Φαίδρα η νέα lab κουταβίνα μας που...καίει καρδιές!!!


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ξερω τι κανει αυτος ο επαγγελματιας εκπαιδευτης- εκτροφεας- εισαγωγεας- μεταφορεας- εμπορος κλπ και ουτε με ενδιαφερει. Οπως και να χει, εαν πληρωσες 1000 ευρω θα πρεπει να εχεις στα χερια σου ενα γνησιο pedigree με σφραγιδες απο τον ομιλο που εκδοθηκε. Και καλο ειναι να αποκτησεις και μια επικοινωνια με τον εκτροφεα του σκυλου. Εαν αυτο δεν υπαρχει, τοτε απλα εχεις πεσει θυμα απατης και εσυ οπως και εκατονταδες αλλοι. Κανενας κτηνιατρος δε μπορει να επιβεβαιωσει τη φυλη ενος σκυλου, ουτε ειναι η δουλεια του αυτη.
Η κουταβα ειναι πανεμορφη και ευχομαι να ειναι υγιης σε ολη της τη ζωη !:giggle:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
με συγχωρεις θαθελα μια προσωπική ερώτηση να κάνω...
από τον τρόπο που συζητας, την επιμονή και τον πλούτο των επιχειρημάτων σου αντιλαμβάνομαι ότι είτε δεν έχεις γνώση γιατί πράγματα μιλάμε, κατανοείς ότι πιθανά να ακριβοπλήρωσες ένα κουτάβι και σε πιανει μια αρνηση, είτε είσαι αρκετά νεαρός, πάλι χωρίς γνώση, εισαι σουπερ ερωτευμένος με το νέο σου κουτάβικαι θελεις και την επιβεβαίωση μας γι αυτό.
τ'ιποτε από τα παραπάνω δεν ειναι κακό. Κακό είναι να αρνείσαι την επιπλέον γνώση , από όπου κι αν έρχεται αυτή.
καταρχην να ξεκαθαρισουμε κάτι
έχεις ενα πολύ όμορφο κουτάβι... Να το χαίρεσαι...!
αν είναι καθαρόαιμο ή όχι ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ εδ'ω μέσα εκτός ίσως από εσένα.
Αλλά αν θέλεις να το εντάξεις σε συγκεκριμένη φυλή τότε δεν σου φτάνει η βεβαίωση ενός κτηνιάτρου, η αγορά από έναν καλό επαγγελματία...
αλλά η εγγραφή πρώτα των γονιών του κουταβιού στον ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΠΕΙΤΑ Η ΔΉΛΩΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΩΣΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ.
άλλο το βιβλιάριο υγειας ενος κουταβιου που μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει και να το υπογραφει ο καθε κτηνιατρος άλλο η αποδειξη αγορας κι αλλο η ύπαρξη ενος πεντιγκρι.
Σαφώς καιτο πεντιγκρι μπορει να καθυστερήσει και να μην το παραλάβειςμαζί με το κουταβι, σε αυτή την περίπτωση λοιπόν ο σωστός εκτροφέας είτε επαγγελματίας, σου δίνει την δήλωση της γέννας ώστε να μπορείς να απευθυνθείς στον ΚΟΕ και9 να αντλήσεις κάθε πληροφορία για το κουτάβι σου.
εκτος αν το κουταβι σου έχει πεντοιγκρί από το εξωτερικό. Τότε δεν έχουμε να κάνουμε όμως με εκτροφέα αλλά με εισαγωγέα κουταβιών.
η ερώτησή μου λοιπόν..
σε ποια κατηγορία από τις παραπάνω ανηκεις...
εχεις ενα βιβλιαριο υγειας που αναγραφει την φυλή και μία απόδειξη αγοράς επίσης....
έχεις δήλωση της γέννας και περιμένεις το πεντιγκρί...
ή το κουτάβι σου έρχεται από το εξωτερικό?
θα εκτιμο΄πυσα αν δεν έχεις βαρεθεί ακόμα να το συζητάς και να μου απαντήσεις .ωστε να μπορέσουμε να συννενοηθούμε και να πάμε επιτέλους παρακάτω...
στο πολύ όμορφο κουτάβι σου που εύχομαι να το χαίρεσαι γι απολλά πολλά χρόνια και να μας πιλατευεις με τις ιστορίες του!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
καλησπέρα
με συγχωρεις θαθελα μια προσωπική ερώτηση να κάνω...
από τον τρόπο που συζητας, την επιμονή και τον πλούτο των επιχειρημάτων σου αντιλαμβάνομαι ότι είτε δεν έχεις γνώση γιατί πράγματα μιλάμε, κατανοείς ότι πιθανά να ακριβοπλήρωσες ένα κουτάβι και σε πιανει μια αρνηση, είτε είσαι αρκετά νεαρός, πάλι χωρίς γνώση, εισαι σουπερ ερωτευμένος με το νέο σου κουτάβικαι θελεις και την επιβεβαίωση μας γι αυτό.
τ'ιποτε από τα παραπάνω δεν ειναι κακό. Κακό είναι να αρνείσαι την επιπλέον γνώση , από όπου κι αν έρχεται αυτή.
καταρχην να ξεκαθαρισουμε κάτι
έχεις ενα πολύ όμορφο κουτάβι... Να το χαίρεσαι...!
αν είναι καθαρόαιμο ή όχι ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ εδ'ω μέσα εκτός ίσως από εσένα.
Αλλά αν θέλεις να το εντάξεις σε συγκεκριμένη φυλή τότε δεν σου φτάνει η βεβαίωση ενός κτηνιάτρου, η αγορά από έναν καλό επαγγελματία...
αλλά η εγγραφή πρώτα των γονιών του κουταβιού στον ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΠΕΙΤΑ Η ΔΉΛΩΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΩΣΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ.
άλλο το βιβλιάριο υγειας ενος κουταβιου που μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει και να το υπογραφει ο καθε κτηνιατρος άλλο η αποδειξη αγορας κι αλλο η ύπαρξη ενος πεντιγκρι.
Σαφώς καιτο πεντιγκρι μπορει να καθυστερήσει και να μην το παραλάβειςμαζί με το κουταβι, σε αυτή την περίπτωση λοιπόν ο σωστός εκτροφέας είτε επαγγελματίας, σου δίνει την δήλωση της γέννας ώστε να μπορείς να απευθυνθείς στον ΚΟΕ και9 να αντλήσεις κάθε πληροφορία για το κουτάβι σου.
εκτος αν το κουταβι σου έχει πεντοιγκρί από το εξωτερικό. Τότε δεν έχουμε να κάνουμε όμως με εκτροφέα αλλά με εισαγωγέα κουταβιών.
η ερώτησή μου λοιπόν..
σε ποια κατηγορία από τις παραπάνω ανηκεις...
εχεις ενα βιβλιαριο υγειας που αναγραφει την φυλή και μία απόδειξη αγοράς επίσης....
έχεις δήλωση της γέννας και περιμένεις το πεντιγκρί...
ή το κουτάβι σου έρχεται από το εξωτερικό?
θα εκτιμο΄πυσα αν δεν έχεις βαρεθεί ακόμα να το συζητάς και να μου απαντήσεις .ωστε να μπορέσουμε να συννενοηθούμε και να πάμε επιτέλους παρακάτω...
στο πολύ όμορφο κουτάβι σου που εύχομαι να το χαίρεσαι γι απολλά πολλά χρόνια και να μας πιλατευεις με τις ιστορίες του!
Επειδή τώρα αρχίζω κι εγώ να καταλαβαίνω πως γίνεται, γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, αν είναι από εκτροφέα εξωτερικού θα έχει τα αντιστοιχα χαρτιά στη χώρα του? δηλαδή στον αντίστοιχο κυνολογικό όμιλο της εκάστοτε χώρας? άρα δεν θα είναι εγγεγραμμένο στον ΚΟΕ σωστά? και πώς θα είμαστε σίγουροι οτι ο εκτροφέας εξωτερικού είναι νόμιμος??
 
  • Like
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
ετσι οπως το καταλαβαινω εγω ειναι πολυ απλο: αν θες καθαροαιμο κουταβι απο πραγματικο εκτροφεα, η στην ελλαδα η απο το εξωτερικο, πρεπει να πας και να συζητησεις απο κοντα, να δεις εγκαταστασεις και γονεις, και φυσικα ολα τα σχετικα χαρτια. τα κουταβια δεν ειναι δεματα να τα παραγγελνουμε απο βουλγαριες και ουγγαριες..... ζωντανοι οργανισμοι ειναι.... και οποιος "εκτροφεας" λεει πως θα σου φερει κουταβι απο αλλη χωρα, ειναι ενας απλος εμπορακος της κακιας της ωρας......

εγω παντως εστειλα ενα μειλ στον κυριο αυτον και ρωτησα εαν μπορει να μου βρει οποια φυλη θελω, η αν εκθρεφει μονο ΓΠ... απαντηση δεν εχω παρει.....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επειδή τώρα αρχίζω κι εγώ να καταλαβαίνω πως γίνεται, γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, αν είναι από εκτροφέα εξωτερικού θα έχει τα αντιστοιχα χαρτιά στη χώρα του? δηλαδή στον αντίστοιχο κυνολογικό όμιλο της εκάστοτε χώρας? άρα δεν θα είναι εγγεγραμμένο στον ΚΟΕ σωστά? και πώς θα είμαστε σίγουροι οτι ο εκτροφέας εξωτερικού είναι νόμιμος??
Καθε κυνολογικος όμιλος κάθε χώρας έχει το δικό του βιβλίο εγγραφής καθαροαιμων (γενεαλογιο).
Σε εμάς πχ είναι ΒΕΚ, στη Ρωσία είναι RKF, στην Γαλλία LOF κλπ κλπ.

Συνεπώς κάθε καθαρόαιμο κουτάβι θα πρέπει να συνοδεύεται από έναν αριθμό γενεαλογιου (το αντίστοιχο ΒΕΚ που έχουμε εμείς) που αντιστοιχεί στο δικό του microchip.
Όλα αυτά αναγράφονται πάνω στο pedigree που εκδίδει ο κάθε κυνολογικος όμιλος (μαζί με το γενεαλογικό δέντρο του κουταβιου μας).

Το έγγραφο (το pedigree) μπορεί να μην έχει εκδοθεί όταν πάρουμε το κουτάβι μας και να έρθει στα χέρια μας μετά από κάποιες μέρες ή εβδομάδες.

Αλλα αν έχει δηλωθεί η γέννα θα πρέπει να υπάρχει αποδεικτικό της δήλωσης ή ακόμα και ο αριθμός γενεαλογιου που αντιστοιχει στο τσιπάκι του κουταβιου μας.

Εαν θέλουμε μπορούμε να δηλώσουμε το κουτάβι στον ΚΟΕ, να εγγραφεί ο σκυλος στο ελληνικό γενεαλογιο και να πάρει ΒΕΚ.

Για άλλη μια φορά να πω πως η καθαροαιμία από μόνη της, δεν εξασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε τον χαρακτήρα, ούτε την μορφολογία.

Αυτά είναι bonus τυρακια και εξαρτώνται από το τι κάνει ο κάθε εκτροφέας για αυτά τα 3 ΜΑΖΙ, ώστε να φερει στον κόσμο υγιή και τυπικά για την φυλή τους σκυλακια.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καθε κυνολογικος όμιλος κάθε χώρας έχει το δικό του βιβλίο εγγραφής καθαροαιμων (γενεαλογιο).
Σε εμάς πχ είναι ΒΕΚ, στη Ρωσία είναι RKF, στην Γαλλία LOF κλπ κλπ.

Συνεπώς κάθε καθαρόαιμο κουτάβι θα πρέπει να συνοδεύεται από έναν αριθμό γενεαλογιου (το αντίστοιχο ΒΕΚ που έχουμε εμείς) που αντιστοιχεί στο δικό του microchip.
Όλα αυτά αναγράφονται πάνω στο pedigree που εκδίδει ο κάθε κυνολογικος όμιλος (μαζί με το γενεαλογικό δέντρο του κουταβιου μας).

Το έγγραφο (το pedigree) μπορεί να μην έχει εκδοθεί όταν πάρουμε το κουτάβι μας και να έρθει στα χέρια μας μετά από κάποιες μέρες ή εβδομάδες.

Αλλα αν έχει δηλωθεί η γέννα θα πρέπει να υπάρχει αποδεικτικό της δήλωσης ή ακόμα και ο αριθμός γενεαλογιου που αντιστοιχει στο τσιπάκι του κουταβιου μας.

Εαν θέλουμε μπορούμε να δηλώσουμε το κουτάβι στον ΚΟΕ, να εγγραφεί ο σκυλος στο ελληνικό γενεαλογιο και να πάρει ΒΕΚ.

Για άλλη μια φορά να πω πως η καθαροαιμία από μόνη της, δεν εξασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε τον χαρακτήρα, ούτε την μορφολογία.

Αυτά είναι bonus τυρακια και εξαρτώνται από το τι κάνει ο κάθε εκτροφέας για αυτά τα 3 ΜΑΖΙ, ώστε να φερει στον κόσμο υγιή και τυπικά για την φυλή τους σκυλακια.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Η τελευταία επισημανση, μου έμαθε κατι ακομα: πίστευα κι εγω οτι με τα καθαρόαιμα εισαι περισσότερο εξασφαλισμενος από άποψη υγείας, σε σχέση με τα αδεσποτακια που δεν ξέρουμε πως κι από ποιους προέρχονται..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Λόγω των κλειστών γενετικων δεξαμενών οι καθαρόαιμες φυλές χρειάζονται μια ιδιαίτερη διαχείριση.

Εξασφαλισμενος δεν μπορείς να εισαι, πάρα μόνο σε κάποιες λίγες κληρονομικες ασθένειες που ξέρουμε πώς κληρονομουνται και υπάρχει τεστ dna ώστε να διαχειριστεις ανάλογα τους φορείς.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδω

 
  • Like
Reactions: anastasiak




foten21

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2021
62
281
40
Ας κανω και γω μια ερωτηση ως νεος στο θεμα "σκυλος" καθαρα εγκυκλοπαιδικα
Τι διαφορες θα μπορουσαν να προκυψουν σε εναν κατοχο(πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα)
αν επελεγε ενα καθαροαιμο lab απο ενα ημιαιμο εχοντας ως δεδομενα οτι και τα 2 θα αντιμετωπιζονταν με τον ιδιο ακριβως τροπο
(ιδια τροφη,ιδια εκπαιδευση,ιδια συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη,ιδιες ρουτινες βολτας-παιχνιδιου κτλ)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Ας κανω και γω μια ερωτηση ως νεος στο θεμα "σκυλος" καθαρα εγκυκλοπαιδικα
Τι διαφορες θα μπορουσαν να προκυψουν σε εναν κατοχο(πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα)
αν επελεγε ενα καθαροαιμο lab απο ενα ημιαιμο εχοντας ως δεδομενα οτι και τα 2 θα αντιμετωπιζονταν με τον ιδιο ακριβως τροπο
(ιδια τροφη,ιδια εκπαιδευση,ιδια συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη,ιδιες ρουτινες βολτας-παιχνιδιου κτλ)
εχουν απαντηθει ηδη θεωρω τα ερωτηματα

σαφως οταν εχεις στα χερια σου ενα ημιαιμο σκυλι, δεν γνωριζεις τι υπαρχει μεσα του. δε γνωριζεις εαν ειναι πιο επιρρεπη σε ασθενειες (και ποιες ασθενειες), δεν γνωριζεις για τυχον κληρονομικα μεσα στην "οικογενεια" του, δεν γνωριζεις απο ποιες φυλες κραταει η σκουφια του και τι drives θα εχει μεσα του, δεν γνωριζεις τιποτα. εισαι στο σκοταδι. τις ασθενειες και τα σοβαρα προβληματα συμπεριφορας, δεν τα αλλαζει ουτε η τροφη, ουτε η ρουτινα, ουτε τιποτα.....
αλλοι ανθρωποι εχουν την θεληση, τον χρονο και την καρδια να ασχοληθουν με ημιαιμα, και να προσαρμωστουν στις αναγκες τους, και να δουλεψουν μαζι τους πανω στα θεματα τους, πραγμα που συνηθως διαρκει για οσο ζησει το σκυλακι. αλλοι θελουν κατι πιο σιγουρο, οποτε επιλεγουν ενα καθαροαιμο σκυλι, απο το οποιο ξερουμε τους γονεις.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ένας τυπικός σκύλος για την φυλή του, περιμένεις να έχει και την τυπική συμπεριφορά της φυλής του, με κάποιες διακυμάνσεις από άτομο σε άτομο.

Οι φυλες δεν διαφέρουν μόνο στην εμφάνιση αλλά και στην συμπεριφορά, στον χαρακτήρα.
Σε μεγαλύτερη κλίμακα αυτό αφορά και τις ομάδες. Άλλη συμπεριφορά έχουν οι σκύλοι της ομάδας 1, άλλη της 3, άλλη της 7 κλπ κλπ.

Αρα μέσες άκρες ξέρεις τι περιμένεις από ένα τυπικό άτομο μιας συγκεκριμένης φυλής, με την προϋπόθεση βέβαια πως ξέρεις ποιος είναι ο τυπικός χαρακτήρας της φυλής και ο εκτροφεας το επιδιώκει.

Το τι θα κάνει μετά ο κηδεμόνας, δεν μπορεί να αλλάξει τα γονίδια.
Δεν μπορείς δηλαδή να κάνεις ένα τεριε να έχει συμπεριφορά λαμπ, ούτε φυσικά το ανάποδο.

Από την άλλη στα πολύαιμα δεν έχεις ιδέα τι να περιμένεις.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν επιλέγεις καθαρόαιμο και για τον ΧΨ λόγο πέφτεις σε μη τυπικό σκύλο της φυλής ή σκύλο που δεν ανήκει καν στην επίσημη φυλή και στον παρουσίασαν ως τέτοιο.

Εκεί ξεκινάνε τα μπερδεματα.
Γιατί άλλα διαβάζεις, άλλα σου λένε και άλλα βλέπεις στον σκύλο.
Δύσκολο και δυστυχώς πολύ διαδεδομένο φαινόμενο.

Και σε όλα αυτά συνυπολογιζεις και την κοινωνικοποιηση που έλαβε κάθε σκύλος.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ας κανω και γω μια ερωτηση ως νεος στο θεμα "σκυλος" καθαρα εγκυκλοπαιδικα
Τι διαφορες θα μπορουσαν να προκυψουν σε εναν κατοχο(πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα)
αν επελεγε ενα καθαροαιμο lab απο ενα ημιαιμο εχοντας ως δεδομενα οτι και τα 2 θα αντιμετωπιζονταν με τον ιδιο ακριβως τροπο
(ιδια τροφη,ιδια εκπαιδευση,ιδια συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη,ιδιες ρουτινες βολτας-παιχνιδιου κτλ)
Υποθέτω πως άλλο θες να ρωτήσεις. Ημίαιμο λαμπ δεν θα είναι Λαμπ ή ΓΠ κλπ. Με ή χωρίς αποδείξεις της καταγωγής ( άρα pedigree ) είναι διαφορετικό. Αν εγώ ζευγαρώσω τον δικό μου με ένα άλλο Λαμπ και δεν δηλώσω την γέννα θα προέλθουν σκυλιά τα οποία θα είναι Λαμπ χωρίς να υπάρχει απόδειξη καταγωγής.

Αν προκύψουν θέματα υγείας και αν κάποια από αυτά θα μπορούσαν να προληφθούν είναι άλλο κεφάλαιο και ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως για αυτά, και όχι μόνο, πας σε Κυνοτρόφο.

Εδώ έρχονται και μπαίνουν διάφορα τρικ που έχουν βάλει οι οργανωμένοι κυνέμποροι. Στον αντίποδα υπάρχουν οι παραγωγοί κουταβιών που μόνο σκοπό έχουν το κέρδος.

* Όταν διαλέγουμε σκύλο κάποιας φυλής το κάνουμε για συγκεκριμένους λόγους.

* Το να επιλέξεις τον Κυνοτρόφο απαιτεί υπομονή και έρευνα. Κάπου στην μέση σε όσα θα διαβάσεις βρίσκεται η ουσία.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν εγώ ζευγαρώσω τον δικό μου με ένα άλλο Λαμπ και δεν δηλώσω την γέννα θα προέλθουν σκυλιά τα οποία θα είναι Λαμπ χωρίς να υπάρχει απόδειξη καταγωγής.
Τα σκυλακια αυτά μπορεί να τύχει να είναι τυπικά για την φυλή τους, αλλά δεν θα ανήκουν στην φυλή τους.
Είναι δεδομένο βέβαια πως οι κτηνίατροι θα αποφανθουν πως πρόκειται για "γνήσια λαμπ".

Από την άλλη βέβαια, αν δηλωνες την γέννα και ήταν και επίσημα καθαρόαιμα, μπορεί να μην ήταν τυπικά.
Από τέτοια ουυυυυυυυυυ.... να φαν' και οι κότες :)
 


26 Σεπτεμβρίου 2021
62
35
48
Ναι ννοείται και πως έψαξα..Στην περιοχή που μένω δεν υπήρχε κανείς που να πουλάει ή να δίνει Labrador. Σε petshop έψαξα , σε αγγελίες έψαξα αλλά τίποτα..Και τώρα θυμήθηκα αυτόν τον κύριο που ασχολιόταν με αυτό από τότε που ήμουν εγώ παιδί και είπα γιατί να μην πάω σε αυτόν..Βέβαια αυτό έγινε εφόσον είχα ψάξει καλά και είχα σιγουρευτεί πως μιλάμε για άνθρωπο εμπιστοσύνης! Οπότε να πως ήρθε η Φαιδρούλα!
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από την άλλη βέβαια, αν δηλωνες την γέννα και ήταν και επίσημα καθαρόαιμα, μπορεί να μην ήταν τυπικά.
Από τέτοια ουυυυυυυυυυ.... να φαν' και οι κότες :)
Το γνωρίζω, όπως επίσης έμαθα να είμαι καχύποπτος στις κρίσεις πολύ καλός ή εξαίρετος που μπορεί να έχει ένα σκυλί..... Δεν υπονοώ τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από τα τερτίπια που σκαρφίζονται οι "εκτροφείς", από τα παιχνίδια που παίζονται, από την επικρατούσα κατάσταση που οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουν.

Πάντα αναφέρομαι σε όσους υποστηρίζουν πως έχουν μεράκι, δεν τους ενδιαφέρει το χρήμα, το κάνουν για το καλό της φυλής. Το δυσκολότερο είναι να τους βρει κάποιος μιας και η πλειοψηφία αυτό υποστηρίζει πως πράττει.

Εδω όμως γεννάται ένα ερώτημα. Δύο σκυλιά με κρίση εξαίρετα μας δίνουν τυπικούς απόγονους ; Και αν δεν μας δίνουν πως διαλέγει ο υποψήφιος ; Και τι Λαμπ θα βγουν αν ζευγαρώσω τον δικό μου με την σκύλα της παρακάτω ( η οποία σκύλα μέχρι πρότινος ήταν παραγωγική σε γνωστό εκτροφείο ).

Φωναχτά έγραψα τις σκέψεις μου, ας μείνει εδώ. Έχουν σχολιαστεί πολλές φορές.
 
  • Like
Reactions: saras and Orjo


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Κύριε Γιώργο νομίζω ότι το θέμα του post είναι η Φαίδρα και όχι ο εκπαιδευτής, εκτροφέας,ξενοδόχος κλπ.Οπως και να έχει για εμένα μιλάω καθαρά προσωπικά τα καθαρόαιμα και pedigree και πως τα λένε αυτά είναι καθαρά για λόγους να γνωρίζω τι μπορεί να μου παρουσιάσει το σκυλάκι μου και γνωρίζοντας το γενεαλογικό δέντρο ξέρουμε τι θα μας βγει από άποψη κιλών ύψους και φυσικά κάποιων ιδιαίτεροτιτων που έχουν κάποιες φιλές!Εγώ βρήκα για έναν φίλο από τη ζωοφιλικη Σαντορίνης ένα Labrador 99% καθαρόαιμο κουτάβι όπως λένε οι γιατροί βέβαια και εδώ και ένα χρόνο που την έχουν έχει ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ ένα σπίτι ολόκληρο με την αγάπη που δίνει αυτό το σκυλί στους ιδιοκτήτες της!Την χαρά αυτή στο σπίτι την δίνει ο σκυλάκος και όχι τα χαρτιά!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π