barfing.gr




y1685

Member
30 Ιανουαρίου 2013
13
0
Παιδιά καλησπέρα, τυχαία βρήκα αυτό το thread καθώς έψαχνα να βρω πληροφορίες σχετικά με το barfing.gr. Αγόρασα για τον σκύλο μου τροφή από το συγκεκριμένο μαγαζί πριν μια εβδομάδα περίπου και ενώ τις δύο πρώτες μέρες έτρωγε με όρεξη, από χθες ούτε που την ακουμπάει. Πράγμα περιέργο γιατί ότι είδους κιμά του δίνω ή κρεατικό το καταβροχθίζει κατευθείαν. Επίσης νομίζω ότι η διάθεση του είναι λίγο πεσμένη σε σχέση με πριν, ναι μεν παίζει αλλά δεν έχει τόση ενέργεια, πριν δεν έβαζε κώλο κατω. Πάντως είδα βελτίωση στα κόπρανα του γιατί πριν με την ξηρά τρόφη (την οποία έτρωγε με το ζόρι και όχι πάντα), όσες μάρκες και αν είχα δοκιμάσει, είχε συχνά χαλαρά κόπρανα ή και διάρροια μερικές φορές. Απλώς θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι τέτοιο από την μετάβαση από ξηρά σε μπαρφ...μήπως του πέφτει βαριά η τροφή τι να πώ.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Δεν ακολουθω την μπαρφ ακομα αλλα εχω διαβασει οτι καλο ειναι μια μερα μεσα στην εβδομαδα να μην ταιζουμε το σκυλι με ζωικες τροφες για αποτοξινωση.Εαν δε το κανουμε εμεις θα το κανει ο σκυλος απο μονος του.Μηπως εχει καποιο συστατικο μεσα (π.χ ινδυκα καρυδα απο τι βλεπω) που τελικα να μην του αρεσει;Η χαμενη ορεξη για παιχνιδι και για φαγητο ειναι ενδειξεις που πρεπει να σε απασχολησουν και σε ιατρικο επιπεδο,μπορει καποια ασθενεια.Καλο ειναι να περασεις μια βολτα απο τον κτηνιατρο...
 


y1685

Member
30 Ιανουαρίου 2013
13
0
Για αρχή του έχω πάρει premium πακέτα (ινδική καρύδα κτλ έχει στα super premium), οπότε δεν είναι αυτό. Όρεξη έχει κανονικά, πχ του έδωσα κόκκαλα και κιμά μαγειρευτό και τα έφαγε κατευθείαν...και η όρεξη για παιχνίδι δεν είναι ότι έφυγε ακριβώς...είναι σαν να βαραίνει μετά το φαγητό και κάθεται και αράζει ενώ πριν ήταν πιο δραστήριος μέσα στο σπίτι...τέλος πάντων, θα δω πως θα πάει 1-2 μέρες ακόμα και αν είναι θα τον πάω στον κτηνίατρο (όπου είμαι σίγουρος ότι θα μου πει να σταματήσω την μπαρφ διατροφή γιατί οι περισσότεροι για κάποιον λόγο δεν το εκγρίνουν...τους λέω για ωμή διατροφή και με κοιτάνε σαν εξωγήινο...θα αγριέψει το σκυλί με το ωμό κρέας και τις κλασσικές βλακείες)
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Κτηνιατρος να πει για ασθενειες απο το ωμο κρεας εχω ακουσει.Κτηνιατρος να πει οτι θα αγριεψει απο την ωμη τροφη πρωτη φορα το ακουω.Εμενα παντως λογικο μου ακουγεται οτι μετα το ταισμα θελει να αραξει.Σιγουρα θα σου δωσουν καποια απαντηση πιο εμπειροι απο μενα πανω στη μπαρφ.Γιατι δεν δοκιμαζεις να του δωσεις κοτοπουλο ωμο απο το χασαπη σου;Τουλαχιστον να σιγουρευτεις οτι τρωει το ωμο κρεας αλλα δεν τρωει αυτο απο το καταστημα.
 


y1685

Member
30 Ιανουαρίου 2013
13
0
Δοκίμασα χθες το βραδύ αυτο που λές...είχα ένα κομμάτι κιμά που είχα βγάλει από το ψυγείο (αγορασμένο από σούπερ μάρκετ) και το έφαγε με το που το μύρισε...στα καπάκια του έδωσα ένα κομμάτι από την αγορασμένη, την μύρισε και έφυγε...κάτι του έχει κακοπάει δεν μπορώ να καταλάβω...θα δω μήπως πάρω και κιμά από χασάπη και τα συνδυάζω. Υποψιάζομαι πάντως ότι επειδή τώρα τρώει μεγαλύτερες ποσότητες από πριν (γιατί ειδικά την τελευταία ξηρά που του πήρα πριν την αλλαγή σε μπαρφ δεν την πολυέτρωγε...σπάνια να έτρωγε την ποσότητα που έπρεπε) φουσκώνει και ίσως να την έχει μπουχτήσει κιόλας...θα δω τι θα κάνω αύριο-μεθαύριο αν το συνέχισει έτσι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ωμό κρέας αν δεν το καταψύξεις πρώτα μεγάλος φορέας βακτηρίων. Δεν ακολουθώ barf γιατί εξακολουθώ να τα φοβάμαι και μετά από ψύξη (και θέλει και βαθύτερη ψύξη από ότι μπορεί να προσφέρει κατάψυξη ψυγείου, άρα μιλάμε για καταψύκτη) αλλά επειδή το είχα κοιτάξει, σου λέω απλά πρόσεχε.
 


y1685

Member
30 Ιανουαρίου 2013
13
0
Ναι το γνωρίζω, σε καταψύκτη του τα έχω...ούτως η άλλως δεν χωρούσαν στην κατάψυξη του ψυγείου
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Το μακρο έχει κατεψυγμένα κοτόπουλα 17ε τα 10κγρ,
είναι βαθιάς κατάψυξης (λέει μέγιστη θερμ. -18* ),
μπορείς να τα διατηρείς στην κατάψυξη του απλού ψυγείου για κάνα μήνα με ασφάλεια και να τα δίνεις ολόκληρα
φαντάζομαι ότι θα έχει και σε άλλα σουπερ-μαρκετ απλά προσοχή να λέει μέγιστη θερμοκρασία -18*

Makro Hellas


ο κιμάς σκέτος είναι πιο γευστικός ίσως για τον σκύλο αλλά δεν του προσφέρει και πολλά
πρέπει να τρώει και τα κόκαλα,ο κιμάς της μπαρφ μήπως έχει κόκαλα αλεσμένα μέσα;
 
Last edited:


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Ωμό κρέας αν δεν το καταψύξεις πρώτα μεγάλος φορέας βακτηρίων. Δεν ακολουθώ barf γιατί εξακολουθώ να τα φοβάμαι και μετά από ψύξη (και θέλει και βαθύτερη ψύξη από ότι μπορεί να προσφέρει κατάψυξη ψυγείου, άρα μιλάμε για καταψύκτη) αλλά επειδή το είχα κοιτάξει, σου λέω απλά πρόσεχε.

θελει κ μαγειρικη μεμβρανη καμια φορα
 










Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Και εγω αγοράζω απο το barfing.gr την Premium κοτόπουλο και μόνο ο Λήο απο τα 4 σκυλιά μου μερικές φορές δεν τρώει, αλλά αυτό το έκανε πάντα και με όλες τις ξηρές τροφές και αν είχα αλλάξει, είναι λίγο επιλεκτικός, αλλά εγώ δεν ενδίδω πια στα θέλω του και μετά απο 1 μέρα νηστείας μετά (το πολύ 2 μέρες) την επόμενη το τρώει το φαγητό μπαμ μπαμ. Έχω δει μεγάλη διαφορά στα κόπρανα και στην τρίχα τους απο όταν έπερναν ξηρά τροφή, άρα μάλλον θα το συνεχίσω.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Η Premium έχει μέσα και ρύζι το οποίο δεν είναι ότι καλύτερο και ίσως και να προκαλεί το φούσκωμα ή και αλλεργίες... Δοκίμασε και με την Super Premium μήπως δεις διαφορά!

Διαφορετικά μπορεί να μην τους αρέσει κάποιο λαχανικό αφού τα αλλάζουν με βάση το τι υπάρχει...
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Η BARF δεν μας αναγάγει αυτόματα σε καλύτερους ιδιοκτήτες σκύλου .
Δεν είναι μια μόδα που σε κάνει ΜΑΣΤ ή καλύτερο γνώστη .
Είναι μια δυνατότητα που έχει ο καθένας ξεχωριστά ώστε να διαμορφώσει τροφή στις διατροφικές ανάγκες του σκύλου του, ανάλογα με τις συνθήκες και τις απαιτήσεις άσκησης.
Απαιτεί παρακολούθηση και οργανωμένο διατροφικό πρόγραμμα.
Επιτέλους ας αρχίσουν ορισμένοι να μαθαίνουν τι είναι σκύλος , ας μάθουν να επικοινωνούν μαζί του και ας αφήσουν τα πειράματα .
Έτοιμη BARF και ΜΑΚΑΚΙΕΣ , πόσοι από εσάς θα δίνατε στο παιδί σας έτοιμη παιδική τροφή ;
Αν πραγματικά αγαπάτε τα σκυλιά σας και θέλετε το καλύτερο για αυτά , τότε να κάτσετε να ετοιμάσετε BARF από τροφές και κρέατα που θα τρώγατε και εσείς οι ίδιοι .
Βγήκε κάποιος τώρα να πουλήσει έτοιμη BARF που δοκίμασε λέει στα δικά του σκυλιά .
Πειράματα δηλαδή και αφού δεν έπαθαν τίποτα σκεφτήκαμε να το βγάλουμε στην αγορά .

Και μετά μιλάμε για κακοποίηση .
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Η BARF δεν μας αναγάγει αυτόματα σε καλύτερους ιδιοκτήτες σκύλου .
Δεν είναι μια μόδα που σε κάνει ΜΑΣΤ ή καλύτερο γνώστη .
Είναι μια δυνατότητα που έχει ο καθένας ξεχωριστά ώστε να διαμορφώσει τροφή στις διατροφικές ανάγκες του σκύλου του, ανάλογα με τις συνθήκες και τις απαιτήσεις άσκησης.
Απαιτεί παρακολούθηση και οργανωμένο διατροφικό πρόγραμμα.
Επιτέλους ας αρχίσουν ορισμένοι να μαθαίνουν τι είναι σκύλος , ας μάθουν να επικοινωνούν μαζί του και ας αφήσουν τα πειράματα .
Έτοιμη BARF και ΜΑΚΑΚΙΕΣ , πόσοι από εσάς θα δίνατε στο παιδί σας έτοιμη παιδική τροφή ;
Αν πραγματικά αγαπάτε τα σκυλιά σας και θέλετε το καλύτερο για αυτά , τότε να κάτσετε να ετοιμάσετε BARF από τροφές και κρέατα που θα τρώγατε και εσείς οι ίδιοι .
Βγήκε κάποιος τώρα να πουλήσει έτοιμη BARF που δοκίμασε λέει στα δικά του σκυλιά .
Πειράματα δηλαδή και αφού δεν έπαθαν τίποτα σκεφτήκαμε να το βγάλουμε στην αγορά .

Και μετά μιλάμε για κακοποίηση .
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Η BARF δεν μας αναγάγει αυτόματα σε καλύτερους ιδιοκτήτες σκύλου .
Δεν είναι μια μόδα που σε κάνει ΜΑΣΤ ή καλύτερο γνώστη .
Είναι μια δυνατότητα που έχει ο καθένας ξεχωριστά ώστε να διαμορφώσει τροφή στις διατροφικές ανάγκες του σκύλου του, ανάλογα με τις συνθήκες και τις απαιτήσεις άσκησης.
Απαιτεί παρακολούθηση και οργανωμένο διατροφικό πρόγραμμα.
Επιτέλους ας αρχίσουν ορισμένοι να μαθαίνουν τι είναι σκύλος , ας μάθουν να επικοινωνούν μαζί του και ας αφήσουν τα πειράματα .
Έτοιμη BARF και ΜΑΚΑΚΙΕΣ , πόσοι από εσάς θα δίνατε στο παιδί σας έτοιμη παιδική τροφή ;
Αν πραγματικά αγαπάτε τα σκυλιά σας και θέλετε το καλύτερο για αυτά , τότε να κάτσετε να ετοιμάσετε BARF από τροφές και κρέατα που θα τρώγατε και εσείς οι ίδιοι .
Βγήκε κάποιος τώρα να πουλήσει έτοιμη BARF που δοκίμασε λέει στα δικά του σκυλιά .
Πειράματα δηλαδή και αφού δεν έπαθαν τίποτα σκεφτήκαμε να το βγάλουμε στην αγορά .

Και μετά μιλάμε για κακοποίηση .
Με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή οι ιδιοκτήτες που φτιάχνουν την barf μόνοι τους αγαπάνε τα σκυλάκια τους περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους που την παίρνουμε έτοιμη?
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU