Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Το 2004 ήταν η πρώτη χρονιά που συναντήσαμε Σλοβάκικους Λύκους (Η Φυλή επειδή προήλθε από τη περίοδο που η Τσεχοσλαβακία ήταν μία χώρα, με τη διαίρεση της χώρας απέκτησε 2 ονόματα, ένα για κάθε νέα χώρα). Η "δύναμη" της Φυλής ήταν εμφανής από την πρώτη έκθεση που τα είδαμε, με τον αρσενικό της Εκτροφέας να ανοίγει δρόμο μέσα από το πλήθος, και με τα άλλα 2 σκυλιά της να "σταθεροποιούν" το διάδρομο αριστερά και δεξιά.

Το εκτροφείο ήταν σε μία ερημική τοποθεσία και χρειάστηκε οδήγημα 4 ωρών για να το εντοπίσουμε τελικά, σε μία παραδουνάβια περιοχή, στην οποία ακόμα και η κάλυψη της κινητής τηλεφωνίας ήταν ασθενής και περιοδική. Το οικόπεδο ήταν όλο περιφραγμένο με συμπαγή ξύλινο φράκτη, ο οποίος έφτανε ανελλιπώς στα 2.30μ ύψος. Στη βάση του και στη κορυφή έτρεχε ηλεκτροφόρο καλώδιο, για να κρατάει τους λύκους μέσα. Όλος ο χώρος ήταν σα να έμπαινες ξαφνικά σε εκείνες τις ερημωμένες πόλεις της Αμερικανικής Δύσης. Όλοι οι εσωτερικοί τοίχοι (και οι εξωτερικοί του σπιτιού) ήταν ένα περίτεχνο σύμπλεγμα από αμέτρητες νυχιές. Το έδαφος ήταν γυμνό, παρόλο που οπουδήποτε κοιτούσες γύρω (εκτός σπιτιού) το πράσινο έσφυζε. Κρανία ζώων και κοκάλες κείτονταν διάσπαρτες στο χώμα σε πολλά σημεία. Στο βάθος, 4 μεγάλα κλουβιά, φιλοξενούσαν 6 θηλυκές και 3 αρσενικά (τα 2 μικρά σε ηλικία).

Η εκτροφέας ήταν μία συμπαθητική κοπελίτσα, η οποία όμως (όπως και οι λύκοι) είχε μια δυσκολία να σε κοιτάει στα μάτια όταν σου μιλούσε. Προτιμούσε να κοιτάει γύρω και κάτω, παρά να διασταυρώνει ματιές μαζί σου. Όταν μπήκαμε στο χώρο, πιάσαμε 2 σκιές να κινούνται γρήγορα περιμετρικά μας, ανάμεσα από τους κορμούς των δέντρων. Ήταν ο ενήλικος αρσενικός της (αυτός που άνοιγε δρόμο στις εκθέσεις) και ένας νεαρός αρσενικός, ο οποίος καθόλι τη διάρκεια της επίσκεψής μας (2 ώρες τουλάχιστον) δε μας πλησίασε καθόλου, παρά μας κύκλωνε συνέχεια.

Το πρώτο πράγμα που προσέχεις στο Τσεχοσλαβάκικο λύκο (θα χρησιμοποιήσω αυτό το όνομα για ευκολία) είναι το φαρδύ και δυνατό κρανίο του, αποτέλεσμα της επαναεισαγωγής του άγριου λύκου στο γονιδίωμα της Φυλής αυτής. Τα σαγόνια του σκύλου είναι σαφώς πιο φαρδιά και δυνατά από του λυκόσκυλου, τα μάτια είναι ανοιχτά κίτρινα (κατά εξακολούθηση της άγριας μορφής του λύκου), οι πατούσες είναι δυνατές και ανοιχτές, με εμφανή προσανατολισμό προς τα έξω, τα πόδια ψηλά και σχετικά αδύνατα. Βασικά, βλέπεις έναν αδύνατο λύκο μπροστά σου.

Η επαναεισαγωγή του άγριου λύκου, εκτός από τα μορφολογικά χαρακτηριστικά, επανέφερα και χαρακτηριστικά φυσιολογικά χαρακτηριστικά, όπως ο ετήσιος οίστρος (εν αντιθέσει με τον εξαμηνιαίο του σκύλου) στα θηλυκά και χαμηλότερες τοκετοομαδές. Οι θηλυκές που σέρνουν κρατιούνται μακρυά από τις υπόλοιπες, προς διατήρηση της ακεραιότητας των. Το ίδιο ισχύει και για τα αρσενικά, τα οποία δε μπορούν να συνυπάρξουν εύκολα μαζί, και γι’ αυτό διατηρούνται χώρια.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος δε γαυγίζει (όπως και το Χάσκυ), αλλά διατηρεί τους ήχους επικοινωνίας του λύκου, με το χαρακτηριστικό ουρλιαχτό καλωσορίσματος και δήλωσης της αγέλης.

Στην ερώτηση για το ηλεκτροφόρο καλώδιο, η Εκτροφέας μας είπε ότι ήταν ο μόνος τρόπος για να κρατάει σίγουρα μέσα τους λύκους της. Σε βροχερές μέρες έλεγε, όταν πέφτει το ρεύμα και οι φράχτες είναι ανενεργοί, το βλέπεις στα μάτια τους. Ξέρουν ότι το ρεύμα δεν είναι εκεί πια, αλλά η ανάμνηση της ύπαρξής του, τους κάνει διστακτικούς στο να δοκιμάσουν το φράχτη. Παρόλα αυτά, η σκέψη περνάει από το μυαλό τους.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος δεν είναι εύκολη Φυλή και σίγουρα δεν είναι για πρωτάρη ιδιοκτήτη. Εκπαιδεύεται δύσκολα και βάση της νοοτροπίας του Σιβηρικού Χάσκυ (πρέπει πάντα να κρατάς το ενδιαφέρον του σκύλου πολύ ψηλά καθώς βαριέται πολύ εύκολα), με το οποίο μοιράζεται αρκετά στοιχεία λόγω της εγγύτητας στη πρωτόγονη μορφή του σκύλου-λύκου, αλλά με μία σημαντικότατη διαφορά.

Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος, λόγω της επαναδιασταύρωσης με τον άγριο λύκο, επανεισάγει στη συμπεριφορά του εξημερωμένου λύκου (βλ. σκύλος) τον παράγοντα της άγριας (μη-εξημερωμένης) συμπεριφοράς. Αυτό που ο άνθρωπος προσπάθησε με πολύ κόπο να βγάλει από τους οικόσιτους λύκους, αυτή η επαναδιασταύρωση το έφερε ξανά στην επιφάνεια. Σε αυτή τη Φυλή, το ένστικτο του θηρευτή (κυνηγού) είναι ξανά πολύ δυνατό. Και αυτό μπορεί να φαντάζει "κάπως" στα μάτια των επίδοξων ιδιοκτητών της Φυλής (ένας σκύλος με την αγριάδα του λύκου), αλλά δε πρέπει να ξεχνάμε ότι πλέον ζούμε σε αστικά κέντρα και όχι στην ύπαιθρο. Ο Τσεχοσλαβάκικος λύκος θα καταδιώξει ότι θεωρεί θήραμα, γιατί το ένστικτό του είναι δυνατό. Και θήραμα μπορεί να θεωρήσει ότι πιστεύει ότι μπορεί να καταφέρει, όπως άλλα οικόσιτα ζώα, μικρά και μεσαία σκυλιά, αλλά και μικρά παιδιά. Η Φυλή αυτή, επουδενί λόγου δεν πρέπει να αφήνεται ανεπίβλεπτη παρουσία μικρών παιδιών. Στην Αμερική, όπου κάποιοι εξίσου έξυπνοι "εκτροφείς" διασταύρωσαν άγριους λύκους με χάσκυ και κυνηγόσκυλα, τα περιστατικά επίθεσης, τραυματισμού και θανάτωσης μικρών παιδιών είναι σημαντικά. Τόσα ώστε σε δίαφορες Κομητείες, αυτά τα επανομαζόμενα "Παράγωγα Χάσκυ" να τελούν υπό καθεστώς απαγόρευσης, μαζί με τα Πιτ Μπουλ.

Εν κατακλείδι, η Φυλή χρειάζεται έμπειρους ιδιοκτήτες, ικανούς να μεταφέρουν στα σκυλιά τους την ηγετική τους θέση και την αποφασιστικότητά τους, ώστε να καταπνίξουν (όσο γίνεται) το δυνατό ένστικτο του λύκου που τρέχει στις φλέβες τους. Η Φυλή αυτή δεν είναι αστείο και πρέπει να αντιμετωπίζεται με την ανάλογη σοβαρότητα και υπευθυνότητα.


ΥΓ. Το πρότυπο της Φυλής κατά FCI, αν και η Φυλή επειδή δεν είναι σταθεροποιημένη, συναντάει πολλά προβήματα στις κρίσεις από μη-ειδικούς κριτές.
Καταπληκτικό το post σου!!....Τα είπες πολύ περιγραφικά, όταν το διάβαζα ένιωθα λες και ήμουν εκεί !
 


apostolos

New Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
2
0
Φανταζει ο ιδανικος σκυλος για μενα.Μαλιστα σκεφτομουν μετα τις πανελλινιες να πηγαινα στην τσεχια η εκει κοντα οπου ειναι και πιο ευκολο να το βρεις.Αλλα τελικα δεν εχει νοημα αφου θα βοηθησω απλως την βιομηχανια των ζωων.Ασε που καταστρεφεις και την <φυση> εμμεσα.Παντως ειναι πολυ ομορφο σκυλι
 






GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....Ειλικρινα θα ΦΟΒΟΜΟΥΝ να εχω ενα τετοιο ''σκυλο(?)''.Ισως αν το μεγαλωνεις απο κουταβι να μην νιωθεις ετσι...εκεινη η εκτροφεας δεν ενιωθε σαν θυραμα?η συμπεριφορα των αρσενικων πια ηταν απεναντι της?ηθελαν χαδια και τετοια ή απλα καραδοκουσαν απο αποσταση στα δεντρα οπως ειπες?....
Δεν ένοιωθε σα θήραμα. Ένιωθε και ήταν ο αδιαμφισβήτητος αρχηγός εκεί μέσα. Το πράος & το κοπελίτσα δεν αναιρούν καθόλου τα πολύ σημαντικά σταθερός & κυρίαρχος. Η συμπεριφορά όλων των σκυλιών ήταν υποτακτική (όπως και πρέπει να είναι), γιατί αλλιώς μάλλον δε θα ζούσε για να την είχαμε επισκεφθεί.


και επιτέλους, διάβαζε τα post από την αρχή!!!!
 


Gallagher

Member
30 Αυγούστου 2008
12
0
Αθηνα
το σκυλι ειναι πανεμορφο!!! βεβαια δεν ειναι Γ.Π αλλα ενταξει :p :p παντως αν το ψαξεις για αγορα βεβαιωσου οτι ενα τετοιο σκλυλι μπορει να ζησει στις συνθηκες που θα του παρεχεις, κι εμενα πολλα σκυλια μου αρεσουν αλλα δυστυχως ζω ελλαδα και σε διαμερισμα μακρι να ταν αλλιως δεν ειναι ομως..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εγώ θα έπαιρνα με τρέλα - ειμαι ανώμαλος ?? :p :p :p
οταν θα γινει αυτο,να ερθω στο διπλανο οικοπεδο με τον ιρλανδικο λυκοθηρα μου,οταν θα γινει αυτο, να κανουμε παρεα?:p
πολλοί ανώμαλοι σε αυτή την παρέα βρε παιδιά:D
Κι εγώ μαζί σας!!!

ε τότε να πάρω καραμπίνα:D:D:D:D:D

δεν θα γίνουμε μεζές κανενός ξάδερφου που θα έπρεπε να ζεί στα δάση
 


koukis1983

New Member
27 Ιανουαρίου 2009
2
1
Λοιπόν, αν και λίγο αργά, καλό θα ήταν να πω και εγώ κάποια πραγματάκια για τα τσεχοσλοβακικά λυκόσκυλα, καθώς και ιδιοκτήτης.

Να αρχίσω για την εύρεση του, η όποια ήταν πολύ δύσκολη αν υποθέσετε ότι κράτησε πάνω από χρόνο μέχρι να βρω κάποιον εκτροφέα στην Τσεχία, ο όποιος θα θέλει να δώσει κάποιο από τα κουτάβια του στην Ελλάδα.
Όλο αυτό το διάστημα μίλησα με αρκετούς εκτροφείς (τους οποίους μου τους έδινε Τσέχα φίλη μου) και για διαφορές προσφορές που όμως δεν ενδιαφέρθηκε κανένας από αυτούς και σαφώς με απόρριπταν όταν άκουγαν ότι το κουτάβι προοριζόταν για Ελλάδα, (και δεν υπήρχε περίπτωση να το αποκρύψεις την στιγμή που θα ζητούσες Export pedigree) αυτό ακόμα και αν η πρόσφορα σου ήταν στα 2,000 ευρώ και να πήγαινες να το πάρεις μόνος σου, την στιγμή που η τιμή του στην Τσεχία είναι από 700 μέχρι 1000 ευρώ με τα χαρτιά του.
Για να μην σας κουράζω άλλο… μετά από 1,5 χρόνο περίπου, κατόρθωσα να κλείσω συμφωνία με μια κοπέλα με κάποιο εκτροφείο (εγώ φάρμα θα το έλεγα άλλα τέλος πάντων) στην Τσεχία, που ακόμα και σε αυτή την περίπτωση χρειάστηκε η επικοινωνία της Τσέχας φίλης μου με την συγκεκριμένη κοπέλα (που δεν μιλούσε σχεδόν καθόλου αγγλικά για να συνεννοηθούμε) ώστε να της δώσει κάποιες πληροφορίες για μένα και να την καθησυχάσει για τις μελλοντικές συνθήκες διαβιώσεις του σκυλού αν τελικά μου τον έδινε (ηλίθιο λίγο γιατί θα μπορούσε να της πει και ψέματα άλλα αληθινό…).
Για αυτόν το λόγο θα μπορούσα να συμφωνήσω κιόλας με κάποιο προηγούμενο post που αναφέρει ότι περνάς κάποιο είδους συνέντευξη (με τον εκτροφέα όμως) και αν τους κάνεις ,τότε μόνο σου δίνουν το συγκεκριμένο κουτάβι, γιατί εγώ το έζησα με όλους τους εκτροφείς που είχα μιλήσει μέχρι εκείνη την στιγμή έστω και μέσο της φίλης μου, η όποια έπρεπε να τους δώσει κάποιες περεταίρω πληροφορίες.
Τέλος… πριν 3,5 μήνες αναχώρησα για Τσεχία οπού και επέστρεψα με τον contrast wolf (αρσενικό)…1 από τα 7 κουτάβια που είχε κάνει η «λύκαινα» της ιδιοκτήτριας.

Λίγα λόγια ακόμα που θα μπορούσα να γράψω (γιατί έγραψα πολλά για πρώτη φορά στο forum) για ότι αφορά την εμφάνιση και την συμπεριφορά του από την προσωπική μου εμπειρία και άποψη είναι ότι: είναι ένα πολύ όμορφο σκυλί (η λύκος?), που δεν μοιάζει σχεδόν καθόλου με γερμανικό ποιμενικό και οπού διατηρεί όντως αυτή την αγρία ομορφιά του λύκου… ακόμα από τις πληροφορίες που μου έδωσαν ξέρω ότι στο ύψος του μπορεί να φτάσει έως τα 74 εκ. και το βάρος του θα πρέπει να είναι από 35 έως 45 κιλά(ο δικός μου είναι 5 μηνών περίπου και είναι 21 κιλά).
Όσο αφορά την συμπεριφορά του μπορώ να πω ότι αλήθεια είναι ένα πολύ κοινωνικό σκυλί, πανέξυπνο και διαχυτικό με όλους, άλλα ταυτόχρονα ένα πολύ δύσκολο σκυλί που δεν είναι και τόσο εκπαιδέυσιμο η για την ακρίβεια είναι παρά πολύ δύσκολο να το εκπαιδεύσεις και αυτό για τον λόγο ότι τον κυριαρχούν τα ένστικτα και το ταπεραμέντο του λύκου, οπού δεν δέχεται πιέσεις.
Αξίζει ακόμα να σημειώσω ότι πριν την απόκτηση του, είχα μιλήσει με αρκετούς Τσέχους εκπαιδευτές οι οποίοι μου είπαν ότι θα έπρεπε να το σκεφτώ πολύ καλά πριν τον πάρω… όπως ακόμα και η κοπέλα από την φάρμα που τον πηρά μου είπε ότι να ξέρω, ότι δεν πρόκειται ποτέ να γίνω 100% το αφεντικό του, όχι ότι δεν θα με ακούει, δεν θα με σέβεται η δεν θα με αγαπάει, άλλα ότι θα θέλει και αυτός κάποιες φορές κατά κάποιο τρόπο να έχει τον λόγο.
Τέλος, κατάλαβα ότι τελικά είχαν δίκιο, άλλα και αν ακόμη κάνει τα δικά του κάποιες ώρες, δεν παύεις να τον αγαπάς. Είναι μέλος της οικογενείας... ελπίζω όχι ο αρχηγός…!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!Ανέβασε καμία φωτο του λύκου σου να τον θαυμάσουμε κι εμείς!!!!!!!:D:D
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τέλειος!!!!!!Πρόσεξε μην τον δούν τίποτα πρόβατα και τρομάξουν!!!!!!!1:p:p:p
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Tι σε τραβηξε τοσο πολυ σε αυτη την φυλη και εκανες τοσο πολυ κοπο?:)
Ομορφος σκυλακος και με κατι ποδαρες!!!
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
παρεξηγημένος ή όχι;

