Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
Αθηναίοι μη μασάτε, πάρτε και τέτοιο στα διαμερίσματα σας.
2 με 3 βόλτες την ημέρα και όλα οκ.

Δεν κάνουν όλες οι φυλές για την πόλη πάρτε το απόφαση,
τις ελάχιστες φορές που πάω αθήνα γελάω με τα χάλια κάποιων.
τι τα θέλετε ρε, τα ποιμενικά καυκάσου, τα ελληνικά ποιμενικά, τα ροτ κ.τ.λ στο διαμέρισμα και στη βεράντα 5x2;
ότι και τα τζιπ 4000 κυβικά να σέρνονται μποτιλιαρισμένα.
αφήστε κάποιες φυλές στην ησυχία τους χαλάτε τα σκυλιά.

ερώτηση: τι κάνει ο ελλήνικός ποιμενικός στην αθήνα;
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Αθηναίοι μη μασάτε, πάρτε και τέτοιο στα διαμερίσματα σας.
2 με 3 βόλτες την ημέρα και όλα οκ.

Δεν κάνουν όλες οι φυλές για την πόλη πάρτε το απόφαση,
τις ελάχιστες φορές που πάω αθήνα γελάω με τα χάλια κάποιων.
τι τα θέλετε ρε, τα ποιμενικά καυκάσου, τα ελληνικά ποιμενικά, τα ροτ κ.τ.λ στο διαμέρισμα και στη βεράντα 5x2;
ότι και τα τζιπ 4000 κυβικά να σέρνονται μποτιλιαρισμένα.
αφήστε κάποιες φυλές στην ησυχία τους χαλάτε τα σκυλιά.

ερώτηση: τι κάνει ο ελλήνικός ποιμενικός στην αθήνα;
Αγαπητέ φίλε,

Εάν αναφέρεσει στην δική μου ερώτηση γιατί δεν κάνει για αστικά κέντρα να σε ενημερώσω ότι αστικό κέντρο δεν είναι μόνο η Αθήνα. Αστικό κέντρο είναι και το κέντρο της Τρίπολης που μένεις εσύ.
Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά του διαμερίσματος στην Αθήνα στην Τρίπολη στα Γιάννενα?
Επίσης όσοι μένουμε στην Αθήνα δεν σημαίνει ότι μένουμε στο κολωνάκι ούτε ότι τα σκυλιά μας δεν περνούν ποιοτικό χρόνο στην εξοχή.
 


Genesischris

Member
18 Ιουνίου 2013
16
0
Αγαπητέ φίλε,

Εάν αναφέρεσει στην δική μου ερώτηση γιατί δεν κάνει για αστικά κέντρα να σε ενημερώσω ότι αστικό κέντρο δεν είναι μόνο η Αθήνα. Αστικό κέντρο είναι και το κέντρο της Τρίπολης που μένεις εσύ.
Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά του διαμερίσματος στην Αθήνα στην Τρίπολη στα Γιάννενα?
Επίσης όσοι μένουμε στην Αθήνα δεν σημαίνει ότι μένουμε στο κολωνάκι ούτε ότι τα σκυλιά μας δεν περνούν ποιοτικό χρόνο στην εξοχή.
Συμφωνω απολυτα πολυ σωστα απαντησες.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...αφήστε κάποιες φυλές στην ησυχία τους χαλάτε τα σκυλιά.

2. ...ερώτηση: τι κάνει ο ελλήνικός ποιμενικός στην αθήνα;
1. Δεν θα διαφωνήσω πλήρως... αλλά, κάποια στιγμή, θα σου ανεβάσω αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες με μερικά "επαρχιακά" σκυλιά "δυνατών" φυλών... και τότε να αρχίσουμε να συζητάμε, τι σημαίνει "τα σκυλιά στην ησυχία τους", ή "χαλάτε τα σκυλιά"...:cool:

3. Οπως θα σου πουν και πιο έμπειρα (επί του συγκεκριμένου ζητήματος) μέλη:
Ο Ελληνικός Ποιμενικός, γενικά, "φυλάει τα πρόβατα" (ότι και να είναι αυτά)... αλλά, στην Αθήνα πρέπει να ξέρει να "παίζει και τη φλογέρα"... οπότε πρέπει να είναι πιο επιδέξιος, σε κάθε περίπτωση...;)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Αθηναίοι μη μασάτε, πάρτε και τέτοιο στα διαμερίσματα σας.
2 με 3 βόλτες την ημέρα και όλα οκ.

Δεν κάνουν όλες οι φυλές για την πόλη πάρτε το απόφαση,
τις ελάχιστες φορές που πάω αθήνα γελάω με τα χάλια κάποιων.
τι τα θέλετε ρε, τα ποιμενικά καυκάσου, τα ελληνικά ποιμενικά, τα ροτ κ.τ.λ στο διαμέρισμα και στη βεράντα 5x2;
ότι και τα τζιπ 4000 κυβικά να σέρνονται μποτιλιαρισμένα.
αφήστε κάποιες φυλές στην ησυχία τους χαλάτε τα σκυλιά.

ερώτηση: τι κάνει ο ελλήνικός ποιμενικός στην αθήνα;
,,,,,,,,,,,,,
τα ''''βαρελοσκυλα'''' παντως ειναι εφευρεση της επαρχιας,,, βλεπεις ενα κηπο περιφραγμενο 4 στρεμματα και ενα σκυλο δεμενο μονιμα με μια χοντρα αλλυσιδα σε ενα βαρελι που το μισο ειναι θαμενο στη γη..... και βλεπωντας τα περιτωματα γυρω τους ισως πολλοι απο αυτους τους τεραστιους ελληνικους ποιμενικους σκυλους δεν εχουν παει πιο μακρυα απο το μηκος της αλλυσιδας τους,,,,,!!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο ειναι μια φυλη που δημιουργηθηκε σχετικα προσφατα.Το 1955 εργαστηρια στην τσεχια δουλευαν στην διασταυρωση γερμανικου ποιμενικου και του λυκου των καρπαθιων.

Δεκα χρονια αργοτερα που ολοκληρωθηκε το προγραμα καταλαβαν οτι η διασταυρωση μπορουσε να δωσει γονιμα κουταβια και ετσι δημιουργησαν το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο.Το 1989 αναγνωριστικε απο τον κυνολογικο ομιλο στην τσεχια ως η εθνικη φυλη τους και το 1991 απο την FCI...
...
πεστροφα ιχθυοτροφειου δηλαδη ==))
 


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
κοιτάχτε κυρίως να σας πειράξω ήθελα,αλλά θα απαντήσω και σε κάποια ερωτήματα,
η διαφορά των υπολοίπων πόλεων απ την Αθήνα είναι ότι πολύ πιο εύκολα έρχεσαι κοντά στη φύση.

Χρήστο ο σκύλος σου είναι πολύ όμορφος και είναι ο σκύλος να ξέρεις που προτείνω σε βοσκούς γνωστούς μου να πάρουν (όπως και τον ξάδερφο border)

ferozasea επειδή παρακολουθώ όλα τα θέματα έχεις γίνει πολύ σωστός και αυστηρός στις απόψεις σου (παρακολουθω το τρόπο που απαντάς στα νέα μέλη),
το ευχάριστο που έχω να σου πω είναι ότι τα βερελόσκυλα έχουν μειωθεί κατά πολύ σε σχέση με αυτά που υπήρχαν τα προηγούμενα χρόνια, και οι σκύλοι που δουλεύουν δεν ξέρουν το βαρέλι.

απο κει και πέρα
στα μάτια μου οι συνθήκες που ζουν τα βαρελόσκυλα όμως
είναι αντίστοιχες με τους σκύλους που βλέπω στα μπαλκόνια και τις ταράτσες των αστικών περιοχών, να μην πω μόνο της Αθήνας και

δυστυχώς θεωρώ ότι μεγαλόσωμοι σκύλοι έχουν αυξημένες πιθανότητες να βρεθούν σε ταράτσα κτλ σε σχέση με μικρόσωμους.

κύριε Γιάννη δύσκολα θα διαφωνούσα μαζί σας, καθότι έχετε κερδίσει την εκτίμηση μου θα προσπαθήσω αν και δεν είμαι καλός στην τεχνολογία να φωτογραφήσω μερικά εργαζόμενα σκυλιά .
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
παντως η αθηνα εχει μια πεντελη μια παρνηθα και εναν υμητο.. χασια κλπ αχανεις εκτασεις για εκδρομη πεζοπορια με το σκυλο και οχι μονο... υπαρχουν ακομα και βοσκοι με κοπαδια και με ποιμενικα... ακομα και στη κηφησια,,, για να μην νομιζεται οτι αποτελειται μονο απο τσιμεντο ασφαλτο και μικροπαρκακια εσεις της επαρχιας !!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ζωάρα....
Να σου πω την αλήθεια ζει ένας ελληνικός ποιμενικός δίπλα μας ο οποίος όντως κάνει ζωάρα.έχει τεράστιο κήπο στην διάθεση του ζει μέσα στο σπίτι όμως και πάει τεράστιες βόλτες με την αφεντικίνα του. Είναι ένας πανέμορφος λευκός σκύλος και πενέξυπνος. Εκπαιδεύτηκε στον ίδιο εκπαιδευτή με τον έλβις. Όποτε περνούσαμε από εκεί ήθελε να σκίσει τον έλβις μέχρι που μια μέρα περάσαμε με τον εκπαιδευτή του. Του πήρε λίγα δευτερολεπτα να τον αναγνωρίσει και μετά από αυτό δεν μας ξαναγαύγισε όταν περνούσαμε. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η εφύια του. Τώρα βέβαια την εργασία του δεν την κάνει, δεν ξέρω κατά πόσο αυτό τον πειράζει εφόσον μεγάλωσε έτσι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα δεν το λέω για πλάκα...
Ο ΕΠ είναι ένας ράθυμος σκύλος που η μία απ τις δύο εργασίες του είναι να κοιμάται.
Η άλλη είναι να γαβγίζει σε όποιον τον ξυπνάει από την αγαπημένη του εργασία, τον ύπνο.
Σε ένα διαμέρισμα με κάποιες βολτίτσες να σημαδέψει....και καναν ενοχλητικό γείτονα να του γαβγίσει, μια χαρά θα περνάει.
Εκτός αν τα ποιμενικά που είναι στην Τρίπολη και προστατεύουν τα πρόβατα απ τους σκαντζόχοιρους, βγάζουν μεγαλύτερα γούστα!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Μα δεν το λέω για πλάκα...
Ο ΕΠ είναι ένας ράθυμος σκύλος που η μία απ τις δύο εργασίες του είναι να κοιμάται.
Η άλλη είναι να γαβγίζει σε όποιον τον ξυπνάει από την αγαπημένη του εργασία, τον ύπνο.
Σε ένα διαμέρισμα με κάποιες βολτίτσες να σημαδέψει....και καναν ενοχλητικό γείτονα να του γαβγίσει, μια χαρά θα περνάει.
Εκτός αν τα ποιμενικά που είναι στην Τρίπολη και προστατεύουν τα πρόβατα απ τους σκαντζόχοιρους, βγάζουν μεγαλύτερα γούστα!
Ως κάτοχος Ελληνικού ποιμενικού που δεν ζει σε αστικό κέντρο αλλά σε ακριτικό χωριό των Ιωαννίνων θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του sea-mol.

