Προβληματισμός με εκπαίδευση με πνίχτη


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Αν έχω καταλάβει καλά έχεις ένα κουτάβι 4,5 μηνών που γενικά ειναι συνεργάσιμο και ακούει αρκετές εντολές και κάποιες στιγμές το πιάνει η τρέλα του και εκεί δεν ακούει ψιλογρυλιζει και κάνει του κεφαλιού του ?
Καλημέρα !!! Αν εξαιρέσεις τα δαγκώματα που τώρα με το αλυσιδακι (δεν μπορώ να τον λέω πνιχτη !!!) έχει αρχίσει να τα ψιλό σταματάει , έτσι είναι .

Εχθές πάντως μετά το πρωινό θέμα που ειχα όπως περιγράφω στο πρώτο ποστ , ήταν ήρεμος , χρειάστηκε να του κάνω πολύ λίγες διορθώσεις με το αλυσιδακι . Είχαμε κ επισκέπτες στο σπιτι που άλλες φορές πήδαγε πάνω τους κ τους τράβαγε μαλλιά κτλ ... Χθες ήταν παιχνιδιαρης αλλά όχι ενοχλητικός προς τους άλλους ...
Με άκουσε κ στο Μη όταν πήγε να πάρει κάτι από το τραπέζι κ γενικά κύλησε πολύ καλά ... Βέβαια χθες εκτονώθηκε ποοολυ περισσότερο σε σχέση με άλλες μέρες ...

Ίσως σιγά σιγά να αντιλαμβάνομαι (κ με την προτροπή άλλου μέλους σε προηγούμενο ποστ ) , ότι μπορεί πολλά προβλήματα να πηγάζουν από αυτό ... Πιθανότατα θελει περισσότερη εκτόνωση .
 
  • Like
Reactions: GRDANE


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχεις ένα κουτάβι 4,5 μηνών (δλδ κούταβο που κάνει χαζά λόγω ηλικίας) και προσπαθείς να το εκπαιδεύσεις με τον πνίχτη....την στιγμή που από ότι διάβασα το σκυλί αρέσκεται να παίζει με μπαλάκι. Τι πιο καλό μέσο (το μπαλάκι) να του μάθεις εντολές. Ο δικός μου που είναι εμμονικός με το μπαλάκι, ότι έχει μάθει το έχει μάθει με αυτό τον τρόπο.
Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου, ότι ο εκπαιδευτής απασχολείται στο δημόσιο τομέα....άλλο να εκπαιδεύεις μαλινουά για συγκεκριμένο λόγο.... άλλο να εκπαιδεύεις ένα σκυλάκι συντροφιάς, εκτός αν θες στρατιώτη.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Αν έχω καταλάβει καλά έχεις ένα κουτάβι 4,5 μηνών που γενικά ειναι συνεργάσιμο και ακούει αρκετές εντολές και κάποιες στιγμές το πιάνει η τρέλα του και εκεί δεν ακούει ψιλογρυλιζει και κάνει του κεφαλιού του ?
Καλημέρα !!! Αν εξαιρέσεις τα δαγκώματα που τώρα με το αλυσιδακι (δεν μπορώ να τον λέω πνιχτη !!!) έχει αρχίσει να τα ψιλό σταματάει , έτσι είναι .

Εχθές πάντως μετά το πρωινό θέμα που ειχα όπως περιγράφω στο πρώτη ποστ , ήταν ήρεμος , χρειάστηκε να του κάνω πολύ λίγες διορθώσεις με το αλυσιδακι . Είχαμε κ επισκέπτες στο σπιτι που άλλες φορές πήδαγε πάνω τους κ τους τράβαγε μαλλιά κτλ ... Χθες ήταν παιχνιδιαρης αλλά όχι ενοχλητικός προς τους άλλους ...
Με άκουσε κ στο Μη όταν πήγε να πάρει κάτι από το τραπέζι κ γενικά κύλησε πολύ καλά ... Βέβαια χθες εκτονώθηκε ποοολυ περισσότερο σε σχέση με άλλες μέρες ...

Ίσως σιγά σιγά να αντιλαμβάνομαι (κ με την προτροπή άλλου μέλους σε προηγούμενο ποστ ) , ότι μπορεί πολλά προβλήματα να πηγάζουν από αυτό ... Πιθανότατα θελει περισσότερη εκτόνωση .
Έχεις ένα κουτάβι 4,5 μηνών (δλδ κούταβο που κάνει χαζά λόγω ηλικίας) και προσπαθείς να το εκπαιδεύσεις με τον πνίχτη....την στιγμή που από ότι διάβασα το σκυλί αρέσκεται να παίζει με μπαλάκι. Τι πιο καλό μέσο (το μπαλάκι) να του μάθεις εντολές. Ο δικός μου που είναι εμμονικός με το μπαλάκι, ότι έχει μάθει το έχει μάθει με αυτό τον τρόπο.
Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου, ότι ο εκπαιδευτής απασχολείται στο δημόσιο τομέα....άλλο να εκπαιδεύεις μαλινουά για συγκεκριμένο λόγο.... άλλο να εκπαιδεύεις ένα σκυλάκι συντροφιάς, εκτός αν θες στρατιώτη.
Σωστή η παρατήρηση σου ... Δεν θέλω στρατιώτη !!!!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλημέρα !!! Αν εξαιρέσεις τα δαγκώματα που τώρα με το αλυσιδακι (δεν μπορώ να τον λέω πνιχτη !!!) έχει αρχίσει να τα ψιλό σταματάει , έτσι είναι .

Εχθές πάντως μετά το πρωινό θέμα που ειχα όπως περιγράφω στο πρώτη ποστ , ήταν ήρεμος , χρειάστηκε να του κάνω πολύ λίγες διορθώσεις με το αλυσιδακι . Είχαμε κ επισκέπτες στο σπιτι που άλλες φορές πήδαγε πάνω τους κ τους τράβαγε μαλλιά κτλ ... Χθες ήταν παιχνιδιαρης αλλά όχι ενοχλητικός προς τους άλλους ...
Με άκουσε κ στο Μη όταν πήγε να πάρει κάτι από το τραπέζι κ γενικά κύλησε πολύ καλά ... Βέβαια χθες εκτονώθηκε ποοολυ περισσότερο σε σχέση με άλλες μέρες ...

Ίσως σιγά σιγά να αντιλαμβάνομαι (κ με την προτροπή άλλου μέλους σε προηγούμενο ποστ ) , ότι μπορεί πολλά προβλήματα να πηγάζουν από αυτό ... Πιθανότατα θελει περισσότερη εκτόνωση .

Σωστή η παρατήρηση σου ... Δεν θέλω στρατιώτη !!!!
του φοράς μέσα στο σπίτι τον πνίχτη με λουρί ? για να διορθώνεις όταν "ξεφεύγει" ?
Αν ναι πρόσεξε τα ατυχήματα , κόντευα να χάσω σκύλο με σκέτο πνίχτη μάγκωσε κάπου , φαντάζομαι και με λουρί ακόμα πιο επικίνδυνο.
Μετά αυτή είναι η γλυκιά κουταβίσια περίοδος, εκέι θελει υπομονή πολύ υπομονή , ηρεμία και να δείχνεις και να ξαναδειχνεις το ζητούμενο , όπως να μεταφέρεις την ενεργητικοτητα του κουταβιού σε κάτι επιθυμητο.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
του φοράς μέσα στο σπίτι τον πνίχτη με λουρί ? για να διορθώνεις όταν "ξεφεύγει" ?
Αν ναι πρόσεξε τα ατυχήματα , κόντευα να χάσω σκύλο με σκέτο πνίχτη μάγκωσε κάπου , φαντάζομαι και με λουρί ακόμα πιο επικίνδυνο.
Μετά αυτή είναι η γλυκιά κουταβίσια περίοδος, εκέι θελει υπομονή πολύ υπομονή , ηρεμία και να δείχνεις και να ξαναδειχνεις το ζητούμενο , όπως να μεταφέρεις την ενεργητικοτητα του κουταβιού σε κάτι επιθυμητο.
Του το φοράω μέσα στο σπιτι ναι , όχι με λουρί , με ένα ψιλό κορδονακι ... σχοινάκι βασικά . Του το φοράω κ έχω πάντα την προσοχή μου για να μην μπλεχτεί κάπου κτλ . Προς το παρόν δεν έχει συμβεί κάτι . Εννοείται πως οταν δεν υπάρχει επίβλεψη ή είναι μόνος του δεν το φοράει ...

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση πάντως !
 
  • Like
Reactions: alexxela and mareco


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Του το φοράω μέσα στο σπιτι ναι , όχι με λουρί , με ένα ψιλό κορδονακι ... σχοινάκι βασικά . Του το φοράω κ έχω πάντα την προσοχή μου για να μην μπλεχτεί κάπου κτλ . Προς το παρόν δεν έχει συμβεί κάτι . Εννοείται πως οταν δεν υπάρχει επίβλεψη ή είναι μόνος του δεν το φοράει ...

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση πάντως !
Ξεκινήσαμε λέγοντας γενικά την χρήση του πνίχτη.

Θα ήταν καλό να πούμε ότι δεν χρειάζεται για τέτοιες καταστάσεις ο πνίχτης.
Απλά διαφορετικοί χειρισμοί. Η απόσπαση και η εμφάνιση ερεθίσματος για να κατευθύνουμε το κουτάβι εκεί που θέλουμε ώστε να κάνει την επιθυμητή συμπεριφορά είναι προτιμότερο.
Σε αυτήν την φάση μπορούμε να βάλουμε λίγη...διπλωματία όδον αφορά την εφευρετικότητα την στιγμή εκείνη.
Με λίγα λόγια είναι άχρηστο να διορθώνεται το κουτάβι σε τέτοιες καταστάσεις.
Κράτα αυτό που σου είπε ο Τάσος πιο πάνω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and vek


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ξεκινήσαμε λέγοντας γενικά την χρήση του πνίχτη.

Θα ήταν καλό να πούμε ότι δεν χρειάζεται για τέτοιες καταστάσεις ο πνίχτης.
Απλά διαφορετικοί χειρισμοί. Η απόσπαση και η εμφάνιση ερεθίσματος για να κατευθύνουμε το κουτάβι εκεί που θέλουμε ώστε να κάνει την επιθυμητή συμπεριφορά είναι προτιμότερο.
Σε αυτήν την φάση μπορούμε να βάλουμε λίγη...διπλωματία όδον αφορά την εφευρετικότητα την στιγμή εκείνη.
Με λίγα λόγια είναι άχρηστο να διορθώνεται το κουτάβι σε τέτοιες καταστάσεις.
Κράτα αυτό που σου είπε ο Τάσος πιο πάνω.
Όσον αφορά με τα δαγκώματα που είναι κ το βασικό μου πρόβλημα , αν σου ταβηξω φωτό τα χέρια μου θα καταλάβεις ενδεχομένως , αυτός ο τρόπος με την απόσπαση της προσοχής κτλ (να το πω πιο αναλυτικά , όταν πάει να δαγκώσει έχω στο χέρι ένα μπαλάκι ή ένα παιχνίδι που του αρέσει , του τραβάω την προσοχή με αυτό , δαγκωνει κ παίζει με αυτό ,
του λέω μπράβο τον χαϊδεύω κ μπορεί να του δώσω κ λιχουδιά ) , 2 μήνες τώρα δεν δούλεψε ... Δλδ ποσό χρόνο θα έπρεπε να αφιερώσω για να καταφέρω να μην με δαγκώνει ;;;

Γενικά όλες τις εντολές που έχει μάθει τις έχει μάθει με επιβράβευση ...

Ας πούμε το Μη όταν του βάζω φαγητό στο μπωλ του . Το ακουμπάω κάτω κ του λέω Κάτσε , Μη , κ μπορεί να κάτσει να περιμένει λεπτά ολόκληρα μέχρι να του πω φάε , κ να ξεκινήσει να τρώει . Μέχρι κ δωμάτιο αλλάζω για να δω αν θα σταματήσει να εκτελεί την εντολή , αλλά δεν το κάνει .

Πως γίνεται λοιπόν το ίδιο Μη να μην το ακούει πχ όταν πάει να με δαγκώσει ;;;;
 
Last edited:




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Δυο μήνες τον εχεις; Πως τον απέκτησες;
Καλησπέρα ! Έχω ανοίξει κ θέμα γνωριμίας στο φόρουμ αν θελεις να δεις !

Περίπου 5-10 οκτώβρη το βρήκα το αγόρι μου , παρατημένο σε ένα χωράφι στην Σαλαμίνα , μαζί με τα υπόλοιπα αδελφάκια του .
 
  • Like
Reactions: mareco


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όσον αφορά με τα δαγκώματα που είναι κ το βασικό μου πρόβλημα , αν σου ταβηξω φωτό τα χέρια μου θα καταλάβεις ενδεχομένως , αυτός ο τρόπος με την απόσπαση της προσοχής κτλ (να το πω πιο αναλυτικά , όταν πάει να δαγκώσει έχω στο χέρι ένα μπαλάκι ή ένα παιχνίδι που του αρέσει , του τραβάω την προσοχή με αυτό , δαγκωνει κ παίζει με αυτό ,
του λέω μπράβο τον χαϊδεύω κ μπορεί να του δώσω κ λιχουδιά ) , 2 μήνες τώρα δεν δούλεψε ... Δλδ ποσό χρόνο θα έπρεπε να αφιερώσω για να καταφέρω να μην με δαγκώνει ;;;

Γενικά όλες τις εντολές που έχει μάθει τις έχει μάθει με επιβράβευση ...

Ας πούμε το Μη όταν του βάζω φαγητό στο μπωλ του . Το ακουμπάω κάτω κ του λέω Κάτσε , Μη , κ μπορεί να κάτσει να περιμένει λεπτά ολόκληρα μέχρι να του πω φάε , κ να ξεκινήσει να τρώει . Μέχρι κ δωμάτιο αλλάζω για να δω αν θα σταματήσει να εκτελεί την εντολή , αλλά δεν το κάνει .

Πως γίνεται λοιπόν το ίδιο Μη να μην το ακούει πχ όταν πάει να με δαγκώσει ;;;;
Κάθε πράγμα στον καιρό του!

Καταρχάς 4,5 μηνών κουτάβι δεν έχει μάθει απολύτως τίποτα. Τώρα μαθαίνει.

4,5 μηνών δεν έχει βγάλει ακόμα όλα του τα δόντια. Κάποια πράγματα τα αποδίδουμε στην ηλικία, δεν είναι όλα θέμα εκπαίδευσης, είναι θέμα χρονικής στιγμής.
Αυτήν την στιγμή τα προβλήματα που έχεις είναι θέμα ηλικίας.
Αν πούμε ότι το κουτάβι σου έχει λιιιγο πιο έντονο δάγκωμα, κοινώς «mouthing», και πάλι δεν θα είναι λόγος για διορθώσεις, αλλά για πιο αποτελεσματικούς χειρισμούς.

Δεν χρειάζεται καν να ξεστομίσεις κάποια εντολή, ακόμα. Ήσυχα και όμορφα χτίζεις καθημερινότητα. Φαγητό-άσκηση με συγκεκριμένα εργαλεία/παιχνίδια να κατευθύνεις το δάγκωμα-ύπνο.
Απέφυγε το εξιτάρισμα προς τα εσένα και γύρω από εσένα και να καταγίνεται με σένα.
Περιορίσε το πολύ κάτσιασμα και την πολύ ελευθερία.

Όταν βλέπεις ότι ξεφεύγει, αγκαλίτσα και τον αφήνεις στο crate του. Δώστου και κάτι να μασουλάει να περνάει η ώρα. Αν γκρινιάξει και λίγο αδιαφόρησε.
Μετά από κάποια ώρα ξανα τα ίδια. Αν ξαναξεφύγει, ξανά τα ίδια.
Δώσε μέσω των καταστάσεων να καταλάβει ότι η ρουτίνα είναι αυτή οπότε θα το καταλάβει.

Αυτήν την στιγμή, έχει διάθεση λόγω ηλικίας να εξερευνήσει, να δαγκώσει(και πολύ καλά κάνει) και πάνω στην επιθυμία να τα κάνει όλα προστίθεται και η διόρθωση και δεν μπορεί να διαχειριστεί και βλέπεις τσατίλα και δάγκωμα σε σένα.

Περιέγραψε μας την καθημερινότητα σας όσον αφορά εκτόνωση-φαΐ-ύπνος κτλ και πως περνάτε και μέσα στο σπίτι τις υπόλοιπες ώρες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μ' αυτα κ μ'αυτα που διαβαζω σκεφτομαι αν η φουκαριαρα η μανα η τα αδερφακια του εκαστοτε κουταβιου ειχαν στομα τι θα ελεγαν, κι επειδη δεν λενε, τι θα εκαναν, για να γλυτωσουν απο εναν πολεμο δαγκωματων στον οποιο "χανει" μεσος ιδιοκτητης...... :(
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Κάθε πράγμα στον καιρό του!

Καταρχάς 4,5 μηνών κουτάβι δεν έχει μάθει απολύτως τίποτα. Τώρα μαθαίνει.

4,5 μηνών δεν έχει βγάλει ακόμα όλα του τα δόντια. Κάποια πράγματα τα αποδίδουμε στην ηλικία, δεν είναι όλα θέμα εκπαίδευσης, είναι θέμα χρονικής στιγμής.
Αυτήν την στιγμή τα προβλήματα που έχεις είναι θέμα ηλικίας.
Αν πούμε ότι το κουτάβι σου έχει λιιιγο πιο έντονο δάγκωμα, κοινώς «mouthing», και πάλι δεν θα είναι λόγος για διορθώσεις, αλλά για πιο αποτελεσματικούς χειρισμούς.

Δεν χρειάζεται καν να ξεστομίσεις κάποια εντολή, ακόμα. Ήσυχα και όμορφα χτίζεις καθημερινότητα. Φαγητό-άσκηση με συγκεκριμένα εργαλεία/παιχνίδια να κατευθύνεις το δάγκωμα-ύπνο.
Απέφυγε το εξιτάρισμα προς τα εσένα και γύρω από εσένα και να καταγίνεται με σένα.
Περιορίσε το πολύ κάτσιασμα και την πολύ ελευθερία.

Όταν βλέπεις ότι ξεφεύγει, αγκαλίτσα και τον αφήνεις στο crate του. Δώστου και κάτι να μασουλάει να περνάει η ώρα. Αν γκρινιάξει και λίγο αδιαφόρησε.
Μετά από κάποια ώρα ξανα τα ίδια. Αν ξαναξεφύγει, ξανά τα ίδια.
Δώσε μέσω των καταστάσεων να καταλάβει ότι η ρουτίνα είναι αυτή οπότε θα το καταλάβει.

Αυτήν την στιγμή, έχει διάθεση λόγω ηλικίας να εξερευνήσει, να δαγκώσει(και πολύ καλά κάνει) και πάνω στην επιθυμία να τα κάνει όλα προστίθεται και η διόρθωση και δεν μπορεί να διαχειριστεί και βλέπεις τσατίλα και δάγκωμα σε σένα.

Περιέγραψε μας την καθημερινότητα σας όσον αφορά εκτόνωση-φαΐ-ύπνος κτλ και πως περνάτε και μέσα στο σπίτι τις υπόλοιπες ώρες.
Λοιπόν , ξυπνάω γύρω στις 7μιση με 8 (καλή ώρα !!) , τον βγάζω από το πάρκο του , κάνουμε μερικές αγαπούλες που ενώ μου τρίβεται αυτός , πάλι προσπαθεί να με χαζοδαγκωσει!!! , βάζουμε λουρί κ πάμε
βολτίτσα . Ανάλογα το χρόνο που έχω μισή ώρα με 45 λεπτά . Γυρίζουμε σπιτι , παίζουμε στην αυλή με τα μπαλάκια ,ενώ πίνω καφέ , το πολύ ακόμα 1 ώρα , του βάζω φαγητό , περιμένω περιπου ένα μισάωρο να κάνει την τουαλέτα του ,κ μετά φεύγω για την δουλειά . Τον βάζω στο πάρκο του με κάποια παιχνίδια κ κάποια μασουλητήρια , εκεί μένει για 7-8 ώρες . Είναι ηρεμοτατος . Κοιμάται ή μασουλάει ,κυρίως κοιμάται . Έχω βάλει κάμερα κ τον βλέπω . Γυρίζω λοιπόν σπιτι , πάμε βόλτα , εδώ δεν βάζω χρόνο , από 40 λεπτά μέχρι κ 1.5 ώρα έχει τύχει . Γυρίζουμε σπιτι του βάζω φαγητό . Τρώμε κ εμείς . Μετά μπορεί να παίξουμε κ οι 3 με το μπαλάκι ( απίστευτο γέλιο ) ! Στο τέλος κουράζεται κ έρχεται κ κουρνιάζει στον καναπέ πάνω μου κ κοιμάται ! Όταν πάμε για ύπνο, τον βάζω στο πάρκο του και τα ξαναλέμε το πρωί !! Αυτά !

Να σε ρωτήσω κάτι ; Μου λες από ότι καταλαβαίνω ,ότι οι αντιδράσεις που βγάζει τώρα με την διόρθωση , η τσαντίλα κ η επιθετικότητα , είναι επειδή του γίνεται αυτή η διόρθωση με αυτόν τον τρόπο ;;;
Γιατί ο εκπαιδευτής που τον ρώτησα (παίζει σε 2 μέρες να τον έχω πάρει 4 τηλέφωνα ) μου είπε , ότι είναι επιθετικότητα που προϋπήρχε μέσα του κ έτσι τώρα με την διόρθωση , που δεν είχε πριν , εκφράζεται ...
Κ δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει ξανά , μου είπε ότι βλέπει τάσεις επιθετικότητας στον Μαξ , από την πρώτη γνωριμία που κάναμε , που εγώ δεν τις βλέπω . Κ γι αυτό αποφάσισε να πάμε με πνιχτη κ όχι με άλλο τρόπο . Κ ότι αυτό που βγάζει τώρα είναι τσαμπουκάς κ με αυτό τον τρόπο να του τον βγάλουμε .

** δεν έχει μάθει τις εντολές ακόμα ,σωστά το θέτεις , τις μαθαίνει ... Ας πούμε στην βόλτα ή όταν έχει ποοολλα αλλά ερεθίσματα μπορεί κ να μην με ακούσει καν . Αλλά εκεί κ εγώ προσπαθώ να μην τον "πιέζω" πολύ, με πολλές εντολές , δλδ στην βόλτα αυτό που δουλεύουμε είναι το δίπλα κ το κάτσε, προς το παρόν ... Δεν το έχουμε καταφέρει να γίνεται πάντα ... ακόμα ...!
 
Last edited:


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
40λεπτα με 1,5ωρα συνεχομενη βολτα για κουταβι 4,5μηνων, μηπως ειναι λιγο πολυ?!?!?!

ο εκπαιδευτης ερχεται στο χωρο σου ή πηγαινεις στον δικο του?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μήπως έχεις εξαιρετικά υψηλές απαιτήσεις από το κουτάβι;
Είναι κουτάβι!!!!!!......χαλάρωσε λίγο και ζήσε μαζί με το σκυλί σου την κουταβίσια περίοδο γιατί δεν θα ξανάρθει.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
40λεπτα με 1,5ωρα συνεχομενη βολτα για κουταβι 4,5μηνων, μηπως ειναι λιγο πολυ?!?!?!

ο εκπαιδευτης ερχεται στο χωρο σου ή πηγαινεις στον δικο του?
Γιατί να είναι πολύ ;;
Το στάνταρ βέβαια δεν είναι τόσο όπως είπα . Συνήθως δεν περνάει την μια ώρα . Αλλά δεν τη χρονομετρώ κιόλας !!!
 




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Επειδή είναι μωρό ακόμα...
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό να είμαι ειλικρινής . Ότι με 1 ώρα περπάτημα μπορεί να του κάνω κακό !!
Όποτε ποιος είναι ο προτεινόμενος χρόνος ;
Είναι 4,5 κ κοντά 11 κιλά (αν παίζει ρόλο ) .

ο εκπαιδευτής έρχεται στο σπίτι.
 
Last edited:


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Μήπως έχεις εξαιρετικά υψηλές απαιτήσεις από το κουτάβι;
Είναι κουτάβι!!!!!!......χαλάρωσε λίγο και ζήσε μαζί με το σκυλί σου την κουταβίσια περίοδο γιατί δεν θα ξανάρθει.
Μπορεί ... Με την κουβέντα που κάνουμε εδώ έχω αρχίσει να το σκέφτομαι αυτό !

Με προβλημάτισε η κτηνιατρος κ 1-2 φίλοι που έχουν εμπειρία , ότι πρέπει να ξεκινήσουμε εκπαίδευση κτλ όσο είναι νωρίς κ διαμορφώνει χαρακτήρα ... Μάλιστα η κτηνιατρος τον τελευταίο μήνα που έχουμε κάτι θέματα με τα αυτιά κ πηγαίνουμε συχνά , κάθε φορά μου έλεγε το ίδιο ...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@Taitienitsa ....ελπίζω να μην μας τρολάρεις ..γιατί μας πετάς κάποια τυράκια ανάμεσα στα πόστς.....παρόλα αυτά εγώ θα συνεχίσω για λίγο ακόμα να σου απαντώ....
Καταρχήν η κτηνίατρος καλά θα κάνει να κοιτά την δουλειά της και να γίνεται καλύτερη σε αυτή και να αφήσει τα θέματα της εκπαίδευσης.
Κατά δεύτερον το κουτάβι μπορεί να μάθει και να εκπαιδευτεί και μέσα από το παιχνίδι.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
@Taitienitsa ....ελπίζω να μην μας τρολάρεις ..γιατί μας πετάς κάποια τυράκια ανάμεσα στο πόστς.....παρόλα αυτά εγώ θα συνεχίσω για λίγο ακόμα να σου απαντώ....
Καταρχήν η κτηνίατρος καλά θα κάνει να κοιτά την δουλειά της και να γίνεται καλύτερη σε αυτή και να αφήσει τα θέματα της εκπαίδευσης.
Κατά δεύτερον το κουτάβι μπορεί να μάθει και να εκπαιδευτεί και μέσα από το παιχνίδι.
Τι εννοείται να σας τρολαρω ρε παιδιά ;;;
Έχω ένα θέμα κ το συζητώ μαζί σας . Ποια είναι τα τυράκια ;;;