Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ποοοοοολυυυ ομορφο ποστ, οπως παντα εξαλλου και τοσο ενδιαφερον...
και τωρα να ρωτησω, αυτο που μου ηρθε πρωτο στο μυαλο , διαβαζοντας το.
για ποιο λογο, θα μπορουσε να εχει καποιος αυτη τη φυλη?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Το δημιούργησε ο Τσεχοσλαβάκικος Στρατός ώς στρατιωτικό σκυλί, με διάφορα καθήκοντα (φύλαξη, ανίχνευση, κλπ). Ήταν μέσα στο πνεύμα των "σοσιαλιστικών" πειραμάτων Ρωσικού στυλ, με όχι ιδιαίτερα στοιβαρό επιστημονικό περιβάλλον.

Από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού τη μαγκιά την κάνανε κυρίως τα hillbillies που ήταν κολλημένα με θέματα δήθεν επιβίωσης.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι..ενας ιδιωτης εστω και εμπειρος, για ποιο λογο θα επαιρνε αυτη την φυλη?
η την δινουν κατοπιν ελεγχου οπως γραψατε, για συγκεκριμενους σκοπους και μονο?
(στρατιωτικους δηλαδη)
 
  • Like
Reactions: Christina01


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αυτές είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Επειδή εγώ λέω ότι είναι το Α ή Β, αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος δε θα θεωρήσει ότι το Α δεν ευσταθεί σύμφωνα με τη δική του θεώρηση... Κάποιοι ορκίζονται ότι οι Τσεχοσλαβάκικοι Λύκοι είναι πολύ εκπαιδεύσιμοι...

Το θέμα ελέγχου δεν υφίσταται από τη στιγμή που δεν υπάρχει οργανωμένος Όμιλος Φυλής.. Όποιος εκτρέφει, διαθέτει.. Τώρα, το κατά πόσο είναι εύκολο ή δύσκολο να βρεις εκτροφέα και το κατά πόσο θα έχει διαθέσιμα κουτάβια (μη ξεχνάτε ότι υπάρχει ένας οίστρος το χρόνο και τα πράγματα δε βολεύουν πάντα) είναι ένα άλλο θέμα...
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχα..δεν ξεχνιουνται αυτα (και που να μαθαινες και την συνεχεια:cool:, αλλα ναι, εσυ θα την μαθεις:rolleyes:)

ωραια, ειναι εκπαιδευσιμοι, αλλα αυτο ρωταω, ενας ιδιοκτητης(εμπειρος, αρα δεν βαζουμε μεσα την βλακεια του κοσμακη) σε τι θα χρησιμοποιουσε αυτον τον σκυλο?
συντροφια? κυνηγι? φυλαξη χωρου?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ναι.... θα προσπαθούσε!

Και θα ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ υπερήφανος ότι το σκυλί του είναι στη πραγματικότητα εξημερωμένος λύκος, ή υβρίδιο λύκου, ή διασταύρωση με λύκο®... κατάλαβες φαντάζομαι...
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Ρε παιδιά, δηλαδή μόνο ένα τέτοιο άτομο θα έπαιρνε αυτην την φυλη;
Δηλαδή αυτή η εκτροφέας ήταν τόσο στόκος που να υπερηφανεύεται οτι τα σκυλιά της είναι διασταύρωσή λύκου®; Τί άλλο είναι;
Το kangal είναι και ποιμενικό, αυτό τι είναι;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι.... θα προσπαθούσε!

...
μα, ενας συνειδητοποιημενος ιδιοκτητης, τι θα προσπαθουσε? να εχει για συντροφια στην οικογενεια το συγκεκριμενο σκυλι?
να το βγαλει για κυνηγι και μονο?
να το εχει μονο για φυλαξη χωρου?
-ασε το θεμα των ..λυκων.-
δεν μου κολλανε αυτα , δεν καταλαβαινω τιποτα:cool:
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Και αυτό "ποιμενικό" είναι... τουλάχιστον κατά FCI...

Η συγκεκριμένη κοπέλα ηταν Σλοβάκα τουλάχιστον και ήταν εθνική της φυλή. Πέραν αυτού, είχε διαλέξει έναν ορισμένο τρόπο ζωής (αρκετά ερημητικό) σε μια απομονωμένη περιοχή. Είχε πάρει όλα τα μέτρα για να φυλάει τους λύκους της εντός εκτροφείου. Ήξερε τη φυλή πλέον. Είχε μεγαλώσει μαζί της. Και αισθανόταν άνετα και φυσικά ανάμεσα τους, όπως θα αισθανόμουν και εγώ άμα τους μεγάλωνα από κουτάβια. Και πάνω από όλα ήταν τρομερά πράο άτομο, το οποίο βοηθούσε τα μάλα στη αυτοσυγκράτηση της συγκεκριμένης Φυλής.

Απλώς δε πιστεύω ότι ένας μέσος άνθρωπος θα έπερνε όλες αυτές τις προφυλάξεις και θα έκανε όλες αυτές τις προσωπικές παραδοχές και υποχωρήσεις 9για εμάς βέβαια, όχι για αυτήν).


@galazio
...συνειδητοποιημένος κατ' αυτόν.....
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Και αυτό "ποιμενικό" είναι... τουλάχιστον κατά FCI...

....
αυτο θα πει
"εβαλαν το λυκο να φυλαει τα προβατα"

εχω αρχισει και τα χανω και δεν φταιει και η ηλικια μου ρε παιδια:D
τι εννοει o ποιητης (στην συγκεκριμενη περιπτωση η FCI ?)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Gaia πολυ καλο το ποστ.Ειδικα η επισκεψη στο χωρο της εκτροφεως ηταν μια ολοζωντανη εικονα.Galazio πιστευω, πολυς κοσμος επιμενει να εχει στην κατοχη του το ''ιδιαιτερο'',με συνεπεια να δημιουργουνται αυτα τα παραξενα υβριδια.Αν υπαρχει ζητηση ,θα ερθει και η προσφορα...
 








galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Εγώ θα έπαιρνα με τρέλα - ειμαι ανώμαλος ?? :p :p :p
οταν θα γινει αυτο,να ερθω στο διπλανο οικοπεδο με τον ιρλανδικο λυκοθηρα μου,οταν θα γινει αυτο, να κανουμε παρεα?:p
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλα Gaia η περιγραφη σου μου θυμησε σκηνες απτο Δρακουλα των Καρπαθιων(εκει π ουρλιαζαν οι λυκοι) ή καποιο εργο που εχει να κανει με σκυλια δολοφονους π τα κρατανε με νυχια και με δοντια να μη φανε το κοσμο!!!
Μπραβο.:shock:

Ειλικρινα θα ΦΟΒΟΜΟΥΝ να εχω ενα τετοιο ''σκυλο(?)''.Ισως αν το μεγαλωνεις απο κουταβι να μην νιωθεις ετσι...εκεινη η εκτροφεας δεν ενιωθε σαν θυραμα?η συμπεριφορα των αρσενικων πια ηταν απεναντι της?ηθελαν χαδια και τετοια ή απλα καραδοκουσαν απο αποσταση στα δεντρα οπως ειπες?

edit:εχετε καμια φωτο???εκανα αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι..
edit2 : καποιος πρεπει να μου μαθει να διαβαζω ολα τα ποστ απο την αρχη!!!ουφ...
 
Last edited:


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Εγώ θα έπαιρνα με τρέλα - ειμαι ανώμαλος ?? :p :p :p
οταν θα γινει αυτο,να ερθω στο διπλανο οικοπεδο με τον ιρλανδικο λυκοθηρα μου,οταν θα γινει αυτο, να κανουμε παρεα?:p
πολλοί ανώμαλοι σε αυτή την παρέα βρε παιδιά:D
Κι εγώ μαζί σας!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3