Βασικά... Καλησπέρα σας!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
loooool χαρακίρι με δεμένα μάτια και original κατάνα θα κάνει, ή θα προβεί σε απεργεία πείνας. Στην καλύτερη περίπτωση θαμου κόψει την καλημέρα!
 


bloomgirl

Member
2 Φεβρουαρίου 2011
22
0
ΑΘΗΝΑ-ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
χαχαχα...ναι παιζει κ αυτο....απλα στον δικο μου επιασε.....τωρα τι να πω.....
.βασικα δεν μ αρεσει που τα λυνουν ετσι χωρις να υπολογιζουν τους αλλους.....τεσπα
τι ακουω κατω στο παρκακι να δεις...γουρ γουρ απο την μια -φωνες κ ουρλιαχτα απο την αλλη!!.....επειδη καποιοι τα λυνουν!!!κ καποιοι τα κρατανε δεμενα......
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Εμένα πάντως θα προτιμήσει το χαρακίρι από την απεργία πείνας ... :p φαγάνας γάρ ... :D:D:D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο δικός μου μάλλον την απεργία πείνας θα άρχιζε (ή την άρχισε ήδη? Πάλι σηκώσαμε πιατάκι στο μισάωρο χωρίς να φάει)
Αααχ το πολύ το καλο-μάθε μας γίνεται κακό-μάθε! Μήπως ο πασάκος μου θέλει και υπηρέτη για να τον ταΐζει? Βρε μπας και θέλει και καμμιά σκύλα να του μάθει τον έρωτα? Εμ δεν του τα'πανε καλά! Πρόγραμμα πασάκο μου, εεεεμ Ρασάκο μου, ήθελα να πω...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αχ, συγγνώμη Ανδρομέδα μου, μόλις τώρα το κοίταξα το thread. Ο Ρασούλης δεν τρώει γιατί... κάνει κόνξες.

Πρόσφατα αλλάξαμε τροφή. Από μικρό κουταβάκι έχει θέμα με το πεπτικό του και τις δοιάρροιες, με σταθερή τροφή για πάνω από 8μηνο και παρ'όλ'αυτά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε.Μέχρι και εξέταση παγκρέατος κάναμε(ουφ πάλι καλά δεν είναι από εκεί). Η κατάσταση είχε βελτιωθεί, εννοώντας ότι από αδιαμόρφωτα κόπρανα είχαμε πάει στα πολύ μαλακά διαμορφωμένα. Κάποια στιγμή όμως έπρεπε να αλλάξουμε σε adult. Οπότε για λιγότερες επιπλοκές ίδια μάρκα, ίδια γεύση και μεγαλύτερο δίαστημα μετάβασης από την μία τροφή στην άλλη. Δυστυχώς δεν προσαρμόστηκε και οι δοιάρροιες επανήλθαν. Ολόκληρο σακί και βελτίωση καμμία. Οπότε κρίναμε απαραίτητη την αλλαγή μάρκας. Για να κάνουμε ομαλή μετάβαση σε άλλη μάρκα adult να φανταστείς πήραμε και extra τροφή από αυτή που τον πειράζει γιά να μας βγούν οι μέρες και να μην τον γυρίσουμε πιό απότομα απ'ότι την προηγούμενη φορά.

Ε! Τώρα το εντεράκι του έστρωσε, αλλά δεν του αρέσει η τροφήήήήή, δεν του αρέσει... Έχασε δυόμισι κιλά επειδή παρέλλειπε γεύματα, κοντά 10% του βάρους του... Και τον κανόνα του μισαώρου τον ξέρει πολύ πολύ καλά(χε χε χε τον εφαρμόζουμε από όταν ρίξαμε τα τρία γέυματα σε δύο), οπότε φτάσαμε στο σημείο να τον δωροδοκούμε κάθε φορά που τελείωνε το γεύμα και κάτι έγινε. Είναι τώρα 2 μέρες που κόπηκε η ανταμοιβή και σήμερα μάλλον το πήρε χαμπάρι ότι και να φάει και να μην φάει, ανταμοιβή δεν θα πάρει με την έννοια του μεζε, οπότε σου λέει ο πονηρήδης "Γιά ένα μπράβο και χάδια να φάω? Αμ δε! Μπράβο και χάδια έχει για πολλά πράγματα που μπορώ να κάνω, για να φάω θέλω επιδόρπιο παριζάκι."

Ούφ τα'πα!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χαχαχα καλημερα
κρητικοπουλα εστειλλα μειλ... αν θες να επικοινωνησουμε.....
πιστευω γαι το θεμα της επιθετικοτητας κατι μπορει να κανουμε... για το θεμα της τροφης τωρα...
για λεγε τι τροφη ταιζεις....και τι γευση??? σε ανταλτ σε πολλες τροφες εχεις επιλογη γευσης... κοτοπουλο, αρνι, γαλοπουλα κλπ...
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ψυχούλα μου Ράς ! Πρώτη φορά βλέπω υιοθετημένο αδεσποτάκι να μην τρώει ! Όμως έχει θέμα με το πεπτικό του ο καϋμένος. :( Ποιός μας εγγυάται ότι το νέο φαγητό δεν του φέρνει καούρες ή δεν τον ανακατεύει ; Αμέσως να πούμε ότι κάνει κόνξες, δηλαδή ; Μάλλον αυτοδιορίστηκα συνήγορος του ... :D Έχεις παρατηρήσει να προτιμά συγκεκριμένες γεύσεις ; Μήπως αυτό που σου λέει για τις γεύσεις ο GRDANE βοηθήσει ;
Βλέπω το 'Αβαταρ σου φιλενάδα και δεν μπορώ να φανταστώ το Ρασάκι να κάνει κόνξες. Φαίνεται τόόόόόσο σοβαρός. :):p Ο δικός μου είναι παμφάγον - αν μπορούσε να φάει και το πιάτο του θα το έτρωγε. :shock: Έχει δε ιδιαίτερη αδυναμία στο χαρτί και προσέχουμε να μην μας πέφτει τίποτε κάτω. Για αυτό μου κάνει τόση εντύπωση που ο Ράς δεν τρώει και λέω μήπως δεν του κάθεται καλά στο στομάχι ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
GRDANE Ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές θα ακολουθηθούν και θα σε ενημερώσω για αποτελέματα!

Πάμε τώρα και στην κύρία συνήγορο! :p
Ο Ρασάκος (και οι 57 ενωμένοι ημίαιμοι πρόγονοί του) εγγυόνται για την ημιαιμία του, αλλά μέχρι εκεί. Το σκυλούνι μου δεν υπήρξε καθόλου αδέσποτο. Ηταν με την μάμά του και την τοκετοομάδα του μέχρι τριών περίπου μηνών. Όχι βέβαια από ενδιαφέρον του ιδιοκτήτη για το καλό των κουταβιών, αλλά από καθαρή τύχη αφού περίμενε να δει αν θα δωθούν τα κουτάβια ή τελικά θα τα πνίξει. Υπήρξε πολύ τυχερός σκύλος, γενικότερα, μπορώ να πώ και αφού η ευαισθησία στο πεπτικό του δεν αποτελεί ιατρικό πρόβλημα, με υπομονή θα λυθεί και το θέμα της διατροφής. Για καούρες δεν νομίζω γιατί γενικότερα δεν έχει γκρινίαξει ή δείξει δυσφορία, όσο για ανακάτεμα, μπάάά, είναι "χύμα" σκύλος, χωρίς savoir vivre και δεν έχει κανένα ενδοιασμό να αδειάσει το στομάχι του όταν τον ενοχλεί κάτι, είτε είναι μόνος του, είτε με παρέα, ακόμα και πάνω στα καλύτερα σαλόνια, αν του'ρθει, καλώς τα δεχτήκαμε, οπότε όπως προείπα... ανακάτεμα=μπάάάάάά
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Και πάλι θα τα ρίξω στον κακό ιδιοκτήτη που ίσως δεν ταΐζε καλά την μαμά σκύλα και ίσως δεν είχε πολύ γάλα, άρα ο καϋμένος ο Ράς δεν θήλασε σωστά, δεν έχει αντισώματα, κλπ. :(:cry:
Δεν σε συγκίνησα τώρα ; Έστω και λίγο ; :p
Αντικειμενικά πάντως, είναι όντως πολύ τυχερός σκύλος. Χαίρομαι που δεν ήταν αδέσποτος, αλλά μόλις είπες ότι ο τύπος σκόπευε να πνίξει τα κουτάβια μου πάγωσε το αίμα. :mad: Τα αδελφάκια του σώθηκαν ;
Λογικά θα πρέπει να τον καλύψει κάποια άλλη γεύση. Εμένα δεν τα πάει καλά με την γαλοπούλα. Ότι την τρώει, την τρώει. Αλλά κάνει εμετό μετά από λίγο. Έχεις δεί προτίμηση σε συγκεκριμένες γεύσεις ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γενικότερα του αρέσει το κοτόπουλο, και σε ξηρά και εννοείται βραστό. Αλλά νομίζω ότι η αγαπημένη του μυρωδιά είναι η πίτσα, τόσο που κατάφερε η πονηρή η αλεπού να μας ξεγελάσει, και να κλέψει, άκουσον άκουσον, ένα κομμάτι από το τραπέζι! Συνήθως, όσο και να ξερογλύφεται με το φαγητό που τρώμε ένα κοφτό εεε φτάνει για να εγκαταλήψει κάθε προσπάθεια. Λέτε να βγαίνει και σε ξηρά τροφή????

Edit για να απαντήσω και στα άλλα... Ναι, μάλλον ο ιδιοκτήτης δεν πολύπρόσεχε την "λαμπραντορίνα" του γιατί αν την πρόσεχε θα ήξερε ότι πιό πιθανό είναι να έιναι η σκύλα του ποϊντεροειδες, δαλματοειδές η δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο παρά λαμπρατορ. Δεν έχω μάθει τίποτα άλλο γι'αυτούς γιατί θα ανέβαζα πίεση. Είπαμε γνωστός γνωστού... Το μόνο που πήρε το αυτί μου είναι οτι σίγουρα κάπου ζει και μια αδελφούλα του, αλλά δεν έχω ιδέα αν κατέληξε σε καλό σκυλογονιό η σε αδιάφορο. Πάντως η αδιαφορία του ιδιοκτήτη της σκύλας μας γλύτωσε τουλάχιστον από την κακοποίηση, γι'αυτό λέω ότι είναι τυχερός.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Φτου μου, φτού μου που πάνω στο edit που έκανα πάτησα ανανέωση σελίδας. Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν!

Λοιπόοον,γενικότερα του αρέσει πολύ το κοτόπουλο, είτε σε βραστό είτε σε ξηρά, αλλά η αγαπημένη του μυρωδιά είναι η πίτσα! Ω ναι, η πίτσα! Τόσο που κάποια στιγμή κατάφερε να μας ξεγελάσει, η πονηρή η αλεπού και, άκουσον άκουσον, να κλέψει ένα κομμάτι από το τραπέζι, όταν για τα υπόλοιπα φαγητά αρκεί ένα κοφτό "εε" για να συμαζευτεί και να μην ξαναασχοληθεί με εμας και το φαγητό μας. Λέτε να βγαίνει και ξηρά μ'αυτή τη μυρωδιά??

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς (εξου κι ο λόγος που ήμουν πάνω στο edit, είχα ξεχασει να τα γράψω τα παρακάτω) Προφανώς ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφερόταν αρκετά για τη "λαμπρανορίνα"του. Αν ενδιαφερόταν θα ήξερε ότι πιό πιθανόν είναι να είναι ποϊντεροειδές, δαλματοειδές, ή οτιδήποτε άλλο παρά λαμπραντόρ. Πάντως γενικότερα δεν ρώτησα και πολλά πολλά για 'κείνο τον "άνθρωπο" για να μην ανεβάσω πίεση! Για τα αδελφάκια του Ρας, το μόνο που ξέρω είναι ότι σίγουρα υιοθετήθηκε μια αδελφούλα του, αλλά πραγματικά αγννοώ αν ο σκυλογονιός της είναι καλός ή κακός...

Edit και πάλι: Παρακαλείται ένας moderator να διωρθώσει την *@$%8@$&* μου και να διαγράψει το παρόν post, ευχαριστώ :)
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
:D:D:D:D
o ras....
ειναι ενα τερας....!
και πολυ κακομαθημενος!!!! τοσο που αν δεν του δωσεις για λιγο σημασια αρχιζει και γαβγιζει...... :rolleyes:
αν ομως.... του μιλας... ερχεται και κολλαει τα μουτρα του πανω στα δικα σου....
χμ...παραπονο οτι δεν δινει φιλακια.... :p
ισως επρεπε να ειμαι ξυρισμενος....:confused:
αφου το παρει αποφαση λιωνει στα ποδια σου....
παρεπιπτοντως η λαμπραντορινα πρεπει να κραταγε απο κανα κολλευ....
βασιλικο μαλιστα!!!:D:D:D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
:eek:
Κακομαθημένος? Ο Ρας? Ποτέέέέεε

Ρεζίλι με έκανε πάλι το θηρίο μου, :mad: τσκ τσκ τσκ, στο σπίτι πάντως δεν γαυγίζει τόσο! Αχ αχ πάλι στα θρανία με βλέπω...
lol κόλεϋ? :shock: Αυτό ειναι αλήθεια δεν το είχα δει πουθενά πάνω του (όχι βέβαια ότι γνωρίζω τιποτα ιδιαίτερο για την μορφολογία της κάθε φυλής))
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χαχαχαχα
γιατι δλδ εχεις δει το λαμπραντορ???? :D:D:D
μην ταραζεσαι γλυκας ειναι.....:p
μαμαδες σου λεει μετα ....
σαν τις κουκουβαγιες..... :rolleyes:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμ μανάδες, κουκουβάγιες...! Προσπαθεις κομψά να μου πείς κάτι για το μικρό? χι χι χι θα παρεξηγηθώ άσχημα αν υπονοήσεις έστω ότι είναι ασχημούλης το κουκλί μου, γιατί έχω τον ομορφότερο και εξυπνότερο σκύλο ever!
'Εχω ψωνιστεί ε,ε,ε,?
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
GRDANE;351338 χμ...παραπονο οτι δεν δινει φιλακια.... :p[/COLOR said:
ισως επρεπε να ειμαι ξυρισμενος....:confused: :D:D:D
Ντροπήήήή ! Πήγες και εσύ να δείς τον Ράς αξύριστος ; Ανεπίτρεπτο !!! :D:D:D

Δεν νομίζω ότι βγαίνει σκυλοτροφή με γεύση πίτσας ... :p Αν όμως του αρέσει τόσο το κοτόπουλο, σίγουρα θα βρείς τέτοια γεύση. Αυτό που τρώει τώρα τί γεύση είναι ;

Ελπίζω τα αδελφάκια του Ράς να έχουν εξίσου καλή τύχη. Φοβάμαι ότι ο τύπος δεν θα στείρωσε την μαμά όμως, τόσο αδιάφορος και ανεύθυνος που είναι. Ποιός ξέρει πόσα κουτάβια ακόμη θα γεννήθηκαν και πού κατέληξαν ... :(
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ντροπήήήή ! Πήγες και εσύ να δείς τον Ράς αξύριστος ; Ανεπίτρεπτο !!! :D:D:D

σιγα μην πηγαινα αξυριστος...... ο ρας ηλθε... κι με βρηκε απροετοιμαστο...:D

Δεν νομίζω ότι βγαίνει σκυλοτροφή με γεύση πίτσας ... :p Αν όμως του αρέσει τόσο το κοτόπουλο, σίγουρα θα βρείς τέτοια γεύση. Αυτό που τρώει τώρα τί γεύση είναι ;

Ελπίζω τα αδελφάκια του Ράς να έχουν εξίσου καλή τύχη. Φοβάμαι ότι ο τύπος δεν θα στείρωσε την μαμά όμως, τόσο αδιάφορος και ανεύθυνος που είναι. Ποιός ξέρει πόσα κουτάβια ακόμη θα γεννήθηκαν και πού κατέληξαν ... :(


...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εγω θα το πω...τοσες μερες θελω....εμενα μου μοιαζει το προσωπο σε λαμπ,να μην βγω τρελη,το σχημα του κεφαλιου και το βλεμα που βλεπω στη φωτο!!!:DΕνταξει μπορει να κανω και λαθος αλλα τι να πω αφου μοιαζει!!!:D
Παντος για τ φαι,δε του αρεσει π.χτο γιαουρτακι,ο κιμας να το ανακατεβεις??
Αχ και εμεις τι ιδιο προβλημα εχουμε..και καλα..ελπιζω καμια μερα μην φαει και εμενα το χρυσο μου:eek::rolleyes::D
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
σιγα μην πηγαινα αξυριστος...... ο ρας ηλθε... κι με βρηκε απροετοιμαστο...:D
Μπράβο Ράς, κάνει και αιφνιδιασμούς τώρα ; Για αυτό σου γάβγιζε. Μάλλον σε έβγαλε στην αναφορά ... :p:D
 


Status
Κλειδωμένο θέμα