Τα σκυλιά των γειτόνων γαβγίζουν στον δικό μου στη βόλτα του και μου λένε να μη περνάω από εκεί.


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω παντως ειλικρινα, εμαθα να μην τα ακουω! Σκυλια ειναι ας γαυγισουν, αρκει να βλεπω οτι οι ιδιοκτητες τους νοιαζονται να μην ενοχλησουν.
Οπως τοτε που εμενα σε αλλη γειτονια και περναγε μπροστα στο σπιτι μου ο ηλεκτρικος.
Ειναι σαν αγορασεις εκ των υστερων σπιτι στο χωριο και να απαιτεις να μην κακαριζουν το πρωι τα κοκορια γιατι ειναι ωρα κοινης ησυχιας!
Ειναι μια που ηρθε προσφατα και βγαζει τα παιδια της να ουρλιαζουν στο μπαλκονι ακριβως μολις ληξει η κοινη ησυχια!
Εγω μολις εχω γυρισει απ τη δουλεια και θελω να χαλαρωσω. Αν της μιλησω θα μου πει οτι ενεργει συμφωνα με το νομο!
Δεν μιλαω όμως, γιατι παιδια ειναι εχουν αναγκη να παιξουν, ασχετως αν οι γονεις τους δεν τους μαθαινουν σεβασμο στο γειτονα, αλλα μονο σεβασμο στον νομο!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
...είναι μια γριά ...
Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτες οι κυριες/κυριοι λειτουργουν ως ασκηση αυτοελεγχου. Πως να μην αντιδρασετε στη φραση 'Φυγε απ το πεζοδρομιο μου'.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ρε παιδιά! Αμάν με τις θέσεις πάρκινγκ! Δεν είναι όλα τα αραιά παρκαρισμένα από παρτακίαση. Υπάρχουμε κι εμείς, που δεν ξέρουμε να παρκάρουμε...

Πάντως, καλοκαιριάτικα οι μπαλκονόπορτες είναι ανοικτές. Δε χρειάζεται να έχεις παρατήσει το σκύλο στο μπαλκόνι. Μια χαρά προλαβαίνει να βγει, σε χρόνο dt από ξαπλωμένος στον καναπέ, φτάνει να έχει το μαγικό ακουστικό ερέθισμα. Το πώς φέρεται ο άνθρωπος του σκύλου είναι που κάνει τη διαφορά. Τι εννοώ; Ενα έτος σε μονοκατοικία έδωσε στο Ρας την πολύ κακή συνήθεια να γαυγίζει σε ότι περνάει (το χειμώνα με κλειστές τις μπαλκονόπορτες γαύγιζε μόνο όταν κάποιος έμπαινε από την περίφραξη αλλά εμείς, χαζοί δεν δίναμε σημασία, μόνο τον μαλώναμε. Αποτέλεσμα, διάφοροι μικροκλεφτες τσάκισαν μικροπραγματα από την πλωτή). Σε ώρες κοινής ησυχίας κλείναμε την μπαλκονόπορτα που έδινε πρόσβαση στο δρόμο, άρα και στα ερεθίσματα. Αργότερα, που πήγαμε σε διαμέρισμα στον πρώτο όροφο, ο κύριος εξακολούθησε να γαυγίζει σε κάθε τι που πέρναγε στην αρχή. Διόρθωση τη διόρθωση γαύγιζε μόνο όταν περνούσε σκύλος, συνεχίσαμε διορθώσεις, γαύγιζε μόνο στα σκυλιά-μισητοί εχθροί (2-3 της γειτονιάς) και με συνέχεια των διορθώσεων δε σηκωνόταν καν από τον καναπέ στο τέλος, κι αν σηκωνόταν, στηνόταν στο μπαλκόνι και γρυλιζε απλά. Αυτό που κάναμε επιπλέον της διόρθωσης μέχρι να φτάσουμε στο να μην ενοχλεί ήταν να κλείνουμε τη μπαλκονόπορτα προς το δρόμο στις ώρες κοινής ησυχίας ακόμα κι αν έσκαγε ο τζίτζικας.
(Το γαύγισμα στο κουδούνι δεν καταφέραμε να του το κόψουμε ποτέ...)
 
  • Like
Reactions: epial




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Εγω παντως ειλικρινα, εμαθα να μην τα ακουω! Σκυλια ειναι ας γαυγισουν, αρκει να βλεπω οτι οι ιδιοκτητες τους νοιαζονται να μην ενοχλησουν.
Οπως τοτε που εμενα σε αλλη γειτονια και περναγε μπροστα στο σπιτι μου ο ηλεκτρικος.
Ειναι σαν αγορασεις εκ των υστερων σπιτι στο χωριο και να απαιτεις να μην κακαριζουν το πρωι τα κοκορια γιατι ειναι ωρα κοινης ησυχιας!
Ειναι μια που ηρθε προσφατα και βγαζει τα παιδια της να ουρλιαζουν στο μπαλκονι ακριβως μολις ληξει η κοινη ησυχια!
Εγω μολις εχω γυρισει απ τη δουλεια και θελω να χαλαρωσω. Αν της μιλησω θα μου πει οτι ενεργει συμφωνα με το νομο!
Δεν μιλαω όμως, γιατι παιδια ειναι εχουν αναγκη να παιξουν, ασχετως αν οι γονεις τους δεν τους μαθαινουν σεβασμο στο γειτονα, αλλα μονο σεβασμο στον νομο!
συγγνωμη φιλε @epial αλλα και παλι δεν ενεργει συμφωνα με τον νομο.
το οτι δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας δεν δινει σε κανεναν το δικαιωμα να κανει οση φασαρια επιθυμει.

στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν φταινε τα παιδια αλλα οι γονεις.
οι γονεις πρεπει να μαθουν στα παιδια να σεβονται αλλα να φροντισουν και για τη σωστη εκτονωση τους.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δηλαδη για να μην ενοχλουνται οι γειτονες των ανευθυνων σκυλαδων, εξαιτιας των ανευθυνων σκυλαδων, εγω ο υπευθυνος να σερνω εγω το σκυλι μου απο τον λαιμο, μην τυχον και κοντοσταθει κανενα δευτερολεπτο παραπανω στον δημοσιο δρομο; Αυτο λες;
Με αλλα λογια εμμεσα να σιγονταρω την ανευθυνοτητα καποιων, να παραβλεψω το νομιμο μα κυριως λογικο δικαιωμα μου για μια βολτα σε δημοσιο δρομο με τον σκυλο μου, για το καλο καποιων αλλων που προφανως δεν κανουν και κατι για να λυθει το προβλημα που αντιμετωπιζουν με τους ανευθυνους διπλανους τους...;
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα εγω δε μπορω να ακολουθησω το σκεπτικο σας...
Αυτό που είπα δεν είναι το ορθότερο γιατί όντως σιγοντάρει την ανευθυνότητα κάποιων. Είναι όμως μια λύση που πάνω κάτω είναι όλοι ευχαριστημένοι. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει εναλλακτική διαδρομή στο δρομολόγιο ώστε να προτιμηθεί.
Τη λύση αυτή την βρήκα (και την εφαρμόζω) μέσα στα πλαίσια της αρμονικής συμβίωσης σ΄ένα αστικό κέντρο και του ρητού μην κάνεις σε άλλους αυτά που δεν θέλουν να κάνουν σε σένα.

Μην υπερβάλλεις με εκφράσεις όπως να σέρνεις το σκυλί απο το λαιμό. Ξέρεις οτι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.
 
  • Like
Reactions: epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και γιατί ρε συ @epial κάνεις Like στην @Orilis ;
Ολοι οι υπόλοιποι τι διαφορετικό λέμε τόση ώρα; :p
Το μόνο, ότι δεν πιάνουν σε όλους τους σκύλους, οι διορθώσεις.
Τι να κάνουμε τώρα; :cautious::barefoot:
Γι αυτο: «Πάντως, καλοκαιριάτικα οι μπαλκονόπορτες είναι ανοικτές. Δε χρειάζεται να έχεις παρατήσει το σκύλο στο μπαλκόνι. Μια χαρά προλαβαίνει να βγει, σε χρόνο dt από ξαπλωμένος στον καναπέ, φτάνει να έχει το μαγικό ακουστικό ερέθισμα. Το πώς φέρεται ο άνθρωπος του σκύλου είναι που κάνει τη διαφορά.
......
Το γαύγισμα στο κουδούνι δεν καταφέραμε να του το κόψουμε ποτέ...»

Τι διαφορετικο εχει με αυτα που λεω εγω και ζηταω να πρυτανευει η λογικη αμφοτερων των πλευρων και οχι το «ο νομος μου δινει το δικαιωμα» της μιας πλευρας;
 
Last edited:


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Αυτό που είπα δεν είναι το ορθότερο γιατί όντως σιγοντάρει την ανευθυνότητα κάποιων. Είναι όμως μια λύση που πάνω κάτω είναι όλοι ευχαριστημένοι. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει εναλλακτική διαδρομή στο δρομολόγιο ώστε να προτιμηθεί.
Τη λύση αυτή την βρήκα (και την εφαρμόζω) μέσα στα πλαίσια της αρμονικής συμβίωσης σ΄ένα αστικό κέντρο και του ρητού μην κάνεις σε άλλους αυτά που δεν θέλουν να κάνουν σε σένα.

Μην υπερβάλλεις με εκφράσεις όπως να σέρνεις το σκυλί απο το λαιμό. Ξέρεις οτι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.
δυστυχως καποιες φορες δεν υπαρχει εναλλακτικη διαδρομη.
π.χ. μενεις στη μεση του δρομου και στα δυο ακρα του υπαρχουν "τετοια" σκυλια(ή καλυτερα τετοιοι ιδιοκτητες). αναγκαστικα θα περασεις γιατι δεν γινεται να πας απο αλλου.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
δυστυχως καποιες φορες δεν υπαρχει εναλλακτικη διαδρομη.
π.χ. μενεις στη μεση του δρομου και στα δυο ακρα του υπαρχουν "τετοια" σκυλια(ή καλυτερα τετοιοι ιδιοκτητες). αναγκαστικα θα περασεις γιατι δεν γινεται να πας απο αλλου.
Ακριβώς στην ίδια θέση είμαι κ γω. Αριστερά έχω 2 σκυλιά τα οποία είναι αμολητά και δεξιά εναν σοκολατί κεφάλα ο οποίος γαβγίζει πολύ βροντερά. Πάω μια δεξιά κ μια αριστερά εναλλάξ για να τους ενοχλώ όλους :LOL::LOL:.
Προχωράω κανονικά κοιτώντας ευθεία και οχι τα σκυλιά. Στη δικιά μου απαγορεύω να πηδάει και να κάνει τσαμπουκάδες. Περνάμε αδιάφοροι. Μπορώ να πω οτι φορά με τη φορά μας συνηθίζουν και δεν γαβγίζουν με τόση ένταση όσο στην αρχή.
 
  • Like
Reactions: epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μου φαινεται μαζι μιλαμε αλλα χωρια καταλαβαινουμε!
Αν δεν εχεις εναλλακτικη για τον α' ή β' λογο, πολυ απλα περνας συντομα προσπαθωντας να διαταραξεις το λιγοτερο την ησυχια της γειτονιας.

Εδω εκφραστηκαν αποψεις του τυπου, σε δημοσιο δρομο ειμαι, οση ωρα γουσταρω και οπου γουσταρω καθομαι εγω κι ο σκυλος μου, γιατι ειναι καθ ολα νομιμο δικαιωμα μου!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εμενα η απορια μου συχνα ειναι, αυτοι οι ιδιοι που εχουν τα σκυλια τους στο μπαλκονι και γαυγιζουν με καθε ερεθισμα δεν ενοχλουνται? δε ξυπνανε μες τη μαυρη νυχτα? Οι αμεσοι γειτονες τους πως τη παλευουν?

Εγω δε καταλαβα να ειπε κανεις κατι ακραιο και κανεις δεν ειπε οτι θα κανει παρτυ κατω απο το σκυλο που γαυγιζει και θα καθεται με τις ωρες. Παιζουμε με τις λεξεις μου φαινεται

Να μη περνας ομως απο μερη που υπαρχουν αυλοσκυλα/μπαλκονοσκυλα και να κανεις εκατο γυρους για να πας καπου σε αστικο κεντρο ειναι εκτος απο ολιγον παραλογο και αδυνατο. Δεν υπαρχουν τετοιες διαδρομες, τουλαχιστον εδω που μενω εγω. Εκτος αμα βγω σε λεωφορο με πεζοδρομιο 80 cm μεσα στη μαυρη νυχτα διακινδυνευοντας τη ζωη μου. Οχι δε θα το κανω επειδη ο αλλος ειναι παρανομος και αφηνει τα σκυλια εξω ολη νυχτα! Αλλωστε ο σκυλος ο δικος μου ειναι μονο ενα μικρο ερεθισμα 10 δευτερολεπτων για τα σκυλια που εχουν μαθει ετσι, υπαρχουν γατες που καθονται αδιαφορες με τις ωρες, περιστερια, αυτοκινητα, μηχανακια κ.τ.λ
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω δε καταλαβα να ειπε κανεις κατι ακραιο και κανεις δεν ειπε οτι θα κανει παρτυ κατω απο το σκυλο που γαυγιζει και θα καθεται με τις ωρες. Παιζουμε με τις λεξεις μου φαινεται
Μην το λες! Ριξε απο την αρχη μια ματια στις απαντησεις και θα βρεις αρκετη τετοια προτροπη για ασκηση «εννομου» δικαιωματος...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ειτε λιγο ειτε πολυ η ησυχια θα διαταραχθει.
κ ξερουμε ολοι μας πολυ καλα τι συμβαινει σε ενα στενο οταν ξεκινησει εστω και ενα σκυλι να γαβγιζει.

κατα τα αλλα αποψεις περι ενστικτων, φυλαξης, σκυλι ειναι και θα γαβγισει, ειναι απλως για να δικαιολογουμε μη αποδεκτες συμπεριφορες.
ειναι διαφορετικο το γαβγιζω "μια φορα την ημερα" απο το γαβγιζω καθε ωρα.
ειναι διαφορετικο οτι μου ξεφυγε και γαβγισε μια φορα στο μπαλκονι απο το οτι γαβγιζει σε καθε σκυλι που περναει.

προσωπικα, προτιμω να περιορισω τον σκυλο μου(ή αν θελετε μπορειτε να πειτε κιολας "να τον καταπιεσω") παρα να δωσω την παραμικρη αφορμη για τη δημιουργια, εμμεσα ή αμεσα, καποιου προβληματος.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Βλεπω το θεμα απο την αρχη. Ο θεματοθετης δεν εθεσε ενα γενικο θεμα, αλλα συγκεγκριμενο θεμα, απο το οποιο αρχισαμε να ξεφευγουμε. Στο συγκεγκριμενο λοιπον θεμα λοιπον γιατι να μη περναει 9.30 η ωρα το βραδυ απο εκει η και 11 και να δεχτει να αλλαξει διαδρομη? Πως προκαλει? Απλα περναει και ωρες μη κοινης ησυχιας. Ουτε χαζευει, περναει, νομιμο δικαιωμα του. Επειδη εχουν λυτο το κανις, μπαλκονοσκυλα και απειλουν οτι θα λυσουν το δολοφονο πιτμπουλ να σωπασει και να τους δωσει δικιο?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω το γενικευσα, χωρις όμως να δωσω δικιο στους προβληματικους αλλα απλως επεσημανα καποια ελαφρυντικα που δημιουργησαν την προβληματικη αντιδραση τους, σε πειραζει;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μην το λες! Ριξε απο την αρχη μια ματια στις απαντησεις και θα βρεις αρκετη τετοια προτροπη για ασκηση «εννομου» δικαιωματος...
Σου φαινεται παραλογο αυτο; Εγω προσφερθηκα να κανω βολτες η ιδια! Λεγεται αλληλεγγυη στο συντροφο σκυλα που τραμπουκιζεται. :)
Α και βγαλε τα εισαγωγικα. Δε στεκουν.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν εδώ:
προσπαθωντας να διαταραξεις το λιγοτερο την ησυχια της γειτονιας.
Δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς οτί εσύ που περνάς αθόρυβος διαταράσσεις και όχι αυτός/ή/ό που ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ.

Δεν είπε κανείς ότι είναι αφύσικο που "κάνουν αυτό το θόρυβο". Ούτε υποννοήσαμε (αρκετοί) ότι πρόκειται για αυλό/μπαλκονόσκυλα που "ξεδίνουν". Ούτε είπε κανείς ότι κι εμείς δεν τα συνηθίσαμε, και δε δίνουμε (εμείς, για τους γείτονες δεν ξέρει κανείς) σημασία.

Αυτό, από το να αντιδράσεις στο να σε πούνε μαλάκα ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ, όποιο δρόμο, και μάλιστα να σε απειλήσουν κιόλας δεν έχει καμία σχέση με το 'δημόσιος δρόμος, κάνω ότι γουστάρω'.

Κάνω ότι γουστάρω σα δημόσια διαγωγή σημαίνει περνάω από ένα δρόμο, ότι ώρα και πόσω μάλλον ώρες κοινής ησυχίας, και βαράω κάργα μουσική στην καγκουροαμαξάρα μου, τόσο που τρίζουν οι μπαλκονόπορτες. Κάνω ότι γουστάρω σαν συμπεριφορά ιδιώτη σημαίνει σου απαγορεύω να περνάς έξω από το τσιφλίκι μου γιατί ΕΝΟΧΛΩ που αναπνέεις. Είναι και οι δυο μαλάκες. Και οι δυο απαράδεκτοι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγω το γενικευσα, χωρις όμως να δωσω δικιο στους προβληματικους αλλα απλως επεσημανα καποια ελαφρυντικα που δημιουργησαν την προβληματικη αντιδραση τους, σε πειραζει;
Γνωμη μου στη προσπαθεια αυτη παρασυρθηκες και παραδινεις αδικο στους υπολοιπους, φιλικα.... Οποτε και καποιες απαντησεις προκυπτουν ως αμεση αντιδραση. Γενικα νομιζω κανεις δε διαφωνει εν τελει με κανεναν....Κανουμε τη τριχα τριχια που λενε (και πιθανα μπερδευουμε τον θεματοθετη)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ξέρω ότι αντιπαθείς τα λαικά δικαστήρια, παραπάνω κι από μένα.

Εδώ δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Στα "δικαστήρια" πας για πράγματα που έχουν έστω και λίγες πιθανότητες debate. Εδώ το θέμα δεν ήταν γενικό. Ήταν ειδικότατο και τα γεγονότα που παρατέθηκαν δεν χωρούν καν "δίκη". Η ξεκάθαρη απειλή δε χωράει "ας ακούσουμε και την άλλη πλευρά". Δε ζητήθηκε καν ΓΝΩΜΗ στο θέμα από το θεματοθέτη. Τρόπος αντιμετώπισης ζητήθηκε για το ΓΕΓΟΝΟΣ.

Μην παρασύρεσαι. Και ωφέλιμο είναι να μη δημιουργείς "δίκες" εκ του μη όντος.
 
  • Like
Reactions: medusa


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν εδώ:

Δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς οτί εσύ που περνάς αθόρυβος διαταράσσεις και όχι αυτός/ή/ό που ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ.

Δεν είπε κανείς ότι είναι αφύσικο που "κάνουν αυτό το θόρυβο". Ούτε υποννοήσαμε (αρκετοί) ότι πρόκειται για αυλό/μπαλκονόσκυλα που "ξεδίνουν". Ούτε είπε κανείς ότι κι εμείς δεν τα συνηθίσαμε, και δε δίνουμε (εμείς, για τους γείτονες δεν ξέρει κανείς) σημασία.

Αυτό, από το να αντιδράσεις στο να σε πούνε μαλάκα ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ, όποιο δρόμο, και μάλιστα να σε απειλήσουν κιόλας δεν έχει καμία σχέση με το 'δημόσιος δρόμος, κάνω ότι γουστάρω'.

Κάνω ότι γουστάρω σα δημόσια διαγωγή σημαίνει περνάω από ένα δρόμο, ότι ώρα και πόσω μάλλον ώρες κοινής ησυχίας, και βαράω κάργα μουσική στην καγκουροαμαξάρα μου, τόσο που τρίζουν οι μπαλκονόπορτες. Κάνω ότι γουστάρω σαν συμπεριφορά ιδιώτη σημαίνει σου απαγορεύω να περνάς έξω από το τσιφλίκι μου γιατί ΕΝΟΧΛΩ που αναπνέεις. Είναι και οι δυο μαλάκες. Και οι δυο απαράδεκτοι.
Δεν ειναι ακριβως έτσι αγαπητη μου! Υπαρχει αποτελεσμα μεν, το οποιο οφειλεται σε ερεθισμα δε!
Αυτο που προτεινω εγω ειναι, οτι ως λογικοι ανθρωποι θα πρεπει να φροντισουμε το ερεθισμα να ειναι το κατα δυναμιν μικροτερης διαρκειας, οπως απαιτουμε το κατα δυναμιν μικροτερο αποτελεσμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981