Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Είναι άχρηστη πληροφορία; την κράτησα.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει και σε μένα την άσχετη στα περί δυσπλασίας τι βλέπω, και τι σημαίνει αυτό για τον κούταβο;
Γιατί όταν κοιτάζω τις ακτινογραφίες (με το μάτι του αρχιτέκτονα) βλέπω κάτι ασυμμετρίες και σκιάζομαι λίγο.
Θα πρέπει να περιμένουμε από αυτούς που βλέπουν το ζώο: τον γιατρό και την σαρας.Εξάλλου το κουτάβι είναι ακόμα μικρό, (και κουνιστρό).
Δεν είναι δυστυχώς Μανο μου τόσο απλό.
Δεν είναι οπως θα συνέβαινε πχ σε μια Χ, ψ πάθηση που ευθύνεται ένα υποτελες ταυτοποιημενο γονίδιο, που κανεις το τεστ σου και καθάρισες.

Η δυσπλασια είναι αρκετά περίπλοκη περίπτωση.
Δεν γνωρίζουμε όσα θα θέλαμε και δεν έχουμε απαντήσεις για όλα.
Δεκαετίες ολόκληρες οι επιστήμονες ψάχνουν να βρουν το/τα γονίδια που ευθύνονται για την δυσπλασία, αλλά μάταια. Σε κάποιες φυλές έχουν βρεθεί γονίδια που σχετίζονται με την δυσπλασία, όχι όμως που προκαλούν την δυσπλασία.

Άρα μέχρι στιγμής από πλευράς γονοτυπου δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.


Τι μας μένει;
Ο φαινοτυπος και ο αποκλεισμός από την αναπαραγωγή σκύλων που εκφράζουν το πρόβλημα ή έστω έχουν σοβαρό πρόβλημα.
Όλο αυτό με την ελπίδα πως θα μειωθεί η συχνότητα εμφάνισης του προβλήματος. Αυτό λέει η λογική.
Καταφεραμε τίποτα;
Οχι όσα θα θέλαμε.
Το πρόβλημα εξακολουθεί και υπάρχει.

Χμ...
Μήπως τελικά δεν είναι κληρονομικό, αλλά επίκτητο;
Άγνωστο.

Τι άλλο μένει;
Εξωγενείς παράγοντες.
Λέγεται πως μεγάλο ρόλο παίζει η άσκηση, το βάρος και η χαλαρωτητα των συνδέσμων.
Εδώ είμαστε τώρα, αυτό εξετάζεται, εδώ εστιάζουν οι μελέτες που γίνονται (ή μάλλον ΚΑΙ εδώ).

Για να το πω απλά και να μην κουράζω:
Δεν ξέρουμε 100% αν είναι κληρονομική ασθένεια, αν οφείλεται σε κάποιους εξωγενείς παράγοντες κατά την διάρκεια της ανάπτυξης του σκύλου ή είναι ένας συνδυασμός και των 2.

Πολύ ενδιαφέροντα άρθρα έχει αναρτήσει για το θέμα (και έχει κάνει και πολλά σεμινάρια) η Carol Beuchat από το institute of Canine biology.
Ξέρουμε 100% οτι επηρρεάζεται και από κληρονομικούς και από περιβαλλοντικούς παράγοντες.Το οτι δεν καταφέραμε τίποτα , λυπάμαι αλλά φταίνε αυτοί που δεν συνεργάζονται. Τελικά καταλάξαμε στο να παρακαλάμε κόσμο να χρησιμοποιεί το pd
Επίσης πολύ μου άρεσε αυτό από την κα. Carol. Να το μεταφράσω;.
Συγνώμη βρε παιδιά για το τρολάρισμα και το οφφ, αλλά είδα καπάκια και το #74 και κλαίω ακόμα με την ασχετοσύνη της @ioanna a επί του συγκεκριμένου θέματος που δεν ξέρει ούτε τα βασικά.

Σταμάτα κι εσύ βρε κουκλίτσα μου να λες ανοησίες για πράγματα που δεν ξέρεις!
Μα δεν ξέρω!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δυσκολες εποχες για να εισαι εκτροφεας σκυλων...
Καποια στιγμη θα φτασουμε σε σημειο να γινονται 100.000 εξετασεις στους γεννητορες, ολες πιστοποιημενες απο τον κοε φυσικα, για να ειμαστε "σιγουροι".
Τοτε θα ξερουμε οτι φτιαξαμε τον τελειο σκυλο, τον αψεγαδιαστο!
Θα ειναι τοσο τελειος που θα φοβασαι να τον βγαλεις βολτα, θα τα εχουμε μεσα σε γυαλες και θα τα χαζευουμε απ εξω, αυτο το θαυμα της εκτροφης!!

Τα πιο δυνατα σκυλια που εχω γνωρισει εγω παντως, σωματικα και νοητικα, δεν ηταν "εκτροφης".........
 
  • Like
Reactions: Lavernne and kok


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
βρε εδω δεν μπορουμε να καταλαβουμε οτι πρεπει να εχουμε επισημες
αλλο οι επισημες αλλο οι ακτινες για την παρτυ μας να δουμε τι παιζει και εσυ πας ενα βημα παρακατω.
μην βιαζεσαι και μην εισαι ημιμαθεις

τελευταια τα σκορ παιζοντε στα δικαστηρια,οποιος ειναι παοκ το βραδυ αλλαζει το αποτελεσμα
μα τι λεωωωω
παοκ ειμαι αφου
To ξανα ειπα μονο ΕΠΙΣΗΜΕΣ γνωμη μου.
αλλά όλα αυτά όταν υπάρχει η προδιάθεση.
Aν υπαρχει που σημαινει οτι οταν ΔΕΝ υπαρχει εισαι οκ!!!Ποσο μαλλον για μεγαλυτερο βαθμο απο Β

Οσο αφορα τα ισχυα εχω δει και χειροτερα..... δεν ειναι το τελος του κοσμου.
Το ζωο ειναι νεαρο, μπορει να βελτειωθει ή και να χειροτερεψει.
Η εκτροφη αυτα τα εχει.

Σχετικα με τις επισημες/ ανεπισημες εξετασεις.
Αν και εχω επισημες ( και δεν με "συμφερει" αυτο που εχω να πω) μπορει οι ανεπισημες να ειναι σωστες και αληθινες, ενω οι επισημες γιαλαντζί;)
Τωρα να τσιγκουνευτηκε η τριτοδεσμίτισσα τα 150€ για τις επισημες ενω εχει φαει ενα καρο λεφτα στα σκυλια και στις εκθεσεις το βλεπω απιθανο, παρ' ολα αυτα ειναι μια αμελια της, οχι ομως τοσο σοβαρη;)

-εξετασεις 4-5 φορες.....
- δεν ζευγαρωνει το C....
Συγνωμη, που τα εχετε ακουσει αυτα?
Υπαρχει 5 ετων σκυλι χωρις δυσπλασια;
1)Προφανως υπαρχουν και χειροτερα,αλλα αυτο δεν αλλαζει το αποτελεσμα
2)Να βελτιωθει απο μονο του πως??Ειναι 10 μηνων...
3)Δεν ξερω για την FCI αλλα για το SV και τον τροπο που της εκανα 2 φορες δεν μπορει να γινει καπως.
4)Γενικα και παλι και οχι ειδικα.Δεν μας αφορα ποσα δινει για αλλα πραγματα καποιος ειναι ξεχωριστο κομματι...και αλλοι δινουν ποιο πολλα εβδομαδια μηναια για αλλες ασχολιες με τον σκυλο αλλα κανουν επισημες οπως πρεπει και η διαφορα ειναι πανω απο 150 ευρω αν μεσα ειναι και οι ΕD και το dna test μιλαμε για διαφορα της ταξεως των 300 ευρω ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟ!

Σημασια και μονο εχει η υγεια του σκυλου,τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε....

Υ.Γ Για αυτο τα εσπασε το WSUV με την FCI να μην εχουμε τετοια θεματα....Crafts κτλπ μπορει να τα κρατησει η FCI :D
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τα πιο δυνατα σκυλια που εχω γνωρισει εγω παντως, σωματικα και νοητικα, δεν ηταν "εκτροφης".........
Μπορει να παραπλανησει πολλους που διαβαζουν,δεν εχεις παει σε σωστους "χωρους" για να διαπυστωσεις οτι αυτο που λες δεν μπορει να ειναι σωστο.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
άλλες αν βάλεις Β με C (αυτό απαγορεύεται αν δεν κάνω λάθος )
.
Oχι δεν απαγορευεται,λεω οχι επειδη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχουν ζευγαρωσει σκυλια με noch zugelassen δλδ C.Πιο πολυ στα ED παρα στα HD ισως επειδη η εξεταση και αγκωνων ειναι πιο "καινουρια"
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Oχι δεν απαγορευεται,λεω οχι επειδη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο εχουν ζευγαρωσει σκυλια με noch zugelassen δλδ C.Πιο πολυ στα ED παρα στα HD ισως επειδη η εξεταση και αγκωνων ειναι πιο "καινουρια"
το C το ξέρω οτι επιτρέπετε αλλά είχα την εντύπωση ότι μπαίνει μόνο με Α μπορεί να το ονειρευόμουν απλώς:confused:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θέλω να κάνω ένα σχόλιο, πάνω στην θλιβερότητα αυτού του θέματος.
Σκεφτηκα πόσο πιό θλιβερό θα ήταν, η @saras να μην έβγαζε το θέμα στο φόρουμ, να γινόταν συνενόηση απευθείας με την εκτροφέα, να αποσιωπούσαν το γεγονός και καθόσον έχουν υπογράψει συμβόλαιο εκτροφικών δικαιωμάτων, μετά από ένα χρόνο να το ζευγάρωναν με άλλο ακίτα από το ίδιο εκτροφείο, η @saras να αποζημιωνόταν με 2 κουτάβια (είτε σε χρήμα είτε σε "υλικό" ) και όλα καλά!!
Αλλά μάλλον είναι η φαντασία μου! δεν γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα, έτσι;;;;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αυτό τώρα είναι ένα ζήτημα...

Πως μπορείς να περιορίσεις την "ζημιά" που προκαλεί ένα τέτοιο γεγονός.

Πρώτα στον σκύλο και τον ιδιοκτήτη του που σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν αυτή την ταλαιπωρία και δεν σκέφτονταν έτσι τους πρώτους μήνες της συμβίωσης τους.

Μετά στον εκτροφέα του σκύλου που ούτε αυτός ήθελε να συμβεί κάτι τέτοιο και σίγουρα δεν είναι και εκτροφέας που θα μπορούσες να τον κατατάξεις στους ανεύθυνους.

Υπάρχει όμως και μια άλλη "ζημιά". Αυτή της "κοινής γνώμης" και το βλέπουμε στο παρόν νήμα. Αρχίζουμε εντοπίζοντας κάποια τυπικά ή διαχειριστικά λάθη σε ένα συγκεκριμένο γεγονός και φθάνουμε στο συμπέρασμα ότι "τα καλύτερα σκυλιά για εργασία γεννιούνται στην πίσω αυλή"...

Η "πίσω αυλή", μια φράση που προκύπτει από το back yard breeder και δεν αποδίδεται τόσο όμορφα στα Ελληνικά, δεν είναι φράση που υποδηλώνει το μέρος όπου η εκτροφή λαμβάνει χώρα, μα είναι φράση που εκφράζει ποιότητα και νοοτροπία εκτροφής. Η ποιότητα και η νοοτροπία της εκτροφής της "πίσω αυλής", λοιπόν, είναι η χείριστη. Είναι αυτή που ο εκτροφέας ή καλύτερα αυτός που ζευγαρώνει τα ζώα, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για το πως θα βγουν τα κουτάβια, δεν ενδιαφέρεται για την ποιότητα ζωής των ζώων του και των απογόνων τους και σίγουρα δεν ενδιαφέρεται για τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες.

Οπότε, καλό είναι να ξέρουμε τι σημαίνει κάθε φράση και πως πρέπει να χρησιμοποιείται.

Ειδικότερα τώρα στο γεγονός... Για εμένα δεν είναι και τόσο θλιβερό όσο μοιάζει να είναι για άλλους. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό.

Αυτός ο σκύλος δεν είναι ένας άχρηστος σκύλος, δεν είναι ένας κατώτερος σκύλος και μπορεί να δώσει ότι και οποιοσδήποτε άλλος σκύλος. Μπορεί να δώσει όλα τα σημαντικά πράγματα που ένας σκύλος μπορεί να δώσει. Αν τώρα το μέλος @saras ή το μέλος @loulou προόριζαν τον σκύλο για εκτροφή, ναι, θα πρέπει να το βγάλουν αυτό από τα σχέδια τους, μα κατά τα άλλα ο σκύλος ήταν, είναι και θα είναι ένα πανέμορφο Ακίτα, ένας καταπληκτικός σύντροφος και ένα ζώο που μπορεί να γεμίσει τους ιδιοκτήτες του με πολλές και όμορφες στιγμές.

Το να γεννηθεί ένα άτομο με κάποια προβλήματα συμβαίνει και σε εμάς, τους ανθρώπους και αλίμονο αν αντιμετωπίζουμε το γεγονός ότι έχουμε ένα παιδί με σύνδρομο Down, ένα παιδί κωφό ή ένα παιδί με οποιαδήποτε αναπηρία ως το χειρότερο πράγμα της ζωής μας. Εδώ είναι που μπορούμε να δείξουμε τον καλύτερο εαυτό μας και αυτό το γεγονός είναι μια ευκαιρία να βγάλουμε τον καλύτερο εαυτό μας.

Έτσι και ένα τέτοιο, μικρό γεγονός, όπως ένας σκυλάκι με κάποια ανατομικά προβλήματα μπορεί να γίνει η ευκαιρία να βγάλουμε από μέσα μας τον καλύτερο ιδιοκτήτη σκύλου και τον καλύτερο εκτροφέα σκύλου που ποτέ φανταζόμασταν.

100 πρωταθλητές να έχεις δώσει σαν εκτροφέας δεν θα φτάσουν ποτέ σε αξία τον τρόπο που χειρίστηκες και χειρίζεσαι τα σκυλιά που δεν σου έδωσαν αυτό που ήθελες. Τα σκυλιά που είχαν κάποιο θέμα και που δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για το χόμπι σου και που είναι πολύ πιθανό, αν όχι σίγουρο, ότι κάθε εκτροφέας θα βγάλει.

Το ίδιο και σαν ιδιοκτήτης... Εύκολα λέμε πως "αγαπάμε" τα σκυλιά... Τα υγιεί, δυνατά και όμορφα σκυλιά ή τα υγιεί και χαριτωμένα κουτάβια... Μα έχω ξαναπεί πως αν δεν σου αρέσουν τα γέρικα σκυλιά, αυτά που δεν θα μπορούν να σου δώσουν αυτά που θες, αυτά που θα χρειάζεται να τα σηκώνεις για να ουρήσουν και να περιποιήσε τις πληγές τους που μυρίζουν... Μη πάρεις και μην ασχοληθείς με τα σκυλιά... Δε τρέχει και τίποτα.

...και ας αφήσουμε και τα υποθετικά σενάρια και τις "δίκες". Ας δώσουμε χώρο και χρόνο στους άμεσα εμπλεκόμενους να κάνουν το καλύτερο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@canis ωραίο κείμενο, ωραία προσέγγιση και συμφωνώ.
Να συμπληρώσω μόνο πως για την τροπή που πήρε το παρόν θέμα φταίει καθαρά η εκτροφεας. Όχι γιατί έβγαλε ένα κουτάβι με πρόβλημα υγείας. Αυτό μπορεί να συμβεί και στα καλύτερα σπίτια. Αλλά από την αντίδραση της και τις απαντήσεις που έδωσε. Η στάση της επιεικώς απαράδεκτη. Αν είχε σωστή αντίδραση θα γινόταν ολο αυτό;
Όταν κάποιος επιλέγει εκτροφεα για να αποκτήσει κουτάβι πέρα από το κουτάβι που είναι το αποτέλεσμα της εκτροφής και είναι το σημαντικοτερο κριτήριο, επιλέγεις και εκτροφεα σαν άνθρωπο τον οποίο τον χρειαζόμαστε και μετά την αγορά.
Η κυρια αυτη μπορεί να κανει σούπερ εκτροφη (δεν έχω άποψη δεν την γνωρίζω) αλλά προσωπικά δεν θα την επέλεγα ποτέ για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Για εμένα δυστυχώς το σημαντικότερο πράγμα που αναδείχθηκε από αυτό το θέμα είναι ότι ένας εκτροφέας έφτασε σε έμμεσες απειλές και υποβιβασμό της νοημοσύνης των συμμετεχόντων στην συζήτηση, για να προστατεύσει την φήμη του εκτροφειου, αποτέλεσμα του οποίου είναι ακριβώς το αντίθετο.

Οποιοσδήποτε αναζητήσει πληροφορίες για το εκτροφείο αυτό θα πέφτει πάνω στο παρόν θέμα, το οποίο πλέον είναι ανεξητιλα γραμμένο στο διαδίκτυο αλλά και κατεβασμένο από μέρος μου για future referrencing
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@canis έχεις έναν ρομαντικό τρόπο να γράφεις και παράλληλα τόσο προσγειωμένο :) που με κάνει να ψάχνω να διαβάσω τα ποστ σου και να ήθελα να συμμετεχεις πιο συχνά.
Ζώ με ένα σκύλο με ισχία Ε και οστεόφυτα εδω και 6 χρόνια.
Εκτροφικός , με ελεγμένους γονείς και προγόνους.
Τι πήγε λάθος δεν ξέρω , αν ξεμαλλιάστηκα με τον εκτροφέα μου ? όχι
Αλλά από την αρχή, ακόμα και όταν τον έπαιρνα τηλέφωνο προσπαθώντας μέσα στον πόνο μου να βρω τον υπεύθυνο, στάθηκε ήρεμος ξεκάθαρος , μου πρόσφερε λύσεις και τις αιτιολόγησε άσχετα αν δεν τις ακουλούθησα . Εδείξε ότι τον νοιάζει στον βαθμό που πρέπει, και ότι ήταν ετοιμος να δεχτεί τις αποφάσεις μου μια και ο σκύλος ηταν δικός μου.
Το σημαντικότερο ήταν ότι δεν προσπάθησε να μου ρίξει τις ευθύνες και ήταν το σημαντικότερο γιατί όταν έχεις ένα σκύλο που ξέρεις ότι μπροστά του δεν έχει μια φυσιολογική ζωή κοιμάσαι και ξυπνάς με το τι έκανα λάθος.
και ναι ο σκύλος μου δεν είναι ένας άχρηστος σκύλος , δεν είναι ένας κατώτερος σκύλος είναι ένας εξαιρετικός σκύλος και μου έχει δώσει τόσα σημαντικά που ίσως κανένας άλλος σκύλος μου δεν μου έχει δώσει.
Αλλά είναι ένας σκύλος που δεν ξέρει τι σημαίνει να μην πονάς , δεν πρέπει να θυμάται πως είναι η ζωή χωρίς πόνο και αυτό δεν αξίζει σε κανένα πλάσμα.
Εκεί φτάνουμε στην δική μας ματαιοδοξία την ανθρώπινη, το πόσο εύκολα δεχόμαστε κάποιες καταστάσεις και πόσο εύκολα λέμε συμβαίνουν και αυτά . Πόσο εύκολα απαιτούμε από τους άλλους να δεχτούν χωρίς αποδείξεις το πόσο ηθικοί και σωστοί είμαστε και βάζουμε τον εαυτό μας στο απυρόβλητο.
Την δική μας ανηθικότητα , επιλέγουμε ένα πλάσμα που μαστίζετε από κληρονομικές ασθένειές έχει χαμηλό προσδόκιμο ζωής , δεν μπορεί να αναπνεύσει, δεν μπορεί να τρέξει , δεν μπορεί να ζευγαρώσει δεν μπορεί να γεννήσει δεν δεν δεν γιατί είμαστε λάτρης της συγκεκριμένης φυλής αλλά ταυτόχρονα κατηγορούμε αυτόν που πήρε από λάθος πηγή ένα άλλο πλάσμα και του λέμε ότι αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά .
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Την δική μας ανηθικότητα , επιλέγουμε ένα πλάσμα που μαστίζετε από κληρονομικές ασθένειές έχει χαμηλό προσδόκιμο ζωής , δεν μπορεί να αναπνεύσει, δεν μπορεί να τρέξει , δεν μπορεί να ζευγαρώσει δεν μπορεί να γεννήσει δεν δεν δεν γιατί είμαστε λάτρης της συγκεκριμένης φυλής
Οχι καλη μου δεν ειμαστε ανηθικοι, μαλακες ματαιόδοξοι παρτακιδες ειμαστε. Η ανηθικοτητα εχει ορια και κατακρινεται, η ματαιοδοξια και η ικανοποιηση του εγω ειναι ανευ οριων.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια...

Συμφωνώ και με αυτά που γράφεις πιο κάτω και είναι και δικές μου σκέψεις. Είναι και ο λόγος που δεν χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου λέξεις όπως "κυνόφιλος", "ζωόφιλος", "αγαπώ τα..." και άλλες παρόμοιες.

Χρησιμοποιούμε τα σκυλιά εδώ και χιλιάδες χρόνια, όπως και άλλα ζώα και τον πλανήτη ολόκληρο. Χρησιμοποιούμε ακόμα και συνανθρώπους μας... Οπότε απλά προσπαθώ να κάνω ότι κάνω σε ένα βαθμό που να μου επιτρέπει να συνεχίζω να ζω χωρίς να θέλω να με φτύσω (και όχι για να μη με ματιάσω) και που να μπορώ να το υποστηρίξω με λογικά επιχειρήματα.

Γνωρίζω, επίσης, πως τα κριτήρια και τα όρια για το παραπάνω διαφέρουν για τον κάθε έναν...

Ο σκύλος σου, που λες πως δεν γνωρίζει πως είναι να ζεις χωρίς πόνο, είναι πολύ πιθανό να έχει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής από ένα Bulldog που σύμφωνα με την "οργανωμένη κυνοφιλία" είναι εξαίρετο ή με ένα Basset Hound, επίσης, εξαίρετο... Ή ένα σκύλο που περνά τον χρόνο του στο kennel και είναι πρωταθλητής στο mondio ή το Maltese απέναντι από το σπίτι μου που δεν έχει πατήσει ποτέ χώμα.

Μπορεί να γράφουμε και να μιλάμε χρόνια για αυτά... το έκαναν και άλλοι πριν από εμάς και θα ακολουθήσουν και άλλοι μετά από εμάς... :)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Πριν σου απαντήσω την γνώμη μου ια ολα αυτά θα μπορουσες να μου πεις οταν εψαχνες γι κουταβι τι κοιταζες και τι στανταρ είχες βαλει σοτ θεμα της υγειας ?
Δεν θα ειχα αυτα τα "ερωτηματα" με τις γνωσεις που ειχα πριν 5 χρονια .
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν θα ειχα αυτα τα "ερωτηματα" με τις γνωσεις που ειχα πριν 5 χρονια .
Ωραία αν τώρα αποφασίσεις να δεις για σκύλο , σε μια φυλή που δεν γνωρίζεις κανέναν να του πει τα "κουτσομπολιά" η να σου προτείνει κάποια γέννα πως θα διάλεγες ?
Αν δεν υπάρχει πουθενά επίσημα η δυσπλασία ή άλλες εξετάσεις πως θα μπορέσεις να αποφασίσεις ?
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Ωραία αν τώρα αποφασίσεις να δεις για σκύλο , σε μια φυλή που δεν γνωρίζεις κανέναν να του πει τα "κουτσομπολιά" η να σου προτείνει κάποια γέννα πως θα διάλεγες ?
Αν δεν υπάρχει πουθενά επίσημα η δυσπλασία ή άλλες εξετάσεις πως θα μπορέσεις να αποφασίσεις ?
Στην φυλη "μου" δεν υπαρχει ομιλος στην Ελλαδα.
Η εξεταση για δυσπλασια ισχιων και γονατων στα μικροσωμα υπαρχει αλλα δεν προβλεπεται καν στο να αναγραφετε στο Ελληνικο (αλλα και αλλων χωρων) πεντιγκρι. Ουτε προβλεπεται πως η εξεταση να γινει επισημη, παραβολο-ποιοι κτηνιατροι κτλ.
Δηλαδη: Ακομα κι αν ζευγαρωσω σκυλους με επισημες εξετασεις (με pg εξωτερικου) αλλα δηλωσω την γεννα στην Ελλαδα, δεν θα αναγραφεται το ιστορικο των προγονων....

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλες φυλες.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ωραία αν τώρα αποφασίσεις να δεις για σκύλο , σε μια φυλή που δεν γνωρίζεις κανέναν να του πει τα "κουτσομπολιά" η να σου προτείνει κάποια γέννα πως θα διάλεγες ?
Αν δεν υπάρχει πουθενά επίσημα η δυσπλασία ή άλλες εξετάσεις πως θα μπορέσεις να αποφασίσεις ?
δηλαδη αν υπαρχουν ανεπισημες εξετασεις απο καλο κτηνιατρο δεν μπορεις να αποφασισεις ? Επειδη οι εξετασεις δυσπλασιας ειναι μονο ενα μερος απο τις εξετασεις που γινονται και σε μερικες φυλες καν δεν τις κανουν , τις υπολοιπες εξετασεις που χρειαζονται ανα φυλη και δεν γινονται επισημες πως τις λαμβανεις υποψην ??
 
  • Like
Reactions: ioanna a


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δηλαδη αν υπαρχουν ανεπισημες εξετασεις απο καλο κτηνιατρο δεν μπορεις να αποφασισεις ? Επειδη οι εξετασεις δυσπλασιας ειναι μονο ενα μερος απο τις εξετασεις που γινονται και σε μερικες φυλες καν δεν τις κανουν , τις υπολοιπες εξετασεις που χρειαζονται ανα φυλη και δεν γινονται επισημες πως τις λαμβανεις υποψην ??
όχι δεν μπορείς να αποφασίσεις, αν ένα pd είναι άδειο από εξετάσεις δεν μπορείς να αποφασίσεις, εκτός αν πάρεις σβάρνα όλους τους πίσω εκτροφεις κι στις στείλουν :p.
Το θέμα είναι να μπορούν να μπουν και οι άλλες εξετάσεις στα pd, όχi να βγουν και αυτές που υπάρχουν.
Πάντως εγώ τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχω δει να κατεβαίνει καμία πρόταση σε ΓΣ του ΚΟΕ να μπουν εξετάσεις ;)
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
όχι δεν μπορείς να αποφασίσεις, αν ένα pd είναι άδειο από εξετάσεις δεν μπορείς να αποφασίσεις, εκτός αν πάρεις σβάρνα όλους τους πίσω εκτροφεις κι στις στείλουν :p.
Το θέμα είναι να μπορούν να μπουν και οι άλλες εξετάσεις στα pd, όχi να βγουν και αυτές που υπάρχουν.
Πάντως εγώ τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχω δει να κατεβαίνει καμία πρόταση σε ΓΣ του ΚΟΕ να μπουν εξετάσεις ;)
Αχα! Καποιος καταλαβε!! Νιωθω λιγο καλυτερα!!!

Στο τελευταιο που λες, εχει γινει η προταση (σχεδον για να πω την αληθεια), ακομα δεν εχουμε φτασει εκει ομως, παλευουμε με τον εσωτερικο κανονισμο...
Ποσοι ομως ειναι οι ανθρωποι που ενδιαφερονται για ενα θεμα και ειναι ΚΑΙ μελη του αντιστοιχου ομιλου-συλλογου?
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU