Στείρωση εγκύου σκύλας

Στείρωση Εγκύου Σκύλας - Υπέρ ή Κατά;


  • Total voters
    287

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ είμαι κατα της στείρωσεις οταν ο σκύλος είναι μεσα στο σπίτι χωρίς αλλα σκυλιά ..... Οταν μπορουμε να τον προστατεψουμε εμείς δεν βλέπω τον λογο να 'τραβήξει' ολοι αυτη την διαδικασία ....
Μιλάμε για στειρωση ΕΓΚΥΟΥ σκυλας, αρα δεν εχει καταφερει ο ιδιοκτητης να την προστατεύσει.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
στειρωση εγκυου σκυλας;;; α,τη δυσμυρη τη σκυλιτσα! αυτο θα πει τραυματικη εμπειρια!
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
εγω εγινα συμφωναη με την στειρωση,οταν διαβασα τις συνεπειες με το να μην το στειρωσεις (εκτος οτι τα σκυλια μου σε καθε οιστρο βασανιζοντουσαν)!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
υπερ και μου εχει συμβει κιολας...καποια στιγμη ειχα βρει στο δρομο ενα μμικροσωμο σκυλακι,σε χαλι μαυρο που ηταν εγκυος και εκτρωση και στειρωση καπακι και βρηκα και την εχω δωσει κιολας και ζει χωη χαρισαμενη πλεον.. σε καθε περιπτωση που θα το επιτρεψει ο γιατρος δε το συζηταω... το θεμα τον κουταβιων(ενω υπαρχουν τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσα αδεσποτα ζωα)ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο ζητημα για εμενα...που θα πανε,τι θα γινουν αυτα τα ζωα...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
και εγω ειμαι υπερ οπως και το εκανα στη Ηρα την κυνηγοσκυλιτσα που θα γεννουσε 7-8 αδεσποτα κουταβια...
αφου ηταν στην αρχη της εγκυμοσυνης της και δεν υπηρχε κινδυνος να παθει καμια επιπλοκη της εδωσα μια ευκαιρια να ζησει καλυτερα αν θα ξαναγυρνουσε αδεσποτη στο δρομο ξανα χωρις την ταλαιπωρια να γεννησει και να γινει χειροτερα απο οταν την βρηκα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μακάρι να προλαβαίναμε καθε αδεσποτο πριν γεννησει να στειρωθεί. Δεν θα αυξάνονταν με γεωμετρική προοδο τα αδεσποτα....
 
  • Like
Reactions: kanarini


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
στειρωση εγκυου σκυλας;;; α,τη δυσμυρη τη σκυλιτσα! αυτο θα πει τραυματικη εμπειρια!
Να δεις πόσο τραυματική εμπειρία θα ήταν να μην έχει φαγητό κσι να προσπαθούν να ζήσουν από αυτήν τα άμοιρα κουτάβια της.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εγώ πάντως ανακουφίζομαι όταν προλαβαίνω έγκυο σκύλα και προλαβαίνει να στειρωθεί πριν αραδιάσει 2-3-10 νέα αδέσποτα στο δρόμο.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
kata giati den skotonoume oyte embria bre filozoi
αν εμενες εγκυος και ο γιατρος σου ελεγε σε καποιον απο τους μηνες της εγκυμοσυνης σου οτι εχεις ενα παιδι το οποιο εχει θεμα ειτε νοητικο ειτε αλλο δε θα εκανες εκτρωση πριν φερεις στο κοσμο ενα παιδι το οποιο για τον α η β λογο ειναι καταδικασμενο?αν τωρα το ιδιο παιδι το ειχες γεννησει τι θα εκανες?θα το σκοτωνες? δεν ειναι το ιδιο η εκτρωση με το ηδη γεννημενο εμβρυο....
το να αφησεις να γεννηθουν κουταβια που κακα τα ψεματα η μοιρα τους ειναι ηδη γραμμενη απο πριν(εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) δεν ειναι εγκληματικο?
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
αν εμενες εγκυος και ο γιατρος σου ελεγε σε καποιον απο τους μηνες της εγκυμοσυνης σου οτι εχεις ενα παιδι το οποιο εχει θεμα ειτε νοητικο ειτε αλλο δε θα εκανες εκτρωση πριν φερεις στο κοσμο ενα παιδι το οποιο για τον α η β λογο ειναι καταδικασμενο?αν τωρα το ιδιο παιδι το ειχες γεννησει τι θα εκανες?θα το σκοτωνες? δεν ειναι το ιδιο η εκτρωση με το ηδη γεννημενο εμβρυο....
το να αφησεις να γεννηθουν κουταβια που κακα τα ψεματα η μοιρα τους ειναι ηδη γραμμενη απο πριν(εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) δεν ειναι εγκληματικο?
Καλά ας μην το γενικεύουμε τελείως γιατί πολλοί άνθρωποι φέρνουν στην ζωή παιδιά με νοητικά προβλήματα και τα καταφέρνουν μια χαρά...Όσο για τα σκυλιά είμαι υπέρ της έκτρωσης στα αρχικά στάδια της εγκυμοσύνης
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
αλλο το να φερεις και αλλο το να ξερεις απο πριν....θα το εφερνες?????? αλλο το να το κανεις και εκει ναι το αποδεχεσαι και προχωρας γιατι το εφερες στο κοσμο,αν το ηξερες ομως πριν ερθει στο κοσμο θα το εκανες????? δεν μιλησα μονο για νοητικα προβληματα οπως θα ειδες μιλησα για καθε ειδους προβλημα ειτε νοητικο ειτε καποιο αλλο...ενα αδεσποτο σκυλι να φερει στο κοσμο αλλα αδεσποτα σκυλια(ενω θα μπορουσε να το εχει αποφυγει) δεν ειναι προβλημα απο μονο του???
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
kata giati den skotonoume oyte embria bre filozoi
αν εμενες εγκυος και ο γιατρος σου ελεγε σε καποιον απο τους μηνες της εγκυμοσυνης σου οτι εχεις ενα παιδι το οποιο εχει θεμα ειτε νοητικο ειτε αλλο δε θα εκανες εκτρωση πριν φερεις στο κοσμο ενα παιδι το οποιο για τον α η β λογο ειναι καταδικασμενο?αν τωρα το ιδιο παιδι το ειχες γεννησει τι θα εκανες?θα το σκοτωνες? δεν ειναι το ιδιο η εκτρωση με το ηδη γεννημενο εμβρυο....
το να αφησεις να γεννηθουν κουταβια που κακα τα ψεματα η μοιρα τους ειναι ηδη γραμμενη απο πριν(εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) δεν ειναι εγκληματικο?
Καποιοι ανθρωποι ειναι κατα της εκτρωσης, οποτε ακομα κ αν το ηξεραν θα το εφερναν στον κοσμο. Ωστοσο αυτο δεν αποτελει παραδειγμα για συσχετισμο.
Αλλο πραγμα ο σκυλος, αλλο ο ανθρωπος, αλλο η γατα, αλλο ο γαιδαρος, αλλο το δελφινι και λοιπα.
Μην μπλεκουμε λοιπον μηλα με προτοκαλια γιατι μιλαμε για διαφορετικους οργανισμους, αναγκες νοημοσυνες, κοινωνικες δομες και λοιπα.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
Καποιοι ανθρωποι ειναι κατα της εκτρωσης, οποτε ακομα κ αν το ηξεραν θα το εφερναν στον κοσμο. Ωστοσο αυτο δεν αποτελει παραδειγμα για συσχετισμο.
Αλλο πραγμα ο σκυλος, αλλο ο ανθρωπος, αλλο η γατα, αλλο ο γαιδαρος, αλλο το δελφινι και λοιπα.
Μην μπλεκουμε λοιπον μηλα με προτοκαλια γιατι μιλαμε για διαφορετικους οργανισμους, αναγκες νοημοσυνες, κοινωνικες δομες και λοιπα.

"Καποιοι ανθρωποι ειναι κατα της εκτρωσης, οποτε ακομα κ αν το ηξεραν θα το εφερναν στον κοσμο"

μαλλον αυτοι οι ανθρωποι που σκεφτοντε ετσι σκεφτοντε μονο την παρτη τους και οχι αυτη τη ζωη την οποια απο καπριτσιο δικο τους θα την φερουν σε αυτη την γη...

κανενα παιδι δεν ειπε γεννηστε με στην τελικη...
και πριν με γεννησετε αν εχω καποιο θεμα οποιασδηποτε φυσεως να ξερετε δε τρεχει μωρε,εσεις για να μην στεναχωρηθειτε,η για να μη σας καψει ο θεος σας,η γιατι ειναι εναντια στις αρχες σας,ή ή ή γιατι ετσι την βλεπει ο καθενας σας δε τρεχει καστανο γιατι

εγω θα βγω σε μια κοινωνια αναλγητη που οχι μονο δεν εχει προβλεψει για την εξυπηρετηση μου(αν ειμαι παιδι με ειδικες αναγκες),αλλα πεισματικα και κοντρα σε καθε λογικη και ανθρωπινο νομο καθημερινα μου βαζει ολοενα και υψηλοτερα εμποδια για να υπερνικησω,μην αγχωνεσαι εγω δε θα μπορω να εξυπηρετηθω(αν γεννηθω με καποιο κινητικο προβλημα),μη σε νοιαζει βρε εγω θα τρεχω σε νοσοκομεια σιγα,εγω δε θα μπορω να περπατησω,εγω θα πρεπει να εχω καποιον απο πισω να με πλενει να με αλλαζει να με ταιζει να να να και αν ολα αυτα τα ξεχναει κιολας η αν τον κουρασω σιγα μωρε εμενα θα βαλουν σε ιδρυμα,οπου θα με βλεπουν αλλοι σαν βαρος και οχι εσεις (εσεις θα εχετε κανει το χρεος σας,θα με εχετε φερει στο κοσμο)
εγω θα πεινασω και οχι εσυ που με εφερε στο κοσμο,εγω θα υποφερω για αυτο που δεν μπορεσες να κανεις εσυ.....!!!

μπραβο σου ομως,εσυ εχεις την συνειδηση σου καθαρη...με εφερες στο κοσμο.....

συγνωμη αλλα και ο σκυλος,το ιδιο πραγμα ειναι, τα κουταβια που θα γεννηθουν κατα πασα πιθανοτητα δεν θα επιβιωσουν και θα πεθανουν απο ασιτια,κρυο,ελλειψη ολων των βασικων αναγκων που χρειαζεται ενα ζωο για να ανταπεξελθει ειδικα στις πρωτες μερες της ζωης του.........και θα πεθανουν ΒΑΝΑΥΣΑ...
κατα πασα πιθανοτητα θα πεινασουν μαζι με την αδεσποτη καημενη σκυλιτσα που τα γεννησε,οσα τα καταφερουν και ζησουν αν δεν τα αναλαβει καποιος και ειναι αδεσποτα εκει να δεις γλεντια.....βεβαια να μου πεις αυτα θα τρωνε κλωτσιες ολη τους την ζωη,αυτα θα κολλανε χιλιες δυο αρρωστιες,αυτα θα κακοποιουντε σχεδον καθημερινα,αντε να την γλυτωνουν καμια μερα χαλαρα,αυτα θα τα πατανε τα αυτοκινητα(και αν πανε μια και εξω ουυυυ παρτυ θα κανουν...αν ομως μενουν περαλυτα με σπασμενα ποδια λεκανες κτλπ εκει να δεις φαση),αυτα θα τρωνε απο τα σκουπιδια στο καδο κατω απο το μπαλκονι το δικο σου και ολων αυτων που εχουν την αποψη οτι η εκτρωση και η στειρωση σε ενα αδεσποτο ζωο ειναι εγκλημα και οχι σωτηρια....κανε εσυ τον συσχετισμο λοιπον και πες μου ποια ειναι τα μηλα και ποια τα πορτοκαλια εδωπερα γιατι εγω προσωπικα δε βλεπω διαφορα..........

αυτα ειχα να πω και δε το συνεχιζω ουτε απανταω γενικα σε κατι αλλο.
καλο βραδυ,
παντα φιλικα,
Μαργαρίτα
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
"Καποιοι ανθρωποι ειναι κατα της εκτρωσης, οποτε ακομα κ αν το ηξεραν θα το εφερναν στον κοσμο"

μαλλον αυτοι οι ανθρωποι που σκεφτοντε ετσι σκεφτοντε μονο την παρτη τους και οχι αυτη τη ζωη την οποια απο καπριτσιο δικο τους θα την φερουν σε αυτη την γη...

κανενα παιδι δεν ειπε γεννηστε με στην τελικη...
και πριν με γεννησετε αν εχω καποιο θεμα οποιασδηποτε φυσεως να ξερετε δε τρεχει μωρε,εσεις για να μην στεναχωρηθειτε,η για να μη σας καψει ο θεος σας,η γιατι ειναι εναντια στις αρχες σας,ή ή ή γιατι ετσι την βλεπει ο καθενας σας δε τρεχει καστανο γιατι

εγω θα βγω σε μια κοινωνια αναλγητη που οχι μονο δεν εχει προβλεψει για την εξυπηρετηση μου(αν ειμαι παιδι με ειδικες αναγκες),αλλα πεισματικα και κοντρα σε καθε λογικη και ανθρωπινο νομο καθημερινα μου βαζει ολοενα και υψηλοτερα εμποδια για να υπερνικησω,μην αγχωνεσαι εγω δε θα μπορω να εξυπηρετηθω(αν γεννηθω με καποιο κινητικο προβλημα),μη σε νοιαζει βρε εγω θα τρεχω σε νοσοκομεια σιγα,εγω δε θα μπορω να περπατησω,εγω θα πρεπει να εχω καποιον απο πισω να με πλενει να με αλλαζει να με ταιζει να να να και αν ολα αυτα τα ξεχναει κιολας η αν τον κουρασω σιγα μωρε εμενα θα βαλουν σε ιδρυμα,οπου θα με βλεπουν αλλοι σαν βαρος και οχι εσεις (εσεις θα εχετε κανει το χρεος σας,θα με εχετε φερει στο κοσμο)
εγω θα πεινασω και οχι εσυ που με εφερε στο κοσμο,εγω θα υποφερω για αυτο που δεν μπορεσες να κανεις εσυ.....!!!

μπραβο σου ομως,εσυ εχεις την συνειδηση σου καθαρη...με εφερες στο κοσμο.....

συγνωμη αλλα και ο σκυλος,το ιδιο πραγμα ειναι, τα κουταβια που θα γεννηθουν κατα πασα πιθανοτητα δεν θα επιβιωσουν και θα πεθανουν απο ασιτια,κρυο,ελλειψη ολων των βασικων αναγκων που χρειαζεται ενα ζωο για να ανταπεξελθει ειδικα στις πρωτες μερες της ζωης του.........και θα πεθανουν ΒΑΝΑΥΣΑ...
κατα πασα πιθανοτητα θα πεινασουν μαζι με την αδεσποτη καημενη σκυλιτσα που τα γεννησε,οσα τα καταφερουν και ζησουν αν δεν τα αναλαβει καποιος και ειναι αδεσποτα εκει να δεις γλεντια.....βεβαια να μου πεις αυτα θα τρωνε κλωτσιες ολη τους την ζωη,αυτα θα κολλανε χιλιες δυο αρρωστιες,αυτα θα κακοποιουντε σχεδον καθημερινα,αντε να την γλυτωνουν καμια μερα χαλαρα,αυτα θα τα πατανε τα αυτοκινητα(και αν πανε μια και εξω ουυυυ παρτυ θα κανουν...αν ομως μενουν περαλυτα με σπασμενα ποδια λεκανες κτλπ εκει να δεις φαση),αυτα θα τρωνε απο τα σκουπιδια στο καδο κατω απο το μπαλκονι το δικο σου και ολων αυτων που εχουν την αποψη οτι η εκτρωση και η στειρωση σε ενα αδεσποτο ζωο ειναι εγκλημα και οχι σωτηρια....κανε εσυ τον συσχετισμο λοιπον και πες μου ποια ειναι τα μηλα και ποια τα πορτοκαλια εδωπερα γιατι εγω προσωπικα δε βλεπω διαφορα..........

αυτα ειχα να πω και δε το συνεχιζω ουτε απανταω γενικα σε κατι αλλο.
καλο βραδυ,
παντα φιλικα,
Μαργαρίτα

Μαργαριτα χαλαρωσε κοπελα μου, δεν ειπα πως ειμαι υπερ του να ερθουν στον κοσμο τα κουταβια...αυτα που περιγραφεις ολοι τα ξερουμε...για πιο λογο εξαπτεσαι κατα αυτον τον τροπο?
Η μονη μου ενσταση ειναι στο να μην μπλεκουμε ανθρωπους με σκυλους γιατι ειναι αλλο πραγμα.
Οχι μονο στην αναπαραγωγη, αλλα σε ολα τα ζητηματα.
Αλλιως τα αντιλαμβανεται τα πραγματα ενας ανθρωπος και αλλιως ενας σκυλος, χωρις να θεωρω καποιον ανωτερο η κατωτερο σαν υπαρξη ή νοημοσυνη.


Το τι σκεφτονται οι ανθρωποι που επιλεγουν να μην κανουν εκτρωση εφοσον υπαρχει καποιο προβλημα υγειας δε το ξερω μιας και ουτε μου εχει τυχει ποτε προωπικα ουτε ξερω καποιον τετοιον.
Σιγουρα εχουν μια αλλη αποψη απο την δικη σου.
Οπως και να χει δεν ειναι ο καταλληλος διαδικτυακος τοπος για να συζητηθει τετοιο θεμα.
Εδω μιλαμε για σκυλους, οχι για ανθρωπους.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Παρακαλώ να κρατήσουμε το θέμα στα του σκύλου και να αποφύγουμε χαρακτηρισμούς και...greeklish.

Ευχαριστώ πολύ!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Προηγουμένως έγραψα για να ποστάρω στο θέμα αλλά τελικά έκανα αναφορά γιατί δε σχετιζόταν με τη θεματολογία του φόρουμ.

Τελικά δεν άντεξα και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για το οφ αλλά Deliaki αν αυτή τη στιγμή ήμουν σε αναπηρικό αμαξίδιο δε θα ένιωθα καθόλου όμορφα διαβάζοντας ότι είμαι "καταδικασμένη" και ότι προκαλεί αρνητική εντύπωση η απόφαση να γεννηθώ.
Δεν είναι το θέμα το δικαίωμα στην έκτρωση οποιουδήποτε εμβρύου γιατί και αν τελικά γεννιόμουν και είτε εκ γενετής είτε εκ των υστέρων είχα κάποια αναπηρία και τα επόμενα σχόλια σου σχετικά με την κατάσταση μου θα με χαροποιούσαν ιδιαίτερα.
Δεν κάνω quote τα κομμάτια γιατί δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνονται.

Deliaki προφανώς δεν έχω κάτι μαζί σου και υποθέτω ότι δεν έχεις σκοπό να προσβάλλεις κάποιον αλλά ακόμα και το να υπονοείται ότι η όποια αναπηρία υποβιβάζει την αξία της ζωής κάποιου είναι πολύ βαρύ για να μείνει ασχολίαστο.


Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα και εγώ στην περίπτωση εγκυμονούσας σκύλας, ιδίως αδέσποτης, στείρωση θα επέλεγα.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
δεν το συνεχιζω αυτο ολο γιατι προφανως δεν καταλαβατε πως ακριβως εννοω αυτα που λεω και δε θελω να χαθει το εξ αρχης θεμα...καποια αλλη στιγμη ισως το συζητησουμε αλλου και αναλυσω καλυτερα το τροπο σκεψης μου και πως τα εννοω αυτα που λεω..δεν υποβιβαζω παντως τιποτα και κανεναν και ουτε αρπαχτηκα με κατι. οπως ειπε καποιος παραπανω..ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα οπως εχω ξαναπει γι αυτο δεν χρειαζεται να το τρελανουμε το θεμα δυστηχως το πηρατε πολυ λαθος αυτο που πηγα να πω...η παρεμβαση μου ηταν καθαρα στο τι θα μπορουσε ο καθενας μας να αποφυγει με μια εκτρωση οταν ξερεις απο πριν καποια πραγματα,οπως στην περιπτωση ενος αδεσποτου σκυλου..ξερεις απο πριν οτι οποιο ζωο γεννηθει στο δρομο η μοιρα του πανω κατω ειναι ζοφερη που απο μονο του αποτελει προβλημα και για το ιδιο το ζωο αλλα και για τις ψυχες που θα φερει σε αυτο το κοσμο.....τελοσπαντων...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Οσοι ψηφισαν κατα θα ηταν καλο να βγουν στο δρομο και να μαζεψουν μια ολοκληρη αδεσποτη τοκετομαδα σπιτι τους και αφου τα φροντισουν ολα με εμβολια, αποπαρασιτωσεις και λοιπα ιατρικα θεματα που μπορει να εχουν, να τα κρατησουν κανενα τριμηνο στην καλυτερη περιπτωση μεχρι να καταφερουν τους βρουν σπιτια. Μετα ας ερθουν να ξαναψηφισουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf