Μπήκε στη Ζωή μου Βιαστικά !


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ran Tan Plan έχω ημίαιμο (καραημίαιμο βασικά) σκύλο και λατρεύω κάθε λογής σκυλί, ανεξάρτητα της καθαροαιμίας του. Όσο μπορώ να λιώσω στα πατώματα παίζοντας με μολοσσό, άλλο τόσο έχω λιώσει παίζοντας με αδιευκρινίστου φυλής ζώα. Απλά κάποτε πρέπει να μικρύνει η πληγή που λέγεται "αδέσποτα ζώα που υποφέρουν" κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο ασκώντας "εμπάργκο" στις ανεύθυνες γέννες. Για να γίνει, ως ένα σημείο, εφικτό αυτό, τουλάχιστον οι διαβασμένοι οφείλουν να αποκτούν σκύλο από εκτροφέα αν θέλουν καθαρόαιμο (κι αυτόν να τον ξεψαχνίσουν, ακριβώς για να ξέρουν τι γίνεται πίσω από την πόρτα) ή πρώην αδέσποτο αν θέλουν ημίαιμο (είτε απευθείας από το δρόμο είτε κάποιο που φιλοξενείται σε φιλοζωική ή εθελοντή).

Με όλο το σεβασμό στο διάλογο και χωρίς καμία ερειστική διάθεση.

+1
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Ran Tan Plan έχω ημίαιμο (καραημίαιμο βασικά) σκύλο και λατρεύω κάθε λογής σκυλί, ανεξάρτητα της καθαροαιμίας του. Όσο μπορώ να λιώσω στα πατώματα παίζοντας με μολοσσό, άλλο τόσο έχω λιώσει παίζοντας με αδιευκρινίστου φυλής ζώα. Απλά κάποτε πρέπει να μικρύνει η πληγή που λέγεται "αδέσποτα ζώα που υποφέρουν" κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο ασκώντας "εμπάργκο" στις ανεύθυνες γέννες. Για να γίνει, ως ένα σημείο, εφικτό αυτό, τουλάχιστον οι διαβασμένοι οφείλουν να αποκτούν σκύλο από εκτροφέα αν θέλουν καθαρόαιμο (κι αυτόν να τον ξεψαχνίσουν, ακριβώς για να ξέρουν τι γίνεται πίσω από την πόρτα) ή πρώην αδέσποτο αν θέλουν ημίαιμο (είτε απευθείας από το δρόμο είτε κάποιο που φιλοξενείται σε φιλοζωική ή εθελοντή).

Με όλο το σεβασμό στο διάλογο και χωρίς καμία ερειστική διάθεση.
Πέραν του ότι συμφωνώ απολύτως, ο τρόπος παρέμβασης σου, διακαιούται τον σεβασμό μου, για σένα!
 
  • Like
Reactions: d-friend and Orilis


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Δεν ειμαι μοιρολάτρης αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο πιστεύω πως αυτός ο σκύλος γεννήθηκε για να συναντηθούμε........ Εξαλου "Το να μη διορθώνει κανείς τα λάθη του είναι μεγάλο λάθος" και εγώ το ίδιο λάθος δεν το ξανακανω και όπου μπορώ θα το αποτρέπω!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιάννη, ο Δίας σου δεν είναι σκυλί ενός κατώτερου θεού. Είναι ένα αξιολάτρευτο πλάσμα το οποίο αξίζει αγάπη και σεβασμό ακριβώς όπως κάθε σκυλί ανεξαρτήτου καταγωγής. Και αν αντέξεις αυτήν εδώ την αρχική επίθεση (που για να πω του στραβού το δίκιο είναι πολύ πιο ήπια από αυτή που έχουν δεχτεί άλλα μέλη) και παραμείνεις στο φόρουμ και το "περπατήσεις" θα ανακαλύψεις ότι υπάρχει απάντηση σχεδόν σε κάθε απορία που μπορεί να απασχολεί ένα μέσο όρο καταστάσεων. Δες το φόρουμ σαν ένα εγχειρίδιο με tips. Υπάρχει πολλή πληροφορία και με τη βοηθεια της αναζήτησης (πάνω δεξιά, κάτω από το nickname σου) μπορείς να βρεις πολλά πράγματα. ΑΛΛΑ! Δες το σαν τη wikipedia. Επειδή είναι γραμμένα από τον καθένα μπορεί να είναι και πολλά αβάσιμα πράγματα μέσα. Οπότε με εναυσμα το φόρουμ μπορείς να κάνεις παραέξω ψάξιμο σε πιο έγκυρες πηγές. Αλλά και στο νετ τα πάντα θέλουν φιλτράρισμα, ε?

Σαφώς κι όλοι μας λίγο ή πολύ ανεβάζουμε φωτογραφίες με τα σκυλιά μας, κάνουμε και χιούμορ σε κάποια θέματα πιο ανάλαφρα, αλλά, μεταξύ μας? Αυτά μπορούν να γίνουν άνετα και στο facebook.
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Το ότι δεν χαιδευουμε αυτια ,δεν σημαινει όμως οτι μπινελικωνουμε.
Σίγουρα όχι εσύ. Εκθέτεις την άποψή σου καθαρά και, επίτρεψέ μου τον όρο, τεχνοκρατικά - και αυτό είναι πολύ καλό. (y)
Όπως έχω ήδη όμως αναφέρει διάβασα τα σχόλια ένα προς ένα και κάποια από αυτά ήταν παραπάνω από μπινελίκια.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Το ότι δεν εχουμε ρομαντική διαθεση ,δεν σημαινει οτι μπινελικωνουμε .
Δυστυχώς και αυτό (σπάνια βέβαια) το έχω διαβάσει.
Το να μην χαϊδεύεις αυτιά, ή αλλοιώς να λες με σοβαρότητα, την όποια άποψη σου, είναι αυτονόητο δικαίωμα σου!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Δεν ειμαι μοιρολάτρης αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο πιστεύω πως αυτός ο σκύλος γεννήθηκε για να συναντηθούμε........ Εξαλου "Το να μη διορθώνει κανείς τα λάθη του είναι μεγάλο λάθος" και εγώ το ίδιο λάθος δεν το ξανακανω και όπου μπορώ θα το αποτρέπω!
Μην απολογείσαι αγαπητέ, δεν έκανες τίποτα, που να το επιβάλει.
Απλά, μεγαλώνοντας, θα αποκτήσεις την ικανότητα να ζυγίζεις και να κρίνεις καλύτερα, την ΚΑΘΕ κατάσταση.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Να σου ζήσει ο όμορφος! Θα συνιστούσα όσο είναι κουτάβι να προσέχεις πού τον αφήνεις ελεύθερο (γιατί στο βίντεο είδα ότι ο δρόμος εκεί που τον έλυσες ήταν πολύ κοντά) γιατί σε αυτή την ηλικία είναι τρομερά απρόβλεπτα τα κουτάβια. Καλύτερα μόνο σε περιφραγμένο χώρο.

Να αφήσω ως υπενθύμιση γενικά ότι "ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις".
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Είναι λάθος ο τρόπος όντος με τον οποίο τον απέκτησα και το κατάλαβα από την πρώτη κιόλας μέρα που δεν σταμάταγε τις διάρροιες, που δεν ήταν ζωηρό όπως τα κουτάβια, που τα μάτια του ήταν κόκκινα........... έκανα τα αδύνατα δυνατά να τον πάω στον κτηνίατρο που μου πήρε πολλά λεφτα (σχετικά με την δύναμη της τσέπης μου), του έδινα τρείς φορες την ημέρα σταγόνες για τα μάτια ,κάθε 8 ώρες σιρόπι για την διάρροια και τον τάιζα χωρίς να με καταλάβουν βραστό κοτόπουλο με ρύζι ......... δεν σκέφτηκα ούτε για μια στιγμή να το επιστρέψω ούτε καν τον πήρα τηλέφωνο εμένα με ενδιέφερε ο Δίας ........... Θα ζήσουμε μια ζωή μαζι και θα στερηθούμε και οι δύο πράγματα που μας αρέσουν , αυτό που δεν θα στερηθούμε όμως έιναι η παρέα ο ένας του άλλου !
Ωπα Γιάννη...ώπα...γιατί πολύ ροζ και αγάπες και λουλούδια και φουλ καψούρα και συναίσθημα έχουν μαζευτεί εδώ :sick:

Αυτά που περιγράφεις αγαπητέ παραπάνω, είναι απόλυτη υποχρέωσή σου. Δεν του έκανες χάρη του κουταβιού, που ασχολήθηκες με την υγεία του. Αυτό, θα είναι κανόνας σου στο εξής. Είσαι υπεύθυνος για την υγεία και την ζωή του. Ανέφερες νωρίτερα, πόσο σε βοηθάνε οικονομικά τα αδέλφια σου και οι γονείς σου, αλλά εδώ θρηνείς, για την δύναμη της τσέπης σου. Τι ισχύει τελικά; Τον τάιζες κρυφά, χωρίς να σε καταλάβουν;;;;;;;;;;;; Τι λες;;;;;;;;;;;; Τι σημαίνει αυτό; Αν αύριο-μεθαύριο ο σκύλος σου ξαναρρωστήσει, πάλι στα κρυφά θα τον περιθάλψεις; Επίσης, εσύ οφείλεις να στερηθείς. Είναι δική σου απόφαση, να αποκτήσεις σκύλο. Ο σκύλος σου, τι να στερηθεί; Γιατί; Sorry, αλλά η παρέα σου και μόνο, δεν φτάνει για να του προσφέρει όσα θα έχει ανάγκη. Καλή η κοπανιστή αγάπη, αλλά ούτε τρέφει, ούτε περιθάλπτει και γενικώς...δεν φτάνει. Χρειάζονται και άλλα πράγματα.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα όχι εσύ. Εκθέτεις την άποψή σου καθαρά και, επίτρεψέ μου τον όρο, τεχνοκρατικά - και αυτό είναι πολύ καλό. (y)
Όπως έχω ήδη όμως αναφέρει διάβασα τα σχόλια ένα προς ένα και κάποια από αυτά ήταν παραπάνω από μπινελίκια.
Γιατί δεν βλέπω επιθέσεις κάπου?Κάνω λάθος ότι τον αντιμετώπισαν/αντιμετώπισα πιο ήπια από παρόμοιες περιπτώσεις?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ναι αμέ, μπορεις να του δίνεις κάποια συμπληρώματα προληπτικά, ρώτα κτηνίατρο να σου προτείνει , και βιάσου όσο είναι μικρούλι ακόμα.
Eάν θρέφεται σωστά δεν χρειάζεται συμπληρώματα προληπτικά.
Παρακολούθησε την κίνηση του και αν δεις κάτι που δεν σου αρέσει μπορείς να το ψάξεις περαιτέρω χωρίς να τρελαίνεσαι. Δεν είναι απαραίτητο να εμφανίσει δυσπλασία ή κάποιο άλλο πρόβλημα αν και δυστυχώς είναι πολύ κοινό στα λαμπραντορ.
Εγώ στον δικό μου σκύλο έδινα χονδροϊτινη γλουκοζαμίνη έξτρα παρόλο που είχε η τροφή του. Αυτό γιατί κάτι δεν μου άρεσε στον τρόπο που κινούσε τα πίσω πόδια του και μου το είχε προτείνει ο γιατρός. Τελικά βέβαια δεν γλύτωσε το πρόβλημα που είχε και εκδηλώθηκε αργότερα.
Το μόνο πλεονέχτημα που βρίσκω στο ότι μεγαλώνει σε κήπο, αν έχει χώμα και όχι γλυστερές επιφάνειες, είναι ότι ο σκύλος δεν γεννήθηκε για να μεγαλώνει σε μάρμαρα ή πλακάκια και το τρέξιμο στο χώμα είναι πολύ πιο φυσικό και μειώνει τις πιθανότητες να εμφανίσει πρόβλημα.

΄Οσο για τα μπινελίκια scalpel νομίζω ότι υπερβάλλεις. Μόνος του ο Γιάννης στο πρώτο ποστ είπε ότι ενώ είχε διαβάσει και ενημερωθεί για τον σωστό τρόπο απόκτησης καθαρόαιμου φέρθηκε παρορμητικά. Αυτά που του γράψαμε δεν είναι τόσο για τον ίδιο όσο για τους υπόλοιπους που διαβάζουν και αύριο μπορεί να μην φερθούν παρορμητικά διαβάζοντας κάποια πράγματα. Το να λες απλά καλώς ήρθες, πανέμορφο του κουτάβι σου, δείχνεις ότι το αγαπάς πολύ και μπράβο σου είναι η μία όψη μόνο. Και επειδή εδώ μας ενδιαφέρει ο σκύλος και η ισορροπημένη συμβίωση του με τον άνθρωπο του οφείλουμε να πούμε και του στραβού το δίκιο.
Δεν τον μπινελίκωσε κανείς και αν μου επιτρέπεις ο ζήλος με τον οποίο τον υπερασπίζεσαι λες και τον δίκασε κανείς είναι υπερβολικός.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Εγω απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω δυο πράγματα:

1) Οτι εχει πάρει πολυ σοβαρά την δουλειά σου με τον σκυλο
και ειςαι σε καλο δρόμο. Επομένως δεν χρειάζεται άγχος :)

2) Οτι σύντομα και ο πατέρας σου θα μπει σε μια ρέγουλα με τον
καινούργιο σου φίλο και στο τελος θα σε βοηθάει αρκεί να ειςαι
ένταξη με τις υποχρεώσεις που εχεις αναλάβει.
Πες τα γιατι μαλλον τν πηραν ολο απο τα μουτρα τον ανθρωπο...
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
ΟΚ καλοί μου φίλοι....

Ίσως εγώ να είμαι ο υπερευαίσθητος εδώ μέσα.

Αυτά που του γράψαμε δεν είναι τόσο για τον ίδιο όσο για τους υπόλοιπους που διαβάζουν και αύριο μπορεί να μην φερθούν παρορμητικά διαβάζοντας κάποια πράγματα. Το να λες απλά καλώς ήρθες, πανέμορφο του κουτάβι σου, δείχνεις ότι το αγαπάς πολύ και μπράβο σου είναι η μία όψη μόνο. Και επειδή εδώ μας ενδιαφέρει ο σκύλος και η ισορροπημένη συμβίωση του με τον άνθρωπο του οφείλουμε να πούμε και του στραβού το δίκιο.
Αυτό ναι!
Να ειπωθεί το τι πρέπει να κάνει.
Το Καθαρτήριο όμως δεν ήταν ποτέ μέρος της δικής μου κοσμοθεωρίας.

αν μου επιτρέπεις ο ζήλος με τον οποίο τον υπερασπίζεσαι λες και τον δίκασε κανείς είναι υπερβολικός.
Εγώ αυτό αισθάνθηκα, αυτό διατύπωσα.
Άλλωστε δεν νομίζω να δίνω την εντύπωση πως έχω κάποια αλλότρια συμφέροντα για να το πράξω αυτό.

Για να το κλείσω (από την πλευρά μου):
Το φάσμα είναι σχεδόν πάντα ο κανόνας στη Φύση - οι διχοτόμες επιλογές αποτελούν την εξαίρεση.
Ε, λοιπόν, ποτέ μου δεν μπόρεσα να ενστερνιστώ την επιλογή της διαβίωσης στο άκρο του φάσματος.
 
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ αυτό αισθάνθηκα, αυτό διατύπωσα.
Άλλωστε δεν νομίζω να δίνω την εντύπωση πως έχω κάποια αλλότρια συμφέροντα για να το πράξω αυτό.
Εφόσον το αισθάνθηκες πολύ καλά έκανες και το διατύπωσες. Το ίδιο συνέβη και σε εμένα και για αυτό έγραψα αυτά που έγραψα. Για συμφέροντα δεν μίλησα, θα ήταν τρελό.

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το άκρο του φάσματος; Nα αποκτήσεις σκύλο από τον δρόμο ή από σωματείο ή καθαρόαιμο από εκτροφέα; Τόσο ακραίο το βρίσκεις;

Βασικά η άποψη η δική μου είναι η εξής: Κάθε ζώο πρωτεύον όπως εμείς ή όχι έχει ως σκοπό και βασικό ένστικτο την αναπαραγωγή. Η στείρωση είναι κάτι αφύσικο που έρχεται σε αντίθεση με την φύση του ζώου. Είναι η λύση απελπισίας σε έναν κόσμο που έχει ξεφύγει οποιασδήποτε λογικής και βλέπεις τα ζώα αβοήθητα να πλημμυρίζουν τους δρόμους και να γίνονται αντικείμενα κάθε αρρωστημένου που βγάζει το άχτι του πάνω τους.
Αν ζούσαμε το ιδανικό θα μπορούσαμε να ζευγαρώνουμε τα ζώα μας, ημίαιμα και καθαρόαιμα και να είμαστε σίγουροι για την τύχη των απογόνων τους. Δυστυχώς ζούμε όμως στην παράνοια και για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει άλλη επιλογή από ελεγχόμενα ζευγαρώματα μεταξύ καθαρόαιμων (κι αυτό θα μπορούσε να τεθεί υπό αμφισβήτηση με την κατάσταση γύρω μας) και στείρωση όσων δεν μπορούμε να ελέξχουμε ότι δεν θα ζευγαρώσουν. Τραγικό δυστυχώς αλλά είναι η πραγματικότητα που ζούμε.
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Ωπα Γιάννη...ώπα...γιατί πολύ ροζ και αγάπες και λουλούδια και φουλ καψούρα και συναίσθημα έχουν μαζευτεί εδώ :sick:

Αυτά που περιγράφεις αγαπητέ παραπάνω, είναι απόλυτη υποχρέωσή σου. Δεν του έκανες χάρη του κουταβιού, που ασχολήθηκες με την υγεία του. Αυτό, θα είναι κανόνας σου στο εξής. Είσαι υπεύθυνος για την υγεία και την ζωή του. Ανέφερες νωρίτερα, πόσο σε βοηθάνε οικονομικά τα αδέλφια σου και οι γονείς σου, αλλά εδώ θρηνείς, για την δύναμη της τσέπης σου. Τι ισχύει τελικά; Τον τάιζες κρυφά, χωρίς να σε καταλάβουν;;;;;;;;;;;; Τι λες;;;;;;;;;;;; Τι σημαίνει αυτό; Αν αύριο-μεθαύριο ο σκύλος σου ξαναρρωστήσει, πάλι στα κρυφά θα τον περιθάλψεις; Επίσης, εσύ οφείλεις να στερηθείς. Είναι δική σου απόφαση, να αποκτήσεις σκύλο. Ο σκύλος σου, τι να στερηθεί; Γιατί; Sorry, αλλά η παρέα σου και μόνο, δεν φτάνει για να του προσφέρει όσα θα έχει ανάγκη. Καλή η κοπανιστή αγάπη, αλλά ούτε τρέφει, ούτε περιθάλπτει και γενικώς...δεν φτάνει. Χρειάζονται και άλλα πράγματα.
Φίλε μου καταρχάς ηρέμησε με τα υπονοούμενα ότι λεω ψέματα .... Τα αδέρφια μου με βοηθάνε αλλα δεν ξέρω τη οικονομική δύναμη εσύ με το μυαλό σου φανταζεσε.......... Και βέβαια ειναι υποχρέωση μου η υγεία του σκύλου και δεν θεώρησα ότι έκανα καμια ηρωική πράξη .... Ξέρω ομως ότι ξεπέρασα τον εαυτό μου όταν τον έφερα στο σπίτι και συνειδητοποίησα τι έχω κάνει ..... Θα μπορούσα πανω στην ένταση εκείνης της περιόδου ομως να σταθώ πιο σκληρός και να επιστρέψω τον Δία πίσω και να μην έχω την εμπειρία ενός αρρώστου κουταβιού ούτε τύψεις .....για το κοτόπουλο τωρα το ταιζα κρυφά γιατι όπως προανέφερα έχω έναν πατέρα που κάτι τέτοιο θα το θεωρούσε υπερβολικό
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Φίλε μου Γιάννη, δεν μας τα λες καθόλου καλά. Κι εμένα προσωπικά, ποσώς με απασχολεί [και αν με γνώριζες περισσότερο, θα ήξερες ότι δεν υποννοώ ποτέ], αλλά για το κουτάβι σου, δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα. Να το βοηθάει ο Θεός, να μην αρρωστήσει ποτέ, και μάλιστα με κάτι σοβαρό, που θα χρήζει χειρουργείου πχ δηλαδή.

"Ξεπέρασα τον εαυτό μου και συνειδητοποίησα τι έχω κάνει"

Τι;;; Εγκλημα;;; Γιατί μόνο σε εγκληματική πράξη, αρμόζει τέτοια έκφραση. Οχι σε ένα τόσο δα πλασματάκι.

Δεν έχω τίποτα παραπάνω να πω. Καλή τύχη στο μικρούλη.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το άκρο του φάσματος;
Αναφερόμουν στις - ενίοτε - ακραίες λεκτικές αντιδράσεις μελών που απαντούν σε νεοεισελθόντες στο φόρουμ με σκαιό τρόπο.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύω ότι συμφωνούμε για τα dos και τα donts της κυνοφιλίας.
Αντίστοιχα προσπαθούμε να ενημερώνουμε και άλλους κοκ.
Όταν όμως κάποιος "εν αμαρτίαις περιπεσών" έλθει στο φόρουμ και εκθέσει το θέμα του (εξαιρώ τα τρολ και τους ανόητους), νομίζω ότι θα έπρεπε αντί να τον αποπαίρνουμε να επικεντρωνόμαστε περισσότερο στο να τον βοηθήσουμε (ιδιαίτερα όταν ο ίδιος αυθόρμητα αναγνωρίζει το σφάλμα του).

Η ιδεολογική καθαρότητα του καθενός είναι προσωπικό του ζήτημα, απλά όσο πιο ακραίος είναι τόσο λιγότερο σε επαφή με την πραγματικότητα βρίσκεται - δεν είναι τυχαίο ότι ολοκληρωτικά καθεστώτα και θρησκευτικά κατεστημένα κηρύττουν αυτήν ακριβώς την ιδεολογική καθαρότητα και την απόλυτη εφαρμογή της.

Διευκρινίζω ότι αυτά αφορούν άλλους και όχι εσένα.
Έκανα επί τούτου quote το σχόλιό σου παραπάνω ακριβώς γιατί συμφωνώ με το πνεύμα σου.

Όσον αφορά το σχόλιό σου περί αναπαραγωγής κλπ, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. :)
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Φίλε μου Γιάννη, δεν μας τα λες καθόλου καλά. Κι εμένα προσωπικά, ποσώς με απασχολεί [και αν με γνώριζες περισσότερο, θα ήξερες ότι δεν υποννοώ ποτέ], αλλά για το κουτάβι σου, δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα. Να το βοηθάει ο Θεός, να μην αρρωστήσει ποτέ, και μάλιστα με κάτι σοβαρό, που θα χρήζει χειρουργείου πχ δηλαδή.

"Ξεπέρασα τον εαυτό μου και συνειδητοποίησα τι έχω κάνει"

Τι;;; Εγκλημα;;; Γιατί μόνο σε εγκληματική πράξη, αρμόζει τέτοια έκφραση. Οχι σε ένα τόσο δα πλασματάκι.

Δεν έχω τίποτα παραπάνω να πω. Καλή τύχη στο μικρούλη.

Και ενώ κατέθετα την άποψή μου περί "ιδεολογικής καθαρότητας"...
Και ενώ ανέλυα το τι εννοώ περί "άκρων του φάσματος"...
Και ενώ σκεφτόμουν μήπως πραγματικά την είχα δει υπερβολικά ευαίσθητος...

Ιδού
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU