Τιμές εκτροφείων & pet shops




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο τύπος δεν έχει αλυσίδα, μου τον είχαν συστήσει κάτι φίλοι και τον θεωρούν απο ότι λένε σαν έναν απο τους καλύτερους ανθρώπους και φιλώζωους και ότι δεν είναι σαν όλα τα πετσοπ και δεν έχει ζωά στο μαγαζί του, μόνο τα φέρνει απο έξω όταν του τα ζητάνε.
ΚΑΡΑΜΕΛΑ

ΤΑ ΙΔΙΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ... ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ... ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ... ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ...
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
denis said:
Αααααα ξέχασα ... διαφορά έχει μεγάλη το δικό σου από του εκτροφέα ...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ...

Στην Ελλάδα γίνεται κι αυτό ... :wink:
Να δυστηχός αγαπητέ ντενις δεν έχω παρει άλλο σκυλί απο τότε ούτε ξανα πήγα σε άλλο πετσοπ διαβάζοντας όλα αυτα εδω μέσα, αλλά μίλησα με πολλούς εκτροφείς και τιμες άκουσα κάποιες καλές και κάποιες εξωφρενικές, αρα το ερώτημα είναι εδώ γιατί 2 εκτροφείς τις ίδιας ράτσας ο ένας πουλάει στα 600 και άλλος στα 1000???
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επειδή είναι ίδια ράτσα πρέπει να έχει την ίδια τιμή ??

Στην φυλή μου υπάρχουν σκύλοι που κάνουν 30 ευρώ και σκύλοι που κάνουν 200.000 ...

ΜΗΝ κρίνεις με κανόνες της αγοράς του γάλακτος και της κόκα κόλα ....

ΔΙΑΒΑΣΕ αυτός που πουλάει 1000 ΓΙΑΤΙ το κάνει, ή ρώτα τον ....

ΜΑΘΕ και κρίνε .... ΜΠΟΡΕΙ να είναι απατεώνας, ΜΠΟΡΕΙ να πουλάει και φτηνά τα 1000 :wink:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
LUNA07 said:
Dio said:
Τότε γιατί διάφοροι εκτροφείς στο εξωτερικό χρεώνουν πολύ λιγότερο άπο ότι χρεώνουν οι έλληνες? Την ίδια δουλειά δεν κάνουν? Σχεδον τον ίδιο τρόπο εκτροφής δεν έχουν ή μήπως οι έλληνες είναι καλύτεροι και εκ τούτων και ακριβότεροι?
εγω δεν νομιζω οτι υπαρχουν τετοιες διαφορες
Κι εγω πιστεύω ότι είναι περίπου στα ίδια λεφτά. Απλά με τα μεταφορικά διπλασιάζονται.
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Τι εννοεις οταν λες οτι οι ξενοι εκτροφεις ειναι πιο φτηνοι;

Εννοεις τους ''εκτροφεις '' απο Ουγγαρια πχ που πουλανε στα πετ σοπ;
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
denis said:
Επειδή είναι ίδια ράτσα πρέπει να έχει την ίδια τιμή ??

Στην φυλή μου υπάρχουν σκύλοι που κάνουν 30 ευρώ και σκύλοι που κάνουν 200.000 ...

ΜΗΝ κρίνεις με κανόνες της αγοράς του γάλακτος και της κόκα κόλα ....

ΔΙΑΒΑΣΕ αυτός που πουλάει 1000 ΓΙΑΤΙ το κάνει, ή ρώτα τον ....

ΜΑΘΕ και κρίνε .... ΜΠΟΡΕΙ να είναι απατεώνας, ΜΠΟΡΕΙ να πουλάει και φτηνά τα 1000 :wink:
Εμ εδώ σε θέλω βρε ντένις να μου ανοίξεις τα μάτια, πως εγώ θα καταλάβω αν καλώς τα πουλάει κάποιος 1000 ευρώ και ότι κακός ο άλλος τα πουλάει 600 ευρώ, ή ότι το έξτρα 400αρη θα το δώσω γιατί αυτός που τα πουλάει 1000 τα είχε απο την γένα μέχρι σήμερα σε μεταξωτα παλάτια ενώ ο άλλος σε άχυρα, δεν τα ξέρω εγω αυτά και για αυτό τα αναρωτιέμε όλα αυτά. Όταν σε έναν απο αυτούς στο τηλέφωνο του είπα ότι θεωρώ την τιμή τους λίγο τσιμπημένη αμέσως χυμηξε να με φάει ότι εκτρέφει τα σκυλιά του καλύτερα απο όλους ότι είναι φυμισμένος με τα καλύτερα σκυλιά και τρέχα γύρεβε, δηλαδή είναι για μένα σαν να μού λένε ότι καποιο που γενήθηκε στα πλούτη είναι καλύτερος απο κάποιον που γενήθηκε σταν φτώχια, δεν πάει έτσι ρε συ.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Gogo said:
Τι εννοεις οταν λες οτι οι ξενοι εκτροφεις ειναι πιο φτηνοι;

Εννοεις τους ''εκτροφεις '' απο Ουγγαρια πχ που πουλανε στα πετ σοπ;
Απο Γερμανία είναι η εκτροφέας και εκεί τα εκτρέφει. Με σύστησε μία συνάδερφος απο την δούλειά μου σε αυτήν την έκτροφέα Γκόλντεν και η τιμή ήταν αρκετά καλύτερη απο της ελλάδας. Κοιτάω απο όλες τις γωνίες για να δω τι θα κάνω γιατί το σπίτι μου σε 2-3 μήνες θα ναι έτοιμο και θέλω να το χαρώ μαζί με ένα νέο σκυλάκι επιτέλους και όχι να περιμένω άλλο τόσο για να το πάρω.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πώς πάει ??

Τρέχα γύρευε είναι για σένα, γι'αυτό έχεις σκύλο των 100 ευρώ που τον πλήρωσες 400 και όχι των 1000 που τον πλήρωσες 600 :wink:

Εγώ θα σου ανοίξω τα μάτια ?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχεις 2 επιλογές ... ή ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ και ΒΛΕΠΕΙΣ golden ... ή

πάρε τον φίλο σου τον πετ-σοπά να σου τ'ανοίξει αυτός ...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άστο ρε φίλε.

δεν το έχεις.

όταν λες ότι την τιμή την κάνει ο τόπος γέννησης πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ διαβάσει τίποτα από το forum.

δεν έχεις διαβάσεις περί ποιότητας

δεν έχεις διαβάσεις περί αρρώστειας

και σύμφωνα με την λογική σου

η μητρική δεν χρειάζετε να είναι ASUS

μια κινέζικη το ίδιο ε'ίναι
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
denis said:
Πώς πάει ??

Τρέχα γύρευε είναι για σένα, γι'αυτό έχεις σκύλο των 100 ευρώ που τον πλήρωσες 400 και όχι των 1000 που τον πλήρωσες 600 :wink:

Εγώ θα σου ανοίξω τα μάτια ?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχεις 2 επιλογές ... ή ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ και ΒΛΕΠΕΙΣ golden ... ή

πάρε τον φίλο σου τον πετ-σοπά να σου τ'ανοίξει αυτός ...
Δεν είναι φίλος μου ο πετσοπας ρε συ, αν είναι δυνατον, αν είχα φίλο πετσοπα λες να συνέχιζα εδω κουβέντα που θα με γιουχαρατε απο το πρώτο δευτερόλεπτο? Σου είπα τον ξέρω μόνο απο τότε που πήρα την μικρή και τίπότα άλλο. Anyway, άστο δεν το συνεχίζω άλλο γιατί δεν βγάζει πουθενά η συζήτηση, θα συνεχίσω την αναζήτηση μόνος και αφού μίλήσω με όλους τους εκτρωφείς θα σας φέρω τη βρήκα και τι μου προτείνανε και θα μου πέιτε τότε την γνώμη σας.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
ΜΑΚΗΣ said:
άστο ρε φίλε.

δεν το έχεις.

όταν λες ότι την τιμή την κάνει ο τόπος γέννησης πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ διαβάσει τίποτα από το forum.

δεν έχεις διαβάσεις περί ποιότητας

δεν έχεις διαβάσεις περί αρρώστειας

και σύμφωνα με την λογική σου

η μητρική δεν χρειάζετε να είναι ASUS

μια κινέζικη το ίδιο ε'ίναι
Ναι φίλε τα έχω διαβάσει ΟΛΑ, απλά ακόμα την λογική δεν μπορώ να βγάλω της τιμής, πως ένας εκτροφέας πουλάει το ζωντανό 600-700 ευρώ και άλλος εκτροφέας πουλάει το ίδιο ζωντανο, ίδια ράτσα 1200 ευρώ την στιγμή που και οι 2 απο ότι εγώ μπορώ να βρώ στα νετ είναι το ίδιο καλοί και γνωστοί. Άρα ποια η διαφορά και γιατί τόση μεγάλη διαφορά τιμής? Και πώς εγώ ο άσχετος μπορώ να αποφασίσω αν θα πρεπε να πάρω αυτό που κάνει 1200 (γιατί μιας που όπως λες το ποιο ακριβώ είναι και το ποιο καλό) και που ξέρω ότι δεν είναι κοροιδία και ότι και οι 2 τα εκτρέφουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο απλά ο 2ος είπε να τα πουλήσει περισότερο γιατι έχει μπεί μέσα οικονομικά? η για οποιοδήποτε άλλο λόγο? 8) 8) 8)
 




Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Γιατι αλλο πραγμα η Dior και αλλο η χυμα κολονια. Και οι δυο μυριζουν αλλα διαφορετικα........Γιατι υπαρχουν και εκτροφεις που ειναι παραγωγοι σκυλων ( και στην Ελλαδα ) αλλα και καλοι εκτροφεις. Αυτος που λεει οτι εχει πολυ καλα σκυλια, τα πηγαινη σε εκθεσεις, και πιθανοτατα εχουν διακριθει κιολας. ( Οι εκθεσεις κοστιζουν ). Οσο περισσοτεροι τιτλοι τοσο περισσοτερα εξοδα. ΑΛΛΑ πανω απ ολα οι αξιολογησεις και τα αποτελεσματα των εκθεσεων ειναι αυτα που ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ την αξια του ζωου. Γιατι αυτο το ζωο εχει κοστιση καποιες χιλιαδες ευρω για να αγοραστη, η οι γονεις, η οι παπουδες του. Πιθανωτατα δε, εχουν ξοδευτη καποιες χιλιαδες ευρω για να εκτρευση ο εκτροφεας τη μαμα του (στην Ελλαδα η το εξωτερικο.......ξερετε και αυτο γινετε). Το οτι η εκτροφεας ειναι στη Γερμανια δε μου λεει ΤΙΠΟΤΑ, παντου υπαρχουν παραγωγοι. ΧΑ ΧΑ ΧΑ μπορει να ειναι Ουγγαρεζα μεταναστρια (αστειο ). Ουτε απο Ανατολικες χωρες δεν μπορεις να παρης σκυλο εκτροφης για 500 ευρω. Ο εκτροφεας που πληρωνη 3.000 και 4.000 ευρω για να αγοραση ενα σκυλο (κουταβι πολλες φορες) ειναι ΗΛΙΘΙΟΣ ????????? Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για διαφορετικα πραγματα . ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ και πρεπει να το καταλαβουμε. :shock: :shock: :shock:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Στο Lidl για κωλόχαρτο ... :wink:
λοοοοοοολολολολολολολ και καραλολολολ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εαν αυτο το παληκαρι το οποιο εχει κανει Joined: 22 Jan 2007 και εχει συνολο Posts: 131 δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα μεταξυ ...ΠΕΤΣΟΠΑ και ΕΚΤΡΟΦΕΑ...ΠΕΙΤΕ μου τοτε τι περιμενουμε απο τους υπολοιπους...

dio δεν γραφω οτι με απογοητευσες,συμπασχω μαζι σου...

