Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αμέσως "δεν κάνεις!"!!...Ε,δε μπορούμε και να βγάζουμε συμπεράσματα από 2 γραμμές (σε συνδυασμό με την εμπειρία και το περιεχόμενο των γραμμών, μπορεί να έχεις μια ιδέα, αλλά όχι και απόλυτη).

Εγώ λέω να το προσπαθήσεις.
Να βρείς ένα καλό εκτροφείο, να τα βρείτε μεταξύ σας και αφού πάρεις σκυλάκο απλά να έχεις στο μυαλό σου πως δεν είναι ντροπή να πείς "δεν είμαι εγώ για αυτό το σκύλο" ή "δεν είναι αυτός ο σκύλος για εμένα" ή "δεν είμαι έτοιμος ακόμα για σκύλο", κλπ.

Όταν κάθε κίνηση μας γίνεται με υπευθυνότητα και κατόπιν σκέψης, ακόμα και το "λάθος" γίνετε η πιο σημαντική εμπειρία και η πιο σωστή κίνηση εν τέλει.

Αυτά που έγραψες είναι μια καλή αρχή (αν και με το "orijinal και όχι τα ανθρώπινα" με μπέρδεψες).
Το θα το έχω σαν παιδί μου αφαίρεσε το και κάνε το "θα το έχω σαν σκυλί μου" και προσέθεσε διάβασμα για την φυλή και για το ποιές οι απαιτήσεις ενός σκύλου γενικότερα, μίλησε με ιδιοκτήτες της φυλής και εκτροφείς και αν μπορείς συνάντησε, ρώτα γονείς ή κηδεμόνες για το αν θέλουν να σε υποστηρίξουν οικονομικά και με βοήθεια (θα χρειαστείς και τα 2 αφού δεν δουλεύεις) σε αυτή σου την απόφαση και προχώρα.

Κανείς από εδώ δε θα σου επιβάλει τι θα κάνεις, αλλά κανείς από εδώ δεν έχει συμφέρον από το να μη πάρεις εσύ σκύλο, άρα σκέψου γιατί μπορεί να παίρνεις απαντήσεις του τύπου "δεν κάνεις", "δεν είσαι έτοιμος", "σκέψου το καλά", κλπ.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
δεν κανεις! κοιτα κατι αλλο
Δεν μπήκα στο forum για να το <<παίξω>> ξερόλας και ειδικός αλλά για να βρω κι άλλα άτομα που αγαπάνε τα σκυλιά και που έχουν την εμπειρία που ΔΕΝ ΕΧΩ εγώ ώστε να βοηθηθώ όσο γίνεται περισσότερο. Θα ήθελα λοιπόν να τεκμηριώσεις το<< δεν κάνεις κοίτα κάτι άλλο >>.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον dj!Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι!
Ψάξε πολύ!Διάβασε πολύ!Μίλα με εκτροφείς, ιδιοκτήτες, κριτές της φυλής, εκπαιδευτές κι όποιον άλλο μπορείς να βρεις!Μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς και συνάντησε όσα περισσότερα δείγματα της φυλής μπορείς!

Διαφωνώ όμως σε ένα σημείο!
Πρέπει, οπωσδήποτε, να έχεις καταλήξει, σε πολύ μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον, αν σου ταιρίαζει κι αν της ταιριάζεις της φυλής ΠΡΙΝ πάρεις το σκύλο!Είναι κρίμα και για το σκυλί και για σένα να μπείτε σε μια λάθος συμβίωση...
Δεν ταιριάζουν όλες οι φυλές σε όλους (εγώ δεν θα μπορούσα να είμαι, για παράδειγμα, με έναν υπερκινητικό σκύλο...)
Δεν είναι κακό να μην σου ταιρίαξει μια φυλή αλλά είναι έως κι επικίνδυνο να το πάρεις αψήφιστα!:)
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Θέλω να βάλω μια νότα ομορφιάς που δείχνει και πώς λανσάρονται αυτά τα σκυλιά.
"Ερως ανίκητη μαχη"
 

Attachments



sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Επειδή από τις απαντήσεις που παίρνω καταλαβαίνω ότι δεν έχετε καταλάβει μερικά πράγματα για μένα νομίζω ότι πρέπει να με γνωρίσετε λίγο. Λοιπόν είμαι 41 χρονών εισοδηματίας (εξ ου και ο ελεύθερος χρόνος) και δεν ξύπνησα μια ωραία πρωία χωρίς δεύτερη σκέψη αποφασισμένος να πάρει σκύλο.Όσο για το αν μου κάνει η φυλή σίγουρα ναι αφού συνδυάζει τη συντροφικότητα με τις ικανότητες φύλαξης που με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αφού θα ζήσω σε ένα χωριό κοντά στα Ελληνοαλβανικά σύνορα που είναι και πέρασμα λαθρομεταναστών με ότι συνεπάγεται αυτό. Άρα το ότι μου αρέσει η συγκεκριμένη φυλή και εμφανισιακά δεν είναι ο μόνος λόγος επιλογής. Δεν θα το αγοράσω αύριο αλλά αφού πρώτα μάθω αρκετά για τη φυλή ( για αυτό είμαι και στο forum). Καταλαβαίνω ότι η επικοινωνία σε ένα χώρο με γραπτό λόγο είναι αρκετά δύσκολη και υπόσχομαι από δω και πέρα να προσπαθήσω να είμαι όσο μπορώ καλύτερα σαφείς.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Truthfinder, το σκυλί που έβαλες σίγουρα δεν είναι Τσεχοσλοβάκικο...:rolleyes:

Φίλε μου Sevah, δεν το έχω ψάξει ιδιάιτερα με τα σκυλιά αυτά, αλλά από το λίγο αυτό εγώ κατάλαβα ότι δεν είναι συντροφικά, μάλλον επιφυλακτικά ακόμη και με τα αφεντικά τους, καθώς επίσης ούτε τυπικοί σκύλοι φύλακες...
Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή όχι την αλήθεια αυτων των αναφορών, αλλά επειδή κυκλοφορούν και τέτοιες πληροφορίες πρέπει να τις ελέγξεις πριν καταλήξεις!;)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Truthfinder, το σκυλί που έβαλες σίγουρα δεν είναι Τσεχοσλοβάκικο...:rolleyes:

Φίλε μου Sevah, δεν το έχω ψάξει ιδιάιτερα με τα σκυλιά αυτά, αλλά από το λίγο αυτό εγώ κατάλαβα ότι δεν είναι συντροφικά, μάλλον επιφυλακτικά ακόμη και με τα αφεντικά τους, καθώς επίσης ούτε τυπικοί σκύλοι φύλακες...
Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή όχι την αλήθεια αυτων των αναφορών, αλλά επειδή κυκλοφορούν και τέτοιες πληροφορίες πρέπει να τις ελέγξεις πριν καταλήξεις!;)
Η frosita που το έχει ψάξει έχει άλλη άποψη. Σίγουρα θέλει ψάξιμο και αυτό κάνω:)
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Foibos βεβαίως δεν είναι, το λανσάρισμα τέτοιων επικοινωνιακά "δύσκολων" σκύλων γίνεται μέσα από την ομορφιά τους.
Θυμάμαι ένα χάσκι που είχα, το ουρλιαχτό του λύκου, όταν έφευγα από το σπίτι, με γύριζε ΠΑΝΤΑ πίσω.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φίλε μου Sevah, η frosita μπήκε έκανε ένα comment σχετικά με την φυλή κι απο τότε δεν έχει ξαναδώσει σημεία ζωής...Μπορεί να έχει τις βαθύτερες γνώσεις στον κόσμο για την φυλή αλλά εγώ δεν μπορώ να το ξέρω...ειδικά με μια μόνο δημοσίευση!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν αρκεί να πω εγώ κάτι ή κάποιος άλλος, αλλά να βρεις σίγουρες κι έμπειρες πηγές που να μπορείς να ελέγξεις την αξιοπιστία τους!;)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
sevah αφού λοιπόν είσαι 41 ετών και εισοδηματίας (αυτή η λέξη πάντα με κάνει να αναστενάζω...:D ),ξέχνα τα σχόλια για γονείς και κηδεμόνες, κάνε τα οικογένεια, συγκάτοικους (αν υπάρχουν και αυτά) και ξέχνα και τα περί οικονομικής υποστήριξης (τα περί βοήθειας κράτα τα, όλο και κάτι θα χρειαστείς από κάποιον).

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως φανεί και άσχετο...

Αν δεν υπήρχαν αυτά τα σκυλιά, τι σκύλο θα επέλεγες?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Φίλε μου Sevah, η frosita μπήκε έκανε ένα comment σχετικά με την φυλή κι απο τότε δεν έχει ξαναδώσει σημεία ζωής...Μπορεί να έχει τις βαθύτερες γνώσεις στον κόσμο για την φυλή αλλά εγώ δεν μπορώ να το ξέρω...ειδικά με μια μόνο δημοσίευση!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν αρκεί να πω εγώ κάτι ή κάποιος άλλος, αλλά να βρεις σίγουρες κι έμπειρες πηγές που να μπορείς να ελέγξεις την αξιοπιστία τους!;)
Ελπίζω να βρω ότι χρειάζομαι και να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα:). Δεν ξέρω τι απέγινε η frosita αλλά δεν είναι μόνο αυτή που πιστεύει ότι η φυλή είναι αρκούντως φιλική και συντροφική με τον ιδιοκτήτη και τα άλλα μέλη του σπιτιού και ταυτόχρονα προσφέρει και καλές υπηρεσίες στη φύλαξη. Διάβασα και αλλού για τα χαρακτηριστικά της φυλής και έλεγαν τα ίδια. Το ψάξιμο πάντως δεν σταματάει.:)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Δεν μπήκα στο forum για να το <<παίξω>> ξερόλας και ειδικός αλλά για να βρω κι άλλα άτομα που αγαπάνε τα σκυλιά και που έχουν την εμπειρία που ΔΕΝ ΕΧΩ εγώ ώστε να βοηθηθώ όσο γίνεται περισσότερο. Θα ήθελα λοιπόν να τεκμηριώσεις το<< δεν κάνεις κοίτα κάτι άλλο >>.
δεν ειναι θεμα ξερολισμου και εισαι στο σωστο μερος!
οταν μιλαμε για τσεχλοσλοβακικο λυκοσκυλο μιλαμε για wolfdog και οχι για τον γερμανικο ποιμενικο που στην ελλαδα το ονομαζουμ λυκοσκυλο (η και ρεξ λογω της σειρας).
αυτο το σκυλι σε παει περιπου 10.000 χρονια πισω (και βαλε) στην εξελεχτικη αλυσιδα. ειναι ενα ζωο, ενα υβριδιο, με ημιαγρια κατασταση. αυτο το ζωο δεν χειριζεται απο ανθρωπους με τις καλητερες των προθεσεων, θελει ανθρωπους που να αντιλαμβανονται τις ιδιαιτεροτητες του. οι οποιοι να αντιλαμβανονται οτι συζουν με αγριο ζωο.
υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με λιονταρια,πανθηρες ακομα και γοριλες. αυτο δεν σημαινει οτι εγω, εσυ και ο καθενας μπορει να το κανει. η περιγραφη του γαια σου δινει να καταλαβεις γιατι πραγμα μιλαμε. ειναι ενα πανεμορφο ζωο, αλλα πανεμορφοι ειναι και οι λυκοι, τα πουμα κλπ κλπ.


υπαρχουν πολυ ομορφες , ισσοροπημενες φυλες που φερνουν λυκοφερνουν. που ειναι φυλακες (γιατι και αυτο θες). που θα εκτιμησουν αφανταστα τον χρονο σου και την ενεργεια που θα ξοδεψεις.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
sevah αφού λοιπόν είσαι 41 ετών και εισοδηματίας (αυτή η λέξη πάντα με κάνει να αναστενάζω...:D ),ξέχνα τα σχόλια για γονείς και κηδεμόνες, κάνε τα οικογένεια, συγκάτοικους (αν υπάρχουν και αυτά) και ξέχνα και τα περί οικονομικής υποστήριξης (τα περί βοήθειας κράτα τα, όλο και κάτι θα χρειαστείς από κάποιον).

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως φανεί και άσχετο...

Αν δεν υπήρχαν αυτά τα σκυλιά, τι σκύλο θα επέλεγες?
Θα διάλεγα κάποια ράτσα που να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά σε εμφάνιση και χαρακτήρα. πχ Αλσατικό ποιμενικό η Βελγικό ποιμενικό κλπ. και για να σε προλάβω στον Γερμανικό θα ήταν η τελευταία μου επιλογή ως <<ποιο φορεμένος>>:D
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
sir-elric καταλαβαίνω το ενδιαφέρων σου και σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για αυτό. Θα σου πω όμως κάτι που μπορεί να σου φανεί άσχετο αλλά για μένα λέει πολλά. Δεν ξέρω αν έχεις νοιώσει ποτέ τα δόντια μιας αγέλης αδέσποτων σκυλιών στη σάρκα σου αλλά εγώ το έχω νοιώσει και μάλιστα όχι στα βουνά και στα λαγκάδια αλλά στο κέντρο της Αθήνας(ακόμα υπάρχουν τα σημάδια στις γάμπες μου) .Αυτή όμως η επίθεση δεν με έκανε να μισήσω τα συγκεκριμένα αδέσποτα(δεν μπορώ να πω το ίδιο και για αυτούς που τα άφησαν αδέσποτα:D:D:D)Το λέω αυτό για να καταλάβεις ότι ξέρω από πρώτο χέρι τι σημαίνει επικίνδυνα σκυλιά. Σίγουρα αυτές οι φυλές δεν είναι παιχνιδάκι αλλά μου αρέσει το ρίσκο και μάλλον θα το πάρω:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
)Το λέω αυτό για να καταλάβεις ότι ξέρω από πρώτο χέρι τι σημαίνει επικίνδυνα σκυλιά.
κι εμενα με εχει δαγκωσει γαιδαρος, αλλα δεν θα ελεγα πως ξερω απο πρωτο χερι τι σημαινει να εχω βαρβατο αλογο:rolleyes:

..και μάρεσουυυννννννν...αχ-βαχ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
χαιρομαι που εγινε κατανοητο οτι δεν το εγραψα κακοπροαιρετα

Το λέω αυτό για να καταλάβεις ότι ξέρω από πρώτο χέρι τι σημαίνει επικίνδυνα σκυλιά
. δεν μιλαμε για σκυλια ! μιλαμε για ενα υβριδιο λυκου με σκυλου

Σίγουρα αυτές οι φυλές δεν είναι παιχνιδάκι αλλά μου αρέσει το ρίσκο και μάλλον θα το πάρω:)
βασικα θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις οτι ντοκιμαντερ για λυκο κυκλοφορει σε veoh, torrent, κλπ. θελω να ψαξεις για την στιγμη που φτανει στο σημειο που προκαλουν τον αρχηγο της αγελης, θελω να βαλεις τον εαυτο σου στην θεση του. αν θεωρεις οτι εχει τις γνωσεις, τα κοτσια και τον χαρακτηρα την στιγμη που θα σε προκαλεση να τον βαλεις απο κατω και να ζησεις. τοτε ναι παρτο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
θελω να ψαξεις για την στιγμη που φτανει στο σημειο που προκαλουν τον αρχηγο της αγελης, θελω να βαλεις τον εαυτο σου στην θεση του. αν θεωρεις οτι εχει τις γνωσεις, τα κοτσια και τον χαρακτηρα την στιγμη που θα σε προκαλεση να τον βαλεις απο κατω και να ζησεις. τοτε ναι παρτο.
Αυτός είναι ο μεγαλυτερος φόβος μου με ένα τέτοιο ζώο....Δεν είναι σκυλιά απλά...

[παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει αλσατικός ποιμενικός, είναι μια ονομασία που έδωσαν στην Αμερική στον Γερμανικό Ποιμενικό, μετά τον Παγκόσιο Πόλεμο ,αν θυμάμαι καλά, γιατι τους ξένιζε το όνομα Γερμανικός....]
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
κι εμενα με εχει δαγκωσει γαιδαρος, αλλα δεν θα ελεγα πως ξερω απο πρωτο χερι τι σημαινει να εχω βαρβατο αλογο:rolleyes:

..και μάρεσουυυννννννν...αχ-βαχ.
Μάλλον δεν φρόντισες να μάθεις:D
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
<<δεν μιλαμε για σκυλιά ! μιλαμε για ενα υβριδιο λυκου με σκύλου>>

Το ξέρω ότι μιλάμε για υβρίδιο αλλά από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι αρκετά φιλικά όχι μόνο στα αφεντικά τους αλλά σε ολόκληρη την οικογένεια όπως και οι Γερμανικοί ποιμενικοί.

Σίγουρα χρειάζονται μια πιο προσεκτική μεταχείριση και εκπαίδευση αλλά αυτό δεν τα κάνει αυτόματα και άκρως επικίνδυνα τουλάχιστον από αυτά που μέχρι τώρα γνωρίζω .
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Θα σου γράψω κάποια πράγματα και αν θες τα διασταυρώνεις ή μου αντιπαραβάλλεις επιχειρήματα.

Λύκος, υβρίδια λύκου και φύλαξη

Στη φύση, τα μη κυριαρχικά μέλη της αγέλης κάθονται πίσω, υποχωρούν, στην εμφάνιση απειλής ή εισβολέα, ακόμα και απλά στις "ασυνήθιστες" καταστάσεις.
Ο "Α" λύκος αναλαμβάνει να βρεί την λύση και αυτή είναι σπάνια η κατά μέτωπο αντιμετώπιση της εισβολής.

Στην αιχμαλωσία λοιπόν το ρόλο του "Α" τον έχεις εσύ (δε θα ήθελες, ούτε και θα μπορούσες να ζήσεις με ένα κυριαρχικό "Α" λύκο ή υβρίδιο του), άρα η φυσική τάση του ζώου σου θα είναι να κρυφτεί πίσω σου και να περιμένει να δώσεις εσύ την λύση.

Οποιαδήποτε προσπάθεια να του "βγάλεις" ένστικτα φύλαξης/σωματοφυλακής δε θα έφταναν ποτέ σε πολύ καλά αποτελέσματα (ίσως δημιουργούσαν πολύ περισσότερα προβλήματα).

Ένστικτο θηρευτή/κυνηγού

Στην φύση δεν έχει καταγραφεί θάνατος ανθρώπου από υγιή, άγριο λύκο.
Δυστυχώς υπάρχουν αρκετoί θάνατοι ανθρώπων από λύκους σε αιχμαλωσία και υβρίδια λύκων που κρατούνταν ως κατοικίδια.

Ένα παιδί που τρέχει, φωνάζει, στριγγλίζει μπορεί να "πυροδοτήσει" την θηρευτική αντίδραση του ζώου (ακόμα και ενός ζώου που μέχρι τότε ήταν "τέλειο με τα παιδιά") και τα αποτελέσματα δεν θα είναι ευχάριστα.

Την ίδια συμπεριφορά είναι φυσιολογικό να την δούμε απέναντι σε μικρότερα ζώα, σκυλιά, γατιά, κουνέλια, κλπ. και όταν γίνει η αρχή, μετά κάθε παιδάκι, κάθε μικρό ζώο, αποτελεί θήραμα.

Γενικά ένας λύκος με καλή συμπεριφορά, δεν είναι ένας σκύλος με καλή συμπεριφορά.Το ίδιο και τα υβρίδια του λύκου.
Θα μπορούσαμε να πούμε πως η συμπεριφορά και η εκπαιδευσιμότητα αυτών των ζώων έχει περισσότερες ομοιότητες με την γάτα και το ανεξάρτητο του χαρακτήρα της, παρά με τον σκύλο.
Μαθαίνουν εντολές, αλλά δεν είσαι σίγουρος ότι θα τις εκτελέσουν (για το αντίθετο είσαι πιο σίγουρος) σε καταστάσεις έντονου στρές ή κινδύνου ή αν βαρεθούν να "παίζουν" μαζί σου.

Ο λύκος όταν είναι νέος επιβάλλεται να υπακούει τους μεγαλύτερους, αλλά καθώς μεγαλώνει πρέπει να ανεξαρτητοποιείται και να ετοιμάζεται για την διεκδίκηση της αρχηγίας.

Άρα ένας καλός, ώριμος λύκος, δεν είναι ένας καλός, ώριμος σκύλος!

Υπάρχουν και άλλες, μεγάλες διαφορές, αλλά και μόνο από αυτά μπορείς να καταλάβεις γιατί είναι πολύ δύσκολο να είμαστε κατάλληλοι ιδιοκτήτες ενός τέτοιου ζώου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Christina01


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3