Χαπι για τα τσιμπουρια


D

Deleted member 14614

Guest
Έχει γίνει της μόδας εδώ και λίγο καιρό αυτό το χάπι. Λογικά τώρα ήρθε στην Ελλάδα και γι'αυτό πλασάρεται τόσο έντονα.
Προσωπικά, αν δεν περάσουν κάμποσα χρόνια ασφαλούς χρήσης του από άλλους, εγώ δεν το δίνω στο σκύλο μου...
 
  • Like
Reactions: kasi


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
τι τιμή έχει ? αν ειναι οικονομικό ισως θα βοηθούσε στα αδεσποτα για να μην γεμιζουν και να μην μεταφερουν το ενα στο αλλο την ερλινχεια.
 
  • Like
Reactions: kasi


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
τι τιμή έχει ? αν ειναι οικονομικό ισως θα βοηθούσε στα αδεσποτα για να μην γεμιζουν και να μην μεταφερουν το ενα στο αλλο την ερλινχεια.
Εγω το εψαξα χτες σε γερμανικο φορουμ- εκει εγραφαν κατι μεταξι 30-40 Ευρω το χαπι ( αναλογα με το βαρος του σκυλου). Συνηθος στην ελλαδα τα κτνηιατρικα ειναι εξισου- αν οχι πιο ακριβα. Και ετσι μαλλον δεν μας βγαινει ουτε για τα αδεσποτα. Στα "δικα μου" εδω περα εβαλα ηδη περιλαιμια.
Αυτο μαλλον κανει, οταν εχουμε σκυλια τιγκα σε ψυλλους τσιμπουρια, για να απαλαχτουμε με γρυγορο τροπο. Οχι για προληψη- αφου δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα παθουν ερλιχια κλπ. . Με λιγα λογια- ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ!
 
  • Like
Reactions: vek and mareco




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επίσης κυκλοφορεί κ το comfortis (http://www.comfortis.com/) σε χάπι αλλά πιάνει μόνο ψύλλους κ είναι κ αυτό ακριβό
Παντος χαπι το οποιο σκοτονει ψυλλους 30 λεπτα αφου το εχει παρει ο σκυλος- δεν θα ηθελα να ξερω τι αλλες ζημιες θα κανει στον οργανισμο του σκυλου!!
Νεφρα, συκωτη? Δεν μπορει να μην εχει επιδρασεις αλλου- εστω μακροχρονια.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν ξέρω τι νόημα μπορουν να εχουν σε δεσποζόμενους σκυλου :( εγω να πω την αμαρτία μου τα ψαχνω και τα τρία μετα την βόλτα και αν και είναι ""καλυμενα" χθες εβγαλα ένα τσιπουρι απο την Τσίκα, στα σοβαρά σκεφτομαι να τους βαζω αμπουλες στο ελαχιστο και να τους κανω εξέταση για ερλίνχεια ανα 3μηνο. Δεν ξερω τι νοημα εχει και το ψεκασμα αν κολαει σκυλος και πεφτουν μετα μόνο την επιβαρυνση του οργανισμου με δηλητήρια :(
 
  • Like
Reactions: mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που δε μου αρέσει εμένα είναι ότι δρα μόνο για ψύλλους και για τσιμπούρια. Με τα υπόλοιπα εκτοπαράσιτα τι κάνουμε;

Οσον αφορά ερλίχια κλπ, λένε πως το τσιμπούρι πρέπει να είναι τουλάχιστον 24 ώρες κολλημένο στο σκύλο για να μεταδώσει την ασθένεια. Πολλά σκευάσματα δεν αποθούν τα τσιμπούρια, αλλά τα σκοτώνουν σε 24 ώρες (δες Frontline). Δική μου εμπειρία όμως λέει πως τη στιγμή που το τσιμπούρι τσιμπήσει το σκύλο και αρχίσει να πίνει αίμα, μεταδίδει την ασθένεια αν είναι μολησμένο.

Επίσης, δεν βλέπω ότι κρατάει 3 μήνες (δες τσιμπούρια)

 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά εχω θέμα με την "εγχυση" από την αμπουλα στο δέρμα χημικών.... το να περνάει από πεπτικό χάπι που θα διαχέεται μετά στον οργανισμό η όποια χημικη ουσια, μου ειναι απλά too much και απορριπτεται εξ αρχης!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσωπικά εχω θέμα με την "εγχυση" από την αμπουλα στο δέρμα χημικών.... το να περνάει από πεπτικό χάπι που θα διαχέεται μετά στον οργανισμό η όποια χημικη ουσια, μου ειναι απλά too much και απορριπτεται εξ αρχης!
Χαπια για ενδοπαράσιτα δίνεις; Βασικά το ίδιο είναι... άλλες χημικές ουσίες απλά.

Εμένα δε μου αρέσουν καν οι αμπούλες, προτιμώ τα κολλάρα... Αλλά τι να κάνουμε. Βασικά θα ήθελα να μη χρειάζεται να βάζω τίποτα, αλλά έχουμε μεγάλο θέμα με τα τσιμπούρια και τα κουνούπια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χαπια για ενδοπαράσιτα δίνεις; Βασικά το ίδιο είναι... άλλες χημικές ουσίες απλά.

Εμένα δε μου αρέσουν καν οι αμπούλες, προτιμώ τα κολλάρα... Αλλά τι να κάνουμε. Βασικά θα ήθελα να μη χρειάζεται να βάζω τίποτα, αλλά έχουμε μεγάλο θέμα με τα τσιμπούρια και τα κουνούπια.
Με πονο καρδιάς τα δινω. Αλλά τα ενδοπαράσιτα είναι εντος, δεν πρεπει να περάσει από παντου η ουσία να φτάσει ως το δερμα να δηλητηριάσει το παράσιτο. Ενώ με τα τσιμπουρια κλπ μου καθεται βαρύτερο (το λέω εντελώς μπακαλιστικά)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Χαπια για ενδοπαράσιτα δίνεις; Βασικά το ίδιο είναι... άλλες χημικές ουσίες απλά.
Εγω δεν δινω χαπια για τα παρασιτα- παρα μονο οταν χρειαζεται. Αλλα δεν νομιζω να δρουν και με τον ιδιο τροπο. Τα χαπια τα δινεις- ειναι "σκουλικοκτονο"- πανε στο εντερο και κανουν εκει την δουλεια τους.
Τα χαπια για τους ψυλλους τα δινεις- διαχεονται απο μεσα προς τα εξω ( λεμε τωρα)- υπαρχουν στο αιμα/στην λεμφο? και παραμενουν εκει για 4-8-12 εβδωμαδες. ( το certifect λεει για ενα μηνα- το Bravecto απο 8εως 12 εβδωμαδες αναλογα με τα τσιμπουρια) και εμενα τουλαχιστον μου κανουν για πιο δραστικο δηλητηριο ακομα-και πιο πολυ επιβαρυνση του οργανισμου.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Αυτό που δε μου αρέσει εμένα είναι ότι δρα μόνο για ψύλλους και για τσιμπούρια. Με τα υπόλοιπα εκτοπαράσιτα τι κάνουμε;

Οσον αφορά ερλίχια κλπ, λένε πως το τσιμπούρι πρέπει να είναι τουλάχιστον 24 ώρες κολλημένο στο σκύλο για να μεταδώσει την ασθένεια. Πολλά σκευάσματα δεν αποθούν τα τσιμπούρια, αλλά τα σκοτώνουν σε 24 ώρες (δες Frontline). Δική μου εμπειρία όμως λέει πως τη στιγμή που το τσιμπούρι τσιμπήσει το σκύλο και αρχίσει να πίνει αίμα, μεταδίδει την ασθένεια αν είναι μολησμένο.

Επίσης, δεν βλέπω ότι κρατάει 3 μήνες (δες τσιμπούρια)
αυτο με την δικη σου εμπειρια τι ακριβως θελεις να πεις, επειδη δεν το καταλαβα ρωταω..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω στον κτηνίατρο για ερωτήσεις. Από δευτέρα αφού το χάπι θα του το δώσω την τρίτη επειδή του έδωσα χθες το χάπι για τα σκουλήκια και πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να του το δώσω.

Να διευκρινίσω κάποια πράγματα.
Κατέληξα στο χάπι γιατί ως τώρα με κολάρα, αμπούλες και σπρέι δεν έχω δει αποτέλεσμα. Όπως μου είπε και ο γιατρός το χάπι έχει νόημα μαζί με το σκαλιμπορ. Αμπούλα δεν έχει νόημα καθώς τον πάω στην θάλασσα. Στην ουσία αντικατεστησα την αμπούλα με το χάπι.
Να σημειώσω ότι μεγάλο μέρος της βόλτας μας η και ολόκληρη είναι στην εξοχή. Και εδώ τα τσιμπούρια κάνουν πάρτι.

Νομίζω πως δεν πρέπει να δίνουμε το χάπι σε όλα τα σκυλιά αλλά ίσως να είναι απαραίτητο (αν κάνει όσα γράφονται στην συσκευασία) σε κάποιες περιπτώσεις.

Για όσους ρώτησαν την τιμή, εγώ το αγόρασα 30€
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αυτο με την δικη σου εμπειρια τι ακριβως θελεις να πεις, επειδη δεν το καταλαβα ρωταω..
Πέρισυ επειδή τον Ιανουάριο είχε ήδη πάθει πυροπλάσμωση (δεν είχα βρει τσιμπούρι) είχα πάθει ψυχολογικό τραλαλα και κάθε βράδυ τον έλεγχα για τσιμπούρια (ειδικά αφτάκια και πατούσες). Τέλος Μαρτίου λοιπόν βρίσκω τσιμπούρι στο αφτί το οποίο δεν ήταν εκεί το προηγούμενο βράδυ, οπότε ούτε κολλημένο 24 ώρες. Δυστυχώς όμως 7 μέρες αργότερα αρνήθηκε να φάει, το ίδιο πρωί αμέσως πήγαμε στον κτηνίατρο - τσουπ, πυροπλάσμωση!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πέρισυ επειδή τον Ιανουάριο είχε ήδη πάθει πυροπλάσμωση (δεν είχα βρει τσιμπούρι) είχα πάθει ψυχολογικό τραλαλα και κάθε βράδυ τον έλεγχα για τσιμπούρια (ειδικά αφτάκια και πατούσες). Τέλος Μαρτίου λοιπόν βρίσκω τσιμπούρι στο αφτί το οποίο δεν ήταν εκεί το προηγούμενο βράδυ, οπότε ούτε κολλημένο 24 ώρες. Δυστυχώς όμως 7 μέρες αργότερα αρνήθηκε να φάει, το ίδιο πρωί αμέσως πήγαμε στον κτηνίατρο - τσουπ, πυροπλάσμωση!!
Η πυροπλασμωση θεραπευεται ευκολα?

Δηλαδη ο σκυλος δεν αποκτα ανοσια αν μολυνθει 1 φορα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η πυροπλασμωση θεραπευεται ευκολα?

Δηλαδη ο σκυλος δεν αποκτα ανοσια αν μολυνθει 1 φορα?
Εξαρτάται από το αν ξεκινήσει η θεραπεία εγκαίρως, αν ο σκύλος έχει και άλλα προβλήματα υγείας (ειδικά με συκώτι και νεφρά), κλπ.

Οχι, δεν αποκτά ανοσία. Για να αποκτήσει ανοσία πρέπει να το ξεπεράσει χωρίς φάρμακα (αλλά οι πιθανότητες να γίνει κάτι τέτοιο είναι μικρές) και επίσης αν το ξεπεράσει και χωρίς φάρμακα το παράσιτο μένει στον οργανισμό και σε περίπτωση προβλημάτων με το ανοσοποιητικό σύστημα υπάρχει περίπτωση να ξαναρρωστήσει.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Για πρόληψη από τα τσιμπούρια μου είπαν να βράσω σε νερό 2 - 3 λεμονιά κομμένα και με το υγρό αυτό να ψεκάσω τον σκύλο.
Το έχει δοκιμάσει κανένας;
Έχει αποτέλεσμα;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Για πρόληψη από τα τσιμπούρια μου είπαν να βράσω σε νερό 2 - 3 λεμονιά κομμένα και με το υγρό αυτό να ψεκάσω τον σκύλο.
Το έχει δοκιμάσει κανένας;
Έχει αποτέλεσμα;
κάπως έτσι δεν είναι και η citronella?

ή κάνω λάθος? (n)
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
manolo εμας μας ειπανε κατι φιλοι εμπειρικα παντα, ξυδονερο ανα 7μερο. Αγοραζεις ξυδι απο το σουπερ μαρκετ και το αραιωνεις με νερο (σε 1ποτηρι του νερου, 2κουταλιες της σουπας ξυδι) και μια μιρκη συριγγα (χωρις βελονα) γεμιζεις την συριγγα και το κανεις σε 3-4 σημεια της ραχης του σκυλου σαν να εβαζες αμπουλα,πανω στο δερμα δηλαδη και οχι πανω στο τριχωμα. κατοπιν βρεχεις ενα πανακι με το ξυδονερο και περνας τα μερη του σκυλου που εχει λιγοτερη τριχα(κοιλια,αρθρωσεις κτλπ) τελος αν θες μπορεις να περασεις με το ιδιο πανακι και λιγο τα πλευρα του σκυλου επιφανειακα στο τριχωμα. Οι φιλοι που μας το προτινανε το κανουν τα τελευταια 2μιση χρονια(και δεν βαζουν ουτε σκαλιμπορ ουτε αμπουλα) και ποτε δεν ειχαν προβλημα.
Εμεις θα το δοκιμασουμε φετος(αλλα θα βαλουμε κανονικα και σκαλιμπορ και αμπουλα,απλα θα το κανουμε σαν εξτρα προστασια) και θα σας πουμε αποτελεσματα στο τελος του καλοκαιριου!