Σαμογιέντ από pet shop


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
εχω πισμωσει παρα πολυ για να το αφησω ετσι...σαφως και θα κανω δυσφημιση αλλα και θα τον τρεξω οσο δεν παει αλλο...
του την χαρησα την πρωτη φορα που το σκυλι μου το εδωσε με πνευμονια και παρακαλαγε τον γιατρο μου να δωσει αλλη ονομασια στην ασθενεια (να μην ειναι τοσο βαρυγδουπη οσο η πνευμονια) οταν εκεινος τον πηρε για να του εξηγησει τις συνθηκες στις οποιες ηταν το ζωακι μου μεχρι να το παρω.
προσπαθω να ερθω σε επικοινωνια με τον κυνολογικο ομιλο ωστε να μου δωσουν και εκεινοι μια κατευθυνση για το τι μπορω να κανω.
μιλησα με τον κτηνιατρο μου και μου εξηγησε πως δεν υπαρχει εξεταση που να αποδεικνυει την καθαροαιμια του σκυλου μονο εαν υπαρχει και δειγμα αιματος ενος γεννητορα πραγμα το οποιο δεν μπορω να κανω.
μου ειπε να απευθυνθω στον κοε ωστε να περασει απο εξεταση καποιου κριτη ωστε να διαπιστωθει μορφολογικα μονο ποιες προυποθεσεις πληρει και σε ποια ρατσα μπορει να καταταχθει.
οταν μπορεσω να πιασω επιτελους στο τηλ καποιον απο τον κοε θα σας πω.
παντως για να τον αφησω ετσι δεν υπαρχει περιπτωση!!
αν ειχε την πρεπον αντιμετωπιση για το θεμα θα το βουλωνα ...αλλα οταν ο αλλος σου επιτιθεται κιολας θελει αν μη τι αλλο την αναλογη συμπεριφορα!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μπορεις να βγαλεις μια καλη φωτογραφια τον σκυλο?
ποσων μηνων ειναι και ποσο τον αγορασες?
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
πηρα την πιο συντομη και κοφτη απαντηση της ζωης μου.πριν ολοκληρωσω καν μου ειπαν δεν μπορουν να με βοηθησουν δεν εχουν καμμια σχεση και δεν ανακατευονται με pet shop
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μερικοί εκτροφείς είναι πολύ εξυπηρετικοί όταν τους "ανακρίνεις" γιατί απλώς αγαπούν πολύ τη φυλή τους. Ένας καλός εκτροφέας σαμογιέντ, με μια φωτογραφία του σκύλου σου μπορεί να σε βοηθήσει, (έστω μόνο για να σε αποτρέψει να κάνεις ένα ζευγάρωμα που θα κάνει κακό στη φυλή του).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο ΚΟΕ δεν ασχολείται γιατί τα σκυλιά από pet shop είναι de facto από puppy mills...

Πάντως θεωρητικά με τεστ dna μπορείς να δεις σε ποιά ή ποιές φυλές ανήκει ο σκυλάκος σου!
Δεν ξέρω βέβαια που μπορείς να απευθυνθείς εδώ στην Ελλάδα...

Δεν το θυμόμουν το ζήτημα με την πνευμονία...

Βάλε πάντως μια φωτό εδώ μέσα να το δούμε κι εμείς!Όχι ότι έχει κάποια αξία η γνώμη μας αλλά από περιέργεια με όλα αυά!
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
εχω απειρες φωτη της αλλα ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω εδω να ανεβασω .θα ανεβασω το απογευμα σιγουρα ομως μολις σχολασω.

ΣΑΜΟΓΙΕΤ θηλυκό ,καθαρόαιμo, εμβολιασμένo, αποπαρασιτωμένo, με διαβατήριο και microchip.
Αψογη μορφολογια..Δίνεται εγγύηση.Ετοιμοπαράδοτο.
Δωρεάν ενημέρωση από έμπειρο εκπαιδευτή
Τιμή: 350euro
Τηλ. επικοινωνίας : 211-0121146 Ωρες καταστημάτων. Αποστολή πανελλαδικά
μπορει τα 350 να σας φαινονται λιγα αλλα για μενα που περνω 700 μηνιαιο μισθο ειναι πολλα!
ειναι 5 μηνων...γεννημενη κατα το βιβλιαριο της στις 20/05/2009. και μαλλον αν κρινω απο τα δοντακια της ειναι τοσο..
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
μα ρωτησα στον κτηνιατρο της χιονης για τεστ καθαροαιμιας και μου απαντησε πως πρεπει να υπαρχει και ενας γεννητορας για να γινει συγκριση.
εκεινος με εκανε να απευθυνθω στον κοε και εγινα ρομπα!
με μιλησε με τετοια απαξιωση λες και πηγαινα να ανοιξω συζητηση για σκ@τ@....!!!!!
 






despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
την εκανα copy paste ...ειχα κρατησει το λινκ για παν ενδεχομενο και παλι καλα γιατι πλεον γραφει πως εχει σβηστει γιατι ειναι παλια αγγελια.
οταν τον ρωτησα γιατι την δινει τοσο φθηνα μου ειπε πως επειση το ζωο ηταν ηδη 3 μηνων και ...
και εγω η κουτα το εχαψα...:-|
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλα, με 350 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση να πηρες καθαροαιμο, καμιας φυλης, ουτε εαν δεχοσουν την αλλαγη θα επαιρνες.
ενα ημιαιμο ασπρο σκυλακι αγορασες, αυτο ομως δεν τους δινει το δικαιωμα να σε εχουν κοροιδεψει με τετοιον τροπο(ουτε με αλλον τροπο).
εαν ειναι πολλα για σενα τα 350 ευρω (κατι που κατανοω φυσικα), μην σκεφτεσαι καν τα τεστ dna ,η τις μηνυσεις, διοτι κοστιζουν πολυ πολυ περισσοτερο.
σε λιγο καιρο θα σου εχει περασει..υπομονη.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τυπική αγγελία τέτοιου τύπου...:(
Για το τεστ dna δεν ξέρω να σου δώσω κάποιες πληροφορίες, ίσως κάποια άλλα παιδιά να μπορούν να σε βοηθήσουν!
Πάντως δεν νομίζω να αξίζει το κόπο να ψάξεις τη ράτσα της...τι θα κερδίσεις αν σου πει ότι είναι σαμογιέτ ή καναδέζικό ή ποιμενικός καυκάσου ή πεκινουά...
Ή τι θα χάσεις αν σου πουν ότι είναι ένα ημίαιμο;:rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αναρωτιέμαι... αυτά τα "Ετοιμοπαράδοτο" και
"αποστολή πανελλαδικά" δεν προβληματίζουν κανέναν γαμώ το? :(
Όλα τα άλλα άντε να τα καταλάβω αλλά κι αυτό?
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
καταλαβαινω που το πατε και εγω ετσι θα σκεφτομουνα.
γι αυτο και για κανενα λογο δεν δινω πισω την χιονη.
αυτος μου εκανε προταση να του δωσω την χιονη για να μου δωσει σαμογιεν και φυσικα αρνηθηκα.
μπορει να ειναι και τρεξιμο και χρημα και φθορα ολο αυτο που παω να ξεκινησω αλλα ακριβως επειδη ειδικα εδω μεσα εχω διαβασει τα απιστευτα και επειδη την εχουν δει πολυ μαγκες οπου ο νομος δεν τους ακουμπαει και επειδη με το λιγοστο μυαλο που διαθετω καταληγω πως αυτοι στηριζονται μονο και μονο στο οτι ο αλλος θα δεθει με το σκυλι οποτε σου λεει αν περασει λιγος καιρος θα αρκεστει σε αυτο που πηρε.οποτε εκεινος κανει καθεστως απλα να πουλαει ενα ημιαιμο που καποιος του χαρησε η του φορτωσε...
και επειδη οσο τα σκεφτομαι τοσο τρελενομαι ο ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟΣ με το πετ σοπ στη βουλα στην ασκληπιου συγκεκριμενα δε θα επαναπαυθει απο μενα μονο και μονο απο την αγαπη μου προς την χιονη!!!
._
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
chloe τι εννοεις αν προβληματιζουν καποιον?
εγω το ετοιμοπαραδοτο το εξελαβα πως το κουταβι ειναι ηδη ελλαδα,δλδ εχει γινει η παραλαβη του και η αποστολη πανελλαδικα ειναι για καποιον που μενει επαρχια.
πως θα μπορουσαν να με προβλαματισουν συγκεκριμενα αυτα τα δυο?
σου υπενθυμιζω πως δεν εχω ξανακανει αγορα,παντα ειχα ημιαιμα ,αδεσποτα και μεγαλα σε ηλικια σκυλακια που εβρισκα κατα καιρους.
ηταν η πρωτη μου αποπειρα να αγορασω κουταβι και βρεθηκα παλι με ημιαιμο!!!!:mad:ζωη να'χει το μωρο μου...!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ξερεις κατι? ειναι πολυ χειροτερη η αισθηση του να εχεις παλεψει για το δικιο σου και τελικα να μην το βρεις (διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να το βρεις)
τωρα τα σκεφτεσαι και τρελλαινεσαι, σε λιγο καιρο ομως θα εχεις ξεθυμανει.
 




despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
δλδ θες να μου πεις πως αν κινηθω νομικα θα βγω και ζημιωμενη?
αν παω κανονικα σημερα και του τραβηξω μια μηνυση , με γνωματευσεις απο τον γιατρο της για πνευμονιες για εξαπατηση και ολα οσα με συμβουλεψει καποιος δικηγορος πιθανολογειται να βγω και ενοχη???
να τον αφησω δλδ να αλλωνιζει και να πουλαει σκυλακια που εχει παρει απο καπου τυχαια?
αν βαλεις πως πηρα το σκυλι 350, το κρεβατι της 100 την τροφη της που τελικα της την αλλαξα 85 κατι λουρακια και παιχνιδακια και στικακια για τα δοντια και σαμπουανακια και και και και του αφησα σχεδον 700 ευρω ...το μηνιατικο μου!!!ε οχι σε αυτον ρε φιλε...θα τα κανω δωρεα στον Ζωοφιλικό Σύλλογο Ελευσίνας αλλα σε αυτον δεν τα αφηνω!!!!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σκέψου το, απο εκτροφέα για να πάρεις σκύλο μπορεί να περιμένεις έως και χρόνια...
Η επιλογή του κουταβιού γίνεται με τη βοήθεια του εκτροφέα ώστε να ταιριάζει περισσότερο στο νέο ιδιοκτήτη, για παράδειγμα δεν θα σου δώσει το πιο κυριαρχικό αν είσαι νέος κι άπειρος ιδιοκτήτης.
Αυτό το ετοιμοπαράδοτο κάνει λίγο σαν καναπέδες, που στο τάδε μοντέλο όλοι είναι ίδιοι κι έχουμε φέρει κάποιους στην Ελλάδα και τους προωθούμε!;)