Τιμές εκτροφείων & pet shops


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Dr.Zhivago said:
Σορρυ. Με συνεπήρε το πάθος της Λύκαιας...
Υπάρχουν και μερικοί εξαίρετοι εκτροφείς που δεν πηγαίνουν σε εκθέσεις μορφολογίας, εκτρέφουν όμως με μεγάλη σύνεση, σκύλους καθαρά εργασιακούς.
Τους σέβομαι ιδιαίτερα (περισσότερο μάλλον από τους εκθεσιακούς εκτροφείς) γιατί η δουλεία τους είναι πιο δύσκολη και συχνά σέβονται και αγαπούν της ράτσες τους περισσότερο.
Μάλλον προσέχουν περισσότερο τα θέματα υγείας και χαρακτήρα (και φυσικά δεν αγνοούν την μοργφολογία).
Συχνά αναφέρουν ότι πολλές φυλές έχουν χαλάσει από την υπερβολική εκτροφή με βάση "μόδες" μορφολογίας (πχ. Αγγλικό Μπουλντόγκ) και δεν μπορώ παρά να συμφωνώ μαζί τους.
................................. no comment .............................................
 




aldrahn

New Member
20 Οκτωβρίου 2010
1
0
καλησπερα παιδια (καλως ήλθα κιόλας 1 ποστ γαρ) επειδή πρόσφατα χάσαμε το (λατρεμένο ημίαιμο μαλτεζάκι μας και ενδιαφέρομαι για αγορά τζάκ ράσελ, και μεσολαβεί μια φίλη με ένα εκτροφείο που ζητάει 500 ευρώ (μπορείτε να συμβουλεύσετε άφοβα δεν έχω κλείσει κατι ακόμα) αυτή λοιπόν η τιμή ειναι ύποπτα φθηνή για καθαρόαιμο?..Ευχαριστώ εκ των προτέρων θα ξαναποστάρω και το όνομα του εκτροφείου γιατί μου διαφεύγει
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το εκτροφείο αυτο στο οποίο αναφερεσαι που το βρήκες;
Εχει μιλησει με τον ΚΟΕ;
www.koe.gr
Αυτο είναι το πρωτο βήμα που πρέπει να κανεις.
Το δευτερο είναι να επισκευθείς τα εκτροφεία που σου "προτείνει" ο κοε και να μιλήσεις με τους εκτροφείς και να δεις τους γεννητορες.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μακριά από μεσολαβητές θα έλεγα εγώ. Να πας να δεις το εκτροφείο και να κρίνεις με τα μάτια σου. Να δεις τα σκυλιά τις εγκαταστάσεις να συζητήσεις με τον εκτροφέα, μόνο τότε θα είσαι σίγουρος.
Να ξέρεις δε, πως ο σωστός εκτροφέας δεν δίνει σκύλο σε μεσολαβητές, και δεν δίνει σκύλο σε κάποιον που δεν έχει γνωρίσει και δεν ξέρει σε τι χέρια θα πάει το σκυλί. Άρα μην πάρεις από εκει!
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Επειδη εχω την εντυπωση οτι το εκτροφειο ειναι μαλον στο κορωπι προσεξε πολυ γιατι αν ειναι αυτο μονο εκτροφειο δεν ειναι. Εκτροφεας με 7 ρατσες να εκτρεφει, μονο εκτροφεας δεν ειναι!! Ψαξτο το θεμα!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απορία...1000€ για το "καλύτερο" της γέννας και 800€ για τα υπόλοιπα είναι καλή τιμή?(Με μπαμπά παγκόσμιο πρωταθλητή και μαμά εξαίρετη σε πολλές εκθέσεις) Για amstaff μιλάω....και όλα αυτά με χαρτιά,τσιπάκι,εμβόλιο....μιλάω πάντα για εκτροφέα για να μην παρεξηγηθώ!Δεν ξέρω καθόλου απο τιμές...γι'αυτό και ρωτάω...αρσενικό με θηλυκό έχει διαφορά?
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εμένα μου ακούγεται νορμάλ τιμή για εκτροφείο. Εφόσον φυσικά όντως τα έχει όλα αυτά ο σκύλος και έχεις δει εγκαταστάσεις, γονείς, πεντιγκρί, κλπ.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Εμένα μου ακούγεται νορμάλ τιμή για εκτροφείο. Εφόσον φυσικά όντως τα έχει όλα αυτά ο σκύλος και έχεις δει εγκαταστάσεις, γονείς, πεντιγκρί, κλπ.
Sara καλη μου θελω να μας πεις τι εγκαταστασεις χρειαζετε η εκτροφη
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν μου επιτρεπεται να χωθω...
Πολλοι εχουν την εντυπωση οτι ενα εκτροφειο για να ειναι και να λεγεται εκτροφειο χρειαζεται κενελ, με γκαζον τριγυρω, με πιεστικα ξεσκατιστήρια και πιθανον ταΐστρες σαν τους σταβλους με τα γελαδια.
Η γνωμη μου ειναι οτι απο το κενελ ξεκινουν διάφορα προβληματα.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εγκαταστασεις εχει η εκπαιδευση, εχει η πανσιον ,εγκαταστασεις δεν χρειαζετε η εκτροφη ,δηλαδη τοσο καιρο εδω τι λεμε ? τι εχουμε καταλαβει ?
και το λεω γιατι θα βγουν λαθος μηνυματα ,τα εχουμε πει χιλιαδες φορες ,σαφως υπαρχουν εκτροφεις που διαθετουν χωρο ,υπαρχουν αλλοι που δεν διαθετουν και οι δυο μπορουν να κανουν εξισου "σωστη εκτροφη"
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μάλλον όμως εννοεί απλά να δείς ότι
ΔΕΝ έχει τα σκυλιά κλεισμένα σε τίποτα ελάχιστα κλουβάκια στιβαγμένα προς τα πάνω και προς τα πέρα
ΔΕΝ έχει τα σκυλιά με τα σκατά στίβα δίπλα
ΔΕΝ έχει τα σκυλιά μόνιμα κλειστά
ΔΕΝ μένει αυτός αλλού και τα σκυλιά μόνα τους
κλπκλπ
και όχι να είναι οι εγκαταστάσεις χάι λούξ κλπ

Εννοείται ότι άν πάς και δείς τα σκυλιά καθαρά και περιποιημένα στον καθαρό και περιποιημένο χώρο τους με άψογη κοινωνική (και με βάση το πρότυπο της φυλής πάντα) συμπεριφορά και μάτια που "δείχνουν" όλο υγεία και κέφι άρα οι "εγκαταστάσεις" φυσάνε
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παιδιά επειδή και εγώ αναφέρθηκα σε εγκαταστάσεις, εννοούσα που είναι το εκτροφείο. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να τα είχε σπίτι του ο εκτροφέας αλλά αυτό είναι δική μου άποψη!
Ήθελα να πω πως αν δει σκυλιά σε κλουβιά μόνιμα κλπ αυτό είναι αποτρεπτικό, όπως οι ακαθαρσίες, όπως η βρωμιά κλπ.
Αυτό ήθελα να τονίσω, τις συνθήκες, και όχι ότι πρέπει να έχεις ντε και καλά ειδικό χώρο για να εκτρέφεις, και σαφώς με την λέξη εγκαταστάσεις δεν εννοούσα κλουβιά.
Το διορθώνω λοιπόν, να δεις τον χώρο που μεγαλώνουν τα σκυλιά και πως μεγαλώνουν.
Μπαρδόν ;)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
εγω 1.000 πληρωσα για να παρω αυτο που η8ελα.. απλα ειναι τσιμπιμενες αρκετα οι τιμες στα εκτροφεια και αυτος ειναι ο λογος που αρκετοι περνουν απο πετ σοπ..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Sara καλη μου θελω να μας πεις τι εγκαταστασεις χρειαζετε η εκτροφη
Ωχ, εννοώ πού γεννήθηκαν και μεγάλωσαν οι σκύλοι, πώς το λέτε στα ελληνικά? Τοκετομάδα? Αυτό εννοώ, προφανώς όχι εγκαταστάσεις εργοστασίου! Σόρυ, για σκύλους πρωτόμαθα έξω από την Ελλάδα, άρα η ελληνική ορολογία μου είναι για τα μπάζα.:p:D:D
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
εγω 1.000 πληρωσα για να παρω αυτο που η8ελα.. απλα ειναι τσιμπιμενες αρκετα οι τιμες στα εκτροφεια και αυτος ειναι ο λογος που αρκετοι περνουν απο πετ σοπ..
Η άγνοια είναι ο λόγος που παίρνουν από πετ σοπ. Ας μην δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα!
Όσο για τις τιμές είναι πολυσηζητημένο θέμα, ρίξε μια ματιά και θα δεις ότι δεν είναι τσιμπημένες.
Είναι υψηλές για τον μισθό του Έλληνα, και για την παιδεία του στο θέμα σκύλος!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ειναι καθολου υποπτη η τιμη...
Να παρεις το τηλ. του εκτροφεα απο το γνωστο σου και να επικοινωνησεις μαζι του.. απο κει και περα υπαρχουν πολλα ποστ που μπορουν να σε βοηθησουν να καταλαβεις αν ειναι και "υπευθυνος". Αρκει να ψαξεις λιγο στο forum!
Καλως ηρθες!:)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και συνεχίζω με την απορία μου..πώς θα καταλάβω οτι όντως είναι το καλύτερο της γέννας και δε ζητάει απλά για όλα τα ίδια λεφτά?Έχει σημασία αν ειναι αρσενικό ή θηλυκό?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU