Σπλαχνική λεισμανίαση (Καλαζάρ)


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Όταν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για την πορεία της νόσου πρέπει να πάμε το ζώο για εξετάσεις με λήψη δείγματος τόσο από τα λεμφογάγγλια όσο και από το μυελό-γιατί μπορεί στο ένα να μην φανεί κάτι αλλά στο άλλο να φανεί-δεν αρκεί μόνο το ένα δλδ, τώρα λέω ό,τι μου έχουν πει από την Πανεπιστηνιακή κλινική- .

Τις συγκεκριμένες εξετάσεις τις έχω κάνει στο αδεσποτάκι που φροντίζω 3 φορές. Η λήψη λεμφογάγγλιων δεν είναι κάτι φοβερό.

Για τη λήψη μυελού της κάνουν τοπική νάρκωση και μετά είναι μια χαρά. Βέβαια είναι σκυλί τρελά ανθεκτικό στον πόνο, πρώτη φορά βλέπω τέτοιο ζώο απαθές να του χώνουν το μισό ψαλίδι στο κρέας για να βγάλουν τα άγανα και να μην κάνει τίποτα:shock:.
 


mariatito

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2009
101
1
Ηράκλειο Κρήτης
Με τόσο που διάβασα, έχω ένα σωρό απορίες, κι αν δεν βαριέστε, απαντήστε μου, να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά!

-Οι εξετάσεις αίματος του σκύλου σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο;

-Τα σπρέϋ Antiphlebotome και σιτρονέλας που τα βρίσκουμε; Στα φαρμακεία ή στα Petshoop; Κάνει να μπουν και τα δύο, ή μόνο το ένα;

-Σε συνδυασμό με το σπρέϋ Frontline για τα τσιμπούρια και ψύλλος, μήπως εξουδετερώνει το ένα το άλλο, ή όχι;

-Μήπως ξέρετε καμιά «συνταγή» φυσικού εντομοαποθητικού με ένα καλό μίγμα αιθέριων ελαίων; Μπορούμε μ’αυτά να ψεκάσουμε και το χόρο του σκύλου, χαλιά κλπ, ή είναι μόνο για ψέκασμα στο τρίχωμά του;

-Κάπου αναφέρθηκε ως μέσω πρόληψης σκνιπών το BlackLight, κάτι τέτοιο εννοείτε;



-Το ανάβουμε πριν το σούρουπο; Για πόση ώρα; Σε πόση απόσταση από την μπαλκονόπορτα το βάζουμε ώστε να μην τα «τραβήξει» μέσα στο σπίτι;

-Αν βάζω σιτρονέλα στο σκύλο όλο το χρόνο, ανεξάρτητα από εποχή, κρύο, βροχή, κλπ, πειράζει, ή πρέπει να μπαίνει μόνο όταν ο καιρός είναι πάνω από 18’C;

-Μήπως τα κοντότριχα είναι πιο επιρρεπή σε τσιμπήματα-δαγκώματα από τα μακρύτριχα, ή θα βρει και θα τρυπώσει να τσιμπήσει η σκνίπα ανεξάρτητα τριχώματος; Ή είναι θέμα ράτσας; Ας πούμε, εμένα τα κουνούπια με λατρεύουν το καλοκαίρι, αλλά τον άντρα μου, ούτε να τον φτύσουν! Έχουμε διαφορετικό τύπο αίματος. Μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τα σκυλιά; Να προτιμώνται τα «γλυκοαίματα» ας πούμε;

-Μια φίλη μου βάζει στα σκυλιά στης Autan και μου λέει ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Τι παίζει με το Autan τελικά;

-Αν βάζουμε αμπούλες Advandix κάθε 15 μέρες –που από ότι διάβασα καλύπτει τα πάντα (κουνούπια, σκνίπες, ψύλλους, τσιμπούρια) - αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθόλου το frontline, είτε σε σπρέϋ είτε σε αμπούλα, σωστά;

-Οι τρίχες «κατσιάζουν» με τα εντομοαπωθητικά σπρέϋ?

-Υπάρχουν κάτι ωραία αρώματα για σκύλους. Αυτά ελκύουν έντομα; Αν έχω βάλει εντομοαπωθητικό και το άρωμα, θα είναι υπερβολικό ή ουδέτερο;

Υ.Γ.:
(Και να ρωτήσω και κάτι άλλο; Εδώ στην Κρήτη, υπάρχουν αρκετά αδέσποτα, αλλά και «δεσποζόμενα» σκυλιά, που όμως οι ιδιοκτήτες τους τα αφήνουν ελεύθερα να γυρνοβολάνε.
Εγώ τώρα, πρέπει να επιτρέπω στο σκυλάκι μου να συναναστραφεί αυτά τα σκυλιά, ή μόνο όταν συνοδεύονται από ιδιοκτήτη είναι ασφαλές; Και πως θα γίνει η κοινωνικοποίηση ρε γαμώτο;
Ρωτάω, γιατί θορυβήθηκα και με τα τσιμπούρια και τους ψύλλους που από ότι διαβάζω, πολλοί έχετε πρόβλημα)!


Ευχαριστώ για το χρόνο σας να «διαβάσετε» τις απορίες μου, και να σας πω ότι είστε σπουδαίοι όλοι σας, γιατί έχω μάθει απίστευτα πράγματα χάριν σε σας! Ο καθένας σας έχει βάλει το λιθαράκι του εδώ! Καταπληκτικό φόρουμ!
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Ο τιτλος αυτος ειναι ο υποπτα θετικος αν δεν κανω λαθος ...δεν εχεις κατι να φοβασαι παντως.Λογικα ζυλαπουρ ή ζυλορικ σου εγραψε να παρεις τωρα...δεν ειναι αντιβιωτικα αυτα:)

Υποπτα θετικος ειναι ...μην αγχωνεσαι :)
Δωσε του τα χαπια και μεινε συνεπης στην επανεξεταση οταν αυτη καθοριστει απο το γιατρο σου (η οποια μπορει να βγει αρνητικη χωρις αλλες θεραπειες).

Καλημέρα...

Αν και προβληματίστηκα πάλι ναι τελικά ζυλαπουρ του δίνω :-|


Έχω τις βιοχημικές στα χέρια μου.Μπορώ να σας αναφέρω κάποια από αυτά για να μου πείτε τις απόψεις σας;

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΑΕ Β.Ι.ΚΟΝΤΟΣ και ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ

Βιοχημικές Αναλύσεις είναι μέσα στα όρια απ' ότι μου είπαν και κοιτάω
 
Last edited:


ermisva

Member
12 Φεβρουαρίου 2010
8
0
αθήνα
hi!την παρασκευη εμαθα πως ο σκυλοσ μου εχει καλαζαρ 1/1600...:(γιαυτο και σε καταλαβαινω
[σε συμβουλευω να παρεις συμβουλες απο αρκετους ειδηκους]
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Δυστυχώς γράφω κ εγώ σε αυτή την στήλη για την μικρούλα μας .

Όταν την βρήκαμε της κάναμε αμέσως εξετάσεις και έδειξε ύποπτη στο 1/100 στο καλαζάρ (Δεκ 09)

Επαναλάβαμε τις εξετάσεις και το αποτέλεσμα βγήκε θετικό στο 1/200 (Φεβ 10)

Ο γιατρός μας μάς συμβούλεψε χάπια (zylapour ) και σιρόπι.

Τα χάπια έχουμε ήδη ξεκινήσει να τα παίρνουμε.
Για το σιρόπι το σκέφτομαι διότι το ποσοστό ακόμα είνα χαμηλό και μήπως δεν χρειάζεται να μπει σε αυτή την διαδικασία.

Εσείς τί λετε;

Ευχαριστώ
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλά έκανε και σας έδωσε σιρόπι...και ο λόγος έιναι ότι με΄σα σε 2 μηνες ο τίτλος ανέβηκε..
Έπρεπε να ε΄χατε ξεκινήσει ζιλαπουρ από τη πρωτη φορά...
Είναι χαμηλό πάντως...
Κάνατε γενικές για νεφρα και συκώτι?
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κάναμε, ναι, ευτυχώς βγήκαν όλα καλά!

Ευχαριστώ για τις ευχές! Τις χρειαζόμαστε :)

Μην ανησυχεις τότε..είναι χαμηλος ο τίτλος και δεν θα έχεις πρόβλημα..
Απλά να μη ξεχνας τα ζιλαπουρ..
όλα καλά θα πανε..:):)
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Μην ανησυχεις τότε..είναι χαμηλος ο τίτλος και δεν θα έχεις πρόβλημα..
Απλά να μη ξεχνας τα ζιλαπουρ..
όλα καλά θα πανε..:):)
Δεν το ξεχνάμε ποτε! Της δίνουμε πρωί βράδυ την ποσότητα που μας ειπε ο γιατρός.

Το κρύβουμε μέσα σε λιχουδιά (τυράκι) και το τρώει με μεγάλη ευκολία!

Από αύριο θα ξεκινήσουμε και το σιρόπι.

Ελπίζω να πάνε όλα καλα...
 


selene

Member
11 Μαρτίου 2010
23
0
ρε παιδιά εμένα γιατί ο γιατρός μου είπε πως το ποσοστο δεν έχει σημασία και η κλινική εικόνα του σκυλιού είναι αυτό που θα κοιτάω? για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται λογικό.... ειμαστε στη 2η εβδομαδα θεραπειας. Την καντυ την βρηκα πριν καμια 10αρια μερες παρατημενη
http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...ers-and-!!!my-new-rescue-pit-bull...&p=212129
http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...άποιος-τα-ίδια-Τι-να-κάνω&p=212544#post212544
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και βέβαια είναι σημαντική η κλινική εικόνα του σκύλου. Αν δεν έχει χτυπήσει νεφρά, συκώτι κλπ, τότε τα πράγματα είναι πολύ πολύ καλύτερα. Ο τίτλος έχει σημασία όταν διαπιστώσεις ότι μέσα σε ένα χρονικό διάστημα πχ 2 μηνών έχει ανέβει.
Απο την άλλη έχουν υπαρξει σκυλιά με 1/1600 (keagan), χωρίς άλλο πρόβλημα που είναι καλά και σκυλιά με 1/600 (Τσούφι), που είχε χτυπήσει νεφρά.
Όπως και περιπτώσεις σκύλων που εμειναν σταθεροί στο 1/600 για όλη τους τη ζωή. Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι να μην υποτροπιάσει.
 


selene

Member
11 Μαρτίου 2010
23
0
οποτε καλα μου τα ειπε, ειναι ενας καλος ειλικρινης γιατρος αλλα κλασσικος... για ολιστικα και τετοια τα ψαχνω μονη μου. Καλα παει η μικρή. Το μονο που με στεναχωρει ειναι πως δυσκολευεται να σηκωθει, τα πισω ποδια μοιαζουν παραλυτα οταν εχει κοιμηθει. Μετα ευτυχως φυσάει... κι απ οτι διαπιστωσα εχει μια αδυναμιουλα στις γατες! Τις τελευταιες μερες οταν βλεπει κατι ενδιαφερον και τραβαει στο λουρι... δεν σωριαζεται :) εχει βελτιωση... εχει φοβερη μυικη ατροφια αλλα παει πολυ καλυτερα...
 


selene

Member
11 Μαρτίου 2010
23
0
η Καντυ υιοθετηθηκε αλλα ο νεος γονεας της ειναι στην κτηνιατρο. Αισθανομαι ασχημα γιατι του ειπε πως επρεπε να παιρνει και χαπια απο την αρχη. Εμενα γιατι δεν μου το ειπε ο κτηνιατρος? Και εν τελει ξαναδιαβαζοντας το thread απ ολες αυτες τις εξετασεις ποιες πραγματικα χρειαζονται? Αν το ζωο ειναι καλα και τα ποσοστα δεν εχουν την ιδια σημασια στο ενα και στο αλλο ζωο... τι κανουμε?

Εχω τρομερη απεχθεια στους κτηνιατρους στο μεταξυ με διαφορα που περασε ο δικος μου μικρος και με την λυση που βρηκα εγω διαβαζοντας φορουμ και μονο πως πρεπει παλι να γινει αυτο με τοσο σοβαρο νοσημα με αρρωσταινει. Απ το αγχος μου στραβωσα παλι το δοντι που 8 μηνες εφτιαχνα με σιδερακια, αλλη ιστορια αυτο...

Να μην πω το τελευταιο που μου βγαλε ερλιχειωση στην μικρη χωρις κλινικα συμπτωματα και επεμενε ολιστικος κτηνιατρος να της δωσω σκληρη αγωγη και αυπνη της ξαναεκανα εξετασεις και βγηκε αρνητικο... Δεν ξερω τι σκατα να πιστεψω με αυτους τους γιατρους. Μην αρχισω τωρα, που για κενελ κοφ του εκανε αναισθησια για ακτινογραφια και αφου του εκοψε μου εδωσε αντιβιωση... και φυσικα του περασε με μελακι και βιταμινη c.

γκρρρρρρ
 


str13

New Member
3 Ιουλίου 2010
3
0
καλησπερα σε ολους!ειμαι νεος χρηστης στο φορουμ.ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος αυστραλιανου τσοπανοσκυλου!δυστυχως σημερα εμαθα οτι η θηλυκη σκυλιτσα που ζευγαρωσε πεθανε απο καλαζαρ!περα απο την στεναχωρια που εχω παρει σημερα εχω και την ανησυχια μηπως απο την σωματικη επαφη υπαρχει περιπτωση να κολλησε και ο δικος μου!απ'οτι διαβασα κολλαει μονο μεσω μολυσμενης σκνιπας!αλλα αυτη την στιγμη δεν εχω την ψυχραιμια να διαβασω ολα τα ποστ και ζητω συγνωμη αν παραβιαζω καποιο κανονα του φορουμ!περιμενω με ανυπομονεσια καποια απαντηση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ποιό θέμα τώρα να σου πρωτοδώσουμε να διαβάσεις... ;;; Τι να σου πρωτοπούμε; Οτι κάκιστα ζευγάρωσες τον σκύλο σου; Οτι γιατί δεν έχετε ιδέα και οι δύο σκυλογονείς από βασικά θέματα υγείας των σκυλιών σας; Πως το άφησε να πεθάνει από καλαζάρ; Δεν του έκανε προληπτικές εξετάσεις; Δεν έτρεξε να του παράσχει θεραπεία έστω στα πρώτα συμπτώματα; Εσύ δεν έχεις ήδη τρέξει στον γιατρό σου για εξετάσεις; Τι παραπάνω να σου πούμε; Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι; Δυστυχώς δεν φτάνει...:(
 


str13

New Member
3 Ιουλίου 2010
3
0
το σκυλι μας το εχουμε καλυτερα και απο τον ιδιο μας τον εαυτο.γιατι κακιστα ζευγαρωσα τον σκυλο μου?εξετασεις για καλαζαρ του καναμε πριν απο ενα μηνα!και ο συγκεκριμενος κυριος ειναι εκπαιδευτης σκυλων!θα προτιμουσα να μην μου επιτιθεσαι αλλα να μου δωσεις απαντησεις γιατι ειλικρινα δεν μπορεις να ξερεις τι σχεση εχω με το σκυλι μου και πσο το νοιαζομαι!παντως να ξερεις οτι περιμενω μια απαντηση σου για να ενημερωθω!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν υποτεύεσαι κάτι πάνε στο γιατρό και ξανά εξετάσεις.
Εν τω μεταξύ διάβασε στο φόρουμ για τα θέματα που γράφει η mareco, το ότι κάνουμε τα πάντα για το σκυλί μας να είναι ευτυχισμένο δε σημαίνει ότι δεν κάνουμε και λάθη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καταρχάς δεν έχω καμμία υποχρέωση να σου απαντήσω. Επειδή όμως θέλω να ασχοληθώ, σου λέω να διαβάσεις τις 10 σελίδες που προηγούνται του post σου (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) για να ενημερωθείς για το καλαζάρ.
Επίσης, επειδή θέλω σου παραθέτω και αυτό:

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?273-γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρωνουμε-τα-σκυλια

Παρεπιπτόντως, για να ζευγαρώσει ένα σκυλί, δεν φτάνει να του έχεις κάνει εξετάσεις για καλαζάρ. Για τον συγκεκριμένο "κύριο" δεν θέλω να μιλήσω...
Οπωσδήποτε να ξαναπάς τον σκύλο σου για εξετάσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Και, παρεπιπτόντως 2... δεν έγραψα πουθενά ότι δεν αγαπάς το σκυλί σου. Μόνος σου επιτίθεσαι στον εαυτό σου...
 


str13

New Member
3 Ιουλίου 2010
3
0
ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ και αντιλαμβανομαι απο το υφος των απαντησεων σου το ποσο νοιαζεσαι!θα καθισω οπως και ηδη εχω ξεκινησει να διαβαζω αρκετα θεματα για να ενημερωθω καλυτερα!γραφονται πραγματα και αποψεις που δεν ειχα σκεφτει ποτε ουτε με ειχαν προβληματισει!ομολογω οτι σιγουρα εχω αγνοια σε αρκετα θεματα αυτος ομως πιστευω οτι ειναι και ενας απο τους σκοπους και λογους υπαρξης ενος φορουμ!σε ευχαριστω για την αντιπαραθεση και το λινκ που με παρεπεμψες.