χτες ο κουρεας...:
"μου χαριζουν ενα γαλλικο να το παρω"?
"απο που το πηραν"?
" απο μαγαζι φυσικα ..απο που νομιζες? απο το παζαρι?"

τον ρωτησα εαν ειχε ιντερνετ ..δεν ειχε...αλλα ειχε φαξ...ετσι πηρε καποια "sticky" Για διαβασμα... :lol:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι φίλε τα έχω διαβάσει ΟΛΑ, απλά ακόμα την λογική δεν μπορώ να βγάλω της τιμής,
To πρόβλημα είναι ότι προσπαθούμε να βγάλουμε λογική στην τιμή ενώ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ΜΑΣΗΜΕΝΟ ότι η μανα του σκύλου μας πεθαινει στα 5 από εξάντληση έχοντας πιθανά χάσει και ένα δύο πόδια από τραυματισμούς σε σύρματα ή της έχουν αφαιρεθεί οι φωνητικές χορδές με τσιγκέλι ...

Και δεν βλέπουμε διαφορά που στην έκθεση οι άλλοι σκοτώνονταν για το ποιός έχει καλύτερη κίνηση πχ ...

Τί να πώ ...
 


Frago1

Member
31 Ιανουαρίου 2008
22
0
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι?
Γιατί αποκλείεται το γεγονός κάποιοι εκτροφείς να ζητούν υπερβολικά χρήματα?
Δεν το καταλαβαίνω, εμπόριο είναι και γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα αυτό.
Πείτε μου αν η τιμή που μου ζήτησαν εμένα για Μαλτέζ, 1300 ευρώ αν την θεωρείται φυσιολογική, και μάλιστα για toy Μαλτέζ (που ως γνωστόν δεν υπάρχει, δεν είναι μέσα στα στάνταρ της φυλής).
Μιλάμε για εκτροφείο που μου έδωσε ο ΚΟΕ.
Πείτε μου επίσης για το 2ο εκτροφείο (πάλι μέσω ΚΟΕ), ο οποίος δεν λέει τιμή γιατί θέλει να δει πόσα κιλά θα του γίνουν τα σκυλιά για να τα κοστολογήσει.
Είναι αυτοί σοβαροί εκτροφείς????????????
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα γιατί το αναλύετε?
Ο πετσοπάς μπορεί να έχει πολύ φθηνότερο κουτάβι από έναν καλό εκτροφέα, γιατί τα έξοδα απόκτησής του είναι λιγότερα. Εσύ διαλέγεις και παίρνεις είτε έναν σκύλο καλής μορφολογίας, χωρίς κατά πάσα πιθανότητα προβλήματα υγείας, που έχει μείνει όσο πρέπει με τη μάνα του και με αυθεντικό πέντιγκρι, είτε έναν σκύλο για τον οποίο δεν γνωρίζεις τίποτε απολύτως, που έχει αγοραστεί με 100 ευρώ ή λιγότερα, που έχει χωριστεί από τη μάνα του σε ηλικία λίγων ημερών, με πολλά πιθανά προβλήματα υγείας και πιθανόν πλαστό πέντιγκρι. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι εκτροφείς είναι σοβαροί βέβαια, ούτε ότι δεν κοστολογούν υπερβολικά. Κάνεις έρευνα αγοράς και αποφασίζεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένας πετσοπάς που φέρνει ζώα δεν είναι σοβαρός και άρα είναι εξαρχής out of the question.
Εφόσον γνωρίζεις τι γίνεται μην το αναλύεις. Διαλέγεις και παίρνεις. Πράξε ό,τι νομίζεις :wink:
 


Frago1

Member
31 Ιανουαρίου 2008
22
0
Το θέμα είναι οτι για το Μαλτεζ που ζητάω εγώ, υπάρχουν μόνο αυτά τα 2 εκτροφεία που ανέφερα παραπάνω.
Τι μου προτείνετε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU