Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Παρακαλω;
Άργησες να απαντήσεις. Έψαχνες φωτογραφιες; Άλλη φορά να τις
εχεις έτοιμες οπως η Μπέτη τα αδέσποτα να μας τα τρίβετε στην
μούρη θαρρείς... δεν ξερω και γω τι.

Εγω θα σε κανω μια ερώτηση και προς τους άλλους.
Πιστεύετε οτι ολα τα κουταβια στα πετ σοπ προέρχονται απο
παπιμιλ ή υπαρχη περίπτωση να ειναι και απο άλλου;
Συγγνωμη την επομενη φορα θα μιλαω μονο για τα λαμογια εκτροφεις.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Απο που περνούν τα σκυλια τους τα πετ σοπ;
Πιστεύεται οτι στα πετ σοπ προέρχονται ολα απο παπί μιλ;;;;
Νομίζω οτι απάντησα επαρκώς στην ερώτησή σου. 'Αλλο αν σε μερικούς δεν αρέσει ή δεν τη δέχονται.

για να μην πριζώνεις
Δεν πριζώνω εγώ. 'Αλλος πριζώνει και διαφωνεί για να διαφωνεί.

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ λες "κανονικός εκτροφέας δίνει σε πετ σοπ", εγώ λέω " 'εκτροφέας' που αποσκοπεί στο κέρδος και μόνο και βγάζει κουτάβια με τη σέσουλα που του μένουν στο χέρι σε τέτοιο βαθμό που χρειάζεται να τα διοχετεύσει παρατύπως, δεν είναι Εκτροφέας, είναι παπυμιλλάς - όπου και όπως και να δίνει τα κουτάβια του".
Πετάς τη μπάλα στην εξέδρα και παραποιείς τα λεγόμενά μου. Δεν αναφέρθηκα ποτέ σε παραγωγή κουταβιών με τη σέσουλα, ούτε να αποσκοπούν αποκλειστικά στο κέρδος. Αναφέρθηκα σε μεγάλα, σοβαρά εκτροφεία, με διακρίσεις κλπ, κάποια εκτροφέων και με μεράκι, οι οποίοι στο παρελθόν, κουτάβια που τους έμεναν κυρίως τα διοχέτευαν σε πετ σοπς με το αζημίωτο. Ή το δέχεσαι ή δεν το δέχεσαι. Μπορείς να το αρνηθείς, να πεις οτι κάνω λάθος ή οτι λέω ψέμματα. Μην τους ονομάζεις όμως διαφορετικά για να ταιριάζει στην αρχική σου τοποθέτηση. Over and out.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πάντα θεωρούσα ότι στην ιστορία του Προμηθέα και του Δία ο Δίας είχε το δίκιο ως προς το χωροχρονικο πλαισιο (και εξαιρέσουμε τον κανίβαλο γυπα).

Πολύ ωραίες απόψεις και ίσως από τα λίγα θέματα που γίνεται ουσιαστική συζήτηση.

Ευελπιστώ να βρω λίγο χρόνο ώστε να καταθέσω την άποψη μ.
Keep going.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους , έχουν δοθεί κουτάβια από γνωστό εκτροφέα και Έλληνα κριτή στο πετ σιτι της βουλιαγμένης κανονικά στην γυάλα με το pd των γονιών δίπλα κολλημένο. Είχε γίνει και θέμα παλιότερα οι παλιοί το γνωρίζουν. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια κρούσματα αλλά πόσα ? 1 στα 100 ? 1 στα 1000 ?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εσύ Μιχάλη που είσαι εραστής της τέχνης και θέλεις να βγάλεις το αστεράκι σου, πόσες γέννες μπορείς να κάνεις αν ξέρεις οτι μπορείς να δώσεις τα κουτάβια που δεν είναι αστέρια εύκολα και πόσες αν έχεις εξασφαλίσει από πριν οικογένειες σε όλα ; Πόσο πιο κοντά (με βάση τους αριθμούς και τις πιθανότητες) είσαι στην πρώτη περίπτωση και πόσο στη δεύτερη ;
Αν ήμουν εκτροφέας,

λίγες

Το που θα δώσεις τα κουταβια σου, είναι δύσκολο, ψυχοφθορο και για μένα προσωπικά λειτουργεί ανασταλτικα.

Αλλά δεν είναι μόνο για αυτό.
Σε κάθε γεννα κρατάς.
Για αυτό κάνεις την γεννα.
Αναφερομαι και πάλι στον ίδιο εκτροφέα που περιέγραψα πιο πίσω.

Αυτό αυτόματα ανεβάζει τον αριθμό των σκύλων που έχεις στο σπίτι σου, κάτι που μακροπροθεσμα λειτουργεί εις βάρος όλων των σκύλων σου.

Να μην αναφερθώ στον χώρο που χρειαζεσαι - ειδικά σε μεγαλοσωμες φυλές - συν τα έξοδα, συν τον χρόνο που χρειαζεσαι να αφιερώσεις σε κάθε σκύλο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους , έχουν δοθεί κουτάβια από γνωστό εκτροφέα και Έλληνα κριτή στο πετ σιτι της βουλιαγμένης κανονικά στην γυάλα με το pd των γονιών δίπλα κολλημένο. Είχε γίνει και θέμα παλιότερα οι παλιοί το γνωρίζουν. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια κρούσματα αλλά πόσα ? 1 στα 100 ? 1 στα 1000 ?
Πες τα γιατί σε λίγο θ' αρχίσω να πιστεύω οτι ζούσα σε άλλη διάσταση.....

Πριν γράψω εδώ σχετικά, η εντύπωση ήταν οτι αυτό δεν συμβαίνει ούτε μία στο εκατομμύριο, τώρα αν πήγαμε στο ένα στα εκατό ή στα χίλια είναι μεγάλη πρόοδος για τη συνειδητοποίησή μας.
Η εικόνα που έχω είναι οτι οι περισσότεροι έδιναν, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο σε συγκεκριμένα μαγαζιά. Τώρα για ποσοστά δεν μπορώ να μιλήσω, ούτε έχει σημασία. Ευτυχώς, μετά την ψήφιση του νόμου σταμάτησαν και πλέον αυτό αποτελεί ένα ένοχο μυστικό που όλοι θέλουν να ξεχάσουν.
Αυτό που έχει σημασία είναι το να βάλουμε στο κάδρο και στη σωστή του θέση τον καθένα.
Ο επίσημος εκτροφέας ΔΕΝ ήταν άμοιρος ευθυνών ούτε στο συγκεκριμένο ζήτημα. Οπότε η αγιοποίησή του είναι άδικη και απρόσφορη για το καλό του σκύλου.

(Έχω γνωρίσει και "άγιους" εκτροφείς. Κανείς τους δεν έχει μεγάλο εκτροφείο, όλοι έχουν άπειρες γνώσεις και λατρεία για τη ράτσα που εκτρέφουν και λίγα σκυλιά. Συνήθως 2 ή 3. Ψάχνουν πολύ πριν βάλουν μία γέννα, σχεδόν ποτέ δεν έχουν 2 γέννες το χρόνο, Βρίσκουν από πριν που θα πάνε τα κουτάβια και τα παρακολουθούν για χρόνια. Δεν έχουν βγάλει χρήματα, αντίθετα βάζουν από την τσέπη τους. Είναι χομπίστες κι ερασιτέχνες. Για κάποιους, κάποιοι ίσως είναι και byb....).
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους , έχουν δοθεί κουτάβια από γνωστό εκτροφέα και Έλληνα κριτή στο πετ σιτι της βουλιαγμένης κανονικά στην γυάλα με το pd των γονιών δίπλα κολλημένο. Είχε γίνει και θέμα παλιότερα οι παλιοί το γνωρίζουν. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια κρούσματα αλλά πόσα ? 1 στα 100 ? 1 στα 1000 ?
Εδώ ξαναπάμε στο σενάριο τι σόι εκτροφέας είναι ο εκτροφέας. Η παραπάνω περίπτωση είναι αισχρή - ελπίζω και φαντάζομαι σπάνια.

Τώρα αν εκτροφέα αποκαλούμε τον κάθε εγγεγραμμένο στον ΚΟΕ (που όπως έχουμε ξαναπεί δεν αποτελεί εχέγγυο για τον σωστό εκτροφέα) ε ναι τότε προφανώς και υπάρχουν οι πιο "κυριλέ" παπιμιλάδες που φροντίζουν να τροφοδοτούν τα πετ σοπς.

Αλλά και εδώ τα ξένα παπυ μιλς είναι πολύ ανταγωνιστικά - δεν μπορείς εύκολα να χτυπήσεις τις τιμές τους ως εγχώριος εκτροφέας - δεν έχει νόημα να το κάνεις επιχειρηματικά. Αν μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός και στα φτηνά ξενόφερτα, σημαίνει ότι ότι έχεις 100 σκυλιά σε 50 τετραγωνικά και τα ταίζεις τα σκατά τους. Δεν νομιζω ότι τέτοιοι τύποι μπαίνουν στη διαδικασία για ΚΟΕ, εκθέσεις κλπ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ΜΑ τι ακριβώς ζητάμε ? οι Αγιοι δίνουν Pd και οι αλλοι όχι ?
Έχουμε έναν χώρο με κάποιους κανόνες, όχι τέλειους αλλά υπάρχουν και όταν ψάχνουμε αυτόν τον χώρο θα πρέπει να δούμε αν κρατάνε αυτούς τους κανόνες και κάποιους άλλους άγραφους ηθικούς. Από την άλλη μεριά δεν έχουμε κανέναν κανόνα είναι στο χέρι του "εκτροφέα " να βάλει τους κανόνες και να παίξει όπως νομίζει χωρίς όρια.
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι έξω από τον χώρο της κυνοφιλίας που είναι κάτω μια ομπρέλα, που είναι σοβαροί που το όραμα τους μοιάζει με το δικό μας,αλλά πόσοι είναι αυτοί ? και πως μπορώ να τους τσεκάρω ? Ακατόρθωτο ? όχι δύσκολο ? ναι
Από την άλλη μεριά υπάρχουν καλοί , στραβοί και αυτοί που έχουν την σφραγίδα αλλά δεν έχουν την ηθική αλλά μπορώ αν ψαχτώ να βγάλω κάποια άκρη.
Ακόμα μην μπερδεύουμε στο παιχνίδι την μαζική παραγωγή των κουταβιών κάτω από άθλιες συνθήκες και για την μάνα και για τα κουτάβια, τουλάχιστον κάποιος που βγάζει pd στα κουτάβια του το ελάχιστο που κάνει είναι να μην την έχει κάνει κουταβομηχανή γιατί υπαρχει όριο και ανάμεσα στις γέννες και στο κατώτερο (άσχετα να το κατώτερο είναι τραγικό ) και στο ανώτερο που μπορεί να γεννήσει.
Υπάρχουν τραγικά περιστατικά και στους "επισημους" αλλά δεν έχουν σχέση συνήθως ούτε με το κανονικό στους άλλους .
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πεφτω απ τα συννεφα με αυτα που διαβαζω! :p

Προσωπικα δεν εχω καποια σχεση με τον καθαροαιμο σκυλο. Απο παντα μου εκαναν κλικ σκυλια που να απεχουν απο προτυπα. Δεν εχω κανενα κολλημα να παει ο αλλος ντε και καλα σε εκτροφεα. Η προτροπη προς τις λιστες του ΚΟΕ, αν την εχω κανει ποτε, γινεται για να υπαρχει ενας μπουσουλας για το πως θα πρεπει να κατευθυνθει καποιος που θελει καθαροαιμο.

Τωρα απο κει και περα αν βρεις αυτο που θες ή κανεις συμβιβασμους στα κριτηρια σου ειναι ειναι προσωπικο θεμα. Εκπτωση στην εκπτωση θα φτασεις στο γειτονα που ζευγαρωνει το καθαροαιμο του με το ματι.

Αφου, λοιπον, η κουβεντα εχει προχωρησει, ας μιλησουμε για τον καλο και τον κακο εκτροφεα. Εκτροφεα για την κουβεντα ας θεωρησουμε οποιονδηποτε εχει ζευγαρωσει σκυλο και να δουμε ποια ειναι τα στανταρντ. Αλλιως μιλαμε στο βροντο.

Χρειαζεται πεντιγκρι ή οχι;
Χρειαζεται εργασια ή οχι;
Χρειαζεται εξετασεις ή οχι;

Νομιζω οτι θα καταληξουμε εκει που ξεκινησαμε. Αλλα αξιζει ισως η διαδρομη. :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν πριζώνω εγώ. 'Αλλος πριζώνει και διαφωνεί για να διαφωνεί.
Κοίταξες καθρέφτη;

Παραποιείς τα λεγόμενά μου.
Πού;

Ή το δέχεσαι ή δεν το δέχεσαι.
Επειδή απλά το λες; Φυσικά και δε δέχομαι ότι απλά μου λένε. Ούτε είπα ότι σε αμφισβητώ. Μάλλον εσύ παραποιείς τα λεγόμενά μου και αρνείσαι να δεχτείς τη σημαντικότητα της αναλογίας.

Μπορείς να το αρνηθείς, να πεις οτι κάνω λάθος ή οτι λέω ψέμματα.
Δε σε ξέρω για να πω ότι (συνηθίζεις να) λες ψέμματα. Αντίθετα με πολλούς, προσπαθώ πολύ να μην προτρέχω στις κρίσεις μου. Όσο για το αν θα αρνηθώ κάτι ή θα πω ότι κάνεις λάθος, νομίζω εξηγήθηκα παραπάνω και πιο πριν. Ποσά και ποσοστά, παρελθόν και παρόν αγαπητέ. Δεν είναι ασήμαντα, να τα πετάς για να επιβάλλεις αυτό που θες να πεις. Που το κατάλαβα. Και δεν το αρνήθηκα. Το έβαλα σε context. Γιατί το ασπρόμαυρο μου πάει, αλλά κουράζει. Και οπτικά και ιδεολογικά.

Μην τους ονομάζεις όμως διαφορετικά για να ταιριάζει στην αρχική σου τοποθέτηση.
Πάλι στον καθρέφτη κοίταξες; Κάνε ένα φτου μη σε ματιάσεις.

Over and out.
Σιγά Ομπάμα, να σου δώσουμε και κανά μικρόφωνο να κάνεις mic drop. Γυαλιά ηλίου για το έξτρα swag φαντάζομαι θα τα βάλεις εσύ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πες τα γιατί σε λίγο θ' αρχίσω να πιστεύω οτι ζούσα σε άλλη διάσταση.....
Τι ιδανικά που έγραψες στα αρχίδια σου αυτό που σου είπα κι εγώ:
"Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια κρούσματα αλλά πόσα ? 1 στα 100 ? 1 στα 1000 ?"

Τα σπας!
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
επισημος και σωστος εκτροφεας και ενα καρο αναλυσεις για το σημαινει σωστος εκτροφεας ρε παιδια... μερικες φορες υπερβαλουμε και υπεραναλυουμε τα παντα χωρις λογο.

αν επαιρνα σκυλο απο εκτροφεα 5 πραγματα θα κοιταζα..
να ασχολειται με 1 φυλη και μονο,τις συνθηκες που ζουνε τα σκυλια του, ποσες γεννες εχει κανει η σκυλα, ποσες ερωτησεις θα ΜΟΥ εκανε και αν υπαρχουν ολες οι απαραιτητες εξετασεις για τα σκυλια... αν αυτα τα 5 πραγματακια ηταν τελεια για εμενα θα ηταν και ο τελειος εκτροφεας
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Όχι.

Παραγωγή σε ΠΟΛΥ (κιολας) καλές συνθήκες δεν είναι εφικτή με κανένα ρεαλιστικό σενάριο.

Καλές συνθήκες δε σημαίνει μόνο να μην είναι τα ζώα μέσα στη βρωμιά και τις πολλαπλές αρρώστιες. Σημαίνει και όχι βιολογική εξαντληση των μητέρων και πολλές άλλες παραμέτρους στην ευζωία των ζώων που εξ ορισμού μια παραγωγή δε μπορεί να υποστηρίξει,

Για να μην παίζουμε με της λέξεις.
Ο όρος παπί μιλ οπως εχει επικρατήσει παραπέμπει σε άθλια
και τρισάθλια παραγωγή.
Οταν λεμε κουταβοπαραγογη εννοούμε παραγωγή απο καλές εως
πολυ καλές συνθήκες. Και ναι υπάρχει και αυτο. Οταν ενας
εκτροφέας δεν εχει "όραμα", "δεν προσπαθεί για το ιδεατό", οταν
κανει καμία γέννα για να καλύψει την ζήτηση ή και καποιες ανάγκες
δεν τον λέτε παπιμιλά αλλα κουταβοπαραγωγό.

Παραδειγμα κουταβοπαραγωγης οπως την χαρακτηρίσατε τοτε
συλληβδην ειναι το παρακάτω και πες αν η εθνική-κρατική
προσπαθεία διάσωσης του εθνικού σκυλου της Τουρκια ειναι
παπιμιλάδικο:

https://www.dogforum.gr/community/threads/Κάνγκαλ-στην-Τουρκία.29208/

Δεν ειπα οτι οποίος κανει κουταβοπαραγογη απο τους εκτροφείς
δίνει τα κουταβια του στα πετ σοπ. Δεν ανέφερα και δεν πιστευω
οτι το κανουν ελληνες εκτροφείς. Μπορει παλαιότερα σε πολυ
μικρή κλίμακα. Μίλησα για Βαλκάνια και πιο πάνω.

Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν πιστευω οτι προέρχονται μονο απο
παπί μιλ (οπως το εννοώ εγω και οπως πιστεύω οτι εχει
επικρατήσει) αλλα και απο byb και απο κουταβοπαραγογους
"νοικοκυραίους" εκτροφείς απο αυτους με τα βραβεια.

Τον εχθρό για να τον νικήσεις
πρεπει να τον αναλύσεις.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν πιστευω οτι προέρχονται μονο απο
παπί μιλ (οπως το εννοώ εγω και οπως πιστεύω οτι εχει
επικρατήσει) αλλα και απο byb και απο κουταβοπαραγογους
"νοικοκυραίους" εκτροφείς απο αυτους με τα βραβεια.
Πόσο πουλάει ο νοικοκυραίος εκτροφέας το κουτάβι πετσοπά?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ενας εκτροφεας σκυλων, ειναι ενας αγροτης στην ουσια, και συγκεκριμενα κτηνοτροφος. Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.
Ας κανουμε λοπον μια παρομοιωση.

Υπαρχει ο μεγαλοπαραγωγος που εχει χιλιαδες κοτες και το μονο που εχει στο μυαλο του ειναι πως θα παραξει περισσοτερα αυγα για να πουλησει...

Ο μεσαιος παραγωγος που προσπαθει να σταθει απεναντι στον μεγαλο πουλωντας ελαφρως καλυτερη ποιοτητα, και στο πλασαρει τυπου "αυγα αχυρωνα":ROFLMAO: ή "ταϊσμενα με αγνες φυτικες τροφες":ROFLMAO:...Ονειρευεται καποια μερα να γινει κι αυτος μεγαλος.

Ο μικρος παραγωγος, ο "μερακλης" που λεμε, εχει καμια πενηνταρια πουλια, συνηθως δεν ειναι δηλωμενα, το γουσταρει το αθλημα, βεβαια κοιταει να βγαζει και ενα συμπληρωματικο εισοδημα απ αυτο, δεν λεει οχι.

Τελος, ο χομπιστας. Για αυτον η ολη φαση ειναι αλκολίκι, ειναι αρρωστακι... Εχει λιγα πουλια για παρτη του, συνηθως στην αυλη του, ξερει το καθε ενα προσωπικα και τον χαρακτηρα του, ψαχνει συνεχεια τροπους για να ειναι πιο υγιη και να ζουν πιο ανετα, ψαχνει τις καλυτερες τροφες, συμπληρωματα και σπαταλαει αφθονο χρονο και χρημα...Ο κοκορας του εχει ονομα και ειναι φιλαρακια...Η κυρα του γκρινιαζει για τα λεφτα που "καιει" και για τις κοτσιλιες, το υπομενει...Συνηθως δεν πουλαει αυγα αφου ισα που καλυπτουν τις αναγκες της οικογενειας του. Αν καποια στιγμη εχει πλεονασμα, τα δωριζει σε φιλους και κορδωνεται απο περηφανια οταν του λενε οτι δεν εχουν ξαναφαει πιο νοστιμα.

Ποιος απο τους παραπανω ειναι ο πιο "σωστος" τροπος αποκτησης "αυγων";
 
  • Like
Reactions: Allendog


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μιλάτε συνέχεια για ηθικούς και μη, εκτροφείς. Που αξιολογούνται απο pg και από το πόσο μερακλήδες ή όχι είναι. Αλλά φυσικά Ολοι, ηθικοί, ανήθικοι, μερακλήδες και μη πληρώνονται χωρίς απόδειξη, χωρίς νόμιμη άδεια.

Λυπάμαι, το είχα πει και στο παρελθόν. Θα πρέπει να μιλάμε και να ξεχωρίζουμε τους καλούς ή κακούς εκτροφείς μόνο ανάμεσα στους ΝΟΜΙΜΟΥΣ εκτροφείς. Με άδεια από το κράτος. Με εγκεκριμένες εγκαταστάσεις, κτηνιατρείο κλπ κλπ.

Τότε θα μπορέσουμε να μπούμε σε μία σοβαρή συζήτηση. Αλλιώς όλα είναι θολά και ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάμεσα στους "μη νόμιμους". (Αφού μας αρέσει να παίζουμε με τις λέξεις).

Τα περί νομοθεσίας κλπ που ρίχνονται κάθε τόσο ως δικαιολογία, που δεν επιτρέπει έτσι όπως είναι φτιαγμένη να γίνει νόμιμος ένας εκτροφέας, δεν με συγκινούν, γιατί και μένα ο νόμος με τους φόρους κλπ δεν μου επιτρέπει να διατηρώ την επιχείρησή μου βιώσιμη και νόμιμη ταυτόχρονα, αλλά το κάνω!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μιλάτε συνέχεια για ηθικούς και μη, εκτροφείς. Που αξιολογούνται απο pg και από το πόσο μερακλήδες ή όχι είναι. Αλλά φυσικά Ολοι, ηθικοί, ανήθικοι, μερακλήδες και μη πληρώνονται χωρίς απόδειξη, χωρίς νόμιμη άδεια.

Λυπάμαι, το είχα πει και στο παρελθόν. Θα πρέπει να μιλάμε και να ξεχωρίζουμε τους καλούς ή κακούς εκτροφείς μόνο ανάμεσα στους ΝΟΜΙΜΟΥΣ εκτροφείς. Με άδεια από το κράτος. Με εγκεκριμένες εγκαταστάσεις, κτηνιατρείο κλπ κλπ.

Τότε θα μπορέσουμε να μπούμε σε μία σοβαρή συζήτηση. Αλλιώς όλα είναι θολά και ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάμεσα στους "μη νόμιμους". (Αφού μας αρέσει να παίζουμε με τις λέξεις).

Τα περί νομοθεσίας κλπ που ρίχνονται κάθε τόσο ως δικαιολογία, που δεν επιτρέπει έτσι όπως είναι φτιαγμένη να γίνει νόμιμος ένας εκτροφέας, δεν με συγκινούν, γιατί και μένα ο νόμος με τους φόρους κλπ δεν μου επιτρέπει να διατηρώ την επιχείρησή μου βιώσιμη και νόμιμη ταυτόχρονα, αλλά το κάνω!
Aυτοί που λες συνήνως είναι συνήθως μαζικοί παραγωγοί. Οι νόμιμες και μεγάλες εγκαταστάσεις, η πιστοποίηση χώρου, το ISO κλπ. είναι μεγάλη επένδυση που πρέπει να την αποσβέσεις και να βγάλεις κέρδος. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πουλήσεις μεγάλο όγκο στο μικρότερο δυνατό κόστος. Ναι υπάρχουν και τέτοιοι στην Αττική και είναι από αυτούς που συνήθως λέμε "τζιζ".

Το ότι είναι κάποιος νόμιμος δεν διασφαλίζει το ποιοτικό καθαρόαιμο, όπως το λέμε εδώ μέσα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Aυτοί που λες συνήνως είναι συνήθως μαζικοί παραγωγοί. Οι νόμιμες και μεγάλες εγκαταστάσεις, η πιστοποίηση χώρου, το ISO κλπ. είναι μεγάλη επένδυση που πρέπει να την αποσβέσεις και να βγάλεις κέρδος. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πουλήσεις μεγάλο όγκο στο μικρότερο δυνατό κόστος. Ναι υπάρχουν και τέτοιοι στην Αττική και είναι από αυτούς που συνήθως λέμε "τζιζ".

Το ότι είναι κάποιος νόμιμος δεν διασφαλίζει το ποιοτικό καθαρόαιμο, όπως το λέμε εδώ μέσα.
Το ότι είναι κάποιος νόμιμος δεν διασφαλίζει την ποιότητα των υπηρεσιών του γενικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε παράνομοι για να μπορούμε να διασφαλίσουμε την ποιότητα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η "καθαροαιμία" μιας και είναι πολύ αμφισβητήσιμη. (Έθεσα το παράδειγμα του κοκόνι και του γκέκα σε προηγούμενο ποστ).
Ο "ποιοτικός" εκτροφέας, αν ήταν χόμπι, θα τα έδινε δωρεάν σε αυτούς που θα διάλεγε αυτός. Από την στιγμή που τα πουλάει είναι έμπορος (σύμφωνα με τον νόμο) και πρέπει να είναι νόμιμος.

Τα υπόλοιπα, είναι απλά όμορφα λόγια, για να δικαιολογούμαστε.

Στην πιθανή ερώτηση: "και τι προτείνεις" Θα απαντούσα!

Όποιος θέλει καθαρόαιμο/εργασίας ας το πληρώσει 10.000 το σκύλο του και ας πάρει από νόμιμο εκτροφέα που θα πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου και δεν θα μπαίνει μέσα.

Οι υπόλοιποι ας βολεύονται με αδέσποτα κλπ. μια χαρά σκυλάκια είναι για συντροφιά.

Κατά τα άλλα, όποιος εμπορεύεται ζώα, χωρίς νόμιμη άδεια, να πληρώνει πρόστιμα μέχρι να το κόψει.
 
  • Like
Reactions: Eroe and d3ac0n


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασίλη, σε όλον τον κόσμο υπάρχει η ερασιτεχνική εκτροφή σκύλων η οποία δεν έχει καμία σχέση με την επαγγελματική εκτροφή σκύλων.
Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει και δεν υπήρχε ένα σαφές νομικό πλαίσιο που να τους διαχωρίζει.

Πιο συγκεκριμένα, ο ερασιτέχνης εκτροφέας έχει πολύ λίγα σκυλιά και κάνει πολύ λίγες γέννες. Μπορεί να κάνει μια γεννα τώρα και η επόμενη να είναι μετά από 1, 2 ή περισσότερα χρόνια.
Ο σκοπός δεν είναι το κέρδος αλλά η δημιουργία του σκύλου εκείνου που είναι ταυτόχρονα όσο δυνατόν πιο κοντά στο πρότυπο της φυλής του, έχει τον τυπικό χαρακτήρα για την φυλή του και είναι υγιής.

Στον αντίποδα, ο επαγγελματίας εκτροφέας έχει περισσότερα σκυλιά, κάνει πολλές περισσότερες γέννες και λειτουργεί με τους κανόνες της αγοράς. Την προσφορά και την ζήτηση, έσοδα, έξοδα.

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή που μιλάμε, επαγγελματίες εκτροφείς (δηλωμένοι) είναι ελάχιστοι.

Λογω έλλειψης νομικού πλαισίου που να τους διαχωρίζει, οι προϋποθέσεις που θέτει το κράτος για να είσαι νόμιμος, είναι απαγορευτικες για κάποιον πραγματικά ερασιτέχνη που κάνει ελάχιστες γέννες. Για να μπορέσει κάποιος να ανταποκριθεί πρέπει να το κάνει μπίζνα. Εσοδα, έξοδα, εγκαταστάσεις, υπαλλήλους και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

Δυστυχώς οι περισσότεροι εκτροφείς θέλουν να παρουσιάζονται ως "ερασιτέχνες" ασχετα αν ο αριθμός των σκύλων που έχουν, αλλά και ο ετήσιος αριθμός των γεννών που πραγματοποιουν, δεν δικαιολογούν αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Οσο λοιπόν η πολιτεία δεν κάνει κάτι ώστε να διαφυλάξει νομικά τον πραγματικό ερασιτέχνη και όσο οι γιαλατζι "ερασιτέχνες" προσπαθούν να προφυλαξουν τα δικά τους συμφέροντα, θα βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο απαξίωσης της πραγματικής ερασιτεχνικής εκτροφής.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο "ποιοτικός" εκτροφέας, αν ήταν χόμπι, θα τα έδινε δωρεάν σε αυτούς που θα διάλεγε αυτός. Από την στιγμή που τα πουλάει είναι έμπορος (σύμφωνα με τον νόμο) και πρέπει να είναι νόμιμος.
Δεν χαρίζεις ένα πλάσμα, όταν βασική σου προτεραιότητα είναι ο μελλοντικός κηδεμόνας του να του προσφέρει όλα όσα θα του προσέφερες και εσύ και ακόμα περισσότερα.
Δυστυχώς το "τσάμπα" είναι συνυφασμένο με το "για πέταμα" και έτσι αντιμετωπιζεται από αρκετό κόσμο.
Αντιθέτως όταν δίνεις χρήματα για να αποκτήσεις κάτι, το σέβεσαι περισσότερο.
Έτσι είναι η ανθρώπινη φύση.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιπτώσεις όπου έχει δωθει δωρεάν εκτροφικό κουτάβι, όταν όμως έχει διασφαλιστεί πως θα αντιμετωπιστει με τον σεβασμό που του αξίζει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU