Μία Βόλτα στα Μονοπάτια του Υμηττού


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Kανενας!
Κ στην πιο απομακρυσμενη περιοχη να παμε...
τα βλεπω κ με την Ηρα...
ακομη κ τον γλαρο θα τον ενοχλησει
(ζωο ειπαμε εε,γενικα...)
Κοιτα μην βγει κανενας οπως στην διαφημιση του Τζοκερ για την προστασια των αργυροπελεκανων και σου κανει καμμια μηνυση που διαταρασσεις την ψυχικη ηρεμια των πτηνων :p
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Προσωπικά δεν επιλέγω ούτε και προτείνω να αφήνονται τα σκυλιά να βολτάρουν ελεύθερα σε χώρους και τόπους δημόσιους και/ή πολυσύχναστους διότι τα "πολύ άσχημα" πράγματα συμβαίνουν μία φορά.

Προσωπικά δεν έχω και πρόβλημα με αυτούς που αφήνουν τα σκυλιά τους να βολτάρουν ελεύθερα σε χώρους και τόπους δημόσιους και/ή πολυσύχναστους μα για κάποιο περίεργο λόγο καταλήγουν να έχουν εκείνοι (και δεν εννοώ πως τα σκυλιά μου είναι τόσο άγρια ή τόσο δυνατά, αλλά για παράδειγμα "ενοχλήθηκε" ιδιοκτήτης Καυκάσου όταν του πήγα τον σκύλο του "σηκωτό" στον αέρα αφού τον είχα χωρίσει από τα δικά μου και του είπα "Τον δένεις λιγάκι μέχρι να φύγουμε και τσέκαρε και τα χείλια του, πρέπει να έχουν πληγές").

Άλλοι άνθρωποι όμως μπορεί να έχουν και έχουν το δικαίωμα να έχουν. Έχω γνωστούς με φοβία στα σκυλιά (με την παθολογική έννοια) που αν δουν σκύλο ελεύθερο, ανεξάρτητα αν είναι ο πιο γλυκός και άκακος σκύλος του κόσμου, αν περπατά διπλά στον ιδιοκτήτη του, αν δεν τους κοιτάξει καν ή αν είναι κουτάβι, "παγώνουν" και περνούν σε κατάσταση σοκ με όλη την ψυχοπαθολογική σημασία της λέξης. Έχουν δικαίωμα στην βόλτα και αυτοί οι άνθρωποι και προσπαθούν να ζήσουν και να καταπολεμήσουν και τις φοβίες τους.

Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που λόγω άλλης αιτίας μπορεί να ενοχληθούν, να ξαφνιαστούν και γενικότερα να μην έχουν ευχάριστη εμπειρία και βόλτα όταν τους πλησιάσει ένας ελεύθερος σκύλος. Ηλικιωμένοι, άνθρωποι με κινητικά προβλήματα, άνθρωποι με ειδικές ανάγκες που δεν θα αντιμετωπίσουν και δεν θα δουν με τον ίδιο τρόπο τα πράγματα, έγκυες, παιδάκια. Ακόμα και οι σκύλοι μπορεί να έχουν διαφορετική αντίδραση απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους από ότι θα περιμέναμε ή νομίζουμε (τους βλέπουν διαφορετικά αν δεν έχουν οικειοποιηθεί με το ερέθισμα, την συγκεκριμένη κίνηση, κ.α.).

Δικαίωμα στην ευχάριστη βόλτα έχουν και οι άνθρωποι με σκυλιά που δεν αντιδρούν τόσο καλά στα ελεύθερα σκυλιά και στα σκυλιά που θα προσπαθήσουν να τα πλησιάσουν. Ένα απότομο τράβηγμα, μια υπερπροσπάθεια να κρατήσεις ή να ηρεμήσεις τον σκύλο σου που είδε τον ελεύθερο σκύλο ή ακόμα χειρότερα το να καταλήξεις να προσπαθείς να χωρίσεις σκυλιά που μαλώνουν δεν είναι ότι πιο ξέγνοιαστο και ευχάριστο και αυτό που σκεφτόσουν όταν ξεκίνησες για μια βόλτα στο "δάσος".

Ακόμα και ένας πολύ καλά εκπαιδευμένος, ελεύθερος σκύλος μπορεί να βρεθεί απέναντι σε ερέθισμα που θα τον κάνει να αντιδράσει αναπάντεχα. Όσο εκπαιδευμένος και αν είναι ένας σκύλος, συνεχίζει να έχει δικό του μυαλό και κρίση και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει πως "αυτός ξέρει καλύτερα". Μια μηχανή που περνά γρήγορα, μια εξάτμιση που "σκάει", βεγγαλικά, μια γάτα, μια αλεπού, κάποιο άλλο ζώο (είχα δει περιστατικό σκύλο που βρέθηκε ένα βήμα από το θάνατο μετά από κλωτσιά αγελάδας) και πολλά άλλα. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο σκύλος μπορεί να αντιδράσει βάζοντας σε κίνδυνο άλλους ή την δική του σωματική ακεραιότητα ή να φύγει και να χαθεί.

Υπάρχουν και τα οφέλη για το σκύλο και την σχέση μας με το σκύλο όταν είναι με τον οδηγό και κοντά μας. "Νιώθεις" καλύτερα τον σκύλο όταν τον έχεις στο πλάι σου με τον οδηγό, είναι "δίαυλος επικοινωνίας" το λουρί.

Ένας δεμένος, υπό έλεγχο σκύλος δίνει καλύτερη εικόνα στους σκύλους και στους κατόχους σκύλων. Βοηθά στο καλό image της κυνοφιλίας και αμβλύνει τις διαφορές και τις "κακίες". Αυτός που θα γίνει "αυτόπτης μάρτυρας" μιας "κακής εικόνας" με σκύλο εμπλεκόμενο δεν θα κάτσει να αναλύσει το ποιος έφταιξε και για ποιο λόγο.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πως το εννοουμε το προβλημα ? Να δαγκωσει αλλο σκυλο ? να γρυλισει επιθετικα ? να παει χαρουμενα προς την κατευθυνση αλλου σκυλου για να παιξει και ο αλλος σκυλος να φοβηθει και να παθει καρδιακο επεισοδιο ? να φοβηθει η γριουλα που εχει φοβια γενικως ?
Εγω για τα δυο πρωτα ''προβληματα'', μπορω να σε διαβεβαιωσω χωρις αυταπατες ...για τα επομενα δυο ενδεχομενα, μαλλον οχι οποτε μπορει και να εχεις δικιο :)
Ξαναλεω πως αυτα πρεπει να προσεγγιζονται με τη δεουσα λογικη ...αλλιως και με λουρια να ειναι, αν συναντηθουν 2 γομαρια, ποιος θα κανει στην ακρη να περασει ο αλλος σε ενα στενο δρομο ? ''εγω δεν κανω στην μπαντα για κανεναν , ναουμ ...:ROFLMAO:''
ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ:

Επειδή προσπαθώ να αποφεύγω τις γενικολογίες. Επειδή άλλο πάρκα-δρόμοι μέσα στην πόλη, Άλλο βόλτες στο βουνό στην επαρχία και άλλο βόλτα σε ένα μέρος που συνδιάζει τα παραπάνω, θα προτιμούσα την τοποθέτησή σου και τι θα έκανες/κάνατε στην συγκεκριμένη περίπτωση.
(θα παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις το ποστ και το λέω χωρίς ειρωνικότητα ή επιθετικότητα)

Τα ξεχασμένα σκυλιά μέσα σε κήπου και αυλές μόνο με ενα πιάτο φαγητό και νερό, είναι άλλο θέμα που σηκώνει και εκει μεγάλη συζήτηση.

Προσωπικά δεν επιλέγω ούτε και προτείνω να αφήνονται τα σκυλιά να βολτάρουν ελεύθερα σε χώρους και τόπους δημόσιους και/ή πολυσύχναστους διότι τα "πολύ άσχημα" πράγματα συμβαίνουν μία φορά.

Προσωπικά δεν έχω και πρόβλημα με αυτούς που αφήνουν τα σκυλιά τους να βολτάρουν ελεύθερα σε χώρους και τόπους δημόσιους και/ή πολυσύχναστους μα για κάποιο περίεργο λόγο καταλήγουν να έχουν εκείνοι (και δεν εννοώ πως τα σκυλιά μου είναι τόσο άγρια ή τόσο δυνατά, αλλά για παράδειγμα "ενοχλήθηκε" ιδιοκτήτης Καυκάσου όταν του πήγα τον σκύλο του "σηκωτό" στον αέρα αφού τον είχα χωρίσει από τα δικά μου και του είπα "Τον δένεις λιγάκι μέχρι να φύγουμε και τσέκαρε και τα χείλια του, πρέπει να έχουν πληγές").

Άλλοι άνθρωποι όμως μπορεί να έχουν και έχουν το δικαίωμα να έχουν. Έχω γνωστούς με φοβία στα σκυλιά (με την παθολογική έννοια) που αν δουν σκύλο ελεύθερο, ανεξάρτητα αν είναι ο πιο γλυκός και άκακος σκύλος του κόσμου, αν περπατά διπλά στον ιδιοκτήτη του, αν δεν τους κοιτάξει καν ή αν είναι κουτάβι "παγώνουν" και περνούν σε κατάσταση σοκ με όλη την ψυχοπαθολογική σημασία της λέξης. Έχουν δικαίωμα στην βόλτα και αυτοί οι άνθρωποι και προσπαθούν να ζήσουν και να καταπολεμήσουν και τις φοβίες τους.

Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που λόγω άλλης αιτίας μπορεί να ενοχληθούν, να ξαφνιαστούν και γενικότερα να μην έχουν ευχάριστη εμπειρία και βόλτα όταν τους πλησιάσει ένας ελεύθερος σκύλος. Ηλικιωμένοι, άνθρωποι με κινητικά προβλήματα, άνθρωποι με ειδικές ανάγκες που δεν θα αντιμετωπίσουν και δεν θα δουν με τον ίδιο τρόπο τα πράγματα, έγκυες, παιδάκια. Ακόμα και οι σκύλοι μπορεί να έχουν διαφορετική αντίδραση απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους από ότι θα περιμέναμε ή νομίζουμε (τους βλέπουν διαφορετικά αν δεν έχουν οικειοποιηθεί με το ερέθισμα, την συγκεκριμένη κίνηση, κ.α.).

Δικαίωμα στην ευχάριστη βόλτα έχουν και οι άνθρωποι με σκυλιά που δεν αντιδρούν τόσο καλά στα ελεύθερα σκυλιά και στα σκυλιά που θα προσπαθήσουν να τα πλησιάσουν. Ένα απότομο τράβηγμα, μια υπερπροσπάθεια να κρατήσεις ή να ηρεμήσεις τον σκύλο σου που είδε τον ελεύθερο σκύλο ή ακόμα χειρότερα το να καταλήξεις να προσπαθείς να χωρίσεις σκυλιά που μαλώνουν δεν είναι ότι πιο ξέγνοιαστο και ευχάριστο και αυτό που σκεφτόσουν όταν ξεκίνησες για μια βόλτα στο "δάσος".

Ακόμα και ένας πολύ καλά εκπαιδευμένος, ελεύθερος σκύλος μπορεί να βρεθεί απέναντι σε ερέθισμα που θα τον κάνει να αντιδράσει αναπάντεχα. Όσο εκπαιδευμένος και αν είναι ένας σκύλος, συνεχίζει να έχει δικό του μυαλό και κρίση και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει πως "αυτός ξέρει καλύτερα". Μια μηχανή που περνά γρήγορα, μια εξάτμιση που "σκάει", βεγγαλικά, μια γάτα, μια αλεπού, κάποιο άλλο ζώο (είχα δει περιστατικό σκύλο που βρέθηκε ένα βήμα από το θάνατο μετά από κλωτσιά αγελάδας) και πολλά άλλα. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο σκύλος μπορεί να αντιδράσει βάζοντας σε κίνδυνο άλλους ή την δική του σωματική ακεραιότητα ή να φύγει και να χαθεί.

Υπάρχουν και τα οφέλη για το σκύλο και την σχέση μας με το σκύλο όταν είναι με τον οδηγό και κοντά μας. "Νιώθεις" καλύτερα τον σκύλο όταν τον έχεις στο πλάι σου με τον οδηγό, είναι "δίαυλος επικοινωνίας" το λουρί.

Ένας δεμένος, υπό έλεγχο σκύλος δίνει καλύτερη εικόνα στους σκύλους και στους κατόχους σκύλων. Βοηθά στο καλό image της κυνοφιλίας και αμβλύνει τις διαφορές και τις "κακίες". Αυτός που θα γίνει "αυτόπτης μάρτυρας" μιας "κακής εικόνας" με σκύλο εμπλεκόμενο δεν θα κάτσει να αναλύσει το ποιος έφταιξε και για ποιο λόγο.
ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!
 
Last edited by a moderator:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν δαιμονοποίησα κανένα! Ούτε είμαι υποχρεωμένος να ζητάω πιστοποιητικό καλής διαγωγής σκύλου και αφεντικού όταν τους συναντάω στο δρόμο ελεύθερους ώστε να συνεχίσω την πορεία μου.
Λες ενα απλο, τον δενεις σε παρακαλω γιατι εσυ μπορει να εισαι τελειος με τον τελειο σκυλο αλλα ο δικος μου δαγκωνει. Το πιο πιθανο ειναι να σε κοιταξει με συγκαταβατικο υφος που σημαινει 'αα, εχεις αποτυχει τελειως με την ανατροφη του σκυλου σου'. Μου χει τυχει. Αλλα αποφευγεις τις πολλες αναλυσεις.

Προχθες στη φιλοθεη σε σκυλοπαρκο-παρκο που γυμναζεται ο κοσμος ενα μαλτεζοπραγματακι αρπαξε μια κυρια που ετρεχε! Η αντιδραση ηταν, 'ζουζου!!μα, τι σου χω πει;;!!'
Αυτο! Ουτε συγγνωμη. Γιατι αν ειναι κατω απο τα πεντε κιλα ο σκυλος, δε μετραει για διαγκωμα. Οι ηλιθιοι βγαινουν σε ολα τα μεγεθη και τα στυλ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@canis όλοι αυτοι που αναφερεις(ειδικα οι παππούδες) γίνανε ξαφνικα φυσιολάτρες και πήρανε τα βουνά;:D
Αν θυμάμαι καλά κάτι για Υμηττό έλεγε το θέμα. :rolleyes:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Λες ενα απλο, τον δενεις σε παρακαλω γιατι εσυ μπορει να εισαι τελειος με τον τελειο σκυλο αλλα ο δικος μου δαγκωνει. Το πιο πιθανο ειναι να σε κοιταξει με συγκαταβατικο υφος που σημαινει 'αα, εχεις αποτυχει τελειως με την ανατροφη του σκυλου σου'. Μου χει τυχει. Αλλα αποφευγεις τις πολλες αναλυσεις.

Προχθες στη φιλοθεη σε σκυλοπαρκο-παρκο που γυμναζεται ο κοσμος ενα μαλτεζοπραγματακι αρπαξε μια κυρια που ετρεχε! Η αντιδραση ηταν, 'ζουζου!!μα, τι σου χω πει;;!!'
Αυτο! Ουτε συγγνωμη. Γιατι αν ειναι κατω απο τα πεντε κιλα ο σκυλος, δε μετραει για διαγκωμα. Οι ηλιθιοι βγαινουν σε ολα τα μεγεθη και τα στυλ.
Το έχω κάνει και αυτό. Εισέπραξα 2 διαφορετικές αντιδράσεις.
Μία σαν αυτή που περιγράφεις και η δεύτερη, να αλλάξω εγώ πορεία και περιοχή.

@canis όλοι αυτοι που αναφερεις(ειδικα οι παππούδες) γίνανε ξαφνικα φυσιολάτρες και πήρανε τα βουνά;:D
Αν θυμάμαι καλά κάτι για Υμηττό έλεγε το θέμα. :rolleyes:
Manolo, to 70% που συναντώ στις πρωινές ή απογευματινές βόλτες είναι άνω των 60 ετών.
 
Last edited by a moderator:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@canis όλοι αυτοι που αναφερεις(ειδικα οι παππούδες) γίνανε ξαφνικα φυσιολάτρες και πήρανε τα βουνά;:D
Αν θυμάμαι καλά κάτι για Υμηττό έλεγε το θέμα. :rolleyes:
Αυτά που έγραψε ο canis έχουν εφαρμογή προφανώς(και)στον Υμηττό και γενικά όπου περιλαμβάνονται άνθρωποι και σκύλοι και δεν καταλαβαίνω αν και γιατί διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε παππούδες-φυσιολάτρες και επισκέπτες του Υμηττού και θέλεις να γίνει αυστηρά αναφορά στους τελευταίους.

Ακόμα και το θέμα των κοπράνων που έθιξε το πρώτο ποστ είναι γενικό και όχι θέμα του Υμηττού μόνο...Οπότε μην γίνεσαι ''μώβ'' :)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ποιος ο λόγος να παρουμε μια μια περιπτωση ? μπορει ο καθένας να εχει ελευθερο το σκυλί του αν ειναι 100% σιγουρος οτι δεν θα ενοχληση απλα πραγματα.
Αλλά να ειναι σίγουρος οχι "ποτε δεν το εχει ξανακάνει πρωτη φορα το εκανε κλπ"
Εγώ το εχω δηλωσει αν ξαναπλησιασει λυτος δεσποζομενος σκυλος τα σκυλια μου στην βολτα ακομα και τις καλυτερες διαθεσεις να εχει , ακομα και να είμαι μονο μετις κοπελες και να παιξουν εγω θα φωναξω την αστυνομία και θα προσπαθησω να πληρωσει όσα περισσότερα προστιμα μπορει. Τώρα αν ειναι διπλα του , η κοντα του και το ελεγχει και δεν με πλησιασει μπορει να συνεχισει και να συνεχίσω την βολτα μου.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ:

Επειδή προσπαθώ να αποφεύγω τις γενικολογίες. Επειδή άλλο πάρκα-δρόμοι μέσα στην πόλη, Άλλο βόλτες στο βουνό στην επαρχία και άλλο βόλτα σε ένα μέρος που συνδιάζει τα παραπάνω, θα προτιμούσα την τοποθέτησή σου και τι θα έκανες/κάνατε στην συγκεκριμένη περίπτωση.
(θα παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις το ποστ και το λέω χωρίς ειρωνικότητα ή επιθετικότητα)

Τα ξεχασμένα σκυλιά μέσα σε κήπου και αυλές μόνο με ενα πιάτο φαγητό και νερό, είναι άλλο θέμα που σηκώνει και εκει μεγάλη συζήτηση.
Στη δικη σου φαση, το πιθανοτερο να ετρωγε κλωτσιες ο αλλος σκυλας γιατι δεν ειναι σοβαρος σκυλας και λεει πιπες περι ηρεμου σκυλου.
Αν στη δικη σου φαση ερχοταν ο αλλος με λουρι και τη διαβεβαιωση (παλι) οτι ειναι φιλικος,ας μουσουδιαστουν κλπ και τελικα αρπαζονταν σωμα-σωμα, ποιος θα εφταιγε ? Παλι ο ανευθυνος σκυλας που ειτε δε ξερει το σκυλο του ή σπαει πλακα με τους καβγαδες ... ελπιζω μετα το περιστατικο με το σκυλο σου, να αναθεωρησει τα ορια του δικου του σκυλου.

...εγω δεν ειπα πουθενα πως ολοι οι σκυλοι πρεπει να κυκλοφορουν ελευθεροι.Ειπα πως αν ο σκυλος ειναι ''κυριος'' και ο σκυλας λογικος και ξερει το σκυλο του, μπορει να τον λυσει στο βουνο ... φυσικα, λυνοντας το σκυλο σου παιρνεις τα ρισκα σου ...αν λυσω το δικο μου και παει πανω στον αλλο, δεμμενο σκυλο και φαει της χρονιας του, δε θα κατηγορησω το σκυλα οτι και καλα το σκυλι του ειναι αγριο...

Τελος στο Συνταγμα (και σε ολη την Ελλαδα) κυκλοφορουν νομιμα τεραστιοι,αδεσποτοι σκυλοι ελευθεροι με δημοτικη κονκαρδα και μαλιστα επιτρεπεται απο τη νομοθεσια η σιτιση τους κλπ απο τους πολιτες ...αυτοι δεν προκαλουν φοβια, αγχος , αηδια κλπ στους οποιους δεκαδες χιλιαδες περαστικους του κεντρου της Αθηνας ? Εχουν καποιο πιστοποιητικο οτι ειναι 100% ακακοι ? :) Υπο προυποθεσεις, ολοι μας μπορουμε να κανουμε κακο σε καποιον ...το ιδιο και οι σκυλοι.
Αυτα επειδη αναφερθηκε και η κειμενη νομοθεσια
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτά που έγραψε ο canis έχουν εφαρμογή προφανώς(και)στον Υμηττό και γενικά όπου περιλαμβάνονται άνθρωποι και σκύλοι και δεν καταλαβαίνω αν και γιατί διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε παππούδες-φυσιολάτρες και επισκέπτες του Υμηττού και θέλεις να γίνει αυστηρά αναφορά στους τελευταίους.

Ακόμα και το θέμα των κοπράνων που έθιξε το πρώτο ποστ είναι γενικό και όχι θέμα του Υμηττού μόνο...Οπότε μην γίνεσαι ''μώβ'' :)
Σκοπός μου δεν ήταν να κάνω διαχωρισμό κοινωνικών ομάδων και ούτε να θίξω καμία από αυτές.
Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο @canis και το ίσως υπερβολικό μου μήνυμα ήθελε να υπενθημισει το ότι ξεκινήσαμε να μιλάμε για βόλτες στο βουνό και η συζήτηση πήγε στην βόλτα γενικότερα και όχι να διαφωνήσω στα σωστά κατά τα άλλα που έγραψε ο canis.
Ίσως να φταίει ότι μάλλον εγώ έχω διαφορετική αντιληψη στον όρο βουνό και οι εικόνες και τα βιωμάτα από τις δικές μου βόλτες στα βουνά (που δεν τις λες και λιγες) απουσιάζουν όλες αυτές οι κοινωνικές ομάδες.
Αν τώρα με τον όρο βουνό έχει επικρατήσει να εννοούμε το άλσος της γειτονιάς μας ή την άκρη της πόλης,:rolleyes: ( εεδώ κολλάει το μωβ; πάω πάσο και συμφωνώ σε όσα γράφετε.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Τι προβλημα υπαρχει με τη βολτα χωρις λουρι στο βουνο εφοσον ο σκυλος ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι ? (οταν λεω ''ξερει'', δεν εννοω μονο το να μη χαθει αλλα να ειναι γενικα κυριος).
τι σημαινει για εσενα κυριος??
θα πλησιασει τον δικο μου σκυλο που ειναι στο λουρι??

αν ναι, δεν ειναι καθολου κυριος γιατι ο σκυλος μου, κ καθε σκυλος, αλλα ουτε κ εγω, δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ανεχομαστε τον σκυλο που θελει με το "ζορι" να μας πλησιασει.

αν βρισκεσαι σε ερημια χωρις να υπαρχει κανεις, αστον ελευθερο.
αλλα οταν ξερεις οτι θα συναντησεις παιδακια, γιαγιαδες, σκυλια κτλ, προσωπικα για εμενα ειναι μεγαλο λαθος να ειναι ελευθερο το σκυλι.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Κατ' εμέ ένας σκύλος που συμπεριφέρεται σαν "κύριος", δεν ξεκολλάει από το αφεντικό του (άντε να απομακρυνθεί μέχρι 1-2 μέτρα) και υπακούει στο δευτερόλεπτο σε όποια εντολή του δώσει ο άνθρωπος του. Προσωπικά στα 27 μου χρόνια, έχω δει μόνο 3 σκύλους να συμπεριφέρονται έτσι. Ο ένας δε, πέρασε δίπλα από τη δικιά μου που είχε οίστρο και δεν έκανε κίνηση να πλησιάσει. Κοίταξε προς το μέρος μας και με εντολή του αφεντικού του προχώρησε χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Αν ήταν έτσι όλα τα σκυλιά που περιφέρονται ελεύθερα στα πάρκα και στα λοφάκια/βουνά της Αθήνας, νομίζω κανένας δεν θα είχε πρόβλημα με την έλλειψη λουριού. Δεν είναι όμως. Και δεν έχω καμιά υποχρέωση να ανεχθώ το σκύλο του καθενός γιατί εκείνος βαριέται και θέλει να κουτσομπολέψει/παίξει με το κινητό κλπ. Από λυτά σκυλιά στην περιοχή μου δυστυχώς άλλο τίποτα. Και έχω ζήσει όλες τις φάσεις, από το να έρχεται αρσενικό και να λυσσάει να καβαλήσει τη δικιά μου (χωρίς οίστρο τότε) μέχρι και να έρθει λυτό σκυλί δυναμικής φυλής πάνω της και να γίνουν μαλλιά κουβάρια. Ο ιδιοκτήτης στην κοσμάρα του στις περισσότερες περιπτώσεις..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
τι σημαινει για εσενα κυριος??
θα πλησιασει τον δικο μου σκυλο που ειναι στο λουρι??

αν ναι, δεν ειναι καθολου κυριος γιατι ο σκυλος μου, κ καθε σκυλος, αλλα ουτε κ εγω, δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ανεχομαστε τον σκυλο που θελει με το "ζορι" να μας πλησιασει.

.
Αν ρωτας για το δικο μου σκυλο (αυτον που εχω τωρα δηλαδη) , παει οπου του πω εγω να παει ...διαφορετικα να στο πω, ακουει το ονομα της και το ΕΛΑ ανεξαρτητως καταστασης ή τονου φωνης και επιστρεφει ακαριαια... (οταν τρεχει και τη φρεναρω νομιζεις πως θα σπασει στη μεση απο την αμεσοτητα με την οποια εκτελει :D) . Σε περιπατους, εχει ακτινα αποστασης απο εμενα μεχρι 10 μετρα περιπου.

Σε ανθρωπους με λουρια δεν παει συνηθως ...σε σκυλια ελευθερα θα παει και θα παιξει ...επιθετικοτητα αυτα τα 8 χρονια που την εχω βγαζει μονο σε ποντικια.

Βολτες στις ερημιες εχουμε κανει πολλες αφου ζουσαμε στα βουνα της Αττικης αλλα αυτο δε λεει τιποτε...εδω και ενα χρονο, κανουμε βολτες στο Φιλοπαππου (μικρη-μεγαλη περιμετρο αναλογα τα κεφια και την ωρα) ...και κοσμο καθε ηλικιας πετυχαινουμε και σκυλια ολων των φυλων πετυχαινουμε και ''δημοτικα'' αδεσποτα ζουν σε καποια σημεια της βολτας , ποτε δεν ειχαμε θεματα με κανεναν σε αυτες τις 700 περιπου βολτες που καναμε και κανουμε τον τελευταιο χρονο ...ουτε παρατηρησεις απο μη σκυλαδες, ουτε απο σκυλαδες ...τσαμπουκαδες ποτε δεν εγιναν φυσικα . Τα περισσοτερα πλεον ''ελευθερα'' σκυλια τα γνωριζουμε ... Αν δω καμμια οικογενεια να κανει πικνικ ή καποιον να εκπαιδευει το σκυλο του σε καποια ακρη, τη μαζευω (3 δευτερολεπτα υποθεση ειναι)... της εχω φουξια λουρακι και gay μαντηλι στο λαιμο να κανει καλη εντυπωση στους αδαεις παροτι ειναι μαυρη :cool:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τα ίδια λέω για το σκύλο μου πανω κάτω. Καλά, δεν ερχεται στο δευτερολεπτο (εγω σφυριζω) ειδικα αν ειναι σε γνωστό και οικείο περιβάλλον. Αλλά γενικά ειναι μαζεμένος. Ενας λόγος που θεωρώ ότι ειναι καλός οπότε του δίνω κάποιες ελευθερίες είναι ότι ούτε και γω εχω δεχθεί ποτέ παρατήρηση από κανένα ότι έχει ενοχλήσει ή τρομάξει κάποιον. Και σε γενικες γραμμες ξέρει να πλησιαζει σκύλους ή να αποφευγει. (έξυπνος:love:)
Παρόλα αυτά, και τα λεω για να το ακουω περισσοτερο, μια φορά θα γίνει η μ@@@κία. Τι λυτός τι δεμενος το αποτελεσμα το ίδιο. Απλώς η ευθυνη μοιράζεται αυτοματα και θα ειναι τόσο δικό μου λάθος όσο του άλλου.
Θα μου πεις σε νοιαζει το ηθικο πλεονεκτημα after the fact; Δεν ξέρω, απλώς σκεφτομαι δυνατα.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Απαντησες εκ του προσωπικου αλλα οκ.

Το δικο σου ακουει, δεκαδες αλλα ομως που κυκλοφορουν εξω δεν ακουν.
Μην κρινουμε τα πραγματα εχοντας σαν βαση το δικο μας σκυλι.

Παντως, 10μετρα μπροστα, δεν τα λες κ λιγα!

Προσωπικα, δεν μπορω να αντιληφθω κανεναν λογο για τον οποιο ο σκυλος πρεπει να εχει απομακρυνθει τοσο πολυ απο τον "ιδιοκτητη" του, ειτε με λουρι ειτε χωρις λουρι, σε αστικη περιοχη.

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι το ιδιο με το να ειναι ή να μην ειναι στο λουρι! Οι διαφορες ειναι τεραστιες και το αποτελεσμα σε καμια περιπτωση δεν ειναι το ιδιο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Απαντησες εκ του προσωπικου αλλα οκ.

Το δικο σου ακουει, δεκαδες αλλα ομως που κυκλοφορουν εξω δεν ακουν.
Μην κρινουμε τα πραγματα εχοντας σαν βαση το δικο μας σκυλι.

Παντως, 10μετρα μπροστα, δεν τα λες κ λιγα!
Στο φορουμ απαντω με βαση τις δικες μου εμπειριες (ή εστω αυτα που εχω δει) .
Προφανως, αλλη συμπεριφορα στις ιδιες συνθηκες θα εχει η δικη μου σκυλα με οτι της εμαθα και οτι ειναι , αλλη ενα πουλοσκυλο, αλλη ενα αστειρωτο κυριαρχικο pitbull και αλλη ενα κουταβι που δεν ακουει τιποτε και κανεναν...
Το κυνοφιλικα ή κυνολογικα ορθο εξαρταται απο τον ιδιοκτητη και το σκυλο και το θεωρω εξ'ορισμου προσωπικο ή βιωματικο ... τα κοπρανα των σκυλων μου πχ τα μαζευω παντα αλλα δε νομιζω να παει κανεις στον τσοπανη και να του βαλει χερι επειδη τα τσοπανοσκυλα λερωσαν και δεν τα μαζεψε (οταν πανε μπροστα 60 αρνια :) ) . Θα μου πεις, τα αρνια ειναι στα βουνα ...μια χαρα αρνοκατσικοκουραδα εχω πατησει στη Ραφηνα, το Πικερμι και το Ντραφι :)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Elrandir
Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις. Η μόνη μου ένσταση είναι στο ότι βάζεις αριθμητικά όρια που κατά την γνώμη μου αυτά είναι διαφορετικά ανά περίπτωση. Γιατί πρέπει ο ελεύθερος σκύλος θα πρέπει να είναι 1 με 2 μέτρα το πολύ από τον ιδιοκτήτη του;
Όταν αφήνω τον Ερμή στην βόλτα χωρίς λουρι τον αφήνω για να τρέξει, να παίξει, να του πετάξω κάνα ξύλο να τρέξει να το πιάσει κτλ. Αν ήταν να είναι δίπλα μου στο 1 μέτρο τον έχω και με το λουρι. Ποια η διαφορά;
Ο Ερμής συμπεριφερεται σαν κύριος και ας είναι στα 10 μέτρα. Κατά περίπτωση αυτή η απόσταση μπορείνα εείναι και πολύ μεγαλύτερη. Στην βόλτα μας σε βουνό για παράδειγμα η απόσταση αυτη μπορεί να είναι και 200 μέτρα. Και πάλι σε πληροφορώ πως συμπεριφερεται σαν να είναι δίπλα μου.
Άλλο παράδειγμα είναι ένα βίντεο που ποστάρα στο θέμα του πριν μερικές μέρες και είμαστε σε παραλία. Αν έχειςδει το ββίντεο θα είδες ότι στην παραλία είναι άλλη μια παρέα και ο Ερμής τρέχει πάνω κάτω σε όλη την παραλία. Όταν φτάσαμε το πρώτο που έκανα ήταν να ρωτήσω την παρέα αν ο σκύλος τους ενοχλεί. Αφού δεν είχαν κανένα πρόβλημα άφησα τον Ερμή ελεύθερο. Αν είχαν θέμα δεν θα τον άφηνα. Στην αρχή του βίντεο ο Ερμής πάει προς την παρέα και μόλις τον φώναξε άλλο άτομο από την δική μου παρέα (ούτε καν εγώ γιατί ήμουν μέσα στην θάλασσα) ο Ερμής έκανε αμέσωςμμεταβολή και επέστρεψε. Γενικά δεν ενόχλησε κανένα. Βλέπεις κάτι λάθος σε όλο αυτό;
Δεν είναι ότι διαφωνώ γγενικά. Αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

@betty coltrane
Βασικά στα βουνά που πάμε τώρα στην Κρήτη πλέον, μόνο κατσίκια συναντάμε :D