Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Εκτροφειο στην Ελλαδα δεν υπηρχε μεχρι και τον Ιανουαριο σιγουρα...Εσυ την γνωριζεις την δυναμη του σκυλου αυτου?Εγω παντως επειδη εχω αρκετα kennel στο fb με την συγκεκριμενη ρατσα!μια χαρα ηρεμα τα βρισκω!και η διαπυστοση που εχω κανει απο τις φωτο ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι γυναικες ιδιοκτητριες!Αφου ενδιαφερεσαι το Gorthan kennel fci ετσι ειναι στο φαις μου εχει κανει εντυπωση!τωρα μπορει κ να πεφτω εξω!
σε παρακαλω διαβασε ολο το τοπικ και μην κολλας σε αυτο που ειπα για την δυναμη των σκυλων δες τι εχω γραψει παραπανω για το ποσο καλα σκυλια ειναι
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Το γυναικες δεν το ειπα προσβλητικα!απλα ηθελα να δειξω οτι αν ηταν μια φιλη τοσο "αγρια" δεν θα εβλεπα τετοιες εικονες...με τρεξιμο οπως ειπε ο Σιρκος και προπονηση για να κατεβουν σε εκθεσεις μορφολογιας!
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Το γυναικες δεν το ειπα προσβλητικα!απλα ηθελα να δειξω οτι αν ηταν μια φιλη τοσο "αγρια" δεν θα εβλεπα τετοιες εικονες...με τρεξιμο οπως ειπε ο Σιρκος και προπονηση για να κατεβουν σε εκθεσεις μορφολογιας!
οτι θελουν τρεξιμο τα σκυλια αυτα ειναι αληθεια.δν ειναι κουκλοσκυλο να καθεται ολη μερα σπιτι θελει φροντιδα και πανω απο ολα απο μικρο να κοινωνικοποιηθει.να γνωριζει ανθρωπους σκυλια και αλλα κατοικιδια γτ αν το εχεις δεμενο σε μια αλυσιδα θα καταντησει ενα αγριεμενο φοβισμενο σκυλι οπως και οποιοδηποτε αλλο σκυλι αλλα αυτο λιγακι περισσοτερο
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Σου λεω και παλι!μια χαρα ειναι τα σκυλια(απο αυτα που βλεπω σε φωτο)αλλα εκτροφειο στην Ελλαδα δεν νομιζω να υπαρχει!σε εποικηνωνια που ειχα με εκτροφεις απο το εξωτερικο παντως αφου σε ενδιαφερει!η τιμη ηταν "Τσουχτερη"για τα δικα μου δεδομενα παντα!και πολυ απο αυτους ηθελαν υποχρεωτικα να πας απο εκει!αλλοι οχι!Με το καλο να αποκτησεις το σκυλακι που θες!αλλα προσεξε απο που θα το παρεις!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
σας δινω μια διεθυνση απο το διεθνες φορουμ των σκυλων αυτων και αν ψαξετε και στο φβ θα βρειτε και μονοι σας δεν μπορω να δωσω το ονομα των κατοχων των σκυλων αυτων ψαξτε μονοι σας

Wolfdog database | wolfdog.org
Αν εκτροφείο είναι εγγεγραμμένο στο FCI πρέπει να υπάρχει κάπου αριθμός εγγραφής, εγώ δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο και το συγκεκριμένο δεν είναι ελληνικό εκτροφείο που μας έδειξες στο λινκ.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Κατοχοι ζευγαριων υπαρχουνε νομιζω 2 αλλα εκτροφειο δεν υπαρχει σιγουρα.Τωρα εαν εννοεις οτι θα παρεις γεννα απο καποιον που θα ζευγαρωσει τα σκυλια του δεν τον καθιστα εκτροφεα αυτο το πραγμα.Φιλικα!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
350 ευρω περιπου τα πουλανε στα πετ.... τα εισαγουν βεβαια.. απο """"""εκτροφεια"""""""" ,,,,,, και παλι λεω δεν βλεπω κανενα λογο υπαρξης τετοιου σκυλου στη χωρα μας,,,,, δεν υπαρχει καποιο κενο για να καλυψει...
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Αν εκτροφείο είναι εγγεγραμμένο στο FCI πρέπει να υπάρχει κάπου αριθμός εγγραφής, εγώ δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο και το συγκεκριμένο δεν είναι ελληνικό εκτροφείο που μας έδειξες στο λινκ.
γτ εισαστε ολοι τοσο αποτομοι και απολυτοι ρε παιδια.δηλαδη η διευθυνση που δινει που ειναι στην μεταμορφωση δεν σας κανει για ελλαδα?αφου στο διεθνες φορουμ αυτον δινει σαν αναγνωρισμενο εκτροφεα τωρα αν αυτος εχει φαρμα η αν τα σκυλια ειναι σε πολυκατοικια αυτο δν με απασχολει σταματηστε να εισαστε τοσο κολλημενοι σορρυ κιολας
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
350 ευρω περιπου τα πουλανε στα πετ.... τα εισαγουν βεβαια.. απο """"""εκτροφεια"""""""" ,,,,,, και παλι λεω δεν βλεπω κανενα λογο υπαρξης τετοιου σκυλου στη χωρα μας,,,,, δεν υπαρχει καποιο κενο για να καλυψει...
γιατι δηλαδη δεν πρεπει να υπαρξει ενα τετοιο σκυλι στην χωρα μας τι το διαφορετικο εχουμε εμεις?δηλαδη αν δεν το γνωριζεις καλα παει να πει οτι δεν πρεπει να υπαρχει στην χωρα μας?σε οτι αποσκοπουν τα αλλα σκυλια σε αυτο απασκοπει και αυτο.εσυ ας πουμε εχεις ενα σκυλο ασ υποθεσω που σου καλυπτει καποιες αναγκες τις δικες μου ομως μπορει το σκυλι αυτο να μην τις καλυπτει γινεται λιγο πιο ανοιχτομυαλοι.οσο αφορα την τιμη που ανεφερες δν υπαρχει περιπτωση να βρεις τετοιο σκυλο σε αυτη την τιμη.εκτος και αν δεν θα ειναι καθαροαιμο.ασε το χουμε ψαξει αρκετα κατω απο 500 και αυτο χωρις εξοδα μεταφορας απο το εξωτερικο.μην γραφετε πραγματα αν δεν εισαστε σιγουροι για αυτα και υπαρχει παραπληροφορηση
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
500 Moυ φενονται ελαχιστα σε σχεση με αυτα που ζηταγαν σε εμενα...Ferozasea τι σε προβληματιζει στην ρατσα αυτη?
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
500 Moυ φενονται ελαχιστα σε σχεση με αυτα που ζηταγαν σε εμενα...Ferozasea τι σε προβληματιζει στην ρατσα αυτη?
λογκαν σορρυ ηθελα να γραψω κατω απο 500 δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις και αυτο πρεπει να εισαι πολυ τυχερος.ολα παιζουν απο 600-1800αναλογα με τους γονεις αν τυχον εχουν τιποτα διακρισεις σε διαγωνισμοους
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
500 Moυ φενονται ελαχιστα σε σχεση με αυτα που ζηταγαν σε εμενα...Ferozasea τι σε προβληματιζει στην ρατσα αυτη?
......
μονο και μονο οτι ανακατεψαν λυκο μεσα δεν θα ηθελα κατι που δεν υπαρχει στη φυση,, οσο για την τιμη 350 ευρω εχει σε πετ ειπα ,,, στο ιλιον το ειδα,,,, και ρωτησα απο περιεργεια,,, μεταμορφωση αττικης ειναι το εκτροφειο..?? ε για πες και διευθυνση να παω να ρωτησω και να τα δω,, διπλα ειμαι,,,,
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Λοιπόν περί του εκτροφέα της μεταμόρφωσης... μιας και μένω παραδίπλα του! :D
Δεν είναι εγκαταστάσεις εκτροφείου, είναι σπίτι (πολυκατοικία) με 2 τσέχικα, αρσενικό-θηλυκό.
Με τον ιδοκτήτη είχα πιάσει κουβέντα στη σκυλοβόλτα όταν ο αρσενικός του ακόμη ήταν κουτάβι. Γενικά μου φάνηκε ψαγμένος (όχι τελοσπάντων στην κατηγορία έχω ένα "καθαρόαιμο" και το βάζω άμα λάχει). Αν θυμάμαι καλά είχε ψάξει πολύ για το σκυλί, περίμενε και καιρό για αυτό. Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ότι ξέρει τι του γίνεται και τι έχει στα χέρια του.

Τώρα είναι δύο τα σκυλιά - τα βγάζουν βόλτα μαζί αυτός και η γυναίκα του από ένα ο καθένας, τον αρσενικό τον βγάζουν με φίμωτρο. Γενικά δίνουν την εντύπωση για "κυριλέ" ιδοκτήτες με την καλή ένοια και ότι ελέγχουν τους σκύλους τους.

Έξτρα πληροφορία - ο αρσενικός αν θυμάμαι καλά μπάρφαρε κιόλας. :)

Γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση - εφόσον πάει και by the book με το θέμα εκτροφής, ναι - θα τον έβλεπα.
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
......
μονο και μονο οτι ανακατεψαν λυκο μεσα δεν θα ηθελα κατι που δεν υπαρχει στη φυση,, οσο για την τιμη 350 ευρω εχει σε πετ ειπα ,,, στο ιλιον το ειδα,,,, και ρωτησα απο περιεργεια,,, μεταμορφωση αττικης ειναι το εκτροφειο..?? ε για πες και διευθυνση να παω να ρωτησω και να τα δω,, διπλα ειμαι,,,,
ουτε ο γερμανικος ποιμενικος υπηρχε στην φυση οπως ειναι σημερα και τον εφτιαξαν με υβριδιο λυκου,γενικα οι περισσοτερες ρατσες σκυλου εχουν γινει με πειραματα.αυτο δεν σε ενοχλει δλδ.τα πιτ μπουλ,μπουλ τεριερ και εκατονταδες αλλα σκυλια που βγηκαν απο τα εργαστηρια δεν σε ενοχλουν και σε ενοχλει ο τσεχικος.σορρυ κιολας αλλα το θεωρω κολλημα.οσο αφορα την διευθυνση αν ειχες πατησει το λινκ που σας εδωσα παραπανω θα ειχες δει που βρισκεται
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τι σε εχει τραβηξει σε αυτη την ρατσα?και για τι θελεις αυτον τον σκυλο?εννοω θελεις να ασχοληθεις με καποιο κυναθλημα-εκθεσεις-για παρεα τετοια :D Εξωτερικα παντως ειναι φανταστικα!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αλλο να κανεις διασταυρωση σκυλο με σκυλο,,,, και αλλο να κανεις διασταυρωση σκυλο με λυκο,,, τωρα θελουμε σκυλο με αλεπου,,, και αυριο σκυλο με γατα,,, ενα καρπουζι με γευση ντοματας δηλαδη,,,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Λοιπόν περί του εκτροφέα της μεταμόρφωσης... μιας και μένω παραδίπλα του! :D
Μικρός ο κόσμος τελικά!!!

Το ότι είναι ψαγμένοι ιδιοκτήτες πάντως -και μπράβο τους γι'αυτό- δεν τους καθιστά αυτομάτως, εγκεκριμένους εκτροφείς.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δλδ.τα πιτ μπουλ,μπουλ τεριερ και εκατονταδες αλλα σκυλια που βγηκαν απο τα εργαστηρια δεν σε ενοχλουν και σε ενοχλει ο τσεχικος
αυτο δεν ισχυει....](*,)
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
αυτο δεν ισχυει....](*,)
τι δεν ισχυει δλδ?και απο που προερχονται αυτες οι ρατσες?διαβαστε λιγο παραπανω και μετα τα λεμε τελοσπαντων βλεπω οτι οι περισσοτεροι εισαστε λιγο ξερολες καλα να περνατε.

αλλο να κανεις διασταυρωση σκυλο με σκυλο,,,, και αλλο να κανεις διασταυρωση σκυλο με λυκο,,, τωρα θελουμε σκυλο με αλεπου,,, και αυριο σκυλο με γατα,,, ενα καρπουζι με γευση ντοματας δηλαδη,,,
καλα εσυ πραγματικα λες τα δικα σου.τα σκυλια αυτα διασταυρωνονται μεταξυ τους.ειναι σκυλια παρτο χαμπαρι πια.χωρεσε στο κεφαλι σου.οπως δημιουργηθηκε το γερμανικο ποιμενικο ετσι δημιουργηθηκε και αυτο το σκυλι.μονο που αυτο εχει λιγο περισσοτερο αιμα λυκου μεσα.διαβαστε λιγακι και μετα παιξτε το επιστημονες

Μικρός ο κόσμος τελικά!!!

Το ότι είναι ψαγμένοι ιδιοκτήτες πάντως -και μπράβο τους γι'αυτό- δεν τους καθιστά αυτομάτως, εγκεκριμένους εκτροφείς.
τους εγκεκρινε το παγμοσμιο φορουμ τσεχοσλοβακικου λυκοσκυλου.εσυ μην τους εγκρινεις
 
Last edited by a moderator:


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Τι σε εχει τραβηξει σε αυτη την ρατσα?και για τι θελεις αυτον τον σκυλο?εννοω θελεις να ασχοληθεις με καποιο κυναθλημα-εκθεσεις-για παρεα τετοια :D Εξωτερικα παντως ειναι φανταστικα!
πολλα με εχουν τραβηξει σε αυτη τη ρατσα.πρωτον ανεκαθεν ειχα αδυναμια στα λυκοσκυλα,δευτερων ειναι ξεχωριστο σκυλι,τριτον μου αρεσει παρα πολυ,τεταρτον ειναι ενα σκυλι που δενεται πολυ με το αφεντικο του και αυτο μαρεσει πολυ.θες και αλλα?δλδ ενταξει μην το κανουμε τοσο τραγικο.σκυλο αποκτας.και δεν ειναι το πρωτο μου σκυλι.σπιτι να αγοραζα λιγοτερο θα με ρωτουσατε μερικοι μερικοι.εσεις δλδ οταν πηρατε τα σκυλια σας κανατε ολες αυτες τισ ερευνες?δεν το πιστευς.τουλαχιστον στην συγκεκριμενη ρατσα εχω ψαχτει πολυ περισσοτερο απο αρκετους εδω μεσα.
και λογκαν σορρυ δεν πανε για σενα αυτα.εισαι πολυ ενταξει και συζητησιμος απο τι φαινεται
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95