Όσο για το Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο παραμένει για μένα όνειρο για μελλοντική αγορά.
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Δεν εχω διαβασει ολες τις σελιδες μονο τις 3 πρωτες. Απο χομπι εχω διαβασει πολυ για αυτην τη ρατσα. Προσωπικα το θεωρω βλάσφημο να συνδυάσεις λυκο με σκυλι. Γιατι??? Ποιος ο λογος? Για να το παιξουμε Θεοί?Ουτε η φυση δε θελει αυτο το συνδυασμο.Αν ζευγαρώσει λυκος με σκυλο μετά την πραξη σκοτώνει τη σκυλα για να μην τεκνοποιησει. Και οσοι προχωρουν σε τετοιες ενέργειες ζευγαρωνουν με λουρια τα ζωα και μετά τα τραβάνε πριν προλάβει να σκοτώσει ο λυκος τη σκυλα. Στην Αμερικη με τετοια υβριδια εχουν αρκετους τραυματισμους ειδικά παιδιων που τους επιτιθονται. Επιπλεον ο λυκος σαν φυση επειδη εινα θρασυδειλος δεν ειναι και καλος φυλακας.Οταν δει τα σκουρα φευγει. Νομιζω οτι ειναι το κομπλεξ καποιων ανδρων που θελουν να το παιζουν macho και εχουν για κατοικιδια κατι γομάρια ζωα και γουσταρουν να βγαινουν εξω με τα περιλαιμια με τα καρφια και να εχουν πχ καυκασια (σκυλι ποιμενικο για αλλες κλιματικες συνθηκες και μαθημενο να οργωνει τις ρωσικες στεπες) και να ελκυουν τα βλεμματα.
 
Last edited:


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Γενικα να συμπληρωσω οτι πολλοι παιρνουν σκυλια χωρις να εχουν μυαλο.Ερχεται στο αλσος ενας με εναν μεγαλο αρλεκινο! Αλλο γομάρι και αυτο Το σκυλι αυτο υποφερει.Δεν μπορει να παιξει με τα δικά μας , ενώ η ψυχουλα του το ζητάει και το αποτελεσμα ειναι να ειναι με το λουρι ενώ τα αλλα τρεχουν γυρω του και παιζουν.Δεν ξερω τι αυλη εχει το παιδι που εχει τον αρλεκινο και αν εχει, αλλα αν δεν εχεις τουλαχιστον 5 στρεμματα αυλη αυτο το σκυλι ειναι δυστυχισμενο. Επισης δεν ξερω για την μεταφορά του, εκει δεν θελεις αυτοκινητο αλλα ...τροχοσπιτο. Παντως στο παρκο το σκυλι κλαψουριζει συνέχεια.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
mountain...και τα δύο post σου, είναι ορισμός της [πλήρους] άγνοιας, ούτε καν ημιμάθειας και του παραλόγου. Και αν όλα αυτά, τα υποστηρίζεις και παραέξω...:confused:
 






mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Δεν παει καλα γιατι ειναι ισως το αγενες ατομο εδω περα . Και οχι επειδη εχει καλή προθεση πχ να ταρακουνησει απλα σαν ατομο εχει εμφυτη προφανως αγένεια και υπεροψια οτι γνωριζει πολλα.Επισης ολα αυτα που γραφω και τα εχω διαβασει και εχω συζητησει με ατομα που εχουν γνώσεις εκ των εσω.ΑΛλου ειναι η ημιμάθεια.Αυτα και αποχωρω απο τη συζητηση.