Νομιζω οτι παει να γινει Dog Aggressive


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εμείς ένα κόλει που βλέπουμε στη βόλτα, στη γειτονιά, με το που μας βλέπει μεταμορφώνεται σε θηρίο και γίνεται πόλεμος!!!!
Όχι, οτί και εμείς πάμε πίσω, αλλά εγώ, στο δικό μου το μυαλό, τα κόλει δεν τα έχω σαν τα ποιο ήρεμα σκυλιά.....Ίσως να φταίει και η αρνητική εμπειρία που έχω συχνά-πυκνά με τον γείτονα....
Εάν επιτρέπεται που είναι η βόλτα σας ? μήπως το ξέρω
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ο Αρσενικός από την άλλη καβαλούσε οτιδήποτε υπήρχε δίπλα του, σκυλιά και ανθρώπους και εάν το άλλο αντιδρούσε ξεκινούσε καυγάς...
Τι μου θυμίζει, άραγε, αυτό?:cool:
και ότι δεν καβαλάμε... το κατουράμε...:D
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Εάν επιτρέπεται που είναι η βόλτα σας ? μήπως το ξέρω
Καλλιθέα, Αττικής και πέριξ...Ταύρο..εκεί γύρω....
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καθαρόαιμο κόλεϊ.....
Πάντως αυτό που βλέπω στη βόλτα, μόνο εύκολο και ήρεμο δεν το λες... :)
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Ρε παληκαρια κολατε στο δεντρο και χανεται το δασος, τυχαιο παραδειγμα ηταν το κολευ...

Χρηστο αν το ζητησεις λιγο πιο ευγενικα μπορει και να στο εξηγησω γιατι το υφος σου δεν μου αρεσει.
Τωρα εαν θιχτηκες προβλημα σου, εγω δεν ειπα τιποτα αρνητικο για τα κολει απλα οτι εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο τις καθαρα δυναμικες-κυριαρχικες ρατσες οπως τα ΓΠ-ντοπερμαν-ροτβαιλερ-πρεσα-κανε κορσο-μπουρμπουλ-μαστιφ-σναουτσερ-ακιτα-μπουλ τεριε κτλ

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την σωστη τοποθετηση σου, τα χαιρετισματα μου.
 
Last edited:






tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
απλα οτι εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο τις καθαρα δυναμικες-κυριαρχικες ρατσες οπως τα ΓΠ-ντοπερμαν-ροτβαιλερ-πρεσα-κανε κορσο-μπουρμπουλ-μαστιφ-σναουτσερ-ακιτα-μπουλ τεριε κτλ
Τώρα παρεξηγήθηκα εγώ...!!!
Άκου κυριαρχική φυλή τα Ακίτα....
Φωτιά να πέσει να μας κάψει....!!!
Αγγελούδια είναι τα καημένα βρε που τα κακολογείς....


Υ.Γ. Ζέστη σήμερα, λέμε και καμια κρυάδα να δροσιστούμε... ;-)
 






christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ρε παληκαρια κολατε στο δεντρο και χανεται το δασος, τυχαιο παραδειγμα ηταν το κολευ...

Χρηστο αν το ζητησεις λιγο πιο ευγενικα μπορει και να στο εξηγησω γιατι το υφος σου δεν μου αρεσει.
Τωρα εαν θιχτηκες προβλημα σου, εγω δεν ειπα τιποτα αρνητικο για τα κολει απλα οτι εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο τις καθαρα δυναμικες-κυριαρχικες ρατσες οπως τα ΓΠ-ντοπερμαν-ροτβαιλερ-πρεσα-κανε κορσο-μπουρμπουλ-μαστιφ-σναουτσερ-ακιτα-μπουλ τεριε κτλ

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την σωστη τοποθετηση σου, τα χαιρετισματα μου.
Παρεξήγησες!!
Το ''ότι?'' Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιώ κυρίως για πλάκα!
Γιατί να με ενοχλήσει? Επείδή είπες ότι τα Collie είναι εύκολα σκυλιά και δεν είναι dog aggresive? Ίσα ίσα που εάν ήταν σωστό θα με έκανε πολύ χαρούμενο για την επιλογή μου και θα ήμουν άνετος σε κάθε βόλτα μου.
Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; ο δικος μου έχει αρχίσει και καβαλάει μόνο θυληκά , στειρωμένα και μη-αρα φανταζομαι οτι ειναι θεμα στείρωσης την οποια και θα κάνω κάποια στιγμή-
εννοειται οτι ειτε ειναι στειρωμενο ειτε οχι το θηλυκό με το που παει να καβαλησει τον τραβαω πισω αλλα επειδη μερικες φορες ειναι πχ 10-15 μετρα μακρυα μου (τρεχουν τα σκυλια) μπορει να αργήσω μερικα δευτερόλεπτα, υπάρχει περίπτωση να γίνει το κακό μέσα σε αυτο το διάστημα; μεχρι στιγμης και στις 2 που το εχει κανει ειναι στειρωμένες αλλα αν δεν ήταν; ή αν κατι δεν πηγε καλα στη στείρωση και δεν εγινε σωστα(κατι που ακουσα προσφατα) ; οι σκύλες μπορουν να συλάβουν μονο όταν είναι στις μέρες τους ή οχι;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να σου πω ότι ξέρω...

Γενικά, οι σκύλοι (αρσενικοί και θηλυκοί), εφόσον έχουν "κυριαρχικό" χαρακτήρα, καβαλάνε ανεξαρτήτως φύλου...
Και, επειδή οι πιο ειρηνικές σχέσεις (δηλαδή, αυτές που εμπεριέχουν μικρότερο κίνδυνο αντίδρασης - διόρθωσης) είναι αυτές με το αντίθετο φύλο... γι' αυτό σου δίνει την εντύπωση ότι καβαλάει μόνο θηλυκές... θέλω να πω, δηλαδή, ότι μέχρι τώρα καβαλάει μόνο θηλυκές...

Το "καβάλημα" είναι, κυρίως, τρόπος συμπεριφοράς (κυριαρχία) και, δευτερευόντως, σεξουαλική έλξη... δηλαδή, ακόμα και αν στειρωθεί το αρσενικό, υπάρχει (πολύ) μεγάλη πιθανότητα να εξακολουθήσει να το κάνει... απλά, δεν θα "λυσσάει" όταν θα μυρίζει θηλυκιά σε οίστρο... και, ενδεχομένως, δεν θα τσακώνεται με άλλα αρσενικά, με την ίδια συχνότητα και (ίσως) ένταση...

Γενικά μιλώντας, τα σκυλιά off-lease (ελεύθερα, χωρίς λουρί), στη διάρκεια του παιχνιδιού (ή και της προσέγγισης) καθιερώνουν πάντα σχέσεις ιεραρχίας... όπου το ανώτερο ιεραρχικά, θα καβαλήσει το κατώτερο... και εκείνο θα αποδεχθεί την πράξη αυτή και όλα καλά... ή, δεν θα την αποδεχτεί και θα υπάρξει πρόβλημα "προς επίλυση"...

Κατά τα άλλα, ναι, η σκύλα μπορεί να συλλάβει μόνο όταν είναι σε συγκεκριμένες από τις "μέρες της"...
Και, τότε, θα παρατηρήσεις (δεν σου το εύχομαι!) ότι η ίδια η σκύλα θα του "κάθεται"... και (εάν και) όταν συμβεί αυτό, δεν νομίζω ούτε ότι θα προλάβεις, ούτε ότι θα μπορέσεις να τους ξεχωρίσεις...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; ο δικος μου έχει αρχίσει και καβαλάει μόνο θυληκά , στειρωμένα και μη-αρα φανταζομαι οτι ειναι θεμα στείρωσης την οποια και θα κάνω κάποια στιγμή-
εννοειται οτι ειτε ειναι στειρωμενο ειτε οχι το θηλυκό με το που παει να καβαλησει τον τραβαω πισω αλλα επειδη μερικες φορες ειναι πχ 10-15 μετρα μακρυα μου (τρεχουν τα σκυλια) μπορει να αργήσω μερικα δευτερόλεπτα, υπάρχει περίπτωση να γίνει το κακό μέσα σε αυτο το διάστημα; μεχρι στιγμης και στις 2 που το εχει κανει ειναι στειρωμένες αλλα αν δεν ήταν; ή αν κατι δεν πηγε καλα στη στείρωση και δεν εγινε σωστα(κατι που ακουσα προσφατα) ; οι σκύλες μπορουν να συλάβουν μονο όταν είναι στις μέρες τους ή οχι;
Παίζει βέβαια πάντα και η περίπτωση να συμβεί άλλου είδους κακό αν πετύχει τη λάθος θηλυκή ;)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παίζει βέβαια πάντα και η περίπτωση να συμβεί άλλου είδους κακό αν πετύχει τη λάθος θηλυκή ;)
Αυτό είχα στο μυαλό μου και έγραψα: "εμπεριέχει μικρότερο κίνδυνο αντίδρασης - διόρθωσης" με σκυλιά του αντίθετου φύλου!!!:cool::rolleyes:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
στο παρκο που τον παω είναι κυρίως θυληκά τα σκυλιά, υπάρχουν και αρσενικά βέβαια αλλα η πλειοψηφία είναι θηλυκά, μπορω να το καταπολεμήσω κάπως; να τον αφήσω να καβαλάει αβέρτα ούτε θέλω ούτε και μπορώ, οπως δε γουστάρω να το κανουν στον δικο μου δε θέλω να το κάνει και ο δικος μου στα άλλα σκυλια, και αν μια στις χιλιες ειναι και σε οιστρο και δεν εχει ειδοποιησει ο ιδιοκτητης θα τρεχουμε κιολας.

@ptf, τι εννοείς; ας πουμε να τον αρπάξει κάποιο θηλυκο; του κανουν αγριάδες αλλα δε δαγκώνουν.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. στο παρκο που τον παω είναι κυρίως θυληκά τα σκυλιά, υπάρχουν και αρσενικά βέβαια αλλα η πλειοψηφία είναι θηλυκά, μπορω να το καταπολεμήσω κάπως; να τον αφήσω να καβαλάει αβέρτα ούτε θέλω ούτε και μπορώ, οπως δε γουστάρω να το κανουν στον δικο μου δε θέλω να το κάνει και ο δικος μου στα άλλα σκυλια...

2. ...και αν μια στις χιλιες ειναι και σε οιστρο και δεν εχει ειδοποιησει ο ιδιοκτητης θα τρεχουμε κιολας.
1. Δεν μπορείς να το καταπολεμήσεις, εφόσον είναι λυτός και βρίσκεται μακριά σου...

Και, εν γένει, δεν μπορείς να το καταπολεμήσεις (ως ένστικτο - γλώσσα)... είτε θέλουμε (γιατί "ξέρεις ποιοί είμαστε εμείς, ρε?"), είτε δεν θέλουμε (γιατί προσβάλλει, ενδεχομένως το "εγώ" μας - και όχι του σκύλου!)... αν κάποιος άλλος σκύλος (ή, σκύλα, στην περίπτωση του ptf !!!!) καβαλήσει τον δικό μας (χωρίς καυγά), το μόνο που μας μένει είναι να αποδεχτούμε ότι ο σκύλος μας έχει αναγνωρίσει την ιεραρχική ανωτερότητα του άλλου σκύλου...

2. Τότε οίδιοκτήτης είναι "εγκληματίας" (που διανοήθηκε κάν να βγάλει τη σκύλα ελεύθερη, να παίξει στο παρκο !!!) και θα επωμισθεί (και η σκυλίτσα του και τα κουτάβια - δυστυχώς) τον καρπό αυτού του εγκλήματος...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ δεν τον αφήνω και με μια φωνή του το κόβω ( δεν μιλάω φυσικά για καβαλημα σε θηλυκό με οίστρο γιατι εκεί κουφαίνεται ασε που θελει να τον τραβάς με γερανό), αλλά
αν είναι σε οίστρο το θηλυκό δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ δεν τον αφήνω και με μια φωνή του το κόβω...
Ούτε εγώ τον αφήνω... αλλά, πάλι, ο δικός μου είναι στον οδηγό του...
Γιατί, αν είναι λυτός, θα καβαλήσει anyway... ή θα προπαθήσει, τουλάχιστον... και δεν έχει τόσο ισχυρή προχωρημένη υπακοή (και, μάλλον, δεν θα αποκτήσει σε όλη τη ζωή του!), ώστε να κατέβει με εντολή από μακριά...

Εδώ καβαλάει τη Μόκα, κάθε λίγο και λιγάκι... και, βέβαια, της "κάθεται" να τον καβαλήσει κι εκείνη αρκετές φορές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU