Σκύλος, βόλτα, λέρωμα, καθαριότητα…

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο

  • Έχω γάντια-σακούλα και τα μαζεύω

    Votes: 177 80,8%
  • Όταν είναι κανονικά τα περιττώματα τα μαζεύω

    Votes: 10 4,6%
  • Δεν κάνω τίποτα

    Votes: 8 3,7%
  • Δεν λερώνει έξω

    Votes: 2 0,9%
  • Τα αφήνω γιατί λερώνει σε αλάνα-οικόπεδο

    Votes: 21 9,6%
  • Τα αφήνω γιατί καθαρίζει κάποιος άλλος-φορέας (δήμος κλπ)

    Votes: 3 1,4%
  • Λερώνει πάντα στο σπίτι-οικόπεδο μου, ποτέ έξω

    Votes: 7 3,2%
  • Λερώνει σε ένα σημείο και τα μαζεύω μια στο τόσο

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν είναι κάτι το σημαντικό να καθαρίσω

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 3 1,4%
  • Σκύλος είναι λερώνει, σιγά...

    Votes: 6 2,7%
  • Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί?

    Votes: 6 2,7%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 4 1,8%

  • Total voters
    219

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
To ρολό ολόκληρο?? Θέλω κι εγώ!!

Εγώ έχω εισάγει και ελληνική σκατοσακούλα στο εξωτερικό! Είχα πάει σε φίλη με σκύλο, ήταν στη δουλειά όταν έφτασα και ήρθε φίλη της να μου δώσει κλειδιά και να με πάει να αφήσω πράγματα, μετά είχαμε παραγγελία να πάρω το σκύλο της και να κατεβούμε κέντρο όπου θα μας έβρισκε η φίλη μου μετά τη δουλειά. Ε κατεβαίνοντας το σκυλί έκανε την ανάγκη του και με κοιτάει περίλυπη η φίλη της και μου λέει ωχ, αυτό δεν το χα σκεφτεί. Της κάνω μη φοβού, πάντα στην τσάντα μου παίζει σκατοσακούλα :D
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Χαρτι κουζινας τα μαζευει, μπαινουν στην σακουλιτσα που δενεται κ πετιεται κ μετα αντισυπτικο gel για τα χερακια.
Αυτα εχει το τσαντακι μονιμα.
Νερο δεν πεταω στα τσισα της γιατι αν παμε παραλια οποτε κ βολτα χιλιομετρου τουλαχιστον μαρκαρει συνεχεια.
Εεε.. οκ νιωθω καπως να ριχνω νερο συνεχεια.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
σακουλα - γαντι παντα! στην αρχη τα εκανε σε ενα σημειο μονο γκαζον και δεντρα και δεν τα μαζευα πλεον βλεπω οτι εχει μαζευτει πολυυυ πραγμα και απο αλλους και αρχισα να τα μαζευω. στον κηπο μου τσουγκρανα και πεταμα. οσο για τα τσισα επειδη ο αλλος μπορει να ειναι περιεργος παντα ο σκυλος περπαταει ακρη ακρη του δρομου και τα κανει στο τοιχακι του πεζοδρομιου. αν και στην γειτονια οτι σκατο βρεθει οι γειτονες μου κανουν παρατηρηση.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
To ρολό ολόκληρο?? Θέλω κι εγώ!!

Εγώ έχω εισάγει και ελληνική σκατοσακούλα στο εξωτερικό! Είχα πάει σε φίλη με σκύλο, ήταν στη δουλειά όταν έφτασα και ήρθε φίλη της να μου δώσει κλειδιά και να με πάει να αφήσω πράγματα, μετά είχαμε παραγγελία να πάρω το σκύλο της και να κατεβούμε κέντρο όπου θα μας έβρισκε η φίλη μου μετά τη δουλειά. Ε κατεβαίνοντας το σκυλί έκανε την ανάγκη του και με κοιτάει περίλυπη η φίλη της και μου λέει ωχ, αυτό δεν το χα σκεφτεί. Της κάνω μη φοβού, πάντα στην τσάντα μου παίζει σκατοσακούλα :D

Παραθέτω κάποιες εικόνες από τα "τσαντάκια"!





 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το τσαντάκι στην 2η εικόνα με ενδιαφέρει!

:p:culo:

Απλά 3-4 Polybag τσαλακωμένα στην τσέπη και Άγιος ο Θεός:fan:
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Τέτοιο κόκαλο με σακουλάκια φοράει πάντα ο Lupus στο λουρί του. Τα έχω για ώρα ανάγκης όμως, αν μου τελειώσουν τα σακουλάκια από την τσέπη μου. Είναι απίστευτα μικρά και δεν με βολεύουν....(τα σακουλάκια όχι τα άλλα του Lupus!)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Το τσαντάκι στην 2η εικόνα με ενδιαφέρει!

:p:culo:

Απλά 3-4 Polybag τσαλακωμένα στην τσέπη και Άγιος ο Θεός:fan:
Εμένα θα μου πήγαινε το τσαντακι :p αλλά δεν θα το παιρνα. Αυτό το κόκκαλο με τα σακουλάκια τα σπάει όμως, έχω ξεχάσει 2 φορές ότι μου τέλειωσαν τα polybag και δεν ήξερα τι να κάνω, τη μια ζητιάνεψα από ένα περίπτερο και την άλλη έσκυψα το κεφάλι και έφυγα σφυρίζοντας κλέφτικα... Άμα είχα ένα τέτοιο στο κολάρο όπως λέει ο Anesidora για ώρα ανάγκης θα ταν τέλειο!
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Κι εγώ φυσικά τα μαζεύω, αν και στο 99% τα κάνει σε ένα άδειο χωραφάκι που όλοι οι άλλοι σκυλογονείς τα αφήνουν... για να χοροπηδάω εγώ να μην τα πατήσω :confused:
Ξεκινήσαμε με μικρά διάφανα του σουπερμαρκετ όταν ήταν μικρός, περάσαμε σε σακούλες του σούπερ καθώς μεγάλωναν και οι σκατούλες του μαζί με αυτόν, και τέλος , επειδή δεν μας άρεσε το αισθητικό αποτέλεσμα να φαίνεται ότι κρατάς σκατούλες ως τον επόμενο κάδο, παραγγείλαμε από το amazon βιοδιασπώμενες σκούρες πράσινες σακούλες και βρήκαμε την υγειά μας!!! Λέγονται oxo-biodegradable poop bags από το Scot-petshop, χωράνε άνετα τις σκατούλες ως και μεγάλων σκύλων χωρίς να είναι τεράστιες,δεν σκίζονται εύκολα, έχουν αυτάκια για εύκολο δέσιμο και δεν φαίνεται η βρωμοδουλειά που κουβαλάς στην βόλτα σου. Από τιμή είναι ανάλογα το πακέτο, αν πάρεις 500 είναι 12,8 λίρες, στις 1000 είναι 21,95, αλλά έχει και 100 με 3,25 λίρες(δεν συμφέρει λόγω μεταφορικών).
Amazon.co.uk: oxo-biodegradable poop bag
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Εγώ εχω κοκαλακι με σακούλες κρεμασμένο στο φλεξι. Πολύ βολικα. Και παμφθηνα τα ανταλλακτικά .

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εγώ εχω κοκαλακι με σακούλες κρεμασμένο στο φλεξι. Πολύ βολικα. Και παμφθηνα τα ανταλλακτικά .
Πόσο κάνουν δηλαδή και πόσα έχει το πακετάκι Νάσια?
Εγώ τα έβρισκά ακριβά εδώ στην επαρχία, ασε που τώρα πια χωράνε οριακά τα κακά του Σπόρου μέσα...
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τρία ευρώ η συσκευασία με τρία ρολλα από τριαντα σακουλάκια η κάθε μία. Και το κοκαλακι γύρω στα τρία ευρώ το είχα πάρει.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Σακούλες τροφίμωμ από τα Lidl..1.40 €, νομίζω οι 100 ή 120, δεν το θυμάμαι ακριβώς.
Έχω όλο το ρολό μαζί στην τσάντα μου πάντα, μαζί με λίγο χαρτί κουζίνας και αντισηπτικό gel κ μαντηλάκια, για παν ενδεχόμενο.
Για τα τσίσα της, δεν κάνω κάτι..Τα κάνει πάντα σε χώμα, οπότε τα αφήνω έτσι..
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Εμένα θα μου πήγαινε το τσαντακι :p αλλά δεν θα το παιρνα. Αυτό το κόκκαλο με τα σακουλάκια τα σπάει όμως, έχω ξεχάσει 2 φορές ότι μου τέλειωσαν τα polybag και δεν ήξερα τι να κάνω, τη μια ζητιάνεψα από ένα περίπτερο και την άλλη έσκυψα το κεφάλι και έφυγα σφυρίζοντας κλέφτικα... Άμα είχα ένα τέτοιο στο κολάρο όπως λέει ο Anesidora για ώρα ανάγκης θα ταν τέλειο!

Έχω απορία... τα polybag τι είναι???

Πάντως τα τσαντάκια ξεκινάν από 0.30 cent (όπως αυτά με το κόκαλο) μαζί με 3 ανταλλακτικά ρολλά και φτάνουν τα 12 ευρώ (σε άλλη ποιότητα, με κρύσταλλα σούξου μούξου).
Τα ρολλά με τα σακουλάκια ανάλογα το μέγεθος και το σχέδιο έχουν διαφορετικές τιμές.
Τα πιο απλά είναι πιο οικονομικά 5 ρολλά 1 ευρώ τα μονόχρωμα.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
Έχω απορία... τα polybag τι είναι???

Πάντως τα τσαντάκια ξεκινάν από 0.30 cent (όπως αυτά με το κόκαλο) μαζί με 3 ανταλλακτικά ρολλά και φτάνουν τα 12 ευρώ (σε άλλη ποιότητα, με κρύσταλλα σούξου μούξου).
Τα ρολλά με τα σακουλάκια ανάλογα το μέγεθος και το σχέδιο έχουν διαφορετικές τιμές.
Τα πιο απλά είναι πιο οικονομικά 5 ρολλά 1 ευρώ τα μονόχρωμα.
που τα βρίσκεις στο ιντερνετ????εκτος απο amazon kai ebay. τα πετ σοπ εδω δεν εχω
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Εκτός από τα eshop που ανέφερες υπάρχουν και στα petshops εδώ αλλά σε πολύ υψηλές τιμές!
Το σχέδιο κόκαλο υπάρχει και σε γνωστό παιχνιδάδικο όπως επίσης και ανταλλακτικές σακουλίτσες σε τιμές τζάμπα!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
δεν το εχω βρει στο γνωστο μεγαλο παιχνιδαδικο :( σε πετ σοπ δεν υπαρχει εδω... ανεφερα εκτος απο αυτα τα σιτε γτ δεν μπορω να παραγγειλω
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Θεσσαλονίκη είμαι κι αν θέλεις μπορώ να πάω να στο πάρω από το παιχνιδάδικο και να στο στείλω με την απόδειξη μαζί.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
θεσσαλονικη μπορω να πεταχτω να τα παρω ειμαι κοντα πλεον... σε ευχαριστω πολυ παντως!!!!
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Επειδή έχεις περιοχή Κέρκυρα για αυτό το είπα! Επίσης στο τμήμα με την προίκα μωρού θα βρεις τέλεια μπουρνουζάκια, κουβερτούλες, παπλωματάκια, μαξιλαράκια κτλ
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
έδεσσα είμαι πλέον... αρκετή από την προίκα του είναι αγορασμένη από εκεί..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3