Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Για να μη σε απογοητεύσω πλήρως, να σε ενημερώσω πως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν αρμονικά και με παιδιά με αυτά τα ζώα, αλλά δεν ξεχνούν τα παραπάνω.

Δεν είναι σκύλος για τον οποιονδήποτε, είναι σκύλος για λίγους.





 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
<<δεν μιλαμε για σκυλιά ! μιλαμε για ενα υβριδιο λυκου με σκύλου>>

Το ξέρω ότι μιλάμε για υβρίδιο αλλά από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι αρκετά φιλικά όχι μόνο στα αφεντικά τους αλλά σε ολόκληρη την οικογένεια όπως και οι Γερμανικοί ποιμενικοί.

Σίγουρα χρειάζονται μια πιο προσεκτική μεταχείριση και εκπαίδευση αλλά αυτό δεν τα κάνει αυτόματα και άκρως επικίνδυνα τουλάχιστον από αυτά που μέχρι τώρα γνωρίζω .
προσεκτικη μεταχειριση, θελει ενα μαλινουα, ενα πρεσα! ενα wolfdog θελει εξιδικευμενη μεταχειριση. σου ειπα βρες σκηνες που τα νεα μελη κοντραρουν τον Α! κοιτα τον εαυτο σου στον καθρεφτη και πες εγω ναι θα καταφερνα να τον βαλω απο κατω και να μην μου εχει κανει την μουρη κρεας. επεισης αν θες φυλακα δεν ειναι φυλακες.


αυτα που γραφουν στα σαϊτ κρατα μικρο καλαθι


Για να μη σε απογοητεύσω πλήρως, να σε ενημερώσω πως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν αρμονικά και με παιδιά με αυτά τα ζώα, αλλά δεν ξεχνούν τα παραπάνω.

Δεν είναι σκύλος για τον οποιονδήποτε, είναι σκύλος για λίγους.






απο φωτογραφιες χορτασαμε :D
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Βασικά τις φωτογραφίες τις έβαλα για να προλάβω...:D

Να προλάβω να τις βάλω εγώ, πριν τις βάλει κάποιος για να αποδείξει το πόσο υπέροχα είναι αυτά τα σκυλιά με τα παιδιά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, με φωτογραφίες δεν εξαφανίζονται ένστικτα αιώνων και παρόμοιες φωτογραφίες είχαν και οι οικογένειες που τα παιδιά τους δέχθηκαν επίθεση από αυτά τα σκυλιά.

Τα 41 χρόνια (αρκετά νέος και αρκετά ώριμος) σου επιτρέπουν να φροντίσεις να ενημερωθείς πάρα πολύ, να πάρεις ένα πιο "εύκολο" σκύλο για αρχή και ίσως σε λίγα χρόνια να μπορείς να έχεις και ένα τέτοιο σκύλο.

Επίσης το "εισοδηματίας" :)D) ίσως σου επιτρέπει να ταξιδέψεις και να συναντήσεις εκτροφείς της φυλής, ανθρώπους που την γνωρίζουν καλά και σκοπός τους δεν είναι να κάνουν άλλη μια πώληση.

Μάζεψε εμπειρίες και φέρε το όνειρο σου πιο κοντά...αλλιώς αν κινηθείς παρορμητικά θα είσαι αγκαλιά με εφιάλτη.
 
Last edited:


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Για να μη σε απογοητεύσω πλήρως, να σε ενημερώσω πως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν αρμονικά και με παιδιά με αυτά τα ζώα, αλλά δεν ξεχνούν τα παραπάνω
Φίλε/η djdoctor ούτε και εγώ έχω καμιά πρόθεση να τα ξεχάσω. Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη που λέει ότι τα συγκεκριμένα <<υβρίδια>> έχουν την εξωτερική εμφάνιση του λύκου με τον χαρακτήρα του Γερμανικού ποιμενικού. Αν το πάρω θα είναι κουτάβι και όπως ξέρεις ακόμα και Τίγρεις και Λιοντάρια αν τα μεγαλώσεις από μικρά δεν σου κάνουν κακό. Τώρα αν είμαι τόσο άτυχος να γλιτώσω από αγέλη και να με κατασπαράξει ένα τσέχικο λυκόσκυλο ε τότε τι να πω ας πάρω ένα φίδι να του ρίχνω ένα ποντίκι μια φορά κάθε 20 μέρες και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (εκεί να δεις ευκολία:D) Σοβαρά τώρα θα συνεχίσω το ψάξιμο και την κατάλληλη στιγμή ελπίζω να είμαι έτοιμος να πάρω τη σωστή απόφαση. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και το ενδιαφέρων:).
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συγγνώμη που σε πρήζω, αλλά δεν κατάλαβα ακόμα γιατί θέλεις αυτό το σκύλο...
Ναι, είναι πανέμορφο.

Όμως δεν βρίσκω ούτε ένα χαρακτηριστικό του, κατά τα άλλα, που θα μπορούσε να τραβήξει οποιονδήποτε σ' αυτόν.

Σκύλοι (σκέτο) φύλαξης υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) συντροφιάς υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) πιστοί στην οικογένεια και επιφυλακτικοί με τους ξένους υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) με έντονο αγελαίο ένστικτο υπάρχουν (όλοι?).
Σκύλοι που μοιάζουν με λύκους (ok όχι όσο αυτός) υπάρχουν.
Σκύλοι δύσκολοι και απαιτητικοί για έμπειρους ιδιοκτήτες (δηλαδή σκύλοι-πρόκληση) υπάρχουν.

ΑΝ θέλεις το χαρακτήρα του γερμανικού ποιμενικού, πάρε έναν! Γιατί δεν σου αρέσει? Επειδή είναι, όπως είπες, "πολυ-φορεμένος"?

Τέλος, έχει γνωρίσει κανένα τέτοιο "λυκόσκυλο" και αποφάσισες ότι το θέλεις διακαώς? Ή απλά το έχεις δει σε φωτογραφίες και διάβασες κάποια πράγματα γι' αυτό?

(Και να ξέρεις ότι όσο και να εξηγείς, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα νομίζουν ότι έχεις ημίαιμο).
 
  • Like
Reactions: Christina01






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μόλις τον εντοπίσω σιγά μη δεν πάω:D:D:D
Πρόσεχε μόνο...όχι αμέριμνες βόλτες στον κήπο του χωρίς αυτόν....δεν θες να νιώσεις όπως τα ελάφια στα ντοκυμαντέρ!!!!:p:p:p
 
  • Like
Reactions: Christina01


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Συγγνώμη που σε πρήζω, αλλά δεν κατάλαβα ακόμα γιατί θέλεις αυτό το σκύλο...
Ναι, είναι πανέμορφο.

Όμως δεν βρίσκω ούτε ένα χαρακτηριστικό του, κατά τα άλλα, που θα μπορούσε να τραβήξει οποιονδήποτε σ' αυτόν.

Σκύλοι (σκέτο) φύλαξης υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) συντροφιάς υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) πιστοί στην οικογένεια και επιφυλακτικοί με τους ξένους υπάρχουν.
Σκύλοι (σκέτο) με έντονο αγελαίο ένστικτο υπάρχουν (όλοι?).
Σκύλοι που μοιάζουν με λύκους (ok όχι όσο αυτός) υπάρχουν.
Σκύλοι δύσκολοι και απαιτητικοί για έμπειρους ιδιοκτήτες (δηλαδή σκύλοι-πρόκληση) υπάρχουν.

ΑΝ θέλεις το χαρακτήρα του γερμανικού ποιμενικού, πάρε έναν! Γιατί δεν σου αρέσει? Επειδή είναι, όπως είπες, "πολυ-φορεμένος"?

Τέλος, έχει γνωρίσει κανένα τέτοιο "λυκόσκυλο" και αποφάσισες ότι το θέλεις διακαώς? Ή απλά το έχεις δει σε φωτογραφίες και διάβασες κάποια πράγματα γι' αυτό?

(Και να ξέρεις ότι όσο και να εξηγείς, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα νομίζουν ότι έχεις ημίαιμο).
Απλά το είδα σε φωτογραφίες και το λάτρεψα. Το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες επιλογές και ίσως ΛΙΓΟ ποιο εύκολες και βολικές αλλά δεν με αφορούν τα εύκολα. Έστειλα ήδη ένα μήνυμα σε ιδιοκτήτη και περιμένω απάντηση για να μπορέσω να το δω και από κοντά. Οψόμεθα.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
:
Πρόσεχε μόνο...όχι αμέριμνες βόλτες στον κήπο του χωρίς αυτόν....δεν θες να νιώσεις όπως τα ελάφια στα ντοκυμαντέρ!!!!:p:p:p
:D:D:D Το έχω νιώσει και σε διαβεβαιώνω ότι δεν θα το ξεχάσω ποτέ:D:D:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απλά το είδα σε φωτογραφίες και το λάτρεψα.
Συνεχίζω να σε πρήζω. Πώς γίνεται να το λάτρεψες απ' τις φωτογραφίες? ΤΙ λάτρεψες? Κι εμένα μου άρεσαν τα chow chow εμφανισιακά, μέχρι που γνώρισα μερικά!!!
 
  • Like
Reactions: Christina01


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Συνεχίζω να σε πρήζω. Πώς γίνεται να το λάτρεψες απ' τις φωτογραφίες? ΤΙ λάτρεψες? Κι εμένα μου άρεσαν τα chow chow εμφανισιακά, μέχρι που γνώρισα μερικά!!!
Να υποθέσω ότι δεν έχεις ερωτευτή ποτέ με την πρώτη ματιά:D:D:D:D:D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οι μεγαλυτεροι μας ερωτες, ειναι και οι πλεον ακαταλληλοι ..:rolleyes:
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θαλλασινε μου το ξεκινας πολυ λαθος! και εγω ειδα τα ντογκο-κανε κορσο-μπυλμαστιφ-μαστινο και τα ερωτευτηκα! μετα για του Α-Β-Γ λογους τα απεριψα. να στο θεσω διαφορετικα, δεν ψαχνεις για γκομενα της μιας βραδιας ψαχνεις για συντροφο!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ποτέ!
Πόσω μάλλον από φωτογραφία.
Αγαπητή Chloe η ταπεινή συμβουλή μου είναι να μην πεθάνεις πριν ερωτευτής κεραυνοβόλα με την πρώτη ματιά έστω και από φωτογραφία:D:D:D:D:D:D
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
θαλλασινε μου το ξεκινας πολυ λαθος! και εγω ειδα τα ντογκο-κανε κορσο-μπυλμαστιφ-μαστινο και τα ερωτευτηκα! μετα για του Α-Β-Γ λογους τα απεριψα. να στο θεσω διαφορετικα, δεν ψαχνεις για γκομενα της μιας βραδιας ψαχνεις για συντροφο!
Δεν σου χαλάω τίποτα. Δεν απορρίπτω τίποτα και δεν έχω πάρει ακόμα καμία οριστική απόφαση. Εξάλλου σήμερα προέκυψε κάτι ξαφνικό που μάλλον θα καθυστερήσει την απόκτηση σκύλου αρκετά, άρα υπάρχει ΠΟΛΥΣ χρόνος ακόμα για ψάξιμο. Και για το γκόμενα της μιας βραδιάς που γράφεις σίγουρα άμα σε βαρέσει κατακέφαλα ο φτερωτός Θεούλης το τελευταίο πράγμα που περνά από το μυαλό σου είναι η μία βραδιά:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παιδιά μην μπερδέυομε τα πράγματα!!!!Δεν χωράνε έρωτες και συναισθηματισμοί στην επιλογή φυλής!Υπάρχουν κριτήρια, ανάγκες και απαιτήσεις!
Όταν μπλέκουν συναισθήματα κι έρωτες μπορεί να ακολουθήσουν και συζυγικοί καυγάδες και διαζύγια που δεν είναι τίποτα άλλο από δυστυχισμένα ή και εγκαταλελημένα ζώα!!!!
Καλό ψάξιμο!
Σου ξαναλέω να ελέγχεις την αξιοπιστία της πηγής σου, με μια γρήγορη ματιά που μόλις έριξα, τα περισσότερα site που βρήκαι που μιλούσαν με χαλαρά και κολακευτικά λόγια για τα Τσεχοσλοβάκικα ήταν site που σε άλλες φυλές που έχω γνώση και μπορώ να κρίνω ήταν εκτός πραγματικότητας και συνήθως ωραιοποιούσαν πολύ τις καταστάσεις!
Φρόντισε να συναντήσεις τέτοια ζώα και να μην βασιστείς σε εικόνες και να μιλήσεις με εκτροφείς και ιδιοκτήτες και κυρίως να τους ψυχολογήσεις για να δεις αν έχεις τον χαρακτήρα που απαιτεί ένα τέτοι ζώο!

Καλό σαφάρι πληροφοριών και γνώσεων!!!:)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Σου ξαναλέω να ελέγχεις την αξιοπιστία της πηγής σου, με μια γρήγορη ματιά που μόλις έριξα, τα περισσότερα site που βρήκαι που μιλούσαν με χαλαρά και κολακευτικά λόγια για τα Τσεχοσλοβάκικα ήταν site που σε άλλες φυλές που έχω γνώση και μπορώ να κρίνω ήταν εκτός πραγματικότητας και συνήθως ωραιοποιούσαν πολύ τις καταστάσεις!
Φρόντισε να συναντήσεις τέτοια ζώα και να μην βασιστείς σε εικόνες και να μιλήσεις με εκτροφείς και ιδιοκτήτες και κυρίως να τους ψυχολογήσεις για να δεις αν έχεις τον χαρακτήρα που απαιτεί ένα τέτοι ζώο!

Καλό σαφάρι πληροφοριών και γνώσεων!!!:)
Ευχαριστώ κι αν έχεις καμιά σελίδα να μου δώσεις με πληροφορίες καλοδεχούμενη αρκεί να είναι στα Ελληνικά γιατί τα Αγγλικά μου είναι χειρότερα και από της βασίλισσας Ελισάβετ:D:D:D