γλυψιμο!!!


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτό μην το ξαναπείς. Η γάτα είναι ασύγκρητα πιο καθαρό ζώο (πρακτικά και στις συνήθειές της) και ενώ μεταφέρει (πολύ σπάνια) τοξόπλασμα (στο οποίο οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν αποκτήσει ανοσία) δεν μπορεί ποτέ να είναι φορέας εχινόκοκου. Από την άμμο της δεν κινδυνεύεις αν δεν "παίζεις" με τα περιτώματά της (από τα οποία πάλι δεν θα κινύνευες ιδιαίτερα εάν δεν έχουν σκουλίκια).
Ωραία συζήτηση πιάσαμε.

Τεσπα. Ξεχάσαμε το καλαζάρ (που παθαίνουν εκατοντάδες χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο παγκοσμίως) που μεταφέρει ο σκύλος (αλλά όχι η γάτα).

Η γάτα είναι εκπληκτικό κατοικίδιο για παιδί και τρομερά παρεξηγημένο ζώο στη χώρα μας (ιδέα δεν έχω γιατί). Τέλειο ζώο για μικρό παιδί σε διαμέρισμα, ή για όλους όσους δεν έχουν χρόνο και ενέργεια (ή διάθεση ; ) για έναν σκύλο.
Και σαφέστατα πιο καθαρό, ήσυχο και "εύκολο".
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κι εγώ φιλάω τον σκύλο μου (που είναι ΠΟΛΥ βρωμιάρης και έχει και μούσια) γιατί ή ζωή είναι πολύ μικρή (κι η δική του ακόμη μικρότερη) για να μην το κάνω.

Φιλάω και τη γάτα μου που φιλάει τον σκύλο που την φιλάει κι αυτός ....
κι η γιαγιά συνήθησε επιτέλους κι έβγαλε τον σκασμό (και πήρε κι αυτή σκύλο στα 86!!!)! :rolleyes: Κι όσο για τη γιαγιά:
Τώρα πια δεν νιώθει ποτέ ούτε μόνη ούτε κοφή (ο σκύλος είναι τα καινούργια της αφτιά και ακούει τα πάντα για εκείνη). Ξαναβρήκε τον παλιό της εαυτό (αλοιμονό μας).
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Θα συμφωνησω σε ολα τα παραπανω για τη γατα! Ειναι πολυ πιο εφικτο να κολλησεις τοξοπλασμα απο λαχανικα παρα απο τη γατα(και να φανταστειτε οτι στη βιολογια γενικης της 3ης λυκειου για τοξοπλασμα εχει πρωτα απ'ολα τα κατοικιδια για γελια ειναι)

Οσο για το καλαζαρ δν μπορει να κολλησει κανεις αμεσα απο το σκυλο παρα μονο εαν τον τσιμπησει μολυσμενη σκνιπα.

Και εγω φιλουσα φιλαω και θα φιλαω τα σκυλια μου κυριως στη μουσουδα:D( φροντιζω να το ακνω οταν δν βλεπει η γιαγια γιατι δν αντεχω τη γκρινια:p)
Και αγκαλια τα παιρνω μ'αρεσει παρα πολυ!

Dr Zhivago γελασα πολυ με την περιγραφη της γιαγιας:D:D:D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αχ τι ομορφα.. ποσο χαιρομαι που ειμαστε ολοι τοσο βρωμιαρηδες:D:D
οσο για να πω και γω για τη γιαγια μου και τη γατα μου.. η χρυσα ειναι το πιο χαδιαρικο πλασματακι του κοσμου.. τρυφερο υπακουο και γλυκυτατο.. και επειδη τρελαινεται για φιλακια στο κουτελο της, εχει εκπαιδευσει τη γιαγια.. παει το πρωι στο κρεβατι της βαζει κουτελο στο στομα γιαγιας και κοιμαται!! και να σου η τρελογριουλα να μενει ακινητη για να μην ξυπνησει το γατι της :D:D:D τρελη εκπαιδευση σας λεωωω
 


panos63

Active Member
Ο γιος μου μεγάλωσε σε ένα σπίτι που πάντα υπήρχαν σκυλιά. Ποτέ δεν έπαθε τίποτα. Εφόσον τηρούνται οι εμβολιασμοί, η συστηματική υγιεινή κλπ, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Φυσικά, καλύτερα από όλους μας γνωρίζουν για το θέμα οι γιατροί. Καλύτερα να ρωτήσεις έναν καλό παιδίατρο.
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Και γω ομολογω οτι φιλαω τη Ρανια:D. Βεβαια, μια φορα που το ειδε ο αντρας μου κοντεψε να παθει εγκεφαλικο:D. Και οταν τον ρωτησα γιατι, η απαντηση ηταν οτι με το στομα μου φιλαω και το παιδι...:confused: (σκεφτηκα να του δωσω μια αρκετα καλη απαντηση, αλλα μετα ειπα να κρατησω το επιπεδο της συζητησης ;))
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τεσπα. Ξεχάσαμε το καλαζάρ (που παθαίνουν εκατοντάδες χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο παγκοσμίως) που μεταφέρει ο σκύλος (αλλά όχι η γάτα).
Το 90% όσων παθαίνουν καλαζαάρ το παθαίνουν από βρώση λαχανικών. Είναι δύσκολο να περάσει από το σκύλο στον άνθρωπο. Το έψαξα πρόσφατα.
Edit: Λάθος μπερδεύτηκα. Τον εχινόκοκκο εννοούσα.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Παιδια απο τα λαχανικα παθαινουμε και σαλμονελα..ειδικα αυτα που μας σερβιρουν που ειναι απλυτα..
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
34
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Επισης τα αφηνω και να με γλυφουν και ποτε δν εχω παθει τπτ!:)
Οσο για το δαγκωμα επειδη προσφατως ετυχε μια περιπτωση δν κανουν ραμματα οχι για τα μικροβια αλλα για καποιο ενζυμο η κατι τετοιο π διαθετουν τα σκυλια και αν κλειστει μεσα στην πληγη δν θα την αφησει να θρεψει ποτε!;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Το βακτιρίδιο σαλμονέλα:
Salmonella bongori ;
Salmonella enterica ;
Salmonella enterica arizonae ;
Salmonella enterica diarizonae ;
Salmonella enterica enterica ;
Salmonella enterica houtenae ;
Salmonella enterica indica ;
Salmonella enterica salamae ;
Salmonella subterranea

βρίσκεται παντού:
Στο νερό, στο ψάρι, στο κοτόπουλο, στο αυγό, στο κρέας, στα λαχανικά,...

Όσο τα παραπάνω ψίνοντε, βράζοντε πάνω απο τους +75° κελσίου, δεν υπάρχει κύνδηνος. Φανταστείτε λοιπόν οτι το κρέας το ψίνουμε στο φούρνο στους 170 με 200° βαθμούς και το νερό βράζει στους 90° κελσίου χωρίς την πρόσθεση αλατιού.

Το κρέας η τα λαχανικά δεν διατρέχουν κανέναν κύνδηνο όταν είναι ψιμένα πολύ καλά. Άμα υπάρχει ακόμα και ένα κομμάτι που δεν έχει ψιθεί-βραστεί καλά, τότε μπορεί να είναι εστία μόλυνσης.

Τσάμπα πέρασα 2 χρόνια στην κουζίνα της σχολής;;
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Οσο για το καλαζαρ δν μπορει να κολλησει κανεις αμεσα απο το σκυλο παρα μονο εαν τον τσιμπησει μολυσμενη σκνιπα.
Και όχι τη σκνίπα που τσιμπάει σκυλιά, τσακάλια, αλεπούδες κλπ.

@Rania: :lol:


Δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα από σκύλο κι ας έχω χαϊδέψει και με έχει γλύψει ό,τι αδέσποτο έχει βρεθεί μπροστά μου εδώ και τριααα εεε εικοσιέξι χρόνια. :D Απλά, οι γονείς μου, μη μπορώντας να το αποφύγουν, με μάθανε να πλένω τα χέρια μου μετά και να μην τα βάζω στο στόμα (πριν). Γενικώς έρχομαι σε επαφή με πολλά σκυλιά και με γλύφουν στο πρόσωπο. Τα σκυλιά μου τα φιλάω στη μουσούδα πάνω από τη μύτη αλλά δε με ενθουσιάζει κιόλας το ότι ξέρω που χώνουν τη μουσούδα τους. :p
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ρε παιδια μην το ψαχνετε.. δεν ειναι ευκολο να αρρωστησεις απο σκυλι.. απο τα δικα μας δε απιθανο.. αφου ειναι με τα εμβολιακια τουσ και τα αντισκουλικακια τους.. αν ειναι να σκεφτομαστε τι θα κολλησοθμε απο σκυλια χαθηκαμε.. ειπαμε πιο πιθανο ειναι εχινοκκοκος απο μαρουλι η σαλμονελα απο γλυκα που εχουν μεσα αυγα.. Αλλα ποιος μπορει να αντισταθει σε μια μους σοκολατα? αρα φιλατε τα μπουμπουκια σας γιατι οπως ειπε και ο ζιβαγκο η ζωη τους ειναι μικρη και η αγαπη που εχουν να δωσουν απειρη.. οποτε δωστε φιλακια αγκαλιτσες γουτσι γουτσι.. εγω δε συγκρινω τα ναζακια και τα φιλακια που μου δινει η ριτα το πρωι που ξυπναμε αν κοιμηθουμε μαζι.. αν ειναι να παω απο αυτο ε.. χαλαλι :D:D:D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το βακτιρίδιο σαλμονέλα:
Salmonella bongori ;
Salmonella enterica ;
Salmonella enterica arizonae ;
Salmonella enterica diarizonae ;
Salmonella enterica enterica ;
Salmonella enterica houtenae ;
Salmonella enterica indica ;
Salmonella enterica salamae ;
Salmonella subterranea

βρίσκεται παντού:
Στο νερό, στο ψάρι, στο κοτόπουλο, στο αυγό, στο κρέας, στα λαχανικά,...

Όσο τα παραπάνω ψίνοντε, βράζοντε πάνω απο τους +75° κελσίου, δεν υπάρχει κύνδηνος. Φανταστείτε λοιπόν οτι το κρέας το ψίνουμε στο φούρνο στους 170 με 200° βαθμούς και το νερό βράζει στους 90° κελσίου χωρίς την πρόσθεση αλατιού.

Το κρέας η τα λαχανικά δεν διατρέχουν κανέναν κύνδηνο όταν είναι ψιμένα πολύ καλά. Άμα υπάρχει ακόμα και ένα κομμάτι που δεν έχει ψιθεί-βραστεί καλά, τότε μπορεί να είναι εστία μόλυνσης.

Τσάμπα πέρασα 2 χρόνια στην κουζίνα της σχολής;;

Θα το πω το ξεμπαρκο για το τοπικ..αλλα δεν αντεχω με ολα αυτα που εγραψες Δαφνακι..για τετοιους λογους ειμαι εναντια της barf...:Dκαλα σκαω..:D
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κανγκο, πρέπει να πέσεις στην περίπτωση!
Αλοιμονό μας αν ΟΛΑ τα κρέατα-λαχανικά,..... είχαν σαλμονέλα, τοξοπλασμα, κτλ....:eek::eek:
Θα είμασταν όλοι στο νοσοκομείο!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Κανγκο, πρέπει να πέσεις στην περίπτωση!
Αλοιμονό μας αν ΟΛΑ τα κρέατα-λαχανικά,..... είχαν σαλμονέλα, τοξοπλασμα, κτλ....:eek::eek:
Θα είμασταν όλοι στο νοσοκομείο!
Δεν ειπα ολα...!!

Παντως οι τρελες αγελαδες μην νομιζεις επειδη δεν στις λενε στις ειδησεις οτι δεν υπαρχουν...

Και μονο περιπτωση δεν ειναι..,γνωστος μου κολησε σαλμονελα απο σαλατα..
Τιποτα απο αυτα που μας σερβιρουν δεν ειναι καλα..
Πλέον θεωρείτε μεγάλη υπόθεση να έχεις κήπο με ζαρζαβατικά και κώνε με έναν καλο κτηνοτρόφο..και εκεί έρχονται αλλα προβλήματα αν είναι ένας μικρός κτηνοτρόφος του χωριου σου..έ,ρχεται τακτικά ο κτηνίατρος για έλενχο..?.έχω ακούσει παρα πολλές περιπτώσεις για μόλυνσεις από κρέατα και ας είναι ντόπια..
Κάνουν ελένχους?
Τι προέλευση έχουν?
Πλέον το πιο υγιες
είναι να τρως τον αέρα...,είναι άστα βραστά..!!
Εχω συζήτηση με πολλούς γιατρός πάνω σε αυτά τα θέματα..,ίσως σε άλλες χώρες οι ελένχοι να είναι καλύτερα.., σίγουρα θα είναι εγκυρότεροι πάντως..!!;)

PS.Μην κολαμε στην barf μιλαμε και για εμας ετσι?:)
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μιλάω και για εμάς και δεν μιλάω για εξωτερική εστίαση :)eek:) αλλά για το τι βάζεις μέσα στο ψυγείο σου.
Φυσικά και υπάρχει φόβος σε όλα. Όχι μόνο στα τρόφιμα.
Ακόμα και ο αέρας που αναπνέουμε έχει μικρόβια και ρύπους που προκαλούν καρκίνο.

Όσο το ψάχνεις, τόσο βρίσκεις και τόσο τρελαίνεσαι και γι'αυτό καλύτερα εγώ σταματάω εδώ (είμαστε και οφ τόπικ :rolleyes:)....

θα συνεχίσω να φιλάω το σκύλο μου, θα συνεχίσω να τρώω κρέας μέτρια ψιμμένο και θα συνεχίσω να ζώ όπως μ'αρέσει γιατί όχι μόνο η ζωή του σκύλου μου είναι σύντομη για να τον ευχαριστηθώ αλλά και η δική μου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Μιλάω και για εμάς και δεν μιλάω για εξωτερική εστίαση :)eek:) αλλά για το τι βάζεις μέσα στο ψυγείο σου.
Φυσικά και υπάρχει φόβος σε όλα. Όχι μόνο στα τρόφιμα.
Ακόμα και ο αέρας που αναπνέουμε έχει μικρόβια και ρύπους που προκαλούν καρκίνο.

Όσο το ψάχνεις, τόσο βρίσκεις και τόσο τρελαίνεσαι και γι'αυτό καλύτερα εγώ σταματάω εδώ (είμαστε και οφ τόπικ :rolleyes:)....

θα συνεχίσω να φιλάω το σκύλο μου, θα συνεχίσω να τρώω κρέας μέτρια ψιμμένο και θα συνεχίσω να ζώ όπως μ'αρέσει γιατί όχι μόνο η ζωή του σκύλου μου είναι σύντομη για να τον ευχαριστηθώ αλλά και η δική μου.
Καλα κανεις γιατι οντως βγηκαμε εκτος τοπικ..

θυμάμαι σε ένα cumbing που είχα πάει ήταν μια κοπέλα που έλεγε ότι έχει σκύλο αλλα σιχαίνεται το σάλιο του και τις τρίχες του..
Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος σιχαίνεται τα σκυλιά δεν πρέπει να έχει...
Εγώ όταν αγαπάω κάτι...το αγκαλιαζω, το φιλάω και ζω μαζί του..,αλλιώς ποιο το νόημα?Τι σχέση μπορεί να έχεις όταν σιχαίνεσαι κάτι?
Πως θα του ανοίξεις το στόμα αν χρειαστεί..?απλά φροντίζουμε στο να μπορούμε να τα φιλάμε με το να τα έχουμε υγιή..
Οποτε και εγώ θα συνεχίσω να φιλάω το σκυλί μου, θα συνεχίσω να κοιτάω να έχω κάνω κάποια πρόληψη στο φαγητό ,γιατί μικρή η ζωή ..αλλα οπως εχουμε καταντησει μην βγάλουμε και τα ματάκια μας..(αν και τις προάλλες έφαγα ψιλό ωμο..:D)

p.s δεν θα μπορουσα να διανοηθώ να μην φύλαγα τις αυτουμπες του κουνελιού μου..:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3