Περι chip...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν έχουν ημερομηνία λήξης.
Προσωπικά τα τσεκάρω κάθε φορά που πάμε για εμβόλια, μήπως έχει προκύψει κάτι (δεν ξέρω τι, μην ρωτήσεις, παραξενιά μου αν θέλεις) και δεν βγουν στο σκανάρισμα.
 


stefanos_salas

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
θεσσαλονικη
εχω εναν φιλο που του εκλεψαν τον σκυλο κ ενω τον βρηκε δεν μπορουσε να αποδειξει πως ηταν δικος του,χρειαζοταν τεστ dna απο τον σκυλο κ απο τους γονεις κ μια διαδικασια χρονοβορα κ δαπανηρη οικονομικα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δεν έχουν ημερομηνία λήξης.
Προσωπικά τα τσεκάρω κάθε φορά που πάμε για εμβόλια, μήπως έχει προκύψει κάτι (δεν ξέρω τι, μην ρωτήσεις, παραξενιά μου αν θέλεις) και δεν βγουν στο σκανάρισμα.
Αφου υπαρχουν στο τελος του εξωφυλου στο βιβλιαριο 7 αυτοκολητα σε 1 καρτελα με τον αριθμο του τσιπ και κατω κατω γραφει expιry date 07/2013.
1)Τι ειναι τυπικο?Δεν γραφει το βιβλιαριο σου οτι ληγει?
2)Που χρησιμευουν αυτα τα αυτοκολητα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τα αυτοκόλλητα τα έχω κι εγώ. Δεν θυμάμαι πόσα είναι. Χρησιμοποιούνται όπου χρειάζονται. Δηλαδή πχ ένα στο βιβλιάριο, ένα κράτησε ο γιατρός μου για το δικό του αρχείο, ένα στον κτηνιατρικό σύλλογο, καβάτζα μήπως χαθεί το βιβλιάριό του και χρειαστεί να κολλήσεις κανένα καινούργιο και ούτω καθεξής. Μπορεί να χρειάζονται κάπου και όταν κατεβαίνεις σε εκθέσεις ή για τον ΚΟΕ. Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι καθόλου να υπάρχει ημερομηνία λήξης, αλλά σίγουρα δεν το έχω ακούσει ποτέ και πουθενά. Μπορεί να μην έτυχε.
Στο δια ταύτα, κάνε μια βόλτα στον γιατρό σου και ρώτα τον. Οτι πιο έγκυρο.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μου έτυχε και αυτό

κουτάβι τσιπαρισμένο στις 50 ημέρες σε επίσκεψη στον κτηνίατρο 3 μηνών δεν βρέθηκε το τσιπ στο σκανάρισμα,
ο κτηνίατρος μου είπε οτι γίνεται μερικές φορές και βάλαμε άλλο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν οντως ληγει ειναι μ@@@κια.Γιατι μετα τι κανεις,βγαζεις το προηγουμενο και βαζεις το αλλο?Να δω τι θα πρωτορωτησω τον κτηνιατρο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
μου έτυχε και αυτό

κουτάβι τσιπαρισμένο στις 50 ημέρες σε επίσκεψη στον κτηνίατρο 3 μηνών δεν βρέθηκε το τσιπ στο σκανάρισμα,
ο κτηνίατρος μου είπε οτι γίνεται μερικές φορές και βάλαμε άλλο.
Μπορεί να τύχει να μετακινηθεί από την αρχική του θέση, ιδίως όταν είναι πολύ μικρά τα κουτάβια και μετά δυσκολεύονται πολύ να το βρουν. Οπότε μάλλον, φυτεύουν καινούργιο.

@George A : Εκπληκτικός ο oscar !!!!!!!!!!!!!!!!!

@russellkind : Οτι μάθεις από τον γιατρό, πες το μας αν θέλεις, να μαθαίνουμε κι εμείς.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
θελω να τον παρω τηλεφωνο να τον ρωτησω καθε ποτε δινουμε το χαπι γιατι περασαν 2,5 μηνες απο το προηγουμενο αλλα πρεπει να παω απο το ιατρειο του να κανονισω το θεμα τoυ chip...
Oτι μαθω το μεταφερω...
Για ριξε 1 ματια στο βιβλιαριο σου mareco σχετικα με την ημερομηνια ληξης του τσιπ και πες μου...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εμένα το τσιπ το έχει στον αριστερό ώμο και το είχε απο όταν την πήραμε.. στην αρχή που το έπιασα τα παιξα γιατί είχα επίσης άγνοια όσο αναφορά το θέμα τσιπ και νόμιζα πως έχει πρόβλημα το σκυλί,αλλά με καθησύχασε ο κτηνίατρος.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
λογικά
αν υπαρχει ημερομηνία λήξης θα έπρεπε να ειναι περισσότερο από το προσδόκιμο ζωής του σκύλου....
το λιγότερο δλδ 16 χρονια....
πιθανα να υπαρχει ημερομηνια λήξης στην συσκευασία... δλδ
η βελονα και η αποστείρωση κλπ κλπ να πρέπει να εμφυτευθει πριν από..... ( ημερομηνία λήξης....)
οι γιατροί λενε δεν υπαρχει ημερομηνια λήξης αν τους ρωτησεις γιατι το γραφει.... δεν γνωριζουν δν απαντουν...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πέτρο, νομίζω ότι ο φίλος russellkind έχει λίγο μπερδευτεί, γιατί το βιβλιάριο είναι από κάποιο pet shop ή κάτι τέτοιο του εξωτερικού και μπορεί η ημερομηνία λήξης που βλέπει, να μην αναφέρεται στο chip. Φυσικά δεν είναι λογικό να έχει ημερομηνία λήξης. Ούτε μπορεί να έχει στα χέρια του την αρχική συσκευασία του chip, όπου εκεί είναι πιθανό να υπάρχει ημερομηνία λήξης. Ας ρωτήσει τον γιατρό του και βλέπουμε.

Για ριξε 1 ματια στο βιβλιαριο σου mareco σχετικα με την ημερομηνια ληξης του τσιπ και πες μου...
Δεν το έχω ιδιαίτερο άγχος, αλλά θα ρίξω μια ματιά, έτσι από περιέργεια.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Παντός και σε εμένα έχει Expiry Date 05/2013. Φαντάζομαι θα εννοεί μέχρι πότε πρέπει να γίνει η εμφύτευση.
Μμμμμμμ, θα με κάνετε να το ψάξω...

Χρήστο, εσύ που βλέπεις γραμμένη ημερομηνία λήξης; Στα αυτοκόλλητα; Γιατί η τοποθέτηση έχει ήδη γίνει, έτσι;
 


Vampire

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2010
47
0
Κερκυρα
Καλημερα παρεα! Να ρωτησω κ γω κατι....Ειπατε οτι υπαρχουν εταιριες και εταιριες οσο αφορα τα τσιπ...Τις εταιριες αυτες τις ξερουμε???Θα μπορουσαμε να αγορασουμε εμεις το τσιπ κ να το παμε στον κτηνιατρο να το βαλει???Και πως ξερουμε ποια ειναι η καλυτερη?Ποιο ειναι δλδ το μετρο συγκρισης?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Αν το συζητάς από θέμα κόστους, νομίζω ότι είναι υπερβολή να τρέχεις να ψάχνεις (δεν ξέρω κι αν γίνεται κιόλας) για ελάχιστη πιστεύω διαφορά. Ούτε νομίζω ότι είμαστε εμείς σε θέση να συγκρίνουμε αυτό το προιόν.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Καλημερα παρεα! Να ρωτησω κ γω κατι....Ειπατε οτι υπαρχουν εταιριες και εταιριες οσο αφορα τα τσιπ...Τις εταιριες αυτες τις ξερουμε???Θα μπορουσαμε να αγορασουμε εμεις το τσιπ κ να το παμε στον κτηνιατρο να το βαλει???Και πως ξερουμε ποια ειναι η καλυτερη?Ποιο ειναι δλδ το μετρο συγκρισης?
Nομιζω δε μπορεις να διαλέξεις εσυ την εταιρια που θέλεις για το τσιπ, βασικα μάλλον δε θα ηξερες και τι να διαλέξεις γιατι δεν υπάρχουν πουθενα διαφημισμενες και καλυτερες προτεινομενες. Αυτες τις διαλεγει ο κτηνιατρος που θα συνεργαστει μαζι τους, οποτε ειναι και ο μονος που μπορει να σου πει..."Ειναι η καλυτερη" και να τον πιστεψεις :):)
 


Vampire

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2010
47
0
Κερκυρα
Ο κτηνιατρος οτι τον βολευει θα πει ομως!Δε νομιζω να σου πει ενταξει δεν ειναι κ η καλυτερη αλλα αυτη εχουμε...:p

Δεν υπαρχει δλδ κανενα site η κατι που να μπορουμε να βρουμε εστω μερικες???Μεγαλο προβλημα με το τσιπ...Το τατου που το κανουν κ σε τι χρησιμευει?Ειναι κατι αντιστοιχο της ταυτοτητας στο λαιμο?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Παντός και σε εμένα έχει Expiry Date 05/2013. Φαντάζομαι θα εννοεί μέχρι πότε πρέπει να γίνει η εμφύτευση.
Μαλλον αυτο ειναι,αλλιως θα βαζαμε στα 15 χρονια ζωης του σκυλου 4-5 τσιπακια...
Οποιος παει κτηνιατρο ας ρωτησει για να ακουσουμε 3-4 γνωμες...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εχω ψαξει γι αυτο που λες αλλα δε βρηκα κατι. Ναι αυτο ελεγα κι εγω οτι ο κτηνιατρος θα σου βαλει αυτη που εχει. Δε μπορεις να διαλεξεις. Οσο για το τατου δε ξερω να σου απαντησω εγω.
Εγω προς το παρων μεχρι να της βαλω τσιπ της φοραω ταυτοτητα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU