Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ...δεν έχω τέτοια εξουσία. Ακόμη...

Αλλά και η UEFA να τους έχει εγκρίνει, αν δεν έχουν μητρώο FCI, επίσημοι εκτροφείς δεν είναι, όσο και να κόπτεσαι εσύ και να μοιράζεις χαρακτηρισμούς, σε ανθρώπους που δεν ξέρεις. Εσύ...τι γαλόνια έχεις, που σου προσδίδουν αναγνωρισμένη εξειδίκευση και που πρέπει να σεβαστούμε και να δεχθούμε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μικρός ο κόσμος τελικά!!!

Το ότι είναι ψαγμένοι ιδιοκτήτες πάντως -και μπράβο τους γι'αυτό- δεν τους καθιστά αυτομάτως, εγκεκριμένους εκτροφείς.
Γι αυτό συμπλήρωσα το "αν πληρούν τα περί σωστών εκτροφικών". Εάν τα πληρούν - γιατί να μην τους δει κανείς, αυτό εννοούσα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν ήσουν σε φόρουμ εργολάβων ή κτηματομεσιτών, μάλλον θα σου έκαναν αντίστοιχες ερωτήσεις, για το σπίτι που απέκτησες. Εδώ, είσαι σε σκυλοφόρουμ, οπότε...ερωτήσεις για σκύλο θα σου γίνουν.

Πως ξέρεις, τι έρευνα έχει κάνει ο καθένας εδώ μέσα, για ν'αποκτήσει τον σκύλο του; Μέντιουμ είσαι;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γι αυτό συμπλήρωσα το "αν πληρούν τα περί σωστών εκτροφικών". Εάν τα πληρούν - γιατί να μην τους δει κανείς, αυτό εννοούσα.
Εννόησα τι εννόησες...don't worry...:)
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Αν ήσουν σε φόρουμ εργολάβων ή κτηματομεσιτών, μάλλον θα σου έκαναν αντίστοιχες ερωτήσεις, για το σπίτι που απέκτησες. Εδώ, είσαι σε σκυλοφόρουμ, οπότε...ερωτήσεις για σκύλο θα σου γίνουν.

Πως ξέρεις, τι έρευνα έχει κάνει ο καθένας εδώ μέσα, για ν'αποκτήσει τον σκύλο του; Μέντιουμ είσαι;
σας βλεπω ψοφατε για διενεξη αλλα δεν θα ασχοληθω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οτι ψοφάω...ψοφάω. Γιατί είναι χαρά μου, να "συνομιλώ" τόσο παραγωγικά, μ'έναν συνάδελφο, επιστήμονα ξερόλα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
σας βλεπω ψοφατε για διενεξη αλλα δεν θα ασχοληθω.
Ξέρω τι "παλιοχαρακτήρες" είναι αυτοί εδώ μέσα!!!:D
Γι' αυτό κι εγώ, τους είχα πιάσει εξ απροόπτου και τους ενημέρωσα τι σκυλί πήρα και όχι τι σκυλί θα πάρω...:cool:

Υ.Γ. Θέλω να πω: Ειρήνη υμίν;)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εντωμεταξυ genesiscris σταματα να μπερδευεις το γερμανικο ποιμενικο με το γερμανικο λυκοσκυλο... οι ανθρωποι ακομα γερμανικα λυκοσκυλα δεν δημιουργησαν,,, διασταυρωσανε αλεπαλληλα τις ντοπιες ρατσες γερμανικων ποιμενικων της γερμανιας και ετσι εγινε το γερμανικο ποιμενικο,,,, τον λυκο τον αφησανε στα βουνα,,,
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
εντωμεταξυ genesiscris σταματα να μπερδευεις το γερμανικο ποιμενικο με το γερμανικο λυκοσκυλο... οι ανθρωποι ακομα γερμανικα λυκοσκυλα δεν δημιουργησαν,,, διασταυρωσανε αλεπαλληλα τις ντοπιες ρατσες γερμανικων ποιμενικων της γερμανιας και ετσι εγινε το γερμανικο ποιμενικο,,,, τον λυκο τον αφησανε στα βουνα,,,
επειδη εδω παραεισαστε εξυπνοι διαβασε κατι πιo εξεζητημενο απο το wikipedia.

According to an in depth study presented by Ann Dresselhus, the original German Shepherd studbook, Zuchtbuch Fur Deutche Schaferhunde (SZ), shows several pure wolves were used to create the breed. Hence, a registry and stud book was started and his favorite dog Hektor, who he had bought and renamed Horand Von Grafrath after his kennel name, became the first official entry; #SZ 1. Hektor was 1/4 wolf and was bred to every decent female around. One of them was Mores Plieningen, SZ# 159, whose blood is said to be in the pedigree of every GSD in the world today, the granddaughter of a wolf at the Stuttgart Zoo/Gardens.
The name "German Shepherd Dog" was later changed to "Alsatian Wolfdog". Some years after that, the name "wolfdog" was dropped due to eventual media sensationalism. By 1977, the name "German Shepherd Dog" was adopted once again.

και μετα ελα να μου πεις απο που προηλθαν τα γερμανικα ποιμενικα και οχι λυκοσκυλα οπως ειπες πως τα ονομαζα
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
τι δεν ισχυει δλδ?και απο που προερχονται αυτες οι ρατσες?διαβαστε λιγο παραπανω και μετα τα λεμε τελοσπαντων βλεπω οτι οι περισσοτεροι εισαστε λιγο ξερολες καλα να περνατε.

φιλε τα πιτ μπουλ και τα μπουλ τεριε δεν δημιουργηθηκαν σε κανενα εργαστηριο,υπαρχουν διαφορες εκδοχες για την προελευση του πιτ αλλα οχι και σε εργαστηριο,αυτα ειναι αστικοι μυθοι,δεν εχω ακουσει πιο γελοιο πραγμα...

μαλλον πρεπει εσυ να ενημερωθεις!
 
Last edited:


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
τον χειμώνα έγινε εδώ που ζω μια γέννα από 2 τέτοια σκυλιά, με τα χαρτιά τους με εκθέσεις μορφολογίας με τα πάντα τους
είναι ζόρικη ράτσα, αλλά για έναν έμπειρο ιδιοκτήτη δυναμικό δεν είναι απαγορευτική
μέχρι να εξοικειωθώ πάντως με τον σκύλο ήμουν επιφυλακτικός κάνει μπαμ ότι είναι λύκος
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τον χειμώνα έγινε εδώ που ζω μια γέννα από 2 τέτοια σκυλιά, με τα χαρτιά τους με εκθέσεις μορφολογίας με τα πάντα τους
είναι ζόρικη ράτσα, αλλά για έναν έμπειρο ιδιοκτήτη δυναμικό δεν είναι απαγορευτική
μέχρι να εξοικειωθώ πάντως με τον σκύλο ήμουν επιφυλακτικός κάνει μπαμ ότι είναι λύκος
,,
..
δεν ειναι το θεμα οτι ειναι ζορικη ρατσα,,, υπαρχουν αλλες που μπροστα τους ειναι ενα μικρο καχεκτικο αρνακι,,, απλα καποιες ρατσες δεν θα επρεπε να βοηθαμε στην εξαπλωση τους,,,, ειτε γιατι βγαινουν με πολλα προβληματα υγειας.. ειτε γιατι ξεπερναμε τη φυση δημιουργωντας κατι που δεν υπηρξε ποτε χωρις τη παρεμβαση του ανθρωπου,,,,,
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
,,
..
δεν ειναι το θεμα οτι ειναι ζορικη ρατσα,,, υπαρχουν αλλες που μπροστα τους ειναι ενα μικρο καχεκτικο αρνακι,,, απλα καποιες ρατσες δεν θα επρεπε να βοηθαμε στην εξαπλωση τους,,,, ειτε γιατι βγαινουν με πολλα προβληματα υγειας.. ειτε γιατι ξεπερναμε τη φυση δημιουργωντας κατι που δεν υπηρξε ποτε χωρις τη παρεμβαση του ανθρωπου,,,,,
σορρυ αλλα εισαι κολλημενος ανθρωπος με αυτο που μολις εγραψες
πρωτον επειδη ολες οι ρατσες προηλθαν με παρεμβαση ανθρωπου και δευτερων τα συγκεκριμενα απο αρρωστιες ειναι πιο ανθεκτικα απο ολα τα σκυλια.εχεις φαει σκαλωμα οτι δν ειναι σκυλι τι να πω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Συνοψίζοντας, απ'ότι σου έχουν πει, γιατί ακόμη δεν έχεις ιδία άποψη, το τσεχοσλοβάκικο:

- Είναι υπερπροστατευτικό προς το αφεντικό και την οικογένεια.
- Εχθρικό προς τον "κακό".
- Εχει τρομερές αντοχές.
- Είναι πολύ έξυπνο.
- Οι αισθήσεις του, είναι πιο δυνατές απο οποιονδήποτε άλλο σκύλο.
- Δεν είναι άγριος όπως ο λύκος.
- Είναι πιο ανθεκτικός στις αρρώστειες, από τις άλλες ράτσες.
- Εχουν ανάγκη αρχηγού, που υπολογίζουν και σέβονται, περισσότερο από τους άλλους.
- Είναι ξεχωριστό σκυλί.
- Δένεται πολύ με το αφεντικό του.

:-k
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ferozasea η αληθεια ειναι οτι το βλεπεις παρα πολυ αρνητικα!δεν εχω ζησει με ενα τετοιο σκυλο!για την ακριβεια τωρα ζω πρωτη φορα με σκυλο:D αλλα οι εικονες που βλεπω καθημερινα και τα βιντεο με αυτα τα σκυλια ειναι πολυ καλες!Αν εχεις fb μπορω να σου στειλω και τα εκτροφεια να δεις και εσυ!Τωρα Genesischris η εξωτερικη εμφανιση ειναι κατι υποκειμενικο!αλλα οι λογοι που λες βρισκονται και σε αλλες απειρες ρατσες.Π.χ ενα Γ.Π δεν νομιζω να υστερει καπου!ισα ισα!Για τον χαρακτηρα μεσα απο συζητηση με ανθρωπους με γνωσεις επανω στα σκυλια δεν εχω σχιματισει και την καλυτερη αποψη!αλλα για αλλους λογους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
To τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο είναι ένα υβρίδιο δηλαδή;
Πολύ ενδιαφέρουσα φυλή, αλλά δεν θα ήθελα να είχα έναν λύκο σπίτι μου, κι ελπίζω όσοι θέλουν να γνωρίζουν τι συνεπάγεται αυτό, μην γεμίσουμε με αδέσποτα τσεχοσλοβάκικα γιατί μόνο αυτό μας έλειπε...
Δείτε το ντοκυμαντέρ secret life of a dog, πραγματικά μόνο κέρδος θα έχετε από τις πληροφορίες που παρέχει (λίγο άσχετο αλλά όχι τόσο αν το δείτε).
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
To τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο είναι ένα υβρίδιο δηλαδή;
Πολύ ενδιαφέρουσα φυλή, αλλά δεν θα ήθελα να είχα έναν λύκο σπίτι μου, κι ελπίζω όσοι θέλουν να γνωρίζουν τι συνεπάγεται αυτό, μην γεμίσουμε με αδέσποτα τσεχοσλοβάκικα γιατί μόνο αυτό μας έλειπε...
Δείτε το ντοκυμαντέρ secret life of a dog, πραγματικά μόνο κέρδος θα έχετε από τις πληροφορίες που παρέχει (λίγο άσχετο αλλά όχι τόσο αν το δείτε).
μα δεν ειναι υβριδιο αυτο προσπαθω να σας μεταβιβασω.ρατσα σκυλου αναγνωρισμενη εδω και 3 δεκαετιες περιπου
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γιατι δε διαβαζετε το θεμα απο την αρχη και κανουμε κυκλους? :)
Υβριδιο δεν ειναι αφου ειναι γονιμο.
Επισης, δεν ειναι ο καταλληλος σκυλος για αστικο περιβαλλον και παρεουλα.
Ειδα πολλα Σαρλοος και Τσεχικα φετος στη Βουδαπεστη... πανεμορφα ζωα πραγματι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
μα δεν ειναι υβριδιο αυτο προσπαθω να σας μεταβιβασω.ρατσα σκυλου αναγνωρισμενη εδω και 3 δεκαετιες περιπου
Α με συγχωρείς, αν και διάβασα το θέμα κατάλαβα ότι είναι υβρίδιο.
Η γονιμοποίηση μεταξύ λύκου και σκύλου εφόσον μοιράζονται πάνω από το 98% του dna είναι δυνατή οπότε δεν μου έκανε εντύπωση, αλλά θα συμφωνήσω με Αμαλία δεν είναι για αστικό περιβάλλον και για παρεούλα.
Κατά τα άλλα εντυπωσιακότατη φυλή όντως, τώρα αυτά περί εργαστηρίου είναι βλακείες διότι καμία φυλή δεν δημιουργήθηκε σε εργαστήριο αλλά ούτε και από την φύση.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Γιατι δε διαβαζετε το θεμα απο την αρχη και κανουμε κυκλους? :)
Υβριδιο δεν ειναι αφου ειναι γονιμο.
Επισης, δεν ειναι ο καταλληλος σκυλος για αστικο περιβαλλον και παρεουλα.
Ειδα πολλα Σαρλοος και Τσεχικα φετος στη Βουδαπεστη... πανεμορφα ζωα πραγματι.
Α με συγχωρείς, αν και διάβασα το θέμα κατάλαβα ότι είναι υβρίδιο.
Η γονιμοποίηση μεταξύ λύκου και σκύλου εφόσον μοιράζονται πάνω από το 98% του dna είναι δυνατή οπότε δεν μου έκανε εντύπωση, αλλά θα συμφωνήσω με Αμαλία δεν είναι για αστικό περιβάλλον και για παρεούλα.
Κατά τα άλλα εντυπωσιακότατη φυλή όντως, τώρα αυτά περί εργαστηρίου είναι βλακείες διότι καμία φυλή δεν δημιουργήθηκε σε εργαστήριο αλλά ούτε και από την φύση.
Μπορείτε να μου πείτε λίγο παραπάνω για αυτό? Δεν λέω ότι έχετε άδικο απλά δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω τους λόγους.
Δεν είναι για αστικό περιβάλλον λόγω ενέργειας? λόγω ιδιοσυγκρασίας? και παρεούλα γιατί όχι?