φορές που κάθεται μόνος του δεν τον πειράζω. Αλλά είναι δυνατόν να άλλαξε η συμπεριφορά του σε 4 μέρες ;;

Επίσης, χθες είχαμε εκπαίδευση κ έτυχε να συμβεί μπροστά του το σκηνικό . Δλδ να κάθεται στον καναπέ , κουλουριασμένος , δεν κοιμόταν , κ να πάει η φίλη μου να τον χαϊδέψει , της γρυλισε κ την δάγκωσε (στον αέρα ) . Εκείνη την στιγμή τον μάλωσε ο εκπαιδευτής κ μου είπε όταν το κάνει , να κάνω το ίδιο κ εγώ . Διότι αυτό δείχνει ότι δεν έχει καταλάβει την θέση του στην ιεραρχία . Κ ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου πρέπει να είναι σε θέση να μπορεί να τον πιάνει οποιαδήποτε στιγμή επιθυμεί αυτός .
(αυτά σας τα γράφω ενώ ο Μαξ κοιμάται κυριολεκτικά στην αγκαλιά μου ) ...

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο ; Σε θέματα που αναζήτησα εδώ μέσα , βρίσκω να έχουν κ άλλοι τέτοια προβλήματα , αλλά σε σκύλο που είναι στο κλουβί του ή στο μαξιλάρι του κ πας να τον πειραξεις, όχι πάνω σου ! Δλδ δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνεται να επιθυμεί να κοιμάται πάνω μου ή τέλος πάντων κοντά μου , αλλά όχι να τον ακουμπάω . Κ όλο αυτό το γύρισμα σε 4 μέρες .

p.s Τον μετακίνησα , τον χάιδεψα , μου έγλυψε τα χέρια κ έκατσε πιο κει χωρίς γκρίνια !!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ξεκινάς από τ κάθε σκυλί είναι διαφορετικό. Πόσο είναι ο σκύλος σου; Με.χρι 6 μηνών αλλάζουν δόντια. Προσπάθησε ν βρεις ισορροπία πρώτα εσύ μαζί του κ μετά ν αφήνεις φίλους ν χαϊδεύουν
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ξεκινάς από τ κάθε σκυλί είναι διαφορετικό. Πόσο είναι ο σκύλος σου; Με.χρι 6 μηνών αλλάζουν δόντια. Προσπάθησε ν βρεις ισορροπία πρώτα εσύ μαζί του κ μετά ν αφήνεις φίλους ν χαϊδεύουν
Είναι περίπου 5 μηνών .
Μην κολλάς ότι το έκανε στην φίλη .

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν φορές , όχι πάντα , που το κάνει σε εμένα .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δλδ δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνεται να επιθυμεί να κοιμάται πάνω μου ή τέλος πάντων κοντά μου , αλλά όχι να τον ακουμπάω . Κ όλο αυτό το γύρισμα σε 4 μέρες .

p.s Τον μετακίνησα , τον χάιδεψα , μου έγλυψε τα χέρια κ έκατσε πιο κει χωρίς γκρίνια !!
Το αφεντικο απο τον σκλαβο του εχει καποιες απαιτησεις, μια απο αυτες ειναι να κοιμαται πανω του, ο σκλαβος θα πρεπει να το ανεχεται οποτε το αφεντικο το εχει αναγκη και οταν ενοχληθει απο το σκλαβο θα πρεπει να του επιβληθει και να τον προειδοποιησει.
Τι δεν καταλαβαινεις;

μην αφηνεις το σκυλι να κομαται πανω σου, ειναι σκυλι, αμα θες παιδι βρες τροπο να αναπαραχθεις (y), ουτε καν να ανεβαινει εκει που ξεκουραζεσαι εσυ, ο χωρος του σκυλου ειναι στο πατωμα, σε ενα κρεητ η ενα καλαθι η οπου αλλου ορισεις εσυ οτι πρεπει να ξεκουραζεται, κρατα ισορροπιες.
Αν χασεις τωρα το παιχνιδι της ιεραρχιας που ειναι κουταβι, μετα θα ζοριστεις..
ακου τον εκπαιδευτη σου, γινε αμειλικτος, ανυποχωρητος και διεκδικησε τον χωρο σου, εννοειται οτι δεν ανεχομαστε γρυλισματα και δαγκωματα στον αερα, εκει πεφτει μπουφλα και κατω απτον καναπε imo

φιλικα
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Το αφεντικο απο τον σκλαβο του εχει καποιες απαιτησεις, μια απο αυτες ειναι να κοιμαται πανω του, ο σκλαβος θα πρεπει να το ανεχεται οποτε το αφεντικο το εχει αναγκη και οταν ενοχληθει απο το σκλαβο θα πρεπει να του επιβληθει και να τον προειδοποιησει.
Τι δεν καταλαβαινεις;

μην αφηνεις το σκυλι να κομαται πανω σου, ειναι σκυλι, αμα θες παιδι βρες τροπο να αναπαραχθεις (y), ουτε καν να ανεβαινει εκει που ξεκουραζεσαι εσυ, ο χωρος του σκυλου ειναι στο πατωμα, σε ενα κρεητ η ενα καλαθι η οπου αλλου ορισεις εσυ οτι πρεπει να ξεκουραζεται, κρατα ισορροπιες.
Αν χασεις τωρα το παιχνιδι της ιεραρχιας που ειναι κουταβι, μετα θα ζοριστεις..
ακου τον εκπαιδευτη σου, γινε αμειλικτος, ανυποχωρητος και διεκδικησε τον χωρο σου, εννοειται οτι δεν ανεχομαστε γρυλισματα και δαγκωματα στον αερα, εκει πεφτει μπουφλα και κατω απτον καναπε imo

φιλικα
Οκ ! Αυτή την αντίδραση μου είπε κ ο εκπαιδευτής να έχω ... Απλά μου φάνηκε λίγο βάρβαρο . Αλλά πραγματικά έχει λογική να το βλέπει έτσι όπως περιγράφεις . Αν κ ο βραδινός του ύπνος είναι στο crate . Όποτε πως πήρε τέτοιον αέρα ;; Πέρα από αυτό , ακόμα κ στο μαξιλάρι του να κάθεται κ να πάω να τον χαϊδέψω μπορεί να μου γρυλίσει. Κ εκεί ο εκπαιδευτής μου είπε ότι πρέπει να τον διορθώνω . Βασικά σε κάθε φάση που γρυλίζει να τον διορθώνω .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Οκ ! Αυτή την αντίδραση μου είπε κ ο εκπαιδευτής να έχω ... Απλά μου φάνηκε λίγο βάρβαρο . Αλλά πραγματικά έχει λογική να το βλέπει έτσι όπως περιγράφεις . Αν κ ο βραδινός του ύπνος είναι στο crate . Όποτε πως πήρε τέτοιον αέρα ;; Πέρα από αυτό , ακόμα κ στο μαξιλάρι του να κάθεται κ να πάω να τον χαϊδέψω μπορεί να μου γρυλίσει. Κ εκεί ο εκπαιδευτής μου είπε ότι πρέπει να τον διορθώνω . Βασικά σε κάθε φάση που γρυλίζει να τον διορθώνω .
τον αερα τον παιρνουν λογω της δικης μας παθητικης στασης και αδρανειας σε θεματα που μπορει να μην τα βρισκουμε εμεις σημαντικα η καμια φορα να τα βρισκουμε και χαριτωμενα.
Για ολες αυτες τις αποριες με παραδειγματα και επιχειρηματα να σου τα επιλυσει δεν νομιζω οτι υπαρχει πιο καταλληλος απτον εκπαιδευτη σου...εμεις γνωμες λεμε, δεν τον εχουμε δει το σκυλο σου ουτε εχουμε την εμπειρια του εκπαιδευτη..
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αχα.. μα οντως τι εγινε ξαφνικα και αρχισε να γρυλιζει δηλαδη.. ειναι και ο χαρακτηρας του καθε σκυλου βεβαια ναι.. μπας αρχισες να κανεις και εσυ κατι χωρις να το συνειδητοποιεις που να του "δινει αερα", ολοι το εχουμε κανει..Εκεινη την στιγμη που θα σ γρυλισει τι διορθωση του κανεις ακριβως;;
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Αχα.. μα οντως τι εγινε ξαφνικα και αρχισε να γρυλιζει δηλαδη.. ειναι και ο χαρακτηρας του καθε σκυλου βεβαια ναι.. μπας αρχισες να κανεις και εσυ κατι χωρις να το συνειδητοποιεις που να του "δινει αερα", ολοι το εχουμε κανει..Εκεινη την στιγμη που θα σ γρυλισει τι διορθωση του κανεις ακριβως;;
Δεν άλλαξε τπτ στην συμπεριφορά μου , τουλάχιστον που να μπορώ να καταλάβω εγώ . Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι αλλάζει δόντια κ ίσως ο ίδιος να έχει εκνευρισμό. Η διόρθωση είναι Μη , τράβηγμα του πνίχτη και να τον βάζω στην θέση του (στο μαξιλάρι του ) .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Αχα.. μα οντως τι εγινε ξαφνικα και αρχισε να γρυλιζει δηλαδη.. ειναι και ο χαρακτηρας του καθε σκυλου βεβαια ναι.. μπας αρχισες να κανεις και εσυ κατι χωρις να το συνειδητοποιεις που να του "δινει αερα", ολοι το εχουμε κανει..Εκεινη την στιγμη που θα σ γρυλισει τι διορθωση του κανεις ακριβως;;
μην ψαχνεστε με το τι εγινε ξαφνικα και αλλαξε συμπεριφορα, μεγαλωνει αυτο εγινε..
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
δλδ πρεπει να καταθεσει αιτηση για να αλλαξει την συμπεριφορα του;;προς τι η απορια πως αλλαξε μεσα σε 4 μερες ενας σκυλος που μπαινει στην εφηβια;
οπως ειπωθηκε σωστα, το σκυλι ειναι σε μια ηλικια που μεγαλωνει,διαμορφωνει χαρακτηρα και συμπεριφορες. Αναλογα τον σκυλο, οσο περιθωριο βρισκει τοσο θα το εκμεταλλευεται και θα επιβαλει τα θελω του...εκτος και αν ο χειριστης του θελει να αναλαβει αυτος την αρχηγια τελικα...
αγκαλιτσες,καναπεδες,υπνος στο κρεβατι κτλ ουτε εγω τα θεωρω σωστα, αλλα ο καθενας οπως γουσταρει να ζει με τον σκυλο του...μονο που θα πρεπει να ζεις και με τις συνεπειες των αποφασεων αυτων.
Μην κολλάς ότι το έκανε στην φίλη .
κ σε αυτο διαφωνω, φυσικα και παιζει ρολο τι δικαιωματα εχει ο καθενας πανω στον σκυλο (αρα αντιστοιχα πως πρεπει να αντιδραει και ο σκυλος προς τον καθενα)...αλλα και παλι θα πω πως ολα ειναι θεμα επιλογων του καθενος για τον σκυλο του...
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
δλδ πρεπει να καταθεσει αιτηση για να αλλαξει την συμπεριφορα του;;προς τι η απορια πως αλλαξε μεσα σε 4 μερες ενας σκυλος που μπαινει στην εφηβια;
οπως ειπωθηκε σωστα, το σκυλι ειναι σε μια ηλικια που μεγαλωνει,διαμορφωνει χαρακτηρα και συμπεριφορες. Αναλογα τον σκυλο, οσο περιθωριο βρισκει τοσο θα το εκμεταλλευεται και θα επιβαλει τα θελω του...εκτος και αν ο χειριστης του θελει να αναλαβει αυτος την αρχηγια τελικα...
αγκαλιτσες,καναπεδες,υπνος στο κρεβατι κτλ ουτε εγω τα θεωρω σωστα, αλλα ο καθενας οπως γουσταρει να ζει με τον σκυλο του...μονο που θα πρεπει να ζεις και με τις συνεπειες των αποφασεων αυτων.

κ σε αυτο διαφωνω, φυσικα και παιζει ρολο τι δικαιωματα εχει ο καθενας πανω στον σκυλο (αρα αντιστοιχα πως πρεπει να αντιδραει και ο σκυλος προς τον καθενα)...αλλα και παλι θα πω πως ολα ειναι θεμα επιλογων του καθενος για τον σκυλο του...
Επειδή στάθηκες σε μια κουβέντα , η σωστή διατύπωση είναι "μην κολλάς ότι το έκανε μονο στην φίλη " . Διότι αρχικά το κάνει σε εμένα .Κ αυτό με προβληματίζει περισσότερο .
Άρα είναι μια γενική συμπεριφορά .
Δεν κοιμόμαστε μαζί . Κοιμάται στο crate του. Έχουμε κοιμηθεί κανα δυο φορές στον καναπε μαζί . Κ έχει κοιμηθεί μέσα στην μέρα αρκετές φορές στα πόδια μου στον καναπε . Δεν νομίζω αυτό να του έδωσε αέρα κ να την είδε αρχηγός . Καθώς κ ότι κάθε φορά που γρυλιζει έχει διόρθωση κ τιμωρία . Τέλος πάντων . Κατάλαβα σε γενικές γραμμές το σκεπτικό σας .
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ολα καλοπροαιρετα ειπωνονται.. και μπραβο σου που οχι μονο μπηκες σε φορουμ να μαθεις αλλα πηρες και εκπαιδευτη.. μη νομιζεις πολλοι που παιρνουν κουταβι δεν ρωτανε γιατι δεν εχουν αποριες και αυτο ειναι το χειροτερο θα πουν ελα μωρε θα φαει και θα ζησει.Θα τα καταφερεις μια χαρα με τον σκυλακο, ολο θα σου βγαζει καινουργιες συμπεριφορες αληθεια ειναι, εσυ να εισαι σταθερη στο πως θες να τον εχεις, αυτο παλευουμε ολοι. Κ εγω απ οταν ειχα τον δικο μου την εχω πρηξει την εκτροφεα αχαχχαχ:D
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa