Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Ξερεις μπορεις να δεις και αλλιως την αγορα απο πετ-σοπ μπορεις να πεις οτι περιθαλψες ενα ζωακι που εχει υποφερει και οτι το εσωσες απο τους πετσοπαδες οι οποιοι ποιος ξερει τι κανουν τα σκυλακια που δεν πουλιουνται...
Να πω την αληθεια επειδη η ρατσα με τρελαινει ειναι η μονη που θα επαιρνα απο πετ σοπ.Και ξερω τι γινεται με αυτους τους απατεωνες...
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Δε θα ηθελα να απαντησω εγω εδω γιατι η απαντηση μου θα ειναι πολυ σκληρη. Ας το κανει αλλος με μετριοπαθεια ελπιζω
 
  • Like
Reactions: Christina01


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
likos said:
Ξερεις μπορεις να δεις και αλλιως την αγορα απο πετ-σοπ μπορεις να πεις οτι περιθαλψες ενα ζωακι που εχει υποφερει και οτι το εσωσες απο τους πετσοπαδες οι οποιοι ποιος ξερει τι κανουν τα σκυλακια που δεν πουλιουνται...
Να πω την αληθεια επειδη η ρατσα με τρελαινει ειναι η μονη που θα επαιρνα απο πετ σοπ.Και ξερω τι γινεται με αυτους τους απατεωνες...
likos, ξεκίνησες με Γερμανικό ποιμενικό και Καύκασου, πήγες στα Νέας Γης, μετά στα Μαστινο και τώρα στα Τσεχοσλοβάκικα λυκόσκυλα. Επειδή υποψιάζομαι πως βρίσκεσαι σε μεγάλο δίλημμα, διάβασε αρκετά σχετικά με τις φυλές που σε ενδιαφέρουν, ενημερώσου για τα υπέρ και τα κατά και στο τέλος, εαν θέλεις, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θεμα: PET- SHOPS - PUPPY MILLS
Mετά πράξε ότι σε φωτίσει ο καλός Θεούλης. Εξάλλου εσύ θα ζήσεις μαζί με το σκύλο που θα επιλέξεις για τα επόμενα 10 τουλάχιστον χρόνια.

Εμείς θα είμαστε πάντα εδώ στη διαθεση σου για να σε βοηθήσουμε με τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις εκ των υστέρων με την υγεία του ζώου σου. :wink:
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Tελος παντων επειδη προβλεπω διαμαχη το θεμα το τελειωνω γιατι αλλιως το αρχισα και αλλου το παω.ΦΥΣΙΚΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρεπει να παιρνει ζωα απο πετ-σοπ και οι αλητες που βασανιζουν αυτες τις ζωουλες πρεπει να το πληρωσουν ακριβα.STOP PUPPY MILLS!


Παντως το τσεχ.λυκοσκυλο ανεπαναληπτο σκυλι.Συνδιαζει τα στοιχεια που αρεσουν περισοτερο σε εναν σκυλο.Το θεωρω σκυλο ονειρο σκεφτομαι να το φερω απο τσεχια.Μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια να του να φερει κανεις σκυλο απο αλλη χωρα?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Κανείς έρευνα αγοράς, εντοπίζεις τον κατάλληλο εκτροφέα και επικοινωνείς μαζί του. Εάν έχει διαθέσιμα κουτάβια και του κάνεις, συνεννοείστε, παίρνεις το αεροπλάνο, πας Τσεχία και φέρνεις το κουτάβι Ελλάδα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
likos said:
Να πω την αληθεια επειδη η ρατσα με τρελαινει ειναι η μονη που θα επαιρνα απο πετ σοπ.Και ξερω τι γινεται με αυτους τους απατεωνες...
δυστυχως δεν εχεις καταλαβει ακομη πως αυτο που σε "τρελλαινει",δεν ειναι αυτο που θα αποκτησεις απο το πετ σοπ,ουτε απο αγγελια...
θα φαινεται,αλλα δεν θα ειναι.
δεν θα σε τρελλαινει ουτε στην υγεια,αλλα ουτε και στον χαρακτηρα.
ουτε μορφολογικα .
το τι σου προσφερει η αγορα απο εκτροφεα,ειναι συζητηση την οποια την εχουμε αναπτυξει πααααρα πολλες φορες στο φορουμ,κανε τον κοπο να διαβασεις σχετικα,μετα ενημερωσου για την φυλη καλα,και εαν ακομη πιστευεις οτι σου ταιριαζει,βρες τον εκτροφεα και εαν του ταιριαζεις κι εσυ σαν ιδιοκτητης για το σκυλι του(οπως ειπε η ροττι) ,ολα θα πανε καλα.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Kαι που να δεις ροττυ ποσες ρατσες ακομη εχουν προστεθει στο ρεπερτοριο μου:κανε κορσο,μπουλμαστιφ,κολει,ντογκ ντε μπορντω,μπουλ τεριε,βελγικος γκρενενταλ,μαλινουα,ποιντερ,μπηγκλ,τσιουαουα και πολλες αλλες αλλα νομιζα πως ειχα μπει σε φορουμ με ανθρωπους που θα με συμβουλευαν συγγνωμη...Και τα ξερω galazio αυτα που μου λες(εχω διαβασει στο φορουμ απειρα τοπικ και απειρες φορες για τα puppy mills) εκανα μια πλακα στην αρχη
μετα ειπα πως θα ρισκαρα για αυτην φυλη να ''ψωνισω΄' απο πετ-σοπ επειδη δεν υπαρχουν εκτροφεις στην ελλαδα και με πηρατε απο τα μουτρα..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
μα η ροτυ δεν σου ειπε τιποτα επιθετικα.ο μονος λογος που σου το ειπε ειναι επειδη τα σκυλια που καταληγουν ξεχασμενα σε ταρατσες και μπαλκονια ειναι απο ιδιοκτητες που δεν ξερουν τι θελουν ή επειδη βιαστηκαν να παρουν σκυλο .

πολυ θα ηθελα να δω ποια χαρακτηριστικα σου αρεσουν στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο

και αυτο το εγω νομιζα πως θα με παρουν απο το χερακι και θα συμφωνησουν ολοι με αυτα που λεω ειναι πολυ εκνευριστικο μην φερεσαι σαν 5χρονο δεν κανεις για σκυλο ακομα,απλα.οταν ωριμασεις λιγο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
likos,να σου πω κατι,τοσες μερες σου απανταμε και προσπαθουμε να σε βοηθησουμε,ενω ουσιαστικα θα μπορουσες να το κανεις και μονος σου με λιγη μελετη εδω μεσα,διοτι αυτα που εσυ θα βρεις ετσι αβιαστα,αλλοι εχουν περασει πολλα για να στα μεταφερουν.
προσωπικα,δεν διακρινω να εχεις καταλαβει τιποτα απ οτι σου λεμε και ξαναλεμε και θες να μας βαλεις και χερι?
και ποιος σου ειπε στο φιναλε πως αυτη η ενοτητα ειναι για να κανουμε πλακιτσες? -που δεν εκανες πλακιτσα-
μηπως θες να σε παρω απο τα μουτρα πραγματικα, να εχεις και λογο δηλαδη να μυξοκλαις η να με βρισεις?
 
  • Like
Reactions: Christina01


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Καλα τωρα μου κανετε εσεις πλακα.Μου φαινεται οτι επειδη ειστε συνεχεια οι ιδιοι ψαχνετε να τσακωθητε με αλλους.Καταρχας ΕΙΠΑ ΠΛΑΚΑ ΕΚΑΝΑ τελειωσε.Εχω διαβασει ΟΟΟΛΟΟΟ το φορουμ ξερω παρα πολυ καλα τι θελω απο εναν σκυλο απλα υπαρχουν πολλοι που αντιπροσωπευουν τις αναγκες μου.Και δεν ειναι η πρωτη φορα που κανετε κομματακι σε καινουργιο αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ειστε οι ιδιοι και η ιδιοι.Και μου λετε οτι ειμαι εγω ο ανωριμος?Δηλαδη επειδη θελω να εχω σφαιρικη αποψη μου λετε οτι δεν ειμαι κατασταλαγμενος?Γιατι αμα ισχυε αυτο θα ειχα παει στο 1ο πετ-σοπ και θα ειχα παρει ενα λυκοσκυλοειδες.Και συγγνωμη κιολας επειδη δεν μπορω να ανεχτω την ειρωνια μυξοκλαιω?Τεσπα το σταματαω εδω γιατι δεν ειμαι ο τυπος που τσακωνομαι μπροστα στην οθονη του Υ/Η.Αμα θες να σου στειλω το τηλ μου σε πμ να τα πουμε.Και νερο και αλατι αυτα που ειπαμε.Δεν τα παιρνω προσωπικα ολα αυτα γιατι ε,το ολο θεμα ειναι λιγο αστειο!Αμα θες σου στελνω
τηλ σε πμ να τα πουμε σαν ανθρωποι γιατι εχουν πονεσει και τα δαχτυλα μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Likos, οι ίδιοι και οι ίδιοι που βρισκόμαστε εδώ και απαντάμε χωρίς κανένα όφελος ή κέρδος προσπαθώντας να συμβουλεύσουμε όποιον μας το ζητάει, καταφέραμε να σε βοηθήσουμε? Κέρδισες εμπειρίες από τα λάθη των άλλων? Πήρες τις απαντήσεις που ήθελες σε ότι ρώτησες? Και τέλος πλήρωσες κάτι για το όφελος που είχες?

