Κόστος αγοράς σκύλων




snoopy87

Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
15
0
Arta
Αλλωστε εγω ξερω για αρκετους μη-εκτροφεις που ζευγαρωνουνε σκυλια ρατσας και δεν τα πουλανε σε συμβολικη τιμη....:maria: :maria: :maria:
Αυτό ακριβώς είναι που κατηγορώ περισσότερο!!! Γιατί αυτοί οι ιδιώτες μη-εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά επειδή βρίσκουν αγοραστές δυστυχώς!
Όσο για το ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιος θα αγοράσει σκύλο για βοήθεια στη δουλειά, τότε όντως δεν θα πάρει ότι κι ότι. Είχα στο νου περισσότερο για σκυλιά συντροφιάς, που κυκλοφορούν και πιο πολύ.
Υπάρχουν και λόγοι, τελικά, που χρειάζονται και οι εκτροφείς απότι κατάλαβα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε τοτε (ξανα)ερχομαστε στο θεμα puppy mills & byb που οι υποψηφιοι αγοραστες καλα θα κανουν να ενημερωνονται πριν παρουν σκυλι για να μην σπανε το κεφαλι τους μετα :)
 


NICOLASGATE

New Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
1
0
ΕΧΩ ΔΥΟ ΝΤΟΜΠΕΡΜΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 1300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ PET SHOP ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ...ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ.....(http://www.youtube.com/watch?v=ypX5RBDb64Y).......ΝΟΜΙΖΩ ....ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ....
 








Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@asli
1300 κόστισε αυτο ?????????????????????????????????????????????:eek:
Δεν ξέρω για την τιμή... η διαφορά στην ποιότητα είναι προφανής, όπως προφανές είναι και πως πρόκειται για νεαρό σκύλο.

@NICOLASGATE
Το Ντόγκο στα άλλα βίντεο θα τολμήσω να μαντέψω πως είναι είναι μάλλον από την Ιταλία! Ξέρεις τις γραμμές του?
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάποιες απαντήσεις μεταφέρθηκαν από εδώ.
-------------------------------------------------------

Το ξέρουμε όλοι ότι οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά, αλλά βάλτε λίγο το μυαλό σας να δουλέψει...
Είτε δώσεις 700Ε είτε δώσεις 1700Ε δεν είναι τίποτα μπροστά στα χρήματα που θα δώσεις σε κτηνίατρους, φάρμακα, τροφές. Εχω κουραστεί να το λεω αλλα θα το ξαναπω αλλη μια φορά (κι ας ακουστεί σκληρό)... ο σκύλος θα είναι μαζι μας σχεδόν 10+ χρόνια!!! Συγγνώμη δηλαδή αλλά είναι πολλά τα λεφτά που ζητάνε εκτροφείς για να έχεις συντροφία και ωραίες αναμνήσεις για τόσα χρόνια!?!
 
Last edited by a moderator:




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγγνώμη δηλαδή αλλά είναι πολλά τα λεφτά που ζητάνε εκτροφείς για να έχεις συντροφία και ωραίες αναμνήσεις για τόσα χρόνια!?!
Kαλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Πολλά δεν είναι αυτά που ζητάνε οι εκτροφείς, αλλά αυτο που πουλάνε δεν είναι η συντροφιά και οι ωραίες αναμνήσεις (αυτά τα βρίσκεις και τζάμπα). Αυτό που αγοράζεις απο τον εκτροφέα είανι οι σχετικές εγγυήσεις μορφολογίας, χαρακτήρα και υγείας.
 


stefanos_salas

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
θεσσαλονικη
Ειναι πανεμορφα σκυλια οντως...εχω κ εγω ενα ημιαιμο chow-chow που μοιαζει λιγακι,η γλωσσα τους ειναι μιση μωβ η δεν προσεξα καλα????
Εσυ Gaia lykaia εχεις εκτροφειο στην θεσσαλονικη,μενω κ εγω Σαλονικα κ θα ηθελα να τα εβλεπα απο κοντα αν δεν υπαρχει προβλημα...¨)
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Πάντως θα πρέπει να υπάρξει εκλογίκευση των τιμών διότι ελλοχεύει ο κίνδυνος να περιορισθεί στο μέλλον η δυνατότητα αποκτήσεως ποιοτικού σκυλιού μόνο από μια ελίτ κατεχόντων.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Πάντως θα πρέπει να υπάρξει εκλογίκευση των τιμών διότι ελλοχεύει ο κίνδυνος να περιορισθεί στο μέλλον η δυνατότητα αποκτήσεως ποιοτικού σκυλιού μόνο από μια ελίτ κατεχόντων.
Συμφωνω!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Πάντως θα πρέπει να υπάρξει εκλογίκευση των τιμών διότι ελλοχεύει ο κίνδυνος να περιορισθεί στο μέλλον η δυνατότητα αποκτήσεως ποιοτικού σκυλιού μόνο από μια ελίτ κατεχόντων.
απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων.... τι θωρεί κάποιος σημαντικό.... να πάει 5 μέρες διακοπές κάπου, ή να αποκτήσει ένα σύντροφο στη ζωή του....
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων.... τι θωρεί κάποιος σημαντικό.... να πάει 5 μέρες διακοπές κάπου, ή να αποκτήσει ένα σύντροφο στη ζωή του....
Συμφωνω απολυτα!!!!
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
μαλιστα, δηλαδη σ αυτη τη ζωη τιποτα δεν ειναι ακριβο και φθηνο. ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων.

διαφωνω αν και αυτο το καιρο θα σκασω γυρω στα 3 χηνοπουλα για σκυλι. αν θελησω αυριο να σκασω 100 χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο, δεν ειναι ακριβο το αυτοκινητο αλλα ειναι θεμα προτεραιοτητων.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
μαλιστα, δηλαδη σ αυτη τη ζωη τιποτα δεν ειναι ακριβο και φθηνο. ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων.

διαφωνω αν και αυτο το καιρο θα σκασω γυρω στα 3 χηνοπουλα για σκυλι. αν θελησω αυριο να σκασω 100 χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο, δεν ειναι ακριβο το αυτοκινητο αλλα ειναι θεμα προτεραιοτητων.
Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ αδέσποτα που ένα σπίτι είναι θέμα ζωής ή θανάτου για αυτά, και είναι ΔΩΡΕΑΝ!!!

Και πέραν αυτού, υπάρχουν πολύ καλά σκυλιά (εκτροφείου) με τα μισά λεφτά από αυτά που εσύ πλουσιοπάροχα δίνεις...

Και το υπόλοιπο 1.5 "χηνόπουλο" (για να χρησιμοποιήσω τη διάλεκτό σου) θα μπορούσες να το διαθέσεις για να σώσεις τουλάχιστον 10 αδέσποτα σκυλιά!!!

Οπότε, μην κάνεις ΦΙΓΟΥΡΑ με το πόσα λεφτά δίνεις για να πάρεις το σκυλί σου.....

Και όσο δε για το αυτοκίνητο, ΣΙΓΟΥΡΑ είναι θέμα προτεραιοτήτων... αν η προτεραιότητα είναι η ΕΠΙΔΕΙΞΗ, σίγουρα τα 100.000€ είναι λίγα.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU