Acana - Origen




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όντως ριξε μια ματια στην ενοτητα της διατροφης omarock, διότι μια τα καλαμποκάλευρα, μια τα σκουπίδια του Lidl, μια οι συχνές αλλαγές τροφών, θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ! ;)
 


fonzareli

Member
6 Νοεμβρίου 2008
16
0
Βρε σεις μην βαράτε!

Αν η τροφή είναι πράγματι πολύ καλύτερη θα βρω τρόπο να την προμηθεύομαι. Αλλωστε, τρώει πολύ λίγο το σκυλάκι. Με 15 κιλά θα περάσει αρκετό καιρό.

Πως να κρίνω τώρα αν η ANF είναι πράγματι καλή;; Μπορεί αργότερα να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα. Ουτε αυτή μάλιστα υπάρχει με άνεση εδώ που μένω. Δείγμα μου έδωσαν από μεγάλο σακί μια σακούλα και παρατήρησα ότι του άρεσαν. Δεν αρκεί αυτό όμως...
 




fonzareli

Member
6 Νοεμβρίου 2008
16
0
...δικό μου διότι ψάχνω να του βρω το καλύτερο;;

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να ακολουθήσω πχ BARF διατροφή.

*Το ερώτημά μου εξακολουθεί να ισχύει. Αν κάποιος ξέρει που να προμηθευτώ acana κέντρο ας βοηθήσει!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν η τροφή είναι πράγματι πολύ καλύτερη θα βρω τρόπο να την προμηθεύομαι. Αλλωστε, τρώει πολύ λίγο το σκυλάκι. Με 15 κιλά θα περάσει αρκετό καιρό.

Πως να κρίνω τώρα αν η ANF είναι πράγματι καλή;; Μπορεί αργότερα να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα. Ουτε αυτή μάλιστα υπάρχει με άνεση εδώ που μένω. Δείγμα μου έδωσαν από μεγάλο σακί μια σακούλα και παρατήρησα ότι του άρεσαν. Δεν αρκεί αυτό όμως...
Η τροφή αρχίζει και οξειδώνεται από τη στιγμή που θα ανοίξεις το τσουβάλι γι’ αυτό πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε 25 το πολύ 35 μέρες.
Τι νόημα έχει να πάρεις ένα 15κιλο για το maltese? :-?

Δεν είναι κριτήριο ποιότητας της τροφής αν αρέσει στο σκύλο ή όχι! Η αξιολόγηση μιας τροφής γίνεται με βάση τα συστατικά της. Διάβασε το θέμα με τα συστατικά των ξηρών τροφών για να μάθεις να αξιολογείς τις τροφές.

Και κάτι άλλο. Μην αλλάζεις τροφή στο σκύλο αν δεν υπάρχει λόγος διότι του προκαλείς διατροφικό στρες και θα έχεις πολλά περισσότερα προβλήματα από αυτά που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι θα λύσεις ταΐζοντας Acana. ;)
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
με βαση τα συστατικα η με βαση το πως αντιδραει το σκυλι στην τροφη(κοπρανα,τριχωμα,μυρωδια)???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το πώς αντιδράει το κάθε σκυλί εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Εάν για παράδειγμα αλλάζω στο σκύλο τροφή κάθε δυο μήνες και ο σκύλος έχει υπερβολικά κόπρανα, δεν φταίει η τροφή, αλλά εγώ διότι προκαλώ διατροφικό στρες στο σκύλο.
Εάν πλένω το σκύλο 2 φορές την εβδομάδα και ο σκύλος παρουσιάσει θαμπό τρίχωμα, δερματικά προβλήματα και άσκημη μυρωδιά, δεν φταίει η τροφή, φταίω εγώ που πλένω συχνά το σκύλο.
Εάν ο σκύλος κάνει διάρροιες, εμετούς κτλ, ίσως δεν φταίει η τροφή, αλλά εγώ που δεν ταΐζω την ποσότητα που πρέπει.

ΠΑΝΤΑ με βάση τα συστατικά γίνεται η αξιολόγηση των ξηρών τροφών.
Εάν θέλω να αξιολογήσω μια τροφή ή να την συγκρίνω με άλλες, θα διαβάσω τα σχετικά reviews, τις οδηγίες της AAFCO, τα στοιχεία του U.S Food and Drug Administration's κτλ. και θα συγκρίνω συστατικά.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
δεν λεω ουτε να αλλαζω στο σκυλι τροφη καθε 2 μηνες ουτε να το πλενω 2 φορες την εβδομαδα ουτε να το ταιζω παραπανω απο οτι πρεπει..

δεν μιλαω για την αξιολογηση της τροφης αυτης καθαυτης.αυτο ειναι λογικο να γινεται με βαση τα συστατικα.μιλαω για το αν μια τροφη με βαση τις αξιολογησεις αυτες ειναι κορυφαια και την δωσω στο σκυλι και κανει διαροιες και εμετους θα συνεχισω να την δινω επειδη εχει καλη αξιολογηση??αυτο εννοω κατι που εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα οτι κρινεις απο το σκυλι..

συστατικα που μπορει να προκαλεσουν αλλεργιες σε καποιο σκυλι ειναι δυνατον να εμφανιστουν μετα απο μακροχρονια χρηση μιας τροφης και οχι στην αρχη που θα αρχισεις να δινεις την τροφη??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
μιλαω για το αν μια τροφη με βαση τις αξιολογησεις αυτες ειναι κορυφαια και την δωσω στο σκυλι και κανει διαροιες και εμετους θα συνεχισω να την δινω επειδη εχει καλη αξιολογηση??
Όχι βέβαια!

Μάλλον δεν με κατάλαβες…
Δεν μπορεί να γίνει αξιολόγηση μια τροφής με άλλο τρόπο. Για παράδειγμα το Dog food analysis δεν μπορεί να κάνει αξιολόγηση βασιζόμενο στην εντύπωση που έχει η ROTTIE για την τάδε τροφή ή η Mathousalix για την δείνα τροφή. Στηρίζεται στις οδηγίες της AAFCO και κάνει αξιολόγηση βάση συστατικών.

Από κει και πέρα, αν η τροφή κάνει στο δικό μας σκύλο ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Οι τροφικές αλλεργίες προκαλούνται κατά βάση από κάποια ζωική πρωτεΐνη (γι’ αυτό λέμε πως ένας σκύλος είναι αλλεργικός στο αρνί, στο μοσχάρι κτλ) και συνήθως εκδηλώνονται άμεσα (κυρίως με επίμονο ξύσιμο).
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
φυσικα και σε καταλαβα.γι'αυτο και εγραψα οτι δεν μιλαω για την αξιολογηση της τροφης αυτης καθαυτης.αυτο ειναι λογικο να γινεται με βαση τα συστατικα.

ειπες οτι Δεν είναι κριτήριο ποιότητας της τροφής αν αρέσει στο σκύλο ή όχι! Η αξιολόγηση μιας τροφής γίνεται με βάση τα συστατικά της.
και ρωτησα αν η αξιολογηση γινεται με βαση τα συστατικα η με την εικονα του σκυλιου..

και να εξηγησω περαιτερω..αν παρω μια τροφη με κορυφαια συστατικα δεν σημαινει οτι θα ειναι καλη για το σκυλι μου.
και εσεις εχετε συμβουλεψει καποιους να μην πανε σε τροφες με καλυτερα συστατικα αν ειναι ικανοποιημενοι με αυτο που βλεπουν στο σκυλι τους και οχι στο πισω μερος της συσκευασιας της τροφης..αυτο ρωτησα εξαρχης.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ειπες οτι Δεν είναι κριτήριο ποιότητας της τροφής αν αρέσει στο σκύλο ή όχι! Η αξιολόγηση μιας τροφής γίνεται με βάση τα συστατικά της.
και ρωτησα αν η αξιολογηση γινεται με βαση τα συστατικα η με την εικονα του σκυλιου..
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και θα βρείς την απάντηση.

 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
παιδια την ξερω την απαντηση..με κοβει να καταλαβω οτι αν δινω μια τροφη στο σκυλι και κανει εμετους και διαρροιες δεν θα συνεχισω φυσικα να την δινω..

η ερωτηση ηταν περισσοτερο ρητορικη και πηγαινε στο οτι κρινουμε μια τροφη απο τα συστατικα της..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ειπες οτι Δεν είναι κριτήριο ποιότητας της τροφής αν αρέσει στο σκύλο ή όχι! Η αξιολόγηση μιας τροφής γίνεται με βάση τα συστατικά της.
και ρωτησα αν η αξιολογηση γινεται με βαση τα συστατικα η με την εικονα του σκυλιου.
Ποιανου σκύλου? Του δικού σου, του fonzareli, του denis, της Chloe?
Εγώ δεν ταΐζω το σκύλο μου ξηρά τροφή. Παρ’ όλα αυτά θέλω να αξιολογήσω μια τροφή.
Πως θα την αξιολογήσω?
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
η acana ειναι καλυτερη τροφη απο την mister puppy γιατι εχει μακραν καλυτερα συστατικα.αν θελει καποιος να τις συγκρινει θα πει οτι η acana ειναι καλυτερη τροφη.τελος,αυτο το καταλαβα.

αυτη ειναι η αξιολογηση μιας τροφης απλα για την αξιολογηση.εσυ που θελεις να αξιολογησεις μια τροφη που δεν δινεις ξηρα να αξιολογησεις γιατι??για να πεις οτι ειναι καλυτερα τα συστατικα της μιας και οχι της αλλης??και τι να μου λεει εμενα και τον καθενα που εχει σκυλι αυτο αφου οποιος ταιζει μια τροφη ακριβη και με τα τελεια συστατικα δεν μπορει ποτε να προτεινει ανεπιφυλακτα αυτη τη τροφη σε καποιον αλλο??
και το dogfoodanalysis σε ποιον ακριβως μπορει να εγγυηθει οτι η τροφη με τα 6 αστερια θα ειναι η καταλληλη για το σκυλι του??φυσικα και αυτο θα ειναι το πρωτο κριτηριο,τα συστατικα, αλλα η τελικη αξιολογηση γινεται πανω στο σκυλι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ειπες οτι Δεν είναι κριτήριο ποιότητας της τροφής αν αρέσει στο σκύλο ή όχι! Η αξιολόγηση μιας τροφής γίνεται με βάση τα συστατικά της.
και ρωτησα αν η αξιολογηση γινεται με βαση τα συστατικα η με την εικονα του σκυλιου..
Και η δικιά σου απορία αλλά και η προηγούμενη πάνω στην οποία βασίστηκε η απάντηση της rottie αναφέρει ΓΟΥΣΤΟ του σκύλου.

Καμία καλή τροφή δεν είναι κατάλληλη για κανέναν σκύλο αν δεν την δοκιμάσεις. Εδώ όμως λέμε ταίζω ΑΝF την τρώει μιά χαρά - είναι μια χαρά, αλλά εγώ ψάχνω για την καλύτερη, θα πάρω 15 κιλο να κάνω και δοκιμή 4 μηνών (κι ας χαλάσει στην πορεία) στην Acana, και μετά τί ? Και μετά πάει λέγοντας ?

Αν είναι έτσι ας αρχίσουμε όλοι από την Orijen με δοκιμή όσο μας φωτίσει ο Θεός και μετά να πέφτουμε σε ποιότητα (σύμφωνα με το dogfoodanalysis) μέχρι να ικανοποιηθούμε σε ποιότητα - τιμή - εικόνα του ζώου - διαθεσιμότητα - υγεία - υγεία σε προχωρημένη ηλικία κλπ κλπ ...

Το θέμα με τις τροφές είναι πιο απλό, πολύ πιο απλό.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
εσυ που θελεις να αξιολογησεις μια τροφη που δεν δινεις ξηρα να αξιολογησεις γιατι??για να πεις οτι ειναι καλυτερα τα συστατικα της μιας και οχι της αλλης??και τι να μου λεει εμενα και τον καθενα που εχει σκυλι αυτο αφου οποιος ταιζει μια τροφη ακριβη και με τα τελεια συστατικα δεν μπορει ποτε να προτεινει ανεπιφυλακτα αυτη τη τροφη σε καποιον αλλο??
Γιατι να μην αξιολογησω? :confused:
Αξιολόγηση κάνω για να αποκτήσω γνώση και άποψη. Πειραζει?
Μη χειροτερα...:-?

Τέλεια τροφή δεν υπάρχει (αν υπήρχε, θα υπήρχε ένα διατροφικό μοντέλο και θα τελείωνε η υπόθεση), ποσο μάλλον όταν μιλάμε για μια επεξεργασμένη τροφή όπως είναι η ξηρά τροφή που παρασκευάζεται από υπολείμματα της επεξεργασίας των τροφίμων που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση.

Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά όχι μόνο δεν προτείνω καμία ξηρά τροφή σε κανέναν (δεν είμαι άλλωστε υπάλληλος καμιάς εταιρίας), αλλά έχουν βγάλει καλους τα χέρια μου στο πληκτρολόγιο να γραφώ "διαβάστε, μάθετε, αξιολογήστε, μην πέφτετε θύματα της διαφήμισης, κάντε έρευνα αγοράς ΠΡΙΝ επιλεξετε".
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:-?
fonzareli, η δημοσίευση σου μας έδωσε αφορμή για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, η οποία είναι απείρως πιο ωφέλιμη, πιο εποικοδομητική και πιο διαφωτιστική όχι μόνο για σένα αλλά και για όσους μας παρακολουθούν, από ένα σκέτο τηλέφωνο ή μια διεύθυνση. Αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ: Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Αν ενδιαφερόσουν μόνο για ένα τηλέφωνο και μια διεύθυνση, ας άνοιγες το Χρυσό οδηγό. :mad:
Εσύ από όλη αυτή τη συζήτηση δεν αποκόμισες τίποτα?
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
ήμαρτον

τόσα πράγματα σου δόθηκαν

δεν υπάρχει θεός?

πάρε τηλ στην αντιπροσωπεία της τροφής που ενδιαφέρεσαι και ζήτα σημεία λιανικής πώλησης στο κέντρο της αθήνας φίλε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU