Στείρωση εγκύου σκύλας

Στείρωση Εγκύου Σκύλας - Υπέρ ή Κατά;


  • Total voters
    287

Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά κάνεις και δεν τον στειρώνεις, δεν είναι απαραίτητο! Εφ' όσον είναι δεσποζόμενος απλά δεν τον αφήνεις να ζευγαρώσει. Με τα άλλα τι κάνουμε? Οι απόψεις είναι χρήσιμες μόνο όταν στηρίζονται πρακτικά. Γι' αυτό σου είπα διάβασε εκείνο το τόπικ και ΑΦΟΥ το διαβάσεις γράψε μας τη γνώμη σου.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ θα ήθελα να εκφράσω παράπονο για το τρόπο που τίθονται τα θέματα των πολς.

Συχνά θα ψήφιζα και υπέρ και κατά, ανάλογα με το πω "διαβάζω" την ερώτηση.

Το ίδιο και τώρα.
Θέλω να πω, πως ΣΙΓΟΥΡΑ θα ήμουν υπέρ του να στειρωθεί μία σκύλα (με κουτάβια μέσα της που δύσκολα θα βρούν σπίτι) στην αρχή της εγκυμοσύνης της.

ΠΟΛΛΕΣ φορές έχω πει σε άλλους να τρέξουν να στειρώσουν μιά σκύλα που μόλις ζευγάρωσε, γνωρίζοντας πολύ καλά πως δεν είναι ότι καλύτερο να στειρώνεται όταν είναι ακόμη στις μέρες της. Και μέχρι και 30 μέρες μετά το ζευγάρωμα, δεν βλέπω γιατί να μην στειρωθεί (αν είναι να γλυτώσεις κουτάβια από μια μικρή και φρικτή ζωή στον δρόμο). Μετά όμως αρχίσει να "θολώνει" το θέμα...

Αν η σκύλα είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, το να λέμε "είναι σωστό να τη στειρώσεις" είναι σαν να λέμε είναι εντάξει κι αυτό που κάνουν οι χωριάτισσες που πνίγουν τα μωρά μόλις γεννηθούν... ή δεν είναι;

Σαν το κόψιμο της ουράς.... είμαι "ψηλοκατά" (και ας έχω σκύλο με κομμένη ουρά) αλλά να πω την αλήθεια, δεν με πολύενοχλεί να κόβεται μιά ουρίτσα στις 3 μέρες ηλικίας του κουταβιού.... Μετά από την πρώτη εβδομάδα όμως με κάνει ΤΟΥΡΚΟ η ιδέα.

Βλέπετε που συχνά δεν απαντούνται οι δημοσκοπήσεις με ένα ναι, ή ένα όχι;

Σε αυτήν μάλλον υπέρ θα πρέπει να απαντήσω αλλά "υπό όρους".

Δεν θέλω να "μπερδεύω" κι εγώ σκύλους με ανθρώπους αλλά και στην ανθρώπινη έκτρωση πάλι στο "ναι, υπό όρους" θα με βρεις. Και ΟΧΙ μόνο για την ηλικία του εμβρίου!

Πχ. ΠΟΛΥ θα μου άρεσε να στείρωναν οι γιατροί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ την όποια γυναίκα έκανε πάνω από 3 εκτρώσεις! Εδώ στην Ελλάδα, έχει καταντήσει ΜΟΔΑ η έκρτωση (πολλές γυναίκες κάνουν πάνω από 7 εκτρώσεις χωρίς την παραμικρή ενόχληση στην συνείδησή τους, ή διαφορετική προσέγγιση στο θέμα σεξ χωρίς προστασία).

Σε πολλούς γιατρούς αρέσει η ιδέα μου (του να "καίγεσαι" μετά την 3η έκτρωση) αλλά τους προβληματίζει η "παράπλευρη-παράνομη" έκτρωση που θα αυξηθεί τρελά αν υπάρξει τέτοιος νόμος ποτέ. Δηλαδή, οι γυναίκες πάλι "γαϊδούρες" θα είναι, απλά στα κρυφά (ρισκάροντας ακόμη και τη ζωή τους σε "σφαγεία" παράνομων γιατρών).

Εγώ πάλι πιστεύω πως θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερος ο κόσμος αν ήταν πιο κοινωνικά αποδεκτό να στειρώνονται οι άνθρωποι (πράγμα που θα συνέβαινε αν το επέβαλε ο νόμος), και πως πολλές γυναίκες θα ΕΚΤΙΜΟΥΣΑΝ τη στείρωση μετά την 3η έκτρωση.

Στην ουσία ΧΑΡΗ θα τους έκανε ο γιατρός. Το θέμα είναι ποιός θα πλήρωνε την εγχείρηση;
Ακούγομαι σκληρή; Εεεε τι να κάνουμε. Όταν μιλάω με γυναίκες που έχουν κάνει 9, 10, και 12 εκτρώσεις, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να μην μου μπαίνουν τέτοιες ιδέες!

Καλά, σταματάω το "οφ τόπικ"...:p
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Θα συμφωνήσω πολύ με τη Dr. όπως στο πόκερ έτσι και στη ζωή όλα είνα υπο προυποθέσεις, ρευστά. Είναι πολύ δύσκολο να απαντήσεις, ειδικά σε αυτήν την ερώτηση, χωρίς να υπάρχει ένα υποθετικό σενάριο που να σου δίνει πληροφορίες. Θεωρητικά μιλώντας όχι είμαι κατά.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ συμφωνω με τη Dr. Zhivago. Μεγάλο ζήτημα το ποτε βάζουμε το όριο.

Πότε ένα μάτσο κύτταρα γίνονται κουτάβι? Αλλοι λένε στη γέννα, άλλοι λένε στη συλληψη, άλλοι κάπου στη μέση.

(παρεμπιπτοντως το ίδιο ζήτημα τίθεται και στους ανθρώπους και εγώ πιστεύω ότι έχει μεγάλη σχέση. Οχι φυσικά ότι το να σκοτώσεις ενα μωρό έχει την ίδια βαρύτητα με το να σκοτώσεις ένα κουτάβι, αλλα τα επιχειρήματα είναι παρεμφερή).Δεν είναι ασπρο μάυρο το θέμα. Ούτε και υπάρχει προφανής απάντηση.

(σε αντίθεση με τη στείρωση αδέσποτων, για την οποία δεν αντιλαμβάνομαι τον αντίλογο ομολογώ)
 








Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
επιβλαβες*
Σου εχει πει γιατρος οτι ειναι επιβλαβες για την υγεια της σκυλας η εκτρωση - στειρωση? (αλλα εδω λενε ακομα πως το σκυλι πρεπει να ζευγαρωσει τουλαχιστον μια φορα στη ζωη του....στην εκτρωση θα κολλησουμε...)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω ψηφισα κατα
με το σκεπτικο ομως οτι εαν κ εφοσον ο ιδιοκτητης ζευγαρωσει την σκυλιτσα του θα ναι μετα απο ωριμη σκεψη κ συνειδητοποιημενη αποφαση (δεν μιλαμε δλδ για "ατυχηματα")
παει να πει η σκυλα πληρει τις προυποθεσεις για "εκτροφικη" ειναι υγιης,ελευθερη δυσπλασιων κλπ κλπ (τα ιδια ισχυουν κ για τον μελλοντικο "μπαμπα" βεβαια)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω ψηφισα κατα
με το σκεπτικο ομως οτι εαν κ εφοσον ο ιδιοκτητης ζευγαρωσει την σκυλιτσα του θα ναι μετα απο ωριμη σκεψη κ συνειδητοποιημενη αποφαση (δεν μιλαμε δλδ για "ατυχηματα")
παει να πει η σκυλα πληρει τις προυποθεσεις για "εκτροφικη" ειναι υγιης,ελευθερη δυσπλασιων κλπ κλπ (τα ιδια ισχυουν κ για τον μελλοντικο "μπαμπα" βεβαια)
Πού το παρκαρες το ροζ συννεφάκι σου εσυ???? :p Ακου εκει εκτροφικη??? αρκει να εχει χαρτιά και ατυχημα να γινει, "σιγά μωρε, η φύση δεν ξερει"....
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πού το παρκαρες το ροζ συννεφάκι σου εσυ???? :p Ακου εκει εκτροφικη??? αρκει να εχει χαρτιά και ατυχημα να γινει, "σιγά μωρε, η φύση δεν ξερει"....

*lingua* Μιλαω για το ιδανικο κ το πως θεωρω εγω οτι θα πρεπε ναναι...
τωρα απο κει κ περα,εε ενταξει δε κατεβηκα κ απτον Αρη,ξερω πως παει το πραγμα
κ μενα η δικια μου τωρα ειναι στις μερες της κ τρεμει το φυλλοκαρδι μου
κ επειδη ακριβως τρεμει δε την αφηνω απτα ματια ουτε για 5 λεπτα
ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του
κ οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια κ συγκεκριμενα τζεπη για να συντηρησει εγκυμονουσα κ κουταβια οτιδηποτε αλλο απλα δεν ειναι αποδεκτο!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν αρκει μονο να ειναι υγιεις και ελευθερη δυσπλασιων..
Ειπα εγω οτι αρκει?
ειναι πολλα παρα πολλα
γιαυτο μετα ειπα κλπ κλπ κλπ
Πρεπει να επισημανω τα αυτοννοητα δλδ?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Για μενα ουτε τα κλπ κλπ αρκουν, γι αυτο το λογο υπαρχουν οι εκτροφεις να κανουν σωστα ζευγαρωματα, οι υπολοιποι δεν εχουν κανενα λογο να μπλεκονται με αυτα. Ουτε και 2 εκτροφικα σκυλια αρκουν για να γινει ενα σωστο ζευγαρωμα, δεν υπαρχουν αλλωστε και πολλοι που εχουν αποκτησει σκυλο με το σωστο τροπο και θα συμβουλευτουν τον εκτροφεα τους για ενα ζευγαρωμα που θα θελουν να κανουν.

Κι επειδη δεν εχω απαντησει ποτε σε αυτο το θεμα, ειμαι υπερ της στειρωσης εγκυου σκυλας, οταν βρηκα τη δικια μου ειχε περιοδο, οποτε τη παρακολουουσαμε διαρκως με υπερηχο κι αν ηταν θα γινοταν στειρωση.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η ερωτηση δεν ηταν περι εκτροφης ή ζευγαρωματος
ηταν περι στειρωσης εγκυου
κ βαση αυτου απαντησα...
οτι για ναναι εγκυος η σκυλα παει να πει μπλα μπλα μπλα
οποτε δε στεκει να μπω σε διαδικασια στειρωσης
το ολο θεμα ειναι στο φασμα της φαντασιας
κ εαν δεν εμπλακεις στην πραγματικοτητα απαντας υποθετικα τι νομιζεις οτι θα εκανες
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Δεν καταλαβαίνω γιατί να γεννήσει;
Χτες σκαρφάλωσε στη βεράντα μου ένας σκυλος που ποτέ δεν έχω ξαναδει. Πήδηξε τόσο ψηλά που ούτε εγω ξερω πως το έκανε.
Το αποτέλεσμα είναι πως τους βρήκα κολημενους, στην ίσως πιο γόνιμη μερα του οιστρου. Ασχετο αν εγω νομίζω πως κάποιος του άνοιξε την πόρτα γιατί το ύψωμα είναι ψηλό .
Εφόσον λοιπόν έγινε, έπιασε η όχι δεν καταλαβαίνω γιατί να αφήσω τη σκυλα μου να μπει σε αυτή τη διαδικασία, να εξαντλήσει τον οργανισμο της και να κάνει είτε 1 είτε 9 κουταβακια τα οποία πρέπει να παρακαλαω τον έναν και τον άλλο να τα πάρει!
Μόνο κακό μπορώ να της κάνω.
Αύριο το πρωί, έχω ήδη μιλήσει με τον κτηνίατρο μου, θα της κάνει ένεση, και μετα από 2 μήνες θα στειρωθει και θα ήρεμησούμε όλοι.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εχε υπόψη σου ότι μερικές φορές η ένεση δεν πιάνει και ότι η σκύλα θα ξαναεχει περίοδο άμεσα και μάλιστα πολύ πιο έντονη.
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Εχε υπόψη σου ότι μερικές φορές η ένεση δεν πιάνει και ότι η σκύλα θα ξαναεχει περίοδο άμεσα και μάλιστα πολύ πιο έντονη.

κι εγώ το έχω ακούσει αυτό και έχω και ζωντανό παράδειγμα μιας γνωστής που μετά την ένεση η σκύλα της γέννησε 8 κουτάβια κι έκανε πόσο καιρό για να τους βρει σπίτι...Καλύτερα στείρωση-σίγουρα κι εγγυημένα!!!!!!!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπαρχουν 3 λύσεις για την περίπτωση της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης


  1. Τις πρώτες 3-4 εβδομάδες της εγκυμοσύνης μπορεί να την στειρώσεις
  2. μεχρι την 45η ημέρα μετά το ζευγάρωμα: 2 ενέσεις αγλεπριστόνης (ανταγωνιστής της προγεστερόνης) σε διαστημα 24 ώρες η μια από την άλλη
  3. Αν και δεν ενδεικνύεται πια, 2 ενέσεις οιστρογόνων, την δεύτερη και τέταρτη ήμερα μετά το ζευγάρωμα
 


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Εγώ είμαι κατα της στείρωσεις οταν ο σκύλος είναι μεσα στο σπίτι χωρίς αλλα σκυλιά ..... Οταν μπορουμε να τον προστατεψουμε εμείς δεν βλέπω τον λογο να 'τραβήξει' ολοι αυτη την διαδικασία ....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3