Αυτός ο δικτυακός τόπος συντηρείται από ανθρώπους που αγαπούν το σκύλο και ανιδιοτελώς αφιερώνουν τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους σε όσους χρειάζονται βοήθεια ή έχουν απορίες. Κανείς από εμάς δεν πληρώνεται και όλοι θεωρούμε την συμμετοχή μας στο forum προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Το να συμπεριφέρεσαι αγνωμόνως σε όσους προθυμοποιήθηκαν να σου απαντήσουν, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι, χαρακτηρίζεται επιεικώς ως αγένεια.

Κλείνοντας: Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι και τυχόν παρεξηγήσεις και προσωπικές διάφορες να επιλυθούν μέσω προσωπικών μηνυμάτων, διότι δεν αφορούν το φόρουμ.
Θα παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις να είναι επί του θέματος και μόνο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαι που να δεις ροττυ ποσες ρατσες ακομη εχουν προστεθει στο ρεπερτοριο μου
Μα δεν μιαζουν καν μεταξυ τους... :shock: το ποιντερ με το μπουλ μαστιφ πχ.

αν αρχικα ταιριαζει στο τροπο ζωη σου ενα λυκοσκυλο, πως μετα το γυριζεις σε ενα ποιντερ π ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικο σκυλι.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Καταρχας η ροττυ εχει απολυτο δικιο ζητω συγγνωμη για τους τονους μου.Οι πολλες φυλες που αναφερα παραπανω δεν με ενδιαφερουν τις ανεφερα απο αντιδραση
επειδη κατι με πειραξε αλλα ας μην ξαναμιλησουμε γι αυτο.


Οσο για τα χαρακτηριστικα του σκυλου που θελω να εχω ειναι ικανοτητες φυλαξης και σιγουρα να μπορει να ζησει με παιδια(με λιγη εμφαση στα λυκοσκυλα αλλα οχι απαραιτητο).Υπαρχουνε λοιπον αρκετες ρατσες με αυτα τα προτερηματα και αυτος ειναι ο λογος του μεγαλου διλληματος μου.Τωρα στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο, ελεγα οτι ειναι ο σκυλος που με τρελαινει επειδη συνδιαζει τα στοιχεια που μου αρεσουν οχι μονο σε σκυλους αλλα σε ολα τα ζωα.Ειναι πιστο, εξυπνο εκπαιδευεται ευκολα
δενεται με ολη την οικογενοια και αφου εχει γονιδια λυκου και γερμανικου
ποιμενικου θα ειναι πολυ αποτελεσματικο στην φυλαξη.Και ολα αυτα με εμφανιση λυκου(αγαπημενο μου ζωο)!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
απο τσεχους θα επαιρνα αλλον σκυλο...:lol:

τι σχεση εχει ο παραπανω με τον σκυλο του σαρλοου? καμια?
 


apostolos

New Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
2
0
Για σας είμαι νέο μέλος στο site. Επειδή δεν είναι ενημερωμένος σε αυτά τα θέματα είμαι και μικρός [16,5] ,είδα τους διάλογους με το liko και θέλω να μου πείτε τι κάνουν στα κακομοίρα τα ζώα τα pet shop και οι εκτροφείς? Πρέπει βέβαιος να ξέρετε ότι αγαπάω πολύ τα σκυλιά και δυστυχώς εκεί που βρήκα τον ιδανικό σκύλο σε ένα αδέσποτο λυκόσκυλο κάποιος… έριξε φόλα και μου το σκότωσε. Ο καθένας τον πόνο του αλλά το αγαπούσα πολύ.


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο φόρουμ.
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Για σας είμαι νέο μέλος στο site. Επειδή δεν είναι ενημερωμένος σε αυτά τα θέματα είμαι και μικρός [16,5] ,είδα τους διάλογους με το liko και θέλω να μου πείτε τι κάνουν στα κακομοίρα τα ζώα τα pet shop και οι εκτροφείς? Πρέπει βέβαιος να ξέρετε ότι αγαπάω πολύ τα σκυλιά και δυστυχώς εκεί που βρήκα τον ιδανικό σκύλο σε ένα αδέσποτο λυκόσκυλο κάποιος… έριξε φόλα και μου το σκότωσε. Ο καθένας τον πόνο του αλλά το αγαπούσα πολύ.


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο φόρουμ.

Loipon ta greeklish einai αηδία
και δεν βοηθάνε όταν θές να πείς ή να διαβάσεις πολλά

και απαγορεύονται εδώ-καλό είναι να διαβάσεις τους κανόνες του φόρουμ

δεν θα τιμωρηθείς κιόλας αν δεν το κάνεις αλλά θα διευκολυνθείς πολύ αν το κάνεις:)

τα πετσοπ είναι καταστήματα και μεταχειρίζονται το ων σκύλος ώς προιον-σαν σακί ξηρά τροφή...

αν διαβάσεις λίγο στο φόρουμ (κυρίως τα πάνω πάνω θέματα) θα ανακαλύψεις πολλά

καλωσήρθες

έχεις σκυλάκο?
 


nargini

Active Member
7 Αυγούστου 2008
37
0
Καταρχας η ροττυ εχει απολυτο δικιο ζητω συγγνωμη για τους τονους μου.Οι πολλες φυλες που αναφερα παραπανω δεν με ενδιαφερουν τις ανεφερα απο αντιδραση
επειδη κατι με πειραξε αλλα ας μην ξαναμιλησουμε γι αυτο.


Οσο για τα χαρακτηριστικα του σκυλου που θελω να εχω ειναι ικανοτητες φυλαξης και σιγουρα να μπορει να ζησει με παιδια(με λιγη εμφαση στα λυκοσκυλα αλλα οχι απαραιτητο).Υπαρχουνε λοιπον αρκετες ρατσες με αυτα τα προτερηματα και αυτος ειναι ο λογος του μεγαλου διλληματος μου.Τωρα στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο, ελεγα οτι ειναι ο σκυλος που με τρελαινει επειδη συνδιαζει τα στοιχεια που μου αρεσουν οχι μονο σε σκυλους αλλα σε ολα τα ζωα.Ειναι πιστο, εξυπνο εκπαιδευεται ευκολα
δενεται με ολη την οικογενοια και αφου εχει γονιδια λυκου και γερμανικου
ποιμενικου θα ειναι πολυ αποτελεσματικο στην φυλαξη.Και ολα αυτα με εμφανιση λυκου(αγαπημενο μου ζωο)!
γιατι δεν περνεις τηλ.τον Κ.Ο.Ε. να ρωτησεις??????
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
το τσεχικο λυκοσκυλο δεν κανει για φυλακας,εχει τασεις φυγης και απαιτει διαφορετικη αντιμετωπιση απο αλλες φυλες σκυλων και δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να παρει τοσο ευκολα αλλιως θα το ειχαν φερει αερα τα πετ σοπ εαν θυμαναι καλα ο ομιλος της φυλης δινει κατοπιν ειδικης συμφωνιας κουταβια και αφου περασουν συνεντευξη οι υποψηφιοι ιδιοκτητες και υπογραψουν το συμφωνητικο τοτε τους παραχωρηται ο σκυλος
αυτα τα ολιγα
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Εκτος απο την ταση φυγης: Τα "υβριδια" με λυκο, γενικα ειναι πολυ ακαταλληλα και για τα παιδια. Ο λογος ειναι οτι τα μικρα παιδια για πολλα απο αυτα δειχνουν να συμπεριφερονται σαν στρεσαρισμενο θηραμα. Μπορει να δαγκωσουν σε τετοια περιπτωση.
Ο ομιλος του Σααρλος δινει/εδινε σκυλους μετα απο ελεγχο του υποψηφιου ιδιοκτητη. Δεν ξερω αν ισχυει και για το τσεχικο λυκοσκυλο...Το Σααρλος εχει μικρο ποσοστο λυκου στο πεντιγκρι - το τσεχικο περισσοτερο.

"Between 1981 and 1999, there have been 38 severe attacks and 13 fatalities caused by wolf hybrids in North America, with all victims being children."
 
Last edited:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Το 2004 ήταν η πρώτη χρονιά που συναντήσαμε Σλοβάκικους Λύκους (Η Φυλή επειδή προήλθε από τη περίοδο που η Τσεχοσλαβακία ήταν μία χώρα, με τη διαίρεση της χώρας απέκτησε 2 ονόματα, ένα για κάθε νέα χώρα). Η "δύναμη" της Φυλής ήταν εμφανής από την πρώτη έκθεση που τα είδαμε, με τον αρσενικό της Εκτροφέας να ανοίγει δρόμο μέσα από το πλήθος, και με τα άλλα 2 σκυλιά της να "σταθεροποιούν" το διάδρομο αριστερά και δεξιά.

Το εκτροφείο ήταν σε μία ερημική τοποθεσία και χρειάστηκε οδήγημα 4 ωρών για να το εντοπίσουμε τελικά, σε μία παραδουνάβια περιοχή, στην οποία ακόμα και η κάλυψη της κινητής τηλεφωνίας ήταν ασθενής και περιοδική. Το οικόπεδο ήταν όλο περιφραγμένο με συμπαγή ξύλινο φράκτη, ο οποίος έφτανε ανελλιπώς στα 2.30μ ύψος. Στη βάση του και στη κορυφή έτρεχε ηλεκτροφόρο καλώδιο, για να κρατάει τους λύκους μέσα. Όλος ο χώρος ήταν σα να έμπαινες ξαφνικά σε εκείνες τις ερημωμένες πόλεις της Αμερικανικής Δύσης. Όλοι οι εσωτερικοί τοίχοι (και οι εξωτερικοί του σπιτιού) ήταν ένα περίτεχνο σύμπλεγμα από αμέτρητες νυχιές. Το έδαφος ήταν γυμνό, παρόλο που οπουδήποτε κοιτούσες γύρω (εκτός σπιτιού) το πράσινο έσφυζε. Κρανία ζώων και κοκάλες κείτονταν διάσπαρτες στο χώμα σε πολλά σημεία. Στο βάθος, 4 μεγάλα κλουβιά, φιλοξενούσαν 6 θηλυκές και 3 αρσενικά (τα 2 μικρά σε ηλικία).

Η εκτροφέας ήταν μία συμπαθητική κοπελίτσα, η οποία όμως (όπως και οι λύκοι) είχε μια δυσκολία να σε κοιτάει στα μάτια όταν σου μιλούσε. Προτιμούσε να κοιτάει γύρω και κάτω, παρά να διασταυρώνει ματιές μαζί σου. Όταν μπήκαμε στο χώρο, πιάσαμε 2 σκιές να κινούνται γρήγορα περιμετρικά μας, ανάμεσα από τους κορμούς των δέντρων. Ήταν ο ενήλικος αρσενικός της (αυτός που άνοιγε δρόμο στις εκθέσεις) και ένας νεαρός αρσενικός, ο οποίος καθόλι τη διάρκεια της επίσκεψής μας (2 ώρες τουλάχιστον) δε μας πλησίασε καθόλου, παρά μας κύκλωνε συνέχεια.

Το πρώτο πράγμα που προσέχεις στο Τσεχοσλαβάκικο λύκο (θα χρησιμοποιήσω αυτό το όνομα για ευκολία) είναι το φαρδύ και δυνατό κρανίο του, αποτέλεσμα της επαναεισαγωγής του άγριου λύκου στο γονιδίωμα της Φυλής αυτής. Τα σαγόνια του σκύλου είναι σαφώς πιο φαρδιά και δυνατά από του λυκόσκυλου, τα μάτια είναι ανοιχτά κίτρινα (κατά εξακολούθηση της άγριας μορφής του λύκου), οι πατούσες είναι δυνατές και ανοιχτές, με εμφανή προσανατολισμό προς τα έξω, τα πόδια ψηλά και σχετικά αδύνατα. Βασικά, βλέπεις έναν αδύνατο λύκο μπροστά σου.

Η επαναεισαγωγή του άγριου λύκου, εκτός από τα μορφολογικά χαρακτηριστικά, επανέφερα και χαρακτηριστικά φυσιολογικά χαρακτηριστικά, όπως ο ετήσιος οίστρος (εν αντιθέσει με τον εξαμηνιαίο του σκύλου) στα θηλυκά και χαμηλότερες τοκετοομαδές. Οι θηλυκές που σέρνουν κρατιούνται μακρυά από τις υπόλοιπες, προς διατήρηση της ακεραιότητας των. Το ίδιο ισχύει και για τα αρσενικά, τα οποία δε μπορούν να συνυπάρξουν εύκολα μαζί, και γι’ αυτό διατηρούνται χώρια.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος δε γαυγίζει (όπως και το Χάσκυ), αλλά διατηρεί τους ήχους επικοινωνίας του λύκου, με το χαρακτηριστικό ουρλιαχτό καλωσορίσματος και δήλωσης της αγέλης.

Στην ερώτηση για το ηλεκτροφόρο καλώδιο, η Εκτροφέας μας είπε ότι ήταν ο μόνος τρόπος για να κρατάει σίγουρα μέσα τους λύκους της. Σε βροχερές μέρες έλεγε, όταν πέφτει το ρεύμα και οι φράχτες είναι ανενεργοί, το βλέπεις στα μάτια τους. Ξέρουν ότι το ρεύμα δεν είναι εκεί πια, αλλά η ανάμνηση της ύπαρξής του, τους κάνει διστακτικούς στο να δοκιμάσουν το φράχτη. Παρόλα αυτά, η σκέψη περνάει από το μυαλό τους.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος δεν είναι εύκολη Φυλή και σίγουρα δεν είναι για πρωτάρη ιδιοκτήτη. Εκπαιδεύεται δύσκολα και βάση της νοοτροπίας του Σιβηρικού Χάσκυ (πρέπει πάντα να κρατάς το ενδιαφέρον του σκύλου πολύ ψηλά καθώς βαριέται πολύ εύκολα), με το οποίο μοιράζεται αρκετά στοιχεία λόγω της εγγύτητας στη πρωτόγονη μορφή του σκύλου-λύκου, αλλά με μία σημαντικότατη διαφορά.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος, λόγω της επαναδιασταύρωσης με τον άγριο λύκο, επανεισάγει στη συμπεριφορά του εξημερωμένου λύκου (βλ. σκύλος) τον παράγοντα της άγριας (μη-εξημερωμένης) συμπεριφοράς. Αυτό που ο άνθρωπος προσπάθησε με πολύ κόπο να βγάλει από τους οικόσιτους λύκους, αυτή η επαναδιασταύρωση το έφερε ξανά στην επιφάνεια. Σε αυτή τη Φυλή, το ένστικτο του θηρευτή (κυνηγού) είναι ξανά πολύ δυνατό. Και αυτό μπορεί να φαντάζει "κάπως" στα μάτια των επίδοξων ιδιοκτητών της Φυλής (ένας σκύλος με την αγριάδα του λύκου), αλλά δε πρέπει να ξεχνάμε ότι πλέον ζούμε σε αστικά κέντρα και όχι στην ύπαιθρο. Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος θα καταδιώξει ότι θεωρεί θήραμα, γιατί το ένστικτό του είναι δυνατό. Και θήραμα μπορεί να θεωρήσει ότι πιστεύει ότι μπορεί να καταφέρει, όπως άλλα οικόσιτα ζώα, μικρά και μεσαία σκυλιά, αλλά και μικρά παιδιά. Η Φυλή αυτή, επουδενί λόγου δεν πρέπει να αφήνεται ανεπίβλεπτη παρουσία μικρών παιδιών. Στην Αμερική, όπου κάποιοι εξίσου έξυπνοι "εκτροφείς" διασταύρωσαν άγριους λύκους με χάσκυ και κυνηγόσκυλα, τα περιστατικά επίθεσης, τραυματισμού και θανάτωσης μικρών παιδιών είναι σημαντικά. Τόσα ώστε σε δίαφορες Κομητείες, αυτά τα επανομαζόμενα "Παράγωγα Χάσκυ" να τελούν υπό καθεστώς απαγόρευσης, μαζί με τα Πιτ Μπουλ.

Εν κατακλείδι, η Φυλή χρειάζεται έμπειρους ιδιοκτήτες, ικανούς να μεταφέρουν στα σκυλιά τους την ηγετική τους θέση και την αποφασιστικότητά τους, ώστε να καταπνίξουν (όσο γίνεται) το δυνατό ένστικτο του λύκου που τρέχει στις φλέβες τους. Η Φυλή αυτή δεν είναι αστείο και πρέπει να αντιμετωπίζεται με την ανάλογη σοβαρότητα και υπευθυνότητα.


ΥΓ. Το πρότυπο της Φυλής κατά FCI, αν και η Φυλή επειδή δεν είναι σταθεροποιημένη, συναντάει πολλά προβήματα στις κρίσεις από μη-ειδικούς κριτές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π