Πρόληψη Καλαζάρ


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Γμτο και τον εχω κανει τοσες βολτες χωρις κολαρο.

Τον ειχα και τριημερο μαζι μου στο χωριο που εχει μεγαλη αυλη με χορτα, φυτα αρα και πολλους ιπταμενους και μη "φιλους".

αποτι διαβαζω και οι αμπουλες ειναι απαραιτητες.
Γμτο τοσο δυσκολο ηταν να το αναφερει ο κτηνιατρος?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Να βάλεις άμεσα αμπούλα -αν βάλεις Advantix γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο το scalibor- και να ψεκάζεις κάθε σούρουπο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνώ απόλυτα με Tricky!!!

Bαλε αμπουλα αμέσως!!!!! Φροντισε να καλυπτει τις σκνίπες!!! (ειναι και κατακαλόκαιρο....).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επισης, ένα τεράστιο ποσοστό των αδεσποτων έιναι θετικά στην ερλιχίωση. Κανε εξέταση και γι'αυτό (αν όχι τώρα αμεσως, σίγουρα το φθινόπωρο). Οσο ποιο νωρις το ξέρεις τόσο το καλύτερο.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
ειπα στον κτηνιατρο να κανει εξετασεις και μου ειπε ειναι μικρο ακομα δεν θαχει τετοια πραματα.
Να παω αμεσα για εξετασεις?
Τον δικό μου μου τον παράτησαν σεπτεμβριο και ήταν τότε 2,5 μηνών. Ένα μήνα μετά είχε κάποιο πρόβλημα χαζό (δεν θυμάμαι τί ήταν) το οποίο πέρασε αμέσως, ένα μήνα αργότερα έβγαλε ένα εξάνθημα στο λαιμό και ο γιατρός μας έδωσε μια κρέμα και πέρασε και αυτό. Οταν του είπα την δεύτερη φορα με το εξάνθημα να κάνουμε εξετάσεις για ερλείχια και καλααζαρ μου είπε και εμένα τα ίδια "είναι μικρός και δεν έχει προλάβει να κολλήσει ακόμα, και είναι πεταμένα λεφτά, δεν χρειάζεται και άλλα τέτοια" ευτυχώς εγώ επέμεινα και του έκανε και είχε καλααζαρ και ας τότε ήταν μόνο 4 μηνων τότε.

Θα συμφωνήσω και εγώ με την kopritis τώρα ή καλύτερα τέλη σεπτέμβρη να κάνεις εξετάσεις για ερλιχίωση και λεισμάνια.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστω πολύ παιδια.

Φταιω και εγω που δεν επεμενα. Απλά γιαυτο παω στον κτηνιατρο, επειδη εγω ΔΕΝ ΞΕΡΩ (σαν απειρος που ειμαι), για να με προστατευσει ΑΥΤΟΣ.

Αμα δεν μου τα πεις εσυ που εισαι ειδικος ρε κτηνιατρε ποιος θα μου τα πει?

Εχω ψιλοαναστατωθει γιατι ειναι και καλοκαιρι, τον εχω κανει τοσες βολτες, θα τον εχω και σε κηπο για καμια 5 μερες απο αυριο γιατι τον παιρνω μαζι μου στο χωριο. Εκει ριχνουμε ατελειωτο παιχνιδι και ειναι χωρις λουρι μερα-νυχτα.

:mad:
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Παιδια να ρωτησω?

Το advantix ειναι η αμπουλα που βαζεις εξωτερικα στον σκυλο?
Τετοιο εχει βαλει ο κτηνιατρος. ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ που ειπα οτι δεν εδωσε αμπουλα.

Ανοιξα το βιβλιαριο του τωρα και το γραφει. Μου ειχε πει καθε μηνα να πηγαινω να βαζει.

Οποτε θα παρω και ενα scalibor τωρα, αν και η vaso λεει πως δεν χρειαζεται κιολας , αλλα εγω λεω να παρω.

Επισης να κανω μια ερωτηση. Απτην στιγμη που μπαινει το advantix, αν κανεις μπανιο τον σκυλο δεν φευγει αυτο?

Ευχαριστω και παλι.

ΥΓ. (@vaso-Επιτελους μια Σαλονικιά. Που εισουν οταν ηθελα βοηθεια με τον Κομπι? εψαχνα απο δω κ απο κει κτηνιατρους:p)
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παιδια να ρωτησω?

Το advantix ειναι η αμπουλα που βαζεις εξωτερικα στον σκυλο?
Τετοιο εχει βαλει ο κτηνιατρος. ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ που ειπα οτι δεν εδωσε αμπουλα.

Ανοιξα το βιβλιαριο του τωρα και το γραφει. Μου ειχε πει καθε μηνα να πηγαινω να βαζει.

Οποτε θα παρω και ενα scalibor τωρα, αν και η vaso λεει πως δεν χρειαζεται κιολας , αλλα εγω λεω να παρω.

Επισης να κανω μια ερωτηση. Απτην στιγμη που μπαινει το advantix, αν κανεις μπανιο τον σκυλο δεν φευγει αυτο?

Ευχαριστω και παλι.

ΥΓ. (@vaso-Επιτελους μια Σαλονικιά. Που εισουν οταν ηθελα βοηθεια με τον Κομπι? εψαχνα απο δω κ απο κει κτηνιατρους:p)
Μπανιο με σαμπουαν μπορει να κανει καμμια βδομαδα μετα την εφαρμογη του advantix .
Αν ο σκυλος κανει μπανιο καθε μερα στη θαλασσα , ξεπλενεται κλπ καλο θα ηταν να του βαζεις περισσοτερες απο μια αμπουλες το μηνα πχ καθε δεκαπενθημερο (τις οποιες μπορεις να τις βαζεις μονος σου , δεν χρειαζεται ο κτηνιατρος καθε μηνα για αυτο το λογο) . Η bayer που κατασκευαζει το advantix αναφερει απωθηση των σκνιπων πανω απο 90% για διαστημα 3 εβδομαδων (το οποιο εγω μεταφραζω πως ειναι καλο να γινεται εφαρμογη αμπουλας καθε 15-20 ημερες ,ειδικα σε σκυλους-φορεις ή που ζουν σε ''επικινδυνες'' περιοχες).

Τεσπα , μην παμε μακρια... ακολουθα το : ''αμπουλα advantix καθε μηνα + scalibor λουρι + ψεκασμα καθε βραδυ'' , κανε και τις σχετικες εξετασεις και θα ξερεις πως εκανες οτι μπορεις για την προστασια του σκυλου σου απο το καλαζαρ :)
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
ΥΓ. (@vaso-Επιτελους μια Σαλονικιά. Που εισουν οταν ηθελα βοηθεια με τον Κομπι? εψαχνα απο δω κ απο κει κτηνιατρους:p)
Διακοπές!:p:p

Και εγώ στον ίδιο κτηνίατρο πηγαίνω τη δική μου αυτό τον καιρό.
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς, που το αποκτάει το σκυλί από ένα κουνούπι.
Η διροφιλαρίωση θεωρείται ενδημική στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα, οπότε μην αγχώνεσαι.
Αν όμως ανέβεις βόρεια μήνες που κυκλοφορούν κουνούπια, συμβουλέψου τον κτηνίατρό σου.;)
 








kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχει παρει drontal plus αν θυμαμαι καλα. Αυτο δεν ειναι το χαπι?

Το οποιο θα το παιρνει καθε 3 μηνες.

Το drontal δεν καλύπτει για το σκουλήκι της καρδιάς. Το milbemax καλύπτει. Απ'οτι έχει γραφτεί εδώ στο φόρουμ, πρεπει να δίνεται κάθε μήνα, όχι κάθε τρίμηνο, οπου υπάρχει κίνδυνος διροφιλαρίωσης.

Παρεμπιπτόντως, κανένα μικρό πετσοπ και κανένα φαρμακείο που ρώτησα δεν το έχει.... με παρέπεμψαν στη γνωστή αλυσίδα, οπου αρνούμαι κατηγορηματικά να πάω, και ως εκ τούτου εμμένω στο drontal μέχρι να βρω το άλλο.

Απο που το προμηθευεστε βρε παιδια?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς, που το αποκτάει το σκυλί από ένα κουνούπι.
Η διροφιλαρίωση θεωρείται ενδημική στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα, οπότε μην αγχώνεσαι.
Αν όμως ανέβεις βόρεια μήνες που κυκλοφορούν κουνούπια, συμβουλέψου τον κτηνίατρό σου.;)
Σοβαρά? Θέλει κρύο η καταραμένη? Διότι στο Ιλλινόι, όπου ως γνωστόν μας θάβει το χιόνι το χειμώνα, δίνει και παίρνει η διροφιλαρίωση. Περπατάει στο δρόμο, που λένε....:eek::eek::eek::eek::eek:
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Απο που το προμηθευεστε βρε παιδια?

από το γνωστό φαρμακείο στην Ομόνοια ,στην Σωκράτους νομίζω ,ξέρεις

δίπλα στο εφετείο ,

αλλά σε οποιοδήποτε φαρμακείο σε βολεύει εάν το παραγγείλεις νομίζω μπορούν να στο φέρουν..
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
από το γνωστό φαρμακείο στην Ομόνοια ,στην Γερανείου νομίζω ,ξέρεις

δίπλα στο εφετείο ,

αλλά σε οποιοδήποτε φαρμακείο σε βολεύει εάν το παραγγείλεις νομίζω μπορούν να στο φέρουν..
Ναι, τσεκάρισαν ποσο κάνει το κουτί, και μου είπαν μια τρελή τιμή! Δεν θα τα παίρνει κανείς λέει οπότε δεν το φέρνουν αν δεν πάρω ολόκληρο το κουτί..... (νομίζω ότι έκανε 300 ευρώ ή κάτι τέτοιο το κουτί με τη μεγάλη δόση....)

Που θα πάει, θα το βρώ.... το παρήγγειλα και στον πετσοπά της γειτονιάς μου.... για να δω αν θα το φέρει κι αν θα μπορώ να παίρνω 1-2 χάπια τη φορά.....