Barf vs Ξηρά τροφή..??


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409

Αξιζει να ριξεις μια ματια στο καναλι του,κανει πολυ ενημερωτικα βιντεακια μαζι με την Dr. Becker που ειναι εξπερτ στη διατροφολογια των σκυλων.
Ευχαριστω πολυ!!!!!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!! Εχω παρει την αποφαση δειλα δειλα να ξεκινησω μπαρφ στον σκυλο μου. Διαβαζω εδω και καιρο πραγματα.. μεχρι τωρα που εδινα κομματακια μονο κυριως κοτοπουλο χωρις προβλημα. Χθες εφαγε το πρωτο πλαταρι σκετο(με την πετσα) να δουμε πως θα τα παει.. απο ορεξη να το φαει μια χαρα.. αλλα τα κακα το βραδυ νερο:confused: επισης σημερα η ανασα του μυριζε λιγακι ασχημα.. και καπου εκει ξεχνας οσα τοσο καιρο διαβαζες:LOL: ηθελα να του ξεκινω την μπαρφ γιατι ειναι γενικοτερα ευαισθητος (λιγα δερματικα λιγα μαλακα κακα ανα καιρους).. θελω να το προσπαθησω ομως.. ειχατε στις αρχες εσεις που ταιζετε μπαρφ τετοια??
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!! Εχω παρει την αποφαση δειλα δειλα να ξεκινησω μπαρφ στον σκυλο μου. Διαβαζω εδω και καιρο πραγματα.. μεχρι τωρα που εδινα κομματακια μονο κυριως κοτοπουλο χωρις προβλημα. Χθες εφαγε το πρωτο πλαταρι σκετο(με την πετσα) να δουμε πως θα τα παει.. απο ορεξη να το φαει μια χαρα.. αλλα τα κακα το βραδυ νερο:confused: επισης σημερα η ανασα του μυριζε λιγακι ασχημα.. και καπου εκει ξεχνας οσα τοσο καιρο διαβαζες:LOL: ηθελα να του ξεκινω την μπαρφ γιατι ειναι γενικοτερα ευαισθητος (λιγα δερματικα λιγα μαλακα κακα ανα καιρους).. θελω να το προσπαθησω ομως.. ειχατε στις αρχες εσεις που ταιζετε μπαρφ τετοια??
Πόσο καιρό έτρωγε τα κομμάτια κοτόπουλο; Το στομάχι πρέπει να στρώσει λίγο μέχρι να αρχίσει να επεξεργάζεται το κόκαλο. Και βγάζε την πέτσα στην αρχή.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πόσο καιρό έτρωγε τα κομμάτια κοτόπουλο; Το στομάχι πρέπει να στρώσει λίγο μέχρι να αρχίσει να επεξεργάζεται το κόκαλο. Και βγάζε την πέτσα στην αρχή.
Ευχαριστω για την απαντηση! Χθες εφαγε ενα μικρο πλαταρι μονο.. ηταν το πρωτο του δηλαδη (τα κομματακια που του εδινα ανα διαστηματα ηταν τοσο μικρα που φανταζομαι δεν μετρανε) του το κραταγα και το ετρωγε.. το μασουσε ωστοσο αρκετα καλα κ απο μονος του. Την πετσα ναι επρεπε να την ειχα βγαλει.. την ιδια μερα παντως βραδυ πια που εφαγε την ξηρα του μετα τα κακα ηταν κανονικα..και γενικα σε διαθεση δεν ειχε θεμα! να εδινα για αρχη λιγο στηθος πχ σιγα σιγα και οχι πλαταρι;
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ευχαριστω για την απαντηση! Χθες εφαγε ενα μικρο πλαταρι μονο.. ηταν το πρωτο του δηλαδη (τα κομματακια που του εδινα ανα διαστηματα ηταν τοσο μικρα που φανταζομαι δεν μετρανε) του το κραταγα και το ετρωγε.. το μασουσε ωστοσο αρκετα καλα κ απο μονος του. Την πετσα ναι επρεπε να την ειχα βγαλει.. την ιδια μερα παντως βραδυ πια που εφαγε την ξηρα του μετα τα κακα ηταν κανονικα..και γενικα σε διαθεση δεν ειχε θεμα! να εδινα για αρχη λιγο στηθος πχ σιγα σιγα και οχι πλαταρι;
Εγώ να πω την αλήθεια ξεκινάω με μπούτια συνήθως. Ποτέ όμως δεν είχα θέμα πριν δώσω ωμό με τα κακά τους, παίζει δηλαδή να δώσω και κατευθείαν πλατάρι πχ χωρίς να μου κάνουν διάρροια. Επειδή εσένα έχει θέμα, ξεκίνα 2 μέρες πχ στήθος, μετά δώσε μπούτι και αφού στρώσει τότε πήγαινε σε πλατάρι -ή ολόκληρο κοτόπουλο τεμαχισμένο, να φάει απ'όλα τα μέρη. Δως του χρόνο να προσαρμοστεί το στομάχι του.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εχω παρει την αποφαση δειλα δειλα να ξεκινησω μπαρφ στον σκυλο μου.
ψαχνω,ξαναψαχνω, δεν βρισκω introduction topic για τον σκυλο σου...μας τον κρατας κρυφο μην τον ματιασουμε η δεν εψαξα αρκετα καλα????
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
ψαχνω,ξαναψαχνω, δεν βρισκω introduction topic για τον σκυλο σου...μας τον κρατας κρυφο μην τον ματιασουμε η δεν εψαξα αρκετα καλα????
Το πρωτο:) δεν εχω αισθανθει ετοιμη και αφου δεν ειναι κ υποχρεωτικο παιρνω τον χρονο μ!
 
  • Like
Reactions: Giannis_Rottie


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
δεν εχω αισθανθει ετοιμη και αφου δεν ειναι κ υποχρεωτικο παιρνω τον χρονο μ!
Οκ, καλώς πράττεις. Όταν έρθει η ώρα θα γίνει φαντάζομαι σούπερ παρουσίαση. Καλή αρχή στην ωμοφαγία.... Μην πελαγωσεις με τον όγκο των πληροφοριών, στην αρχή κρατάμε το μενού απλό, μόνο κόκκαλο και κρέας και σιγά σιγά προσθέτουμε λαχανικά και άλλα βοηθήματα ( κουρκουμα, κεφιρ , σπόρους τσια, λιναροσπορο, σουσάμι, λάδι καρύδας, γκοντζιμπερι, κτλπ). Καλή αρχή!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Οκ, καλώς πράττεις. Όταν έρθει η ώρα θα γίνει φαντάζομαι σούπερ παρουσίαση. Καλή αρχή στην ωμοφαγία.... Μην πελαγωσεις με τον όγκο των πληροφοριών, στην αρχή κρατάμε το μενού απλό, μόνο κόκκαλο και κρέας και σιγά σιγά προσθέτουμε λαχανικά και άλλα βοηθήματα ( κουρκουμα, κεφιρ , σπόρους τσια, λιναροσπορο, σουσάμι, λάδι καρύδας, γκοντζιμπερι, κτλπ). Καλή αρχή!
Ναι τα εχω διαβασει και να σ πω δεν ειναι οτι αγχωνομαι ειναι οτι δεν τον περιμενα τοοσο ευαισθητο απ την πρωτη δοκιμη:LOL: θα επιμεινω για λιγο ακομα ελπιζω να συνηθισει χωρις να του κανω ζημια..ευχαριστω πολυ!
 


Misty

Active Member
10 Νοεμβρίου 2015
41
40
37
για να παραθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία, μετά από αρκετό διάβασμα και δοκιμή έτοιμης barf στη σκυλίτσα μας, καταλήγω ότι μόνη σωστή επιλογή barf είναι αυτή που φτιάχνεις μόνος σου. η εμπειρία μας με την έτοιμη barf που αγοράσαμε από pet shop δεν ήταν πολύ καλή, το κυριότερο που παρατήρησα ήταν μεγάλη δυσκοιλιότητα και αρκετή δυσκολία, καθώς τα κόπρανα έβγαιναν δύσκολα κ ήταν σαν πέτρες, επίσης αν και δίναμε και παραπάνω ποσότητα από την προτεινόμενη η σκυλίτσα μας δεν πήρε σχεδόν ούτε γραμμάριο. Ίσως να μην λειτούργησε σωστα η συγκεριμένη για εμάς, δεν ξέρω..
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Λοιπον να πω οτι αρχισα να μπλεκω κοτοπουλο στηθος πλαταρια κ μπουτι με την ξηρα τροφη και τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα.. τελεια κακα ολα τελεια, καθολου διαρροιες ουτε καν μαλακα.. ισα ισα καλυτερα κακα δεν εχω ξαναδει σε αυτον τον σκυλο ποτε! Σημερα πρωτη φορα θα αρχισω το ενα απο τα δυο γευματα μονο μπαρφ να δω πως θα παει.. εχει ειπωθει οτι δεν κανει να μπλεκουμε ωμα με ξηρα λογω διαφοτετικου χρονου χωνεψης. Μιλησα με τον κτηνιατρο μου κ λεει αυτο δεν ισχυει ουτε για αστειο, μιας κ μπαρφ να δινεις μονο, το κρεας με τα κοκκαλα εχουν πολυ μεγαλη χρονικη αποκλιση χωνεψης.. επισης μου λεει αν ηταν ετσι δεν θα δινοταν ουτε ξηρα ανακατεμενη με gastro κονσερβα, σε περιπτωσεις γαστρεντερικου προβληματος. Γενικα μου λεει σε ευαισθητα στομαχια ποτε αποτομη αλλαγη οτι κ να ειναι.. σε εμας οντως δουλεψε..
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Ξηρά με νωπή τροφή μαζί ποτέ! Έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο πέψης.
Χρονο οχι τροπο.
Και στο μπεργκερ αλλο χρονο πεψης εχει το μαρουλι αλλο ο κιμας.Δεν εχει παθει ποτε κανεις κατι (νταξει αν τρως μονο μπεργκερ παθαινεις :p )
Μην τρομαζετε τον κοσμο με αυτο,γιατι οποιος δινει ξηρα δεν θα κανει ποτε το βημα σε ωμο.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Χρονο οχι τροπο.
Και στο μπεργκερ αλλο χρονο πεψης εχει το μαρουλι αλλο ο κιμας.Δεν εχει παθει ποτε κανεις κατι (νταξει αν τρως μονο μπεργκερ παθαινεις :p )
Μην τρομαζετε τον κοσμο με αυτο,γιατι οποιος δινει ξηρα δεν θα κανει ποτε το βημα σε ωμο.
Εμείς τρώμε και κρέπες με nutela αλλά ο σκύλος δεν μπορεί.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Το κρεας με τα κοκαλα ομως που τρωει εχουν τεραστια διαφορα χρονου πεψης! Μπορεις να δωσεις καποια αξιοπιστη πηγη σε σχεση με αυτο που λες; Οι κτηνιατροι της κλινικης παντως υπεγραφαν οτι δεν ισχυει καθολου αυτο με την ξηρα ανακατεμενη με ωμα, μαγειρευτα, μαλακες κονσερβες ή οτι αλλο..
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλά μην κάνουμε την τρίχα τριχιά τώρα, αν δεν ζορίζεται ο σκύλος για λίγες μέρες μπορεί να το κάνει μέχρι την πλήρη μετάβαση, μην τρελαθούμε πια.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μπαρφ ανακατεμένη με ξηρά στο ίδιο γεύμα, ποιος ο λόγος;
Κατά την γνώμη μου άκυρο εντελώς.

Γεύματα με ξηρά σκετη ενώ ταιζεις κυρίως ωμά, κανένα πρόβλημα. Λίγο πολύ όλοι το κάνουμε.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Tο ανακατεμα που μου προτεινε ο κτηνιατρος, σταματησε τις διαρροιες που ειχε στην αρχη απο το σκετο ωμο. Συνηθισε - οπως καταλαβαινω εγω απο τα κακα του- το στομαχι του το ωμο αυτο το μεσοδιαστημα, και πλεον δινω ενα γευμα ξηρα και ενα ωμο(ακομα μονο μερη κοτοπουλου) χωρις διαρροιες καθολου.. τωρα ξερω γω, φανταζομαι ειναι κ αναλογα τον σκυλο, στον δικο μου δουλεψε τελεια οπως βλεπω μεχρι στιγμης..