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Νιώθω ιδιαίτερη χαρά να βρίσκομαι στην παρέα σας και ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω καθώς και να λάβω συμβουλές για την φροντίδα των αγαπημένων μας φίλων.

στο θέμα μας: η φυλή του Τσεχοσλοβάκικου λυκόσκυλου, (Τσέχικου ή/και Σλοβάκικου Λύκου όπως επίσης μπορεί να καλείται σε περιπτώσεις) όντως χρησιμοποιήθηκε σε στρατιωτικές επιχειρήσεις, με μεγάλη επιτυχία, αλλά δεν δημιουργήθηκε για αυτό το σκοπό.

Σκοπός του πειράματος που δημιούργησε τη φυλή ήταν να αποδειχθεί ότι μέσω της διασταύρωσης του λύκου με Γ.Π.Σ. μπορούν να βγουν μη στείρα κουτάβια κατάλληλα για αναπαραγωγή, που να φέρουν την αντοχή, την ταχύτητα και παρόμοιες αρετές του λύκου, ταυτόχρονα με τον πράο και εκπαιδεύσιμο χαρακτήρα του Γ.Π.Σ.

Πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι όσα ζώα χρησιμοποιήθηκαν πέρασαν από διεξοδικούς ελέγχους τόσο σε θέματα μορφολογίας όσο και συμπεριφοράς για να κριθούν κατάλληλα για συνέχιση της "γραμμής αίματος" (ή όπως μπορεί να μεταφράζεται). Είναι αδύνατο να προμηθευτεί κανείς κουτάβι στην Ελλάδα αλλά εκτροφείς υπάρχουν όχι μόνο στην Τσεχία αλλά και στην Ιταλία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, τη Σλοβακία, την Πολωνία, την Ισπανία και μερικές ακόμα χώρες της Ευρώπης.

Δεν γνωρίζω για τη δυσκολία των Τσέχων εκτροφέων να δώσουν κουτάβι στην Ελλάδα, γνωρίζω όμως ότι σε αρκετά μέρη του κόσμου υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που κρίνει το σκυλί αυτό σαν "wildlife" σε σχέση με το ποσοστό "λυκίσιου αίματος". Δεν γνωρίζω επίσης αν στη χώρα μας ισχύει κάτι τέτοιο. Στο επίσημο site της φυλής όμως υπάρχει forum στο οποίο γράφουν ιδιοκτήτες Τσεχοσλοβάκικων λυκόσκυλων που κάθε άλλο παρά αρνητικά έχουν να παραθέσουν.

Σύμφωνα πάντα με τη δική τους άποψη ο τα σκυλιά αυτά έχουν άψογο χαρακτήρα, αντιδρούν πολύ θετικά στη εκπαίδευση και μπορούν να γίνουν άριστοι σκύλοι φύλαξης (παρόλο που έχουν ένα θέμα με το γάβγισμα) καθώς και αστυνομικοί ή στρατιωτικοί σκύλοι.
Αρκετοί δε τους χρησιμοποιούν σαν σκύλους συνροφιάς!?! Το μόνο που απαιτεί ο σκύλος αυτός (αλλά φαντάζομαι αρκετές μεγαλόσωμες φυλές) είναι καθημερινή έντονη δραστηριότητα και άσκηση.

Αγαπητέ kouki θα ήθελα να σου πω πως όλα τα κουτάβια της φυλής είναι ιδιαίτερα ανήσυχα και ο χαρακτήρας τους βελτιώνεται μετά τους 7 με 8 μήνες καθώς είναι λίγο σαν τους άντρες :) αργούν να ωριμάσουν σε σώμα και πνεύμα.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα από όλο αυτό είναι πως είναι μια πολύ αξιόλογη φυλή καθώς και πολύ παρεξηγημένη, πράγμα λογικό καθώς δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες και εκτροφείς να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μας στην Ελλάδα. Έχει δε κάθε λόγο να αρέσει όπως έχουν και όλες οι φυλές σκύλων ανάλογα με τις ανάγκες και το προσωπικό γούστο του κάθε ιδιοκτήτη.
Άλλωστε η σχετική αυτονομία και/ή ανεξαρτησία που παρουσιάζουν κάποιες φυλές (πχ Χάσκυ) μπορούν και να είναι αρετές και είναι και ο λόγος που τις αγαπάμε και όχι επειδή "μοιάζουν άγριες" ή "μοιάζουν με λύκο". Ελπίζω να βοήθησα καθώς είμαι λάτρης της φυλής. Wolfgod.org είναι ένα πολύ καλό site για περισσότερες πληροφορίες, αναμενόμενες γέννες , εκτροφείς ανά χώρα και άλλα σε σχέση με τον Τσέχικο Λύκο!
 
Last edited by a moderator:


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Λοιπον, ενταξει σας εκανα πλακα για πριν το ξαναλεω αλλα αυτην τη φορα ρωταω σοβαρα και απο περιεργεια:ξερετε αν αυτη η ρατσα υπαρχει στα πετ-σοπ?
Επειδή η ερώτησή σου μου γέννησε την απορία πήγα σε ένα pet shop και ζήτησα τη συγκεκριμένει φυλή. ΕΥΤΗΧΟΣ δεν το βρήκαν στην Ουγγαρία:):):)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ελπίζω να το έκανα σωστά!
Ήθελα να τον αποκτήσω πριν δω τις φωτογραφίες -τώρα που τις είδα σίγουρα θα χάσω τον ύπνο μου μέχρι να καταφέρω να τον κάνω δικό μου:)
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ήθελα να τον αποκτήσω πριν δω τις φωτογραφίες -τώρα που τις είδα σίγουρα θα χάσω τον ύπνο μου μέχρι να καταφέρω να τον κάνω δικό μου:)
και τι σε κανει να πιστευεις οτι εισαι καταληλος?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
και τι σε κανει να πιστευεις οτι εισαι καταληλος?
Αρκετά πράγματα όπως
1.Η μεγάλη μου αγάπη για τα ζώα(τα orijinal και όχι τα ανθρώπινα)
2.Το ότι δεν εργάζομαι και έχω όλο το χρόνο μου ελεύθερο να του αφιερωθώ
3.Το ότι θα μετακομίσω πριν το πάρω σε χωριό με άπειρο ελεύθερο τόπο για ολοήμερα παιχνίδια
4.Θα το έχω σαν παιδί μου γιατί και μπορώ και θέλω
Ελπίζω αυτά να είναι καλοί λόγοι για να πλησιάσω στο κατάλληλος:)
 
  • Like
Reactions: Christina01


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Αρκετά πράγματα όπως
1.Η μεγάλη μου αγάπη για τα ζώα(τα orijinal και όχι τα ανθρώπινα)
2.Το ότι δεν εργάζομαι και έχω όλο το χρόνο μου ελεύθερο να του αφιερωθώ
3.Το ότι θα μετακομίσω πριν το πάρω σε χωριό με άπειρο ελεύθερο τόπο για ολοήμερα παιχνίδια
4.Θα το έχω σαν παιδί μου γιατί και μπορώ και θέλω
Ελπίζω αυτά να είναι καλοί λόγοι για να πλησιάσω στο κατάλληλος:)
δεν κανεις! κοιτα κατι αλλο