Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα

Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
δηλαδη αν υπαρχουν ανεπισημες εξετασεις απο καλο κτηνιατρο δεν μπορεις να αποφασισεις ? Επειδη οι εξετασεις δυσπλασιας ειναι μονο ενα μερος απο τις εξετασεις που γινονται και σε μερικες φυλες καν δεν τις κανουν , τις υπολοιπες εξετασεις που χρειαζονται ανα φυλη και δεν γινονται επισημες πως τις λαμβανεις υποψην ??
Κώστα και εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου,οι ανεπισημες σε καλο γιατρο μπορεί να ειναι "αρκετες"για καποιον που δεν εχει σκοπο να βαλει το σκυλο του στην αναπαραγωγη.Οταν ο σκυλος ομως μπαινει,δεν ειναι!!!!
ΓΙα τις υπολοιπες εξετασεις συμφωνω.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αχα! Καποιος καταλαβε!! Νιωθω λιγο καλυτερα!!!

Στο τελευταιο που λες, εχει γινει η προταση (σχεδον για να πω την αληθεια), ακομα δεν εχουμε φτασει εκει ομως, παλευουμε με τον εσωτερικο κανονισμο...
Ποσοι ομως ειναι οι ανθρωποι που ενδιαφερονται για ενα θεμα και ειναι ΚΑΙ μελη του αντιστοιχου ομιλου-συλλογου?
Με έπιασες αδιάβαστη , θα διαβάζω πιο προσεκτικά της προτάσεις :) άλλος πόνος αυτός με το εσωτερικό κανονισμό , είναι και το θέμα ότι χάνεται η απαρτία όταν κάποιος πιστεύει ότι θα περάσει κάτι που δεν τον βολεύει ;) .
Το πρόβλημα @Vania είναι ότι δεν είμαστε μέλη στον αντίστοιχο όμιλο , ούτε στον ΚΟΕ ούτε στον όμιλο φυλής που μας ενδιαφέρει, και το είδες και εσύ με την συμμετοχή σου στον Σύλλογο , πόσοι συμφωνούν με τις προτάσεις εκτός συλλόγου και πόσοι από αυτούς είναι κει για να τις ακούσουν.
Δεν είναι πάντα εύκολο , εγώ πολλές φορές έχω φύγει απογοητευμένη και με την σκέψη ότι ίσως δεν αξίζει να ξαναπάω,αλλά ξέρω μέσα μου ότι είναι λάθος .
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Με έπιασες αδιάβαστη , θα διαβάζω πιο προσεκτικά της προτάσεις :) άλλος πόνος αυτός με το εσωτερικό κανονισμό , είναι και το θέμα ότι χάνεται η απαρτία όταν κάποιος πιστεύει ότι θα περάσει κάτι που δεν τον βολεύει ;) .
Το πρόβλημα @Vania είναι ότι δεν είμαστε μέλη στον αντίστοιχο όμιλο , ούτε στον ΚΟΕ ούτε στον όμιλο φυλής που μας ενδιαφέρει, και το είδες και εσύ με την συμμετοχή σου στον Σύλλογο , πόσοι συμφωνούν με τις προτάσεις εκτός συλλόγου και πόσοι από αυτούς είναι κει για να τις ακούσουν.
Δεν είναι πάντα εύκολο , εγώ πολλές φορές έχω φύγει απογοητευμένη και με την σκέψη ότι ίσως δεν αξίζει να ξαναπάω,αλλά ξέρω μέσα μου ότι είναι λάθος .
Χιλια δικια σου δινω και συμφωνω, αλλα η σταση απεχω εντελως, αφηνει χωρο να διαμορφωνονται καταστασεις χωρις καν να ξερεις πως εγινε.

Edit: πριν φτασουμε στο "υποχρωτικο-επισημο" πρεπει να εχουμε εξασφαλισει (συμφωνησει) το πως-που-ποτε γινεται σωστα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek and mareco


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
όχι δεν μπορείς να αποφασίσεις, αν ένα pd είναι άδειο από εξετάσεις δεν μπορείς να αποφασίσεις, εκτός αν πάρεις σβάρνα όλους τους πίσω εκτροφεις κι στις στείλουν :p.
Το θέμα είναι να μπορούν να μπουν και οι άλλες εξετάσεις στα pd, όχi να βγουν και αυτές που υπάρχουν.
Πάντως εγώ τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχω δει να κατεβαίνει καμία πρόταση σε ΓΣ του ΚΟΕ να μπουν εξετάσεις ;)
μπορεις να αποφασισεις απλα ειναι αρκετα πιο δυσκολο και δεν ειναι για τον αρχαριο , αλλα αυτο οπως και εσυ το λες δεν το κανει αδυνατο
το θεμα δεν ειναι μονο να μπουν και αλλες εξετασεις στο πεντιγκρι αλλα να εχουν και νοημα βαζοντας στανταρντ στους γεννητορες δηλαδη χωρις αυτες και αυτες τις εξετασεις και χωρις συγκεκρινα αποτελεσματα δεν αναγνωριζω γεννες και δε βγαζω πεντιγκρι .
αμα το κανει αυτο ο κοε τοτε ευχαριστως να δωσω οτι παραβολο θελει για εξετασεις ,αλλα δε το κοβω να γινεται ουτε σε 20χρονια ,γιατι τετοιες αποφασεις θελουν θεληση και να μην σε ενδιαφερουν οι ψηφοι ....
 




saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αυτό τώρα είναι ένα ζήτημα...

Αυτός ο σκύλος δεν είναι ένας άχρηστος σκύλος, δεν είναι ένας κατώτερος σκύλος και μπορεί να δώσει ότι και οποιοσδήποτε άλλος σκύλος. Μπορεί να δώσει όλα τα σημαντικά πράγματα που ένας σκύλος μπορεί να δώσει.μα κατά τα άλλα ο σκύλος ήταν, είναι και θα είναι ένα πανέμορφο Ακίτα, ένας καταπληκτικός σύντροφος και ένα ζώο που μπορεί να γεμίσει τους ιδιοκτήτες του με πολλές και όμορφες στιγμές.
Με αφορμή το παραπάνω καταπληκτικό post, και με το φόβο ότι "σκέφτομαι και δρω εγωιστικά", κόντρα στις "συμβουλές" κτηνιάτρων...(ναι πήρα και δεύτερη γνωμάτευση, πιο αποκαρδιωτική,) "για παράταση του πόνου" μιας και δεν προχωρώ άμεσα στις εγχειρήσεις, ή... λόγω αδυναμίας...θα το παλέψουμε με διατροφή και άσκηση...και ένα δημόσιο ευχαριστώ για τις άμεσες πρακτικές συμβουλές από vek, yasemin, vrmode και λοιπούς.
Προτάσεις για το που μπορούμε να κάνουμε υδροθεραπεία, αλλά και μενού "διατροφής" (τρώει acana grass-fed και παίρνει canhydrox από 4 μηνών)...καλοδεχούμενες...(τώρα το ψάχνω και με μαγειρευτό), εύχομαι μόνο να μην τον ταλαιπωρώ...
 

Attachments











vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στο μέλος @saras να ευχηθώ να γίνει ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει σε αυτή την δύσκολη κατάσταση. Και ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ για την ψυχραιμία του - όπου πολλοί άλλοι στη θέση του θα είχαν αντιδράσει με κάθε άλλο παρά ψύχραιμο τρόπο.

Για τον υπόλοιπο κόσμο θα ευχηθώ να μην ξαναυπάρξουν θύματα της οσίας ηθικής εκτροφής.

@Kouros είχες δίκιο τελικά.

ΥΓ. Αν θέλουμε να το σχολιάσουμε επ' αυτών ας το κάνουμε σε άλλο νήμα - τουλάχιστο για να παρακολουθούμε εδώ την πορεία του Daiji. Και για να αποφύγουμε και τις δικολαγνείες.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@saras είναι απίστευτα όμορφος σκύλος και εχει για αφεντικό εξαιρετικό άνθρωπο.

(Και το ποσο εύκολα θα μπορούσε η @saras να φύγει αδικημένη με όλους να πιστεύουν στα λογια της εκτροφεα, και το πόσοι άνθρωποι αδικούνται έτσι συνέχεια in real life, είναι αυτό το γαμώτο που με τρωει. Τεσπα ευτυχώς που αυτό δεν συνέβη.)

Με τη δίαιτα, πέρα από το να μην παρει περίσσια κιλά και να παίρνει συμπληρωμα χονδροϊτίνης & γλυκοζαμίνης, τι άλλο σου είπαν ότι μπορείς να κανεις;

 
  • Like
Reactions: saras


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Sara καλημέρα
Διάβασα το post χτες το βραδυ... με το θέμα εκτροφή δεν έχω καλή σχέση (λάτρης της διαφορετικότητας γαρ)

Χαίρομαι που αποφάσισες να το παλέψεις χωρίς χειρουργείο... Δεν μπορώ να φέρω ούτε ιατρική γνώμη απλά προσωπική έχοντας σκυλιά με δυσπλασία.

Λοιπόν μπορώ να σου προτείνω κι εγώ ορθοπεδικό αν θέλεις που παρακολουθεί τον μικρό των γονιών μου και τους είπε όχι χειρουργείο. Βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλα δεν έχεις κάτι να χάσεις να τον επισκεφτείς. (Και ο δικος μου έχει αλλα το πήρα χαμπάρι νωρίς και τώρα είναι αρκετά καλά)

Επίσης αυτο που μας έχει βοηθήσει είναι 1. μπάνια στην θάλασσα. 2. Περπάτημα σταθερό χωρίς τρέξιμο που το αυξάνεις αναλόγως σε διάρκεια. 3. Απίστευτα αποτελεσματα είδαμε με ένα σκεύασμα που μας πρότεινε ο ορθοπεδικός.

Δεν μπήκα να δω διάγνωση και ακτινογραφίες αλλα από την περιγραφή σου κάπου εκεί ήταν και ο μικρός και τώρα απολαμβάνει μια καλή ζωή. Προσπαθώ να δώσω ένα θετικό μήνυμα για να το παλέψεις!

Όσο για την ερασιτέχνη δικηγόρο εμ συγγνώμη ερασιτέχνη εκτροφέα _SHAME...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επίσης αυτο που μας έχει βοηθήσει είναι 1. μπάνια στην θάλασσα. 2. Περπάτημα σταθερό χωρίς τρέξιμο που το αυξάνεις αναλόγως σε διάρκεια. 3. Απίστευτα αποτελεσματα είδαμε με ένα σκεύασμα που μας πρότεινε ο ορθοπεδικός.
Μπάνια στη θάλασσα - συμφωνώ κι επαυξάνω, κι ο δικός μου vet προτείνει κολύμπι-κολύμπι-κολύμπι έστω και στη μπανιέρα. (Κι εγώ ψάχνομαι για λύση επιτόπιας κολύμβησης αυτό τον καιρό, αν αξιωθώ να την φτιάξω θα ανοίξω το σχετικό νήμα.)

Όχι τρέξιμο, συμφωνώ, περπάτημα σε μαλακό "αντικραδασμικό" έδαφος, ιδανικά γκαζόν, ή βρεγμένη άμμος ή χώμα.

Τι σκεύασμα σου πρότεινε ο ορθοπεδικός?
 
  • Like
Reactions: mariakala and saras


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τι σκεύασμα σου πρότεινε ο ορθοπεδικός?
Θα τους ρωτήσω γιατί δεν θυμάμαι όνομα και θα επανέλθω. Από τον μαδεμοχαριτη το παίρνουν εκεί το βρήκαν πιο οικονομικά!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Λοιπόν το βρήκα είναι το Synoquin
http://www.vetplusglobal.com/products/synoquin-efa/

Επίσης να συμπληρώσω ότι αυτά τα χάπια επειδή επιβαρύνουν ζωτικα όργανα συνισταται 2 μήνες on 2 μήνες off.

Στον μικρό με δυσπλασία και στα 2 πίσω ισχία όπου το ένα πόδι έφτασε σε σημείο οπτικά σχεδόν να φαίνεται σαν εξάρθρωση έκανε απίστευτη διαφορα! Βγαίνει βόλτες σαν κανονικό σκυλί! Τώρα κάθε οργανισμός φυσικα αντιδράει διαφορετικά σε εμάς έκανε το θαύμα :)
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Προσπαθώ...και ο Daiji Yasashii Shidousha περισσότερο...δυσκολεύεται να κάτσει...δυσκολεύεται να σηκωθεί...και είναι κουτάβι, θέλω να πιστεύω ότι δεν σκέφτομαι "εγωιστικά"...thanks για τη θετική "ενέργεια", ελπίζω σε ανώδυνες μέρες.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Κι εμάς ο μικρός σε αυτή την ηλικία κάπου εντοπίστηκε έντονα το θέμα του δεν ξέρω αλλα θεωρώ ότι είναι και η ηλικία που ακόμα δένει το μυοσκελετικό. Το ενα πόδι σχεδόν κρεμότανε... το να κάτσει σηκωθεί ήταν αστείο... Μην το βάζεις ακόμα κάτω!
 
Last edited:




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Προσπαθώ...και ο Daiji Yasashii Shidousha περισσότερο...δυσκολεύεται να κάτσει...δυσκολεύεται να σηκωθεί...και είναι κουτάβι, θέλω να πιστεύω ότι δεν σκέφτομαι "εγωιστικά"...thanks για τη θετική "ενέργεια", ελπίζω σε ανώδυνες μέρες.
αν μπορώ να σε παρηγορήσω είναι η χειρότερη εποχή του τώρα , μεγαλώνοντας μειώνονται τα συμπτώματα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU