Σκύλος, βόλτα, λέρωμα, καθαριότητα…

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο

  • Έχω γάντια-σακούλα και τα μαζεύω

    Votes: 177 80,8%
  • Όταν είναι κανονικά τα περιττώματα τα μαζεύω

    Votes: 10 4,6%
  • Δεν κάνω τίποτα

    Votes: 8 3,7%
  • Δεν λερώνει έξω

    Votes: 2 0,9%
  • Τα αφήνω γιατί λερώνει σε αλάνα-οικόπεδο

    Votes: 21 9,6%
  • Τα αφήνω γιατί καθαρίζει κάποιος άλλος-φορέας (δήμος κλπ)

    Votes: 3 1,4%
  • Λερώνει πάντα στο σπίτι-οικόπεδο μου, ποτέ έξω

    Votes: 7 3,2%
  • Λερώνει σε ένα σημείο και τα μαζεύω μια στο τόσο

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν είναι κάτι το σημαντικό να καθαρίσω

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 3 1,4%
  • Σκύλος είναι λερώνει, σιγά...

    Votes: 6 2,7%
  • Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί?

    Votes: 6 2,7%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 4 1,8%

  • Total voters
    219

Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Κατ' αρχάς χαιρετώ το προλαλήσαν μέλος hook που είναι στην πατρίδα μου (Εδεσσα) και κατά δεύτερον χρησιμοποιώ την κλασική polybag σακουλίτσα. Προχθές που κατεβήκαμε βόλτα τα'κανε στη μέση της λαϊκής, ανάμεσα στον κόσμο. Για φανταστείτε να μην είχα σακουλάκι το τί θα άκουγα!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
Κατ' αρχάς χαιρετώ το προλαλήσαν μέλος hook που είναι στην πατρίδα μου (Εδεσσα) και κατά δεύτερον χρησιμοποιώ την κλασική polybag σακουλίτσα. Προχθές που κατεβήκαμε βόλτα τα'κανε στη μέση της λαϊκής, ανάμεσα στον κόσμο. Για φανταστείτε να μην είχα σακουλάκι το τί θα άκουγα!
χαχαχαχαχαχαχα..πατριδα!!! στην πατριδα παντως εχουμε γεμισει σκ@@@ο και επειδη θελω και εγω να ειμαι σωστη σακουλιτσα παντα και οπως ειπε και καποιος ποιο πανω εχω και δευτερη για αποδεικτικο γτ καποιος περιεργος θα βρεθει
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Καλέ εγώ τώρα είμαι στη δουλειά και μου έχει ξεμείνει μια σακουλίτσα στην τσέπη του μπουφάν μου! Λέτε να μαζέψω αλλου σκυλούλη τα "δωράκια" άμα πετύχω???
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
όπως έχω ξαναγράψει εμείς χρησιμοποιούμε τις σακούλες που μας δίνει ο δήμος και τα πετάμε σε ειδικούς κάδους.

Στην Ελλάδα πήραμε απο το Τζάμπο τα σακουλάκια που έχει, αλλά μου φαινονται πολύ λεπτά και με πιάνει μια αναγούλα οπότε τα βάζω ανα 2....

σκατοσακουλάκια εχουν πλέον όλες οι τσάντες και οι τσέπες μου!!!


Στον Χολαργό πάντως έχουμε πήξει στο σκ@το, και μιλάμε για τούρτες....
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Και δεν γινεται ολα αυτα τα κακα να ειναι μονο απο αδεσποτα.......
τα αδεσποτα παντα οσο ποιο κοντα στην φυση ''ενεργουνται''...π.χ. παρτερια/χωραφια/ριζες δεντρων/κτλ...αυτα σε δρομους/πεζοδρομια ειναι παντα απο δεσποζομενα με λακαμαδες ιδιοκτητες...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
τα αδεσποτα παντα οσο ποιο κοντα στην φυση ''ενεργουνται''...π.χ. παρτερια/χωραφια/ριζες δεντρων/κτλ...αυτα σε δρομους/πεζοδρομια ειναι παντα απο δεσποζομενα με λακαμαδες ιδιοκτητες...
Επιβεβαιώνω, ισχύει 1000%.

PrincePapillon, δεν είμαι εντελώς σίγουρη τι εννοεί ο καθένας με polybag αλλά εγώ καταλαβαίνω και εννοώ τα σακουλάκια για όλες τις χρήσεις, όπως αυτά που χρησιμοποιείς για να αποθηκεύσεις κανα τρόφιμο κτλ, χωρίς κομμένα χερουλάκια και σχετικά λεπτά. Εγώ έχω βολευτεί με παρόμοια τέτοια, όχι τα κλασσικά για αποθήκευση τροφίμων κτλ αλλά με τις πιο μικρές σκουπιδοσακουλίτσες για μικρούς κάδους (π.χ. γραφείου) που είναι ελαφρώς πιο χοντρά από τα σακουλάκια κουζίνας και βγαίνουν σε ρολά. Είναι λίγο πιο μεγαλούτσικες σακούλες βέβαια αλλά πολύ compact για να τις βάζεις 3-3 σε τσάντες, τσέπες κτλ.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαλά έχω γίνει ρεζίλι παντού, ψάχνω στις τσέπες μου για ψιλά π.χ. και βγάζω σκατοσακουλάκια...Ενίοτε μου κρέμονται και από τις τσέπες, έχω λανσάρει τρομερή μόδα...
Συμφωνώ απόλυτα ότι οι σκ@τοβόμβες στα πεζοδρόμια ουδεμία σχέση έχουν με αδέσποτα. Αυτά πάνε σε χώμα γιατί έτσι έχουν συνηθίσει.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Έμενα τα κάνει σε οικόπεδο που ειναι δικό μου οποτε τς μαζεύω μια φορά την εβδομάδα περίπου. Στη βόλτα που κάνει μερικές φορές τσισα τα κάνει σε χώμα οποτε δεν κάνω τίποτα.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
το μάζεμα εύκολο ...τα αφήνω στην μάνα μου τα πρωινά.;)

έξω στο οικόπεδο παλιότερα τα άφηνα λίγες μέρες αφού δεν ενοχλούσαν ,τώρα πιά όμως τα μαζεύω με μία σκούπα κατευθείαν η λίγο πιό αργότερα.

η αλήθεια πώς την αφήνουμε στον κήπο να τα κάνει και έτσι χαλαρά δεν μας νοιάζει αν περάσει κανένας περαστικός όχι ότι θα με ένοιαζε γιατί αν πέταγε καμία εξυπνάδα θα τον έβαζα να τα φάει.

έχω πάρει και ειδικά σακουλάκια όπως αυτά που έδειξε ένα παιδί πιό πάνω για τις μεγάλες βόλτες αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οταν ημαστε Αθηνα που θελει απαραιτητως εξω εννοειτε σακουλιτσα στο χερακι κ παμε χαλαρα

Οταν ημαστε Ευβοια (που κυριως εκει ημαστε) εχει για παρτη της 6 στρεμματα οποτε δεν εχω θεμα (εκτος απτο γκαζον μπροστα απτο σπιτι ή τον διαδρομο για τα αμαξια που παω κ τα μαζευω) οπουδηποτε αλλου φυσικο λιπασμα :cool: οποτε δε με ενοχλει ουτε την περιοριζω σε κατι!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μεσα στην πολη,σε παρκα,πλατειες,αλανες,παραλιες κτλπ μαζευουμε παντα με σακουλες του σουπερ μαρκετ(εχω παντα 3-4 μαζι μου...να δινω και σε αλλους που δεν εχουν) που τις γυρνας αναποδα και μετα στον καδο! Στο εξοχικο στο σουνιο παλι..που εχει και 2-3 βοσκοτοπια....δεν ασχολουμαστε....θα γινουν λιπασμα μαζι με αυτα των προβατων!
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
εμεις οταν τα κανει σε μεροι που ενοχλουν(τις περισσοτερες δλδ φορες) τα μαζευουμε με τα σακουλακια(τα οποια δεν φερνει πια το τζαμπο μας -ασχετο-) αν παμε σε τπτ παρατημενα ξεροχωραφα τα αφινω... αλλα σε πλατιες,παρκα κτλ τα μαζευουμε παντα!


στο μεταξυ,οι εχοντες αρσενικα στη γειτωνια μου εχουν σπασει τα νευρα,τωρα το καλοκαιρι που δεν βρεχει τα πεζοδρομια ζεχνουν,κιτρινοι λεκεδες παντου που σιχενομαι να πατισω... ενα μπουκαλακι με νερο ρε παιδια...!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Παντα εχουμε σακουλες και μαζευουμε, τα τσισα προσεχουμε να τα κανει σε χωμα :)
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Καλημέρα,
Επειδή δεν υπάρχουν σημεία στις πόλεις που να μοιράζουν γάντια-σακούλες για την καθαριότητα των περιττωμάτων των σκύλων μας, αυτή είναι μια δημοσκόπηση καθαρά για το θέμα της δικής μας συνήθειας σχετικά με την καθαριότητα του σκύλου μας στην βόλτα…
(Ανεξάρτητα από το αν είναι ο σκύλος μας μικρόσωμος, μεγαλόσωμος κλπ)

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο σκύλος θα λερώσει. Εμείς τι κάνουμε?

Τί γάντια,καλέ??? Δεν το'χω δεί ούτε στους φανατικούς θαμώνες των πετ σοπς αυτό.
 
  • Like
Reactions: Konmac


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Καλημέρα,
Επειδή δεν υπάρχουν σημεία στις πόλεις που να μοιράζουν γάντια-σακούλες για την καθαριότητα των περιττωμάτων των σκύλων μας, αυτή είναι μια δημοσκόπηση καθαρά για το θέμα της δικής μας συνήθειας σχετικά με την καθαριότητα του σκύλου μας στην βόλτα…
(Ανεξάρτητα από το αν είναι ο σκύλος μας μικρόσωμος, μεγαλόσωμος κλπ)

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο σκύλος θα λερώσει. Εμείς τι κάνουμε?

Πάντα μαζεύω με χαρτιά τις καθαρισίες και τις πετάω. Όχι μόνο των σκύλων μου και όσων ξένων σκύλων συνοδεύω, αλλα και όσες βρίσκω. Διότι, όποιος πατήσει ακαθαρισίες μετά κυνηγάει όποιο αδέσποτο περάσει, ή βάζει τις φωνές στην επόμενη κοπέλα που θα δεί μεσκύλο.
 
  • Like
Reactions: Konmac






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf