Σχετικά με αδέσποτο ζώο


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αντε με τ καλο και φωτογραφιες!!
Θα σας βάλω παιδιά σύντομα.
Θέλω να περάσει ακόμα λίγος καιρός... να ψιλοξεχαστεί το θέμα.
Ή μπορεί να ανεβάσω κάποιες και να τις ξανακατεβάσω.
Γίνεται φαντάζομαι.
 
  • Like
Reactions: Elios


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Δεν ξερω δεν θα ηθελα να υπαρχει εστω η πιθανοτητα να γινει η οποια στραβη γιαυτο ανεβασε οποτε νιωθεις.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and KLKA


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω την οικογένειά μου κι εγώ. Κάποια μέλη τέλος πάντων.....
Αυτός είναι ο καινούριος σκύλος που σας έλεγα.
Ένα υπέροχο σκυλί με άψογο χαρακτήρα.
Η πορτοκαλί σκυλίτσα είναι αυτή που ήδη είχαμε.

Το γατόνι με τον καινούριο σκύλο έχουν γίνει οι καλύτεροι φίλοι.Όλα τα πάνε καλά αλλά αυτά τα δύο έχουν γίνει αχώριστα. Ο άλλος μου ο γάτος με την άλλη σκυλίτσα είναι λίγο πιο κοσμάρα.
 


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα και ευχομαι το δικο σου παραδειγμα να το ακολουθησουν και αλλοι.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα και ευχομαι το δικο σου παραδειγμα να το ακολουθησουν και αλλοι.
Σε ευχαριστώ Θάνο. Να χαίρεσαι κι εσύ τον σκύλο σου και συγχαρητήρια και σε σένα που υιοθέτησες αδέσποτο. Διάβασα το νήμα σου.

Ένα σύντομο update από τη νέα μας ζωή.
ευτυχία
ευτυχία
ευτυχία

Πρέπει να είναι η πιο σοφή απόφαση που πήρα ποτέ στη ζωή μου να υιοθετήσω αυτόν τον σκυλάκο παρά τους φόβους και τις αμφιβολίες που είχα στην αρχή για το εγχείρημα.

Αν μπορούσα με μία λέξη να περιγράψω το χαρακτήρα αυτού του σκύλου θα ήταν "αφοσίωση".
Το πιο καλόβολο, ήσυχο και υπάκουο σκυλί που έχω συναντήσει ποτέ μου.
Το ήξερε ότι τον αγαπούσα πιο πολύ απ' όλους και ότι είχαμε ένα ιδιαίτερο δέσιμο από τον καιρό που ήταν αδέσποτος και ζούσε σε κείνη τη γειτονιά.
Μου το ανταποδίδει κάθε μέρα που τον πήρα μαζί μου.
Τι να σας λέω;

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θα μπορούσε να ζήσει ο ένας μακριά από τον άλλο.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Παιδιά τη γνώμη σας για κάτι.
Σε λίγες μέρες θα ξαναχρειαστεί να φύγω για δουλειά. Θα ξαναγυρίσω σε εκείνο το μέρος που ήταν παλιά ο σκύλος γιατί εκεί εργάζομαι.
Σκέφτομαι τι να κάνω με το σκύλο. Να τον πάρω μαζί μου (όχι αδέσποτο όπως ήταν πριν εννοείται, σπίτι μου θα τον έχω κι εκεί) ή να τον αφήσω εδώ με τον άντρα μου;
Εγώ πηγαινοέρχομαι ΣΚ.
Απλά οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
1) Τώρα που έμαθε και προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα μήπως θα του κάνω κακό και θα ξεμάθει τώρα που έστρωσαν τα πράγματα; Θα ερχόμαστε βέβαια τα ΣΚ αλλά υπάρχει περίπτωση κάθε φορά που ερχόμαστε να ξαναξεκινάμε από την αρχή; Δλδ να συνηθιστούν όλα τα ζώα μου από την αρχή κτλ; Ο σκύλος να στρεσσάρεται κάθε φορά που θα αλλάζει σπίτι;
2) Αν τον αφήσω με τον άντρα μου, επειδή εργάζεται κι αυτός, θα του φανεί βουνό να φροντίζει τόσα ζώα μόνος του. Όχι ότι δε θα περνάει καλά ο σκύλος μαζί με τον άντρα μου αλλά όσο να ναι όσο μένουμε μαζί είχαμε ένα πρόγραμμα που μας διευκόλυνε όλους και μοιραζόταν λίγο η φροντίδα.

Επίσης, σκέφτομαι ότι αν τον αφήσω εδώ με τον άντρα μου ο σκύλος δε θα με βλέπει τις εργάσιμες μέρες. Μόνο τα ΣΚ και ίσως αυτό τον στεναχωρήσει. Ενώ αν είναι μαζί μου θα είναι καλύτερα.

Επίσης, σκέφτομαι ότι αν τον πάρω μαζί μου θα τον ξαναδούν εκεί στην παλιά γειτονιά και δεν πολυγουστάρω να ανοίγω κουβέντες μαζί τους.

Τι λέτε;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μπορεί να στρεσσαριστεί περισσότερο αν του φύγεις εσύ παρά αν αλλάξει περιβάλλον. Στη θέση σου, αν μεταφορά, διαμονή ήταν εύκολη, θα τον έπαιρνα μαζι δοκιμαστικά για 2-3 ΣΚ. Κτηνιατρείο θα σας είναι ευκολα προσβάσιμο σε οποιαδήποτε περίπτωση ετσι;

ΥΓ. Ο κύριος φαίνεται νεότατος στις φωτο , ειδικά αν πέρασε χρόνια στο δρόμο. Άλλα τόσα χρόνια μαζί σας εύχομαι. :D
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Καλέ αυτά τα δύο έχουν γίνει αχώριστα...
χαχαχχαχαχαχχαχαχχαα
Το πιο μεγάλος μέλος της οικογένειας (33 κιλά) με το πιο μικρό (ούτε ένα κιλό δεν είναι)
χαχχαχαχαχχαχα
Παντού μαζί
Ό,τι θέλει τον κάνει τον γατόνι. Να δείτε παιχνίδια που κάνουν μαζί.
Να φανταστείτε αυτό το σπιτάκι το είχα στην παλιά του γειτονιά έξω στην αυλή μου και κοιμόταν εκεί. Το πήρα κι αυτό μαζί μου για να αισθανόταν οικεία όταν θα ερχόταν στο καινούριο του σπίτι (πρέπει να είμαι η μοναδική που έχω σκυλόσπιτο μέσα στο σπίτι χαχαχαχαχα).
Anyway, σε αυτό το σπιτάκι ο σκύλος δεν άφηνε ΚΑΝΕΝΑ άλλο ζώο να μπαίνει γιατί ήταν ο δικός του προσωπικός χώρος και δεν ήθελε να περνάει κανείς ούτε απ' έξω (που λέει ο λόγος).
Είναι το ησυχαστήριο του. Ο χώρος που θέλει για να απομονώνεται όταν το χρειάζεται και να έχει την ησυχία του.
Αλλά σε αυτόν τον πιτσιρίκο το επιτρέπει χαχχαχαχαχχαχαχαχα
Δε ξεμπλέκει έτσι εύκολα μαζί του. Του έχει γίνει βδέλλα.
χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
 
Last edited by a moderator:


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Μπορεί να στρεσσαριστεί περισσότερο αν του φύγεις εσύ παρά αν αλλάξει περιβάλλον. Στη θέση σου, αν μεταφορά, διαμονή ήταν εύκολη, θα τον έπαιρνα μαζι δοκιμαστικά για 2-3 ΣΚ. Κτηνιατρείο θα σας είναι ευκολα προσβάσιμο σε οποιαδήποτε περίπτωση ετσι;
Καλά η μεταφορά δε θα είναι και η πιο εύκολη υπόθεση. Δεν αγαπάει και ιδιαίτερα το αυτοκίνητο και επιπλέον θα είναι κάθε φορά ένα ταξίδι για αυτόν πήγαινε έλα κάθε ΣΚ. Όχι ότι θα πάθει τίποτα. Θα το συνηθίσει αλλά θα ναι μια ψιλοταλαιπώρια.
Η διαμονή εκεί θα είναι εύκολη. Το ξέρει το μέρος απλά τώρα δε θα μένει έξω χύμα. Θα μένει κι εκεί μέσα στο σπίτι και όποτε θέλει θα βγαίνει έξω στην αυλή μου και βόλτες με λουρί όπως κάνουμε εδώ. Θα με στραβοκοιτάνε βέβαια οι άλλοι γείτονες και θα σχολιάζουν διάφορα (μπορεί να έχουμε και καμιά διαμάχη που τον πήρα αλλά τέλος πάντων, χέστηκα).
Από θέμα κτηνιάτρου τσεκ. Έχω κι εκεί κτηνίατρο που τον πήγαινα έτσι κι αλλιώς.
Κι εγώ λέω να τον πάρω δοκιμαστικά μαζί μου τον πρώτο καιρό και για να μην με αποχωριστεί και για να διευκολύνω και τον άντρα μου.
Αλλά λέτε να ξεχάσει το ένα ζώο το άλλο κάθε φορά που θα ερχόμαστε πίσω και να ξαναξεκινάω πάλι από την αρχή το στάδιο προσαρμογής; Αυτό με ανησυχεί περισσότερο. Δε θα το αντέξω τώρα που έμαθε ο σκύλος εδώ.

Αααααααχ μακάρι να βρω γκρουπ φέτος να πηγαινοέρχομαι. Ούτε εγώ θέλω να επιστρέψω εκεί. Θέλω να μείνω με τον άντρα μου και τα ζωάκια μας. :cry: (λέω κι εγώ τον πόνο μου)



ΥΓ. Ο κύριος φαίνεται νεότατος στις φωτο , ειδικά αν πέρασε χρόνια στο δρόμο. Άλλα τόσα χρόνια μαζί σας εύχομαι. :D
Τον φρόντιζα καλά γι' αυτό. Εντάξει δεν είναι και υπερήλικας αλλά σίγουρα είναι πάνω από δεκαετία. Κι επίσης με πολλά παραπανίσια κιλά τα οποία πρέπει να χάσει επειγόντως.
Θα τον δείρω τον άντρα μου. Ενώ τον έχω βάλει σε πρόγραμμα (τον σκύλο) περπάτημα και μείωση τροφής, του δίνει όλο "μεζεδάκια" γιατί τον λυπάται επειδή βλέπει την άλλη μου σκυλίτσα που τρώει άλλα φαγητά και δίνει και σε αυτόν για να μη ζηλεύει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω δε θα τον έπαιρνα όχι...
Εκει εμαθε πια οτι ειναι το σπιτι του,
εχει την παρεα του,
βρηκε τις γωνιες του,
εμαθε το προγραμμα του...
εχει το γατι του...(σημαντικό αυτο)
Θα τον αφηνα εκει.
Χωρια οτι εσυ θα λειπεις στην δουλεια,
τουλάχιστον σπιτι σας θαχει παρεα!

Να ξεχασει το ενα σκυλι το αλλο δε νομιζω,
αλλα ας μη ξεχνάμε οτι μιλαμε για ηλικιωμένα σκυλια
κ μαλιστα ο συγκεκριμένος ηλικιωμένος μεχρι πρότινος δεν ειχε καν σταθερά.

Θα σου πω μια ιστορια,
οταν η Ηρα ηταν κουταβι,αρχισαμε να πηγαινοερχομαστε Αθήνα-Ευβοια
Άλλοι κανόνες εκει αλλοι εδω,
κ κυριως στο θεμα της τουαλετας,
πχ στην Αθηνα επιτρεποταν να παει στο μπαλκονι που ειχε την πάνα της
Στην Ευβοια παλι οχι,
απλουστατα επειδη υπηρχε ο κηπος
Το σκυλι δεν μπορουσε να το αντιληφθει (κουταβι γαρ)
Κ εγω δεν μπορουσα να καταλαβω εκείνη
(βλεπε κουταβι=δεν γνωριζομασταν καλα καλα)
με αποτέλεσμα να υπαρχουν προστριβές μεταξύ μας
κ να πηγαινει πισω κ η εκπαιδευση της (έφτασε αν θυμαμαι καλα 5-6 μηνων για να μην εχουμε "ατυχηματα")
αλλα το κυριότερο να μαμιεται αισχρά η σχεση μας!
Να μην στα πολυλογω,μια μερα κατεβαίνουμε Αθηνα το πρωί,
με το που κατεβαινω παντα την κανω μια πανω κατω αμα θελει τσισα,
τιποτα αυτη...
Ανεβαινουμε σπιτι,βγαζω πανα,τιποτα
Την ξαναβγαζω το μεσημερι,τιποτα
Το απογευμα,το βράδυ,τιποτα
Ειχα αρχισει κ φρικαρα,οπως καταλαβαινεις
Τελικα μου εκοψε στις 5 το πρωι,(ναι ξενυχτισα επειδή δεν ελεγε να κατουροχεσει,)
να προσπαθησω να παω σε ενα παρκο με γκαζον,
μπας κ ηθελε ο κωλος της γκαζον,
οπως εχουμε κ στην Ευβοια...
Κατουραγε,
χωρις υπερβολες κανα δεκαλεπτο...
Ηθελε γκαζον,ειχε μαθει γκαζον...
νομιζε οτι μονο εκει επιτρέπεται...
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Ευχαριστώ Μαρία για την απάντηση.
Τελικά μάλλον θα φύγω μόνη μου την πρώτη εβδομάδα και βλέπουμε πώς θα πάει.
Να δούμε πώς θα αντιδράσει ο σκύλος που δε θα με βλέπει κτλ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αν θα τον πάρεις θα πάρεις και τον γατούλη μαζί; Εγώ θα τον έπαιρνα καθαρά για να μην επιβαρύνω τον άντρα μου. Και όταν θα έλειπα από το σπίτι δεν θα τον άφηνα με τίποτα στην αυλή μόνο του. Γενικά δηλαδή δεν θα τον άφηνα στην αυλή μόνο του στην παλιά του γειτονιά. Δεν ξέρω ο κόσμος είναι τρελός..
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αν θα τον πάρεις θα πάρεις και τον γατούλη μαζί; Εγώ θα τον έπαιρνα καθαρά για να μην επιβαρύνω τον άντρα μου. Και όταν θα έλειπα από το σπίτι δεν θα τον άφηνα με τίποτα στην αυλή μόνο του. Γενικά δηλαδή δεν θα τον άφηνα στην αυλή μόνο του στην παλιά του γειτονιά. Δεν ξέρω ο κόσμος είναι τρελός..
Ευχαριστώ κι εσένα Κυβέλη για την απάντηση.

Αισθάνομαι την ανάγκη να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην δημιουργούνται υπόνοιες και αμφιβολίες και εύλογες ανησυχίες. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το σεντόνι.
Ο σκύλος αυτός έχει υιοθετηθεί πλέον νόμιμα και μόνιμα από εμένα. Δεν υπάρχει μία στο δισεκατομμύριο περίπτωση να αφήσω να πάθει κάτι ή να αλλάξω γνώμη για κάτι και να τον ξαναφήσω όπως ζούσε παλιά. Όχι ότι ζούσε χάλια αλλά θεωρούνταν αδέσποτος.

Για να καταλάβετε την αγάπη που του έχω, ο σκύλος αυτός είναι ο λόγος που δε ζήτησα επί μια δεκαετία μετάθεση γιατί δεν ήθελα να τον αποχωριστώ. Προτιμούσα να μένω χωριστά με τον άντρα μου (φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του γιατί και αυτός είναι απέραντα φιλόζωος και καταλάβαινε την κατάσταση και δεν ήθελε ούτε αυτός να παρατήσω το σκύλο και να φύγω από κει από τη στιγμή που δεν μπορούσα να τον πάρω μαζί μου για διάφορους λόγους) και να συντηρούμε δυο σπίτια για χάρη του.
Τα καλοκαίρια που έπρεπε να φεύγω η μισή μου καρδιά και το μυαλό μου ήταν εκεί στη σκέψη του. Όλα αυτά τα χρόνια ήταν γεμάτα ένα μαρτύριο γιατί είχα το άγχος πώς περνάει όταν δεν είμαι εγώ εκεί τις περιόδους που έπρεπε να λείπω. Φυσικά δεν τον εγκατέλειπα στη μοίρα του. Τον άφηνα σε κάποια καλά χέρια που ήξερα ότι τον φρόντιζαν όσο λείπω.
Έχω κάνει άπειρες θυσίες για αυτόν τον σκύλο και νομίζω ότι έχετε καταλάβει πόσο πολύ τον αγαπώ και θα έκανα τα πάντα γι' αυτόν.
Δεν είμαι από τις ιδιοκτήτριες σκύλων που είναι αέρα πατέρα και μια έτσι και μια γιουβέτσι μόλις τα βρω σκούρα ούτε πρόκειται να εγκαταλείψω αυτό το σκυλί για κανέναν λόγο.
Πήρα μια απόφαση (που τόσα χρονιά ανυπομονούσα να κάνω και επιτέλους τα κατάφερα) και θα την υποστηρίξω μέχρι τέλους με όποιο τίμημα.

Τα λέω όλα αυτά γιατί έτσι και χρειαστεί να πάρω το σκύλο μαζί μου στην παλιά του γειτονιά δε θέλω να φαντάζεστε ότι θα τον αφήνω πάλι χύμα και θα ξαναγυρίσει στις παλιές του συνθήκες. Αν τον πρόσεχα παλιά μια φορά, τώρα θα τον προσέχω δέκα.
Αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος αυτός θα είναι όπως είναι όλα τα δεσποζόμενα σκυλιά. Μέσα στο σπίτι, στην αυλή μόνο εν την παρουσία μου και με ανοιχτή την πόρτα για να βλέπω τι κάνει και βόλτες μόνο με λουρί.

Τώρα πάμε στα νέα δεδομένα. Η μέρα που πρέπει να φύγω πλησιάζει. Οι συζητήσεις με τον άντρα μου εντείνονται. Καταλήξαμε στα εξής:

Καταρχήν να πω ότι και ο άντρας μου υπεραγαπά αυτόν τον σκύλο και ενώ ξέρει ότι θα του είναι λίγο βουνό στην αρχή είναι διατεθειμένος να κάνει και αυτός τις θυσίες του. Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που έχουμε δυο σκυλιά.

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής. Όταν έκανα την πρώτη φορά συζήτηση με τον άντρα μου για το τι θα κάνουμε με το σκύλο όταν θα φύγω (με ποιον είναι καλύτερα να μένει κτλ) του πρότεινα ότι είναι καλύτερα ο σκύλος να μείνει εδώ για να κόψω αντιδράσεις.:p
Κι ενώ περίμενα ψιλογκρίνιες στην αρχή του στυλ "πώς θα προλαβαίνω κτλ" αντιθέτως και ο άντρας μου ήταν πολύ δεκτικός με αυτά που του έλεγα και είχε τις ίδιες απόψεις.

Κατόπιν, λοιπόν, διαφόρων συζητήσεων που κάναμε και αφού εκτιμήσαμε τα συν και τα κατά σε κάθε περίπτωση καταλήξαμε και οι δύο ότι ο σκύλος είναι ασφαλέστερο να μείνει με τον άντρα μου και όχι να έρθει μαζί μου.
Την απόφασή μας αυτή ήρθε και κλείδωσε ένα σημερινό τηλεφώνημα από την παλιά μου γειτονιά όπου έπεσε σύρμα ότι κάποιοι "καλοθελητές" (γείτονες που η μοναδική "αγάπη" που έτρεφαν για το σκύλο ήταν να του πετάν κανένα μουχλιασμένο ψωμί και κατά τ' άλλα στα τέτοια τους για την ευζωία του σκύλου - αυτοί οι άνθρωποι που δεν έχουν νοιαστεί για το παραμικρό για τον σκύλο τον θεωρούν "δικό" τους επειδή μόνο και μόνο έχουν ακριβά αυτοκίνητα και θέλουν κάποιον να τα προστατεύει) μου έχουν στήσει καραούλι για το σκύλο όταν γυρίσω και να μου κάνουν φασαρία που τον πήρα και καλά ενώ ήταν της γειτονιάς και δεν έπρεπε να τον πάρω.

Όπως καταλαβαίνετε όταν γυρίσω με περιμένουν φασαρίες για τις οποίες ετοιμάζομαι ψυχολογικά. :sick:
Έτσι, λοιπόν, αποφασίσαμε βασικά ο σκύλος να μένει με τον άντρα μου και για να μην ξαναγυρίσει πίσω σε εκείνο το νοσηρό εν τέλει περιβάλλον και για να μην διαταράξουμε τις ισορροπίες στο σπίτι μας με τη συμβίωση όλων αυτών των ζώων τώρα που συνήθισε το ένα το άλλο.

Λειτουργούμε πάντα με γνώμονα το συμφέρον του σκύλου. Αν χρειαστεί να τον πάρω μαζί μου θα γίνει μόνο στην περίπτωση που με αναζητά έντονα ο σκύλος, που ο άντρας μου τα "φτύσει" και ίσως τον πάρω για λίγο για να τον ξεκουράσω και μόνο όταν φύγουν από κει οι παραθεριστές του καλοκαιριού με τους οποίους βρίσκομαι σε αντιπαράθεση για το σκύλο.

Αυτό το τελευταίο με εκνευρίζει λίγο γτ δεν γουστάρω άλλοι να μου κανονίζουν τη ζωή και να φοβάμαι τι θα πει ο ένας και ο άλλος. Δλδ να πρέπει να περιμένω να φύγουν πρώτα όλοι και μετά να πάω εγώ ή ο σκύλος. Λες και είμαστε τίποτα φυγάδες. Κανονικά θα πρέπει να τους γράψουμε όλους στα @@ μας αλλά τέλος πάντων. Για χάρη της ψυχικής μας ηρεμίας δε θέλουμε εντάσεις.

Ποντάρω ότι φέτος μπορεί να βρω κάποιο γκρουπ και να μην χρειαστεί να μένω κι εγώ εκεί. Αλλά παίρνουμε ως δεδομένο το χειρότερο σενάριο.

Και έρχομαι αγαπητό σκυλοφόρουμ για ακόμη μια φορά να ζητήσω τη βοήθειά σας για κάτι.
Επειδή δεν το έχω καθόλου με τις εντάσεις και τους καυγάδες και χάνω το δίκιο μου όποτε μιλάω έχετε να μου προτείνετε τίποτα να απαντάω στους γείτονες που με περιμένουν εκεί;
Εγώ σκέφτηκα να μην μιλάω σε κανέναν, να κάνω ό,τι δεν ακούω (όσο και αν μου τη σπάνε αυτά που θα μου λένε) αλλά και πάλι πόσο μπορείς να αντέξεις;
Σας παρακαλώ πείτε μου κάτι, όπως θα το λέγατε εσείς, να το αποστηθίσω και να το λέω κι εγώ γιατί έχω πελαγώσει τώρα και δεν μπορώ να σκεφτώ νορμάλ.

Και το κυριότερο:
Υπάρχει περίπτωση κάποιος από αυτούς να με κυνηγήσει νομικά για κάτι; Πχ ζωοκλοπή και τέτοια ή για οτιδήποτε κατεβάσει η κεφάλα του;
Παιδιά συγγνώμη αν ίσως ρωτάω τρελά πράγματα αλλά μετά από αυτό το κάζο που έπαθα με αυτόν τον "κύριο" που έλεγε ψέματα και ανακρίβειες (σας το ορκίζομαι - έπεσα από τα σύννεφα με αυτά που ισχυριζόταν) για τον σκύλο έχω πάθει σοκ και έχω γίνει πολύ καχύποπτη με τον κόσμο.
Δεν περίμενα ποτέ ότι κάποιος μπορεί να λέει τόσο απροκάλυπτα ψέματα από την κακία του και να ενοχοποιεί άλλους ακόμα και ζώα. Ειλικρινά με έχει συγκλονίσει αυτό το περιστατικό που έγινε και αισθάνομαι ότι δεν μπορείς να βρεις πουθενά το δίκιο σου γτ ο νόμος τελικά είναι με το μέρος του τρελού.

Πείτε μου ό,τι χρειαστεί να κάνω για να εξασφαλίσω και εμένα και το σκύλο ώστε να μην μπορέσει κανείς να μου πάρει το σκύλο μέσα από τα χέρια μου.
:cry:

Ευχαριστώ που έστω με ακούσατε.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τι θα τους ελεγα :

1)Εσας πως θα σας φαινοταν χειμωνα καλοκαιρι να ζειτε στους δρομους?
2)Αμα σας εκοφτε τοσο γιαυτον ας τον υιοθετουσατε εσεις!
3)Αμα σας περισσεύουν για ακριβα αυτοκινητα τοτε σας περισσεύουν κ για συναγερμο - παλιοτσιφουτηδες!
4)Μη μου τα πρηζετε γιατί ανετα μπορει να μεταφραστει κ ως παρενοχληση!

Παιξτο κ λιγο τρελιτσα
Αμα σε βλεπουν σοβαρο κ λογικο
εκει ειναι που ξεσαλωνουν
Αμα δουν οτι λίγο γυαλιζει κ το ματάκι σου συνηθως τουμπεκιαζουν

Να σε κυνηγησουν πως?
Με τσουγκρανες κ τσαπια?
Ισως...
Νομικα απο που κ ως που?
Να ισχυριστουν τι?
Οτι υιοθετησες τον αδεσποτο σκυλο που περιφερόταν κ μαραζωνε επι χρονια στην γειτονια υστερα απο απειλες που δεχτηκε για την ζωη του?
Τωρα οσον αφορα την τρελα του καθενός,παω πασο...
αλλά ξέρεις κ γω μπορω να ισχυριστω οτι ειμαι η μετενσαρκωση της Κάλι Μα...
καπως θα πρεπει ομως κ να το αποδειξω!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν κάποιος σε κυνηγίσει νομικά οτι έκλεψες το αδέσποτο από το δήμο (δεν ανήκει τίποτα στη γειτονια) θα είναι πρωτοφανές. Κα τραβιγμένο απ'τα μαλλιά. Κανονικά ευχαριστώ θα έπρεπε να σου λένε. Δεν ξερω με τί νταήδες έχεις μπλέξει, το πο πιθανό είναι οτι απλώς ψάχνουν να ξεκατινιαστούν και να εκφοβίσουν όπως μάθανε στο σχολικό προαύλιο.

Αρχική σκεψη είναι οτι ίσως να είσαι πιο καλυμμένη δηλώνοντας το σκυλί στο δήμο :
(https://www.dogforum.gr/community/threads/Πιστοποιητικό-ηλεκτρονικής-ταυτοποίησης.34121/ )
ώστε να φαίνεται οτι η υιοθεσία έγινε εν γνώσει τους ή να επικοινωνίσεις με τοπική φιλοζωική. (ώστε να φαίνεται οτι η υιοθεσια κανονίστηκε απ αυτούς καθώς υποτίθεται οτι συνεργάζονται με τον δημο για την διαχείριση των αδέσποτων)

Ή μίλα απευθείας με δικηγόρο, το καλύτερο, όχι τόσο επειδή υιοθέτησες το σκυλί αλλά εξαιτίας του τραμπουκισμού τους...

ΥΓ. Και πώς σκοπεύουν οι μάγκες να αποδείξουν οτι το σκυλί που εχεις στα χέρια σου είναι το αδέσποτο της γειτονιάς τους;:rolleyes:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: KLKA


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Τι θα τους ελεγα :
1)Εσας πως θα σας φαινοταν χειμωνα καλοκαιρι να ζειτε στους δρομους?
2)Αμα σας εκοφτε τοσο γιαυτον ας τον υιοθετουσατε εσεις!
3)Αμα σας περισσεύουν για ακριβα αυτοκινητα τοτε σας περισσεύουν κ για συναγερμο - παλιοτσιφουτηδες!
4)Μη μου τα πρηζετε γιατί ανετα μπορει να μεταφραστει κ ως παρενοχληση!
Κρατάω σημειώσεις :rolleyes:

Παιξτο κ λιγο τρελιτσα
Πώς ακριβώς να το παίξω τρελίτσα; Ένα παράδειγμα;

Να σε κυνηγησουν πως?
Με τσουγκρανες κ τσαπια?
Ισως...
Με τσουγκράνες και τσαπιά όχι. Ελπίζω δλδ.
Αλλά μόλις με δουν (δεν μπορώ και να τους αποφύγω κιόλας- σε κοινόβιο μένω) θα κάνουν κουβέντα για το σκύλο, η μια κουβέντα θα φέρει την άλλη και μετά μπορεί να εκτροχιαστεί η συζήτηση τελείως με προσβολές και προπηλακισμούς από την πλευρά τους. Έχει συμβεί στο παρελθόν και δεν είναι καθόλου ευχάριστη κατάσταση.

Νομικα απο που κ ως που?
Να ισχυριστουν τι?
Δεν ξέρω ,οτιδήποτε. Έχει φοβηθεί το μάτι μου.
Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι ο σκύλος είναι δικός του κι εγώ τον πήρα μόνο και μόνο για να μου κάνει μανούρα;
Τώρα όταν λέμε "δικός" του ξέρετε πώς το εννοούν αυτοί.
Εγώ το προχώρησα το σενάριο. Να κάνουν και κλίκα κάποιοι να φτάσουμε και σε δικαστήρια για έναν σκύλο (ναι το προχώρησα τόσο πολύ (n)) και για να υποστηρίξω πώς δεν είμαι ελέφαντας θα πρέπει να βρω μάρτυρες από τη γειτονιά. Ποιος, όμως, θα δεχθεί να μπλεχθεί σε μια τέτοια διαδικασία για το σκύλο και ποιος θα μπει στη διαδικασία να πάρει το δικό μου μέρος και να χαλάσει τις σχέσεις του με τους υπόλοιπους που είναι όλοι κολλητάρια χρόοοοοοοοονια.
Ασχέτως αν συμπαθούν και μένα αυτοί στους οποίους ποντάρω, πιστεύω ότι όταν θα έρθει η ώρα να διαλέξουν στρατόπεδο... αυτό δεν θα είναι το δικό μου ή θα κρατήσουν ουδέτερη στάση όπως έκαναν και στο παρελθόν σε λογομαχία που είχαμε.

Γενικά στέκει ο όρος "σκύλος της γειτονιάς" νομικά; Ανήκει σε κάποιον;
Απλά προβληματίστηκα γιατί διάβασα μια περίπτωση στο ίντερνετ που γενικά δεν μπορείς να πάρεις εύκολα το σκύλο από κάποιον (ακόμα και αν το ζώο βασανίζεται) από τη στιγμή που θεωρείται κάτοχός του και ας μην έχει τα απαραίτητα πιστοποιητικά νόμιμης κατοχής του (τσιπάκι, βιβλιάριο κτλ).
Θα πρέπει να κάνεις καταγγελία κτλ αλλιώς θεωρείται ζωοκλοπή.
Θέλω να πω μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι είναι κάτοχος ενός ζώου χωρίς να έχει τα απαραίτητα διαπιστευτήρια;
Αυτοί θεωρούν ότι επειδή αυτοί μένουν περισσότερα χρόνια από μένα εκεί και ότι εγώ όταν πήγα ήταν ήδη εκεί ο σκύλος , ότι είναι δικός τους.
Για αυτό μίλησα για ζωοκλοπή.
Και όταν τους μιλάς για νόμους και για τέτοια, τα θεωρούν ψιλά γράμματα και σε περνάν για τρελό. Ούτε ακούν τι τους λες.

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι Μαρία; Αυτό που τους ενόχλησε πιο πολύ δεν είναι ότι θα τους λείψει ο σκύλος. Γραμμένο τον είχαν έτσι κι αλλιώς. Αυτό που τους ενόχλησε είναι ότι δεν τους φοβήθηκα και είχα το "θράσος" να τους γράψω και να πάρω το σκύλο από κει. Πώς τόλμησα να παρακούσω τις διαταγές των παλιών της γειτονιάς και έδειξα τέτοια ασέβεια;

Οτι υιοθετησες τον αδεσποτο σκυλο που περιφερόταν κ μαραζωνε επι χρονια στην γειτονια υστερα απο απειλες που δεχτηκε για την ζωη του?
Δε νομίζω ότι είναι άνθρωποι που μπορώ να ποντάρω στο συναίσθημα και ούτε είναι άνθρωποι που έχουν ενσυναίσθηση και να μπαίνουν στη θέση του άλλου πόσο μάλλον ενός ζώου.
Οπότε δεν νομίζω ότι θα τους πείσω έτσι.


Τέλος πάντων μπορεί και να ανησυχώ υπερβολικά και τίποτα από όλα αυτά να μην γίνει και απλά να περιοριστούμε μόνο σε αγριοκοιτάγματα αλλά θέλω να είμαι "ετοιμόπολεμη" για παν ενδεχόμενο.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πώς ακριβώς να το παίξω τρελίτσα; Ένα παράδειγμα;
Αχ είμαι έγκυος μη μου μιλάτε θα το ρίξω μπροστά σας, πώς θα την αντέξει την στενοχώρια αυτή ο άντρας μου;...
Αχ δεν μπορώ κάνω ακτινοθεραπείς για το λοιμώδες καρκινικό σχιζοϊδές σύνδρομο και επηρρέασαν την ακοή μου..τι ειπες ξανά;...

όχι ε; οχι...ναι σε κάποιους δεν βγαινει ευκολα το παιχνίδι της τρελίτσας:oops:
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αν κάποιος σε κυνηγίσει νομικά οτι έκλεψες το αδέσποτο από το δήμο (δεν ανήκει τίποτα στη γειτονια) θα είναι πρωτοφανές. Κα τραβιγμένο απ'τα μαλλιά.
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Δε νομίζω ότι θα το πάνε τόσο μακριά όταν το σκέφτομαι ψύχραιμα. Αλλά επειδή έχω συνηθίσει να μου συμβαίνουν πρωτοφανή περιστατικά στη ζωή μου σκέφτομαι όλα τα σενάρια.


Κανονικά ευχαριστώ θα έπρεπε να σου λένε. Δεν ξερω με τί νταήδες έχεις μπλέξει, το πο πιθανό είναι οτι απλώς ψάχνουν να ξεκατινιαστούν και να εκφοβίσουν όπως μάθανε στο σχολικό προαύλιο.
Όπως ακριβώς το είπες Ιωάννα. Δε θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση με τη τελευταία σου φράση.


Αρχική σκεψη είναι οτι ίσως να είσαι πιο καλυμμένη δηλώνοντας το σκυλί στο δήμο :
(https://www.dogforum.gr/community/threads/Πιστοποιητικό-ηλεκτρονικής-ταυτοποίησης.34121/ )
ώστε να φαίνεται οτι η υιοθεσία έγινε εν γνώσει τους ή να επικοινωνίσεις με τοπική φιλοζωική. (ώστε να φαίνεται οτι η υιοθεσια κανονίστηκε απ αυτούς καθώς υποτίθεται οτι συνεργάζονται με τον δημο για την διαχείριση των αδέσποτων)
Οκ θα τα κάνω όλα αυτά. Ακόμα δεν έχω τσιπάρει το σκύλο. Είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτό όμως να το κάνω στο άμεσο μέλλον. Για τον δήμο δεν το ήξερα ότι έπρεπε να το δηλώσω κι εκεί. Θα το ψάξω.
Και με φιλοζωική σκέφτηκα κι εγώ να μιλήσω έτσι για να μου πουν και αυτοί δυο κουβέντες αλλά φαντάζομαι θα μου πουν τα ίδια που λέμε και δω. Εντάξει δε θέλω να ενοχλώ και αυτούς συνέχεια. Έχουν τόσες υποθέσεις να ασχοληθούν. Δεν είναι και θεοί να ακούν τον κάθε πικραμένο.

Ή μίλα απευθείας με δικηγόρο, το καλύτερο, όχι τόσο επειδή υιοθέτησες το σκυλί αλλά εξαιτίας του τραμπουκισμού τους...
Με δικηγόρο σκέφτηκα κι εγώ να μιλήσω εφόσον φτάσουν τα πράγματα σε ακραία σημεία παρενόχλησης και τραμπουκισμού γιατί και το "θράσος" έχει κάποια όρια.
Μπορεί να κάνω μόκο για χάρη του σκύλου και να μη δημιουργώ εντάσεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι συμπεριφορές απειλητικές ή εκφοβιστικές.

ΥΓ. Και πώς σκοπεύουν οι μάγκες να αποδείξουν οτι το σκυλί που εχεις στα χέρια σου είναι το αδέσποτο της γειτονιάς τους;:rolleyes:
Με μάρτυρες ίσως;
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Γεια σου KLKA! Πέρα του ότι είσαι ψυχάρα και χίλια μπράβο σου για τον σκυλάκο , προσπάθησε να κουλάρεις γιατί βασανίζεσαι αδίκως. Ο σκύλος ήταν αδέσποτος, μπορείς να φωτοτυπήσεις και το Νόμο σχετικά με το τι προβλέπεται στις υιοθεσίες για παν ενδεχόμενο. Επειδή είναι αυτοί παράφρονες δεν σημαίνει ότι θα αισθάνεσαι υπόλογη που έκανες ένα καλό για το οποίο θα έπρεπε να σου έκαναν και πάρτι άμα τη εμφάνιση σου στο μέρος όπου διαμένεις.

Προσωπικά θα απαντούσα ότι τον σκύλο τον αγαπώ, ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για τους κινδύνους που διέτρεχε το ζώο εκτεθειμένο στον κάθε ψυχάκια και έπραξα όλα τα νόμιμα για την υιοθεσία του.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αχ είμαι έγκυος μη μου μιλάτε θα το ρίξω μπροστά σας, πώς θα την αντέξει την στενοχώρια αυτή ο άντρας μου;...
Αχ δεν μπορώ κάνω ακτινοθεραπείς για το λοιμώδες καρκινικό σχιζοϊδές σύνδρομο και επηρρέασαν την ακοή μου..τι ειπες ξανά;...

όχι ε; οχι...ναι σε κάποιους δεν βγαινει ευκολα το παιχνίδι της τρελίτσας:oops:
Λίγο ακραία βρε Ιωάννα τα σενάριά σου. Άσε που το θεωρώ και γκαντεμιά να λέω ψέματα για την υγεία μου.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να μην τους μιλάω καθόλου μέχρι να βαρεθούν και να με αφήσουν ήσυχη. Εντάξει δεν είναι πολλοί. Ένας δύο είναι που έχουν εκδηλωθεί ακραία μέχρι τώρα. Οι περισσότεροι είναι πιο λογικοί ή αδιάφοροι με το θέμα.
Απλά ξέρεις τι κάνουν; Επειδή είναι θρασύδειλοι προσπαθούν να με πετυχαίνουν σε φάσεις που δεν είναι άλλοι μπροστά και να με αρχίζουν στις προσβολές και στην απαξίωση. Και επειδή είμαι μικρότερη σε σχέση με αυτούς θεωρούν ότι μπορεί να μου μιλάνε όπως θέλουν και ότι έτσι και απαντήσω κι εγώ σε αυτά που μου λένε θεωρούν ότι τους αντιμιλάω και είμαι ασεβής που τολμάω να βγάζω και γλώσσα.
Εν τω μεταξύ εγώ πάντα τους μιλάω με το σεις και με το σας, είμαι πάντα ευγενική, έχω ήρεμους τόνους και γενικά είμαι πολύ φιλήσυχη. Δεν ασχολούμαι με κανέναν εκεί πέρα ούτε μπλέκομαι πουθενά.
Με ειρωνεύονται και με κοιτάνε απαξιωτικά και μου λένε ότι είμαι η περίεργη της γειτονιάς που δεν τα πάω καλά με τους ανθρώπους και ασχολούμαι μόνο με τα ζώα.
Εν τω μεταξύ εγώ με όλους τα πάω πολύ καλά και όλοι έχουν να πουν μια καλή κουβέντα για μένα. Αυτοί είναι που δεν τα πηγαίνουν καλά με κανέναν και μαλώνουν με όλον τον κόσμο γιατί όλα τους φταίνε. Αλλά θεωρούν ότι αυτοί είναι οι "καθωσπρέπει" της κοινωνίας.
Είμαι κοινωνική, χαμογελαστή, με το "καλημέρα" και το "καλησπέρα" στο στόμα, με κάποιους από αυτούς κάνουμε και παρέα. Με εκτιμούν και τους εκτιμώ κάποιους. Δεν είμαι το απόκοσμο στοιχείο της γειτονιάς που φαίνομαι καμιά περίεργη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3